CZ345999A3 - Způsob pro vkládání podlouhlých útvarů do pláště a zařízení k jeho provádění - Google Patents

Způsob pro vkládání podlouhlých útvarů do pláště a zařízení k jeho provádění Download PDF

Info

Publication number
CZ345999A3
CZ345999A3 CZ19993459A CZ345999A CZ345999A3 CZ 345999 A3 CZ345999 A3 CZ 345999A3 CZ 19993459 A CZ19993459 A CZ 19993459A CZ 345999 A CZ345999 A CZ 345999A CZ 345999 A3 CZ345999 A3 CZ 345999A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
sheath
head
tool
formations
elongated
Prior art date
Application number
CZ19993459A
Other languages
English (en)
Inventor
Jean Henri Ferrand
Original Assignee
Federal-Mogul Systems Protection Group S. A. S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Federal-Mogul Systems Protection Group S. A. S. filed Critical Federal-Mogul Systems Protection Group S. A. S.
Priority to CZ19993459A priority Critical patent/CZ345999A3/cs
Publication of CZ345999A3 publication Critical patent/CZ345999A3/cs

Links

Landscapes

  • Electric Cable Installation (AREA)

Abstract

Zařízenije určeno pro vkládání podlouhlých útvarů,jako svazků elektrických kabelů nebo vodičů (8) do nastřiženého pláště (7). Obsahuje vodicí člen (4), který umožňuje otevírání pláště (7), kanál pro kabely, které se mají oplášťovat, boční drážky pro vedení otevřeného pláště. Má boční průchod (2) ve spojení s kanálovým prostředkem(3), kterýje uložen vúhlu (b) k ose hlavy (A) v odlišném od úhlu (a) svíraného mezi osou (B) průchodu pro podlouhlé útvary' a osou (A) hlavy, přičemž boční průchod (2)je uzpůsobený pro zavádění nebo vyjímáníjednoho nebo více z podlouhlých útvarů během pohybu pláště (7) vzhledemk hlavě nástroje, Při způsobu se plášť (7) předkládá vodícímu členu (4) pro otevírání pláště, do nástroje se zavádí bočnímprůchodem (2) podlouhlé útvary (8), které se mají oplášťovat, přičemž tyto zaváděné podlouhlé útvary se poté vedou do kanálového prostředku (3), a plášť (7) se otevírá vodicímprostředkem(4) a vede se podél hlavy nástroje, a plášť (7) se přisouvá, ažjsou podlouhlé útvary kryty, v důsledku relativního pohybu pláště (7) nebo sestavy pláště (7) a útvarů, které mají být oplášťovány, vzhledemk nástroji. Poslednějmenovaný krok pokračuje až do výstupu konce pláště (7) nebo podlouhlých útvarů z nástroje.

