CZ34030U1 - Zařízení k třídění krytokořenných sazenic lesních dřevin - Google Patents

Zařízení k třídění krytokořenných sazenic lesních dřevin Download PDF

Info

Publication number
CZ34030U1
CZ34030U1 CZ2020-37407U CZ202037407U CZ34030U1 CZ 34030 U1 CZ34030 U1 CZ 34030U1 CZ 202037407 U CZ202037407 U CZ 202037407U CZ 34030 U1 CZ34030 U1 CZ 34030U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
sorting
seedling
seedlings
camera
chamber
Prior art date
Application number
CZ2020-37407U
Other languages
English (en)
Inventor
Milan Adámek
Petr Chalupa
Jakub Novák
Vladimír Vašek
Václav Lecián
Josef Samek
Original Assignee
Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
DENESA s.r.o.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, DENESA s.r.o. filed Critical Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
Priority to CZ2020-37407U priority Critical patent/CZ34030U1/cs
Publication of CZ34030U1 publication Critical patent/CZ34030U1/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01GHORTICULTURE; CULTIVATION OF VEGETABLES, FLOWERS, RICE, FRUIT, VINES, HOPS OR SEAWEED; FORESTRY; WATERING
    • A01G23/00Forestry
    • A01G23/02Transplanting, uprooting, felling or delimbing trees
    • A01G23/04Transplanting trees; Devices for grasping the root ball, e.g. stump forceps; Wrappings or packages for transporting trees
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B07SEPARATING SOLIDS FROM SOLIDS; SORTING
    • B07CPOSTAL SORTING; SORTING INDIVIDUAL ARTICLES, OR BULK MATERIAL FIT TO BE SORTED PIECE-MEAL, e.g. BY PICKING
    • B07C5/00Sorting according to a characteristic or feature of the articles or material being sorted, e.g. by control effected by devices which detect or measure such characteristic or feature; Sorting by manually actuated devices, e.g. switches
    • B07C5/04Sorting according to size
    • B07C5/10Sorting according to size measured by light-responsive means
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B07SEPARATING SOLIDS FROM SOLIDS; SORTING
    • B07CPOSTAL SORTING; SORTING INDIVIDUAL ARTICLES, OR BULK MATERIAL FIT TO BE SORTED PIECE-MEAL, e.g. BY PICKING
    • B07C5/00Sorting according to a characteristic or feature of the articles or material being sorted, e.g. by control effected by devices which detect or measure such characteristic or feature; Sorting by manually actuated devices, e.g. switches
    • B07C5/36Sorting apparatus characterised by the means used for distribution
    • B07C5/361Processing or control devices therefor, e.g. escort memory
    • B07C5/362Separating or distributor mechanisms

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Biodiversity & Conservation Biology (AREA)
  • Ecology (AREA)
  • Forests & Forestry (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Sorting Of Articles (AREA)

