CZ336499A3 - Benzimidazolové deriváty - Google Patents

Benzimidazolové deriváty Download PDF

Info

Publication number
CZ336499A3
CZ336499A3 CZ19993364A CZ336499A CZ336499A3 CZ 336499 A3 CZ336499 A3 CZ 336499A3 CZ 19993364 A CZ19993364 A CZ 19993364A CZ 336499 A CZ336499 A CZ 336499A CZ 336499 A3 CZ336499 A3 CZ 336499A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
phenyl
butyl
chme
group
propyl
Prior art date
Application number
CZ19993364A
Other languages
English (en)
Inventor
Keizo Tanikawa
Yoshimasa Kamikawaji
Mitsuaki Hirotsuka
Takehisa Iwama
Akiko Yamamoto
Yoichiro Fujita
Original Assignee
Nissan Chemical Industries, Ltd.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Nissan Chemical Industries, Ltd. filed Critical Nissan Chemical Industries, Ltd.
Priority to CZ19993364A priority Critical patent/CZ336499A3/cs
Publication of CZ336499A3 publication Critical patent/CZ336499A3/cs

Links

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Abstract

Benzimidazolový derivát obecného vzorce I nebojeho sůl, v němž Ajejednoduchá vazba nebo Q.2 alkylenová skupina, R6jeCM alkylová skupina, Bje C2J alkylenová skupina, Xje atomkyslíku, atomsíty nebo skupinaNR7, oba substituentyR1 aR2 jsou na sobě navzájemnezávislé a znamenají atomvodíku, halogenový atom, Cm alkylovou skupinu nebo CM alkoxylovou skupinu, EjeC].2 alkylenová skupina, R3 je fenylová skupina, CM alkoxylová skupina nebo benzyloxylová skupina, každýzR4 a R5 ježjsou na sobě navzájemnezávislé, znamená CM alkylovou skupinu, Dje Cp2 alkylenová skupina aArje fenylová skupina. Benzimidazolový derivát podle tohoto vynálezu nebojeho farmaceuticky přijatelná sůlje účinnou složkou léčivého prostředku pro léčení alergických onemocnění, zejménapak onemocnění souvisejících s aleagiemi typu I.

