CZ32027U1 - Koš pro lisování odpadků - Google Patents

Koš pro lisování odpadků Download PDF

Info

Publication number
CZ32027U1
CZ32027U1 CZ2017-34010U CZ201734010U CZ32027U1 CZ 32027 U1 CZ32027 U1 CZ 32027U1 CZ 201734010 U CZ201734010 U CZ 201734010U CZ 32027 U1 CZ32027 U1 CZ 32027U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
waste
pressing
basket
containers
container
Prior art date
Application number
CZ2017-34010U
Other languages
English (en)
Inventor
Marek Fleisner
Petr Jiřikovský
Jan Chlístovský
Original Assignee
CleverPower a.s.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by CleverPower a.s. filed Critical CleverPower a.s.
Priority to CZ2017-34010U priority Critical patent/CZ32027U1/cs
Priority to SK50074-2018U priority patent/SK8648Y1/sk
Publication of CZ32027U1 publication Critical patent/CZ32027U1/cs

Links

Landscapes

  • Processing Of Solid Wastes (AREA)

Description

Oblast Techniky
Technické řešení se týká komplexního zařízení odpadkového koše, a to jak košů na směsný, tak na tříděný odpad.
Dosavadní stav techniky
V současné době se pro lisování využívají rozličné lisovací mechanismy a prostředky. Velmi malé množství jich je však uplatněno na lisování odpadu z důvodu složitosti, energetické náročnosti a pořizovací ceny těchto lisovacích mechanismů. Ty lisovací prostředky, které jsou použity, na lisování odpadu využívají složité mechanismy za pomocí hydraulického lisu shora, či mechanických konstrukcí jako jsou šroubovice, páky a podobně. Zároveň jsou tyto způsoby lisování velmi náročné na výrobu a údržbu. U těchto způsobů je nutné často doplňovat kapalinu, či vzduch do lisovacího zařízení a provádět jejich následné kontrolování. Většinou jsou tyto koše také výrazně objemnější díky hřídelím lisu, které vyčnívají z koše, zabírají mnoho místa a nepůsobí esteticky dobře. Vnitřní senzory, které snímají naplněnost koše, jsou postaveny na principu vyzařování signálu ať už se jedná o IR, ultrazvuk, či světelného signálu, a proto jsou náchylné na znečištění. Celkově jsou zařízení drahá na výrobu a údržbu.
Mezi další nevýhody současných košů s lisem lze zařadit jejich menší obsah plochy lisu v porovnání se základnou koše, dále že se lisovací plocha skládá z několika částí a celý mechanismus je tak náchylný k poruchám. Současná řešení lisovacích košů nejsou určena pro lisování ve více koších naráz, jsou určena pouze pro jeden koš. Stávající mechanismy ovládají pouze jedno zařízení a nedokáží regulovat výkon lisování online v čase, což neumožňuje rychlou změnu. V současnosti jsou lisovací koše složité na konstrukci a rozličností ovládajících ploch. Díky tomu jsou velice náročné na provoz a údržbu.
Podstata technického řešení
Výše uvedené nedostatky jsou do značné míry odstraněny košem pro lisování odpadu podle tohoto technického řešení. Systém koše pro lisování odpadu je založen na principu páky poháněné elektromotorem, či vzduchovým nebo kapalinovým čerpadlem. Tato páka, která zároveň slouží jako zadní stěna koše je schopna rotovat až o 135 stupňů. Odpadky v koši jsou dle potřeby stlačovány pákou za pomoci síly motoru. Konstrukce koše pro lisování odpadu je oproti dosavadním řešením výrazně zjednodušena. Zjednodušení konstrukce snižuje náklady na výrobu, snižuje poruchovost a s tím spojenou údržbu. Konstrukce je založena na pákovém lisu, který je výrazně prostorově úspornější a esteticky přívětivější, jelikož toto řešení, nepřesahuje obrysy koše. Takto řešený koš dosahuje srovnatelných kompresních poměrů, jako hydraulické a mechanické lisy. Navíc jedno zařízení umožňuje kompresi ve více nádobách. V případě poškození, či rozbití díky jednoduché konstrukci je zaručena snadná výměna dílů. Ovládání koše je velice intuitivní a nevyžaduje žádná školení.
Součástí řešení je mechanismus uchycení vlastních košů podélný i příčný, které zabraňuje jejich pohybu v okamžiku lisování a zajišťuje tak vysokou účinnost zařízení.
Další výhodou tohoto řešení jsou senzory elektromotoru, které snímají odebíraný proud a podle velikosti odebíraného proudu košem určují stav jeho naplnění. Samotné senzory v elektromotoru jsou konstrukčně jednoduché, odolné a měření naplněnosti je velmi spolehlivé a přesné. Senzory automaticky předávají informace do řídícího střediska. Tyto informace pak následně umožňují optimalizovat svozové plány. Senzory mohou předávat informace v reálném čase.
Výhodou použití vzduchového čerpadla je, že čerpadlo vysává vzduch z nádoby na odpadky a tím zlepšuje kompresní poměr.
Výhody tohoto technického řešení jsou především v jednoduché údržbě celého zařízení. Takto řešený koš minimalizuje nároky na prostor. Další výhodou je, že jedno lisovací zařízení slouží pro více nádob. Mezi další přednosti zařízení podle tohoto technického řešení patří možnost regulovat
-1 CZ 32027 U1 tlak lisu díky senzorům. Senzory stavu naplnění jsou postaveny na sledování dodávaného výkonu pro lisovací zařízení. Ke konstrukčním výhodám patří snadné uchycení a aretace nádob k lisu, a že v případě detekce požáru v nádobách, lisovací zařízení minimalizuje přívod vzduchu a zvýší přítlak. Kompresní poměr je u takto technicky řešeného koše až 1 : 4. Oproti stávajícím řešením je zvětšen maximální objem nádob na sběr odpadu díky tomu, že zadní část slouží jako lisovací zařízení i jako stěna nádoby.
Toto technické řešení má pozitivní vliv na ekologii a čistotu prostředí, jelikož několik nádob v rámci jednoho zařízení umožňuje třídění odpadu. Zařízení je uzavřené a tím snižuje znečištění okolí popelnice. Díky lisu a senzorům umožňujícím online sledování stavu naplnění, lze optimalizovat svozy odpadů, a tak svozové prostředky produkují méně škodlivých emisí při svozu. Zařízení má minimálními požadavky na údržbu dané jeho jednoduchou konstrukcí. Zařízení je modulární a umožňuje snadnou výměnu jednotlivých komponent.
Objasnění výkresů
Technické řešení bude podrobněji popsáno na příkladném provedení s pomocí přiložených výkresů, kde na obr. 1 je znázorněn koš pro lisování odpadů v bokorysu ve stavu plnění. Na obr. 2, 3 a 4 je znázorněn koš pro lisování odpadu v bokorysu v průběhu lisování. Půdorys koše na odpadky je znázorněn na obr. 5.
Příklad uskutečnění technického řešení
Příkladné komplexní zařízení odpadkového koše pro lisování odpadu, má dva samostatné ukládací oddíly - nádoby 1, do nichž lze odděleně vhazovat různé druhy odpadu. Zařízení umožňuje odděleně a navzájem nezávisle provádět vyprazdňování jednotlivých nádob 1. Mezi nádobami 1 je umístěn elektrický motor hnací jednotky 2, který pohání hřídel 4 se dvěma lisovacími plochami 3, které zároveň tvoří polovinu zadní části dvou nádob 1.
Celkové rozměry a údaje o konkrétním zařízení
Šířka: 1220 mm
Výška: 1320 mm
Hloubka: 570 dle varianty
Počet nádob: 2
Objem nádob: 801
Lisovací zařízení: zajištuje obě nádoby
Záruka: 12 měsíců
Funkce produktu:
Komprese odpadu: 1:2
Senzory naplnění: Měření stavu zaplnění
Automatická informace o naplnění
Detekce požáru: Kouřové čidlo uvnitř zařízení
Varovná hlášení: Nefunkčnost systému
Uzamykatelné systém: Uzamykatelné dveře k elektronice a k nádobám (přední strana)
Komunikační rozhraní: podpora Wi-fi připojení
Senzory otvírání: Čidla pro Automatické otvírání vstupních otvorů k nádobám
Určení polohy zařízení: GPS
-2CZ 32027 U1
Bezpečnostní funkce:
Ochranná funkce: Spuštění lisu, Infra závory s detekcí tlaku
Ochrana proti ohni: Detekce kouře
Ochrana proti vniknutí: Zámky a čidlo otevření
Technické parametry:
Napájení: AC 50 Hz - 230 V
Protipožární ochrana: Detekce kouře, nehořlavá plechová konstrukce
Materiál vnějšího pláště: Pozinkovaný plech 3 mm
Materiál nádob: Pozinkovaný plech 1,5 mm
Horní plocha: Bezpečnostní sklo
Nátěr: Prášková barva
Modulární uspořádání: Elektronika ve vyjímatelných modulech
Průmyslová využitelnost
Koš pro lisování odpadků podle tohoto technického řešení nalezne uplatnění v oblasti třídění a svozu odpadu.

Claims (6)

1. Koš pro lisování odpadků, vyznačující se tím, že je tvořen alespoň jednou nádobou (1), jejíž zadní stěna je v horní části zároveň tvořena lisovací plochou (3) sklopnou do vnitřního prostoru nádoby (1), přičemž lisovací plocha (3) je propojena s hnací jednotkou (2) hřídelí (4).
2. Koš pro lisování odpadků podle nároku 1, vyznačující se tím, že lisovací plocha (3) je sklopná až o 135 stupňů.
3. Koš pro lisování odpadků podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že hnací jednotka (2) obsahuje senzor odebírání energie.
4. Koš pro lisování odpadků podle nároku 3, vyznačující se tím, že senzor odebírání energie je propojen s centrálou třídění a svozu odpadu.
5. Koš pro lisování odpadků podle nároku 1, vyznačující se tím, že se skládá z alespoň dvou samostatných nádob (1), přičemž každá má vlastní sklopnou lisovací plochu (3).
6. Koš pro lisování odpadků podle kteréhokoliv z předchozích nároků, vyznačující se tím, že přední a/nebo boční vnější stěna nádoby (1) je opatřena reklamní plochou.
CZ2017-34010U 2017-08-10 2017-08-10 Koš pro lisování odpadků CZ32027U1 (cs)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2017-34010U CZ32027U1 (cs) 2017-08-10 2017-08-10 Koš pro lisování odpadků
SK50074-2018U SK8648Y1 (sk) 2017-08-10 2018-08-06 Kôš na lisovanie odpadkov

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2017-34010U CZ32027U1 (cs) 2017-08-10 2017-08-10 Koš pro lisování odpadků

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ32027U1 true CZ32027U1 (cs) 2018-09-04

Family

ID=63491185

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2017-34010U CZ32027U1 (cs) 2017-08-10 2017-08-10 Koš pro lisování odpadků

Country Status (2)

Country Link
CZ (1) CZ32027U1 (cs)
SK (1) SK8648Y1 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ310178B6 (cs) * 2021-03-22 2024-10-23 Daiho Industrial Co., Ltd Lisovaný výrobek, lisovací hmota, spojený lisovaný výrobek, způsob výroby lisovací hmoty, způsob výroby lisovaného výrobku a způsob spojování lisovaných výrobků

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ310178B6 (cs) * 2021-03-22 2024-10-23 Daiho Industrial Co., Ltd Lisovaný výrobek, lisovací hmota, spojený lisovaný výrobek, způsob výroby lisovací hmoty, způsob výroby lisovaného výrobku a způsob spojování lisovaných výrobků

Also Published As

Publication number Publication date
SK500742018U1 (sk) 2019-08-05
SK8648Y1 (sk) 2020-01-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN109319350B (zh) 垃圾分类回收设备
CN111717561B (zh) 小吞纳量智能垃圾分类装置
CN206255468U (zh) 智能垃圾投放装置
PL246653B1 (pl) Urządzenie do segregacji i zbiórki odpadów segregowanych
CN211224934U (zh) 一种回收处理垃圾桶
CN102947002B (zh) 切碎机
KR102382947B1 (ko) 재활용 가능 폐기물 선별 시스템 및 방법
KR102034954B1 (ko) 쓰레기 분리 수거대
CN112193650A (zh) 一种监控垃圾分类投放的控制系统
CN110498156A (zh) 多层建筑的垃圾收集系统
CN210339123U (zh) 一种可智能分类回收的垃圾箱
CN210133545U (zh) 一种固态生活垃圾智能分类装置
CN112249534B (zh) 一种垃圾分类回收系统
CZ32027U1 (cs) Koš pro lisování odpadků
KR102412255B1 (ko) 재활용 폐기물 분리수거 시스템
CN215796098U (zh) 一种分类机构和垃圾分类装置
CN210392304U (zh) 会展垃圾分类处理装置
CN205034600U (zh) 智能垃圾分类回收箱
CN215416813U (zh) 多功能组合柜
CN214421391U (zh) 一种智能垃圾分类回收设备
CN112278695B (zh) 一种应用于平房仓底部的智能出仓装置
CN210853837U (zh) 多连桶智能垃圾回收箱
CN111874486A (zh) 一种新型的智能垃圾分类回收设备
CN211309674U (zh) 垃圾自动投放装置
US11141739B2 (en) Device for the treatment and separation of inorganic solid waste

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20180904

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20210906

MK1K Utility model expired

Effective date: 20240810