Description

Úřad průmyslového vlastnictví v zápisném řízení nezjišťuje, zda předmět užitného vzoru splňuje podmínky způsobilosti k ochraně podle § 1 zák. ě. 478/1992 Sb.
CZ 34030 UI
Zařízení k třídění krytokořenných sazenic lesních dřevin
Oblast techniky
Technické řešení se týká zařízení k třídění krytokořenných sazenic lesních dřevin. Podkladem třídění je obraz z kamerového systému.
Dosavadní stav techniky
V posledních několika letech se začínají používat nové progresivní metody pěstování lesních sazenic v kontejnerech (sadbovačích). Mezi hlavní přednosti této krytokořenné technologie patří vyšší výpěstnost z osiva lesních dřevin, zkrácená doba pěstování od výsevu po výsadbu v lesní školce, ale hlavně téměř bezztrátová ujímavost kontejnerováných lesních sazenic. Při tradičním třídění krytokořenných sazenic jsou jednotlivé sazenice ručně změřeny a ohodnoceny. Vzhled a rozměry každé sazenice jsou vizuálně zkontrolovány pracovníky školky. Rychlost a přesnost tohoto procesu manuálního třídění nesplňuje požadavky kladené na moderní lesnické školky. Požadavky na sadební materiál jsou jednoznačně definovány v normě ČSN 48 2115. Mezi základní parametry, které ovlivňují budoucí růst a ujmutí sazenice patří: charakteristika nadzemní části (výška sazenice, průměr krčku, morfblogická stavba) a charakteristika podzemní části (kvalita kořenového systému). Na základě těchto kritérií jsou sazenice klasifikovány do tříd A, B a C. Třídy A a B se liší pouze požadavky na minimální velikost sazenice a průměr kořenového krčku a třída C reprezentuje sazenice s vadami (malé sazenice, sazenice s deformovanou stavbou, více sazenic v buňce sadbovače).
V technické praxi se v oblasti průmyslových technologií obecně objevuje trend nahrazení ruční práce mechanizací, především z důvodu úspor a klesajícím počtem zaměstnanců. I u procesů třídění přibývá mechanizace se strojovým viděním. Z patentu ČR č. 308015 je např. známo autonomní zařízení pro rozpoznávání obrazu zahrnující pouzdro, v němž je uložen kamerový blok s obrazovým senzorem a procesní blok s nejméně jednou procesní jednotkou. Oba tyto bloky jsou vzájemně odděleny tepelně izolační přepážkou, přičemž kamerový blok a procesní blok jsou signálově spojeny spojovacím prvkem a elektricky napájeny. Toto zařízení nachází uplatnění v průmyslové automatizaci, zejména na výrobních nebo kontrolních linkách vyžadujících kontinuální provoz s kontinuální kontrolou kvality průmyslového procesu, spočívající zejména v rozpoznávání výrobků, například jejich částí, tvarů, barev nebo vad. Pro specifickou problematiku třídění krytokořenných sazenic lesních dřevin ale toto řešení aplikováno nebylo.
Důvodem je s největší pravděpodobností skutečnost, že efektivní a dostatečně kvalitní způsob automatizovaného třídění krytokořenných sazenic, resp. koncept zařízení kjeho provádění, vyžadují specifický způsob snímání i zpracování obrazu, který u výše uvedeného řešení, ale ani u dalších doposud existujících řešení znám není.
Na této skutečnosti nemění nic ani doposud existující přístupy k třídění sazenic (např. patent JP 20010248333), které jsou založeny na pořízení snímků sazenice pouze z jednoho pohledu (půdorysného nebo bočního) s tím, že sazenice jsou následně tříděny podle výšky případně podle viditelné plochy listů. Chybí zde zcela také exaktnější vyhodnocování pořízeného pohledu kamery - nejsou zde např. detekovány poruchy v morfologické stavbě sazenice.
- 1 CZ 34030 UI
Podstata technického řešení
K vyřešení výše uvedených problémů přispívá zařízení k třídění krytokořenných sazenic lesních dřevin podle technického řešení. Podkladem třídění je, obdobně jako u známých řešení se strojovým viděním, pořízený obraz z kamerového systému.
Podstata technického řešení spočívá vtom, že zařízení obsahuje soustavu dvou v úhlu orientovaných kamerových systémů kamerových systémů s úhlem mezi půdorysnými průměty optických os kamer 60° až 120°, s výhodou 80° až 100°, optimálně pak 90°. Každý z kamerových systémů je tvořen jednou kamerou s širokoúhlým objektivem s krátkou ohniskovou vzdáleností pro snímek celé sazenice a druhou kamerou s objektivem s delší ohniskovou vzdáleností pro snímky kořenového krčku. Tyto kamerové systémy jsou umístěny v komoře s předním a zadním osvětlením na bázi LED panelů k zajištění kontrastu mezi sazenicí a pozadím. Komorou prochází liniový dopravník s nosiči sazenic. Ve směru pohybu liniového dopravníku je před komorou umístěna stanice plnění nosičů sazenicemi z kontejnerů. Za komorou má liniový dopravník začleněn dvě výhybky k třídění sazenic do odběrných míst A, B, C jednotlivých jakostních tříd. Ovládací prvky těchto výhybek jsou propojeny s řídicím systémem s implementovaným algoritmem třídění.