Description

Benzimidazolový derivát
Oblast techniky
Tento vynález se týká nového benzimidazolového derivátu majícího antialergický účinek a léku, který jej obsahuje jako aktivní složku.
«
Dosavadní stav techniky
Při léčení potíží souvisejících s alergiemi typu I, jako je senná rýma, kopřivka, atopická dermatitida, alergická rýma a astma, byly až dosud často používány antihistaminy a steroidy. Bohužel však stále přetrvávají problémy, pokud jde o jejich klinickou užitečnost. Výše uvedené potíže související s alergiemi, jsou způsobeny imunitní reakcí specifického antigenu s IgE protilátkou a vyvíjejí se do chronického stavu, takže postupně dochází k zánětu nemocné části nebo k poškození tkáně. Usuzovalo se, že v průběhu tohoto procesu onemocnění se uplatňují rozmanité chemické mediátory, které velmi blízce souvisejí s patologickým vývojem. Do této skupiny patří též histamin, který považuje za látku, jež se uplatňuje především v počátečním stádiu patologického vývoje, a to vzhledem k charakteristice farmakologického účinku. To se považuje za důvod, proč přetrvává problém, související s klinickou užitečností, týkající se antihistaminů. Na druhé straně, steroidy, které se hlavně používají v těžkých případech, prokazují farmakologické účinky vzhledem k potlačování řady procesů imunozánětlivých odezev v různých podobách, přičemž se oceňuje to, že prokazují vysokou úroveň účinnosti. U steroidů jsou však problémy se závažnými vedlejšími účinky; při jejich aplikování existuje mnoho omezení, a to při perorálním podávání jiebo při opakovaném podávání. V oblasti léčení potíží souvisejících s alergiemu typu I je velice žádoucí vyvinout lék, který by měl nový mechanismus působení a byl by vysoce účinný.
V nedávné době bylo uveřejněno, že substance P, což je neuropeptid, působí jako mediátor u alergických symptomů a velice silně se podílí na zánětlivých příznacích, zvláště v chronické fázi, (TIPS, 81, 24 (1987); Am. J. Respir. Crit. Care Med., 151, 613 (1995); J. Allergy Clin. Immunol., 92, 95 (1993)). Proto se antagonista substance P pokládá za schopného účinně léčit alergické příznaky v chronické fázi (zvláště pak pokud se týká chronického zánětu).
Substance P patří do neurokininové skupiny, a je známo, že se ve velmi širokém rozsahu podílí na aktivaci makrofágů nebo lymfocytů a pokud se týká imunity a zánětu, jako faktor regulace produkce cytokinu (ELI, TNF, IL6) - ten je příčinou zánětlivých symptomů, jako je zvýšení vaskulámí permeability, unikání plazmy a stimulace sekrečních žláz. Kromě toho funguje jako přenašeč bolesti z periferní oblasti do centrální, a řídí systém přenosu dopaminu a adrenalinu v mozku.
Bylo by tudíž žádoucí, aby antagonista substance P byl účinný nejen jako antialergický prostředek, ale také jako analgetikum nebo psychomimetikum.
Kromě toho by lék, který má nejen antagonistické účinky vůči substanci P, ale také antihistaminové účinky, byl oceňován jako účinný při léčení rozsáhlé oblasti alergických příznaků, a to v širokém rozmezí od akutní fáze po chronickou fázi a byl by oceňován jako lék, který má klinicky vysoce léčivé účinky.
Benzimidazoly mající antihistaminové účinky byly již dříve objeveny např. v JPA-59-199679, JP-A-58-79983, EP-232937B,, EP144101B a U.S. patentu 4,219,559. V těchto dokumentech však mezi popsanými benzimidazoly nejsou zahrnuty sloučeniny podle tohoto vynálezu. Kromě toho tyto reference z dané oblasti techniky neuvádějí nic o antagonistických účincích ve vztahu k substanci P.
Podstata vynálezu
Výsledkem intenzivních studií bylo zjištění, že benzimidazolové deriváty podle tohoto vynálezu mají antagonistické účinky vůči substanci a dále že mnohé ze sloučenin podle tohoto vynálezu mají také antihistaminové účinky.
Bylo tedy nalezeno, že sloučeniny podle tohoto vynálezu jsou vynikající sloučeniny jako antialergické prostředky a nejsou užitečné jen jako aktivní složky pro preventivní nebo léčivé prostředky pro sennou rýmu, kopřivku, atopickou dermatitidu, alergickou rýmu a astma atd., ale jsou také účinné vůči jiným onemocněním, souvisejícím se substancí P, například lze uvést oční onemocnění jako je zánět oční spojivky, a jarní katar; zánětlivá onemocnění jako je chronická revmatická artritida; bolesti jako je migréna, bolest hlavy, bolest zubů a bolest, která doprovází různé nemoci; gastrointestinální nemoci jako je vředovitá kolitida a Crohnova nemoc; a mentální nemoci jako je deprese a dysthimie. Tento vynález je uskutečněn na základě těchto objevů.
Tento vynález poskytuje benzimidazolový derivát obecného vzorce I a jeho soli
n R6 í
V-A-N-B-N N-D-Ar f I I
R R' (I)
Rc kde A je jednoduchá vazba nebo Ci-2 alkylenová skupina (tato alkylenová skupina může být popřípadě substituována Cm alkylovou skupinou), R6 je Cm alkylová skupina (tato alkylová skupina může být popřípadě substituována fenylovou skupinou), B je C2-3 alkylenová skupina (tato alkylenová skupina může být popřípadě substituována Cm alkylovou skupinou), X je atom kyslíku, atom síry nebo skupina NR7 (kde R7 je nitroskupina, kyanoskupina nebo Cm alkoxylová skupina), oba substituenty R1 a R2 jsou na sobě navzájem nezávislé a znamenají atom vodíku, halogenový atom, Cm alkylovou skupinu nebo Cm alkoxylovou skupinu, E je Ci_2 alkylenová skupina (tato alkylenová skupina může být popřípadě substituována Cm alkylovou skupinou), R3 je fenylová skupina (tato fenylová skupina může být popřípadě substituována halogenovým atomem, Cm alkylovou skupinou nebo Cm alkoxylovou skupinou), Cm alkoxylová skupina nebo benzyloxylová skupina, každý zR4 a R5 jež jsou na sobě navzájem nezávislé, znamená Cm alkylovou skupinu (tato alkylová skupina může být popřípadě substituována fenylovou skupinou), D je Ci.2 alkylenová skupina (tato alkylenová skupina může být popřípadě substituována Cm alkylovou skupinou) a Ar je fenylová skupina (tato fenylová skupina může být popřípadě substituována halogenovým atomem, Cm alkylovou skupinou, Cm alkoxylovou skupinou nebo trifluormethylovou skupinou), způsob jeho přípravy a farmaceutického prostředku, který jej obsahuje jako svou aktivní složku.
Nyní budou uvedeny substituenty, vztahující se ke sloučenině podle tohoto vynálezu.
V tomto popisu znamená n normální, i iso, s sekundární, t terciární, c cyklo, Me methyl, Et ethyl, Bu butyl, Ph fenyl, a Bn benzyl.
Ci.2 alkylenová skupina obsahuje methylen a ethylen.
C2-3 alkylenová skupina obsahuje ethylen a trimethylen.
Cm alkylová skupina může být lineární, rozvětvená nebo cyklická a obsahuje methyl, ethyl, n-propyl, i-propyl, c-propyl, n-butyl, i-butyl, s-butyl, t-butyl a c-butyl.
Cm alkoxylová skupina může být lineární, rozvětvená nebo cyklická a obsahuje methoxy, ethoxy, n-propoxy, i-propoxy, c-propoxy, n-butoxy, i-butoxy, s-butoxy, tbutoxy a c-butoxy.
• · · · • · · ·
Mezi halogenové atomy patří fluor, chlor, brom a jod.
Nyní budou A, B, D, E, Ar, X, R1, R2, R3, R4, R5 a R6 ve sloučenině obecného vzorce I podle tohoto vynálezu podrobněji popsány.
Mezi specifické příklady A patří jednoduchá vazba, CH2, CHMe, CH2CH2 a CH2CHMe, s výhodou je to jednoduchá vazba a skupina CH2.
Mezi specifické příklady B patří CH2CH2, CH2CHMe, CHMeCH2, CHMeCHMe, CH2CH2CH2, CHMeCH2CH2, CH2CHMeCH2, CH2CH2CHMe, CHMeCHMeCH2, CHMeCH2CHMe, CH2CHMeCHMe a CHMeCHMeCHMe, s výhodou pak CH2CH2 a CH2CH2CH2.
Mezi specifické příklady D patří CH2, CHMe, CH2CH2 a CH2CHMe, s výhodou CH2, CHMe a CH2CH2.
Mezi specifické příklady E patří CH2, CHMe, CH2CH2 a CH2CHMe, s výhodou CH2 a CH2CH2.
Mezi specifické příklady Ar patří fenyl, 2-fluorfenyl, 3-fluorfenyl, 4-fluorfenyl, 2-chlorfenyl, 3-chlorfenyl, 4-chlorfenyl, 2-bromfenyl, 3-bromfenyl, 4-bromfenyl, 2jodfenyl, 3-jodfenyl, 4-jodfenyl, 2-trifluormethylfenyl, 3-trifluormethylfenyl, 4trifluormethylfenyl, 2-methylfenyl, 3-methylfenyl, 4-methylfenyl, 2-methoxyfenyl, 3methoxyfenyl, 4-methoxyfenyl, 2,3-difluorfenyl, 2,4-difluorfenyl, 2,5-difluorfenyl, 2,6difluorfenyl, 3,4-difluorfenyl, 3,5-difluorfenyl, 2,3-dichlorfenyl, 2,4-dichlorfenyl, 2,5dichlorfenyl, 2,6-dichlorfenyl, 3,4-dichlorfenyl, 3,5-dichlorfenyl, 2,3-dibromfenyl, 2,4dibromfenyl, 2,5-dibromfenyl, 2,6-dibromfenyl, 3,4-dibromfenyl, 3,5-dibromfenyl, 2,3dijodfenyl, 2,4-dijodfenyl, 2,5-dijodfenyl, 2,6-dijodfenyl, 3,4-dijodfenyl, 3,5-dijodfenyl,
2.3- bis(trifluormethyl)fenyI, 2,4-bis(trifluormethyl)fenyl, 2,5-bis(trifluormethyl)fenyl, 2,6-bis(trifluormethyl)fenyl, 3,4-bis(trifluormethyl)fenyl, 3,5-bis(trifluormethyl)fenyl,
2.3- dimethylfenyl, 2,4-dimethylfenyl, 2,5-dimethylfenyl, 2,6-dimethylfenyl, 3,4dimethylfenyl, 3,5-dimethylfenyl, 2,3-dimethoxyfenyl, 2,4-dimethoxyfenyl, 2,5dimethoxyfenyl, 2,6-dimethoxyfenyl, 3,4-dimethoxyfenyl, 3,5-dimethoxyfenyl, a 2chlor-5-trifluormethylfenyl, s výhodou fenyl, 2-chlorfenyl, 2-methoxyfenyl, 3,5dimethylfenyl, 3,5-bis(trifluormethyl)fenyl, 3,5-dimethoxyfenyl, 2,5-dichlorfenyl a 2chlor-5-trifluormethylfenyl.
Mezi specifické příklady X patří atom kyslíku, atom síry, N-CN, N-NO2, NOMe, N-OEt a N-OBu, s výhodou je to atom kyslíku.
Mezi specifické příklady každého z R1 a R2 patří atom vodíku, fluoru, chloru, bromu, jodu, methyl, ethyl, n-propyl, i-propyl, c-propyl, n-butyl, i-butyl, s-butyl, tbutyl, c-butyl, methoxy, ethoxy, n-propoxy, i-propoxy, c-propoxy, n-butoxy, i-butoxy, s-butoxy, t-butoxy a c-butoxy, s výhodou je to atom vodíku.
• ·
Mezi specifické příklady R3 patří fenyl, 4-fluorfenyl, 4-chlorfenyl, methoxy, ethoxy a benzyloxy, s výhodou 4-fluorfenyl a ethoxy.
Mezi specifické příklady každého z R4 a R5 patří atom vodíku, methyl, ethyl, npropyl, i-propyl, c-propyl, n-butyl, i-butyl, s-butyl, t-butyl, c-butyl a benzyl, s výhodou je to atom vodíku, methyl a benzyl.
Mezi specifické příklady R6 patří atom vodíku, methyl, ethyl, n-propyl, ipropyl, c-propyl, n-butyl, i-butyl, s-butyl, t-butyl, c-butyl a benzyl, s výhodou je to atom vodíku, methyl a benzyl.
Jako výhodné mezi sloučeninami obecného vzorce I podle tohoto vynálezu lze uvést následující sloučeniny.
(1) Sloučenina obecného vzorce I nebo její sůl, kde A je jednoduchá vazba, CH2, CHMe, CH2CH2 nebo CH2CHMe, B je CH2CH2, CH2CHMe, CHMeCH2, CHMeCHMe, CH2CH2CH2, CHMeCH2CH2, CH2CHMeCH2, CH2CH2CHMe, CHMeCHMeCH2, CHMeCH2CHMe, CH2CHMeCHMe nebo CHMeCHMeCHMe, D je CH2, CHMe, CH2CH2 nebo CH2CHMe, E je CH2, CHMe a CH2CH2 nebo CH2CHMe, Ar je fenyl, 2-fluorfenyl, 3-fluorfenyl, 4-fluorfenyl, 2-chlorfenyl, 3chlorfenyl, 4-chlorfenyl, 2-bromfenyl, 3-bromfenyl, 4-bromfenyl, 2-jodfenyl, 3jodfenyl, 4-jodfenyl, 2-trifluormethylfenyl, 3-trifluormethylfenyl, 4-trifluormethylfenyl, 2-methylfenyl, 3-methylfenyl, 4-methylfenyl, 2-methoxyfenyl, 3-methoxyfenyl, 4methoxyfenyl, 2,3-difluorfenyl, 2,4-difluorfenyl, 2,5-difluorfenyl, 2,5-difluorfenyl, 2,6difluorfenyl, 3,4-difluorfenyl, 3,5-difluorfenyl, 2,3-dichlorfenyl, 2,4-dichlorfenyl, 2,5dichlorfenyl, 2,6-dichlorfenyl, 3,4-dichlorfenyl, 3,5-dichlorfenyl, 2,3-dibromfenyl, 2,4dibromfenyl, 2,5-dibromfenyl, 2,6-dibromfenyl, 3,4-dibromfenyl, 3,5-dibromfenyl, 2,3dijodfenyl, 2,4-dijodfenyl, 2,5-dijodfenyl, 2,6-dijodfenyl, 3,4-dijodfenyl, 3,5-dijodfenyl,
2.3- bis(trifluormethyl)fenyl, 2,4-bis(trifluormethyl)fenyl, 2,5-bis(trifluormethyl)fenyl, 2,6-bis(trifluormethyl)fenyl, 3,4-bis(trifluormethyl)fenyl, 3,5-bis(trifluormethyl)fenyl,
2.3- dimethylfenyl, 2,4-dimethylfenyl, 2,5-dimethylfenyl, 2,6-dimethylfenyl, 3,4dimethylfenyl, 3,5-dimethylfenyl, 2,3-dimethoxyfenyl, 2,4-dimethoxyfenyl, 2,5dimethoxyfenyl, 2,6-dimethoxyfenyl, 3,4-dimethoxyfenyl, 3,5-dimethoxyfenyl nebo 2chlor-5-trifluormethylfenyl, X je atom kyslíku, atom síry, N-CN, N-NO2, N-OMe, NOEt nebo N-OBu, každý z R1 a R2 je atom vodíku, fluoru, chloru, bromu, jodu, methyl, ethyl, n-propyl, i-propyl, c-propyl, n-butyl, i-butyl, s-butyl, t-butyl, c-butyl, methoxy, ethoxy, n-propoxy, i-propoxy, c-propoxy, n-butoxy, i-butoxy, s-butoxy, tbutoxy nebo c-butoxy, R3 je fenyl, 4-fluorfenyl, 4-chlorfenyl, methoxy, ethoxy nebo benzyloxy, každý z R4 a R5 je atom vodíku, methyl, ethyl, n-propyl, i-propyl, c-propyl, n-butyl, i-butyl, s-butyl, t-butyl, c-butyl nebo benzyl a R6 je atom vodíku, methyl, ethyl, n-propyl, i-propyl, c-propyl, n-butyl, i-butyl, s-butyl, t-butyl, c-butyl nebo benzyl.
• · (2) Sloučenina nebo její sůl podle výše uvedeného bodu (1), kde X je atom kyslíku.
(3) Sloučenina nebo její sůl podle výše uvedeného bodu (2), kde každý z R1 a R2 je atom vodíku.
(4) Sloučenina obecného vzorce (I) nebo její sůl, kde A je jednoduchá vazba nebo CH2, B je CH2CH2 nebo CH2CH2CH2, D je CH2, CHMe, nebo CH2CH2, E je CH2, nebo CH2CH2, Ar je fenyl, 2-chlorfenyl, 2-methoxyfenyI, 3,5-dimethylfenyl, 3,5bis(trifluormethyl)fenyl, 3,5-dimethoxyfenyl, 2,5-dichlorfenyl nebo 2-chlor-5trifluormethylfenyl, X je atom kyslíku, každý z R1 a R2 je atom vodíku, R3 je 4fluorfenyl nebo ethoxy, každý z R4 a R5 je atom vodíku, methyl nebo benzyl, a R6 je atom vodíku, methyl nebo benzyl.
(5) Sloučenina nebo její sůl podle výše uvedeného bodu (4), kde E je CH2, a R3 je 4-fluorfenylová skupina.
(6) Sloučenina nebo její sůl podle výše uvedeného bodu (5), kde Ar je 3,5bistrifluormethylfenyl.
Nyní budou dále uvedeny typické sloučeniny mezi imidazolovými deriváty obecného vzorce Ia jako sloučeniny podle tohoto vynálezu, a to v Tabulce 1, přičemž se ovšem rozumí, že tento vynález není těmito specifickými sloučeninami žádným způsobem omezen.
V této dále uvedené Tabulce 1 reprezentují symboly Q1 až Q43 skupiny, které jsou popsány následujícími obecnými vzorci:
• · · ·
' J J
Q21 Q22
Ν' l| XN .CN
N II
'N— —N' 1 1 ^N—
Me H H Me
Q23 Q24
K|.CN .N02
N N 2
ji Ν'^Ν— Λ
—N N—
Me Me Η H
Q25
Q26
Q27
Ν' .Λ
Q2S
