CZ321192A3 - Machine for opening a shaft furnace tap hole by drilling - Google Patents

Machine for opening a shaft furnace tap hole by drilling Download PDF

Info

Publication number
CZ321192A3
CZ321192A3 CS923211A CS321192A CZ321192A3 CZ 321192 A3 CZ321192 A3 CZ 321192A3 CS 923211 A CS923211 A CS 923211A CS 321192 A CS321192 A CS 321192A CZ 321192 A3 CZ321192 A3 CZ 321192A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
rod
bracket
clamp
feed mechanism
machine according
Prior art date
Application number
CS923211A
Other languages
English (en)
Inventor
Emile Lonardi
Philippe Malivoir
Jean Metz
Fernand Roemen
Patrick Milen
Original Assignee
Wurth Paul Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from LU88029A external-priority patent/LU88029A1/fr
Priority claimed from LU88157A external-priority patent/LU88157A1/fr
Application filed by Wurth Paul Sa filed Critical Wurth Paul Sa
Publication of CZ321192A3 publication Critical patent/CZ321192A3/cs
Publication of CZ283737B6 publication Critical patent/CZ283737B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C21METALLURGY OF IRON
    • C21BMANUFACTURE OF IRON OR STEEL
    • C21B7/00Blast furnaces
    • C21B7/12Opening or sealing the tap holes
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B23MACHINE TOOLS; METAL-WORKING NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B23BTURNING; BORING
    • B23B49/00Measuring or gauging equipment on boring machines for positioning or guiding the drill; Devices for indicating failure of drills during boring; Centering devices for holes to be bored

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Blast Furnaces (AREA)
  • Earth Drilling (AREA)
  • Drilling And Boring (AREA)
  • Furnace Charging Or Discharging (AREA)
  • Electrical Discharge Machining, Electrochemical Machining, And Combined Machining (AREA)
  • Manufacture Of Alloys Or Alloy Compounds (AREA)
  • Manufacture Of Motors, Generators (AREA)
  • Insulation, Fastening Of Motor, Generator Windings (AREA)
  • Investigating Or Analyzing Non-Biological Materials By The Use Of Chemical Means (AREA)