Objasnění výkresů
K bližšímu objasnění podstaty technického řešení slouží přiložené výkresy, kde představuje obr. 1 - Schéma kamerového systému vyhodnocení parametrů sazenic obr. 2 - Půdorys linky na třídění sazenic obr. 3 - Vstupní snímek a vektorový model sazenice obr. 4 - Postup vyhodnocení průměru krčku obr. 5 - Detekce více sazenic v buňce sadbovače obr. 6 - Algoritmus vyhodnocování sazenice.
Příklad uskutečnění technického řešení
Zařízení k třídění krytokořenných sazenic lesních dřevin v příkladném provedení obsahuje soustavu dvou kamerových systémů la, 1b (viz obr. 1) s úhlem mezi půdorysnými průměty optických os kamer 90°. Každý jez kamerových systémů la, 1b je tvořen jednou kamerou s širokoúhlým objektivem s krátkou ohniskovou vzdáleností pro snímek celé sazenice 10 a druhou kamerou s objektivem s delší ohniskovou vzdáleností pro snímky kořenového krčku. Tyto kamerové systémy la, 1b jsou umístěny v komoře 2 (viz obr. 1 a 2) s předním 2a a zadním 2b osvětlením na bázi LED panelů k zajištění kontrastu mezi sazenicí 10 a pozadím. Komorou 2 prochází liniový dopravník 3, v konkrétním příkladném provedení řetězový dopravník s nosiči 4 sazenic 10. Ve směru 11 pohybu liniového dopravníku 3 je před komorou 2 umístěna stanice 5 plnění nosičů 4 sazenicemi 10 a za komorou má liniový dopravník 3 začleněny dvě výhybky 3a, 3b k třídění sazenic do odběrných míst A, B, C jednotlivých jakostních tříd. Ovládací prvky těchto výhybek jsou propojeny s řídicím systémem s implementovaným algoritmem (viz obr. 6) třídění.
Při třídění se nejprve pořídí každým z dvojice kamerových systémů la, 1b vzájemně orientovaných v kolmém směru dva obrazy hodnocené sazenice - obraz celé sazenice a detail
-2 CZ 34030 UI jejího kořenového krčku. U obrazů celé sazenice je snímek z kamery nejprve ořezán na oblast zájmu a následně se pak převede na binární obraz, z něhož se jednak přímo vyhodnotí výška sazenice a který se zároveň převede na vektorový model (viz obr. 3). Vyhodnocení stavby sadebního materiálu se pak provádí na základě vektorového modelu sazenice (obr. 3), protože touto strukturou je možné velmi efektivně procházet a hledat poruchy ve stavbě sazenice jako např. dva terminální výhony.
Snímky kořenového krčku se rovněž převedou na binární snímek. Průměr krčku je pak určen pomocí měření počtu pixelů v oblasti nad zeminou v nosiči (obr. 4).
Přestože lze pro výše v použít speciální automatické linky, může v buňce sadbovače vyklíčit i více semen, případně může vyklíčit i semeno z okolních stromů. Buňky se dvěma sazenicemi je také nutné detekovat a zařadit do třídy C (obr. 5).
Každá sazenice je individuálně vyhodnocena pro dva kolmé pohledy na krček sazenice a dva kolmé pohledy na celou sazenici. Výsledkem vyhodnocení snímku krčku jsou 2 průměry kořenového krčku sazenice, případně informace, zda v buňce kontejneru je více než jedna sazenice nebo naopak je buňka prázdná. Na základě vyhodnocení snímků celé sazenice jsou detekovány chyby v morfblogické stavbě tedy dva konkurenční výhony. Ze snímku celé rostliny je také určena výška sazenice. Kombinace informací ze dvou pohledů na celou sazenici umožňuje správně zpracovat i větve, které by při jednom pohledu byly v zákrytu, a správně vyhodnotit případný náklon sazenice.
Pokud všechny snímky splňují požadované parametry na sadební materiál je nadřazenému systému předána informace o zařazení sazenice do příslušné třídy a nadřazený systém pomocí výhybek 3a, 3b zajistí přesun sazenice na správné místo. Algoritmus vyhodnocování jedné sazenice je znázorněn na obr. 6.
Průmyslová využitelnost
Technické řešení nachází uplatnění v průmyslové automatizaci, zejména v lesních školkách. Nahrazuje nekvalifikovanou sezónní manuální práci mnoha pracovníků automatizovaným systémem, k jehož obsluze postačuje řádově méně pracovníků s vyšší kvalifikací. Oproti manuálnímu třídění je také předností reprodukovatelnost výsledků, výstupy nezávislé na únavě pracovníků a možnost snadné archivace výsledků a zpětné kontroly.

Claims (1)

  1. NÁROK NA OCHRANU
    1. Zařízení k třídění krytokořenných sazenic lesních dřevin, vyznačující se tím, že obsahuje soustavu dvou v úhlu orientovaných kamerových systémů (la, 1b) s úhlem mezi půdorysnými průměty optických os kamer 60° až 120°, s výhodou pak 80° až 100°, přičemž každý z těchto kamerových systémů (la, 1b) je tvořen jednou kamerou s širokoúhlým objektivem s krátkou ohniskovou vzdáleností pro snímek celé sazenice (10) a druhou kamerou s objektivem s delší ohniskovou vzdáleností pro snímky kořenového krčku s tím, že tyto kamerové systémy (la, 1b) jsou umístěny v komoře (2) s předním (2a) a zadním (2b) osvětlením na bázi LED panelů k zajištění kontrastu mezi sazenicí (10) a pozadím, přičemž komorou prochází liniový dopravník (3) s nosiči (4) sazenic (10) s tím, že ve směru (11) pohybu liniového dopravníku (3) je před komorou (2) umístěna stanice (5) plnění nosičů (4) sazenicemi (10) a za komorou má liniový dopravník (3) začleněny dvě výhybky (3a, 3b) k třídění sazenic do odběrných míst (A, B, C) jednotlivých jakostních tříd, přičemž ovládací prvky těchto výhybek jsou propojeny s řídicím systémem s implementovaným algoritmem (6) třídění.
CZ2020-37407U 2020-04-06 2020-04-06 Zařízení k třídění krytokořenných sazenic lesních dřevin CZ34030U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2020-37407U CZ34030U1 (cs) 2020-04-06 2020-04-06 Zařízení k třídění krytokořenných sazenic lesních dřevin

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2020-37407U CZ34030U1 (cs) 2020-04-06 2020-04-06 Zařízení k třídění krytokořenných sazenic lesních dřevin

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ34030U1 true CZ34030U1 (cs) 2020-05-26

Family

ID=70848262

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2020-37407U CZ34030U1 (cs) 2020-04-06 2020-04-06 Zařízení k třídění krytokořenných sazenic lesních dřevin

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ34030U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN105717115B (zh) 基于光学成像技术的高通量植物表型分析装置和方法
US20210056685A1 (en) Method and device for monitoring comprehensive growth of potted lettuce
CN100562245C (zh) 基于机器视觉的幼苗移栽系统
CN113607659B (zh) 一种传送带式作物表型获取方法、系统及装置
EP1494008B1 (en) Method and system for simultaneously imaging multiple views of a plant embryo
NO335683B1 (no) Automatisert system og metode for innhøsting og flertrinnsscreening av plante-embryoer
Eriksson Temperature response of pollen mother cells in Larix and its importance for pollen formation
US20110135161A1 (en) Apparatus and Methods for Automated Phenotypic Screening of Plant Genotypes
MX2013014806A (es) Dispositivo de exploracion para explorar epecimienes de planta.
CN105638027A (zh) 改善的植物育种方法
EP3172954B1 (en) A system for automatic scarification and assessment of vitality of seeds and a method for automatic scarification and assessment of vitality of seeds
CN106607344A (zh) 定向播种用的玉米种粒动态图像精选装置及方法
US11641803B2 (en) Method and system for picking up and collecting plant matter
US20170295735A1 (en) Improved Methods Of Plant Breeding Using High-Throughput Seed Sorting
CN112710663A (zh) 一种高通量植物全生命周期表型信息的测量系统及测量方法
CN112595367A (zh) 一种基于智能机器人的水稻根系性状无损测量装置
CZ34030U1 (cs) Zařízení k třídění krytokořenných sazenic lesních dřevin
CZ308955B6 (cs) Způsob třídění krytokořenných sazenic lesních dřevin
US20200000007A1 (en) Automated seed planting and evaluation
CN110064601A (zh) 一种蔬菜嫁接用苗检测分级系统和分级方法
Dumont et al. Screening root morphology in grafted grapevine using 2D digital images from rhizotrons
CN113924967A (zh) 一种智能植物工厂
CN108489418B (zh) 一种秧苗叶片立体形态测量方法及装置
Schunk et al. Phenomics in plant biological research and mutation breeding.
CN113924965B (zh) 一种工厂化植物生产的系统及方法

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20200526