CZ365899A3 - Detergentní prostředek - Google Patents

Detergentní prostředek Download PDF

Info

Publication number
CZ365899A3
CZ365899A3 CZ19993658A CZ365899A CZ365899A3 CZ 365899 A3 CZ365899 A3 CZ 365899A3 CZ 19993658 A CZ19993658 A CZ 19993658A CZ 365899 A CZ365899 A CZ 365899A CZ 365899 A3 CZ365899 A3 CZ 365899A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
tablet
water
tablets
detergent
volume
Prior art date
Application number
CZ19993658A
Other languages
English (en)
Inventor
Michael John Adams
Sara Jane Bonnell
Simon Andrew Watson
Douglas Wraige
Original Assignee
Unilever N. V.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Unilever N. V. filed Critical Unilever N. V.
Priority to CZ19993658A priority Critical patent/CZ365899A3/cs
Publication of CZ365899A3 publication Critical patent/CZ365899A3/cs

Links

Landscapes

  • Detergent Compositions (AREA)

Abstract

Tablety detergentní směsijsou lisovány za použití vzájemně pohyblivých částí formy, z nichž alespoňjednaje opatřena elastomerovou vrstvou na svémpovrchu přicházejícímdo kontaktu se směsí. Toto opatření zvyšuje propustnost povrchu tablety, atudíž rychlost nabírání vody, a rychlost rozpouštění/rozpadu v okamžiku použití. Lisování se provádí s dostatečnýmtlakemke zformování tablet obsahujících od 17 do 35 % vzduchu dle objemu Tablety dle řešení po ponoření rychle nabírají vodu, takže alespoň 65 % prostoru vzduchu uvnitřtabletyje zaplněno vodou během 30 vteřin.