Description

Vynález se týká stroje na vrtání odpichového oTVUhu “Šachtové pece způsobem ztracené tyče, kterým se po utěsnění odpichového otvoru zátkou z hliněné hmoty zaráží kovová tyč do hliněné: hmoty před jejím úplným vytvrzením, a v požadovaném okamžiku se z ní vysune za účelem otevření odpichového otvoru, kde stro;j: obsahuje konzolu a alespoň jednu podpěru na přední části konzoly,posuvnou spojku na zadní části konzoly a upínku, určenoukosevření tyče, která příčně prochází touto upínkou, a k přenášení axiální síly během operace zasouvání tyče do hli« něné hmoty, kde tato upínka je kluzně upevněna na konzole, po níž je posuvná' pomocí prvního hydraulického posuvového mechanismu o zdvihu L, který je kratší než délka tyče.
Dosavadní stav techniky
Stroje používané k provádění tohoto způsobu jsou v podstatě běžné vrtací stroje. Tyto stroje jsou určeny k vrtání odpichového otvoru pomocí vrtací korunky připojené k pracovnímu členu. Tento pracovní člen, který se může posouvat po konzole pomocí hnacího prostředku, tedy obsahuje rotační vrtačku, kladivo k podporování operace vrtání a sklíčidlo k upnutí vrtací korunky. Tyto běžné vrtací stroje prošly značnými změnami, takže se mohou také použít k uvedenému způsobu vrtání.
Tyto pracovní členy jsou tedy vybaveny výkonným dvousměnným vrtacím kladivem k vyvození energie potřebné k zasunutí a vysunutí vrtací tyče a sklíčidlo je nahrazeno prostředkem k přenášení energie:, vyvozené vrtacím kladivem na tyč, například upínkou k sevření volného konce tyče.
Výkonná vrtací kladiva používaná u těchto strojů nejsou ve skutečnosti bez závad. Za prvé přenášejí značná namáhání a vibrace na zařízení, zejména na upínku ke spojení s tyčí, která je tedy vystavena rychlému opotřebení. Jsou také mimořád2 ně hlučné a často nevyhovují přibývajícím přísným normám usilujícím o snížení hladiny hluku v průmyslovém prostředí.
Patentové přihláška EP 0,379,018 přináší částečné zlepšení tohoto nedostatku. Navrhuje několikastupňový způsob k vysouvání tyče využívajícího vratného pohybu upínky pomocí tichého hydraulického posuvového mechanismu. Pneumatické vrtací kladivo, které již nemusí být dvousměrné, protože se nepoužívá k vysouvání, je však stále nutné k účinnému a rychlému polohováni vrtaeí tyče.
Tyto nedostatky vrtacího kladiva vedou také k podporování eliminace příklepové operace během stupně zasouvání tyče. Bylo by například možné představit si, že pracovní člen je vybaven výkonnějšírn hnacím prostředkem, který by umožnil, aby vrtací tyč pronikala silně a bez otřesů do polotvrdé těsnící hmoty. Bohužel se zdá tento návrh již předem jako neuskutečnitelný*
Ve skutečnosti, vycházeje z délky tyče, u výkonnějšího přítlaku, bez použití vrtacího kladiva, vzniká nebezpečí, zaprvé zborcení vrtací tyče a dále jejího trvalého zablokování v částečném záběru v těsnící hmotě, která rychle tvrdne.
V lucemburském patentovém spisu LU-87 915 je navrženo důmyslné řešení silového zasouvání vrtací tyče. 7 tomto patentu je navržena dvousměrná upínka, jejíž střídavý vratný pohyb v přední části konzoly se používá jak pro zasouvání, tak pro vysouvání vrtaeí tyče. Tento návrh se tedy zdá být optimálním řešením, které by umožnila, jak se zcela obejít bez hlučeného a destruktivního vrtacího kladiva.
Nevýhoda tohoto stroje spočívá v tom, že dvousměrná upínka a ovládací prostředky jsou umístěny v přední části konzoly. Tato část ve skutečnosti představuje rizikovou oblast vzhledem k rozstřiku rozmělněného proudu materiálu vytékajícího z odpichového otvoru.
Podstata vvnálezu
Účelem vynálezu je navrhnout stro;j uvedený v úvodní části, který by umožňoval snížit nebezpečí akumulace nečistot a poškození upínky a jejích posuvovýeh mechanismů během operace
Ί _ vysouvání tyče, při uchování dosažených výhod. Uvedené nedostatky odstraňuje stroj na vrtání odpichového odporu šachtové pece způsobem ztracené tyče, jímž se po utěsnění odpichového otvoru zátkou z hliněné hmoty zaráží kovová tyč do hliněné hmaty před jejím úplným vytvrzením a v požadovaném okamžiku se z ní vysune, za účelem otevření odpichového otvoru, kde stroj· obsahuje konzolu a alespoň jednu podpěru na přední části konzoly, posuvnou spojku na zadní části konzoly a upínku, určenou k sevření tyče, která' příčně prochází touto upínkou, a k přenášení axiální síly na tyč během operace zasouvání tyče do hliněné hmoty, kde tato upínka je kluzně upevněna na konzole, po níž je posuvná pomocí prvního hydraulického posuvového mechanismu o zdvihu L, který je kratší než délka tyče, jehož podstatou je, že první hydraulický posuvový mechanismus je kluzně upevněn na konzole, po níž je posuvný pomocí silového hnacího prostředku, a že obsahuje spojovací prostředek,k přenášení axiální síly na volný konec tyče ve směru jejího vysouvání,pevně připo jený Ij^upínce během operace .vysouvání tyče.
Vysouvání tyče se již neprovádí střídavým vratným pohybem upínky na přední části konzoly, ale průběžným zpětným pohybem upínky pomocí kombinované činnosti hydraulického posuvového mechanismu a jeho· hnacího prostředku. Upínka a posuvový mechanismus jsou tedy mimo oblast s nebezpečím rozstřihu před ústím odpichového otvoru a výstřihu proudu rozmělněného materiálu. Kromě toho je podstatně sníženo nebezpečí akumulace nečistot před upínkou, protože vrtací tyč vysouvaná z odpichového otvoru již neprochází upínkou. Ve skutečnosti je upínka pevně připojená k volnému konci vrtací tyče, která se vysunuje z odpichového otvoru a zůstává k ní pevně připojená až do konce operace vysouvání. Vysouvání probíhá rychleji, což je dáno tím, že se provádí průběžným pohybem a nikoliv během vratného pohybu upínky.
