CZ34895U1 - Zařízení pro řízení množství a tlaku CO2 v superkritickém oběhu - Google Patents

Zařízení pro řízení množství a tlaku CO2 v superkritickém oběhu Download PDF

Info

Publication number
CZ34895U1
CZ34895U1 CZ2021-38545U CZ202138545U CZ34895U1 CZ 34895 U1 CZ34895 U1 CZ 34895U1 CZ 202138545 U CZ202138545 U CZ 202138545U CZ 34895 U1 CZ34895 U1 CZ 34895U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
tank
pressure
circulation
amount
circuit
Prior art date
Application number
CZ2021-38545U
Other languages
English (en)
Inventor
Otakar FRÝBORT
Otakar Ing Frýbort
Petr HÁJEK
Petr Ing. Hájek
Karel Dočkal
Karel Ing Dočkal
Ladislav Velebil
Ladislav Bc Velebil
Original Assignee
Centrum Výzkumu Řež S.R.O
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Centrum Výzkumu Řež S.R.O filed Critical Centrum Výzkumu Řež S.R.O
Priority to CZ2021-38545U priority Critical patent/CZ34895U1/cs
Publication of CZ34895U1 publication Critical patent/CZ34895U1/cs

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G05CONTROLLING; REGULATING
    • G05DSYSTEMS FOR CONTROLLING OR REGULATING NON-ELECTRIC VARIABLES
    • G05D16/00Control of fluid pressure
    • G05D16/028Controlling a pressure difference
    • GPHYSICS
    • G05CONTROLLING; REGULATING
    • G05DSYSTEMS FOR CONTROLLING OR REGULATING NON-ELECTRIC VARIABLES
    • G05D23/00Control of temperature
    • G05D23/19Control of temperature characterised by the use of electric means
    • G05D23/30Automatic controllers with an auxiliary heating device affecting the sensing element, e.g. for anticipating change of temperature

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Automation & Control Theory (AREA)
  • Fluid Mechanics (AREA)
  • Carbon And Carbon Compounds (AREA)

Description

Zařízení pro řízení množství a tlaku CO2 v superkritickém oběhu
Oblast techniky
Technické řešení se týká zařízení pro řízení množství a tlaku CO2 v superkritickém oběhu pro konverzi tepelné energie na elektřinu s pracovním médiem CO2 v superkritickém stavu pomocí akumulace v nádrži či opětovným vpouštěním do běhu na základě regulace teploty v nádrži.
Dosavadní stav techniky
Dosud není známo konkrétní technické řešení pro superkritické CO2 oběhy pracující na principu regulace teploty. Jsou používány zásobní nádrže, kde je CO2 akumulováno v kapalném stavu a regulace množství a/nebo tlaku CO2 v oběhu je regulováno za pomoci jednoho či více kompresorů, které na základě aktuálního požadavku přečerpávají CO2 z nebo do oběhu.
Podstata technického řešení
Uvedené nedostatky odstraňuje zařízení pro řízení množství a tlaku CO2 v superkritickém oběhu, podle tohoto technického řešení, jehož podstata spočívá v tom, že sestává z nádrže uzavřené víky opatřené pojistným ventilem, vstupem a výstupem media. Nádrž je dále opatřena chladícími okruhy, jímkami pro vložení topných tyčí s kompenzátory tepelné roztažnosti. Jímky a chladící potrubí jsou v nádrži vymezeny pomocí elementů pro vy středění. Celé zařízení je upevněno pomocí kloubového zařízení, pod nimiž jsou uloženy tlakové tenzometry. Zařízení je opatřeno objímkami pro manipulaci se zařízením.
Navrhované technické řešení je zřízení, které umožní řízení množství CO2 v energetickém oběhu během provozu a k jeho uschování během odstavení tohoto oběhu bez nutnosti vypuštění CO2 ze systému do ovzduší, nebo do speciálních zásobníků pomocí kompresorů. Ustrojí umožňuje plynule za zvýšených teplot a tlaků akumulovat CO2 ve velkém množství v akumulační nádrži, či dle potřeb jej zpět pouštět do oběhu. Princip řízení je postaven na objemové změně CO2 vyvolané změnou teploty média v nádrži. V případě potřeby akumulace, tedy odebrání CO2 z oběhu, je při vstupu do akumulační nádrže médium chlazeno pomocí vnitřního primárního chladícího okruhu. Během chlazení dochází v závislosti na aktuálním tlaku v celém systému k výrazné změně hustoty, anebo přímo ke kondenzaci, tedy změně skupenství CO2 z plynného na kapalné, což umožňuje uskladnit či odebrat značné množství CO2 z oběhu. Během provozu oběhu je toto chlazení realizováno primárním chladícím okruhem. Primární chlazení se skládá z ocelových trubek umístěných v akumulační nádrži, které jsou pro zvýšení teplosměnné plochy, a tedy intenzifikaci odvodu tepla žebrovány. Těmito trubkami potom protéká chladící voda. Pro zvýšení tlaku, a tedy také obsahu CO2 v připojeném energetickém oběhu jev nádrži naakumulované médium ohříváno. Ohřev je realizován přeměnou elektrické energie v elektrických topných tyčích v nádrži v tepelnou, čímž dochází k ohřevu CO2 uvnitř akumulační nádoby. V průběhu takovéhoto postupu dochází opět v závislosti na aktuálním tlaku v systému ke zvětšení měrného objemu CO2 díky tepelné roztažnosti, nebo k odpařování CO2, a tedy přeměně skupenství z kapalného na plynné, což je opět doprovázeno změnou měrného objemu a nárůstem tlaku, a tedy vytlačováním akumulovaného CO2 do oběhu. V nádrži se nachází kromě primárního chladícího okruhu ještě sekundární chladicí okruh, který slouží pro udržování požadované teploty v nádrži během odstávky připojeného energetického oběhu. V případě nutnosti odstávky připojeného oběhu je možné téměř veškeré CO2 naakumulovat v akumulační nádrži, která je následně uzavřena pomocí uzavíracích ventilů na vstupu a výstupu. V odstaveném režimu je médium chlazeno sekundárním okruhem, který zajišťuje udržení přiměřeně nízké teploty v akumulační nádrži tak, aby nedocházelo vlivem ohřevu okolním prostředím ke zvýšení teploty v nádrži a souvisejícímu odparu CO2 a odpovídajícímu
-1 CZ 34895 UI nárůstu tlaku v nádrži, tedy zajišťuje podmínky pro dlouhodobou úschovu CO2. Pro opětovné spuštění oběhu lze CO2 opět přepustit zpět do oběhu, dle výše popsaného mechanismu.
Objasnění výkresů
Technické řešení je objasněno na výkresech, kde na obr. laje pohled v podélném řezu po délce nádrže. Na obr. 1b je pohled na vstupní stranu nádrže a na obr. 1c je její výstupní strana.
Příklad uskutečnění technického řešení
Zařízení pro řízení množství CO2 v superkritickém oběhu se skládá z nádrže 1 tvořené silnostěnnou trubkou apřivařenými klenutými silnostěnnými víky 2, která jsou opatřena průhledítky 3 pro pozorování stavů ve vnitřku nádržek Klenutá silnostěnná víka 2 jsou dále opatřena pojistným ventilem 4, vstupem 5 a výstupem 6 média a jsou zakončená přírubami. Klenuté silnostěnné víko 2 má na výstupní části nádrže 1 přivařené vstupy 5 a výstupy 6 média primárního chladicího okruhu 7 a sekundárního chladicího okruhu 8. Primární chladicí okruh 7 je tvořen dvěma oddělenými žebrovanými trubkami. Tyto trubky jsou neprůchozí, tvarem připomínající tvar písmene U. Jsou protaženy téměř po celé délce nádrže 1, vstupuj í a vystupuj í na stej né straně. Čtyři j ímky 9 topných tyčí jsou průchozí a na výstupní straně jsou opatřeny kompenzátory 10 tepelné roztažnosti. Do jímek 9 se vkládají topné tyče v počtu 8 kusů o požadovaných výkonech. Topné tyče se zakládají zobou stran. Jímky 9 a chladicí potrubí obou okruhů 7 a 8 jsou vymezeny v nádrži pomocí elementů 11 pro vy středění, ve formě tvarových plechů. Celé zařízení je upevněno pomocí kloubového uložení 12. Zjišťování celkového množství CO2 v zařízení je prováděno vážením. Pomocí tlakových tenzometrů 13. které jsou umístěny pod kloubovými uloženími 12. se zjistí síla vyvozená zařízením a následně je vypočtena hmotnost. Pro manipulaci se zařízením slouží normalizované objímky 14. opatřené oky.
Navrhované technické řešení je zřízení, které umožní řízení množství CO2 v energetickém oběhu během provozu a k jeho u schování během odstavení tohoto oběhu bez nutnosti vypuštění CO2 ze systému do ovzduší, nebo do speciálních zásobníků pomocí kompresorů. Zařízení umožňuje plynule za zvýšených teplot a tlaků akumulovat CO2 ve velkém množství v akumulační nádrži, či dle potřeb jej zpět pouštět do oběhu. Princip řízení je postaven na objemové změně CO2 vyvolané změnou teploty média v nádrži. V případě potřeby akumulace, tedy odebrání CO2 z oběhu, je při vstupu do nádrže 1, médium chlazeno pomocí vnitřního primárního chladícího okruhu 7. Během chlazení dochází v závislosti na aktuálním tlaku v celém systému k výrazné změně hustoty, anebo přímo ke kondenzaci, tedy změně skupenství CO2 z plynného na kapalné, což umožňuje uskladnit či odebrat značné množství CO2 z oběhu. Během provozu oběhu je toto chlazení realizováno primárním chladícím okruhem 7. Primární chlazení se skládá z ocelových trubek umístěných v nádrži které jsou pro zvýšení teplosměnné plochy, a tedy intenzifikaci odvodu tepla, žebrovány. Těmito trubkami potom protéká chladící voda. Pro zvýšení tlaku, a tedy také obsahu CO2 v připojeném energetickém oběhu je v nádrži 1 naakumulované médium ohříváno. Ohřev je realizován přeměnou elektrické energie v elektrických topných tyčích, uložených v jímkách 9 v nádrži 1, v tepelnou, čímž dochází k ohřevu CO2 uvnitř nádrže L V průběhu takovéhoto postupu dochází, opět v závislosti na aktuálním tlaku v systému, ke zvětšení měrného objemu CO2 díky tepelné roztažnosti, nebo k odpařování CO2, a tedy přeměně skupenství z kapalného na plynné, což je opět doprovázeno změnou měrného objemu a nárůstem tlaku, a tedy vytlačováním akumulovaného CO2 do oběhu. V nádrži 1 se nachází kromě primárního chladícího okruhu 7 ještě sekundární chladicí okruh 8, který slouží pro udržování požadované teploty v nádrži 1 během odstávky připojeného energetického oběhu. V případě nutnosti odstávky připojeného oběhu je možné téměř veškeré CO2 naakumulovat v nádrži 1, která je následně uzavřena pomocí uzavíracích ventilů na vstupu 5 a výstupu 6 média. V odstavném režimu je médium chlazeno sekundárním chladícím okruhem 8, který zajišťuje udržení přiměřeně nízké teploty v nádrži 1 tak, aby nedocházelo vlivem ohřevu okolním prostředím ke zvýšení teploty v nádrži 1 a souvisejícímu
- 2 CZ 34895 UI odparu CO2 a odpovídajícímu nárůstu tlaku v nádrži 1, tedy zajišťuje podmínky pro dlouhodobou úschovu CO2. Pro opětovné spuštění oběhu lze CO2 opět přepustit zpět do oběhu, dle výše popsaného mechanismu.
Průmyslová využitelnost
Technické řešení podle tohoto užitného vzoru je možné použít pro energetické tepelné oběhy, anebo pro experimentální zařízení se superkritickým CO2. Zařízení slouží k řízení množství CO2 10 v oběhu a k j eho uskladnění.

Claims (1)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Zařízení pro řízení množství a tlaku CO2 v superkritickém oběhu, vyznačující se tím, že 5 sestává z nádrže (1) uzavřené víky (2), opatřené pojistným ventilem (4), vstupem (5) a výstupem (6) média, kdy nádrž (1) je dále opatřena chladícími okruhy (7; 8), přičemž nádrž (1) je dále opatřena jímkami (9) pro vložení topných tyčí s kompenzátory (10) tepelné roztažnosti, přičemž jímky (9) a chladící potrubí jsou v nádrži (1) vymezeny pomocí elementů (11) pro vystředění, přičemž celé zařízení je upevněno pomocí kloubového zařízení (12), pod nimiž jsou 10 uloženy tlakové tenzometry (13), přičemž zařízení je dále opatřeno objímkami (13) pro manipulaci se zařízením.
CZ2021-38545U 2021-02-09 2021-02-09 Zařízení pro řízení množství a tlaku CO2 v superkritickém oběhu CZ34895U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2021-38545U CZ34895U1 (cs) 2021-02-09 2021-02-09 Zařízení pro řízení množství a tlaku CO2 v superkritickém oběhu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2021-38545U CZ34895U1 (cs) 2021-02-09 2021-02-09 Zařízení pro řízení množství a tlaku CO2 v superkritickém oběhu

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ34895U1 true CZ34895U1 (cs) 2021-03-02

Family

ID=74849280

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2021-38545U CZ34895U1 (cs) 2021-02-09 2021-02-09 Zařízení pro řízení množství a tlaku CO2 v superkritickém oběhu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ34895U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10472996B2 (en) Autonomous self-powered system for removing thermal energy from pools of liquid heated by radioactive materials, and method of the same
RU2424587C1 (ru) Жидкосолевой ядерный реактор (варианты)
KR101752717B1 (ko) 납-냉각 고속 원자로를 구비한 원자로 시스템
CN204480678U (zh) 一种核电站非能动余热排出系统
KR101619075B1 (ko) 포화증기압을 이용한 분사식 냉각계통을 포함하는 원자로
HUP9700202A2 (hu) Berendezéscsoport és eljárás hőenergia tárolására
JP5628298B2 (ja) コンパクトな燃料電池
JP5904859B2 (ja) 非常用炉心冷却装置およびこれを備える原子炉施設
CA3132793A1 (en) A system and a method for storing and transferring heat
KR102366575B1 (ko) 원자로로부터의 잔류열을 제거하기 위한 피동 시스템
KR20170105499A (ko) 증기 발생기를 통해 수냉식, 수감속 원자로로부터 수동으로 열기를 제거하는 시스템
JP2019043461A (ja) 宇宙環境試験装置および該宇宙環境試験装置の液体窒素回収方法
Sviridenko Heat exchangers based on low temperature heat pipes for autonomous emergency WWER cooldown systems
CZ34895U1 (cs) Zařízení pro řízení množství a tlaku CO2 v superkritickém oběhu
CN114743697A (zh) 一种基于通海冷却无时限热管堆非能动余热排出系统
JP6689335B2 (ja) 反応器システム及びその使用
KR101564553B1 (ko) 무인 원자로
US4313795A (en) Nuclear power plant with on-site storage capabilities
RU85029U1 (ru) Система пассивного отвода тепла из внутреннего объема защитной оболочки
JP6078309B2 (ja) ヒートパイプ、気液相充填ヒートパイプの製造方法
RU2386890C2 (ru) Криогенная заправочная система космического объекта
JP7282696B2 (ja) 極端な影響後に原子力発電所を安全な状態にする方法とシステム
JPH08184691A (ja) 熱交換制御装置の熱バルブ
CN113994167A (zh) 热能电池
Peterson et al. Comparison of molten salt and high-pressure helium for the NGNP intermediate heat transfer fluid

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20210302