no2 n'n°2 n-no* xOMe N
Á, Γ Λ
N— —Ν N— —Ν N— —Ν N —
H H Me Me Me Η H
Q30
Q31
Q3'
Q29 xOMe Ν Ν . .^OMe
Ν'
OMe
-Ν' 'ΝMe Η
Ν—
Me —Ν Ν— Me Me
-CH2CH2Q33 Q34
-CHMeCH2- -CH2CHMeQ35 Q36
-CHMeCHMe- -CH2CH2CH2Q37 Q38
-CHMeCH2CH2- -CH2CHMeCH2Q39
-CH2CH2CHMeQ40
-CHMeCHMeCH2Q41
-CHMeCH2CHMeQ42
-CH2CHMeCHMeQ43
-CHMeCHMeCHMeDále má M v Tabulce následující význam:
X
Η
Μ = — Ν N— Λ I e R4 R kde R4, R5 a X má význam tak, jak již bylo výše uvedeno.
• · · · • · · · • · · • · · · • · • · · · · ·
(Ia)
A B D E M Ar R* R2 R3 R6
- Q32 CH2 ch2 Q10 Q1 H H Q3 Me
- Q32 ch2 ch2 Q1O Q2 H H Q3 Me
- Q32 ch2 ch2 Q1O Q3 H H Q3 Me
— Q32 ch2 ch2 Q1O Q4 H H Q3 Me
— Q32 ch2 ch2 Q1O Q5 H H Q3 Me
— Q32 ch2 ch2 Q1O Q6 H H Q3 Me
- Q32 ch2 ch2 Q1O Q7 H H Q3 Me
- Q32 ch2 ch2 Q1O Q8 H H Q3 Me
CH2 Q32 ch2 ch2 Q1O Q1 H H Q3 Me
CH2 Q32 ch2 ch2 Q1O Q2 H H Q3 Me
CH2 Q32 ch2 ch2 Q1O Q3 H H Q3 Me
CH2 Q32 ch2 ch2 Q1O Q4 H H Q3 Me
CH2 Q32 ch2 ch2 Q1O Q5 H H Q3 Me
CH2 Q32 ch2 ch2 Q1O Q6 H H Q3 Me
CH2 Q32 ch2 ch2 Q1O Q7 H H Q3 Me
CH2 Q32 ch2 ch2 Q1O Q8 H H Q3 Me
— Q36 ch2 ch2 Q1O Q1 H H Q3 Me
- Q36 ch2 ch2 Q1O Q2 H H Q3 Me
- Q36 ch2 ch2 Q1O Q3 H H Q3 Me
— Q36 ch2 ch2 Q1O Q4 H H Q3 Me
— Q36 ch2 ch2 Q1O Q5 H H Q3 Me
- Q36 ch2 ch2 Q1O Q6 H H Q3 Me
— Q36 ch2 ch2 Q1O Q7 H H Q3 Me
• ·
Tabulka 1 (pokračování)
A B D E M Ar R1 R2 R3 R6
Q36 CH2 ch2 Q10 Q8 H H 03 Me
CH2 Q36 ch2 ch2 Q10 Q1 H H 03 Me
ch2 036 ch2 ch2 010 Q2 H H 03 Me
ch2 036 ch2 ch2 Q10 Q3 H H 03 Me
ch2 Q36 ch2 ch2 010 Q4 H H 03 Me
ch2 036 ch2 ch2 Q10 Q5 H H 03 Me
ch2 036 ch2 ch2 Q10 06 H H 03 Me
ch2 036 ch2 ch2 Q10 Q7 H H 03 Me
ch2 036 ch2 ch2 010 08 ' H H 03 Me
032 ch2 ch2 010 01 H H Ph Me
Q32 ch2 ch2 010 Q2 H H Ph Me
032 ch2 ch2 010 03 H H Ph Me
Q32 ch2 ch2 010 Q4 H H Ph Me
032 ch2 ch2 010 05 H H Ph Me
032 - ch2 ch2 010 06 H H Ph Me
032 ch2 ch2 010 07 H H Ph Me
032 ch2 ch2 010 Q8 H H Ph Me
ch2 032 ch2 ch2 010 01 H H Ph Me
Cfl2 032 ch2 ch2 Q10 02 H H Ph. Me
ch2 032 ch2 ch2 010 03 H H Ph Me
ch2 032 ch2 ch2 010 04 H H Ph Me
ch2 032 ch2 ch2 010 05 H H Ph Me
ch2 032 ch2 ch2 010 06 H H Ph Me
β w w · · * · ·
Tabulka 1 (pokračování)
A B 0 E M Ar R1 R2 R3 Re
CH2 Q32 ch2 ch2 □10 Q7 H H Ph Me
ch2 Q32 ch2 ch2 □10 Q8 H H Ph .Me
□36 ch2 ch2 □10 Q1 H H Ph Me
Q36 ch2 ch2 □10 Q2 H H Ph Me
□36 ch2 ch2 □10 Q3 H H Ph Me
Q36 ch2 ch2 □10 Q4 H H Ph Me
Q36 ch2 ch2 □10 Q5 H H Ph Me
Q36 ch2 ch2 □10 Q6 H H Ph Me
Q36 ch2 ch2 □10 Q7 ' H H Ph Me
Q36 ch2 ch2 Q10 Q8 H H Ph Me
ch2 Q36 ch2 ch2 □10 Q1 H H Ph Me
ch2 Q36 ch2 ch2 □10 Q2 H H Ph Me
ch2 Q36 ch2 ch2 □10 Q3 H H Ph Me
ch2 □36 ch2 ch2 □ 10 Q4 H H Ph Me
ch2 □36 ch2 ch2 □10 Q5 H H Ph Me
ch2 □36 ch2 ch2 □10 Q6 H H Ph Me
ch2 □36 ch2 ch2 □10 Q7 H H Ph Me
ch2 □36 ch2 ch2 □10 Q8 H H Ph Me
□32 ch2 ch2 □10 Q1 H H Q4, Me
□32 ch2 ch2 □ 10 Q2 H H Q4 Me
□32 cig ch2 □ 10 Q3 H H Q4 Me
□32 ch2 ch2 □10 Q4 H H Q4 Me
□32 ch2 ch2 Q10 Q5 H H Q4 Me
4 * ·
4 9 » · · • 9 · · · ·
Tabulka 1 (pokračování) * · · 9 ♦ · ·
• · · · 9 ·
A B D E M Ar R' R2 R3 R6
Q32 CH. ch2 Q10 Q6 H H Q4 Me
Q32 ch2 ch2 □10 Q7 H H Q4 Me
Q32 ch2 ch2 Q10 Q8 H H Q4 Me
CH2 Q32 ch2 ch2 Q10 Q1 H H Q4 Me
ch2 □32 ch2 ch2 □10 Q2 H H Q4 Me
ch2 Q32 ch2 ch2 Q10 Q3 H H Q4 Me
ch2 Q32 ch2 ch2 □10 Q4 H H Q4 Me
ch2 □32 ch2 ch2 □10 Q5 H H Q4 Me
ch2 □32 ch2 ch2 □10 Q6 ’ H H Q4 Me
ch2 □32 ch2 ch2 □10 Q7 H H Q4 Me
ch2 □32 ch2 ch2 □10 Q8 H H Q4 Me
□36 ch2 ch2 □10 Q1 H H Q4 Me
□36 ch2 ch2 □10 Q2 H H Q4 Me
□36 ch2 ch2 □10 Q3 H H Q4 Me
□36 · ch2 ch2 □10 Q4 H H Q4 Me
□36 ch2 ch2 □ 10 Q5 H H Q4 Me
□36 ch2 ch2 □10 Q6 H H Q4 Me
□36 ch2 ch2 □ 10 Q7 H H Q4 Me
□36 ch2 ch2 □ 10 Q8 H H Q4 Me
ch2 □36 ch2 ch2 □ 10 Q1 H H Q4 Me
ch2 □36 ch2 ch2 □ 10 Q2 H H Q4 Me
ch2 □36 ch2 ch2 □10 Q3 H H Q4 Me
ch2 □36 ch2 ch2 □ 10 Q4 H H Q4 Me
• · ·
I * » · • · · · » · • ·
Tabulka 1 (pokračování)
A B D E M Ar R' R2 R3 Rs
CH2 Q36 CH2 ch2 Q10 Q5 H H Q4 Me
ch2 Q36 ch2 ch2 Q10 Q6 H H Q4 Me
ch2 Q36 ch2 ch2 QIO Q7 H H Q4 Me
ch2 Q36 ch2 ch2 QIO Q8 H H Q4 Me
Q32 ch2 ch2 Q10 Q1 H H Q3 H
Q32 ch2 CH2' Q10 Q2 H H Q3 H
Q32 ch2 ch2 Q10 Q3 H H Q3 H
•— Q32 ch2 ch2 QIO Q4 H H Q3 H
Q32 ch2 ch2 QIO Q5 · H H Q3 H
Q32 ch2 ch2 Q10 Q6 H H Q3 H
Q32 ch2 ch2 Q10 Q7 H H Q3 H
Q32 ch2 ch2 Q10 Q8 H H Q3 H
ch2 Q32 ch2 ch2 QIO Q1 H H Q3 H
ch2 Q32 ch2 ch2 QIO Q2 H H Q3 H
ch2 Q32 • ch2 ch2 QIO Q3 H H Q3 H
ch2 Q32 ch2 ch2 QIO Q4 H H Q3 K
ch2 Q32 ch2 ch2 QIO Q5 H H Q3 H
ch2 Q32 ch2 ch2 QIO Q6 H H Q3 H
ch2 Q32 ch2 ch2 QIO Q7 H H Q3 , H
ch2 Q32 ch2 ch2 QIO Q8 H H Q3 H
Q36 ch2 ch2 QIO Q1 H H Q3 H
Q36 ch2 ch2 QIO Q2 H H Q3 H
Q36 ch2 ch2 QIO Q3 H H Q3 H
» · fe fe « r « · · i · * · • « fe » · *
Tabulka 1 (pokračování)
A B D E M Ar R1 R2 R3 R6
(136 ch2 ch2 Q10 Q4 H H Q3 H
Q36 ch2 ch2 010 Q5 H H Q3 H
Q36 ch2 ch2 010 Q6 H H Q3 H
Q36 ch2 ch2 Q10 Q7 H H Q3 H
Q36 ch2 ch2 OlO Q8 H H Q3 H
CH2 Q36 ch2 ch2 Q10 Q1 H H Q3 H
ch2 Q36 ch2 ch2 Q10 Q2 H H Q3 H
ch2 0.36 ch2 ch2 Q10 Q3 H H Q3 H
ch2 Q36 ch2 ch2 Q10 Q4 ’ H H Q3 H
ch2 Q36 ch2 ch2 Q10' Q5 H H Q3 H
ch2 Q36 ch2 ch2 Q10 Q6 H H Q3 H
ch2 Q36 ch2 ch2 Q10 Q7 H H Q3 H
ch2 Q36 ch2 ch2 Q10 Q8 H H Q3 H
Q32 ch2 ch2 Q9 Q1 H H Q3 Me
032 ch2 ch2 Q9 Q2 H H Q3 Me
Q32 ch2 ch2 Q9 Q3 H H Q3 Me
032 ch2 ch2 Q9 Q4 H H Q3 Me
•— Q32 ch2 ch2 Q9 Q5 H H Q3 Me
Q32 Cll2 ch2 Q9 Q6 H II Q3. Me
032 ch2 ch2 Q9 Q7 II H Q3 Me
032 ch2 ch2 Q9 Q8 H H Q3 Me
ch2 Q32 ch2 ch2 Q9 Q1 H H Q3 Me
ch2 Q32 ch2 ch2 Q9 Q2 H H Q3 Me
Tabulka 1 (pokračování) «· • « * · • · · ··« » • · l ··· * t « ·· ·· ·· ·· « · · ·: ;
• · · 9*99
9 ·· ··· · * * • · 9 * · ·*· «· *♦ *·
A B 0 E M Ar R' R2 R3 R6
CH2 Q32 ch2 ch2 Q9 Q3 H H Q3 Me
ch2 Q.32 ch2 ch2 Q9 Q4 H H Q3 Me .
ch2 Q32 ch2 ch2 Q9 Q5 H H Q3 Me
ch2 Q32 ch2 ch2 Q9 Q6 H H Q3 Me
ch2 Q32 ch2 ch2 Q9 Q7 H H Q3 Me
ch2 Q32 ch2 ch2 Q9 Q8 H H Q3 Me
Q36 ch2 ch2 Q9 Q1 H H Q3 Me
Q36 ch2 ch2 Q9 Q2 H ’ H Q3 Me
Q36 ch2 ch2 Q9 Q3 ' H H Q3 Me
Q36 ch2 ch2 Q9 Q4 H H Q3 Me
Q36 ch2 ch2 Q9 Q5 H H Q3 Me
Q36 ch2 ch2 Q9 Q6 H H Q3 Me
Q36 ch2 ch2 Q9 Q7 H H Q3 Me
Q36 ch2 ch2 Q9 Q8 H H Q3 Me
ch2 Q36 ch2 ch2 Q9 Q1 H H Q3 Me
ch2 Q36 ch2 Cfí2 Q9 Q2 H H Q3 Me
ch2 Q36 ch2 ch2 Q9 Q3 H H Q3 Me
ch2 Q36 . ch2 ch2 Q9 Q4 H H Q3 Me
ch2 Q36 ch2 ch2 Q9 Q5 H H Q3. Me
ch2 Q36 ch2 ch2 Q9 Q6 H H Q3 Me
ch2 Q36 ch2 ch2 Q9 Q7 H H Q3 Me
ch2 Q36 ch2 ch2 Q9 Q8 H H Q3 Me
Q32 ch2 ch2 Qll Q1 H H Q3 Me
• · • · · · · • · · · · • · ·
Tabulka 1 (pokračování)
Λ B D E M Ar R' R2 R3 R6
Q32 CHZ ch2 □11 Q2 H H Q3 Me
Q32 ch2 ch2 □11 Q3 H H Q3 Me
Q32 ch2 ch2 Qll Q4 H H Q3 Me
Q32 ch2 ch2 Qll Q5 H H Q3 Me
Q32 ch2 ch2 Qll Q6 H H Q3 Me
Q32 ch2 ch2 Qll Q7 H H Q3 Me
Q32 ch2 ch2 Qll Q8 H H Q3 Me
CH2 Q32 ch2 ch2 Qll Q1 H H Q3 Me
ch2 Q32 ch2 ch2 Qll Q2 ' H H Q3 Me
ch2 Q32 ch2 ch2 Qll Q3 H H Q3 Me
ch2 Q32 ch2 ch2 Qll Q4 H H Q3 Me
ch2 Q32 ch2 ch2 Qll Q5 H H Q3 Me
ch2 Q32 ch2 ch2 Qll Q6 H H Q3 Me
ch2 Q32 ch2 ch2 Qll Q7 H H Q3 Me
ch2 Q32 ' ch2 ch2 Qll Q8 H H Q3 Me
Q36 ch2 ch2 Qll Q1 H H Q3 Me
□36 ch2 ch2 Qll Q.2 H H Q3 Me
□36 ch2 ch2 Qll Q3 H H Q3 Me
□36 ch2 ch2 Qll Q4 H H □3, Me
□36 ch2 ch2 Qll Q5 H H Q3 Me
□36 ch2 ch2 Qll Q6 H H Q3 Me
□36 ch2 ch2 Qll Q7 H II Q3 Me
□36 ch2 ch2 Qll Q8 H H Q3 Me
• · • ·
Tabulka 1 (pokračování)
Λ Β D E M Ar R' R2 R3 R6
Clb Q36 ch2 ch2 Qll Q1 H H Q3 Me
CH2 Q36 ch2 ch2· Qll Q2 H H Q3 Me
CH2 Q36 ch2 ch2 Qll Q3 H ÍI Q3 Me
CH. Q36 ch2 ch2 Qll Q4 H H Q3 Me
CH2 Q36 ch2 ch2 Qll Q5 H H Q3 Me
CH2 Q36 ch2 ch2 Qll Q6 H H Q3 Me
CH2 Q36 ch2 ch2 Qll Q7 H H Q3 Me
CH2 Q36 ch2 ch2 Qll Q8 H H Q3 Me
— Q32 ch2 ch2 Q12 Q1 · H H Q3 Me
— Q32 ch2 ch2 Q12 Q2 H H Q3 Me
— Q32 ch2 ch2 Q12 Q3 H H Q3 Me
— Q32 ch2 ch2 Q12 Q4 H H Q3 Me
— Q32 Cll2 ch2 Q12 Q5 H H Q3 Me
— Q32 ch2 ch2 Q12 Q6 H H Q3 Me
— Q32 •ch2 ch2 Q12 Q7 H H Q3 Me
— Q32 ch2 ch2 Q12 Q8 H H Q3 Me
CH2 Q32 ch2 ch2 Q12 Q1 H H Q3 Me
CH2 Q32 ch2 ch2 Q12 Q2 H H Q3 Me
CH2 Q32 ch2 ch2 Q12 Q3 H H Q3 Me
CH2 Q32 ch2 ch2 Q12 Q4 H H Q3 Me
CH2 Q32 ch2 ch2 Q12 Q5 H H Q3 Me
CH2 Q32 ch2 ch2 Q12 Q6 H H Q3 Me
CH2 Q32 ch2 ch2 Q12 Q7 H H Q3 Me
Tabulka 1 (pokračování)
A B D E M Ar R1 R2 R3 Rs
CH2 U32 CH2 CH2 Q12 Q8 H H Q3 Me
Q36 ch2 ch2 Q12 Ql H H Q3 Me
Q36 ch2 ch2 Q12 Q2 H H Q3 Me
Q36 ch2 ch2 Q12 Q3 H H Q3 Me
Q36 ch2 ch2 Q12 Q4 H H Q3 Me
Q36 ch2 ch2 □12 Q5 H H Q3 Me
Q36 ch2 ch2 □12 Q6 H H Q3 Me
Q36 ch2 ch2 □12 Q7 H H Q3 Me
Q36 ch2 ch2 □12 Q8 ' H H Q3 Me
ch2 Q36 ch2 ch2 Q12 Ql H H Q3 Me
ch2 Q36 ch2 ch2 □12 Q2 H H Q3 Me
ch2 Q36 ch2 ch2 □ 12 Q3 H H Q3 Me
ch2 Q36 ch2 ch2 □12 Q4 H H Q3 Me
ch2 □36 ch2 ch2 □12 Q5 H H Q3 Me
ch2 □36 ch2 ch2 □12 Q6 H H Q3 Me
ch2 Q36 ch2 ch2 Q12 Q7 H H Q3 Me
ch2 □36 ch2 ch2 □ 12 Q8 H H Q3 Me
□32 CHMe ch2 □ 10 Ql H H Q3 Me
□32 CHMe ch2 □10 Q2 H H Q3, Me
□32 CHMe ch2 □ 10 Q3 H H Q3 Me
□32 CHMe ch2 □ 10 Q4 H H Q3 Me
□32 CHMe ch2 □10 Q5 H H Q3 Me
□32 CHMe ch2 □ 10 Q6 H H Q3 Me
• · » · · • · · I
Tabulka 1 (pokračování)
Λ B 0 E M Ar R1 R2 R3 R5
— Q32 CHMe CH2 Q10 Q7 H H Q3 Me
— Q32 CHMe ch2 Q10 Q8 H H Q3 Me
Ctl2 Q32 CHMe ch2 Q10 dl H H Q3 Me
CH2 Q32 CHMe ch2 Q10 Q2 H H Q3 Me
CH2 Q32 CHMe ch2 Q10 Q3 H H Q3 Me
CH3 Q32 CHMe ch2 Q10 Q4 H H Q3 Me
CH2 Q32 CHMe ch2 Q1O Q5 H H Q3 Me
CH2 Q32 CHMe ch2 Q10 Q6 H H Q3 Me
CH2 Q32 CHMe ch2 Q10 Q7 ' H H Q3 Me
CH3 Q32 CHMe ch2 Q1O Q8 H H Q3 Me
— Q36 CHMe ch2 Q10 Q1 H H Q3 Me
— Q36 CHMe ch2 Q10 Q2 H H Q3 Me
— Q36 CHMe ch2 Q10 Q3 H H Q3 Me
— Q36 CHMe ch2 Q10 Q4 H H Q3 Me
— Q36 CHMe ch2 Q1O Q5 H H Q3 Me
- Q36 CHMe ch2 Q10 QG H H Q3 Me
— Q36 CHMe ch2 Q1O Q7 H H Q3 Me
— Q3G CHMe ch2 Q10 Q8 H H Q3 Me
CH2 Q36 CHMe ch2 Q1O Q1 H H Q3 Me
CH2 Q36 CHMe ch2 CL1O Q2 H H Q3 Me
CH2 Q36 CHMe ch2 Q10 Q3 H H Q3 Me
CH2 Q36 CHMe ch2 Q1O Q4 H H Q3 Me
CH2 Q36 CHMe ch2 Q10 Q5 H H Q3 Me
\ • · • · · · • · · · • · • · · · · ·
Tabulka 1 (pokračování)
A B D E M Ar Rl R2 R3 R6
CH2 Q36 CHMe CH2 Q10 Q6 H H Q3 Me
ch2 Q36 CHMe CH2 Q10 Q7 H H Q3 Me
ch2 Q36 CHMe CH2 Q10 Q8 H H Q3 Me
Q32 CH2 CH2 Q13 Q1 H H Q3 Me
Q32 ch2 CH2 Q13 Q2 H H Q3 Me
(132 ch2 CH2 Q13 Q6 H H Q3 Me
ch2 Q32 ch2 CH2 Q13 Q1 H H Q3 Me
ch2 Q32 ch2 CH2 Q13 Q2 H H Q3 Me
ch2 Q32 ch2 CH2 Q13 Q6 ‘ H H Q3 Me
Q36 ch2 CH2 Q13 dl H H Q3 Me
□36 ch2 CH2 Q13 Q2 H H Q3 Me
□36 ch2 CH2 Q13 Q6 H H Q3 Me
ch2 □36 ch2 CH2 Q13 Q1 H H Q3 Me
ch2 □36 ch2 CH2 Q13 Q2 H H Q3 Me
ch2 □36 - ch2 CH2 Q13 Q6 H H Q3 Me
□32 ch2 CH2 Q14 Q1 H H Q3 Me
□32 ch2 CH2 Q14 Q2 H H Q3 Me
-— □32 ch2 CH2 Q14 Q6 H H Q3 Me
ch2 □32 ch2 CH2 Q14 Q1 H H Q3 Me
ch2 □32 ch2 CH2 Q14 Q2 H H Q3 Me
ch2 □32 ch2 CH2 Q14 Q6 H H Q3 Me
□36 ch2 CH2 014 Q1 H H Q3 Me
□36 ch2 CH2 Q14 Q2 H H Q3 Me
• ·
Tabulka 1 (pokračování)
A B D E M Ar R1 R2 R3 R6
Q36 CH2 CH, □14 Q6 H H Q3 Me
ch2 Q36 ch2 CH, Q14 Q1 H H Q3 Me
ch, □36 ch2 CH, Q14 Q2 H H Q3 Me
ch2 Q36 ch, CH2 Q14 QS H H Q3 Me
Q32 ch2 CH, Q15 Q1 H H Q3 Me
Q32 ch2 CH, Q15 Q2 H H Q3 Me
Q32 ch2 CH, □15 Q6 H H Q3 Me
CH, Q32 ch2 CH2 Q15 Q1 H H Q3 Me
ch2 Q32 ch2 CH, □15 Q2 ' H H Q3 Me
ch2 Q32 ch2 CH2 □15 Q6 H H Q3 Me
□36 ch2 CH, □15 Q1 H H Q3 Me
Q36 ch2 CH, □15 Q2 H H Q3 Me
Q36 ch2 CH, □15 Q6 H H Q3 Me
ch2 Q36 ch2 CH, □15 Q1 H H Q3 Me
ch2 Q36 • CH, CH, □15 Q2 H H Q3 Me
ch, Q36 CH, CH, □15 Q6 H H Q3 Me
Q32 ch2 CH, Q16 Q6 H H Q3 Me
ch2 Q32 ch, CH, Q16 Q6 H H Q3 Me
Q36 ch2 CH, Q16 Q6 H H Q3 Me
ch2 □36 CH, CH, Q16 Q6 H H Q3 Me
□32 CH, CH, Q17 Q6 H H Q3 Me
CH, Q32 CH, CH, Q17 Qtí H H Q3 Me
□36 CH, CH, Q17 Q6 H H Q3 Me
• ·
Tabulka 1 (pokračování)
A 8 D E M Ar R‘ R2 R3 R6
CH2 Q36 CH2 ch2 Q17 Q6 H H Q3 Me
Q32 ch2 ch2 018 Q6 H H Q3 Me
ch2 Q32 ch2 ch2 018 Q6 H H Q3 Me
Q36 ch2 ch2 Q18 Q6 H H Q3 Me
ch2 Q36 ch2 ch2 Q18 Q6 H H Q3 Me
Q32 ch2 ch2 Q19 Q6 H H Q3 Me
ch2 0.32 ch2 ch2 Q19 Q6 H H Q3 Me
Q36 ch2 ch2 Q19 Q6 H H Q3 Me
ch2 Q36 ch2 ch2 Q19 Q6 ’ H H Q3 Me
Q32 ch2 ch2 Q20 Q6 H H Q3 Me
ch2 Q32 ch2 ch2 Q20 Q6 H H Q3 Me
Q36 ch2 ch2 020 Q6 H H Q3 Me
ch2 Q36 ch2 ch2 Q20 Q6 H H Q3 Me
Q32 ch2 ch2 Q21 Q6 H H Q3 Me
ch2 032 - ch2 ch2 Q21 Q6 H H Q3 Me
Q36 ch2 ch2 Q21 QG H H Q3 Me
ch2 Q36 ch2 ch2 Q21 QG H H Q3 Me
032 . ch2 ch2 Q22 Q6 H H Q3 Me
ch2 032 ch2 ch2 Q22 Q6 H H Q3, Me
Q36 ch2 ch2 Q22 Q6 H H Q3 Me
ch2 Q36 ch2 ch2 Q22 Q6 H H Q3 Me
Q32 ch2 ch2 Q23 Q6 H H Q3 Me
ch2 Q32 ch2 CHa (123 Q6 H H Q3 Me
Tabulka 1 (pokračování)
A B 0 E M Ar R* R2 R3 R6
□36 CHa CHa □23 Q6 H H Q3 Me
CHa □36 CHa CHa Q23 QG H H Q3 Me
Q32 CHa CHa □24 G6 H H Q3 Me
CHa Q32 CHa CHa □24 Q6 H H Q3 Me
Q36 CHa CHa Q24 Q6 H H Q3 Me
CHa Q36 CHa CHa □24 Q6 H H Q3 Me
Q32 CHa CHa Q25 Q6 H H Q3 Me
CHa Q32 CHa CHa □25 Q6 H H Q3 Me
Q36 CHa CHa Q25 Q6 ’ H H Q3 Me
CHa Q36 CHa CHa □25 Q6 H H Q3 Me
Q32 CHa CHa □26 Q6 H H Q3 Me
CHa □32 CHa CHa Q26 Q6 H H Q3 Me
□36 CHa CHa Q26 Q6 H H Q3 Me
CHa □36 CHa CHa □26 Q6 H H Q3 Me
□32 CHa CHa □27 Q6 H H Q3 Me
CHa Q32 CHa CHa □27 Q6 H H Q3 Me
□36 CHa CHa □27 Q6 H H Q3 Me
CHa □36 CHa CHa □27 Q6 H H Q3 Me
Q32 CHa CHa □28 Q6 H H Q3 Me
CHa □32 CHa CHa □28 Q6 H H Q3 Me
Q36 CHa CHa □28 Q6 H H Q3 Me
CHa □36 CHa CHa □28 Q6 H H Q3 Me
□32 CHa CHa □29 Q6 H H Q3 Me
• ·
Tabulka 1 (pokračování)
A B D E M Ar R* Rs R3 Rs
CH2 Q32 CH2 ch2 Q29 Q6 H H Q3 Me
Q36 ch2 ch2 Q29 Q6 H H Q3 Me
ch2 Q36 ch2 ch2 Q29 Q6 H H Q3 Me
Q32 ch2 ch2 Q30 Q6 H H Q3 Me
CHa Q32 ch2 ch2 Q30 Q6 H H Q3 Me
Q36 ch2 ch2 Q30 Q6 H H Q3 Me
ch2 Q36 ch2 ch2 Q30 Q6 H H Q3 Me
Q32 ch2 ch2 Q31 Q6 H H Q3 Me
ch2 Q32 ch2 ch2 Q31 Q6 ' H H Q3 Me
Q36 ch2 ch2 Q31 Q6 H H Q3 Me
ch2 Q36 ch2 ch2 Q31 Q6 H H Q3 Me
Q33 ch2 ch2 Q10 Q6 H H Q3 Me
ch2 Q33 ch2 ch2 Q10 Q6 H H Q3 Me
Q34 ch2 ch2 Q10 Q6 H H Q3 Me
ch2 Q34 ' ch2 ch2 Q10 Q6 H H Q3 Me
•— Q35 ch2 ch2 Q10 Q6 H H Q3 Me
ch2 Q35 ch2 ch2 Q10 Q6 H H Q3 Me
Q37 ch2 ch2 Q10 Q6 H H Q3 Me
ch2 Q37 ch2 ch2 □ 10 Q6 H H Q3. Me
Q38 ch2 ch2 Q10 Q6 H H Q3 Me
ch2 Q38 ch2 ch2 Q10 Q6 H H Q3 Me
Q39 ch2 ch2 Q10 Q6 H II Q3 Me
ch2 Q39 Clb ch2 Q10 Q6 H H Q3 Me
• · · · • · · · • · · · · · · • ·
Tabulka 1 (pokračování)
A B 0 E M Ar R' R2 R3 R6
Q40 ch2 ch2 □10 Q6 li H Q3 Me
CH2 Q40 ch2 ch2 Q10 Q6 H H Q3 Me
Q41 ch2 ch2 □10 Q6 H H Q3 Me
ch2 □41 ch2 ch2 Q10 Q6 H H Q3 Me
Q42 ch2 ch2 Q10 Q6 H H Q3 Me
ch2 Q42 ch2 CH2' □10 Q6 H H Q3 Me
Q43 ch2 ch2 Q10 Q6 H H Q3 Me
ch2 Q43 ch2 ch2 Q10 Q6 H H Q3 Me
Q32 Q32 ch2 ch2 Q10 Q6 · H H Q3 Me
CHMe □32 ch2 ch2 □10 Q6 H H Q3 Me
Q32 Q36 ch2 ch2 □10 Q6 H H Q3 Me
CHMe □36 ch2 ch2 Q1 Q6 H H Q3 Me
Q32 Q33 ch2 ch2 Q10 Q6 H H Q3 Me
CHMe □33 ch2 ch2 □10 Q6 H H Q3 Me
Q32 Q34 · ch2 ch2 □10 Q6 H H Q3 Me
CHMe Q34 ch2 ch2 □10 Q6 H H Q3 Me
Q32 Q35 ch2 ch2 □10 Q6 H H Q3 Me
CHMe Q35 ch2 ch2 □10 Q6 H H Q3 Me
Q32 □37 ch2 ch2 □ 10 Q6 H H Q3 Me
CHMe □37 ch2 ch2 □10 Q6 H H Q3 Me
Q32 □38 ch2 ch2 □10 Q6 H H Q3 Me
CHMe □38 ch2 ch2 Q10 Q6 H H Q3 Me
□32 □39 ch2 ch2 □10 Q6 H H Q3 Me
• ·
Tabulka 1 (pokračování)
A B 0 E M Ar R* R2 R3 R6
CHMe Q39 ch2 ch2 □10 Q6 H H Q3 Me
Q32 Q40 ch2 ch2 Q10 Q6 H H Q3 Me
CHMe Q40 ch2 ch2 □10 Q6 H H Q3 Me
Q32 □41 ch2 ch2 □10 Q6 H H Q3 Me
CHMe Q41 ch2 ch2 Q10 Q6 H H Q3 Me
□32 □42 ch2 ch2 □10 Q6 H H Q3 Me
CHMe □42 ch2 ch2 Q10 Q6 H H Q3 Me
Q32 Q43 ch2 ch2 □10 Q6 H H Q3 Me
CHMe Q43 ch2 ch2 □10 Q6 ' H H Q3 Me
□32 ch2 ch2 □10 Q6 H H Q3 Bn
CH2 Q32 ch2 ch2 Q10 Q6 H H Q3 Bn
□36 ch2 ch2 □10 Q6 H H Q3 Bn
ch2 □36 ch2 ch2 Q10 Q6 H H Q3 Bn
Q32 □32 ch2 □10 Q6 H H Q3 Me
ch2 Q32 · Q32 ch2 □10 Q6 H H Q3 Me
□36 Q32 ch2 □10 Q6 H H Q3 Me
ch2 □36 □32 ch2 Q10 Q6 H H Q3 Me
□32 CH2 □32 Q10 Q6 H H OMe Me
ch2 □32 ch2 □32 Q10 Q6 H H OMe Me
□36 ch2 -Q32 □10 Q6 H H Ome Me
ch2 Q36 ch2 Q32 Q10 Q6 H H OMe Me
□32 ch2 □32 □10 Q6 H H OEt Me
ch2 □32 ch2 □32 □10 Q6 H H OEt Me
• · ·
Tabulka 1 (pokračování)
A B D E M Ar R' R2 R3 R6
Q36 CHZ Q32 Q10 Q6 H H OEt Me
CH2 Q36 ch2 Q32 Q10 Q6 H H OEt Me
Q32 ch2 ch2 Q10 Q6 5-F H Q3 Me
ch2 Q32 ch2 ch2 Q10 Q6 5-F H Q3 Me
Q36 ch2 ch2 Q10 Q6 5-F H Q3 Me
ch2 Q36 ch2 ch2 Q10 Q6 5-F H Q3 Me
Q32 ch2 ch2 Q10 Q6 6-F H Q3 Me
ch2 Q32 ch2 ch2 Q10 Q6 6-F H Q3 Me
Q36 ch2 ch2 Q10 Q6 ' 6-F H Q3 Me
ch2 Q36 Cll2 ch2 Q1O Q6 6-F H Q3 Me
Q32 ch2 ch2 Q1O Q6 5-C1 H Q3 Me
ch2 Q32 ch2 ch2 Q10 Q6 5-C1 H Q3 ' Me
Q36 ch2 ch2 Q1O Q6 5-C1 H Q3 Me
ch2 Q36 ch2 ch2 Q1O Q6 5-C1 H Q3 Me
Q32 - ch2 ch2 Q10 Q6 6-C1 H Q3 Me
ch2 Q32 ch2 ch2 Q10 Q6 6-CI H Q3 Me
Q36 ch2 ch2 Q1O Q6 6—Cl H Q3 Me
ch2 Q36 ch2 ch2 Q1O Q6 6-CI H Q3 Me
Q32 ch2 ch2 CL1O Q6 5-Br H Q3 Me
ch2 Q32 ch2 ch2 Q1O Q6 5-Br H Q3 Me
Q36 ch2 ch2 Q10 Q6 5-Br H Q3 Me
ch2 Q36 ch2 ch2 Q1O Q6 5-Br H Q3 Me
Q32 ch2 ch2 Q10 Q6 6-Br H Q3 Me
• · • · ·
Tabulka 1 (pokračování) • « » · · · • · · • · · · »
A B D Β M Ar R* R2 R3 R6
CH2 Q32 ch2 Clb Q10 Q6 6-Br H Q3 Me
Q36 Clb CH2 Q10 Q6 6-Br H Q3 Me
Clb Q36 ch2 CH2 Q10 Q6 6-Br H Q3 Me
Q32 ,ch2 CH2 Q10 Q6 5-F 6-F Q3 Me
ch2 Q32 ch2 CH2 Q10 Q6 5-F 6-F Q3 Me
Q36 ch2 CH2 Q10 Q6 5-F 6-F Q3 Me
ch2 Q36 ch2 CH2 Q10 Q6 5-F 6-F Q3 Me
Q32 ch2 CH2 Q10 Q6 5-C1 6-C1 Q3 Me
ch2 Q32 ch2 CH2 Q10 Q6 ’ 5-C1 6-C1 Q3 Me
Q36 ch2 Clb Q10 Q6 5-C1 6-C1 Q3 Me
ch2 Q36 ch2 CH2 Q10 Q6 5-C1 6-C1 Q3 Me
Q32 ch2 Clb Q10 Q6 5-Br 6-Br Q3 Me
ch2 Q32 ch2 CH2 Q10 Q6 5-Br 6-Br Q3 Me
Q36 ch2 CH2 Q1O Q6 5-Br 6-Br Q3 Me
ch2 Q36 - ch2 CH2 Q.1O Q6 5-Br 6-Br Q3 Me
Q32 ch2 CH2 Q10 Q6 5-Me H Q3 Me
ch2 Q32 ch2 CH2 Q10 Q6 5-Me H Q3 Me
Q36 . ch2 Clb Q1O Q6 5-Me H Q3 Me
Clb Q36 ch2 CH2 Q10 Q6 5-Me H Q3 Me
Q32 ch2 CH2 Q1O Q6 6-Me K Q3 Me
ch2 Q32 ch2 CH2 Q1O Q6 6-Me H Q3 Me
Q36 ch2 CH2 Q1O Q6 6-Me H Q3 Me
ch2 Q36 ch2 CH2 Q10 Q6 6-Me H Q3 Me
• 4
4 « ί * « «
• 4 «
Tabulka 1 (pokračování)
4 4 4 • · · t • 4 · • · * * • 4 • » 4 <. » ·
A B D E M Ar R1 R2 R3 R6
Q32 CH2 ch2 □10 Q6 5-OMe H Q3 Me
ch2 Q32 ch2 ch2 Q10 Q6 5-OMe H Q3 Me
□36 ch2 ch2 □10 Q6 5-OMe H Q3 Me
ch2 Q36 ch2 ch2 □10 Q6 5-OMe H Q3 Me.
□32 cb2 ch3 □10 Q6 6-OMe H Q3 Me
ch2 □32 ch2 ch2 □10 Q6 6-OMe H Q3 Me
□36 ch2 ch2 □10 Q6 6-OMe H Q3 Me
ch2 Q36 ch2 ch2 □10 Q6 6-OMe H Q3 Me
□32 ch2 ch2 □10 Q6 5-Me 6-Me Q3 Me
ch2 □32 ch2 ch2 □10 Q6 5-Me 6-Me Q3 Me
Q36 ch2 ch2 □10 Q6 5-Me 6-Me Q3 Me
ch2 Q36 ch2 ch2 □10 Q6 5-Me 6-Me Q3 Me
□32 ch2 ch2 □10 Q6 5-OMe 6-OMe Q3 Me
CHa □32 ch2 ch2 □10 Q6 5-OMe 6-OMe Q3 Me
□36 · ch2 ch2 Q10 Q6 5-OMe 6-OMe Q3 Me
ch2 □36 ch2 ch2 □ 10 Q6 5-OMe 6-OMe Q3 Me
• · * « 4 · • · « <
• · 4 • · · * » · ···« 4»
Sloučenina obecného vzorce I podle tohoto vynálezu může být použita pro účely podle tohoto vynálezu buď ve své volné formě nebo ve formě farmakologicky přijatelné soli. Takovou kyselou adiční solí může být například sůl minerální kyseliny (jako je hydrochlorid, hydrobromid, síran, hydrogensíran, dusičnan, fosforečnan, hydrogenfosforečnan nebo dihydrogenfosforečnan), sůl organické kyseliny (jako je formiát, acetát, propionát, sukcinát, malonát, oxalát, maleát, fumarát, malát, citrát, tartarát, laktát, glutamát, asparát, pikrát nebo uhličitan), nebo sulfonát (jako je methansulfonát, benzensulfónát nebo toluensulfonát).
Nyní budou popsány způsoby přípravy sloučenin podle tohoto vynálezu.
Benzimidazolové deriváty obecného vzorce I jako sloučenina podle tohoto vynálezu mohou být připraveny způsoby, které jsou reprezentovány následujícími reakčními schématy (1) až (7).
Reakční schéma (1)
X
Λ '
N-D-Ar (ma)
R
HN-B-N
R4 R
(I) kde A, B, D, Ε, X, Ar, Y, R1, R2, R3, R4, R5 a R6 mají výše definovaný význam, a Y je odstupující skupina, jako je halogenový atom a to jako atom chloru, bromu nebo jodu, methansulfonyloxylová skupina, /?-toluensulfonyloxylová skupina nebo trifluormethansulfonyloxylová skupina.
Reakční schéma (1) je způsob přípravy sloučeniny podle tohoto vynálezu reagováním sloučeniny Ha se sloučeninou lila.
Tato reakce se provádí obvykle za přítomnosti nebo bez přítomnosti anorganické zásadité látky nebo organické zásadité látky.
Mezi anorganické zásadité látky patří uhličitany kovů jako je uhličitan draselný, uhličitan sodný, uhličitan lithný, hydrogenuhličitan draselný a hydrogenuhličitan sodný, hydroxidy kovů jako je hydroxid lithný, hydroxid sodný a hydroxid draselný, hydridy • · kovů jako je hydrid sodný, hydrid draselný a n-butyllithium, alkoxidy kovů jako je methoxid sodný, ethoxid sodný a t-butoxid draselný, a amidy kovů jako je amid sodný, diisopropylamid lithný, hexamethyldisilazid lithný, hexamethyldisilazid sodný a 2,2,6,6tetramethylpiperidid.
Mezi organické zásadité látky patří například trimethylamin, tríethylamin, pyridin a diisopropylethylamin.
Rozpouštědlem při této reakci může být jakékoli rozpouštědlo, pokud se nezúčastňuje reakce, a může jím být například uhlovodíkový typ rozpouštědla, jako je například benzen, toluen nebo hexan, etherový typ rozpouštědla, jako je například tetrahydrofuran, diethylether nebo 1,4-dioxan, amidový typ rozpouštědla, jako je například formamid, N,N-dimethylacetamid, Ν,Ν-dimethylformamid nebo Nmethylpyrrolidon, alkoholový typ rozpouštědla, jako je například methanol, ethanol nebo propanol, halogenový typ rozpouštědla, jako je například chloroform, methylenchlorid nebo ethylenchlorid, jiné rozpouštědlo, jako je například acetonitril nebo dimethylsulfoxid, voda, nebo směs takovýchto rozpouštědel. Nicméně však může být tato reakce prováděna bez přítomnosti rozpouštědla.
Teplota při uvedené reakci může být v rozmezí od - 78 °C do bodu varu rozpouštědla, použitého při této reakci.
Molámí poměr výchozích látek může být popřípadě předem nastaven, ovšem je možné použít sloučeninu obecného vzorce lila v množství od 0,8 mol do 10 mol na 1 mol sloučeniny obecného vzorce Ha.
Reakční schéma (2)
R
A-Ňh
Y-B-N
N-D-Ar (Illb) R5 (I) kde A, B, D, E, X, Y, Ar, R1, R2, R3, R4, R5 a R6 mají výše definovaný význam.
Reakční schéma (2) je způsob přípravy sloučeniny podle tohoto vynálezu reagováním sloučeniny obecného vzorce lib s sloučeninou obecného vzorce Illb.
Tuto reakci lze provádět za podmínek, které jsou podobné podmínkám u reakčního schéma (1).
Molární poměr výchozích látek může být popřípadě předem nastaven, ovšem je možné použít sloučeninu obecného vzorce lib v množství od 0,8 mol do 10 mol na 1 mol sloučeniny obecného vzorce Illb.
Reakční schéma (3)
X
(IVa) kde A, B, D, Ε, X, Y, Ar, R1, R2, R3, R4, R5 a R6 mají výše definovaný význam.
Reakční schéma (3) je způsob přípravy sloučeniny obecného vzorce I podle tohoto vynálezu reagováním sloučeniny obecného vzorce IVa se sloučeninou obecného vzorce Va.
Tuto reakci lze provádět za podmínek, které jsou podobné podmínkám u reakčního schéma (1).
Molární poměr výchozích látek může být popřípadě předem nastaven, ovšem je možné použít sloučeninu obecného vzorce Va v množství od 0,8 mol do 1,5 mol na 1 mol sloučeniny obecného vzorce IVa.
Reakční schéma (4) • ·
(IVb)
X
Λ.
W 'N-D-Ar (Vb)
Ř5 (I) nebo X-C=N—D—Ar (Vc) kde A, B, D, E, X, Ar, R1, R2, R3, R4, R5 a R6 mají výše definovaný význam a W je atom halogenu, jako je atom chloru, atom bromu nebo atom jodu, alkyl(aryl)thio skupina, jako je methylthioskupina, benzylthioskupina nebo fenylthioskupina, nebo alkyl(aryl)oxyskupina, jako je methoxy skupina, benzyloxyskupina nebo fenyloxyskupina.
Reakční schéma (4) je způsob přípravy sloučeniny obecného vzorce I podle tohoto vynálezu reagováním sloučeniny obecného vzorce IVb se sloučeninou obecného vzorce Vb nebo sloučeninou obecného vzorce Vc. (Pokud se použije sloučenina obecného vzorce Vc, pak R5 ve sloučenině obecného vzorce I může být atom vodíku.)
Tato reakce se může provádět zahříváním nebo ochlazováním sloučeniny obecného vzorce IVb a sloučeniny obecného vzorce Vb nebo sloučeniny obecného vzorce IVb a sloučeniny obecného vzorce Vc, v prostředí rozpouštědla nebo bez přítomnosti rozpouštědla, a může se provádět za podmínek, které jsou podobné podmínkám u reakčního schéma (1).
Molární poměr výchozích látek může být popřípadě předem nastaven, ovšem je možné použít sloučeninu obecného vzorce Vb nebo sloučeninu obecného vzorce Vc v množství od 0,8 mol do 1,5 mol na 1 mol sloučeniny obecného vzorce IVb.
Reakční schéma (5)
(Via) (I) « · kde A, B, D, Ε, X, W, Ar, R1, R2, R3, R4, R5 a R6 mají výše definovaný význam.
Reakční schéma (5) je způsob přípravy sloučeniny obecného vzorce I podle tohoto vynálezu reagováním sloučeniny obecného vzorce Via se sloučeninou obecného vzorce Vila.
Tato reakce se může provádět zahříváním nebo ochlazováním sloučeniny obecného vzorce Via a sloučeniny obecného vzorce Vila v prostředí rozpouštědla nebo bez přítomnosti rozpouštědla a může se provádět za podmínek, které jsou podobné podmínkám u reakčního schéma (1).
Molární poměr výchozích látek může být popřípadě předem nastaven, ale je možné použít sloučeninu obecného vzorce Via v množství od 0,8 mol do 1,5 mol na 1 mol sloučeniny obecného vzorce Vila.
Reakční schéma (6)
kde A, B, D, Ε, X, Y, Ar, R1, R2, R3, R4, R5 a R6 mají výše definovaný význam.
Reakční schéma (6) je způsob přípravy sloučeniny obecného vzorce I podle tohoto vynálezu reagováním sloučeniny obecného vzorce VIb se sloučeninou obecného vzorce Vllb.
Tato reakce se může provádět za podmínek, které jsou podobné podmínkám u reakčního schéma (1).
Molární poměr výchozích látek může být popřípadě předem nastaven, ale je možné použít sloučeninu obecného vzorce VIb v množství od 0,8 mol do 1,5 mol na 1 mol sloučeniny obecného vzorce Vllb.
• » · • · · ·
Reakční schéma (7)
kde A, B, D, Ε, X, Y, Ar, R1, R2, R3, R4, R5 a R6 mají výše definovaný význam.
Reakční schéma (7) je způsob přípravy sloučeniny obecného vzorce I podle tohoto vynálezu reagováním sloučeniny obecného vzorce VIII se sloučeninou obecného vzorce IX.
Tato reakce se může provádět za podmínek, které jsou podobné podmínkám u reakčního schéma (1).
Molární poměr výchozích látek může být popřípadě předem nastaven, ale je možné použít sloučeninu obecného vzorce IX v množství od 0,8 mol do 1,5 mol na 1 mol sloučeniny obecného vzorce VIII.
Nyní budou dále popsány způsoby přípravy výchozích látek pro sloučeniny podle tohoto vynálezu.
Z výchozích látek pro sloučeniny podle tohoto vynálezu mohou být sloučenina obecného vzorce Ha a sloučenina obecného vzorce lib připravena pomocí způsobů, které jsou znázorněny reakčním schéma (8).
• · · ·
Reakční schéma (8)
Μ · · * • » » * • · · • Λ « · · » · • · · · · *
(íX) Y_E'R3 r'
N '>-A-OH — N
H (Haa)
Halogenační činidlo nebo
RsSO->Cl
Halogenační činidlo nebo RSSO2CI
Va-Y (Ha)
? (Xa) HN-Z
(Xb) (Ilba)
Odstranění chránící skupiny
N x>—A-NH M
H (Hbc) (IX)
Y-E-R3 R'.
R6
NH2 (Xb)
Odstranění chránící skupiny
n R y-A-NH (Hb) N kde A E, Y, R1, R2, R3 a R6 mají výše uvedený význam, R8 je například methylová skupina, trifluormethylová skupina, fenylová skupina nebo 4-methylfenylová skupina, a Z je chránící skupina pro aminoskupinu, jako je formylová skupina, acetylová skupina, benzyloxykarbonylová skupina nebo t-butoxykarbonylová skupina.
• · · ·
Sloučenina obecného vzorce Ila může být připravena kondenzováním sloučeniny obecného vzorce Ilaa se sloučeninou obecného vzorce IX za vzniku sloučeniny obecného vzorce Ilab, poté následuje halogenace (halogenační činidlo může být chlorační činidlo jako je chlorid fosforečný, thionylchlorid, sulfurylchlorid, chlortrifenylfosfin nebo tetrachlormethan-trifenylfosfm, bromační činidlo, jako je bromid fosforitý, bromid fosforečný, thionylbromid, sulfurylbromid, brom-trifenylfosfin nebo tetrabrommethan-trifenylfosfin nebo jodační činidlo, jako je jod-trifenylfosfin) nebo reagováním s R8SC>2C1 nebo halogenací sloučeniny obecného vzorce Ilaa nebo jejím regováním s R8SO2C1 za vzniku sloučeniny obecného vzorce Ilac, poté pak následuje její kondenzace se sloučeninou obecného vzorce IX.
Sloučenina obecného vzorce lib může být připravena reagováním sloučeniny obecného vzorce Ila se sloučeninou obecného vzorce Xb nebo reagováním sloučeniny obecného vzorce Ila se sloučeninou obecného vzorce Xa za vzniku sloučeniny obecného vzorce Ilbb, po čemž následuje odstranění chránící skupiny, nebo dochází k reagování sloučeniny obecného vzorce Ilac se sloučeninou obecného vzorce Xa za vzniku sloučeniny obecného vzorce Ilba, potom následuje její reakce se sloučeninou obecného vzorce IX za vzniku sloučeniny obecného vzorce Ilbb, následuje odstranění chránící skupiny, nebo se provede odstranění chránící skupiny nejprve před vznikem sloučeniny obecného vzorce líbe, následuje její reagování se sloučeninou obecného vzorce IX, nebo reaguje sloučenina obecného vzorce Ilac se sloučeninou obecného vzorce Xb za vzniku sloučeniny obecného vzorce líbe, poté následuje její reagování se sloučeninou obecného vzorce IX nebo se volí její chránění za vzniku sloučeniny obecného vzorce Ilba, potom následuje její reagování se sloučeninou obecného vzorce IX za vzniku sloučeniny obecného vzorce Ilbb, potom následuje odstranění chránící skupiny.
Z výchozích látek pro sloučeniny podle tohoto vynálezu může být sloučenina obecného vzorce IVa připravena způsoby, které jsou znázorněny následujícím reakčním schéma (9).
• · • · • · • · · >
Reakční schéma (9) (Xlb)
R
HN-B-OH
(Ilac) y-A-Y n R° >-A-NH N
H (Hbc)
Y-B-OH (Xla)
Y-B-OH (Xla) (Xlb) R6
HN-B-OH
>-A-N-B-OH (IX)
Y-E.
R3R1· (IVaa)
N Rb y-A-N-B-OH
N
F , (IVab)
Halogenačni činidlo nebo
RsSO->CI
R y-A-N-B-Y (IVa) kde A, Β, Ε, Y, R1, R2, R3, R6 a R* mají výše uvedený význam.
• « • ·
Sloučenina IVa může být připravena reagováním sloučeniny obecného vzorce Ha se sloučeninou obecného vzorce Xlb nebo reagováním sloučeniny obecného vzorce lib se sloučeninou obecného vzorce Xla za vzniku sloučeniny obecného vzorce IVab, potom následuje její halogenace nebo její reagování slČSChCl, nebo reaguje sloučenina obecného vzorce Ilac se sloučeninou obecného vzorce Xlb nebo reaguje sloučenina obecného vzorce líbe se sloučeninou obecného vzorce Xla za vzniku sloučeniny obecného vzorce IVaa, poté pak následuje její reagování se sloučeninou obecného vzorce IX za vzniku sloučeniny obecného vzorce IVab, potom následuje její halogenace nebo reagování s R8SO2C1.
Z výchozích látek pro sloučeniny podle tohoto vynálezu může být sloučenina obecného vzorce IVb připravena způsoby, které jsou znázorněny následujícím reakčním schéma (10).
Reakční schéma (10)
• ·
kde A, Β, Ε, Y, Z, R1, R2, R3, R4 a R6 mají výše uvedený význam.
Sloučenina IVb může být připravena odstraněním chrániči skupiny u sloučeniny obecného vzorce IVbb nebo reagováním sloučeniny obecného vzorce Ila se sloučeninou obecného vzorce Xlld. Meziprodukt obecného vzorce IVbb může být připraven reagováním sloučeniny obecného vzorce lib se sloučeninou obecného vzorce Xllb, reagováním sloučeniny obecného vzorce IVa se sloučeninou obecného vzorce Xlla, reagováním sloučeniny obecného vzorce IVba se sloučeninou obecného vzorce IX, nebo reagováním sloučeniny obecného vzorce Ila se sloučeninou obecného vzorce XIIc.
Z výchozích látek pro sloučeniny podle tohoto vynálezu může být sloučenina obecného vzorce Via připravena způsoby, které jsou znázorněny následujícím reakčním schéma (11).
Reakční schéma (11)
• · · · » · · · kde A, Β, Ε, X, Y, W, R1, R2, R3, R4 a R6 mají výše uvedený význam.
Sloučenina Via může být připravena reagováním sloučeniny obecného vzorce lib se sloučeninou obecného vzorce XlIIb, reagováním sloučeniny obecného vzorce IVa se sloučeninou obecného vzorce XlIIa, reagováním sloučeniny obecného vzorce Vlaa se sloučeninou obecného vzorce IX, reagováním sloučeniny obecného vzorce Ila se sloučeninou obecného vzorce XIIIc, nebo reagováním sloučeniny obecného vzorce IVb se sloučeninou obecného vzorce XlIId.
Z výchozích látek pro sloučeniny podle tohoto vynálezu může být sloučenina obecného vzorce VIb připravena způsoby, které jsou znázorněny následujícím reakčním schéma (12).
Reakční schéma (12)
• · • ·
kde A, Β, Ε, X, Y, W, R1, R2, R3, R4, R5 a R6 mají výše uvedený význam.
Sloučenina VIb může být připravena reagováním sloučeniny obecného vzorce Via se sloučeninou obecného vzorce XlVa, reagováním sloučeniny obecného vzorce IVa se sloučeninou obecného vzorce XlVb, reagováním sloučeniny obecného vzorce Ila se sloučeninou obecného vzorce XIVc, reagováním sloučeniny obecného vzorce lib se sloučeninou obecného vzorce XIVd, reagováním sloučeniny obecného vzorce IVb se sloučeninou obecného vzorce XlVe nebo reagováním sloučeniny obecného vzorce IVba se sloučeninou obecného vzorce IX.
Z výchozích látek pro sloučeniny podle tohoto vynálezu může být sloučenina obecného vzorce VIII připravena způsoby, které jsou znázorněny následujícím reakčním schéma (13).
• · • · • · · ·
kde A, B, D, X, Y, W, Ar, R1, R2, R3, R4, R5, R6 a R8 mají výše uvedený význam.
Sloučenina VIII může být připravena reagováním sloučeniny obecného vzorce Vlaa se sloučeninou obecného vzorce Vila, reagováním sloučeniny obecného vzorce Ilac se sloučeninou obecného vzorce lila, reagováním sloučeniny obecného vzorce VIba se sloučeninou obecného vzorce VHb, reagováním sloučeniny obecného vzorce líbe se sloučeninou obecného vzorce Illb, odstraněním chránící skupiny u sloučeniny obecného vzorce IVba, přičemž dojde ke vzniku sloučeniny obecného vzorce IVbc, potom následuje její reagování se sloučeninou obecného vzorce Vb, nebo dochází k halogenaci sloučeniny obecného vzorce IVaa nebo k její reakci s R8SO2C1 za vzniku sloučeniny obecného vzorce IVac, a potom následuje její reagování se sloučeninou obecného vzorce Va.
Reakce následujících sloučenin, uvedených v reakčních schématech (8) až (13), tj. Vlaa a Vila, Ilac a lila, líbe a Illb, VIba a VHb, IVbc a Vb, IVac a Va, IVb a XlVe, lib a XIVd, Ila a XIVc, Via a XlVa, IVa a XlVb, IVa a XlIIa, lib a XlIIb, Ila a XIIIc, IVb a XlIId, Ilac a Xlb, Ila a Xlb, líbe a Xla, lib a Xla, lib a Xllb, IVa a Xlla, Ila a XIIc, Ila a Xlld, Ilac a Xa, Ila a Xa, Ilac a Xb, Ila a Xb, Vlaa a IX, VIba a IX, IVba a IX, IVaa a IX, Ilaa a IX, Ilac a IX, Ilba a IX, a líbe a IX, lze provádět za podobných podmínek, jako je tomu u reakčního schéma (1). Tyto reakce mohou být prováděny také bez přítomnosti rozpouštědla. Molární poměry uvedených sloučenin mohou být popřípadě předem nastaveny, ale mohou se pohybovat v rozmezí od 0,1:1 do 1:0,1.
Meziprodukty IVba, IVbc, Vlaa a VIba uvedené v reakčních schématech (10) až (13) mohou být připraveny pomocí způsobů, které jsou znázorněny reakčními schématy (14) až (16).
• · · · • · · » · · · • · • · • · ·
Reakční schéma (14)
N φ >-Α-ΝΗ (líbe)
N
H Y B ^42 (XHb)
R
N RĎ x>- A-N-B-N-Z
- I
Odstranění chránící skupiny (Hac)
N R° >-A-N-B-NH R4 (IVbc)
R (IVba) kde A, Β, Y, Z, R1, R2, R4 a R6 mají výše uvedený význam.
Sloučenina IVba může být připravena reagováním sloučeniny obecného vzorce líbe se sloučeninou obecného vzorce Xllb, reagováním sloučeniny obecného vzorce IVac se sloučeninou obecného vzorce Xlla, nebo reagováním sloučeniny obecného vzorce Hac se sloučeninou obecného vzorce XIIc.
Sloučenina IVbc může být připravena reagováním sloučeniny obecného vzorce Hac se sloučeninou obecného vzorce Xlld, nebo reagováním sloučeniny obecného vzorce Hac se sloučeninou obecného vzorce XIIc za vzniku sloučeniny obecného vzorce IVba, potom následuje odstranění chránící skupiny.
• · • · ·
Reakční schéma (15)
kde A, Β, X, Y, W, R1, R2, R4 a R6 mají výše uvedený význam.
Sloučenina IVaa může být připravena reagováním sloučeniny obecného vzorce líbe se sloučeninou obecného vzorce XHIb, reagováním sloučeniny obecného vzorce IVac se sloučeninou obecného vzorce Xffla, reagováním sloučeniny obecného vzorce Ilac se sloučeninou obecného vzorce XIIIc, nebo reagováním sloučeniny obecného vzorce IVbc se sloučeninou obecného vzorce XlIId.
• ·
Reakční schéma (16) • · · · · • · · • · · · · • · • · · · · · · • · · ·
R‘
N A x>-A-N-B-Y N
R· X JI
HN NH R2
Ř4 R5 (XlVb)
N R5 J >-A-N-B-N W
N H
NH2 (XiVa) R5 (Vlaa)
R1R‘
A A-Y
HN-B-N NH Di
I a I ς H ·
R4 R5
Rz
X
A, >-A-N-B-N NH
R4 R5 (VIba) (Ilac) x (XIVd) Y-B-N^NH wAnh (XlVe)
R‘
(líbe)
N Rb />—A-NH
N
H
R R'
R1·
R‘
R
N R6 A A-N-B-NH
R (IVbc) kde A Β, X, Y, W, R1, R2, R4, R5 a R6 mají výše uvedený význam.
Sloučenina obecného vzorce VIba může být připravena reagováním sloučeniny obecného vzorce Vlaa se sloučeninou obecného vzorce XlVa, reagováním sloučeniny obecného vzorce IVac se sloučeninou obecného vzorce XlVb, reagováním sloučeniny obecného vzorce Ilac se sloučeninou obecného vzorce XIVc, reagováním sloučeniny obecného vzorce líbe se sloučeninou obecného vzorce XIVd, nebo reagováním sloučeniny obecného vzorce IVbc se sloučeninou obecného vzorce XlVe.
• ·
Reakce následujících sloučenin, uvedených v reakčních schématech (14) až (16), tj. Ilac a XIIc, Ilac a Xlld, líbe a Xllb, IVac a Xlla, IVac a XlIIb, líbe a XlIIb, Ilac a XIIIc, IVbc a XUId, Vlaa a XlVa, IVac a XlVb, Ilac a XIVc, líbe a XIVd a IVbc a XlVe, lze provádět za podobných podmínek, jako je tomu u reakčního schéma (1). Tyto reakce mohou být prováděny také bez přítomnosti rozpouštědla. Molární poměry uvedených sloučenin mohou být popřípadě předem nastaveny, ale mohou se pohybovat v rozmezí od 0,1:1 do 1:0,1.
Způsoby, které jsou znázorněny pomocí reakčního schéma (17) mohou být použity jako způsoby přípravy benzimidazolových struktur.
Reakční schéma (17)
G-J (XVI) ---->
(XVb) (XVd) •« ·· • · · « • · * • · · * · • » • · k · · * kde Ε, Y, R1, R2 a R3 mají výše uvedený význam, E1 je jednoduchá vazba nebo methylenová skupina, která může být popřípadě substituována CM alkylovou skupinou, J je AOH, AY, ANR6H, ANR6Z, ANR6BY, ANR6BOH, ANR6BNR4H, ANR6BNR4Z, ANR6BNR4C(=X)W, ANR6BNR4C(=X)NR5H nebo ANR6BNR4C(=X)NR5DAr (kde A, B, D, X, Y, Z, W, Ar, R4, R5 a R6 mají výše definovaný význam), a G je COOH, COC1, COBr, CONH2, CSNH2, CHO, CN, COOR9 (kde R9 je CM alkylová skupina, CM acylová skupina, fenylová skupina nebo benzylová skupina), C(=NH)OR10, CH(OR10)2 (kde R10 je C1.4 alkylová skupina, fenylová skupina nebo benzylová skupina) nebo CONHNHR9 (kde R9 má výše definovaný význam).
Benzimidazolový derivát obecného vzorce XVc lze připravit kondenzací diaminobenzenového derivátu obecného vzorce XVa se sloučeninou obecného vzorce XVI. Dále může být benzimidazolový derivát obecného vzorce XVd připraven kondenzací diaminobenzenového derivátu obecného vzorce XVb se sloučeninou obecného vzorce XVI, nebo reagováním sloučeniny obecného vzorce XVc se sloučeninou obecného vzorce IX. Meziprodukt obecného vzorce XVb může být připraven reagováním sloučeniny obecného vzorce XVa se sloučeninou obecného vzorce IX, nebo kondenzací sloučeniny obecného vzorce IXa za redukčních podmínek.
Pokud se týká podmínek přípravy, lze najít odkazy na zmiňované dané způsoby např. vJ. Org. Chem., 28, 1931 (1963); J. Chem. Soc., 2238 (1953); J. Am. Chem. Soc., 77, 5652 (1955); J. Chem. Soc. 673 (1956); J. Am. Chem. Soc., 73, 5907 (1951); J. Am. Chem. Soc., 70, 2415 (1948); J. Chem. Soc., 625, (1943); Khim. Geterotsikl. Soedin., 5, 684 (1982); J. Org. Chem., 56 (6), 2260 (1991); Synth. Commnn., 16 (1), 35 (1986); Khim. Geterotsikl. Soedin., 71 (1980); J. Chem. Soc. C., 20 (1967); Chim. Ther., 2, 95 (1967); J. Org. Chem., 27, 2163 (1962); Chem. Pharm. Bull., 12, 773 (1964); J. Chem. Soc., 2296 (1959); J. Am. Chem. Soc., 79, 4391 (1957); J. Chem. Soc., 1401 (1949).
Pomocí výše uvedených způsobů, lze sloučeniny obecných vzorců Ilaa, Ilac, líbe, Ilba, IVac, IVaa, IVbc, IVba, Vlaa, VIba a VIII připravovat přímo ze sloučeniny obecného vzorce XVa. Dále pak sloučeniny obecných vzorců Ilab, Ha, lib, Ilbb, IVa, IVab, IVbb, IVb, Via, VIb a I připravovat přímo ze sloučeniny obecného vzorce XVb.
Pro přípravu sloučenin obecného vzorce XVa a XVb lze použít způsoby, ukázané v reakčním schéma (18) • · ·
Reakční schéma (18) • β ·· | · · ♦
kde Ε, Y, R1, R2 a R3 mají výše uvedený význam.
Sloučenina obecného vzorce XVa může být připravena reagováním sloučeniny obecného vzorce XVIIa s amoniakem za vzniku sloučeniny obecného vzorce XVIIb, přičemž pak následuje její redukce. Dále může být sloučenina obecného vzorce XVb připravena reagováním sloučeniny obecného vzorce XVIIa se sloučeninou obecného vzorce IXb za vzniku sloučeniny obecného vzorce XVIIc, přičemž potom následuje její redukce.
• β • · ·
Jak bylo již dříve uvedeno, žadatelé zjistili, že sloučenina obecného vzorce I podle tohoto vynálezu je vynikající sloučeninou jako velmi silné antialergické činidlo, a není užitečné jen jako aktivní složka pro preventivní nebo léčivé prostředky pro sennou rýmu, kopřivku, atopickou dermatitidu, alergickou rýmu a astma atd., ale je také účinná vůči jiným onemocněním, souvisejícím se substancí P, například lze uvést oční onemocnění jako je zánět oční spojivky, a jarní katar; zánětlivá onemocnění jako je chronická revmatická artritida; bolesti jako je migréna, bolest hlavy, bolest zubů a bolest, která doprovází různé nemoci; gastrointestinální nemoci jako je vředovitá kolitida a Crohnova nemoc; a mentální nemoci jako je deprese a dysthimie. Tento vynález tedy poskytuje též farmaceutický prostředek obsahující sloučeninu podle tohoto vynálezu v množství, které je účinné vůči uvedeným nemocem.
Způsob podávání sloučeniny podle tohoto vynálezu může být parenterální pomocí injekcí (podkožní, nitrožilní, nitrosvalové nebo intaperitoneální nitropobřišnicové injekce), jako mast, čípky nebo jako aerosol nebo perorální podávání a to jako tablety, tobolky, kapsle, granule, pilulky, sirup, kapalina, emulze nebo suspenze.
Farmakologický nebo veterinární prostředek obsahující sloučeninu podle tohoto vynálezu obsahuje sloučeninu podle tohoto vynálezu v množství od 0,01 do 99,5 %, s výhodou od 0,1 do 30 %, vztaženo na celkovou hmotnost prostředku.
Kromě sloučeniny podle tohoto vynálezu může být do uvedeného prostředku začleněna i jiná farmakologický nebo veterinárně aktivní sloučenina. Tento prostředek může obsahovat velké množství sloučenin podle tohoto vynálezu.
Účinná dávka sloučeniny podle tohoto vynálezu je obvykle od 0,003 g do 1,5 g, s výhodou od 0,01 do g do 0,6 g na dospělého jedince na den, přičemž klinická dávka závisí na věku, hmotnosti, citlivosti a zdravotním stavu pacienta. Nicméně však, pokud je to nutné, může být též stanovena dávka mimo výše uvedený rozsah.
Zejména tablety, tobolky, kapsle, granule nebo pilulky pro perorální podávání, mohou být připraveny za použití vehikula, jako je cukr, laktóza, glukóza, škrob nebo mannitol; pojivá jako je hydroxypropylcelulóza, sirup, arabská guma, tragancanthová klovatina, methylcelulóza nebo polyvinylpyrrolidon; rozvolňovadlo jako je škrob, karboxymethylcelulóza nebo její vápenatá sůl, mikrokrystalická celulóza nebo polyethylenglykol; leštící činidlo jako je talek, stearát hořečnatý nebo stearát vápenatý nebo oxid křemičitý; nebo mazivo, jako je laurát sodný nebo glycerol.
Injekce, roztoky, emulze, suspenze, sirupy nebo aerosoly mohou být připraveny za použití rozpouštědla pro aktivní složku, jako je voda, ethylalkohol, isopropylalkohol, propylenglykol, 1,3-butylenglykol, nebo polyethylenglykol;
• · povrchově aktivní látky, jako je sorbitanový ester mastné kyseliny, polyethylensorbitanový ester mastné kyseliny, polyethylenový ester mastné kyseliny, polyoxyethylenový ester hydrogenovaného ricinového oleje nebo lecitin; suspenzační činidlo jako je celulózový derivát jako sodná sůl karboxymethylcelulózy nebo methylcelulózy, nebo přírodní kaučuk jako je tragancanthová klovatina; nebo konzervační činidlo jako je ester kyseliny paraoxybenzoové, benzalkoniumchlorid nebo sůl kyseliny sorbové.
Masti pro perkutánní absorpci lze připravit za použití bílého měkkého parafínu, kapalného parafínu, vyššího alkoholu, makrogolové masti, hydrofilní masti nebo vehikula vodného gelového typu.
Čípky mohou být připraveny za použití například kakaového másla, polyethylenglykolu, lanolinu, triglyceridu mastné kyseliny nebo polysorbátu.
Dále bude tento vynález podrobněji popsán s uvedením příkladů (včetně příkladů přípravy, příkladů formulací, příkladů testování a porovnávacích příkladů). Účelem těchto příkladů, týkající se provedení vynálezu, je blíže ilustrovat tento vynález, přičemž však žádným způsobem neomezují obsah ani rozsah tohoto vynálezu. Symbol „t. t.“ znamená „teplota tání“.
Příklady provedeni vynálezu
Porovnávací příklad 1
N-methyl-N-(benzimidazol-2-yl)-N' -methyl-N' -t-butoxykarbonyl-1,3propylendiamin
Roztok obsahující 1,1 g 2-chlorbenzimidazolu a 1,6 g N,N'-dimethyl-l,3propylendiaminu se zahřívá na teplotu od 120 °C do 130 °C po dobu dvou hodin. Po ochlazení se roztok zředí 50 ml chloroformu a promyje se 30 ml vodného roztoku IN uhličitanu draselného. Potom se suší nad bezvodým síranem sodným a poté se za sníženého tlaku destiluje rozpouštědlo. Získaný zbytek se rozpustí v 50 ml chloroformu a přidá se k němu 5 g di-t-butylhydrogenuhličitanu. Směs se pak ponechá stát pri teplotě místnosti po dobu jedné hodiny, potom se za sníženého tlaku oddestiluje rozpouštědlo. Získaný zbytek se krystaluje z diethyletheru, přičemž se získá 2,1 g výše uvedené sloučeniny jako světle hnědé krystaly.
Porovnávací příklad 2
N-methyl-N-(benzimidazol-2-yl)-N'-methyl-N'-t-butoxykarbonyl-l,2ethylendiamin
Stejným způsobem, jaký je uveden v Porovnávacím příkladu 1 se získá 1,1 g výše uvedené sloučeniny jako světle hnědé krystaly, a to z 1,0 g 2-chlorbenzimidazolu a 4,0 g N,N'-dimethyl-l,2-ethylendiaminu.
Porovnávací příklad 3
N-methyl-N-(benzimidazol-2-yl)methyl-N'-methyl-N'-t-butoxykarbonyl-1,3propylendiamin
4,0 g 2-chlormethylbenzimidazolu se přidá za chlazení ledem k roztoku obsahujícímu 5,0 g N,N'-dimethyl-l,3-propylendiaminu a 30 ml ethanolu a směs se míchá po dobu jedné hodiny. Tato směs se pak znovu uvede na teplotu místnosti a míchá se po celou noc, načež se rozpouštědlo oddestiluje za sníženého tlaku. K takto získanému zbytku se přidá 50 ml vody a 50 ml chloroformu a dále se přidává uhličitan draselný, dokud se směs nestane zásaditou. Oddělí se organická vrstva a suší se nad bezvodým síranem draselným, a potom se oddestiluje rozpouštědlo za sníženého tlaku. K takto získanému zbytku se přidá 50 ml chloroformu, a k tomuto roztoku se přidá 8 g di-t-butylhydrogenuhličitanu. Směs se pak míchá při teplotě místnosti po dobu jedné hodiny, potom se za sníženého tlaku oddestiluje rozpouštědlo. Získaný zbytek se purifikuje pomocí silikagelové kolonové chromatografie (eluent: ethylacetát/ethanol = 9/1), přičemž se získá 7,0 g výše uvedené sloučeniny jako hnědá olejovitá látka.
• · • · ·
Porovnávací příklad 4
N-methyl-N-(benzimidazol-2-yl)methyl-N'-methyl-N'-t-butoxykarbonyl-l,2ethylendiamin
Stejným způsobem, jaký je uveden v Porovnávacím příkladu 3 se získá 6,5 g výše uvedené sloučeniny jako oranžově zbarvená olejovitá látka, a to z 8,0 g N,N'dimethyl-l,2-ethylendiaminu a 5,0 g 2-chlormethylbenzimidazolu.
Porovnávací příklad 5
N-methyl-N-(l-(4-fluorbenzyl)benzimidazol-2-yl)-N'-methyl-N'-tbutoxykarbonyl-1,3 -propylendiamin
Roztok obsahující 1,0 g N-methyl-N-(benzimidazol-2-yl)-N'-methyl-N'-tbutoxykarbonyl-l,3-propylendiaminu, 540 mg 4-fluorbenzylchloridu, 3 g uhličitanu draselného a 20 ml dimethylformamidu se nechá reagovat při teplotě místnosti po celou noc za stálého míchání. Dále pak tato směs reaguje při teplotě od 50 °C do 60 °C po dobu 10 hodin. Potom se ktéto směsi přidá 50 ml vody a směs se extrahuje ethylacetátem. Získaný extrakt se suší nad bezvodým síranem sodným (30 ml x 3) a potom se oddestiluje rozpouštědlo za sníženého tlaku. Získaný zbytek se purifikuje pomocí silikagelové kolonové chromatografie (eluent: ethylacetát), přičemž se získá 1,4 g výše uvedené sloučeniny jako bezbarvá olejovitá látka.
Porovnávací příklad 6
N-rnethyl-N-(l-(4-fluorbenzyl)benzimidazol-2-yl)-N'-methyl-N'-tbutoxykarbonyl-1,2-ethylendiamin
Stejným způsobem, jaký je uveden v Porovnávacím příkladu 5 se získá 1,3 g výše uvedené sloučeniny jako světle žlutá olejovitá látka, a to z 1,0 g N-methyl-N(benzimidazol-2-yl)-N'-methyl-N'-t-butoxykarbonyl-l,2-ethylendiaminu.
• · <
<
• · ·
Porovnávací příklad 7
N-methyl-N-(l-(4-fluorbenzyl)benzimidazol-2-yl)methyl-N'-methyl-N'-tbutoxykarbonyl-1,3-propylendiamin
Stejným způsobem, jaký je uveden v Porovnávacím příkladu 5 se získá 5,0 g výše uvedené sloučeniny jako světle žlutá olej ovitá látka, a to z 6,5 g N-methyl-N(benzimidazol-2-yl)methyl-N' -methyl-N' -t-butoxykarbonyl-1,3 -propylendiaminu.
Porovnávací příklad 8
N-methyl-N-(l-(4-fluorbenzyl)benzimidazol-2-yl)methyl-N'-methyl-N'-tbutoxykarbonyl-1,2-ethylendiamin
Stejným způsobem, jaký je uveden v Porovnávacím příkladu 5 se získá 6,1 g výše uvedené sloučeniny jako světle žlutá olejovitá látka, a to z 6,0 g N-methyl-N(benzimidazol-2-yl)methyl-N'-methyl-N'-t-butoxykarbonyl-l,2-ethylendiaminu.
Příklad přípravy 1
Hydrochlorid N-methyl-N-(l-(4-fluorbenzyl)benzimidazol-2-yl)-N'-methyl-N'(3,5 -bis(trifluormethyl)benzylaminokarbonyl)-1,3 -propylendiaminu ml kyseliny trifluoroctové se přidá k 1,3 g N-methyl-N-(l-(4fluorbenzyl)benzimidazol-2-yl)-N'-methyl-N'-t-butoxykarbonyl-1,3-propylendiaminu a směs se míchá za teploty místnosti po dobu jedné hodiny. Potom se k této reakční směsi přidá 50 ml vody a 50 ml chloroformu a dále se pak přidává uhličitan draselný, dokud se směs nestane zásaditou. Organická vrstva se potom oddělí a suší se nad bezvodým síranem sodným. Rozpouštědlo se oddestiluje za sníženého tlaku, a získá se 970 mg bezbarvé olejovité látky. Ke 300 mg této olejovité látky se přidá 370 mg fenyl N-(3,5-bis(trifluormethyl)benzyl)karbamátu a směs se ohřívá a míchá se při teplotě 120 °C po dobu dvou hodin. Po ochlazení se získaná olejovitá látka purifikuje pomocí silikagelové kolonové chromatografie (eluent: ethylacetát/ethanol = 9/1), přičemž se získá 500 mg bezbarvé olejovité látky. 250 mg této olejovité látky se rozpustí ve 3 ml • « • · · ethanolu a dále se přidá 1 ml 28% roztoku kyseliny chlorovodíkové v ethanolu. Rozpouštědlo se oddestiluje za sníženého tlaku a zbytek se krystalizuje z diethyletheru, čímž se získá 280 mg výše uvedené sloučeniny ve formě bezbarvých krystalů, (t. t. 170,0° až 172,0 °C)
Příklad přípravy 2
Hydrochlorid N-methyl-N-(l-(4-fluorbenzyl)benzimidazol-2-yl)-N'-methyl-N'(3,5-bis(trifluormethyl)benzylaminokarbonyl)-l,2-ethylendiaminu
Stejným způsobem, jaký je uveden v Příkladu přípravy 1 se získá výše uvedená sloučenina ve formě bezbarvých krystalů, a to z N-methyl-N-(l-(4fluorbenzyl)benzimidazol-2-yl)-N'-methyl-N'-t-butoxykarbonyl-1,2-ethylendiaminu. (t. t. 182,0° až 185,0 °C)
Příklad přípravy 3
Hydrochlorid N-methyl-N-(l-(4-fluorbenzyl)benzimidazol-2-yl)methyl-N'methyl-N'-(3,5-bis(trifluormethyl)benzylaminokarbonyl)-l,3-propylendiaminu
Stejným způsobem, jaký je uveden v Příkladu přípravy 1 se získá výše uvedená sloučenina jako světle žlutá olejovitá látka, a to z N-methyl-N-(l-(4fluorbenzyl)benzimidazol-2-yl)methyl-N'-methyl-N'-t-butoxykarbonyl-l,3propylendiaminu.
Příklad přípravy 4
Hydrochlorid N-methyl-N-(l-(4-fluorbenzyl)benzimidazol-2-yl)methyl-N'methyl-N '-(3,5 -bis(trifluormethyl)benzylaminokarbonyl)-1,2-ethylendiaminu
Stejným způsobem, jaký je uveden v Příkladu přípravy 1 se získá výše uvedená sloučenina ve formě bezbarvých krystalů, a to z N-methyl-N-(l-(456 fluorbenzyl)benzimidazol-2-yl)methyl-N'-methyl-N'-t-butoxykarbonyl-l,2ethylendiaminu. (t. t. 144,0 °C až 145,0 °C)
Příklady přípravy 5 až 13
Stejným způsobem, jaký je uveden v Příkladu přípravy 1 se získají sloučeniny, uvedené v Tabulce 2, a to ve formě svých hydrochloridů.
Tabulka 2 • ·
Příklad číslo
Teplota tání (°C)
OMe
OMe
V/ OMe
Cl
Cl
197.0
211.0
184.0
139.0
175.0-178.0
13S.0
156.0-159.0
176.0
178.6
Formulační příklad 1 Tablety
Sloučenina podle tohoto vynálezu 10g
Laktóza 260 g
Mikrokrystalická celulóza 600 g
Kukuřičný škrob 350 g
Hydroxypropylcelulóza 100 g
CMC-Ca 150 g
Stearát hořečnatý 30 g
Celkem 1500 g
Výše uvedené složky se smíchají obvyklým způsobem a zpracují se na 10 000 cukrem potažených tablet obsahujících 1 mg aktivní složky na 1 tabletu.
Formulační příklad 2 Tobolky
Sloučenina podle tohoto vynálezu 10 g
Laktóza 440 g
Mikrokrystalická celulóza 1000 g
Stearát hořečnatý 50 g
Celkem
1500 g
Výše uvedené složky se smíchají obvyklým způsobem a naplní se do želatinových tobolek, čímž se získá 10 000 tobolek obsahujících 1 mg aktivní složky na 1 tobolku.
• · ♦ ♦ · · • · · · · · . · · ··· ··· • ·
Formulační příklad 3 Měkké elastické tobolky
Sloučenina podle tohoto vynálezu PEG 400
Triglycerid nasycené mastné kyseliny Peprmintový olej z máty pepmé Polysorbát 80 g 479 g 1500 g g 10g
Celkem 2000 g
Výše uvedené složky se smíchají obvyklým způsobem a naplní se obvyklým způsobem do No. 3 měkkých želatinových tobolek, čímž se získá 10 000 měkkých elastických tobolek obsahujících 1 mg aktivní složky na 1 tobolku.
Formulační příklad 4
Mast
Sloučenina podle tohoto vynálezu 1 g
Kapalný parafín 10,0 g
Cetanol 20,0 g
Bílý měkký parafín 68,4 g
Ethylparaben 0,1 g
1 -mentol 0,5 g
Celkem 100,0 g
Výše uvedené složky se smíchají obvyklým způsobem, čímž se získá 1% mast.
Formulační příklad 5 Čípek
Sloučenina podle tohoto vynálezu 1 g
Witepsol H15* 478 g
Witepsol W35* 520 g
Polysorbát 80 1 g
Celkem 1000 g *: obchodní název pro sloučeninu triglyceridového typu
Výše uvedené složky se roztavené smíchají obvyklým způsobem a nalijí se do nádobek na čípky. Potom následuje chlazení a ztužení, čímž se získá 1000 kusů čípků, každý o hmotnosti 1 g, přičemž každý z nich obsahuje 1 mg aktivní složky.
Formulační příklad 6 Injekce
Sloučenina podle tohoto vynálezu 1 mg
Destilovaná voda pro injekce 5 ml
Pokud je to požadováno, připravují se injekce rozpouštěním uvedené sloučeniny v destilované vodě.
Testovací příklady
Tlumivý účinek vzhledem k substancí P a histaminem indukovanou kontrakci izolovaného kyčelníku morčete.
Sloučenina
Testované sloučeniny se rozpustí a zředí se pomocí 100% dimethylsulfoxidu (DMSO). Substance P (SP, Peninsula Laboratories nebo Peptide Institute) a dihydrochlorid histaminu (Wako Pure Chemicals) se rozpustí a zředí se destilovanou vodou. Koncentrace DMSO v lázni pro testování nepřevyšuje 0,25 % (objem/objem).
Způsoby
Samečci morčat Hartley (300 až 400 g) se usmrtí úderem do hlavy. Odstraní se kyčelník a proužky kyčelníku (15 až 20 mm) se zavěsí pod tlakem 0,5 g do 20 ml uvedené lázně, která obsahuje modifikovaný Tyrode roztok udržovaný při teplotě 30 °C a provzdušňovaný 95 % O2 a 5 % CO2. Izotonicky se zaznamenávají odezvy. Jednotlivé proužky tkáně se uvádějí do rovnováhy po dobu 15 minut; pak se zjišťují konstatní odezvy vůči histaminu (1 μΜ). Substancí P (0,01 μΜ) nebo histaminem (0,1 μΜ) indukovaná kontrakce se zjišťuje po 5 minutách inkubace s testovanými sloučeninami nebo bez testovaných sloučenin. Kontrakční odezvy vůči substanci P nebo histaminu s testovanou sloučeninou jsou vyjádřeny v procentech těch (kontrakčních odezev) bez testované sloučeniny. IC50 je koncentrace testované sloučeniny potřebné k potlačení 50 % kontrakční odezvy, vyvolané substancí P nebo histaminem. Dále jsou přehledně uvedené odpovídající údaje, přičemž čísla testovaných sloučenin korespondují s čísly příkladů přípravy.
• ·
I Cso (úM)
Testované sloučeniny
Substance P
Histamin
9
0 1 1 1 2 1 3
0, 5 9 2f 8 b 4 0,9 5
3, 0 2ř 7
4, 0 3, 0 2, 7 2, 8
1, 5 1
2, 8
0, 2 9 b 1 0f 1 6 0r 1 0 0,029 0,025 0, 1 0 0, 2 8 0,036 0, 0 4 1 0, 2 0 0; 0 4 4 0 7 0 2 8
Β ·
Průmyslová využitelnost
Sloučeniny podle tohoto vynálezu prokazují antagonistické účinky vůči substanci P, a jsou užitečné jako antialergická činidla; jsou tedy významné pro farmaceutický průmysl.

Claims (7)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Benzimidazolový derivát obecného vzorce I nebo jeho sůl (i) kde A je jednoduchá vazba nebo Ci-2 alkylenová skupina (tato alkylenová skupina může být popřípadě substituována Cm alkylovou skupinou), R6 je Cm alkylová skupina, tato alkylová skupina může být popřípadě substituována fenylovou skupinou , B je C2-3 alkylenová skupina, tato alkylenová skupina může být popřípadě substituována Cm alkylovou skupinou, Xje atom kyslíku, atom síry nebo skupina NR7 kde R7 je nitroskupina, kyanoskupina nebo Cm alkoxylová skupina , oba substituenty R1 a R2 jsou na sobě navzájem nezávislé a znamenají atom vodíku, halogenový atom, Cm alkylovou skupinu nebo Cm alkoxylovou skupinu, E je Ci_2 alkylenová skupina, tato alkylenová skupina může být popřípadě substituována Cm alkylovou skupinou , R3 je fenylová skupina, tato fenylová skupina může být popřípadě substituována halogenovým atomem, Cm alkylovou skupinou nebo Cm alkoxylovou skupinou,, Cm alkoxylová skupina nebo benzyloxylová skupina, každý z R4 a R5 jež jsou na sobě navzájem nezávislé, znamená Cm alkylovou skupinu, tato alkylová skupina může být popřípadě substituována fenylovou skupinou , D je C1-2 alkylenová skupina, tato alkylenová skupina může být popřípadě substituována Cm alkylovou skupinou a Ar je fenylová skupina, tato fenylová skupina může být popřípadě substituována halogenovým atomem, Cm alkylovou skupinou, Cm alkoxylovou skupinou nebo trifluormethylovou skupinou .
  2. 2. Sloučenina nebo její sůl podle nároku 1, kde A je jednoduchá vazba, CH2,
    CHMe, CH2CH2 nebo CH2CHMe, B je CH2CH2, CH2CHMe, CHMeCH2,
    CHMeCHMe, CH2CH2CH2, CHMeCH2CH2, CH2CHMeCH2, CH2CH2CHMe,
    CHMeCHMeCH2, CHMeCH2CHMe, CH2CHMeCHMe nebo CHMeCHMeCHMe, D je CH2, CHMe, CH2CH2 nebo CH2CHMe, E je CH2, CHMe, CH2CH2 nebo CH2CHMe, Ar je fenyl, 2-fluorfenyl, 3-fluorfenyl, 4-fluorfenyl, 2-chlorfenyl, 3chlorfenyl, 4-chlorfenyl, 2-bromfenyl, 3-bromfenyl, 4-bromfenyl, 2-jodfenyI, 3• · jodfenyl, 4-jodfenyl, 2-trifluormethylfenyl, 3-trifluormethylfenyl, 4-trifluormethylfenyl, 2-methylfenyl, 3-methylfenyl, 4-methylfenyl, 2-methoxyfenyl, 3-methoxyfenyl, 4methoxyfenyl, 2,3-difluorfenyl, 2,4-difluorfenyl, 2,5-difluorfenyl, 2,6-difluorfenyl, 3,4difluorfenyl, 3,5-difluorfenyl, 2,3-dichlorfenyl, 2,4-dichlorfenyl, 2,5-dichlorfenyl, 2,6dichlorfenyl, 3,4-dichlorfenyl, 3,5-dichlorfenyl, 2,3-dibromfenyl, 2,4-dibromfenyl, 2,5dibromfenyl, 2,6-dibromfenyl, 3,4-dibromfenyl, 3,5-dibromfenyl, 2,3-dijodfenyl, 2,4dijodfenyl, 2,5-dijodfenyl, 2,6-dijodfenyl, 3,4-dijodfenyl, 3,5-dijodfenyl, 2,3bis(trifluormethyl)fenyl, 2,4-bis(trifluormethyl)fenyl, 2,5-bis(trifluormethyl)fenyl, 2,6bis(trifluormethyl)fenyl, 3,4-bis(trifluormethyl)fenyl, 3,5-bis(trifluormethyl)fenyl, 2,3dimethylfenyl, 2,4-dimethylfenyl, 2,5-dimethylfenyl, 2,6-dimethylfenyl, 3,4dimethylfenyl, 3,5-dimethylfenyl, 2,3-dimethoxyfenyl, 2,4-dimethoxyfenyl, 2,5dimethoxyfenyl, 2,6-dimethoxyfenyl, 3,4-dimethoxyfenyl, 3,5-dimethoxyfenyl, nebo 2chlor-5-trifluormethylfenyl, X je atom kyslíku, atom síry, N-CN, N-NO2, N-OMe, NOEt nebo N-OBu, každý z R1 a R2 znamená atom vodíku, fluoru, chloru, bromu, jodu, methyl, ethyl, n-propyl, i-propyl, c-propyl, n-butyl, i-butyl, s-butyl, t-butyl, c-butyl, methoxy, ethoxy, n-propoxy, i-propoxy, c-propoxy, n-butoxy, i-butoxy, s-butoxy, tbutoxy nebo c-butoxy, R3 je fenyl, 4-fluorfenyl, 4-chlorfenyl, methoxy, ethoxy nebo benzyloxy, každý z R4 a R5 znamená atom vodíku, methyl, ethyl, n-propyl, i-propyl, cpropyl, n-butyl, i-butyl, s-butyl, t-butyl, c-butyl nebo benzyl, a R6 je atom vodíku, methyl, ethyl, n-propyl, i-propyl, c-propyl, n-butyi, i-butyl, s-butyl, t-butyl, c-butyl nebo benzyl.
  3. 3. Sloučenina nebo její sůl podle nároku 2, kde X je atom kyslíku.
  4. 4. Sloučenina nebo její sůl podle nároku 3, kde každý z R1 a R2 je atom vodíku.
  5. 5. Sloučenina nebo její sůl podle nároku 1, kde A je jednoduchá vazba nebo CH2, B je CH2CH2, nebo CH2CH2CH2, D je CH2, CHMe, nebo CH2CH2, E je CH2, nebo CH2CH2, Ar je fenyl, 2-chlorfenyl, 2-methoxyfenyl, 3,5-dimethylfenyl, 3,5bis(trifluormethyl)fenyl, 3,5-dimethoxyfenyl, 2,5-dichlorfenyl nebo 2-chlor-5trifluormethylfenyl, X je atom kyslíku, každý z R1 a R2 je atom vodíku, R3 je 4fluorfenyl, nebo ethoxy, každý z R4 a R5 je atom vodíku, methyl, nebo benzyl a R6 je atom vodíku, methyl, nebo benzyl.
  6. 6. Sloučenina nebo její sůl podle nároku 5, kde E je CH2, a R3 je 4fluorfenylová skupina.
    9 · • · · • · ··
  7. 7. Sloučenina nebo její sůl podle nároku 6, bis(trifluormethyl)fenyl.
    kde Ar je 3,58. Prostředek pro léčení onemocnění souvisejících s alergiemi typu I, vyzná č u j í c í se t í m, že obsahuje sloučeninu nebo její sůl tak, jak je definováno v nároku 1.
CZ19993364A 1998-04-30 1998-04-30 Benzimidazolové deriváty CZ336499A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19993364A CZ336499A3 (cs) 1998-04-30 1998-04-30 Benzimidazolové deriváty

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19993364A CZ336499A3 (cs) 1998-04-30 1998-04-30 Benzimidazolové deriváty

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ336499A3 true CZ336499A3 (cs) 2000-02-16

Family

ID=5466623

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19993364A CZ336499A3 (cs) 1998-04-30 1998-04-30 Benzimidazolové deriváty

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ336499A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6093735A (en) Selective β-3 adrenergic agonists
AU688120B2 (en) New piperidine compounds, process for their preparation and the pharmaceutical compositions which contain them
AU600769B2 (en) Tetrahydronaphthalene derivatives
US5159083A (en) Certain aminomethyl phenylimidazole derivatives; a class of dopamine receptor subtype specific ligands
US6075040A (en) Selective β3 adrenergic agonists
WO1997020823A2 (en) 2-amino quinazoline derivatives as npy receptor antagonists
CZ288351B6 (en) Nitrogenous heterocyclic compound, process of its preparation and use as well as a medicament containing thereof
PL202473B1 (pl) Związki stanowiące 1,3-dwupodstawione pochodne pirolidyny, sposoby otrzymywania takich związków, kompozycje zawierające takie związki oraz ich zastosowanie
SK284731B6 (sk) Indazolamidová zlúčenina, spôsob jej prípravy, medziprodukt na jej prípravu a farmaceutický prostriedok s jej obsahom
EP0775118B1 (en) Benzimidazole derivatives having dopaminergic activity
US6114369A (en) Benzimidazole compound
JP2008509961A (ja) 5−ht7受容体アンタゴニスト
EP0726898B1 (en) Phenylindole compounds
US6306859B1 (en) N-substituted imide derivatives with serotonergic activity
AU7972698A (en) Alpha 1a adrenergic receptor antagonists
AU3964393A (en) Novel amidoalkyl- and imidoalkyl-piperazines
US5889010A (en) Benzimidazole derivatives having dopaminergic activity
CZ336499A3 (cs) Benzimidazolové deriváty
SK286977B6 (sk) Morfolínové deriváty, spôsob ich prípravy a farmaceutické prostriedky obsahujúce tieto zlúčeniny a ich použitie
JP4154541B2 (ja) ベンズイミダゾール誘導体
KR20100046256A (ko) 치료 조성물
JP2002538154A (ja) セロトニン作動活性を有するn−置換イミド誘導体
US4434174A (en) Treating cardiovascular diseases with N-(3-phenoxy-2-hydroxypropyl)benzimidazole-1-alkanamines
US6458821B1 (en) N-substituted azabicycloheptane derivatives, production and use thereof
US6228870B1 (en) Oxazolidinones useful as alpha 1a adrenoceptor antagonists

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic