CZ36400U1 - Tralová sestava - Google Patents

Tralová sestava Download PDF

Info

Publication number
CZ36400U1
CZ36400U1 CZ202240252U CZ202240252U CZ36400U1 CZ 36400 U1 CZ36400 U1 CZ 36400U1 CZ 202240252 U CZ202240252 U CZ 202240252U CZ 202240252 U CZ202240252 U CZ 202240252U CZ 36400 U1 CZ36400 U1 CZ 36400U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
trawl
towing
rope
driving rods
rods
Prior art date
Application number
CZ202240252U
Other languages
English (en)
Inventor
Jan KubeÄŤka
CSc. Kubečka Jan prof. RNDr.
Tomáš Jůza
Jůza Tomáš Mgr., Ph.D.
Luboš Kočvara
Luboš Mgr. Kočvara
Original Assignee
Biologické Centrum Av Čr, V.V.I.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Biologické Centrum Av Čr, V.V.I. filed Critical Biologické Centrum Av Čr, V.V.I.
Priority to CZ202240252U priority Critical patent/CZ36400U1/cs
Publication of CZ36400U1 publication Critical patent/CZ36400U1/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01KANIMAL HUSBANDRY; AVICULTURE; APICULTURE; PISCICULTURE; FISHING; REARING OR BREEDING ANIMALS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; NEW BREEDS OF ANIMALS
    • A01K73/00Drawn nets
    • A01K73/02Trawling nets

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Animal Husbandry (AREA)
  • Biodiversity & Conservation Biology (AREA)
  • Superconductors And Manufacturing Methods Therefor (AREA)
  • Magnetic Resonance Imaging Apparatus (AREA)
  • Amplifiers (AREA)

Description

Tralová sestava
Dosavadní stav techniky
V současné době se podstatná část rybolovu provádí pomocí vlečných sítí, tzv. tralováním. K tomu slouží tzv. tralová sestava. Dvě tažná plavidla vlečou vlečnou síť zavěšenou na tažném laně. V místě spoje tažných lan a vlečné sítě plují při použití ve sladkých vodách pomocná plavidla, která jednak přidržují horní okraj vlečné sítě jednak udržují ponořený spodní okraj vlečné sítě a dále monitorují hloubku ponoru vlečné sítě pomocí echolotu. Hloubka ponoření spodního okraje vlečné sítě je dána závažím zavěšeným na ocelovém laně, které je umístěno na navijáku na každém pomocném plavidle.
Vlečná síť ve vodě vytváří v podstatě kónický pytel, jehož vstupní otvor má tvar čtyřúhelníku, jehož dva horní okrajové body jsou každý určen jedním pomocným plavidlem a dva spodní body jsou určeny každý jedním závažím. Nej širší část vlečné sítě tvoří vstupní otvor, od něhož se vlečná síť ve směru plavby postupně zužuje. S postupným zužováním vlečné sítě se také zmenšují její oka. Vstup běžné vlečné sítě je obdélníkový o rozměrech 18 m pro horní a spodní vodorovný okraj a 10 m pro oba boční okraje.
Vlečná síť má velký odpor vody, což klade velké nároky na výkon motorů tažných plavidel a spotřebu paliva. Proto se při výrobě vlečných sítí využívá tzv. „herding effect“ neboli naháněcí efekt. V oblasti za vstupním otvorem má vlečná síť velká oka, kterými by ryby dokázaly snadno proplout. Oka se zužující se vlečnou sítí postupně zmenšují až po koncový cíp vlečné sítě, z něhož nelze uniknout. Naháněcí efekt spočívá v tom, že ryby, místo aby unikly velkými oky vlečné sítě u vstupního otvoru, jsou síťovinou s velkými oky naháněny směrem ke konci vlečné sítě, kde dochází k jejich zachycení.
Nevýhoda stávajících řešení vlečných sítí spočívá v jejich velkých rozměrech, zejména v jejich velké šířce. Tím se jednak zvyšuje jejich cena anároky na sílu tažných plavidel jednak se zvyšuje riziko jejich poškození při manipulaci, roztržení o dno aj. Velikost vlečné sítě také výrazně zvyšuje odpor vody, což se negativně promítá ve spotřebě paliva tažných plavidel.
Úkolem technického řešení je vylepšit známou tralovou sestavu tak, aby byly odstraněny výše uvedené nedostatky, a přitom byla zachována nebo zvýšena efektivita rybolovu.
Podstata technického řešení
Tento úkol je vyřešen vytvořením tralové sestavy pro lov ryb zahrnující dvě tažná plavidla pro tažení vlečné sítě a dvě pomocná plavidla pro nesení vlečné sítě. Každé tažné plavidlo je opatřeno jedním hlavním tažným lanem spojeným se spodním vrcholem čtyřúhelníkového vstupu vlečné sítě a ke každému hlavnímu lanu je upevněno jedno horní tažné lano spojené s jedním horním vrcholem čtyřúhelníkového vstupu vlečné sítě. Podstata technického řešení spočívá v tom, že k alespoň jednomu hlavnímu tažnému lanu a/nebo alespoň k jednomu hornímu tažnému lanu je alespoň v části jeho délky upevněno naháněcí zařízení tvořené soustavou horních naháněcích tyčí a spodních naháněcích tyčí, přičemž horní naháněcí tyče směřují od tažného lana směrem vzhůru, a spodní naháněcí tyče směřují od tažného lana směrem dolů. Naháněcí zařízení významným způsobem zdokonaluje stávající vlečné sítě. Umožňuje využití naháněcího efektu z prostoru ohraničeného oběma tažnými plavidly, který je 2,5krát až 3krát širší než vlečná síť. Odpor naháněcího zařízení ve vodě je minimální, zatímco úlovek při vynaložení stejné fýzikální práce je výrazně vyšší než u stávajících vlečných sítí.
Ve výhodném provedení jsou horní naháněcí tyče opatřeny na jednom konci úchytem pro uchycení k tažnému lanu a na druhém konci bójkami pro nadnášení ve vodě. Horní naháněcí tyče směřují
- 1 CZ 36400 UI při plavbě směrem k hladině, přičemž bójky na jejich koncích plující po hladině vyznačují rozsah proloveného pásu. V případě zastavení tažných plavidel udržují bójky naháněcí zařízení na hladině, aby nekleslo ke dnu, kde hrozí uváznutí tažných lan.
Také je výhodné, že alespoň některé horní naháněcí tyče a alespoň některé spodní naháněcí tyče jsou ve své střední části opatřeny kloubem a jsou vytvořeny jako skládací, aby bylo možné je na plavidlech snadněji uskladnit. Možnost skládání horních i spodních naháněcích tyčí také usnadňuje manipulaci s vlečnou sítí a naháněcím zařízením na břehu.
Horní naháněcí tyče jsou vyrobeny z materiálu, jehož hustota je menší než hustota vody a spodní naháněcí tyče jsou vyrobeny z materiálu, jehož hustota je větší než hustota vody. Tzn. že horní naháněcí tyče ve vodě plavou a směřují při plavbě tralové sestavy směrem k hladině, zatímco spodní naháněcí tyče klesají směrem ke dnu. Horní naháněcí tyče spolu s dolními naháněcími tyčemi vytváří ve vodě vyváženou strukturu, která plaší ryby směrem do středu prolovovaného objemu v jeho maximální šířce.
Nakonec je výhodné, že horní naháněcí tyče a spodní naháněcí tyče jsou k tažnému lanu uchyceny rozebíratelně. Díky tomu je lze od tažných lan snadno odepnout, což usnadňuje uskladnění vlečné sítě a manipulaci s ní.
Výhody tralové sestavy podle předloženého technického řešení spočívají v tom, že při zachování, popř. zmenšení rozměrů vlečné sítě umožňuje prolovení výrazně většího vodního úseku, aniž by stoupala spotřeba paliva tažných plavidel.
Objasnění výkresů
Technické řešení bude blíže objasněno pomocí přiložených výkresů, na nichž znázorňuje:
obr. 1 schématický horní pohled na tralovou sestavu; a obr. 2 schématický boční pohled na tralovou sestavu.
Příklady uskutečnění technického řešení
Na obr. 1 a 2 je znázorněna tralová sestava 1 tvořená dvěma motorovými tažnými plavidly 2, 21, která prostřednictvím tažných lan 3, 3‘ vlečou vlečnou síť 4 ve tvaru v podstatě jehlanu, popř. kónického pytle. Ústí vlečné sítě 4 má tvar čtyřúhelníku, konkrétně obdélníku, jehož šířkaje 18 m a výška 10 m. Ke spodním vrcholům 6, 6‘ ústí vlečné sítě jsou připojena tažná lana 3, 31. K horním vrcholům 7, 7‘ ústí vlečné sítě 4 jsou připojena horní tažná lana 5, 51, která jsou napojena na tažná lana 3, 3‘ přibližně v polovině až dvou třetinách délky tažných lan 3, 3‘ měřeno od ústí vlečné sítě 4.
K horním vrcholům 7, 7‘ vlečné sítě 4 jsou připojena pomocná plavidla 12,12‘, která oba horní vrcholy 7, 7‘ vlečné sítě 4 jednak nadnáší, jednak pomocí echolotů sledují hloubku. Pomocná plavidla 12,121 jsou opatřena ručními navijáky pro ovládání ocelového lana 13. které je spuštěno z každého z pomocných plavidel 12,121 a jsou připevněna k oběma spodním vrcholům 6, 61. Na každém ocelovém laně 13 je zavěšeno závaží 14, které při plavbě pomáhá udržet hloubku ponoru ústí vlečné sítě 4. V případě, že se tralová sestava 1 dostane na mělčinu nebo do míst se členitým dnem, posádka pomocných plavidel 12,121 navíjí ocelová lana 13, čímž se zkracuje výška ústí vlečné sítě 4, aby nedošlo k poškození vlečné sítě 4 zachycením o dno nebo o pařezy či větve.
Na tažných lánech 3, 31 a horních tažných lánech 5, 51 je uchyceno naháněcí zařízení. Jedná se o soustavu horních naháněčích tyčí 8 a spodních naháněčích tyčí 9. Horní naháněcí tyče 8 jsou minimálně čtyři, jak je znázorněno na obr. 2. Spodních naháněcích tyčí 9 je alespoň šest. Horní
-2CZ 36400 UI i spodní naháněcí tyče 8, 9 jsou na jednom konci opatřeny úchytem pro uchycení k tažným lánům 3, T, 5, 5\ Jedná se například o kovová oka, která se k tažným lánům 3, 3‘, 5, 5‘ přichytí pomocí horolezeckých blokantů umístěných na lánech 3, 3‘, 5, 51 Naháněcí tyče 8, 9 jsou na tažných lánech 3, 3‘, 5, 5‘ rozmístěny v pravidelných intervalech. Na tažných lánech 3, 3‘, 5, 51 je v jednom bodu uchycena jedna horní naháněcí tyč 8 ve dvojici s jednou spodní naháněcí tyčí 9. Dvě dvojice horních a spodních naháněcích tyčí 8, 9 jsou uchyceny na hlavním tažném laně 3, 31 mezi tažným plavidlem 2, 21 a spojem tažného lana 3, 31 s horním tažným lanem 5, 51 Další dvě dvojice horních a spodních naháněcích tyčí 8, 9 jsou uchyceny na horním tažném laně 5, 51 Horních naháněcích tyčí 8 je na horním tažném laně 5, 5‘ uchyceno méně z toho důvodu, že by si překážely s pomocným plavidlem 12, 121 Naopak spodních naháněcích tyčí 12, 12‘ je v tomto příkladu uskutečnění o dvě více, protože poslední spodní naháněcí tyč 9 je uchycena těsně pod pomocným plavidlem 12. 121 Tím, že spodní naháněcí tyče 9 zasahují pod hladinu si s tažnými plavidly 12, 12‘ nepřekáží.
Délka horních naháněčích tyčí 8 a spodních naháněčích tyčí 9 se liší podle jejich umístění. Naháněcí tyče 8, 9, jejichž délka přesahuje 3 m mají v polovině kloub 11. který usnadňuje jejich uskladnění, případně manipulaci s naháněcími tyčemi 8, 9 na souši.
Horní naháněcí tyče 8 jsou vyrobeny z materiálu, jehož hustota je menší než 1 000 kg.m-3. Horní naháněcí tyče 8 díky tomu plavou na hladině a směřují od tažných lan 3, T, 5, 5‘ směrem vzhůru k hladině. Na svém horním konci jsou opatřeny bójkou 10, které jednak přispívá k nadnášení horních naháněcích tyčí 8, jednak usnadňují kontrolu nad umístěním naháněcího zařízení. V příkladu uskutečnění znázorněném na obr. 1 a 2 je bójka 10 vyrobena z plastu a má objem 101. Bójka 10 spolu s materiálem plovoucím na vodě, z něhož jsou horní naháněcí tyče 8 vyrobeny, zajišťují, že naháněcí zařízení neklesá ke dnu ani při zastavení tažných plavidel 2, 2ý Nedochází tak k poklesnutí tažných lan 3, T, 5, 5‘ ke dnu, kde by hrozilo jejich zamotání mezi pařezy a kameny, a tím poškození celé tralové sestavy L Horní naháněcí tyče 8 jsou vyrobeny typicky z plastu.
Spodní naháněcí tyče 9 jsou vyrobeny z antikorozně upraveného železa s hustotou přes 7 500 kg.m-3.
Vzhledem k odporu vlečné sítě 4 ve vodě jsou při plavbě tažná lana 3, T, 5, 5‘ napnuta. Horní naháněcí tyče 8 a spodní naháněcí tyče 9 se tak při lovu pohybují s celou tralovou sestavou 1 a vytvářejí určitý druh sítě, pokrývající celý pás mezi dvěma tažnými plavidly 2, 2‘ odrazující ryby před únikem mimo objem vody pokrytý tralovou sestavou 1. Vzdálenost mezi tažnými plavidly 2, 2‘ je v rozmezí 40 až 60 m v závislosti na povětrnostních podmínkách, šíři prolovované vodní plochy a účelu použití tralové sestavy 1. Na obr. 1 je znázorněn mrak zvířené vody 15 vytvořený vrtulí lodního šroubu tažných plavidel 2, 2‘. Naháněcí zařízení podle předloženého technického řešení využívá také účinku zvířené vody 15 pro zvýšení naháněcího efektu.
Průmyslová využitelnost
Tralovou sestavu podle předloženého technického řešení lze využít při vědeckých a rybářských průzkumech, odlovech nebo sledování rybích obsádek především mělkých vodních nádrží a jezer, případně i širokých vodních toků.

Claims (15)

NÁROKY NA OCHRANU
1 tralová sestava
1. Tralová sestava (1) pro lov ryb, zahrnující dvě tažná plavidla (2, 2‘) pro tažení vlečné sítě (4) a dvě pomocná plavidla (12, 12‘) pro nesení vlečné sítě (4), kde každé tažné plavidlo (2, 2‘) je opatřeno jedním hlavním tažným lanem (3, 3‘) spojeným se spodním vrcholem (6, 6‘) čtyřúhelníkového vstupu vlečné sítě (4), a ke každému hlavnímu lanu (3, 3‘) je upevněno jedno horní tažné lano (5, 5‘) spojené s jedním horním vrcholem (7, 7‘) čtyřúhelníkového vstupu vlečné sítě (4), vyznačující se tím, že k alespoň jednomu hlavnímu tažnému lanu (3, 3‘) a/nebo alespoň k jednomu hornímu tažnému lanu (5, 5‘) je alespoň v části jeho délky upevněno naháněcí zařízení tvořené soustavou horních naháněcích tyčí (8) a spodních naháněcích tyčí (9), přičemž horní naháněcí tyče (8) směřují od tažného lana (3, 3‘, 5, 5‘) směrem vzhůru, a spodní naháněcí tyče (9) směřují od tažného lana (3, 3‘, 5, 5‘) směrem dolů.
2 , 2‘ tažné plavidlo
2 výkresy
Seznam vztahových značek:
2. Tralová sestava podle nároku 1, vyznačující se tím, že horní naháněcí tyče (8) jsou opatřeny na jednom konci úchytem pro uchycení k tažnému lanu (3, 3‘, 5, 5‘) a na druhém konci bójkami (10) pro nadnášení ve vodě.
3 , 3‘ hlavní tažné lano
3. Tralová sestava podle nároků 1 a 2, vyznačující se tím, že alespoň některé horní naháněcí tyče (8) a alespoň některé spodní naháněcí tyče (9) jsou ve své střední části opatřeny kloubem (11) ajsou vytvořeny j ako skládací.
4 vlečná síť
4. Tralová sestava podle nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že horní naháněcí tyče (8) jsou vyrobeny z materiálu, jehož hustota je menší než hustota vody.
5 , 5‘ horní tažné lano
5. Tralová sestava podle nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že spodní naháněcí tyče (9) jsou vyrobeny z materiálu, jehož hustota je větší než hustota vody.
6 , 6‘ spodní vrchol vstupu vlečné sítě
6. Tralová sestava podle nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že horní naháněcí tyče (8) a spodní naháněcí tyče (9) jsou k tažnému lanu (3, 3‘, 5, 5‘) uchyceny rozebíratelně.
7 , 7‘ horní vrchol vstupu vlečné sítě
8 horní naháněcí tyč
9 spodní spodní naháněcí tyč
10 bójka
11 kloub
12 , 12‘ pomocné plavidlo
13 ocelové lano
14 závaží
15 zvířená voda za vrtulí lodního šroubu tažných plavidel
CZ202240252U 2022-09-15 2022-09-15 Tralová sestava CZ36400U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ202240252U CZ36400U1 (cs) 2022-09-15 2022-09-15 Tralová sestava

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ202240252U CZ36400U1 (cs) 2022-09-15 2022-09-15 Tralová sestava

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ36400U1 true CZ36400U1 (cs) 2022-10-07

Family

ID=83601235

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ202240252U CZ36400U1 (cs) 2022-09-15 2022-09-15 Tralová sestava

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ36400U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Hameed et al. Modern fishing gear technology
KR101835016B1 (ko) 선망 어업에 사용되는 그물 조립체
KR20140089463A (ko) 연승 수하식 중층 전복 가두리 시설의 관리장치 및 인양방법
Montgomerie Basic fishing methods: a comprehensive guide to commercial fishing methods.
US3316670A (en) Mid-water trawl
CN210519870U (zh) 一种蛤类捕捞装置
CZ36400U1 (cs) Tralová sestava
RU2378827C1 (ru) Устройство для лова рыбы и морских беспозвоночных
JP5946083B2 (ja) 船びき網
RU2289242C1 (ru) Рыболовная снасть
JP2000102333A (ja) 潜行板付きトロール網
CN216254736U (zh) 一种潜艇式智能桁架养殖装备
JP2009179313A (ja) 活魚生け簀の曳航方法
CN114304087B (zh) 一种防水草的双翼银鱼扛网装置
Pravin Purse seine and its operation
RU54487U1 (ru) Рыболовная снасть
CN218559115U (zh) 一种拖网渔船
RU61092U1 (ru) Устройство для лова рыбы и морских беспозвоночных
DE410076C (de) Von zwei seitlichen Schwimmern getragenes Schleppnetz
RU50080U1 (ru) Подхват
RU2343705C2 (ru) Рыболовная снасть
CN210248042U (zh) 一种鱼塘捕鱼装置
Wagner Shark fishing gear: a historical review
DE877227C (de) Verfahren und Vorrichtung fuer das Zusammenwirken von Fischereifangschiffen mit einem Fischtransportschiff
US2696691A (en) Floating trawl

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20221007