Je třeba zdůraznit, že zasouvání vrtací tyče do těsnící hmoty se provádí následujícím způsobem: po proklouznutí vrtací tyče upínkou a jejím upnutí v suportu kluzně uloženém na zadní části konzoly, se otevřená upínka přesune kupředu pomocí uvedeného hnacího prostředku na vzdálenost L od čela konzoly, která přibližně odpovídá zdvihu L hydraulického posuvového mechanismu, Upínka se sevře a tyč se podsune dopředu pomocí upínky o vzdálenost L roztažením uvedeného hydraulického posuvového mechanismu· Upínka se potom otevřeaposune se zpět na vzdálenost L od čela konzoly zatažením uvedeného hydraulického posuvového mechanismu, Upínka se opět sevře a tyč se posune dopředu o druhou vzdálenost L dalším roztažením uvedeného posunového mechanismu. Tento vratný pohyb upínky v uvedené vzdálenosti L v přední části konzoly se opakuje, dokud se tyč nezarazí do odpichového otvoru v požadované délce. Je třeba poznamenat, že uvedená vzdálenost L, která odpovídá udvihu hydraulického posuvového mechanismu je stanovena tak, aby zabránila zborcení tyče během jejího zasouvání.
Navržený stroj· tedy důmyslně eliminuje nebezpečí akumulování nečistoty a poškození upínky během operace vysouvání tyče. Poskytuje výhodu možnosti práce bez vrtacího kladiva, jak během operace vysouvání tyče, tak během operace zasouvání tyče.
Z toho vyplývá, že tento stroj nemá problémy v plnění nařízení o snižování hladiny hluku v průmyslovém prostředí, a že zařízení a ze jména upínka není vystavena značným vibracím, které způsobují rychlé opotřebení. Také je nutno ocenit, že fakt, že je možno se obejít bez dvousměrného vrtacího kladiva, zjednodušuje konstrukci uvedeného pracovního členu, která zvyšuje jeho proveditelnost a současně snižuje jeho výrobní', náklady.
T jednom příkladu výhodného provedení obsahuje silový hnací prostředek druhý hydraulický posuvový mechanismus. Je to‘ spolehlivý hnací prostředek s jednoduchým řídícím systémem a poměrně nízkými výrobními náklady. Tento druhý posuvový mechanismus je s výhodou namontován na konzolu tak, že válec prvního posuvového mechanismu je pevně připojen k válci druhého posuvového mechanismu, a že konec pístnice druhého posuvového mechanismu je zakotvena na konci konzoly. Tento způsob upevnění umožňuje dosažení mimořádně malé celkové délky stroje, což je určitá výhoda vzhledem ke všeobecně omezenému prostoru, který je k dispozici u šachtové pece. Přívod hydraulické tekutiny do druhého posuvového mechanismu je proveden jeho pístnicí a přívod hydraulické tekutiny do prvního posuvového mechanismu je proveden pomocí druhého posuvového meehhismu. Tímto řešením je možné se obejít bez ohebných nebo kloubových potrubí pro přívod hydraulické tekutiny do dvou posuvových mechanismů.
Tím se odstraní přetížení stroje a současně se sníží nebezpečí roztržení hydraulického potrubí.
V dalším příkladu provedení obsahuje silový hnací prostředek alespoň jeden nekonečný řetěz namontovaný axiálně v konzole a motor, s možností reverzace smyslu jeho- otáčení, namontovaný na zadní části konzoly. Hlavní výhodou tohoto dalšího provedení je menší výška stroje.Řetěz není ve skutečnosti tak těžkopádný jako druhý posuvový mechanismus v předchozím provedení. Kromě toho, použití řetězu místo druhého posuvového mechanismu umožňuje vytvořit menší páky v přenášení tažných sil do prvního posuvového mechanismu. Výsledkem toho je, že dotykové tlaky, jimž jsou vystaveny kluzné prvky prvního posuvového mechanismu a upínky, jsou značně sníženy, což umožňuje volit menší rozměry těchto prvků. Délka zdvihu prvního posuvového mechanismu na konzole je s výhodou omezena první a druhou zarážkou, které jsou pevně připojeny ke konzole. Vzdálenost mezi těmito dvěma zarážkami je přibližně stejná jako rozdíl mezi délkou vrtací tyče a zdvihem L prvního hydraulického posuvového mechanismu.
Je třeba zdůraznit, že upínka je zejména podepřena prvním vozíkenr, zatímco první posuvový mechanismus je podepřen druhým vozíkem. První a druhý vozík jsou vedeny při svém pohybu po konzole alespoň jednou dvojicí rovnoběžných kolejí, které jsou pevně připojeny ke konzole. Osa pístnice prvního posuvového mechanismu leží s výhodou v rovině procházející osami těchto dvou kolejí. Toto uložení umožňuje dosáhnout výtečného vedení upínky a prvního posuvového mechanismu jednoduchým způsobem na konzole a současně redukuje maximálně páky přenášející síly.
Spojovací prostředek určený k přenášení axiální síly na volný konec tyče ve směru jejího vysouvání tvoří s výhodou součást upínky. Tento spojovací prostředek může například sestávat z příčného klínu, který zabírá s plochým dílem vytvořeným na konci tyče, za účelem jejího axiálního zablokování v upínce.
Upínka použitá v tomto stroji může však být také’ dvousměrná upínka, jak je popsána například v lucemburském pateno tovém spisu LU-S7 917 nebo v přídavkovém patentu LU-8S 020«,
Tato upínka umožňuje sevření tyče první dvojicí čelistí během operace zasouvání tyče pomocí vratného pohybu. Během operace vysouvání tyče je její volný konec pevně spojen s upínkou: pomocí druhé'dvo· ji ce čelistí. Tyto čelisti jsou uspořádány v upínce tak, že přenášejí tažnou sílu ve směru vysouvání tyče. Je třeba poznamenat, že použití dvojice čelistí k vysouvání tyče má výhodu v tom, že se může pracovat a hladkými tyčemi, které nevyžadují přípravné práce na tyči, jako je vyrobení ploché části.
V zajímavé variantě provedení je tento spojovací prostředek, určený k přenášení axiální síly na volný konec tyče ve směru jejího vysouvání, součástí spojky připevněné k pracovnímu Členu, který je volně kluzně uložen na konzole. Tato spojka je vybavena opěrnou plachou uspořádanou tak, že upínka může dosednout na spojku během svého zpětného posuvu. Protože upínka může dosednout přímo na spojku, která je pevně připojena k pracovnímu členu, je pracovní člen tlačen před upínkou a nemusí sám přenášet žádnou tažnou sílu. Je samozřejmé, že v tomto případě, nemusí upínka obsahovat speciální prostředky ke spojení s koncem tyče, pro její vysunutí, což činí její konstrukci jednodušší. Zbývá ještě poznamenat, že v případě požadavku automatizování spojovacího prostředku, který je součástí spojky,, která je pevně připojena k pracovnímu členu, je pro tento pracovní člen již k dispozici přívod hydraulické tekutiny, vhodný pro tento účel. Takto je možné vyhnout se instalování přídavného přívodního potrubí k upínce.
V je^-om výhodném provedení obsahuje pracovní člen prostředek V připojení k prvnímu vozíku, který podpírá upínku, která se po něm posouvá. V tomto případě je třeba nainstalovat na konzolu druhý hnací prostředek pro pracovní Člen, což snižuje výrobní náklady stroje.
Podpěra na přední části konzoly s výhodou obsahuje dvě otočné klapky, mezi nimiž je vymezen průchod a otvor v podpěře pro tyč, a které současně tvoří štít na ochranu proti rozstřiku vzniklém z odpichového otvoru. Stroj může také obsahovat podpěru, která může být posuvná podél konzoly. Tato posuvná podpěra může působit jako přední podpěra vrtací tyče.
Přehled obrázků na výkrese
Vynález bude blíže osvětlen pomocí výkresu, kde na obr.1 je schematicky znázorněn stroj podle vynálezu,v podélném řezu, v přípravné poloze pro zasunutí vrtací tyče do těsnící hmoty, na obr.2 je znázorněn stroj podobně jako na obr.1, těsně před prvním zasunutím vrtací tyče, na obr.3 je znázorněn stroj podobně jako na obr.1, právě po prvním zasunutí vrtací tyče, na obr.4 je znázorněn stroj podobně jako na obr.1 v přípravném stupni pro vysunutí tyče, na obr.5 je znázorněn stroj podobně jako na obr.1, po vysunutí tyče, na obr.6 je znázorněn příčný řez rovinou A-A podle obr.5, na obr.7 je znázorněn blokový diagram přívodu hydraulické tekutiny dvou posuvových mechanismů podle obr.1 až 6, na obr,8 je schematicky znázorněno variantní provedení stroje, v podélném řezu, v přípravné poloze pro zasunutí vrtací tyče do těsnící hmoty, na obr.9 je znázorněn stroj podobně jako na obr.8, těsně před prvním zasunutím vrtací tyče, na obr.10 je znázorněn stroj podobně jako na obr.8, právě po prvním zasunutí tyče a na obr.11 je znázorněn schematicky příčný řez strojem podle obr.8 až 10.
Příklady provedení vynálezu
Popis konstrukce stroje se nejdříve provede podle obr.
až 6. Rám vrtacího stroje se skládá z konzoly 20.. Tato konzola 20 je uložena například známým a obvyklým způsobem na konci opěrného ramena /není znázorněno/. Tater opěrné rameno se může otáčet kolem držáku k přesouvání konzoly mezi vyčkávací polohou a pracovní polohou a naopak. Konzola 20 může být, například vytvořena ze dvou nosníků 20a, 20b, které jsou spolu spojeny /viz obr.6/. Na obr.1 je znázorněn pouze nosník 20a, nosník 20b je na tomto obr.odstraněn pro znázornění více detailů. Každý z těchto dvou nosníků 20a a 20b obsahuje na své vnitřní čelní ploše kolej 22 a 24. Tyto dvě koleje 22 a 24 jsou umístěny rovnoběžně proti sobě. Na obr.1 je znázorněna pouze kolej 22. Vztahová značka 26 označuje vrtací tyč, známou také pod názvem ztracená tyč, k provádění popsaného způsobu. Tato tyč 26 je zejména podepřena na přední části stroje první podpěrou- 28, která je pevná, například podpěrou typu popsaného v evropské patentové přihlášee 5P 0,064 644. První podpěra obsahuje dvě klapky upevněné na přední části konzoly 20, které jsou otočné' mezi otevřenou polohou usnadňující záběr a upnutí tyče 26 pro její vysunutí a zavřenou polohou, kde mezi sebou vymezují otvor k podepření tyče 26» Tyto dvě klapky tedy tvoří podpěru pro tyč 26 a současně ochranný štít proti rozstřiku proudu materiálu z odpichového otvoru. Vztahová značka 52 označuje druhou podpěru na přední části stroje, posuvnou podél konzoly 20 a jejíž konstrukce a činnost je předmětem patentového spisu GB 2,216,827· Jejím úkolem je podepření tyče 26 po jejím vysunutí z odpichového otvoru, to znamená, když jíž není podepřena první podpěrou 28, po zkrácení tyče způsobené jejím odtavením v peci /viz obr.5/. Tyč 26 je na svém zadním konci podepřena pracovním členem 32, pomocí spojky 30, která je k něnu pevně připojena. Tento pracovní člen 32 je uložen na vozíku 31 /viz obr.6/ posuvně uloženém’ na konzole 20» například pomocí otočných kladek 33 /jedna z nich je znázorněna na obr.6/. Tyto kladky 33 se pohybuji, například, podél vnějších stran obou nosníků 20a a 20b konzoly 20. Vozík 31 je připojen ke dvěma nekonečným řetězům 35 uspořádaným, na vně jšíeh stranách nosníků 20a a 20b, a které jsou určené k posouvání vozíku 31 a pracovního členu 32 při běžné operaci vrtání. Tyto řetězy 35 tedy nejsou používány k provádění způsobu ztracené tyče u tohoto vynálezu. Pracovní člen 32, který v obvyklém provedení obsahuje rotační vrtačku a kladivo, se také nepoužívá ve způsobu ztracené tyče. Přítomnost vrtačlQř a kladiva je nutná pouze k vrtání odpichového otvoru vrtací korunkou obvyklým způsobem. Z toho vyplývá, že když není nutné provádět obvyklé vrtací operace, nebo: je možno tyto operace nahradit jiným způsobem, je možné se obejít bez pracovního členu 32, který se může jednoduše nahradit posuvnou podpěrou zajištující podepření vrtací tyče 26 na jejím konci. Vztahová značka 34 označuje upínku, například dvousměrnou upínku typu navrženého v lucemburském patentovém spisu LU-87 915 nebo v dodatkové patentové přihlášce LU-88 020. Tato upínka obsahuje v tomto případě
- 9 první dvojici čelistí uspořádaných kolem kanálku pro. průchod tyče 26 k jejím sevření a k přenášení axiální síly na tyč 26 směrem k zasunutí vrtací tyče 26 do těsnící hmoty a druhou dvojici čelistí uspořádaných kolem téhož kanálku k sevření tyče 26 a k přenášení axiální sily na tuto tyč v opačném směru, to znamená ve směru vysouvání tyče 26 z odpichového otvoru· Upínka 34 je uložena na prvním vozíku 36 upevněném například na blocích 37, které se mohou posouvat v kolejích 22 a 24 konzoly 20· Je třeba poznamenat, že upínka 34 může být například ovládána pneumaticky, a musí být tedy připojena ke vzduchovému potrubí stroje vhodnými prostředky, například ohebnými trubkami nebo kloubovým potrubím · První vozík 36 je připevněn k pístnici 38 prvního hydraulického posuvového mechanismu 40· Tento prvni posuvový mechanismus 40 o zdvihu L je namontován na druhém vozíku 39, upevněném například na blocích 37» vedených v kolejích 22 a 24 konzoly 20. Je třeba poznamenat, že osa tohoto posuvového mechanismu 40 je rovnoběžná s osami kolejí 22 a 24 a je umístěna v rozmezí ohraničeného prostoru, který je k dispozici na konzole, tak, že optimalizuje ďosedací tlak na bloky 37 a 37» Osa prvního posuvového mechanismu 40, dle obr. 1, leží v rovině procházející osami kolejí 22 a 24, a to znamená, že přenos sil mezi druhým vozíkem 39 a prvním posuvovým mechanismem 40 nevyvolá přídavný moment, který zvýší tento dosedací tlak. V prvním provedení znázorněném na obr.1 až 7 je druhý vozík 39,podpírající válec prvního posuvového mechanismu 40« pevně připojen k válci druhého posuvového mechanismu 42, který je delší než první posuvový mechanismus 40.
Druhý posuvový mechanismu 42 je rovnoběžný s prvním posuvovým mechanismem 40 a je umístěn v opačném směru než první mechanismus, to znamená, že že pístnice 44 je ukotvena na zadní části konzoly 20 /viz vztahovou značku 46 v obr.6/. První posuvový mechanismus 40 se může tedy posouvat po konzole 20 pomocí druhého posuvového mechanismu 42, když je válec druhého posuvového mechnismu 42 odpojen od své pístnice 44. Druhý posuvový mechanismus 42 může být samozřejmě umístěn v témže směru jako první posuvový mechanismu 40, ale v provedení znázorněném na obr. 1 až 5 představuje výhodu, že druhý posuvový mechanismus 42 o
nepřesahuje přes stroj. Ve skutečnosti, kdyby byl umístěn ' v témže směru, musel by být válec druhého posuvového mechanismu 42 umístěn na konci, v prodloužení konzoly 20»
Na obr.7 je znázorněno výhodné provedení přívodu hydraulické tekutiny k prvnímu a druhému posuvovému mechanismu 40 a 42 Druhy posuvový mechanismus 43 je zásobován dvěma potrubími a a c. protínající jeho pístnici 44. První posuvový mechanismus 40 je zásobován jednak k odpojení jeho pístnice 38 potrubím b axiálně protínajícím celý druhý posuvový mechanismus 42 a prodlouženým vnějším potrubím 48 až k válci tohoto prvního posuvového mechanismu 40 a jednak k vysunutí jeho pístnice <>38 přímým spojením 50 s válčen druhého posuvového mechanismu 42, takže je s ním spojen potrubím c. Přívod hydraulické tekutiny obou posuvových mechanismů může být také proveden vnějšími teleskopickými vedenímio Jak přívod teleskopickým vedením, tak přívod znázorněný na obr.7 umožňuje minimalizovat používání ohebných trubic, které jsou vždy nebezpečné,nebo těžkopádných kloubových potrubí.
Nyní bude popsána operace stroje při zasouvání vrtací tyče 26 do odpichového otvoru a při jejím vysouvání» Pokud se týká zasouvání tyče 26, je tato tyč 26 uložena do stroje, zejména, když je konzola 20 ve vyčkávací poloze a první a druhý posuvový mechanismus 40 a 42 zaujímají polohu znázorněnou na obr. 1. Uložení se provede protažením tyče 26 upínkou 34 do spojky 30 pracovního členu 32. Během tohoto ukládání jsou klapky první podpěry 28 s výhodou otevřeny k usnadnění ukládáni tyče 26, po· němž se okamžitě uzavřou za účelem podpírání přední části tyče 26. Když je tyč 26 na svém místě, podle obr.1, uvede se druhý posuvový mechanismus4$lně do činnosti, k přesunutí prvního posuvového mechanismu 40 a upínky 34 dopředu, do polohy podle obr.2, která je přibližně ve vzdálenosti L, shodné se zdvi< hem L prvního posuvového mechanismu £0, od přední části konzoly 20. Upínka 34« která není sevřena, se může volně posouvat vzhledem k tyči 26, přidržované pracovním členem 32. V podstatě by bylo možné posunout první a druhý posuvový mechanismus 40 a 42 do pracovní polohy podle obr.2, před uložením tyče 26., ale je snadnější upnout tyč 26, když první a druhý posuvový mechanismus 40 a 42 zaujímají vysunutou polohu podle obr.1.
1
Z polohy na obr.2 je možné zahájit operaci zasouvání tyče/26/ do hmoty odpichového otvoru. Tato operace se provádí stejně, jako v lucemburském patentovém spisu č.LU-87 915» Za tím účelem se první hydraulický posuvový mechanismus /4/ a upínka /34/ ovládají současně, což má za následek, že upínka 34 sa uzavře a posouvá se o vzdálenost L z polohy dle obr.2 do polohy na obr.3 a pohání tyč 26 a pracovní člen 32. Směr proudění hydraulické tekutiny se obrátí, což má za následek, že se upínka 34 otevře a vrací se zpátky pomocí prvního posuvového mechanismu 40 do výchozí polohy dle obr.2. Vrtací tyč 26 zůstane na místě, protože upínka 34 je otevřena a může klouzat podél nepohyblivé tyče 26. Tento vratný pohyb upínky 34 o zdvihu L se potom podle potřeby mnohokrát opakuje za účelem zasunutí tyče 26 do odpichového otvoru. Pro vysunutí tyče z odpichového otvoru se upínka 20 posune k odpichovému otvoru. První podpěra 28 je s výhodou otevřena, aby nedošlo ke kolizi s koncem tyče 26« která se vysouvá z odpichového otvoru. Upínka /34/ se potom přesune prvním a druhým posuvovým mechanismem 40 a 42 do polohy znázorněné na obr.4, kde za předpokladu, že konzola /20/ má správnou polohu, je volný konec vrtací tyče 26, která je zasunutá do odpichového otvoru, upnut upínkou 34. Napájecí obvod hydraulické tekutiny upínky; se potom reverzuje, takže se upínka 34 zavře. První a druhý posuvový mechanismus 40 a 42 se potom ovládají současně, což má za následek, že se spustí pohyb pro vysouvání obou posuvových mechanismů 40 a 42 ve směru dle obr.5 a upínka 34 unáší tyč 26. Před spuštěním pohybu· pro vysouvání se uzavře první podpěra 28 k podepření tyče 26. při vysouvání jejího konce z pece a k vytvoření ochranného štítu pro přední část stroje. Když ýsou první a druhý posuvový mechanismus 40 a 42 vzájemně dobře vyváženy, a když činné plochy jejich pístů jsou shodhé, pracují současně tak, že jejich pohyby se skládají pro urychlení posuvu upínky 34 z polohy dle obr.4 do polohy dle obr.5» Upínka 34 během vysouvání již nevykonává vratný pohyb v přední části stroje, ale vysouvá se plynulým pohybem do polohy dle obr.1. Upínka 34 se tak rychle vysune z nebezpečné oblasti a je chráněna před rozstřikem, když přední konec tyče 26 uvolní odpichový otvor, z něhož vytryskne roztavený materiál.
V následující tabulce je provedena sumarizace kordinovaného přívodu hydraulické tekutiny do obou posuvových mechanismů 40 a 42 k vysouvání a zasouvání vrtací tyče 26 /viz také obr.7/.
Potrubí a b c
Zasouvání 1/druhý mechanismus 42 ivypínání x o o
2/druhý mechanismus 42:vypnut χ x o první mechanismus 40:vypínání 3/druhý mechanismus 42:vypnut χ o x první mechanismus 40:zatahování ... opakování 2/ + 3/···
4/druhý mechanismus 42:zatahování o o x první mechanismus 40:zatahování
Vysouvání
5/druhý první
6/druhý první mechanismus mechanismus mechanismus mechanismus
42: vypínání 40:vypínání 42: zatahování 40:zatahování x: potrubí pod tlakem o: potrubí bez tlaku
Operace 1 až 4 se provádějí postupně řízením tlaku v potrubí a, b, c za účelem zasunutí tyče 26, operace 2 a,3 se musí několikrát opakovat k zajištění střídavého vratného pohybu upínky 34 mezi polohami dle obr.2 a 3· Vysouvání tyče 26 podle obr.4 a 5 obsahuje jenom dvě^operace 5 a 6.
Obrázky 8 až 11 znázorňují druhé provedení hnacího pro» středku prvního posuvového mechanismu 40 na konzole 20« Na těch to obrázcích je patrný alespoň jeden nekonečný řetěz 64 upevněný mezi dvěma nosníky 20a a 20b, rovnoběžně s kolejemi 22 a 24. Tento řetěz 64, který obsahuje s výhodou horní a dolní větev 64 a 64”umístěné nad sebou, je napnut mezi hnaným řetězovým kolem 65 upevněným na konzole 20 v určité vzdálenosti od její přední části a hnacím řetězovým kolem 66 upevněným na zadní části konzoly /20/. Hnací kolo 66 je poháněno alespoň jedním motorem 62 upnutým na konci konzoly /20/. Je to zejména hydraulický motor s možností reverzace smyslu otečení známým řídícím systémem. Druhý vozík 39 podpírající první posuvový mechanismus je upnut k dolní větví 64 nekonečného řetězu 64 a může být tedy poháněn tímto řetězem mezi první zarážkou 60 upevněnou v blízkosti hnaného řetězového kola 65 a mezi druhou zarážkou 61 upevněnou v blízkosti hnacího řetězového kola 66. Dráha druhého vozíku 39 mezi první a druhou zarážkou 60 a 61 přibližně odpovídá rozdílu mezi délkou vrtací tyče 26 a zdvihem L prvního posuvového mechanismu £0. Je třeba poznamenat, že dolní větev 64 nekonečného řetězu 64 přiléhá co nejvíce k rovině, kterai procházejí osy kolejí 22 a 24, k vyloučení jakéhokoliv přídavného momentu v přenášení sil.
Princip činnosti stroje podle obr.8 až 11 je týž, jak bylo popsáno u stroje podle obr.1 až 7» Posuv prvního posuvového mechanismu 40 na vzdálenost L od čela konzoly 20 a zpětný posuv prvního posuvového mechanismu 4.0 z této polohy směrem k zadní části konzoly 20 se provádí pohybem nekonečného řetězu 64, buá. jedním nebo druhým směrem. Vratný pohyb upínky 34 k zasunutí vrtací tyče' 26 ae samozřejmě provádí prvním posuvovým mechanismem 40. K vysunutí vrtací tyče 26 z odpichového otvoru se přesune konzola 20 směrem k odpichovému otvoru.
Druhý vozík 39 se posouvá,otáčením motoru. 62, proti první zarážce 6Ό. Když je konzola ve správné poloze, vysune se pístnice 38 prvního posuvového mechanismu 40 a volný konec tyče 26 se zasune do upínky 34, která je otevřená. Směr proudění hydraulické tekutiny k upínce 34 se obrátí, takže se upínka 34 zavře. Motor 62 k vytažení druhého vozíku J_9 a první posuvový mechanismus 40 k zasunutí pístnice 38 se potom ovládají současně. Píst a motor jsou s výhodou vyváženy, takže pístnice 38 je zcela zatažena, dříve než druhý vozík 39 prvního posuvového' mechanismu 40narazi na druhou zarážku 61. Přívod hydraulické tekutiny posuvového mechanismu a motoru může být tedy automaticky uzavřen koncovým spínačem připojeným k této zarážce 61. Je~ třeba zdůraznit, že není možné násilné vysouvání vrtací tyče 26 pracovním členem^, protože je známo, že pracovní člen 3J« fcterý se skládá alespoň z vrtačky a kladiva, není běžně dimenzován k přenášení značné tažné síly na tyč 26. Je třeba tedy ocenit, že pro operaci vysouvání je navržena zajímavá varianta, která umožňuje používat spojku 30 pracovního členu 32 k přenášení tažné síly na tyč 26. Tato spojka 30, pevně připojená k pracovnímu členu 32, je vybavena prostředky k přenášení značné tažné síly na volný konec tyče 26.. Tato spojka 30 může být například tvořena upínkou s čelistmi typu popsaného v Evropské patentové přihlášce EP 0,379,018.
Bylo by však také možné použít spojky a příčným klínem nebo jiného typujspojky dovolující přenášení značných tažných sil na tyč, Upínka 34 může být v tomto případě jednosměrná upínka určená pouze k zasunutí tyče 26. Upínka 34 je zleva otevřená a volný konec tyče 26 příčně prochází touto upínkou k jejímu, pevnému připojení k uvedené spojce 30. Při svém zpětném posuvu dosedne upínka 34 přímo na spojku 30 a tak tlačí pracovní člen před sebou· /viz obr.8/. Protože přenášení tažné síly se provádí přímo- na spojku 30 a ne na pracovní člen 32, není tento člen vystaven žádné' .tažné síle. Při tomto zpětném posuvu se dává prostě přednost upínce 34 a spojce 30. Tato varianta pro vysouvání přináší hlavně konstrukční výhody. Konstrukce upínky 34 je tedy jednodušší, protože obsahuje pouze jediný pár čelistí. A kromě toho musí být připojena pouze k jenomu řídícímu obvodu
Je třeba poznamenat, že první vozík 26 nesoucí upínku 34 a vozík 31 nesoucí pracovní člen 32 mohou být k sobě pevně připojeny. Za tím účelem může být ručně nebo automaticky zapojen hák,pevně, připojený k vozíku 21» do podpěrky pevně připojené k prvnímu vozíku 36. Pracovní člen 32 nemusí tedy mít svůj vlastní pohonný systém na konzole 20 k provádění například vrtací operace běžnou vrtací korunkou.
Zbývá ještě poznamenat, že když se nepoužívá pracovní člen 32, může se s výhodou zablokovat na zadní části konzoly 20automatickou nebo ruční brzdou.
Je možno ocenit, že tímto vynálezem je navržen stroj, který díky své robustní a účinné konstrukci jistě přináší podstatný technický pokrok do uvedeného způsobu ztracené tyče. Zejména je třeba ocenit, že svým účinně tichým provozem přispívá k podstatnému snížení hluku v průmyslovém prostředí.
3111- <}2,
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (14)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY •n
    1. Stroj na vrtání odpichového otvoru šachtové pece způsobem ztracené tyče, jímž se po utěsnění odpichového otvoru zátkou z hliněné hmoty zaráží kovová tyč do hliněné hmoty před jejím úplným vytvrzením a v požadovaném okamžiku se z ní vysune, za účelem otevření odpichového otvoru, kde stroj obsahuje konzolu a alespoň jednu podpěru na přední části konzoly, posuvnou spojku na zadní části konzoly a upínku,určenou k sevření tyče, která příčně prochází touto upínkou, a k přenášení axiální síly na tyč během operace zasouvání tyče do hliněné hmoty, kde tato upínka je kluzně upev měna na konzole, po níž je posuvná pomocí prvního hydraulického posuvového mechanismu o zdvihu L, který je kratší než délka tyče, vyznačující se t í m, že první hydraulický posuvový mechanismus /40/ je kluzně upevněn na konzole /20/, po níž je posuvný pomocí silového hnacího prostředku, a že obsahuje spojovací prostředek k přenášení axiální síly na volný konec tyče ve směru jejího vysouvání, který je pevně připojen k upínce /34/ během operace vysouvání tyče /26/ z odpichového otvoru.
  2. 2. Stroj podle bodu i, vyznačující se tím, že tento silový hnací prostředek obsahuje druhý hydraulický posuvový mechanismus /42/.
  3. 3. Stroj podle bodu 2, vyznačující se tím, že válec prvního hydraulického posuvového mechanismu /40/ je
    1 6 pevně připojen k válci druhého hydraulického posuvového mechanismu /42/, a že konec pístnice /44/ druhého hydraulického posuvového mechanismu /42/ je ukotven na zadní Části konzoly /20/.
  4. 4. Stroj podle bodu 3, vyznačující se tím, že přívod hydraulické tekutiny do druhého hydraulického posuvového mechanismu je proveden pomocí pístnice /44/.
  5. 5. Stroj podle bodu 4, vyznačující se tím, že přívod hydraulické tekutiny do prvního hydraulického posuvového mechanismu je proveden pomocí druhého posuvového mechanismu /42/.
  6. 6. Stroj podle bodu 1, vyznačující se t í m, že silový hnací prostředek obsahuje alespoň jeden nekonečný řetěz /64/ namontovaný axiálně v konzole /20/ a motor /62/, s možností reverzovéní smyslu otáčení, namontovaný na zadní části konzoly /20/.
  7. 7. Stroj podle bodu 6,vyznačující se tím, že délka zdvihu prvního hydraulického posuvového mechanismu /40/ na konzole /20/ je omezena první zarážkou /60/ a druhou zarážkou /61/, a že vzdálenost mezi první zarážkou /60/ a druhou zarážkou /61/ je přibližně shodná jako rozdíl mezi délkou tyče /26/ a zdvihem L prvního hydraulického posuvového mechanismu /40/.
  8. 8. Stroj podle bodů 1 až 7, vyznačující se tím, že upínka /34/ je podepřena prvním vozikem /36/ a první hydraulický posuvový mechanismus /40/ je podepřen druhým vozíkem /39/, a že první a druhý vozík /36 a 39/ jsou vedeny při svém posuvu po konzole /20/ alespoň jednou dvojicí rovnoběžných kolejí /22, 24/ pevně připojených ke konzole /20/, a že osa pístnice /38/ prvního hydraulického posuvového mechanismu /40/ je uložena v rovině procházející osami obou kolejí /22, 24/.
    17
  9. 9. Stroj podle bodů 1 až 8, vyznačující se tím, že spojovací prostředek k přenášení axiální síly na volný konec tyče /26/ ve směru jejího vysouvání,tvoří součást upínky /34/.
  10. 10. Stroj podle bodu 9, vyznačující se tím, že tento spojovací prostředek obsahuje dvojici čelistí uspořádaným v upínce /34/ k přenášení tažné síly ve směru vysouvání tyče /26/.
  11. 11· Stroj podle bodů 1 až 8,vyznačující se tím, že tento spojovací prostředek k přenášení axiální síly na volný konec tyče /26/ ve směru jejího vysouvání, tvoří součást spojky· /30/ upevněné na pracovním členu /32/, který je volně posuvný po konzole /20/, a že tato spojka /30/ je vybavena opěrnou plochou k dosednutí upínky /34/ na spojku /30/ během svého zpětného posuvu.
  12. 12. Stroj podle bodu 8, vyznačující se tím, že pracovní člen /32/ obsahuje prostředek ke vzájemnému posuvnému spojení s prvním vozíkem /36/.
  13. 13. Stroj podle bodů 1 až 12, vyznačující se tím, že na přední části konzoly /20/ je vytvořena první podpěra /28/, která se skládá ze dvou otočných klapek, mezi nimiž je vymezen průchod a otvor pro tyč /26/, a které současně tvoří štít na ochranu před rozstřikem z odpichového otvoru.
  14. 14» Stroj podle bodů 1 až 12, vyznačující se tím, že za první podpěrou /28/ je vytvořena druhá podpěra /52/, která je posuvná po konzole /20/.
CS923211A 1991-10-31 1992-10-23 Stroj na vrtání odpichového otvoru šachtové pece CZ283737B6 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
LU88029A LU88029A1 (en) 1991-10-31 1991-10-31 Machine for piercing the tap-hole of shaft furnace - using sacrificial drill bar without any percussion hammer
LU88157A LU88157A1 (fr) 1992-08-05 1992-08-05 Machine de perçage d'un trou de coulée d'un four à cuve

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ321192A3 true CZ321192A3 (en) 1993-05-12
CZ283737B6 CZ283737B6 (cs) 1998-06-17

Family

ID=26640343

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS923211A CZ283737B6 (cs) 1991-10-31 1992-10-23 Stroj na vrtání odpichového otvoru šachtové pece

Country Status (16)

Country Link
US (1) US5333839A (cs)
EP (1) EP0539752B1 (cs)
JP (1) JP3384576B2 (cs)
KR (1) KR930007555A (cs)
CN (1) CN1030087C (cs)
AT (1) ATE140980T1 (cs)
BR (1) BR9204286A (cs)
CA (1) CA2081788A1 (cs)
CZ (1) CZ283737B6 (cs)
DE (1) DE4233528C2 (cs)
ES (1) ES2090444T3 (cs)
GB (1) GB2261058B (cs)
RU (1) RU2096477C1 (cs)
SK (1) SK321192A3 (cs)
TW (1) TW230225B (cs)
UA (1) UA25890C2 (cs)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
LU88059A1 (fr) * 1992-01-27 1993-08-17 Paul Wurth S.A. Machine de percage d'un trou de coulee d'un four a cuve
DE10243744B4 (de) * 2002-09-20 2006-10-12 Bauer Maschinen Gmbh Verschiebevorrichtung und Baumaschine mit Verschiebevorrichtung
DE10315007B4 (de) * 2003-04-02 2006-02-23 Thermoselect Ag Schmelzofen und Verfahren zum Entfernen von den Schmelzeablauf verstopfenden Zapfen von Schmelzen
FI20045196A (fi) * 2004-05-31 2005-12-22 Sandvik Tamrock Oy Teleskooppinen syöttöpalkki kallioporakonetta varten
DE102009009537A1 (de) * 2009-02-18 2010-08-26 Tmt Tapping-Measuring-Technology Gmbh Stichlochbohrmaschine für metallurgische Behälter, insbesondere Öfen mit schmelzflüssigem Inhalt

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE33391C (de) * C. REICH und W. PFABE in Linden vor Hannover Auslösende Ventilsteuerung
NO148903C (no) * 1975-06-10 1984-01-04 Daido Steel Co Ltd Manipulator for tapping av en ovn.
LU84855A1 (fr) * 1983-06-08 1985-03-29 Wurth Paul Sa Machine de percage d'un trou de coulee de four a cuve
DE3339127A1 (de) * 1983-10-28 1985-05-09 Dango & Dienenthal Maschinenbau GmbH, 5900 Siegen Greifvorrichtung fuer in das stichloch von metallurgischen oefen eintreibbare und aus diesem herausziehbare stangen, insbesondere abstichstangen
LU86963A1 (fr) * 1987-08-04 1989-03-08 Wurth Paul Sa Machine de percage d'un trou de coulee de four a cuve
LU87190A1 (fr) * 1988-04-06 1989-11-14 Wurth Paul Sa Machine de percage de trous de coulee d'un four a cuve
LU87420A1 (fr) * 1988-12-30 1990-07-10 Wurth Paul Sa Dispositif pour reduire les sollicitations sur un clapet d'etancheite
LU87427A1 (fr) * 1989-01-16 1990-07-24 Wurth Paul Sa Procede et dispositif d'ouverture du trou de coulee d'un four a cuve
US5069430A (en) * 1990-10-26 1991-12-03 Woodings Industrial Corporation Blast furnace tap hole drill with centralizing drill rod support

Also Published As

Publication number Publication date
BR9204286A (pt) 1993-05-04
JP3384576B2 (ja) 2003-03-10
GB9221115D0 (en) 1992-11-18
US5333839A (en) 1994-08-02
CN1030087C (zh) 1995-10-18
ATE140980T1 (de) 1996-08-15
KR930007555A (ko) 1993-05-20
GB2261058A (en) 1993-05-05
SK321192A3 (en) 1996-05-08
JPH05214419A (ja) 1993-08-24
CN1073211A (zh) 1993-06-16
DE4233528C2 (de) 2001-06-13
CZ283737B6 (cs) 1998-06-17
EP0539752A1 (fr) 1993-05-05
DE4233528A1 (de) 1993-05-06
TW230225B (cs) 1994-09-11
CA2081788A1 (fr) 1993-05-01
GB2261058B (en) 1995-06-21
ES2090444T3 (es) 1996-10-16
UA25890C2 (uk) 1999-02-26
EP0539752B1 (fr) 1996-07-31
RU2096477C1 (ru) 1997-11-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ321192A3 (en) Machine for opening a shaft furnace tap hole by drilling
CZ14090A3 (cs) Způsob otevírání odpichového otvoru šachtové pece a zařízení k provádění tohoto způsobu
US4602770A (en) Taphole drilling device for shaft furnaces
US5308047A (en) Machine for piercing a taphole for a shaft furnace
US5338013A (en) Machine for piercing a taphole for a shaft furnace
JP5455891B2 (ja) ボーリング装置
US5476250A (en) Machine for piercing a taphole for a shaft furnace
US5351939A (en) Machine for piercing a taphole for a shaft furnace
GB2260189A (en) A tapping for blast furnaces
GB2095381A (en) Tap hole drilling machine
CA2110375C (en) Combined machine for opening and plugging a taphole in a shaft furnace
CZ100193A3 (en) Method facilitating introduction of a tapping bar in a shaft furnace tap hole and a special holder for making the same
JPH05132706A (ja) 高炉のタツプホールにボーリング棒を挿入する方法、ボーリング機および双方向クランプ
CN113369471A (zh) 一种钢包长水口机械手水口夹持器释放装置
DE10125848A1 (de) Kombinationsantrieb und Verfahren

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20011023