Description

Oblast techniky
Tento vynález se vztahuje k výrobě detergentního prostředku ve formě tablet, určeného pro použití při praní jedné náplně prádla.
Dosavadní stav techniky
Pro výrobu detergentního prostředku pro praní tkanin je řada volitelných možností. Směsi těchto prostředků byly po mnoho let vyráběny v částicové formě, se společným označením jako prášky. Detergentní prostředky lze také vyrábět jako kapaliny. Ještě další možností jsou tablety, na které se vztahuje tento vynález.
Při tvorbě receptury detergentního prostředku je prostor jak pro kvalitativní, tak pro kvantitativní výběr vzhledem ke složkám. Nejčastěji se používají aniontové aktivní detergentní látky, obvykle společně s neiontovými aktivními detergentními látkami. Mezi komerčně dosažitelnými aniontovými aktivními detergentními látkami se obvykle používají lineární alkylbenzen sulfonát a primární alkyl sulfát. Projevil se sklon k výrobě částicových detergentních směsí s celkovou hustotou vyšší než 650 g/litr, což je odklon od starší praxe, kdy celkové hustoty byly obvykle nižší.
« · ·
- 2 Detergentní prostředky ve formě tablet mají, alespoň potenciálně, několik výhod nad práškovými výrobky. Nevyžadují odměřování objemu prášku nebo kapaliny uživatelem. Namísto toho jedna nebo několik tablet poskytne přiměřené množství prostředku pro vyprání jedné náplně v pračce, případně ručně. Jsou tedy pro uživatele jednodušší při manipulaci a dávkování
Detergentní prostředky ve formě tablet se obvykle vyrábějí stlačováním nebo lisováním detergentního prášku, který obsahuje aktivní detergent a aktivační detergentní složku. Je vhodné, aby tablety v suchém stavu měly přiměřenou pevnost, ale aby se rychle dispergovaly a rozpouštěly po vložení do prací vody. Byla zveřejněna řada spisů vztahujících se k výrobě detergentních tablet, které jsou pevné a rychle se rozpadají ve vodě, například EP-A-522766.
Ve spisu GB-A-1080066 lze nalézt poučení, že v tabletách by měl mezi částicemi být volný prostor, který dovoluje průnik vody do tablety v okamžiku použití. Z poučení tohoto spisu vyplývá, že tento volný objem by měl činit od 35 do 60 % celkového objemu tablety.
Z poučení obou těchto spisů vyplývá, že po výrobě tablet lisováním částicové detergentní směsi by tablety měly být postříkány na svém vnějšku vodou, která se pak ponechá oschnout. To způsobí částečnou hydrataci a rozpuštění vnějšku tablet, a tak utužení materiálu na vnějšku tablety. To ovšem musí snížit porozitu v oblasti povrchu tablety.
• · · · ·······» • · · · · · ···· 9 999 9999 99 99
- 3 Tyto dva dokumenty mají data z let 1963 - 1966. V nedávnějších dokumentech byly zveřejněny tablety s nižším volným objemem, a v příkladu 6 spisu EP 711828 jsou zveřejněny tablety s porozitami odpovídajícími 30 nebo 20 % vzduchu v objemu tablety.
Podstata vynálezu
Autoři nyní zjistili, že lze dosáhnout dobrou rychlost rozpouštění / rozpadu v pracím roztoku a malých zbytků na tkanině lisováním částicové detergentní směsi, kdy se získá tableta s porozitou v rozmezí 17 nebo 20 až do 35 % vzduchu v objemu tablety a s propustným vnějškem, takže po ponoření voda do tablety rychle proniká.
Autoři zjistili, že pro zvýšení propustnosti vnějšku tablety je užitečné použití částí formy pokrytých na povrchu elastomerem, což často vede k užitečnému zlepšení ve srovnání s částmi formy vyrobenými pouze z oceli.
V souladu s tím dle prvního nároku tento vynález poskytuje způsob pro výrobu detergentního prostředku ve formě tablet, zahrnující lisování částicové směsi ve formě skládající se z řady částí vzájemně pohyblivých, alespoň jedna z těchto částí má elastomerické pokrytí na povrchu, který přichází do kontaktu se směsí, za použití dostatečného tlaku ke zformování tablet obsahujících od 20 do 35 % vzduchu dle objemu, přednostně od 23 do 33 % vzduchu dle objemu.
• · v procentech jako . prázdný prostor).
objemu a hmotnosti
- 4 Určeni porozity
Porozita tablety se obvykle vyjadřuje množství jejího objemu, kde je vzduch (tj
Obsah vzduchu v tabletě lze spočítat z tablety, za předpokladu, že je známá hustota pevného obsahu. 10 Tu lze měřit stlačováním vzorku materiálu ve vakuu za velmi velké použité síly, a pak změřením hmotnosti a objemu výsledného pevného předmětu.
Elastomery
Přednostně má elastomerové pokrytí ne jedné nebo více částech formy tloušťku alespoň 300 mikrometrů (0.3 mm), lépe alespoň 400 mikrometrů (0.4 mm), nebo alespoň 500 mikrometrů (0.5 mm) .
Elastomery jsou deformovatelné polymery, které se vracejí do přibližně svých počátečních rozměrů po uvolnění deformující síly. Obecně to jsou polymery s dlouhými pružnými řetězci, s určitým množstvím příčných spojení, tak že se vytváří struktura příčného zesítování. Tato síťovitá struktura omezuje pohyb makromolekulárních řetězců molekul, a v důsledku toho se po deformaci rychle zotavuje.
Termín elastomerový zahrnuje materiály, tak jak definováno v ISO (International Standard Organisation - Mezinárodní • · ··· · * «· · · ·· • · · · · · · · · « · • · · ··«·· • · · · ········ • · · · · · ···· · ··· ···· ·· ··
- 5 Organizace pro Standardy) v roce 1982 jako elastomer, nebo pryž, guma. V definici elastomerových materiálů dle vynálezu jsou také zahrnuty termoplastické elastomery a kopolymery, a směsi elastomerů, termoplastických elastomerů a pryží.
Při nízkých teplotách jsou elastomery tvrdé a křehké. Při vzrůstající teplotě pak elastomer po změknutí prochází pryžovou fází, a udržuje si svoji pružnost a modul pružnosti až do dosažení teploty rozkladu. Tento materiál by ovšem měl být ve svém pryžovém stavu při pracovní teplotě lisu.
Přednostně se elastomerový materiál v souladu s vynálezem vybere ze tříd popsaných v dokumentu American Society for Testing and Materials (Americká společnost pro testování a materiály) D1418, které zahrnují:
1. Nenasycené elastomery s uhlíkovým řetězcem (R třída), včetně přírodních pryží a butadienakrylonitrilového kopolymeru,jako např. Perbunan od firmy Bayer.
2. Nasycené elastomery s uhlíkovým řetězcem (M třída), včetně ethylen-propylen typů, např. Nordel od firmy DuPont, a typů obsahujících fluor, např. Vitoh od firmy DuPont.
3. Substituované silikonové elastomery (Q třída), tak jak jsou např. dosažitelné od firmy Dow Corning.
······ · ·· ·· · · • · · ···· · · « · φ φ · φ φ φ φ φ • φ · · · · ······ • · · · φ φ • · · · φ φ φ φ φ · φ φ · · φ ·
- 6 4. Elastomery obsahující v polymerovém řetězci uhlík, dusík a kyslík (U třída), např. polyuretan od firmy Belzona.
K úpravě mechanických vlastností a vlastností při zpracování je do elastomerového materiálu možno zahrnout přídavné materiály, jako například plnidla. Účinky přidání plnidla závisí na mechanické a chemické interakci mezi elastomerovým materiálem a plnidlem.
Plnidla je možno užít například ke zlepšení odolnosti proti natržení. Vhodná plnidla zahrnují uhlíkové černě, křemeny, křemičitany, a organická plnidla, taková jako styrenové a fenolové pryskyřice. Další volitelné přísady zahrnují látky k úpravě tření, a antioxidanty.
Elastomerové pokrytí lze na povrchy formy aplikovat jako roztok v organickém rozpouštědle. Rozpouštědlo se ponechá odpařit, a zanechá na povrchu formy elastomerové pokrytí.
Pokrývači roztok lze aplikovat nástřikem, nebo natíráním štětkou, tak jako by to byla barva.
Termoplastický elastomerový materiál lze aplikovat na povrch formy jako taveninu, a pak se ponechá vychladnout. Opět lze aplikaci provádět na povrch formy natíráním štětkou, nebo nástřikem.
Když elastomerový materiál vyžaduje příčné zesíúování, může
9 9 9
9
- 7 být provedeno na místě na povrchu formy zahrnutím zesilovacího činidla do materiálu pokrytí před aplikací, ale vytvrzováním materiálu tak, aby se zesítování vytvořilo po aplikaci na povrch formy.
Elastomerové pokrytí aplikované v kapalné formě, bud jako roztok nebo jako tavenina, bude obecně poměrně tenké, pravděpodobně s tloušťkou menší než 500 mikrometrů, například v rozmezí od 250 do 500 mikrometrů.
Vhodná elastomerová pokrytí lze získat z materiálů jako jsou kapalné silikonové pryže, tak jako Silastic 9050/50 P A+B (od firmy Dow Corning), který po vytvrzení má modul pružnosti asi 2-3 MPa, a polyuretany, například Belzona PU221, jak dále definováno, který po vytvrzení má modul pružnosti asi 9 MPa, a Belzona 2131 (MP kapalný elastomer), dvousložkový výrobek založený na difenylmethan 4,4'-diisoanátovém (MDI) systému, s fenylortuéovým neodekanoátovým katalyzátorem.
Alternativně lze elastomerové pokrytí provést z kusu předtvarovaného elastomeru, tak jako z kotouče vyříznutého z vrstvy elastomeru a upevněného na povrchu formy přídržnou látkou. Předtvarovaná vrstva elastomeru bude patrně mít tloušřku alespoň 500 mikrometrů, často alespoň 700 mikrometrů, nebo v rozmezí od 0.7 do asi 2.0 mm. Je možno použít i silnější vrstvy, např. až asi 3.0 mm.
Části formy, na které se v souladu s vynálezem aplikuje • 9 9999 · 99 99 99 • 9 9 9 9 9 9 9999
9 9*999
9 9 9 9 · 999999
9 9 9 9 9
9999 9 999 9999 9· 99
- 8 elastomerové pokrytí, budou obecně kovové, nej častěji z ocele. Také je možno použít jiné tuhé materiály, tak jako keramiku.
Povrch formy může být podroben předzpracování, aby se zlepšila pevnost vazby mezi povrchem a elastomerovým pokrytím. Cílem předzpracování je odstranění slabých okrajových vrstev, například slabé vrstvy oxidů na kovech, optimalizovat rozsah kontaktu mezi povrchem a pokrytím, a/nebo změnit topografii povrchu, tak že se zvětší vazební plocha, a chránit povrch předtím, než se provede vázání.
Zejména povrch může být opracován mechanickým obrušováním techniky zahrnují drátové kartáčování, obrušovací papíry, a ofukovací techniky, tak jako vodou, drtí, pískem nebo skleněnými perličkami.
Aplikace elastomerových pokrytí na razidla bude obecně zahrnovat odstranění razidel z lisu, a může být vhodné udržovat v zásobě razidla připravená k použití, což je rozumně proveditelné při průmyslové výrobě.
Přídržné látky vhodné pro upevnění elastomerové vrstvy na povrch tuhé formy zahrnují dvousložkové epoxidové pryskyřice a jednosložkové kyanoakrylátové typy. Lepidlo z dvousložkové epoxidové pryskyřice je prodáváno pod obchodní značkou Araldite firmou Ciba Geigy Plastics, Duxford, Anglie.
999 9 • · · 9 9 · 9 9 * 9 · • 9 9 9 9 ♦ 9 ·
9 9 9 9 9 99*999
9 9 9 9 9
9999 9 999 9999 99 99
- 9 Pronikáni vod v
Rychlost pronikání vody do tablety, která naznačuje, zda vnitřní poréznost je otevřená navenek skrze propustnou povrchovou vrstvu, lze zjistit testem smáčení tablety při částečném ponoření.
K tomu je vhodný následující postup:
Tableta se zváží, a pak se umístí na podložku z drátěné mřížky do nádoby, která je větší než tableta. (Podložka z drátěné mřížky dovoluje vystavit působení více povrchu tablety, než by tomu bylo v případě, že tableta by pouze spočívala na dně nádoby). Do nádoby se naleje demineralizovaná voda s rozpuštěným barvicím inkoustem nebo barvivém, tak až pokryje tři čtvrtiny povrchu tablety. Po 30 vteřinách se tableta vyjme z vody, podrží se po dobu 5 vteřin, aby voda z jejího povrchu odtekla, a znovu se zváží. Vzrůst hmotnosti tablety je ovšem způsoben hmotností nabrané vody, a je to míra rychlosti, kterou voda do tablety v důsledku kapilárního působení proniká. Tento objem vody se pak vyjádří jako podíl v procentech objemu vzduchu v tabletě.
Visuálně se prohlédne ta část tablety, která nebyla ponořena do vody. Jestliže se prázdný prostor v tabletě úplně (nebo téměř úplně) zaplnil vodou, tak tato část tablety se zabarví barvivém z vody. Pokud voda do tablety úplně nepronikla, ponořený povrch tablety bude barvivém zabarven, ale část • ·· ·· ♦· • 4» 4 · · « · • · · · · · • 4 * 999999 · 9 9
999 9999 9· 9 9 povrchu, která zůstala suchá, rovněž nebude zabarvena barvivém.
Obrázek 5 na výkresech ilustruje použití tohoto testu na válcovou tabletu s poloměrem 2.2 cm a výškou 2.0 cm.
Byla použita válcová mísa 30. Kus drátěné mřížky s otvory 0.5 10 cm byl vyříznut a vytvarován jako stojan 32 uvnitř mísy. Pro test byla zvážena tableta 34 a tak umístěna, aby plochý povrch spočíval na tomto stojanu. Do mísy byla nalita voda se stopami černého inkoustu téměř až na úroveň 36 . velmi blízko k vrchnímu plochému povrchu 38 tablety, který činí přibližně
25 % povrchu tablety, a zůstává vystaven vzduchu.
Po určené době, obvykle po 30 vteřinách, se tableta vyjme, nechá se okapat, a opět se zváží. Pokud póry uvnitř tablety se úplně nevyplnily vodou, kruh ve středu povrchu 38 tablety si zachovává původní bílou barvu tablety, zatímco zbytek tablety má černou barvu inkoustu.
Je možné podepřít tabletu ve více než v jedné orientaci pro částečné ponoření. V tomto případě by se pro test smáčení měla použít ta orientace, kdy tableta nabírá nejvíce vody.
V praxi se rozsah procentuální velikostí takže je možno obdržet část povrchu tablety smáčení tablety příliš neovlivní povrchu vystaveného působení vody, užitečný výsledek, když procentuální zakrytá vodou je kdekoliv mezi 70 až
ΦΦΦ· • · φφ φ φ • · φ φ φ · · · * φ · φφ φ φ φ φ φ φ φ φ · φ φφφφφφφφ φ φ φ φ φ φ φφφφ φ φφφ φφφφ φφ φφ
- 11 80 %.
Je žádoucí, aby se v tomto testu prázdný prostor tablety zaplnil během 30 vteřin alespoň ze 65 %, lépe alespoň z 80 %.
Z druhého aspektu tedy tento vynález poskytuje tabletu lisovanou z částicové detergentní směsi, tak aby se získala porozita tablety v rozsahu 20 až 35 % vzduchu dle objemu, a takovou, že alespoň 65 % prostoru vzduchu v tabletě se zaplní vodou za 30 vteřin, když se tableta částečně ponoří do vody, tak že tři čtvrtiny povrchu tablety je v kontaktu s vodou.
Faktory ovlivňuj ící porozitu a smáčení
Tablety se vyrábějí lisováním určitého množství částicové detergentní směsi ve formě, která má vzájemně pohyblivé části, které jsou k sobě přitlačovány ke stlačení směsi do tablety.
Pro jakoukoliv zvolenou směs se porozita tablet, tj. procentuální množství jejich objemu zaplněné vzduchem, mění nepřímo úměrně s tlakem použitým ke stlačování směsi do tablet, zatímco pevnost tablety se mění úměrně tlaku použitého při tomto jejich lisování. To znamená, že čím větší je lisovací tlak, tím jsou tablety pevnější, ale tím také uvnitř mají menší objem vzduchu.
Velikost tlaku potřebného k získání porozity v rozmezí od 25 ·· φ φ · * ♦ ···· ·· · φφφφφ φ φ φ φ φ φφφφφφφ φ φ φ φ φ φ φφφφ φ φφφ φφφφ φφ φφ
- 12 do 35 % lze nalézt výrobou tablet s proměnnou velikostí použité síly, a měřením porozity získaných tablet.
Autoři zjistili, že v získání tablet, které jsou na svém vnějšku propustné, a které mají vnitřní porozitu, může napomáhat řada znaků částicové detergentní směsi.
Je žádoucí, aby částicová směs měla vysokou celkovou hustotu. Ta vhodně činí alespoň 650 gramů/litr, lépe alespoň 700 až 750 gramů na litr.
Je žádoucí, aby množství jemných částic v částicové směsi bylo nízké nebo nulové. Je tedy vhodné, aby obsah jemných částic s rozměrem 200 mikrometrů nebo menším byl méně než 5 % hmotnosti směsi. Jak je dobře známo, jemné částice lze odstranit proséváním.
Je výhodné do částicové směsi zahrnout vázací materiál. Upřednostňuje se, aby alespoň část částic v detergentní směsi měla aplikovaný tento vazební materiál na svůj povrch. Při lisování směsi pak toto pokrytí slouží jako vazební materiál rozdělený uvnitř směsi.
Silně se upřednostňuje, aby vazební materiál byl ve vodě rozpustný, tak že slouží jako činidlo způsobující rozpad struktury tablety po ponoření tablety do vody, jak vyplývá z poučení našeho spisu EP-A-522766.
99
9 9 9
9 9 9
999 999
Vázací materiál by se měl tavit při teplotě 35 °C, lépe při 40 °C nebo výše, což je nad okolní teplotou v mnoha teplých krajinách. Pro použití v teplejších zemích bude upřednostněna teplota tavení poněkud nad 40 °C, tak aby byla nad okolní teplotou.
Je výhodné, aby teplota tavení vázacího materiálu byla pod 80 °C
Upřednostněné vázací materiály jsou syntetické organické polymery s vhodnou teplotou tavení, zvláště polyethylenglykol. Polyethylenglykol průměrné molekulární hmotnosti
1500 (PEG 1500) se taví při 45 °C a ukázal se být vhodným.
Polyethylenglykoly s molekulární hmotností 4000 a 6000 se taví při asi 55 a 62 °C.
Jinou možností jsou polyvinylpyrrolidon, a polyakryláty a ve vodě rozpustné akrylátové polymery.
Vázací látka musí být na částice aplikována vhodným způsobem rozstřikováním, tj. jako roztok nebo disperze. Vázací látka se přednostně používá v množství v rozmezí od 0.1 do 1 % hmotnosti směsi tablety, lépe alespoň 1 %, ještě lépe alespoň 3 %. Upřednostňuje se, aby toto množství nečinilo více než 8 %, nebo dokonce 6 %.
Jako alternativu k použití vázacího materiálu je recepturu směsi možno volit tak, aby byla poněkud lepivá. Jestliže je
04« 0 0 04 00 ·· • 0 · · 0 4 4 4 · 0 4
4 · 0 0 4 0 4 • * 4 · 4 4 000000
4 0 0 » · •400 0 000 0·00 4· 00
- 14 aniontový aktivní detergent alkylbenzen sulfonát, částicové směsi jsou obvykle lepivější než při použití primárního alkyl sulfátu. Lepivost detergentní směsi lze také zvýšit postřikem malým množstvím vody nebo organické kapaliny - je pro to možné použít parfém.
Může se ukázat jako prospěšné razit tablety při teplotě vyšší než je okolní, i když nikoliv nad bodem tavení kteréhokoliv
vázacího materiálu, jak EP-A-711828. vyplývá z poučení našeho spisu
Autoři zjistili použitím některých nebo všech těchto
15 prostředků, spolu s nastavením tlaku lisování , že je možné
vyrobit tablety s požadovanou porozitou a propustným vnějškem, za použití konvenčních ocelových razidel.
Propustná vnější oblast se však získá snáze, když je alespoň 20 jedna z částí formy použitá k lisování detergentní směsi opatřená elastomerovým povrchem v souladu s prvním aspektem tohoto vynálezu.
Směsi
Lisovaná částicová směs může být směsí částic jednotlivých složek, ale obvykle bude obsahovat částice, které samy obsahují směs složek. Takové částice obsahující směs složek mohou být vyrobeny granulačním procesem, a mohou být použity samotné, nebo s částicemi jednotlivých složek.
- 15 ·· ··«· · ·· ·* »· • · · ···« · · · · • * · · · « · · • · · · ·»·····♦ • · · · · ♦ ···· · ··· ·<·· ·« ··
Detergentní směs bude normálně obsahovat aktivní detergent a aktivační detergentní složku. Další složky jsou volitelné, ale obvykle budou přítomny ještě· další složky k aktivnímu detergentu a zmíněné aktivační detergentní složce.
Množství aktivního detergentu v kostce nebo tabletě vhodně činí od 2 do 60 % hmotnosti, a přednostně je od 5 nebo 8 % do
40 až 50 %. Přítomný aktivní detergentní materiál může být aniontový (mýdlový nebo nemýdlový), kationtový, obojetný. amfoterní, neiontový, nebo jejich kombinace.
Aniontové aktivní detergentní sloučeniny mohou být přítomné v množství od 0.5 do 40 % hmotnosti, přednostně od 2 nebo 4 % do 30 nebo 40 %, ještě lépe od 8 do 30 % hmotnosti.
Syntetická (tj. nemýdlová) aniontová povrchově aktivní činidla jsou v oboru dobře známá. Příklady zahrnují alkylben20 zen sulfonáty, olefin sulfonáty, alkan sulfonáty, dialkyl sulfosukcináty, a sulfonáty esterů mastných kyselin.
Primární alkyl sulfát se vzorcem
ROSO3“ M+ , kde R je alkylový nebo alkenylový řetězec od 8 do 18 uhlíkových atomů, zvláště 10 až 14 uhlíkových atomů, a M+ je rozpustnost způsobující kationt, zvláště sodík, je komerčně významný jako aniontový aktivní detergent. Lineární alkyl ·· ··>
» · · · • φ · φφφ • φ φ φ φφ ··*· benzen sulfonát se vzorcem
kde R je lineární alkyl s 8 až 15 atomy uhlíku, a M+ je rozpustnost způsobující kationt, zvláště sodík, je také komerčně významný jako aniontový aktivní detergent.
Takový lineární alkyl benzen sulfonát nebo primární alkyl sulfát dle shora uvedeného vzorce, nebo jejich směs budou tím žádoucím aniontovým detergentem, a mohou činit 75 až 100 % hmotnosti všech aniontových nemýdlových detergentů ve směsi.
V některých provedeních vynálezu množství nemýdlového aniontového detergentu leží v rozmezí od 0.5 do 15 % hmotnosti směsi.
Může být také žádoucí zahrnout jedno nebo více mýdel mastných kyselin. Jsou to přednostně sodíková mýdla získaná z přírodně se vyskytujících mastných kyselin, například mastných kyselin kokosového oleje, hovězího tuku, slunečnicového nebo vytvrzeného řepkového oleje.
Vhodné neiontové detergentní sloučeniny, které je možno použít, zvláště zahrnují reakční produkty sloučenin s hydrofobní skupinou a reaktivním vodíkovým atomem, například
- 17 4 · · · • · • · « • · ···· · · ·· ·· ·» • · · e · · • · · · « • · ··· ·*· • · · ···· *· nebo alkyl fenoly s samotným či s propylenalifatické alkoholy, kyseliny, amidy alkylen oxidy, zvláště ethylenoxidem oxidem.
Specifické neiontové detergentní sloučeniny jsou alkyl (Cg_22) fenol-ethylenoxid kondenzáty, kondenzační produkty lineárních nebo větvených alifatických Cg_20 primárních nebo sekundárních alkoholů s ethylenoxidem, kopolymery ethylenoxidu a propylenoxidu, a produkty vyrobené kondenzací ethylenoxidu s reakčními produkty propylenoxidu a ethylendiaminu. Další tzv. neiontové detergentní sloučeniny zahrnují aminoxidy s dlouhým řetězcem, terciární fosfinoxidy, a dialkyl sulfoxidy.
Zvláště upřednostněné jsou ethoxyláty, zvláště cio-15 ethoxylované v průměru od 5 alkoholu.
primární a sekundární alkohol primární a sekundární alkoholy do 20 moly ethylenoxidu na mol
V určitých formách tohoto vynálezu množství neiontového detergentu leží v rozmezí od 2 do 40 %, lépe 3, 4, nebo 5 až do 30 % hmotnosti směsi, a ještě lépe od 3, 4, nebo 5 až do
10 nebo 15 % hmotnosti.
Protože neiontové detergentní sloučeniny jsou obecně kapaliny, mohou být absorbovány na porózním nosiči. Upřednostněné nosiče zahrnují zeolit, monohydrát peroxybori30 tanu sodného, a Burkeit (uhličitan sodný sušený roz-
• · · · · · · ··· · · · · · • * · · · · • · · · ······ • · · · ······· · » ··
- 18 štrikováním a sulfát sodný, jak zveřejněno ve spise EP 221776 (Unilever)).
Výrobky dle tohoto vynálezu také obsahují další detergentní aktivační složku, a to mohou být ve vodě rozpustné soli nebo materiál ve vodě nerozpustný.
Příklady ve vodě rozpustných aktivačních detergentních složek jsou tripolyfosfát, pyrofosfát a orthofosfát sodný, rozpustné uhličitany, např. uhličitan sodný, a organické aktivační složky obsahující až šest uhlíkových atomů, např. tartarat sodný, citran sodný, karboxymethyloxysukcinát třísodný.
Zvláště fosfátové a polyfosfátové aktivační detergentní složky mohou činit alespoň 5 % hmotnosti, často alespoň 10 % hmotnosti celkové směsi.
Hliníkokřemičitany alkalických kovů (přednostně sodíku) jsou ve vodě nerozpustné aktivační detergentní složky. Mohou být obsaženy v množství až do 60 % hmotnosti (anhydrický základ) směsi, a mohou být buď krystalické nebo amorfní, nebo jejich směsi, s obecným vzorcem
0.8 - 1.5 Na2O.Al2O3. 0.8 - 6 SÍC>2 .
Tyto materiály obsahují určité množství vázané vody, a požaduje se u nich výměnná kapacita vápníkových iontů alespoň
50 mg CaO/g. Upřednostněné hliníkokřemičitany sodné obsahují
- 19 1.5 - 3.5 jednotek SiO2 (ve vzorci nahoře).
Vhodné krystalické hliníkokřemičitany sodné jako aktivační přísady s iontovou výměnou jsou například popsány ve spise GB 1429143 (Procter & Gamble). Upřednostněné hliníkokřemičitany sodné tohoto typu jsou dobře známé komerčně dosažitelné zeolity A a X, nový zeolit P popsaný a nárokovaný ve spise EP
384070 (Unilever), a jejich směsi. Zeolit P tohoto typu je dosažitelný od firmy Crosfield, Warrington, UK, pod označením
Zeolite A24.
Pokud je to nutné nebo žádoucí, mohou být v detergentní směsi obsaženy další detergentní aktivační složky. Ve vodě rozpustné aktivační složky mohou být organické nebo anorganické. Anorganické aktivační složky, které mohou být přítomné, zahrnují uhličitan alkalického kovu (obecně sodíku), zatímco organické aktivační složky zahrnují polykarboxylátové polymery, tak jako polyakryláty, akrylo/ maleinové kopolymery, a akrylové fosfonáty, monomerní polykarboxyláty jako citrany, glukonáty, oxydisukcináty, glycerol mono- di- a trisukcináty, karboxymethyloxysukcináty, karboxymethyloxymalonáty, dipikolináty, hydroxyethyliminodiace25 táty, a organické srážecí aktivační přísady jako alkyl- a alkenylmalonáty a sukcináty, a soli sulfonátovaných mastných kyselin.
Zvláště upřednostněné doplňkové aktivační detergentní přísady jsou polykarboxylátové polymery, zejména polyakryláty a • · · · · · • · · ·
- 20 akrylo/maleinové kopolymery, vhodně užívané v množstvích od 5 do 15 % hmotnosti, zvláště od 1 do 10 % hmotnosti, a monomerní polykarboxyláty, zejména kyselina citrónová a její soli.
Celkové množství aktivační detergentní složky bude obvykle ležet v rozmezí od 5 do 80 % hmotnosti směsi. Toto množství může činit alespoň 10 nebo 15 %, a může ležet v rozmezí až do nebo 60 % hmotnosti.
Detergentní směsi lisované dle vynálezu do tvarovaných předmětů mohou obsahovat bělící systém. Ten přednostně obsahuje jednu nebo více bělících peroxy sloučenin, např. anorganické peroxysoli nebo organické peroxykyseliny, které mohou být použity ve spojení s aktivátory ke zlepšení bělícího působení při nízkých teplotách praní. Pokud je peroxy sloučenina přítomná, její množství bude patrně ležet v rozmezí od 1 do 30 % hmotnosti směsi.
Peroxyftalimido peroxyhexanová kyselina a peroxydodekanová kyselina jsou dva příklady organických peroxy kyselin. Mohou být typicky použity jako 1 až 6 % směsi.
Upřednostněné anorganické peroxysoli jsou monohydrát a tetrahydrát peroxyboritanu sodného, a peroxyuhličitan sodný, s výhodou používaný spolu s aktivační přísadou. Bělící aktivační přísady, také nazývané bělící předchůdci (prekursory), byly v oboru široce zveřejňovány. Upřednostněné
II »· ·· · ···· · · · · • · · ····· • · · · · · ······ • · · · · · • · · · · ······· ·· ··
- 21 příklady zahrnují prekursory kyseliny peroxyoctové, například tetraacetylethylendiamin (TAED), nyní v širokém komerčním užívání spolu s peroxyboritanem sodným, a prekursory kyseliny peroxybenzoové. Typická peroxysůl je používána v množství 5 až 30 % hmotnosti směsi, zatímco aktivační přísada činí 1 až 10 % hmotnosti směsi.
V celkové směsi mohou také být přítomné další složky. Ty zahrnují sodnou karboxymethyl celulózu, barvící materiály, enzymy, fluorescentní zjasňovací prostředky, dezinfekční prostředky, parfémy, a bělící prostředky. Může být obsažen alkalický křemičitan sodný, ačkoliv jeho množství, nebo alespoň množství přidané jako vodnátá kapalina je omezené, tak aby se před lisováním zachovala částicová směs.
Autoři zjistili, že je žádoucí, aby lisovaná částicová směs měla celkovou hustotu alespoň 650 g/litr, přednostně alespoň
700 g/litr, a s výhodou alespoň 750 g/litr.
Granulární detergentní směsi s vysokou celkovou hustotou lze připravovat granulací a zahuštováním ve vysokorychlostním míchači/granulátoru, tak jak popsáno a nárokováno ve spisech
EP 340013A (Unilever), EP 352135A (Unilever), a EP 425277A (Unilever), nebo způsoby spojité granulace/zahušřování, popsanými a nárokovanými ve spisech EP 367339A (Unilever), a EP 390251A (Unilever).
Provedení zařízení pro výrobu tablet bude nyní popsáno na
• · · · φ · φ · φ · φφφφ φ · φ φφφ φφφ φ φ φ φ φφφ φφφφ φφ φφ
- 22 příkladě provedení s odkazy na obrázky 1 až 4 na přiložených výkresech.
Přehled obrázků na výkresech
Obrázek 1 je vertikální průřez lisem na tablety, ilustrující jeho obecné uspořádání.
Obrázky 2, 3, a 4 jsou podobné průřezy, ukazující jednotlivé fáze v pracovním cyklu lisu na tablety.
Obrázek 5 znázorňuje testovací postup při nabírání vody do tablety.
Příklady provedení vynálezu
Vynález je možno realizovat s použitím konvenčního razícího lisu. Vhodný lis bude obecně mít pár částí formy, které se pohybují vzájemně k sobě a od sebe, tak aby mezi sebou stlačovaly částicový materiál. Mohou se pohybovat uvnitř pouzdra, nebo podobné struktury.
Vhodné uspořádání, tak jak ilustrováno ve spise GB-A-2276345, je ukázáno na obrázcích 1 až 4 na doprovázejících výkresech.
Zařízení je lis na tablety, do jehož struktury je zahrnuto trubkové pouzdro 10., do kterého zapadá spodní razník 12 a vrchní razník 14. Pouzdro 10 vymezuje formovací dutinu 16, která je na své spodní části uzavřena spodním razníkem 12. Při používání se do této dutiny dodává částicová směs plnící patkou 18, která klouže po vrchním povrchu 20..
·· · · · ♦ · · • · · · · · ······ • · · · « · ···· · ··· ···· ·· ··
- 23 Na začátku plnící patka postoupí do polohy ukázané na obr 2, kdy je vrchní razník vyzvednut. Částicová směs padá z plnící patky, tak aby vyplnila dutinu 16 nad spodním razníkem 12.
Jak je dále vidět na obrázku 3, plnící patka ustoupí, a vrchní razník 14 je stlačen dolů do dutiny 16., a tak lisuje částicovou směs v dutině k vytvoření tvarovaného předmětu takového jako tableta. Dále, jak je ukázáno na obrázku 4, je vrchní razník 14 vyzvednut, a spodní razník 12 je rovněž vyzvednut, tak až tableta leží na úrovni povrchu 20 . Poté plnící patka 18 postoupí, odstrčí tabletu 22 . a přitom spodní razník poklesne do polohy ukázané na obrázku 2, tak aby se pracovní cykl mohl opakovat.
Vrchní razník 14 a spodní razník 12 jsou přednostně oba opatřeny elastomerovou vrstvou na svém povrchu, který přichází do styku s detergentní směsí.
Pouzdro 10, které také tvoří část formy, je vyrobeno z oceli, a není na svém povrchu opatřeno elastomerem. Razidla 12., 14, a také tableta lisovaná ve formě jsou v kluzném kontaktu s tímto pouzdrem.
Příklad 1
Byl připraven detergentní prášek s následujícím složením:
«* · · · 9 9 · · 9 9 9 9 • · 9 ···· ♦ « · · · · ····· • · 9 9 · 9 · « 9 9 9 9 « · · 9 9 9 ···· 9 999 ·♦·· 99 «·
- 24 Granulované složky % hmotnosti primární alkylsulfát z kokosu 1.4 kokosový alkohol 3E0 7.6 kokosový alkohol 6E0 4.8 zeolit A24 29.3 mýdlo 2.9 sodná karboxymethylová celuláza 0.8 uhličitan sodný 0.3 voda 5.3
Dodatečně dávkované složky
PEG 1500 4.3 peroxyuhličitan sodný (potažený boritanokřemičitanem) 19.5 granule TAED 4.2 parfém 0.6 činidla protipěnivá, fluorescentní, a činidla ochranná na bázi těžkých kovů 4.0 citran sodný 15.0
Materiály uvedené jako granulované složky byly smíseny ve 25 vysokorychlostním míchači/granulátoru Fukae (obchodní značka)
FS-100. (Mohlo by se rovněž použít vybavení pro spojitou granulaci, stejně jako jiné strojové vybavení pro granulování v dávkách). Mýdlo bylo připraveno na místě neutralizací mastné kyseliny hydroxidem sodným. Směs byla granulována a zahuštěna, tak aby se získal prášek o celkové hustotě větší ♦ φ · φφφ φ · · než 750 g/litr, a střední velikost částic přibližně 650 mikrometrů.
Prášek byl proséván k odstranění jemných částic menších než 180 mikrometrů, a velkých částic s rozměry většími než 1700 mikrometrů. Zbývající pevné části pak byly s práškem smíseny v rotačním míchači, poté byl nastříknut parfém, a následoval
PEG. PEG byl rozstřikován při asi 80 °C na prášek o teplotě asi 22 - 26 °C (poněkud nad okolní teplotou v důsledku zahřátí třením v průběhu granulace).
Detergentní tablety byly připravovány lisováním 50 g množství detergentního prášku s použitím zařízení zobrazeného na obrázcích 1 až 4. Tablety měly kruhový průřez s průměrem 4.5 cm a tlouštku přibližně 2.5 až 3.1 cm.
Lisování detergentního prášku pro vyrobení tablet bylo prováděno s použitím buď jen ocelového vrchního a spodního razníku, a nebo alternativně s razníky opatřenými elastomerovou vrstvou na povrchu, který je ve styku s detergentní směsí.
Přesněji, jedna sada razníků byla opatřena polyuretanovým pokrytím natřeným jako roztok v rozpouštědle, s tloušťkou vrstvy přibližně 250 mikrometrů po odpaření rozpouštědla. Další sada byla opatřena 1 mm silnou elastomerovou vrstvou vyříznutou z fólie, a přilepenou na ocelové razníky.
9 ·*»· · ·· 9 9 9 9 • · · · · 9 9 · · 9 ·
9 999*9 · 9 9 9 9 9*9999
9 9 9 *9
9999 9 99* 9999 99 «9
- 26 S každou sadou razníků bylo vyrobeno 100 tablet, a poté byl vrchní razník podroben prohlídce.
U ocelových razníků bylo na vrchním razníku zjištěno asi 0.3 až 0.6 g prášku pevně na razníku lpějícího, což vedlo ke vzniku prohlubní na povrchu tablet.
U obou sad razníků s elastomerovým povrchem lpělo na vrchním razníku pouze asi 0.01 g prášku. Bylo to lehce odstranitelné zaprášení. Kdyby bylo třeba vyrobit větší množství tablet, bylo by možné nechat lis pracovat po delší dobu, bez potřeby častých odstávek k čistění razníků.
Byly visuálně prohlédnuty povrchy tablet vyrobených s těmito razníky. Bylo zřejmé, že u tablet vyrobených ocelovými razníky měly první vyrobené tablety hladké povrchy. Po provozu lisu po nějakou dobu měly tablety povrch hrubší, ale tyto nepravidelnosti na povrchu zcela vznikaly v důsledku materiálu přilepeného na razidlech. V kontrastu k tomu povrchy tablet vyrobených razníky opatřenými 1 mm silnými vrstvami elastomeru byly hrubší než u prvních tablet vyrobených s ocelovými razníky, a než u tablet vyrobených razníky s tenkou elastomerovou vrstvou. V případě tablet vyrobených razníky se silnou elastomerovou vrstvou v souladu s předloženým vynálezem byly jednotlivé částice směsi ještě rozeznatelné na povrchu tablet.
Tablety byly testovány k určení jejich hustoty a porozity, ·· 0 0 0 0 4 · · 0 0 · 0 ·· 0 ···· «000 • 0 0 0000·
0 · · · 0 · 0 0 0 · 0
0 ·0 0 0 • 000 0 ··· ···♦ ·· 00
- 27 tak jak shora popsáno. Byl testován rozsah jejich smáčení při částečném ponoření, tak jak shora popsáno, a jak je ilustrováno na obrázku 5. Pevnost tablet byla určována následujícím testem pevnosti k lomu v místě jejich průměru. Tento testovací postup lze použít na válcové tablety a provádí se s použitím testovacího stroje s plochými čelními povrchy, které mohou být k sobě tlačeny měřenou silou, tak jako Instron Universal Testing Machine (Univerzální testovací stroj Instron).
Válcová tableta byla umístěna mezi desky stroje Instron, tak že desky jsou v dotyku se zakřiveným povrchem válce na obou koncích průměru vedeného skrze tabletu. Vzorek tablety je pak stlačen ve směru průměru posunem desek stroje k sobě navzájem pomalou rychlostí, tak jako 1 cm/min, až nastane lom tablety, a v tomto okamžiku se zaznamená síla použitá ke způsobení lomu. Pevnost k lomu v průměru se pak vypočítá z následující rovnice
P
S O = ~ , π D t kde δθ je pevnost k lomu v průměru v Pascalech (Pa), P je síla použitá ke způsobení lomu v Newtonech (N), D je průměr tablety v metrech (m), a t je tloušťka tablety, rovněž v metrech (m).
Pro jakoukoliv danou směs tablety nepřímo úměrně k objemu vzduchu celkového objemu. Pokud tablety se pevnost tablety mění vyjádřenému v procentech mají tvar, který není •9 9999
9999
9 9999 999«
9 9«999 · · · « · 999999 válcový, jejich pevnost k lomu v průměru je definována jako pevnost k lomu průměru tablety válcové se stejnou směsí a se stejným procentuálním objemem vzduchu.
Autoři zjistili, že v rámci tohoto vynálezu je žádoucí, aby tablety měly pevnost k lomu v průměru (DFS) alespoň 6 kPa, lépe alespoň 8 kPa nebo 10 kPa. Není obvykle třeba, aby DFS přesahovala 25 nebo 30 kPa, a rozmezí od 10 do 25 nebo 30 kPa je zvláště upřednostněno. Mohou však být použity hodnoty DFS až do alespoň 60 kPa.
Získané výsledky byly následující:
DFS Nabraná Průměr suchého
voda (g) jádra (mm)
silný elastomer (1 mm) 12.4 9.3 11.2
tenký elastomer (250 μπι) 12.5 7.8 20.3
20 bez elastomeru 10.3 8.1 17.9
Bylo spočítáno, že voda nabraná tabletami vyrobenými s
použitím razidel pokrytých silnou vrstvou elastomeru odpovídá 100 % dosažitelné porozity (prázdného prostoru) v tabletě.
Byla určena hustota tablet jako 1210 g/litr.
Příklad 2
Byly vyrobeny tři detergentní prášky následujícího složení, 30 stejným způsobem jako v příkladu 1:
·· ·· ► * ♦ ·
I ♦ · · • · · · · ·
- 29 ·* ·♦
Granulované složky primární alkylsulfát z kokosu kokosový alkohol 5E0 zeolit A24 mýdlo sodná karboxymethylová celuláza 10 uhličitan sodný voda
Dodatečně dávkované složky
PEG 1500 tetrahydrát peroxyboritanu sodného granule TAED parfém činidla protipěnivá, fluorescentní, a 20 činidla ochranná na bázi těžkých kovů citran sodný polyakrylát sodný % hmotnosti
1.4
11.7
27.7
2.7
0.8
0.3
8.8 proměnná
18.5
4.0
0.4
4.0
14.2
1.6
Na prášky byl nastříkán polyethylenglykol (PEG) v množství 1, 25 4 a 13 % hmotnosti směsi. Vyšší množství PEG měla za následek lepivější prášky.
Tyto prášky byly prosévány k odstranění částic menších než 200 mikrometrů, a pak lisovány do tablet s použitím ocelových razidel v ocelové objímce, s proměnnou použitou silou.
9··9 • 9 99 99
9 9 · 9 9 9999
9 99999
9 · 9 9 * 999999 9 9 9 9 9 9
9999 · 999 ···« ·· 99
- 30 Byly získány tablety s vhodnou pevností a porožitou, jak ukázáno v následující tabulce:
Lisovací tlak (Mpa) 1% PEG 1070 4.2 2% PEG 1060 4.6 3% PEG 1100 16.3
0.5 hustota (g/litr) DFS (kPa)
10 nabrání vody (g) >13 11.1 9.4
% naplnění 100 98 93
1 hustota (g/litr) 1111 1160 1220
DFS (kPa) 4.5 14.2 39.5
15 nabrání vody (g) 9.9 7.6 6
% naplnění 100 90 86
1.5 hustota (g/litr) 1150 1180
DFS (kPa) 5.1 13.1
20 nabrání vody (g) 7.2 7.5
% naplnění 82 93
2.5 hustota (g/litr) 1200
DFS (kPa) 11.5
25 nabrání vody (g) 6.6
% naplnění 89
Z této tabulky je zřejmé, že použití lepivějších prášků
30 dovoluje výrobu tablet s větší pevností za použití menšího
φφ φφφφ φφ Φ· φφ • φ φ φφφφ φφφφ • φ φ φφφφφ φ φ · φ φφφφφφφφ φ φ φ φ φ φ φφφφ φ φφφ φφφφ φφ φφ
- 31 tlaku. Tyto tablety dávají dobré výsledky v testech nabírání vody.
Příklad 3
Detergentní směs použitá v příkladu 2, obsahující 4 % PEG, byla proseta k odstranění částic menších než 200 mikrometrů, a lisována do tablet za použití pouze ocelových razníků, a odděleně za použití razníků pokrytých elastomerem. Pro každou sadu razníků byly použity různé velikosti lisovací síly.
Elastomer A měl tloušťku 1 mm a modul pružnosti 0.72 MPa.
Elastomer B měl tloušťku 1 mm a modul pružnosti 9.83 MPa.
Tablety byly testovány pro stanovení jejich hustoty, pevnosti, a nabírání vody. Výsledky jsou níže v tabulce. Pro test nabírání vody byly použity různé časové intervaly, tak jak řečeno. V některých případech byl test prováděn dvakrát pro různé časové intervaly částečného ponoření.
• φ · ·» · φφφ φ
φφ
- 32 • φ φ · • · φ φ φφφφ φ φφφ φ
• φ
Pokrytí hustota tablet DFS kPa nabrání vody doba ponoření poznámka
razníků
5 g/litr g sec
žádný 1190 22.7 5.1 60 jádro bez vody
elastomer 1130 12.8 6.8 60 jádro bez vody
1096 9.2 8.3 60
10 1040 4.5 9.9 30
1040 4.5 rozpad 60
elastomer 1190 21.9 5.7 60 suché jádro
A 1130 13.1 8.1 60 malé j. bez vody
15 1090 9.1 rozpad 40
1090 9.1 8.9 30
1040 4.6 rozpad 30-40
1040 4.6 9.4 15
20 elastomer 1080 20.8 5.5 60 suché jádro
B 1130 13.9 8.2 60
1090 8.9 9.9 30
1090 8.9 rozpad 50
1040 4.9 10.7 15
25 1040 4.9 rozpad 30
Srovnáním výsledků při podobné porozitě a pevnosti lze
zjistit, že tablety s podobnou hustotou, porozitou a pevností
nabírají více vody, když jsou vyrobeny razidly pokrytými
elastomerem •9 9999
99 99 • 9 · 9··· 99··
9 99999
9 9 9 9 9 999 999
9 9 9 9 9
9999 9 999 9999 99 99
Příklad 4
Dvě dávky detergentní směsi dle příkladu 2 (dále dávka A a dávka B) byly vylisovány do tablet za použití lisu na tablety typu Korsch. Tablety byly testovány k určení jejich hustoty, porozity a nabírání vody při částečném ponoření.
Byly rozlišeny dvě velikosti nabírání vody, což bylo připsáno různému obsahu jemných částic (s rozměry menšími než 200 mikrometrů) v dávkách detergentní směsi.
Byly rovněž vyrobeny tablety z následující detergentní směsi, 15 připravené podobným způsobem, která je označena jako směs C.
Granulované složky % hmotnosti primární alkylsulfát z kokosu 1.5 kokosový alkohol 5EO 13.1 zeolit A24 31.0 mýdlo 3.1 sodná karboxymethylová celuláza 0.8 uhličitan sodný 0.3 voda S.8 • · · · · ·
Dodatečně dávkované složky
PEG 1500 tetrahydrát peroxyboritanu sodného granule TAED parfém činidla protipěnivá, fluorescentní, a 10 činidla ochranná na bázi těžkých kovů polyakrylát sodný
4.0
22.6
4.0
0.4
4.0
1.6
Tablety z každé dávky byly použity k vyprání sady 48 černých testovacích tkanin. Praní se provádělo v pračce Miele nastavené na prací cyklus vlny.
Vyprané tkaniny byly prohlíženy ke stanovení stop tablet, viditelných jako bílé zbytkové částice na černé tkanině. Tablety s největší hodnotou nabírání vody zanechávaly nejmenší zbytky, jak vyplývá z výsledků uvedených v následující tabulce:
Tablety % naplnění počet tkanin vykazujících zbytky
dávka A 100 16
dávka B 77 21
směs C 55 34

Claims (9)

  1. 5 1. Způsob výroby tablet detergentní směsi, vyznačující se tím, že tablety se ve vodě rozpadají, takže jsou vhodné ke spotřebě pro vytvoření pracího roztoku pro jedno praní, a že zahrnuje lisování částicové směsi ve formě sestávající z řady částí formy, které jsou vůči sobě
    10 pohyblivé, alespoň jedna z těchto částí formy má elastomerové pokrytí na povrchu přicházejícím do styku se směsí, při použití tlaku postačujícího ke zformování tablet obsahujících od 17 do 35 % vzduchu dle objemu.
    15
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že tablety obsahují od 20 do 33 % vzduchu dle objemu.
  3. 3. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že tablety obsahují od 23 do 30 % vzduchu dle objemu.
  4. 4. Způsob podle nároku 1, 2 nebo 3, vyznačující se tím, že elastomerová vrstva má tloušťku alespoň 400 mikrometrů.
    25 5. Způsob podle kteréhokoliv z předchozích nároků, vyznačující se tím, že tablety jsou takové, že alespoň 65 % prázdného prostoru uvnitř tablety se zaplní vodou během 30 vteřin po takovém částečném ponoření, kdy tři čtvrtiny povrchu tablety je ve styku s vodou.
    •Φ φφφφ φ φ φ φ φ φ φ φ φ φφφφ φ
    - 36 6. Způsob podle nároku 5,vyznačuj ící se tím, že tablety jsou takové, že alespoň 80 % prázdného prostoru
  5. 5 uvnitř tablety se zaplní vodou během 30 vteřin po takovém částečném ponoření, kdy tři čtvrtiny povrchu tablety je ve styku s vodou.
  6. 7. Způsob podle kteréhokoliv z předchozích nároků, vyzná10 čující se tím, že částicová směs obsahuje od 5 do
    40 % hmotnosti aktivního detergentu, od 10 do 60 % hmotnosti aktivační detergentní složky, a volitelně další složky.
  7. 8. Tableta, vyznačující se tím, že se rozpadá
    15 ve vodě, takže je vhodná ke spotřebě pro vytvoření pracího roztoku pro jedno praní, a že je lisovaná z částicové detergentní směsi, tak aby se získala porozita tablety v rozmezí od 20 do 35 % vzduchu dle objemu, a že alespoň 65 % prostoru vzduchu uvnitř tablety je naplněno vodou během 30
    20 vteřin po takovém částečném ponoření, kdy tři čtvrtiny povrchu tablety je ve styku s vodou.
  8. 9. Tableta podle nároku 8,vyznačující se tím, že alespoň 80 % prázdného prostoru uvnitř tablety je naplněno
    25 vodou během 30 vteřin po takovém částečném ponoření, kdy tři čtvrtiny povrchu tablety je v kontaktu s vodou.
  9. 10. Tableta podle nároku 8 nebo 9,vyznačuj ící se tím, že vykazuje porozitu v rozmezí od 17 do 35 % vzduchu
    30 dle objemu.
CZ19993658A 1998-04-09 1998-04-09 Detergentní prostředek CZ365899A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19993658A CZ365899A3 (cs) 1998-04-09 1998-04-09 Detergentní prostředek

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19993658A CZ365899A3 (cs) 1998-04-09 1998-04-09 Detergentní prostředek

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ365899A3 true CZ365899A3 (cs) 2000-08-16

Family

ID=5467064

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19993658A CZ365899A3 (cs) 1998-04-09 1998-04-09 Detergentní prostředek

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ365899A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR950004826B1 (ko) 세제조성물
US5658874A (en) Production of detergent tablet compositions
CA2307377A1 (en) Detergent compositions in tablet form
EP1669438B1 (en) Detergent tablet
EP1071742B1 (en) Water-softening and detergent compositions
EP0863980B1 (en) Process for the manufacture of shaped articles from detergent compositions
AU746331B2 (en) Tablet detergent compositions
EP1375636B1 (en) Detergent tablets
EP1054947B1 (en) Tablet detergent compositions
CA2286715A1 (en) Detergent compositions
CZ365899A3 (cs) Detergentní prostředek
EP0975734B1 (en) Detergent compositions
EP0956332B2 (en) Detergent compositions
WO2006105841A1 (en) Multi-phase laundry treatment tablets
EP1676904B1 (en) Detergent tablets
CA2236849A1 (en) Process for the manufacture of shaped articles from detergent compositions
EP1516916A1 (en) Detergent compositions
CZ9903401A3 (cs) Prací prostředek
CZ9903402A3 (cs) Detergentní prostředek

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic