CZ32983U1 - Koncový efektor pro defektoskopickou kontrolu svarů jaderného reaktoru - Google Patents

Koncový efektor pro defektoskopickou kontrolu svarů jaderného reaktoru Download PDF

Info

Publication number
CZ32983U1
CZ32983U1 CZ2019-36239U CZ201936239U CZ32983U1 CZ 32983 U1 CZ32983 U1 CZ 32983U1 CZ 201936239 U CZ201936239 U CZ 201936239U CZ 32983 U1 CZ32983 U1 CZ 32983U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
subassembly
guide sleeve
cylindrical body
spring
end effector
Prior art date
Application number
CZ2019-36239U
Other languages
English (en)
Inventor
Petr JĂ­lek
Original Assignee
Ĺ KODA JS a.s.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ĺ KODA JS a.s. filed Critical Ĺ KODA JS a.s.
Priority to CZ2019-36239U priority Critical patent/CZ32983U1/cs
Publication of CZ32983U1 publication Critical patent/CZ32983U1/cs

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01NINVESTIGATING OR ANALYSING MATERIALS BY DETERMINING THEIR CHEMICAL OR PHYSICAL PROPERTIES
    • G01N29/00Investigating or analysing materials by the use of ultrasonic, sonic or infrasonic waves; Visualisation of the interior of objects by transmitting ultrasonic or sonic waves through the object
    • G01N29/22Details, e.g. general constructional or apparatus details
    • G01N29/26Arrangements for orientation or scanning by relative movement of the head and the sensor
    • G01N29/265Arrangements for orientation or scanning by relative movement of the head and the sensor by moving the sensor relative to a stationary material

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Immunology (AREA)
  • Pathology (AREA)
  • Investigating Or Analyzing Materials By The Use Of Ultrasonic Waves (AREA)

Description

Koncový efektor pro defektoskopickou kontrolu svarů jaderného reaktoru
Oblast techniky
Koncový efektor pro defektoskopickou kontrolu svarů nátrubků víka jaderného reaktoru obsahuje ultrazvukovou sondu uspořádanou ve flexibilním držáku vytvořeném pro spojení s robotickým manipulátorem. Koncový efektor je zvláště výhodný pro kontrolu svarů víka jaderného reaktoru.
Dosavadní stav techniky
V současné době není známo žádné technické řešení, které by umožňovalo robotizovanou kontrolu svarů nátrubků víka jaderného reaktoru ultrazvukem. Doposud používané technické řešení spočívá v manuálně prováděném kontrolním postupu vyžadujícím lidskou přítomnost v kontrolované oblasti. Svary jaderného reaktoru, zejména pak svary jeho víka, se kontrolují kapilárně a vizuálně, přičemž je nezbytné, aby zkušební technici provedli tyto úkony osobně přímo pod kopulí odstaveného víka. Z toho plyne největší nevýhoda stávajícího řešení-radiace, které jsou lidé po dobu pobytu pod víkem vystaveni. Existují sice ultrazvukové sondy umožňující provádět kontrolu svarů, tyto sondy jsou ale určeny v podstatě výhradně pro ruční obsluhu a není možné je používat pro robotickou kontrolu složitých povrchů, jakými je například víko jaderného reaktoru, na kterém je nutné kontrolovat různě zakřivené svary.
Podstata technického řešeni
Vyloučení lidské přítomnosti v prostoru jaderného reaktoru při provádění testů svarů jaderného reaktoru, zejména jeho víka, pak umožňuje koncový efektor pro defektoskopickou kontrolu svarů jaderného reaktoru podle tohoto technického řešení. Jeho podstatou je, že poskytuje takové uchycení ultrazvukové sondy, které umožní její pohyb i po zakřiveném povrchu víka jaderného reaktoru s případnými výstupky. Technické znaky koncového efektoru podle tohoto technického řešení, které umožňují takový pohyb ultrazvukové sondy, jsou uvedeny v nároku 1. Výhodné znaky jsou potom uvedeny v nárocích 2 až 4. Koncový efektor podle tohoto technického řešení umožňuje díky své konstrukci provádět revize svarů víka jaderného reaktoru včetně svarů nátrubků pouzder pohonů a dalších míst. Koncový efektor je spojen s robotickým manipulátorem, např. s vhodným průmyslovým robotem s robotickým ramenem, který s ultrazvukovou sondou koncového efektoru manipuluje pro provádění revize svarů. Robot při práci stojí ve středu inspekční plošiny pod víkem reaktoru. Jeho velikost je navržena tak, aby dosáhl ke všem svarům bez nutnosti jeho přesouvání. Pohyb robota je řízen automaticky bez nutné přítomnosti lidské obsluhy. Koncový efektor umožňuje dostatečné naklápění ultrazvukové sondy jak v podélném, tak v příčném směru. Rozsah pohybů sondy je s výhodou alespoň +- 15° v podélném směru.
Objasnění výkresů
Koncový efektor podle tohoto technického řešení bude snadněji pochopen na základě následujících příkladů provedení a obrázků, na kterých:
obr. 1 znázorňuje řez koncovým efektorem podle tohoto technického řešení, obr. 2 znázorňuje robotický manipulátor opatřený koncovým efektorem s ultrazvukovou sondou při defektoskopické kontrole víka reaktorové nádoby, obr. 3 potom představuje detailnější pohled na samotnou první hlavní podsestavu A z obr. 1, obr. 4 představuje pohled na samotnou druhou hlavní podsestavu B z obr. 1, obr. 5 potom představuje pohled na odpružený držák 18 druhé hlavní podsestavy B z obr. 4 a obr. 6 představuje možnou výchylku sondy koncového efektoru podle tohoto technického řešení.
-1CZ 32983 UI
Příklady uskutečnění technického řešení
Příkladné provedení koncového efektoru podle tohoto technického řešení je patrné z obr. 1, kde je znázorněn řez koncovým efektorem 17 s první podsestavou A, která je spojena s druhou podsestavou B. Obr. 3 potom představuje detailnější pohled na samotnou první podsestavu A z obr. 1, zatímco obr. 4 představuje na samotnou druhou podsestavu B z obr. 1 a obr. 5 potom představuje pohled na odpružený držák 18 druhé podsestavy B z obr. 4.
Na obr. 2 je znázorněno víko jaderného reaktoru 20, uvnitř kterého je nainstalován zařízení pro inspekci svarů, tvořené robotický manipulátorem s robotickým ramenem 19, na němž je připevněn koncový efektor 17 podle tohoto technického řešení.
Jak je vyobrazeno na obr. 1, koncový efektor 17 podle tohoto technického řešení obsahuje první podsestavu A a druhou podsestavu B, vzájemně spolupracující tak, aby se zajistilo požadované naklápění ultrazvukové sondy 1, uspořádané v první podsestavě A, i ve vysoce radioaktivním prostředí jaderného reaktoru. První podsestava A koncového efektoru 17, v detailu vyobrazená na obr. 3, obsahuje ultrazvukovou sondu 1 uchycenou v pomocném držáku la s dvěma protilehle vystupujícími osičkami 3, zatímco druhá podsestava B koncového efektoru 17 obsahuje dva v odstupu od sebe uspořádané odpružené držáky 18, které jsou osově pružně stlačitelné a jsou vytvořeny pro naklápěcí otočné uchycení osiček 3 první podsestavy A, čímž se umožní potřebné naklápění ultrazvukové sondy 1. První podsestava A je výhodně opatřena alespoň jednou tryskou (není zde znázorněna) pro podlévání ultrazvukové sondy 1 vodou pro zajištění jejího potřebného styku s kontrolovaným svarem. Zvláště výhodně je tryskou nebo tryskami opatřen pomocný držák la hlavní podsestavy A koncového efektoru 17. Ultrazvuková sonda 1 je výhodně spojena S pomocným držákem la pomocí osiček 3, které jednak drží ultrazvukovou sondu 1 S držákem la pohromadě, a jednak slouží jako rozhraní pro připojení druhé podsestavy B. Na osičkách 3 jsou dále nasazeny tlačné pružiny 5 a našroubovány matice 4. Funkce tlačných pružin 5 bude popsána dále.
Jak je vyobrazeno na obr. 4, hlavní částí druhé podsestavy B jsou dva odpružené držáky 18, uspořádané v odstupu od sebe pro uložení první podsestavy A mezi nimi, a hlavní příruba 16, na které jsou oba odpružené držáky 18 uchyceny a která slouží jako rozhraní pro připojení koncového efektoru 17 k pracovní přírubě robotického ramene 19, jak je znázorněno např. na obr. 2. Zvláště výhodně je připojení koncového efektoru 17 krobotickému rameni 19 uskutečněno pomocí šroubů 15, například u vyobrazeného provedení je to čtveřice šroubů. Odpružené držáky 18 jsou pevně přichyceny k hlavní přírubě 16. Ve zde vyobrazeném příkladu provedení je hlavní příruba 16 opatřena otvory, do nichž jsou odpružené držáky 18 vloženy a uchyceny v nich, přičemž proti vypadnutí jsou v tomto příkladu provedení zajištěny pomocí stavěčích šroubů 12.
Oba odpružené držáky 18 jsou s výhodou identického provedení a obsahují statickou a pohyblivou část. Statickou část tvoří dutý válcový korpus 11, který ve své horní části obsahuje vodící pouzdro 8. Vodící pouzdro 8 může být buď vytvořeno jako integrální součást dutého válcového korpusu nebo může být do jeho horní části vloženo a upevněno, nejvýhodněji zalisováním. V tomto vodícím pouzdru 8 je posuvně uložena pohyblivá část odpruženého držáku 18, kterou tvoří osový díl 7 s příslušným vnějším průměrem, který umožňuje vedený posuvný pohyb osového dílu 7 ve vodícím pouzdru 8. Válcový korpus 11 má ve vyobrazeném provedení vodící pouzdro 8 vytvořené jaké samostatný díl, který je zvláště výhodně vyroben z vhodného plastu. V místě předpokládaného vložení vodícího pouzdra 8 do válcového korpusu 11 má tento vytvořeno vybrání, do kterého je vodící pouzdro 8 vloženo a upevněno, v daném příkladu provedení zalisováním. Tato technika upevnění jednoho dílu v druhém je běžně v oboru známá a nebude zde detailněji popisována. Vnitřní průměr vodícího pouzdra 8 je s výhodou menší, než je vnitřní průměr válcového korpusu 11, takže vůči vnitřnímu povrchu válcového korpusu vytváří
-2CZ 32983 UI výčnělek. Osový díl 7 je na svém jednom konci opatřený kulovým kloubem 2 a na opačném konci spodním záchytem 9, jehož vnější průměr je vytvořen pro pohyb v dutině válcového korpusu 11. aleje větší než vnitřní průměr vodícího pouzdra 8, čímž vodící pouzdro 8 vytvoří doraz pro pohyblivý díl odpruženého držáku 18. Je ale možné vytvořit i jiné provedení zarážky osového dílu 7 ve válcovém korpusu, např. pomocí kolíku vystupujícího patřičně z povrchu vodícího pouzdra 8 nebo válcového korpusu 11. Takovéto vytvoření dorazu jsou známá a nebudou zde dále popisována. Výše uvedené provedení dorazu je ale zvláště výhodné, protože poskytuje spolehlivý a jednoduchý doraz pohyblivé části. Otočný kloub 2 je v osovém dílu 7 vytvořen pro zajištění naklápěcího a otočného uchycení osiček 3 první podsestavy A v odpružených držácích 18. Je ale samozřejmě možné i jiné provedení válcového korpusu 11, které bude v sobě obsahovat integrované vodící pouzdro.
Ve vyobrazeném příkladu provedení je osový díl 7 proveden jako jediný díl, který v sobě obsahuje kulový kloub 2. Je ale samozřejmě možné i jiné provedení osového dílu 7 pohyblivé části odpruženého držáku 18, než je zde vyobrazeno, např. kulový kloub 2 nemusí být integrálně obsažen v osovém dílu 7 atd.
Provedení pohyblivé části odpruženého držáku 9 z obr. 5, zejména spojení jeho jednotlivých částí, je tedy v tomto popisu příkladů provedení popsáno jen jako zvláště výhodné, díky použití existujícího kulového kloubu, který je vhodný pro použití v prostředí jaderných reaktorů, a nikoliv jako jediné možné.
Pohyblivá část odpruženého držáku 18 je vůči jeho statické části předpružena pomocí pružiny 10, která je vložena do dutiny ve válcovém korpusu 11, kde se svou jednou stranou opírá o záchyt 9 pohyblivého dílu odpruženého držáku 18. Dutina válcového korpusu 11 je uzavřena pomocí zátky 13, která zasahuje do dutiny a vytváří doraz pro záchyt 9, při stlačení pohyblivého dílu odpruženého držáku 18. Záchyt 9 tak plní zároveň funkci horního i spodního dorazu pohybu pohyblivého dílu ve statickém dílu odpruženého držáku 18 a také drží horní konec pružiny 10 na svém místě, přičemž spodní konec pružiny 10 drží zátka 13, která tak zajišťuje spodní konec pružiny proti pohybu do strany. Je zřejmé, že je ale možné vytvořit i jiné provedení dorazu pro záchyt, např. jen místní výčnělek vzniklý například čepem a podobně. Předpětí pružiny 10 je S výhodou možné regulovat pomocí zašroubovávání nebo vyšroubovávání zátky 13, která se tím posouvá po závitu ve válcovém korpusu 11. Montáž osového dílu 7 do válcového korpusu 11 je možná např. tak, že se vloží osový díl 7 do válcového korpusu 11 a spodní záchyt 9 se našroubuje otvorem nebo pokud je vodící pouzdro 8 vytvořeno jako samostatný díl, zalisuje se do válcového korpusu 11 až po vložení osového dílu 7. Jsou ale možné i další řešení vytvoření odpruženého držáku 18, zde popsané je ale obzvláště výhodné.
První hlavní podsestava A je spolu s druhou hlavní podsestavou B spojena přes osičky 3 a kulové klouby 2. Díky tomuto způsobu uložení se sonda 1 může otáčet ve všech osách a tím dokonale přizpůsobit svoji polohu nerovnému povrchu testované plochy. O přenos sil vzniklých adhezí sondy 1 a její vycentrování mezi oběma pružícími držáky 18 se stará čtveřice tlačných pružin 5, uspořádaných na osičce 3, kde je vždy jedna tlačná pružina 5 uspořádána po obou stranách kulového kloubu 2 a je tak umožněno rozdělení vzniklých sil v první hlavní podsestavě A V podstatě rovnoměrně na obě pružící jednotky druhé hlavní podsestavy B.
Na obr. 6 je znázorněno možné naklopení první podsestavy A s ultrazvukovou sondou 1 v druhé podsestavě B koncového efektoru 17, kdy díky kulovým kloubům 2 a stlačení jednoho osového dílu do válcového korpusu 11 dojde k požadovanému naklopení ultrazvukové sondy 1, což umožní její činnost při požadované kontrole svarů víka jaderného reaktoru. Díky popsanému vytvoření koncového efektoru je umožněno bezproblémové kopírování ultrazvukové sondy 1 povrchu svarů i V náročném prostředí jaderného reaktoru.
-3CZ 32983 UI
Průmyslová využitelnost
Praktické použití navrhovaného technického řešení je uvažováno pro automatické defektoskopické testování materiálů bez nutnosti přítomnosti lidské obsluhy. Koncový efektor podle tohoto technického řešení je zejména vhodný k defektoskopickému zkoušení svarů víka jaderného reaktoru, zvláště výhodně pak svarů nátrubků na vnitřní straně víka tlakovodního reaktoru typu VVER, případně dalších svarů na zakřivených površích. Využití v oblasti jaderné energetiky je tedy víceméně univerzální a dáno zejména přístupností zkoušeného místa a naprogramováním.

Claims (3)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Koncový efektor pro defektoskopickou kontrolu svarů jaderného reaktoru, zejména svarů víka jaderného reaktoru, vyznačující se tím, že obsahuje první podsestavu (A) a druhou podsestavu (B) vzájemně spojené, kde první podsestava (A) obsahuje ultrazvukovou sondu (1) uchycenou v pomocném držáku (la) opatřeném dvěma proti sobě uspořádanými osičkami (3), zatímco druhá podsestava (B) obsahuje dva odpružené držáky (18), uspořádané v odstupu od sebe pro umístění první hlavní podsestavy (A) mezi nimi, a hlavní přírubu (16) vytvořenou pro spojení s robotickým ramenem robotického manipulátoru, přičemž každý odpružený držák (18) obsahuje statickou část a v něm posuvně uspořádanou pohyblivou část s kulovým kloubem (2) s otvorem, kde statická část odpruženého držáku (18) je tvořena dutým válcovým korpusem (11) s v něm upevněným vodícím pouzdrem (8), zatímco pohyblivá část odpruženého držáku (18) je tvořena osovým dílem (7) opatřeným na svém jednom konci uvedeným kulovým kloubem (2), tento osový díl (7) je kluzně uspořádán ve vodícím pouzdru (8) a je opatřen spodním záchytem (9) proti vypadnutí z vodícího pouzdra (8), který je uspořádaný na opačném konci osového dílu než kulový kloub (2) a má vnější průměr vytvořený pro pohyb v dutině válcového korpusu (11), přičemž v dutině válcového korpusu (11) je uspořádána tlačná pružina (10) pro odpružení osového dílu (7) s kulovým kloubem (2), přičemž osičky (3) první podsestavy (A) jsou příslušně uspořádány v otvoru kulových kloubů (2) obou odpružených držáků (9) pro naklánění hlavní podsestavy (A).
  2. 2. Koncový efektor podle nároku 1, vyznačující se tím, že válcový korpus (11) má v místě předpokládaného vložení vodícího pouzdra (8) vybrání, do kterého je vodící pouzdro (8) vloženo a upevněno.
  3. 3. Koncový efektor podle nároku 2, vyznačující se tím, že vnitřní průměr vodícího pouzdra (8) je menší, než je vnitřní průměr válcového korpusu (11) pro vytvoření kruhového výčnělku oproti vnitřnímu povrchu válcového korpusu (11), a že osový díl (7) je opatřený záchytem (9), jehož vnější průměr je větší než vnitřní průměr vodícího pouzdra (8) pro vytvoření dorazu pohyblivého dílu odpruženého držáku (18).
CZ2019-36239U 2019-05-24 2019-05-24 Koncový efektor pro defektoskopickou kontrolu svarů jaderného reaktoru CZ32983U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2019-36239U CZ32983U1 (cs) 2019-05-24 2019-05-24 Koncový efektor pro defektoskopickou kontrolu svarů jaderného reaktoru

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2019-36239U CZ32983U1 (cs) 2019-05-24 2019-05-24 Koncový efektor pro defektoskopickou kontrolu svarů jaderného reaktoru

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ32983U1 true CZ32983U1 (cs) 2019-06-28

Family

ID=67141277

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2019-36239U CZ32983U1 (cs) 2019-05-24 2019-05-24 Koncový efektor pro defektoskopickou kontrolu svarů jaderného reaktoru

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ32983U1 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ308515B6 (cs) * 2019-08-30 2020-10-14 Ĺ KODA AUTO a.s. Efektor robotického ramena

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ308515B6 (cs) * 2019-08-30 2020-10-14 Ĺ KODA AUTO a.s. Efektor robotického ramena

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9764466B2 (en) Hexapod system
CZ32983U1 (cs) Koncový efektor pro defektoskopickou kontrolu svarů jaderného reaktoru
US4569230A (en) Self-propelled vehicle
EP2841873B1 (de) Sensorelement für eine messmaschine, insbesondere eine koordinatenmessmaschine
EP3870410A2 (de) Vorrichtung zum automatisierten laden eines fahrzeugs, insbesondere elektrofahrzeugs
KR101675559B1 (ko) 광전센서 모듈 및 이를 이용한 용접 팁 검사장치
WO2018083970A1 (ja) ロボットシステム
DE3314089A1 (de) Messanordnung zur identifizierung der lage eines punktes
MX2011012928A (es) Sistemas y metodos de inspeccion de soldadura de gualdera del nucleo.
US20160109229A1 (en) Integrated jig for assembling inspection of door assembly and method for operating the same
US20100150296A1 (en) Preventive maintenance/repair device and preventive maintenance/repair method for cylindrical structure
US7262385B2 (en) Material processing device
JP6965134B2 (ja) センタリング保持装置
EP0682778B1 (de) Elektro-optisches modul
KR102350738B1 (ko) 어플리케이터 및 도포 방법
CZ306034B6 (cs) Manipulační kontrolní zařízení
CN109346343B (zh) 一种用于自动检测固定孔孔径和位置的开关装置
KR102523624B1 (ko) 원자로용기 원격 정비 시스템
DE202020100206U1 (de) Ultraschallprüfkopfanordnung
DE20314896U1 (de) Manipulatorgeführte Greifeinrichtung
DE102013204282B4 (de) Verfahren zum Messen eines einstellbaren Endeffektors und Anordnung zur Durchführung eines derartigen Verfahrens
JPH09329688A (ja) 原子炉内検査装置
Vanden Broeck ROBOTIC SOLUTIONS-Beam Loss Monitoring (BLM) robotic wagon for sensor validation
EP2625488A1 (de) Nichtlinear wirkende messvorrichtung zur analyse und verbesserung der justage sphärisch wirkender orientierungseinrichtungen
Wang et al. Reversal bending fatigue testing

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20190628

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20230330