CZ34938U1 - Souprava pro izolaci nukleových kyselin - Google Patents

Souprava pro izolaci nukleových kyselin Download PDF

Info

Publication number
CZ34938U1
CZ34938U1 CZ202038430U CZ202038430U CZ34938U1 CZ 34938 U1 CZ34938 U1 CZ 34938U1 CZ 202038430 U CZ202038430 U CZ 202038430U CZ 202038430 U CZ202038430 U CZ 202038430U CZ 34938 U1 CZ34938 U1 CZ 34938U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
buffer
tris
nucleic acid
ethanol
sample
Prior art date
Application number
CZ202038430U
Other languages
English (en)
Inventor
Miloš Dendis
Miloš RNDr. Dendis
Radek Horváth
Horváth Radek RNDr., Ph.D.
Eva Jansová
Jansová Eva Mgr., Ph.D.
Martin Ženka
Martin Mgr. Ženka
Original Assignee
Geneproof A.S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Geneproof A.S. filed Critical Geneproof A.S.
Priority to CZ202038430U priority Critical patent/CZ34938U1/cs
Publication of CZ34938U1 publication Critical patent/CZ34938U1/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
    • C12NMICROORGANISMS OR ENZYMES; COMPOSITIONS THEREOF; PROPAGATING, PRESERVING, OR MAINTAINING MICROORGANISMS; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING; CULTURE MEDIA
    • C12N15/00Mutation or genetic engineering; DNA or RNA concerning genetic engineering, vectors, e.g. plasmids, or their isolation, preparation or purification; Use of hosts therefor
    • C12N15/09Recombinant DNA-technology
    • C12N15/10Processes for the isolation, preparation or purification of DNA or RNA

Landscapes

  • Genetics & Genomics (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Biotechnology (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • Microbiology (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Apparatus Associated With Microorganisms And Enzymes (AREA)
  • Plant Pathology (AREA)
  • Crystallography & Structural Chemistry (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Biophysics (AREA)
  • Measuring Or Testing Involving Enzymes Or Micro-Organisms (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)

Description

Souprava pro izolaci nukleových kyselin
Oblast techniky
Technické řešení se týká oblasti izolace nukleových kyselin za využití paramagnetických částic.
Dosavadní stav techniky
V současném stavu techniky jsou známy metody pro izolaci nukleových kyselin, přičemž obecný postup zahrnuje rozrušení tkáně či buněk daného vzorku pomocí lyzačních pufrů, následuje navázání nukleových kyselin pomocí binding pufrů a dále extrakce a purifikace nukleových kyselin od proteinů a dalších příměsí pomocí promývacích pufrů. Výsledná nukleová kyselina je poté pomocí elučního pufiru uvolněna do čistého roztoku. Běžné metody, jako je fenol-chloroformová extrakce, adsorpce na silikát za použití chaotropních solí nebo iontová chromatografie, jsou ale často náročné, velmi pracné, a navíc u nich může lehce dojít ke kontaminaci vzorku.
V posledních letech se stále více používají postupy využívající magnetickou separaci, která zajišťuje rychlé výsledky. K magnetické separaci nukleových kyselin se využívají magnetické částice, které mají velikost řádově nanometrů až mikrometrů. Částice mají paramagnetické vlastnosti, což umožňuje jejich jednouché rozptylování či shlukování v závislosti na působení vnějšího magnetického pole. Postup izolace spočívá v účinné lýzi biologického materiálu pomocí lyzačního pufiru obsahujícího guanidium thiokyanát v kombinaci se štěpením enzymem proteinázou K. Po lýze následuje krok navázání nukleové kyseliny na magnetické částice. Částice s funkčním povrchem se na základě silanolových skupin navážou na nukleové kyseliny, což při promývání pufrem zaručí zachování nukleových kyselin a odstranění kontaminantů. Samotná magnetická separace je založena na elektrostatické interakci DNA s povrchem částic. V posledním krokuje nukleová kyselina eluována do elučního pufru.
Během izolace nukleových kyselin je velmi důležité využívat kombinaci vhodných reagencií v předem daných krocích a zachovávat stabilní pH a reakční teploty. Kromě jednotlivých reagencií je běžnou složkou používaných pufrů také voda bez nukleáz (NFW - Nuclease-Free Water). Existuje několik firem zabývajících se izolací nukleových kyselin pomocí paramagnetických částic, avšak žádná z nich nepopisuje jednoduchou, spolehlivou a přesnou metodu jak pro humánní vzorky, tak i pro bakterie, viry a různé klinické materiály. Další výhodou by byla univerzálnost, která by v praxi umožňovala jak manuální, tak i automatizovanou extrakci.
Podstata technického řešení
Výše uvedené nedostatky do jisté míry odstraňuje souprava pro izolaci nukleových kyselin zahrnující zkumavky s reagenciemi. Reagencie zahrnují právě jeden lyzační pufr, právě jeden vazebný pufr (binding pufr), alespoň jeden promývací pufr, právě jeden eluční pufr a magnetické kuličky. Uvedeného cíle je dosaženo vhodnou kombinací složek, kde lyzační pufr zahrnuje Guanidin SCN - guanidin thiokyanát, Tris-HCl - tris(hydroxymetyl)aminometan hydrochlorid pH 8, Triton X-100 - 2-[4-(2,4,4-trimetylpentan-2-yl)fenoxy]etanol a vodu bez nukleáz - NFW, vazebný pufr zahrnuje Guanidin SCN - guanidin thiokyanát, Tris-HCl tris(hydroxymetyl)aminometan hydrochlorid pH 8 aetanol, promývací pufr zahrnuje NaCl, Guanidin SCN - guanidin thiokyanát, Tris-HCl - tris(hydroxymetyl)aminometan hydrochlorid pH 8, etanol a NFW, eluční pufr zahrnuje Tris-HCl - tris(hydroxymetyl)aminometan hydrochlorid pH8aNFW.
Izolace nukleových kyselin je dosaženo kombinací chemických roztoků a přesného postupu, které umožňují degradaci složitých komponent, jejich postupné vymývání a zajištění čisté nukleové
-1 CZ 34938 UI kyseliny. Dostatečné vymytí a výtěžnost je zamčena použitím magnetických kuliček, které umožňují vyvázaní nukleové kyseliny a její separaci od roztoků.
Objasnění výkresů
Podstata technického řešení je dále objasněna na příkladech jeho uskutečnění, které jsou popsány s využitím připojeného výkresu, kde:
Obr. 1 Zobrazuje soupravu pro izolaci nukleové kyseliny
Příklady uskutečnění technického řešení
Uvedené uskutečnění znázorňuje příkladnou variantu provedení technického řešení, která však nemá z hlediska rozsahu ochrany žádný omezující vliv.
V příkladném uskutečnění souprava pro izolaci nukleových kyselin zahrnuje 9 zkumavek označených pozicemi 1. až 9., viz Obr. 1. První dvě zkumavky jsou prázdné a mohou sloužit k míšení reagencií. Třetí zkumavka zahrnuje vodu bez nukleáz, která zajišťuje konzistenci experimentu a minimální kontaminaci roztoků. Čtvrtá zkumavka zahrnuje eluční pufr zahrnující Tris-HCl pH 8 a vodu bez nukleáz. Eluční pufr uvolňuje přečištěnou nukleovou kyselinu do čistého roztoku. Pátá zkumavka zahrnuje třetí promývací pufr zahrnující vodu bez nukleáz. Šestá zkumavka zahrnuje druhý promývací pufr zahrnující NaCl, Tris-HCl pH 8, etanol a vodu bez nukleáz. Sedmá zkumavka zahrnuje první promývací pufr zahrnující Guanidin SCN, Tris-HCl pH 8, etanol a vodu bez nukleáz. Promývací pufiry slouží k odstranění proteinů a dalších příměsí z roztoku s nukleovou kyselinou. Osmá zkumavka zahrnuje binding pufr zahrnující Guanidin SCN, Tris-HCl pH 8 a etanol. Binding pufr zajišťuje navázání magnetických kuliček k nukleové kyselině. Devátá zkumavka zahrnuje lyzační roztok zahrnující Guanidin SCN, Tris-HCl pH 8, Triton X-100 a vodu bez nukleáz. Lyzační pufr rozkládá vnější membránu buněk, což způsobí vylití obsahu buňky do roztoku. V tomto uskutečnění za zkumavkami označenými pozicemi 1. až 9. dále následuje zkumavka sloužící k separaci vzorku. Souprava pro izolaci nukleových kyselin dále obsahuje dvě zkumavky, které jsou součástí termobloku a umožňují zahřátí vzorku na určitou teplotu.
- 2 CZ 34938 UI
Přehled využitých reagencií je uveden v následující tabulce:
Pufr Složky lllllllllllllllllllllllllll
Lyzační pufr Guanidin SCN 6 až 7
Tris-HCl pH 8
Triton X-100
NFW
Binding pufr Guanidin SCN 6 až 7
Tris-HCl pH 8
Ethanol
První promývací pufr Guanidin SCN 6,5
Tris-HCl pH 8
Etanol
NFW
Druhý promývací pufr NaCl 7 až 8
Tris-HCl pH 8
Etanol
NFW
Třetí promývací pufr NFW -
Magnetické kuličky Paramagnetické částice -
Eluční pufr Tris-HCl pH 8 7 až 8
NFW
Postup izolace nukleových kyselin zahrnuje 10 hlavních kroků. První krok je nastavení termobloku na teplotu 70 °C. Druhý krok zahrnuje pipeto vání vzorku do zkumavky, přičemž ve třetím kroku je ke vzorku přidána proteináza K s interní kontrolou. Proteináza K způsobí degradaci proteinů a inaktivuje DNázy a RNázy. Ve čtvrtém krokuje ke vzorku přidán lyzační pufr, přičemž vzorek je poté vortexován a inkubován po dobu 13 minut při 70 °C. Ihned po lýzi je nastavena teplota termobloku na 56 °C a do vzorku je pipetován eluční roztok vhodný pro temperování. V pátém krokuje vzorek krátce centrifůgován a je do něj přidán binding pufr s magnetickými kuličkami. Proces navázání magnetických kuliček trvá asi 5 minut při pokojové teplotě. Každou minutu je vzorek vortexován a po 5 minutách je centrifůgován a vložen na 2 minuty do magnetického stojánku pro separaci magnetických částic od pufiru. Na konci pátého kroku je odpipetována veškerá tekutina ze zkumavky, přičemž zkumavka musí být stále umístěná v magnetickém stojánku, aby se zabránilo ztrátě magnetických částic. Šestý krok zahrnuje promytí vzorku pomocí prvního promývacího pufiru. Po přidání prvního promývacího vzorku je vzorek vortexován 15 s a pak dále krátce centrifůgován. Následně je vzorek na 2 minuty vložen do magnetického stojánku pro separaci magnetických částic od pufiru. Na konci šestého kroku je odpipetována veškerá tekutina ze zkumavky, přičemž zkumavka musí být stále umístěná v magnetickém stojánku, aby se zabránilo ztrátě magnetických částic. Postup v kroku sedm je zcela stejný jako v kroku šest, avšak pro promývání je použit druhý promývací pufr. Osmý krok opět zahrnuje
-3CZ 34938 UI promývání, a to se třetím promývacím pufrem. Devátý krok představuje vysoušení magnetických částic po dobu 10 minut. Zkumavka se vzorkem se otevře a umístí do stojanu. Důležité je dodržení předem stanovené doby vysoušení, jinak se magnetické částice slepí k sobě. Poslední desátý krok zahrnuje eluci magnetických částic do elučního pufru, který je zahřátý na 56 °C. Vzorek se dále 5 vortexuje a inkubuje po dobu 5 minut při teplotě 56 °C. Každou minutu je vzorek vortexován a po 5 minutách je centrifugován a vložen na 2 minuty do magnetického stojánku pro separaci magnetických částic od pufru. Na závěr je eluát obsahující nukleovou kyselinu pipetován do čistého elučního pufru. Během celého postupuje dodržováno pH okolo hodnoty 7, tj. neutrální pH.
Průmyslová využitelnost
Souprava pro izolaci nukleových kyselin je určena k izolaci nukleových kyselin (RNA, DNA) z humánních vzorků, bakterií a virů z různých klinických materiálů. Je vhodná pro aplikaci 15 manuální extrakce i pro automatizovanou extrakci.

Claims (1)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    5 1. Souprava pro izolaci nukleových kyselin zahrnující zkumavky s reagenciemi, přičemž reagencie zahrnují právě jeden lyzační pufr, právě jeden vazebný pufr, alespoň jeden promývací pufr, právě jeden eluční pufr a magnetické kuličky, vyznačující se tím, že lyzační pufr zahrnuje guanidin thiokyanát, tris(hydroxymetyl)aminometan hydrochlorid pH 8, 2-[4-(2,4,4-trimetylpentan-2-yl)fenoxy]etanol a vodu bez nukleáz, vazebný pufr zahrnuje guanidin ίο thiokyanát, tris(hydroxymetyl)aminometan hydrochlorid pH 8 a etanol, promývací pufr zahrnuje NaCl, guanidin thiokyanát, tris(hydroxymetyl)aminometan hydrochlorid pH 8, etanol a vodu bez nukleáz a eluční pufr zahrnuje tris(hydroxymetyl)aminometan hydrochlorid pH 8 a vodu bez nukleáz.
CZ202038430U 2020-12-31 2020-12-31 Souprava pro izolaci nukleových kyselin CZ34938U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ202038430U CZ34938U1 (cs) 2020-12-31 2020-12-31 Souprava pro izolaci nukleových kyselin

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ202038430U CZ34938U1 (cs) 2020-12-31 2020-12-31 Souprava pro izolaci nukleových kyselin

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ34938U1 true CZ34938U1 (cs) 2021-03-23

Family

ID=75159041

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ202038430U CZ34938U1 (cs) 2020-12-31 2020-12-31 Souprava pro izolaci nukleových kyselin

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ34938U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10947527B2 (en) Compositions and methods for purifying nucleic acids from stabilization reagents
DK2521780T3 (en) Process for Isolation of Nucleic Acids and Kits thereof
US20210163921A1 (en) Nucleic acid purification
CA2668818C (en) Compositions, methods and kits for isolating nucleic acids from body fluids using anion exchange media
US7264927B2 (en) Isolation and purification of nucleic acids
KR101193765B1 (ko) 초고속 핵산의 정제방법
EP2942394A1 (en) New method for isolating microbial DNA
US10464961B2 (en) Nucleic acid purification
US8686129B2 (en) Methods for the separation of biological molecules using sulfolane
CZ34938U1 (cs) Souprava pro izolaci nukleových kyselin
KR100710418B1 (ko) 디엔에이 추출 스트립 및 이를 포함하는 디엔에이 추출방법
JP7479079B2 (ja) カラム方式の単一チューブpcr用核酸分離のためのバッファ組成物及びこの用途
US20230383281A1 (en) Filtration methods and devices for fast nucleic acid extraction
US20240002833A1 (en) Method for isolating nucleic acid using binding buffer including compound having low or intermediate dielectric constant
JPH11196869A (ja) リボ核酸の単離方法

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20210323