Description

Oblast techniky
Vynález se týká nástrojů pro osazování v podstatě trubicovitého pláště, jako je naříznutý kroužkový plášť, okolo podlouhlých útvarů, jako svazků elektrických kabelů nebo vodičů. Dále se vztahuje na způsob vkládání těchto podlouhlých útvarů do pláště.
Dosavadní stav techniky V současné době je známa řada podlouhlých útvarů do plášťů z jednoduchého prvku s vodicí hlavou, která umožňuje otvírat plášť a s otvorem, do kterého se zavádí kabely, které se mají oplášťovat. Tento nástroj je však omezen na použití s kabely, jejichž nejméně jeden konec je volný. Nedovoluje proto oplášťovat kabely, které jsou již osazené a mají oba konce upevněné, a nedovoluje také, aby plášť přecházel přes odbočky ze svazku kabelů. Vyžaduje proto přemosťování tvarovek nebo spojek, které umožňuje jejich průchod otvorem nástroje, který musí proto být odpovídajícím způsobem předimenzován.
typů nástrojů pro vkládání Jeden z nástrojů sestává
Takový nástroj je popsán v patentovém spisu JP-A-5742007. Podobný nástroj je popsán v patentovém spisu US-A-4 593 442, přičemž však vodicí hlava, která prochází podélnou štěrbinou pláště, je tvořena dvéma oddělovatelnými drážkovými částmi, které spolupůsobí pro vymezování uzavřeného přívodního kanálu. Schopnost rozdělit vodicí hlavu dovoluje, aby na nástroj byl přiváděn a z nástroje oddělován částečně opláštěný podlouhlý útvar bez potřeby přístupu ke konci tohoto útvaru. Takové sestavování a demontáž nástroje
4 4 ·· 4 ·4 · • 4 • 44 444
-24 · ·· však není jednoduchou operací a nehodí se pro výrobní pochod, který je třeba často provádět.
Druhý nástroj sestává z kloubových svěrných čelistí, vytvořené ze dvou souměrných částí, přidržovaných jedna proti druhé pružinou, v otevřené poloze dovolují čelisti zavádění svazku kabelů, který se má opláátovat, do kanálku. V uzavřené poloze tvoří dva výběžky, vytvořené každý vcelku na odpovídající čelisti, hlavu pro roztahování nebo jiné otevírání pláště, který se má osazovat. Nástroj se po té táhne podél svazku kabelů, které se mají opláštovat. Jakákoli kabelová odbočka nebo spojka, s níž se zařízení setká, přeruší opláštovací operaci. Zařízení musí potom být otevřeno a kabely se z něj musí vyjmout. Je třeba přejít odbočku nebo spojku ručním roztažením a/nebo otevřením pláště prsty, aby se mohla opláštovací operace provést. Nástroj se po té znovu zavede, aby pokračoval v oplástování až k příští překážce. Je zřejmé, že takový postup je málo výkonný a účinný, když je na síti, která se má opláštovat, řada odboček a konektorů. Kromě toho takový postup s sebou nese riziko poranění uživatele na hranách netextilního nastřiženého pláště, jako je plastový kroužkový plást, nebo uskřípnutí elektrických drátů malého průměru mezi čelisti nástroje.
Třetí známý nástroj sestává z rukojeti, vodicí hlavy, která otvírá nebo roztahuje nastřižený plást, a půlkruhovou tyč, uloženou v úhlu 60° vzhledem k hlavě ve směru, v němž se nástroj pohybuje dopředu. Tah na nástroj potom dovoluje zavádění kabelů do pláště. Toto uspořádání přináší hlavní nevýhodu v tom, že dráty jsou málo vedeny a mohou snadno z pláště vyklouznout.
·.· ··· • · · · · · ·* ·· ♦·· ···
-3Vynález si klade za úkol odstranit výše uvedené nevýhody a vytvořit oplášťovací nástroj, který by se lépe hodil pro použití a který by byl výkonnější a dovoloval by například překonávat překážky jako odbočky a mohl být používán také na již položených sítích, v nichž vodiče nemají volný konec.
Podstata vynálezu
Vynález přináší zařízení pro vkládání podlouhlých útvarů do pláště, majícího volné okraje, které jsou přibližně rovnoběžné s podélnou osou, přičemž zařízení je způsobilé pohybovat se v podstatě rovnoběžně s uvedenou osou, a má hlavu, která sama má jednak otevírací prostředky pro otvírání pláště a oddělování jeho postranních okrajů od sebe, a jednak první průchod pro pláště během jeho relativního pohybu vzhledem k nástroj i, a také druhý průchod pro podlouhlé útvary pro jejich zavádění mezi od sebe oddělované okraje pláště, přičemž druhý průchod je uložen šikmo vzhledem k ose hlavy, jehož podstatou je, že hlava má boční průchod ve spojení s druhým průchodem, který je uložen v úhlu k ose hlavy odlišném od úhlu, svíraného mezi osou druhého průchodu pro podlouhlé útvary a osou hlavy, přičemž uvedený boční průchod je uzpůsobený pro zavádění nebo vyjímání jednoho nebo více podlouhlých útvarů během pohybu pláště vzhledem k hlavě nástroje.
Vynález tak navrhuje zařízení pro vkládání kabelů nebo vodičů do nastřiženého pláště, který je buď předem nastfižený nebo který se nastřihává bezprostředně před oplášťováním. Zařízení je pohyblivé vzhledem k plášti a má hlavu,
Φ · · ♦ΦΦ φφφ φ φ φφ φφ • · φ · · ♦ · φ φ · * • · · φ φ φ φφ φφ ··· φφφ
-4která zajišťuje otevírání a roztahování pláště. Má kanál pro kabely nebo dráty pro jejich okraje pláště, přičemž tento k plášti, přičemž má boční s kanálem pro kabely nebo dráty, uložen v úhlu k tomuto kanálu.
zavádění mezi od sebe oddělené kanál je uložen šikmo vzhledem průchod, který je ve spojení přičemž tento průchod je
Navrhované uspořádání také dovoluje, aby nástroj byl používán na kabelech, jejichž oba konce jsou upevněné, a umožňuje také překonávat odbočky kabelů, aniž by bylo nutné oddělit nástroj od pláště nebo od kabelů, které se mají oplášťovat. Přináší proto řešení problémů, které se vyskytovaly u známých nástrojů podle stavu techniky. Takové provedení zaručuje, že kabely, které mají sklon zůstávat vzhledem k jejich mechanické struktuře seskupené okolo své osy, samovolně nevystoupí z nástroje během vkládací a oplášťovací operace. Jejich vyjímání nebo zavádění (bočním průchodem) zůstane pro uživatele velmi jednoduché.
Podle výhodného provedení vynálezu je alespoň část povrchu průchodu pro podlouhlé útvary a/nebo dráhy do pláště a/nebo bočního průchodu opatřena povrchovou vrstvou se sníženým součinitelem tření.
Vynález dále přináší způsob vkládání podlouhlých útvarů do pláště prostřednictvím výše uvedeného nástroje, jehož podstatou je, že se a) nástroj předkládá podlouhlým útvarům, které se mají oplášťovat, pro jejich zavádění do druhého průchodu,
b) plášť se přivádí prvním průchodem k otevíracímu prostředku, c) nástroj se vleče relativně vzhledem k plášti a po• . »» · • « ··· ··· • · · ··· ·· ·· • ·
-5·· ··· dlouhlým útvarům, až jsou pláštěm obklopeny, a
b) během kroku (c) se zavádí nové nebo přídavné podlouhlé útvary bočním průchodem, nebo se tímto průchodem vyjímají.
Bude zřejmé, že tyto kroky jsou kompatibilní s mechanizací ukládání pláště na kabelech nebo vodičích rozdělením procesu do nejméně tří kroků, a to přivádění podlouhlých útvarů do nástroje, osazení nástroje do potřebné polohy a po té jeho použití. Jak bude zřejmé, je s automatizací opláštování, prováděného tímto způsobem, kompatibilní pouze nástroj, který umožňuje zajistit, že ani kabely ani plást nemusí opouštět jejich dráhy. Toto je významnou výhodou ve srovnání s dosud známými systémy.
Snížení tření, získané úpravou povrchu částí nástroje, vystavených vlečnému tření, a malý úhel mezi osou kabelů, přispívá k možnosti obzvláště výhodného provedení vynálezu v jeho automatizované formě.
Podle výhodného provedení způsobu podle vynálezu opláštovací krok obsahuje další fázi, při které se pro překonání větvení nebo s jiných překážek na podlouhlém útvaru vyjímá podlouhlý útvar nebo útvary, k němuž se vztahuje větvení nebo překážka, bočním průchodem v nástroji, a pokračuje se v pohybu nástroje.
Podle jiného výhodného provedení způsobu podle vynálezu opláštovací krok obsahuje další fázi, při které se zavádí podlouhlý útvar do skupiny, která se má vkládat do pláště, přičemž zaváděni uvedeného podlouhlého útvaru do pláště bočním průchodem nástroje je doprovázeno pokračováním • * . · · * » · · ··· ··· • « · · • ΦΦ <φ·« ·· · · φ · » • φ · * φ φ φ φφ φφ
-6pohybu nástroje.
Podle ještě dalšího výhodného provedení způsobu podle vynálezu se relativní pohyb pláště nebo sestavy pláště a podlouhlých útvarů, které se mají opláštovat nástrojem, dosahuje uchopováním pláště za nástrojem a vyvinutím tahu na plást.
Závěrem lze tedy shrnout, že zařízení podle vynálezu umožňuje odstranit výše uvedené nevýhody stavu techniky a vytvořit opláštovací nástroj, který se lépe hodí pro použití a je výkonnější a dovoluje by například překonávat překážky jako odbočky a může být používán také na již položených sítích, v nichž vodiče nemají volný konec.
Nástroj je robustnější vzhledem k jeho sestavení do jednoho celistvého bloku bez pohyblivých částí. Nástroj je ergonomický a dá se snadno a rychle používat. Možnost mechanizovat opláštování svazku kabelů způsobem podle vynálezu je jednou z jeho hlavních předností. Nástroj kromě toho zvyšuje bezpečnost při použití pro uživatele tím, že uživatel se nemusí dotýkat okrajů ukládaného pláště, které mohou být ostré. Vynález konečné umožňuje ukládání různých typů plástů, jako je nastřižený kroužkový plastový plášt, textilní plást atd.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je blíže vysvětlen v následujícím popisu na příkladech provedení s odvoláním na připojené výkresy, ve kterých znázorňuje obr.l celkový boční pohled na nástroj podle vynálezu pro použití opláštování skupiny vodičů textilním pláš-
• · » · « » · * t t » • · «·· ···
-Ίtěm, která tvoří větev rozvodné sestavy, obr.2 pohled na stejný nástroj v perspektivě, obr.3 čelní pohled na nástroj ve směru jeho pohybu, t.j. směru III z obr.2, obr.4 pohled zezadu na stejný nástroj, t.j. ve směru IV z obr.2, obr.5 řez nástrojem vpravo od bočního průchodu (rovinou V z obr.6), obr.6 detail nástroje v bočním pohledu, obr.7 řez nástrojem, vedený rovinou VI-VI z obr.8, obr.8 půdorysný pohled na nástroj ve směru VIII z obr.2, obr.9A až 9E schéma postupných kroků ukazující ukládání pláště na svazek kabelů, obr.10 celkový pohled na alternativní provedení zařízení s obměnou uspořádání bočního otvoru vzhledem k rukojeti, kde boční otvor je uložen za rukojetí, obr.11 ještě další variantu se dvěma bočními průchody, a to vpravo a vlevo, a obr.12 další provedení nástroje ve variantě, používající rozvodnou desku s vodiči.
Příklady provedení vynálezu
Jak je patrné z obr.l, má jedinou rukojet 1, kterou uživatel při použití uděluje dopředný pohyb nástroje vzhledem ke svazku kabelů 8^, 9 pro jejich ukládání dovnitř pláště 7. Ve zbytku popisu budou termíny před nástrojem a za nástrojem používány z hlediska relativního pohybu vzhledem k plášti, který se má nasazovat. Jak je patrné na obr.l, je úhel a, vytvářený mezi osou A hlavy nástroje, a hlavním směrem pohyb pláště na ose B pro průchod svazku kabelů, je relativné malý, a to okolo 20°.
Podrobněji, jak je patrné na obr.2, obsahuje zařízení dvě složky, kterými jsou rukojet 1 a plástová hlava 10. Pro vyšší míru robustnosti je zařízení s výhodou zhotoveno z pouze jednoho dílu, například z hliníku, způsoby známými
-8« φ φ φ · · • 9 9 ·
ΦΦ ΦΦ • Φ · · · * φ , φ φφφ φφφ • Φ · ·
ΦΦΦ Φφ· * ·* pro odborníka. Může být vyroben z výchozího hliníkového bloku o tlouštce l cm, odříznutého podle bočního tvaru nástroje a po té vyvrtáván a/nebo obráběn. Podobně je možná výroba odléváním nebo jiným tradičním způsobem.
Rukojeť 1 má rozměry uzpůsobené pro náležité držení nástroje v jedné ruce. Jak je znázorněno, obsahuje dvě plochy, které jsou přibližně rovinné a má v tomto příkladě tloušťku přibližně 1 až 2 cm. Rukojeť je s výhodou orientovaná tak, že nástroj bude uživatelem podél kabelů nebo pláště spíše tažen než tlačen. To odůvodňuje úhel rukojeti svíraný rukojetí s osou pohybu nástroje přibližně 60 až 75° (úhel JJ na obr.7). Rukojeť obsahuje přípojnou oblast 6, vytvořenou ve formě vyvrtané díry o průměru 1 cm kolmo k rovině rukojeti a je uzpůsobená například pro prostrčení řetězu nebo provazu. Tato přípojná oblast může být umístěna buď v blízkosti plástové hlavy 10 nebo alternativně s odstupem od ní, jak je znázorněno na obr.l a 2. Podle navrhovaného koncového použití může být rukojeť opatřena izolačním pouzdrem, které tak zajišťuje lepší bezpečnost pro uživatele, pracujícího na elektrických zařízeních.
Plášťová hlava 10 obsahuje vodicí hlavu 4, určenou k zajišťování otevírání pláště a přidržování pláště 7 podél nástroje. Tato vodicí hlava má v řezu tradiční srpkovitý tvar, umožňující snadné počáteční vkládání do pláště a bez řezného bodu, aby se zabránilo nebezpečí poranění uživatele. V případě plášťů o průměru okolo 1 cm je tato délka od 4 až 5 cm, pro tloušťku 6 mm a šířku okolo l cm v nejširší části, což určuje polohu, kde je plást otvírán pro umožňování průchodu vkládaných drátů. Vodicí hlava je znázorněna na · · · ’ • · 999 999 · »
999 ♦· ·· v v v
9 9 • · 9 9
9· 99 *
9«9
-9obr.3 v čelním pohledu.
Je zřejmé, že rozměry hlavy jsou v přímém vztahu k průměrům plášťů, pro které se má nástroj používat, přičemž tradiční průměry textilních plášťů pro krytí jsou 5, S, 12, 20, 25 a 30 mm. Je možné si také představit menší nebo větší rozměry, hlavně v závislosti na požadované míře otevření a na materiálu, z něhož je plášť vyroben.
Plášťová hlava 10 obsahuje kanál 3.f určený pro průchod nebo vedení svazku kabelů 8, které se mají oplášťovat. Tento kanál, jehož hloubka bude klesat mezi bodem jeho vstupu před rukojetí 1 pod hlavu nástroje a bodem jeho výstupu na zadní straně hlavy nebo nástroje, má šířku charakteristickou pro maximální průměr skupiny vodičů nebo prvku, který se má oplášťovat. šířka kanálu může být 8 mm v případě nástroje uzpůsobeného pro textilní pláště určené pro klidové zaujímáni tohoto průměrového rozměru. Může být zhotovena vyvrtáváním kovového bloku podél osy B při svírání úhlu α okolo 20° s osou A hlavy (obr.7) nebo přímo při odlévání součástky. Je žádoucí, aby se tento úhel α zmenšil pro omezení tření mezi kabely a pláštěm na nástroji, jakož i sil, potřebných pro provádění oplášťovacích operací. Kanálek má oválný tvar, aby neomezoval maximální průřez skupiny kabelů, které mohou být oplášťovány použitelnou šířkou nástroje.
Bude zřejmé, že je možné vytvořit nástroje uzpůsobené pro průchod různých maximálních průměrů kabelů, když se změní rozměry oplášťovací hlavy 10 a kanálu 3, Kanál má v typickém příkladě délku 5 až 6 cm mezi bodem vstupu kabelů do nástroje a zadním okrajem nástroje. Podle velikosti nástroje • 4 4 · ··« ··» • 4 4 • · · • · 4 4 ·· t
*
44· ···
-10* 4 • 4 ·· může samozřejmé být délka nad nebo pod těmito hodnotami.
Oplášťovací hlava 10 má boční drážky 5, probíhající v celé oblasti, kde je plášť držen otevřený (obr.4, 6), aby se umožnilo vkládání kabelů, které se mají oplášťovat. Tyto boční drážky 5 jsou určené pro držení okrajů pláště ]_ v otevřeném stavu, jak je patrné z obr.3 a 5. Drážky o hloubce přibližné 1 až 2 mm, vytvořené na vnějších bočních okrajích hlavy nástroje, jsou přerušeny přibližně 1 cm před zadním okrajem kanálu, aby se umožnilo uzavření pláště jeho vlastní pružností.
Oplášťovací hlava 10 má boční průchod 2, určený pro to, aby se do kanálu 3. vkládaly další prvky, které se mají oplášťovat. Tento průchod, uložený bud' na pravé nebo levé straně vzhledem ke směru přívodu (bez ohledu na účinek funkce zařízení), má šířku přibližně rovnou šířce kanálu 3, t.j. například 5 mm. To je zřetelně patrné na obr.6. Osa C tohoto otvoru svírá úhel J3 s osou A hlavy nástroje, který je zřetelně'větší, než je úhel a svíraný osou B kanálu pro kabely a osou A hlavy nástroje. S výhodou může být použit úhel otevření 50° až 60°. Toto uspořádání, viditelné v řezu na obr.7, umožňuje zajišťovat, že kabely, jakmile byly zasunuty do nástroje a uloženy podél osy průchodu, mohou z něj vystupovat bez zásahu uživatele. Jeho funkcí je držet vodiče v nástroji. Naproti tomu je možné vytáhnout jednu položku 9 (obr.l) ze sestavy 8, která se má oplášúovat, jako je tomu například v situaci rozbočky elektrických kabelů.
Aby se zabránilo tomu, že se otevřený plášť dostane svoji pružností do bočního průchodu během jeho vkládání do
4 4 * ••4 «44
4
4« ·· •
444
-114 4 4
4 4 • 4 4 4
44 nástroje místo jeho nasouvání na vnější okraje hlavy, má vodicí hlava v její nej širší části bezprostředně nad bočním otvorem nepříliš hluboké vybrání 4A. Hloubka tohoto vybrání je s výhodou od 1 mm do jedné čtvrtiny průměru prázdného pláště.
Během výroby nástroje jsou opláštovací hlava 10, kanál 2 a boční průchod 2 opatřeny povlakem polymerovatelné barvy, načež se nástroj nechá projít pecí, aby se vyvolala polymerace barvy, s cílem vytvářet povrchovou vrstvu se zmenšeným třením na vstupních oblastech pro kabely a plást, a pro snížení součinitele tření nástroje na kabelech a plášti v průběhu životnosti nástroje. Je zřejmé, že toto zpracování, kombinované s nízkým úhlem g mezi osou B kanálu 3 a osou A hlavy, značně přispívá ke snížení tření mezi kabely a pláštěm a nástrojem. Životnost nástroje je výrazně zvýšena .
Provoz nástroje je velmi jednoduchý. Oplástování kabelů je znázorněno na obr.9A až 9E, kde jsou znázorněny v řezu relativní polohy pláště 7, hlavy nástroje 4 a svazku kabelů 8, které se mají opláštovat, v různých úrovních po délce nástroje. Na obr.9A je znázorněn nastřižený plást 7, například polyesterový textilní plášt schopný zaujímat původní tvar (neboli nastřižený kroužkový plášt), typu popsaného v patentových spisech USA 5 313 149 a 5 556 495 společnosti Bentley-Harris a používaného pro opláštění elektrických kabelů. Tento plášt se ukládá před vodicí hlavu 4 nástroje a postupně se touto vodicí hlavou rozevírá (obr.9B). Současně se do nástroje zavádějí bočním průchodem 2 kabely 8, které se mají opláštovat, a orientují se podél osy
• · · • fc ·
-12• « • fc * • · fcfcfc »·» průchodu B, která jim dovoluje, aby byly drženy v kanálu 3.
Při použití pláště, jehož okraje mají schopnost zpětného uzavření (zaujmutí původního uzavřeného tvaru) v rozsahu 90° (obr.9A) je možné opláštovávat svazek kabelů, jejichž průměr je o 20% větší, než je průměr prázdného pláště.
Během vkládání pláště do nástroje uživatel tlačí jedním prstem na plášť v úrovni vybrání 4A (obr.9C), což vede k odtlačování okrajů pláště od sebe tak, aby zůstaly v odstupu od sebe a dostaly v tomto stavu přes boční průchod 2 tak, že zapadnou do drážek 5 zadní části hlavy nástroje (obr.9D). Toto uspořádání opět umožňuje vyloučit potřebu toho, aby bylo nutné manipulovat s okraji pláště, které jsou potenciálně ostré k tomu, aby mohly vyvolat pořezání, a zvyšuje rychlost opláštování. Když jsou tak plást a kabely ručně drženy v počátečním bodě za nástrojem, provádí se relativní pohyb nástroje podél kabelů, které se mají oplášťovat, a vyvolává se tak přesun kabelů do pláště (obr.9D).
Vodicí drážky 5 pláště jsou přerušeny v místě, kde kabely již leží mezi okraji pláště a kde tak plášť může být vzhledem k jeho vlastní pružnosti znovu uzavírán (obr.9E).
Když se bočním průchodem 2 zavádí skupina kabelů, která se má oplášťovat, je možné tímto bočním průchodem jeden z kabelů odebrat. Tento kabel se potom vysouvá napříč nástrojem vzhledem k ostatním kabelům, které jsou dále oplášťovány. Získá se tím odbočka. Stejným způsobem se mohou získat odebráním příslušných kabelů nebo naopak včleňováním dalších kabelů do opláštované skupiny spojky. Přidávání ka• · · · »·· ··· * · ·· ·· • · • · • · ··· ··· • ·
-13» · • · • · · ·· belů do skupiny při současném průběhu oplášťování se provádí zaváděním kabelu nebo kabelů příčným průchodem a pokračováním pohybu nástroje podél pláště. Na konci oblasti, která se má oplášťovat, se kabely vysouvají z nástroje bočním průchodem 2.
Jiná varianta, znázorněná na obr.10, spočívá v tom, že rukojeť 1 nástroje je uložena mezi vodicí hlavou 4 a bočním průchodem 2. Úhel, svíraný mezi rukojetí 1 a směrem podáván pláště 7 je zde zřetelně menší, od 45° do 60. Toto uspořádání, které je méně výhodné ergonomicky, je velmi spolehlivé z hlediska osazování pláště. Vzhledem k tomu, že rukojeť leží před kanálem 3.’ pro kabely, má rukojeť 2 vybrání umožňující zaoblení ohybu kabelů a umožňovat tak snadnější průchod kabelů během vytváření povlaku.
Způsob použití zůstává stejný. Kabely,, které se mají oplášťovat, se vkládají bočním průchodem 2', polohují se v kanálu 3, načež se plášť ukládá před vodicí hlavu 4. nástroje a podává se podél bočních drážek 5. Po té se sestava pláště a kabelů odtahuje na zadní stranu nástroje, což je doprovázeno relativním pohybem nástroje podél pláště, což vyvolává oplášťování kabelů.
Na obr.11 je znázorněno ještě další provedení. V této variantě se získá pravý a levý nástroj úpravou přední části nástroje a také bočních průchodů. Zadní část nástroje je nezměněná. Zejména obsahuje podle této varianty dva boční průchody 2A, 2B, jeden pro každou stranu nástroje. Tyto kanálů umožňují vkládání kabelů do dvou kanálů 3A, 3B, souměrně uložených vzhledem k rovině, tvořené hlavou nástroje i · ·
Μ» «
Φ·· « · • · · • · · ·· *
··· *
-14t *
··· • Φ ♦· a jeho rukojetí. Tyto dva kanály se spojují v zadní části hlavy do jediného vybrání klesající hloubky. Toto vybrání je potom shodné se zadní částí kanálu výše popsané verze nástroje. Nástroj podle této varianty je vhodný pro použití jak pravákem, tak i levákem.
Ve variantě, znázorněné schematicky na obr.12, má nástroj rukojeť 21 o délce zřetelné menší, než je délka rukojeti předchozích provedení. Tato rukojeť má jeden nebo více upevňovacích bodů, které mohou být osazeny na desku 20, je-li zapotřebí volnost otáčení okolo jedné nebo více os 22. Ve znázorněné variantě je dopředný relativní pohyb pláště (vyznačený na obrázku šipkou) vzhledem k nástroji získán pohybem pláště 7, přičemž odchylně od použití pohyblivého nástroje je svazek vodičů 23, 24, končící v konektoru 27. pevně držen na desce 20. Deska nese více podpor reprezentativních odboček 25, 26 vedení, jak mají být uloženy po opláštění, například v autě. Při použití musí být průměr svazku vodičů, které se mají oplášťovat, o přibližně 1 mm menší než plášť, aby se umožnilo jeho snadný průchod. Zajišťování, že se plášť vyhýbá odbočkám, se potom děje ručně (nebo pomocí vhodného nástroje). Podle okolností je podobně možné současné osazování pláště současným pohybem pláště 7 a vodičů.
Funkce a principy použití tohoto provedení na desce s vodiči tedy zůstává shodné. Volba nejvhodnějšího typu nástroje závisí na ergonomii, únavě uživatele během intenzivního používání nástroje, a na typu oplášťování, který se má získávat. Opláštění již osazených kabelů vyžaduje naproti tomu velmi mobilní nástroj, se kterým je možné manipulovat *
··· «
···
-15• · · * ručně.
V neznázornéném provedení je zajištěna automatizace vřazením nástroje do stroje. To je umožněno tím, že je zaručeno, že plášť a oplášťované dráty jsou během oplášťování správně polohovány v nástroji. Jistota, že oplášťovací proces správné probíhá, bez potřeby průběžné kontroly lidským zásahem, umožňuje průmyslové použití na velkých délkách kabelů.
Automatické oplášťování je v jednoduché verzi používáno pouze na úseky kabelů bez větvení. Takový stroj pro opláštování obsahuje nejméně jeden nástroj, podobný nástroji popsanému výše, dále zařízení na odvíjení jednak kabelů, které se mají oplášťovat, a jednak prázdného pláště, ležící na vstupní straně před nástrojem, a prostředky pro relativní pohyb pláště a sestavy pláště a oplášťovaných kabelů vzhledem k nástroj i. Tyto prostředky mohou být tvořeny svérným ústrojím a dále tažným ústrojím opláštěné sestavy, která se má navíjet.
V jedné přednostní variantě je rukojeť nástroje trubicoví tá, jako rukojeť kladiva, místo aby měla v podstatě obdélníkový tvar. Podobně je podle jiné varianty může být nástroj vyroben jako výlisek z tuhého plastu, například z nehořlavého plastu Lexan, nebo jiného elektricky izolačního materiálu, který snadno vybere odborník. Podle ještě další varianty může být použit plášť, který není předem naříznutý, přičemž nástroj má tenký břit běžného tvaru a provedení, který je vhodné uložený mezi vstupem do pláště a oblastí, kde vstupují kabely, čímž je umožněno nastřihování φ
φ •
φφ φ
-16• φ • · • · φφ • φ φφφφ φ φ φ φφφ ··· • φ φ · φφφ φφφ φ* ·* a otevírání pláště před vkládáním kabelů. Podle ještě další varianty může být použito místo výše uvedeného způsobu pro snížení tření emailování nebo jiná (sama o sobě známá) povrchová úprava.
Vynález se neomezuje na podrobnosti výše uvedených tvarů, které slouží pouze jako příklady, ale vztahuje se naopak i na jejich obměny, které budou zřejmé odborníkovi.

Claims (12)

  1. PATENTOVÉ
    NÁROKY
    1. Zařízení pro vkládání podlouhlých útvarů (8) do podélně rozříznutého a samočinně se uzavírajícího pláště (7), přičemž zařízení má hlavu (10) s podélnou osou (A), obsahující vodicí prostředek (4), uzpůsobený pro vsunutí do pláště štěrbinou podélného rozříznutí, pro otevírání pláště a oddělování okrajů štěrbiny od sebe a jejich vedení během relativního pohybu, a dále obsahuje kanálový prostředek (3) pro podlouhlé útvary, uspořádaný skrz hlavu k vodícímu prostředku (4), a mající osu (B) uloženou šikmo (a) vzhledem k podélné ose hlavy, vyznačené tím, že zařízení má boční průchod (2), otevřený na stranu zařízení, protínající kanálový prostředek pro podlouhlé útvary a nakloněný vzhledem k ose hlavy v úhlu (β) odlišném od úhlu (a) svíraného mezi kanálovým prostředkem pro podlouhlé útvary a osou (A) hlavy.
  2. 2. Zařízení podle nároku 1, vyznačené tím, že obsahuje uchopovací rukojet (i), uspořádanou napříč vzhledem k hlavě zařízení.
  3. 3. Zařízení podle nároku 2, vyznačené tím, ze uchopovací rukojet (1) je vytvořena z elektricky izolačního materiálu.
  4. 4. Zařízení podle kteréhokoli z nároků 1 až 3, vyznačené tím, že vodicí prostředek obsahuje vodicí člen (4).
  5. 5. Zařízení podle kteréhokoli z nároků 1 až 4, vyznačené tím, že vodicí prostředek obsahuje dvojici drážek (5) • 000 000 • ·
    00 00 «
    000
    -18• 0 « I 0 0 « pro vedení okrajů štěrbiny podélného naříznutí pláště, ležící každá po jedné straně hlavy zařízení a uspořádané v jejím podélném směru.
  6. 6. Zařízení podle kteréhokoli z nároků 1 až 5, vyznačené tím, že je vytvořeno z jednoho kusu.
  7. 7. Zařízení podle kteréhokoli z nároků l až 6, vyznačené tím, že boční průchod (2) a kanálový prostředek pro podlouhlé útvary probíhají do konců hlavy a jsou ve spojení po celé jejich délce, pro umožňování vkládání podlouhlého útvaru do bočního průchodv jebe bočním otvorem a po té šikmo vzhledem k hlavě k probíhání podél kanálového prostředku (3) pro podlouhlé útvary
  8. 8. Zařízení podle kteréhokoli z nároků 1 až 7, vyznačené tím, že alespoň část povrchu kanálového prostředku pro podlouhlé útvary a/nebo vodícího prostředku a/nebo bočního průchodu je opatřena povrchovou vrstvou se sníženým součinitelem tření.
  9. 9. Způsob vkládání podlouhlých útvarů (8) do pláště (7) prostřednictvím zařízení podle kteréhokoli z nároků 1 až 8, vyznačený tím, že se
    a) plášť (7) předkládá vodícímu prostředku (4) hlavy (10) zařízení pro otevírání pláště,
    b) do nástroje se zavádí bočním průchodem (2) podlouhlé útvary (8), které se po té zavádějí do kanálového prostředku (3) procházejícího hlavou (10) zařízení, přičemž plást (7) se otevírá vodicím prostředkem (4) a vede se podél hlavy (10) zařízení, φ φ · φφφ φ
    φφ
    Φ
    ΦΦΦ
    -19• φ φ · · φφφφ · φφ φφ φφφ φφφ φ
    φφ
    c) a plášt se přisouvá, až jsou podlouhlé útvary kryty, v důsledku relativního pohybu pláště nebo sestavy pláště a útvarů, které mají být opláštovány, vzhledem k zařízení, přičemž uvedený třetí krok pokračuje až do výstupu konce pláště nebo podlouhlých útvarů ze zařízení.
  10. 10. Způsob podle nároku 9, vyznačený tím, že třetí krok obsahuje další fázi, při které se pro překonání větvení nebo s jiných překážek na podlouhlém útvaru vyjímá podlouhlý útvar nebo útvary, k němuž se vztahuje větvení nebo překážka, bočním průchodem v zařízení, a pokračuje se v pohybu zařízení .
    1.1
  11. 11. Způsob podle nároku 9 nebo 10, vyznačený tím, že třetí krok obsahuje další fázi, při které se zavádí podlouhlý útvar do skupiny, která se má vkládat do pláště, přičemž zavádění uvedeného podlouhlého útvaru do pláště bočním průchodem (2) zařízení je doprovázeno pokračováním pohybu nástroje.
  12. 12. Způsob podle kteréhokoli z nároků 9 až 11, vyznačený tím, že relativní pohyb pláště nebo sestavy pláště a podlouhlých útvarů, které se mají opláštovat nástrojem, se dosahuje uchopováním pláště za zařízením a vyvinutím tahu na plášt.
CZ19993459A 1998-03-23 1998-03-23 Způsob pro vkládání podlouhlých útvarů do pláště a zařízení k jeho provádění CZ345999A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19993459A CZ345999A3 (cs) 1998-03-23 1998-03-23 Způsob pro vkládání podlouhlých útvarů do pláště a zařízení k jeho provádění

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19993459A CZ345999A3 (cs) 1998-03-23 1998-03-23 Způsob pro vkládání podlouhlých útvarů do pláště a zařízení k jeho provádění

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ345999A3 true CZ345999A3 (cs) 2000-03-15

Family

ID=5466776

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19993459A CZ345999A3 (cs) 1998-03-23 1998-03-23 Způsob pro vkládání podlouhlých útvarů do pláště a zařízení k jeho provádění

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ345999A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7356915B2 (en) Stripper tool for sheathed cable
EP2227710B1 (en) Tool for access to optical fibres
US5732471A (en) Wire stripper with integral cable sheath cutter
US6809266B1 (en) Cable organizer
US6550137B1 (en) Tool and method for sheathing of cables
MXPA04010933A (es) Pinzas multifuncionales.
US8074536B1 (en) Angled wire strippers
WO2006130572A2 (en) Stripping device with alignment maintaining feature for improving strip performance
US20070199197A1 (en) Insulation stripping tool
US5535519A (en) Stripper tool for non-metallic sheathed cable
KR101315241B1 (ko) 케이블 피복 절단 장치
US20050177954A1 (en) Multipurpose tool
CZ345999A3 (cs) Způsob pro vkládání podlouhlých útvarů do pláště a zařízení k jeho provádění
US6079105A (en) Cable sheath stripping tool
KR200493308Y1 (ko) 통신작업용 공구
US6502310B1 (en) Cable insulation slitting tool
US6067715A (en) Wire and cable stripping tool
KR100290032B1 (ko) 광케이블외피탈피기
JPS58222710A (ja) 多芯ケ−ブルの芯線出し方法およびその装置
JP7431113B2 (ja) シース剥ぎ装置
US5531026A (en) Stripping tool for armored fiber optic cables
US11527874B1 (en) Wire tool for stripping and terminating electrical wires and methods of using the same
EP1507324A1 (de) Abisolierwerkzeug Uniplus
JP7556035B2 (ja) 剥離用工具
JP2008182799A (ja) 電線被覆剥ぎ治具

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic