CZ31870U1 - A container landfill waste water pre-treatment unit - Google Patents

A container landfill waste water pre-treatment unit Download PDF

Info

Publication number
CZ31870U1
CZ31870U1 CZ2018-34909U CZ201834909U CZ31870U1 CZ 31870 U1 CZ31870 U1 CZ 31870U1 CZ 201834909 U CZ201834909 U CZ 201834909U CZ 31870 U1 CZ31870 U1 CZ 31870U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
container
landfill
water
aerobic
wetland
Prior art date
Application number
CZ2018-34909U
Other languages
Czech (cs)
Inventor
Irena Šupíková
Libor Polách
Jaroslav Nosek
Original Assignee
Aquatest A.S.
Technická univerzita v Liberci
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Aquatest A.S., Technická univerzita v Liberci filed Critical Aquatest A.S.
Priority to CZ2018-34909U priority Critical patent/CZ31870U1/en
Publication of CZ31870U1 publication Critical patent/CZ31870U1/en

Links

Landscapes

  • Purification Treatments By Anaerobic Or Anaerobic And Aerobic Bacteria Or Animals (AREA)

Description

Technické řešení se obecně týká oblasti čištění skládkových odpadních vod, konkrétněji předúpravy (předčištění) skládkových odpadních vod, ještě konkrétněji pak zařízení k předúpravě skládkových odpadních vod v podobě kontejnerové jednotky předúpravy (předčištění) skládkové odpadní vody.The technical solution relates generally to the field of landfill wastewater treatment, more specifically to the pre-treatment of landfill waste water, more particularly to a landfill wastewater pre-treatment device in the form of a container landfill wastewater pre-treatment unit.

Dosavadní stav technikyBACKGROUND OF THE INVENTION

Skládková odpadní voda vzniká hlavně prosakováním dešťové vody skrz těleso skládky a tato voda je pak z tělesa skládky odváděna drenážním systémem do sběrné jímky. Odstranění skládkového výluhu je jednou z hlavních technických komplikací, se kterou se setkávají provozovatelé skládek. Průsakové vody ze skládek odpadů mohou být znečištěny jak biologicky, tak i chemicky, a proto před vypuštěním do recipientu, nebo před jiným vhodným nakládáním, musí tyto vody projít čistírenskou linkou. Složení průsakových vod přitom může být velice různorodé a závisí na typu a stáří skládky a na množství perkolující průsakové vody.Landfill wastewater is mainly generated by the seepage of rainwater through the landfill body, and this water is then drained from the landfill body into a collecting well. Removal of landfill leachate is one of the main technical complications encountered by landfill operators. Leak water from landfills can be contaminated both biologically and chemically, and therefore, before being discharged into the recipient, or before any other appropriate treatment, these waters must pass through a treatment plant. The composition of the leachate can vary greatly depending on the type and age of the landfill and the amount of percolating leachate.

Obecně existuje několik způsobů nakládání se skládkovými výluhy:In general, there are several ways of handling landfill leachates:

Výluhy mohou být zpracovávány společně s kanalizačními kaly. Čerpají se tedy do městských čistíren a zpracovávají se společně s domovními kaly. Tento způsob je použitelný hlavně pro skládky, které se nacházejí v bezprostřední blízkosti městských ČOV odpovídající kapacity, anebo mají připojení na veřejnou kanalizaci. Těchto případů je ale naprosté minimum, protože skládky jsou zakládány mimo intravilán obcí.Leaches can be treated together with sewage sludge. Therefore, they are pumped to municipal sewage treatment plants and processed together with household sludge. This method is mainly applicable to landfills that are located in the immediate vicinity of municipal WWTPs of adequate capacity, or have connections to the public sewerage system. However, there is absolutely a minimum of these cases, since landfills are established outside urban areas.

Další možností je rozstřikování výluhů po tělesu skládky (termická metoda). Tento způsob řešení problematiky skládkových výluhů je vhodný zejména pro skládky, které produkují poměrně malé množství vznikající vody. Účinnost tohoto postupu je pak velice závislá na počasí a na kvalitě vody. Je zároveň omezena tlakem územně správních orgánů na snižování aktivní plochy skládky, tj. té části skládky, do které se ukládá odpad. Užitný prostor pro rozstřik je tak zmenšován, a navíc koliduje s provozem techniky navážení a kompaktace odpadů. Na uzavřených skládkách jsou výluhy nadále po jistou dobu produkovány, ale jejich zpětná aplikace je technicky problematická a zvyšuje náklady na uzavírání skládky.Another possibility is to spray leaches on the landfill body (thermal method). This method of landfill leaching is particularly suitable for landfills that produce relatively small amounts of water. The effectiveness of this procedure is then very dependent on the weather and water quality. At the same time, it is limited by the pressure of local and regional authorities to reduce the active area of the landfill, ie the part of the landfill where waste is deposited. The space used for spraying is thus reduced and, in addition, interferes with the operation of the weighing and compacting technology. In closed landfills leaches continue to be produced for some time, but their re-application is technically problematic and increases the cost of closing the landfill.

Další možností je čištění odpadních vod přímo v místě vzniku. V dnešní době existuje řada metod zpracování znečištěných vod, které lze obecně rozdělit na fýzikálně-chemické a biologické. Fyzikálně-chemické čištění zahrnuje koagulaci, filtraci, a selektivní srážení nejvíce rizikových látek. Biologické metody zahrnují kompaktní biologické reaktory.Another option is to treat waste water directly at the point of origin. Nowadays there are a number of methods of treatment of polluted water, which can be generally divided into physico-chemical and biological. Physico-chemical cleaning involves coagulation, filtration, and selective precipitation of the most hazardous substances. Biological methods include compact biological reactors.

Aktuálně jde převážná většina provozovatelů skládek cestou kombinace těchto způsobů.Currently, the vast majority of landfill operators are following a combination of these methods.

V období, kdy je vody relativně málo (suché letní počasí), je voda rozstřikována po tělesu skládky. Větší část vody se odpaří a odpady působí jako biologický a fýzikální filtr, a tím dochází k likvidaci biologického znečištění. V období s nepříznivými klimatickými poměry (např. mrazové dny) a při tání sněhu či při větším množství srážek (převážně jaro, podzim, přívalové srážky) rozstřikování přestává být technicky možné, nebo přestává být efektivní, a dochází tak k nárůstu objemu skládkových výluhů. Nadbilanční skládkové výluhy jsou obvykle odváženy na biologickou čistírnu odpadních vod. Transport větších objemů skládkových vod je ale komplikovaný a spojený s vysokými náklady. Tento způsob je většinou použitelný pouze pro skládky typu S-00 (ostatní odpad). Skládky typu S-IO (inertní odpad) a především S-NO (nebezpečný odpad) musí mít buď mnohem větší akumulační jímky, anebo musí čistit vodu doIn periods when the water is relatively low (dry summer weather), water is sprayed on the landfill body. The greater part of the water evaporates and the waste acts as a biological and physical filter, thus eliminating the biological contamination. In periods with unfavorable climatic conditions (eg frost days) and snow melting or heavy rainfall (predominantly spring, autumn, heavy rainfall), the spraying ceases to be technically feasible or ceases to be effective, increasing the volume of landfill leachate. Excess balance landfill leachates are usually weighed to a biological waste water treatment plant. However, the transport of larger volumes of landfill water is complicated and associated with high costs. This method is mostly applicable only to landfills of type S-00 (other waste). Landfills of type S-IO (inert waste) and especially S-NO (hazardous waste) must either have much larger accumulation pits or have to purify water to

- 1 CZ 31870 U1 přijatelné úrovně přímo v místě vzniku nebo na specializovaných zařízeních.Acceptable levels directly at the point of origin or at specialized facilities.

Čistírenský proces na městských ČOV nadto obvykle není příliš vhodný pro eliminaci znečištění typického pro skládkové výluhy. Z typomorfních kontaminantů je odstraněno ve větší míře pouze znečištění amonnými ionty. Ostatní kontaminanty jsou na ČOV v podstatě jen naředěny vypouštěny do recipientu. Bilanční zatížení vodních toků se tak zvyšuje. Odvoz skládkových výluhů na ČOV tak sice vyhovuje legislativě, avšak neřeší problém zvýšeného zatížení vodních toků anorganickým i organickým znečištěním.Moreover, the treatment process at municipal WWTPs is usually not very suitable for eliminating pollution typical for landfill leachates. Of the typomorphic contaminants, only ammonium ion contamination is largely removed. The other contaminants are basically only discharged into the receiving water at the WWTP. The balance load of watercourses is thus increased. The removal of landfill leachates to WWTP complies with legislation, but does not solve the problem of increased load of watercourses with inorganic and organic pollution.

Další možností čištění je použití membránových technologií. Ty však v dnešní době ještě nejsou příliš odolné vůči natolik vysokým koncentracím organických látek, které jsou běžné pro skládkové výluhy. Vyžadují proto relativně náročnou předúpravu.Another cleaning option is the use of membrane technologies. Today, however, they are not yet very resistant to the high concentrations of organic substances that are common for landfill leachates. Therefore, they require relatively demanding pretreatment.

Hlavní nevýhodou většiny popisovaných procesů je, že jsou zaměřeny především na odstranění organických látek, případně na snížení koncentrace amoniakálního dusíku a ostatních nutrientů. Pouze termické, membránové procesy a částečně chemické metody nabízejí možnost odstranění nebezpečných minerálních látek, jako jsou těžké kovy a ostatní mikropolutanty.The main disadvantage of most of the processes described is that they are focused primarily on the removal of organic substances, eventually on reducing the concentration of ammonia nitrogen and other nutrients. Only thermal, membrane processes and partially chemical methods offer the possibility of removing dangerous minerals such as heavy metals and other micro-pollutants.

Předkládané technické řešení má za cíl tyto nedostatky odstranit a zabezpečit adekvátní předúpravu skládkové odpadní vody přímo na místě jejich vzniku, tedy na místě skládky. Technické řešení má být přitom aplikovatelné pro různé druhy skládek.The present technical solution aims to eliminate these shortcomings and to ensure adequate pre-treatment of the landfill waste water at the place of its origin, ie on the site of the landfill. The technical solution should be applicable to different types of landfills.

Podstata technického řešeníThe essence of the technical solution

Kontejnerová jednotka předúpravy skládkové odpadní vody podle předkládaného technického řešení obsahuje alespoň jeden kontejnerový anaerobní bioreaktor, alespoň jeden kontejnerový aerobní bioreaktor a alespoň jeden kontejner se substrátem a mokřadními rostlinami.The landfill wastewater pretreatment container unit of the present invention comprises at least one container anaerobic bioreactor, at least one container aerobic bioreactor, and at least one container with a substrate and wetland plants.

Kontejnerový anaerobní reaktor může být tvořen libovolným kontejnerem z inertního materiálu, jehož velikost odpovídá požadavkům konkrétní skládky na množství upravované (čištěné) vody.The container anaerobic reactor may consist of any container of inert material, the size of which corresponds to the requirements of a particular landfill for the amount of treated (purified) water.

V anaerobním bioreaktoru dochází především k biodegradaci organických látek a sedimentaci nerozpuštěných látek. Anaerobní fáze čištění slouží k předčištění odpadní vody před jejím vstupem do aerobních segmentů. Samotné čištění je principiálně založeno na interakci biologicky aktivní kalové vrstvy s odpadní vodou, přičemž většina kalové vrstvy se nachází u dna bioreaktoru.In the anaerobic bioreactor, organic substances are biodegraded and suspended solids are sedimented. The anaerobic treatment stage is used to pre-purify the waste water before it enters the aerobic segments. The purification itself is principally based on the interaction of the biologically active sludge layer with the waste water, with the majority of the sludge layer located at the bottom of the bioreactor.

Kontejnerový aerobní reaktor může být rovněž tvořen libovolným kontejnerem z inertního materiálu, jehož velikost odpovídá požadavkům konkrétní skládky na množství upravované (čištěné) vody.The container aerobic reactor can also be any container of inert material, the size of which meets the requirements of a particular landfill for the amount of treated (purified) water.

Výhodně je kontejnerový aerobní reaktor opatřen alespoň jedním aeračním zařízením poháněným dmychadlem umístěným vně kontejneru.Preferably, the container aerobic reactor is provided with at least one aeration device driven by a blower located outside the container.

Aerační zařízení zajišťuje provzdušňování vody v aerobním reaktoru. Preferována je jemnobublinná aerace, případně středobublinná aerace.The aeration device ensures aeration of water in the aerobic reactor. Fine bubble aeration or medium bubble aeration is preferred.

V aerobním bioreaktoru je biomasa aktivovaného kalu udržována díky mechanickému účinku vzduchových bublin ve vznosu. Mezi výhody této metody čištění patří dobrá účinnost eliminace organického znečištění vykazujícího nerovnoměrnost hodnot vstupních koncentrací (až 80%) a v případě optimálně nastavených technologických parametrů procesu prakticky 100% účinnost nitrifikace amoniakálního dusíku.In the aerobic bioreactor, the biomass of activated sludge is maintained due to the mechanical effect of air bubbles floating. Advantages of this purification method include good efficiency of elimination of organic contamination showing unevenness of input concentration values (up to 80%) and in case of optimally set technological process parameters practically 100% efficiency of nitrification of ammonia nitrogen.

-2CZ 31870 Ul-2GB 31870 Ul

Kontejner se substrátem a mokřadními rostlinami může být tvořen libovolným kontejnerem či vanou odpovídajících rozměrů, přičemž na dně kontejneru je směsný substrát, v němž jsou zasazeny vhodné mokřadní rostliny (např. sítina, orobinec).The substrate and wetland plant container may be any container or tub of appropriate size, with a mixed substrate at the bottom of the container containing suitable wetland plants (e.g., bulrush, cattail).

Kontejner se substrátem a mokřadními rostlinami může být vyroben z libovolného materiálu, např. z betonu, ale jednodušeji např. ze svařovaného polypropylenu samonosné konstrukce.The container with the substrate and wetland plants can be made of any material, eg concrete, but more simply eg welded polypropylene of a self-supporting construction.

Kontejner se substrátem a mokřadními rostlinami tvořící aerobní mokřad - 3. stupeň čištění není určen přímo k čištění surové průsakové vody charakterizované vyššími koncentrace polutantů, ale slouží k dočištění vody obsahující zbytkové koncentrace organických látek (CHSK a BSK) a amoniakálního dusíku, respektive v anoxických zónách aerobního mokřadu může docházet i k simultánní denitrifikaci dusičnanů na plynný dusík (oxidy dusíku).Container with substrate and wetland plants forming aerobic wetland - stage 3 cleaning is not intended directly for purification of raw leachate water characterized by higher concentrations of pollutants, but serves to purify water containing residual concentrations of organic substances (COD and BOD) and ammonia nitrogen respectively in anoxic zones aerobic wetland can also occur by simultaneous denitrification of nitrates to nitrogen gas (nitrogen oxides).

Jednotlivé segmenty jsou mezi sebou propojeny běžným potrubím. Voda protéká z jednoho segmentu do druhého buď samospádem, nebo může být použito čerpadlo.Individual segments are interconnected by common piping. The water flows from one segment to another either by gravity or a pump can be used.

V rámci jednoho výhodného provedení obsahuje kontejnerová jednotka předúpravy skládkové odpadní vody pluralitu kontejnerů, které jsou zapojeny sériově, tedy např. za první kontejner se substrátem a mokřadními rostlinami je dále zapojen druhý kontejner se substrátem a mokřadními rostlinami.In one preferred embodiment, the landfill wastewater pretreatment container unit comprises a plurality of containers that are connected in series, that is, for example, after the first substrate and wetland plant container is a second substrate and wetland plant container.

Sériové zapojení více stejných typů kontejnerů vede k zvýšení účinnosti čištění odpadní vody.Serial connection of several of the same types of containers leads to an increase in the efficiency of wastewater treatment.

V rámci jiného výhodného provedení obsahuje kontejnerová jednotka předúpravy skládkové odpadní vody pluralitu kontejnerů, které jsou zapojeny paralelně, tedy vedle sebe.In another preferred embodiment, the landfill wastewater pretreatment container unit comprises a plurality of containers that are connected in parallel, i.e. side by side.

Paralelní zapojení umožňuje pružně reagovat na potřeby skládky a na množství vody, kterou je potřeba předčistit. Paralelně může být zapojen buď jen jeden z typů kontejnerů, např. kontejner se substrátem a mokřadními rostlinami, nebo všechny typy kontejnerů, a to tak, že jsou např. dva paralelně zapojené kontejnerové anaerobní reaktory, přičemž ke každému z nich je dále zapojen kontejnerový aerobní reaktor a kontejner se substrátem a mokřadními rostlinami.Parallel connection allows for flexible responses to landfill needs and the amount of water to be pre-cleaned. Either only one type of container may be connected in parallel, eg a substrate container with wetland plants, or all container types, such as two parallel connected anaerobic reactors, each of which is further connected with a container aerobic reactor. reactor and container with substrate and wetland plants.

Paralelní zapojení více stejných typů kontejnerů vede k zvýšení čistící kapacity kontejnerové jednotky.The parallel connection of several identical types of containers leads to an increase in the cleaning capacity of the container unit.

Příklady uskutečnění technického řešeníExamples of technical solutions

Rozumí se, že níže popsané příklady provedení technického řešení slouží pouze pro ilustraci a nemají za cíl omezit technické řešení na tyto příklady. Odborník v daném oboru bude samozřejmě schopen za pomoci rutinního experimentování připravit ekvivalenty ke specifickým provedením technického řešení popsaným v tomto dokumentu. I tyto ekvivalenty jsou přitom zahrnuty do rozsahu ochrany vymezeného následujícími nároky na ochranu.It is to be understood that the examples described below are for illustrative purposes only and are not intended to limit the invention to these examples. Of course, one skilled in the art will be able to prepare equivalents to the specific embodiments described herein by routine experimentation. These equivalents are also included in the scope of protection defined by the following protection claims.

Příklad 1Example 1

K čištění skládkové vody z uzavřené kazety skládky komunálního odpadu byla připravena třístupňová bioremediační linka, která byla sestavena z dílčích technologických stupňů zapojených v sériovém uspořádání. Jednotlivé stupně byly uspořádány v následujícím pořadí:A three-stage bioremediation line was prepared for the treatment of landfill water from a closed municipal waste landfill cassette, which was composed of partial technological stages connected in series. The individual stages were arranged in the following order:

Anaerobní bioreaktor tvořený uzavřeným IBC barelem o objemu 1 m3, který představuje anaerobní článek systému. Průsaková odpadní voda byla čerpána pomocí membránového čerpadla na 1. stupeň poloprovozní technologie - anaerobní reaktor. Objem vody, protékající anaerobním bioreaktorem, byl regulován pomocí plynulého nastavení výšky hladiny v bioreaktoru. Tím bylo umožněno měnit dobu zdržení odpadní vody v anaerobním stupni podleAnaerobic bioreactor consisting of a closed 1 m 3 IBC barrel, which represents the anaerobic cell of the system. The sewage waste water was pumped by a diaphragm pump to the first stage of pilot plant technology - anaerobic reactor. The volume of water flowing through the anaerobic bioreactor was controlled by continuously adjusting the level in the bioreactor. This made it possible to vary the residence time of the effluent in the anaerobic stage according to

-3 CZ 31870 Ul technologické potřeby, resp. plánu monitoringu. Z anaerobního bioreaktoru natékala čištěná voda samospádem do aerobního bioreaktoru.-3 CZ 31870 Ul technological needs, resp. monitoring plan. Purified water flowed from the anaerobic bioreactor by gravity into the aerobic bioreactor.

Aerobní bioreaktor tvořený otevřeným IBC barelem (bez víka) o objemu 1 m3, vybavený aeračním zařízením jemnobublinné aerace uloženým na dně bioreaktoru. Zdrojem vzduchu pro aerační zařízení bylo dmychadlo umístěné vně reaktoru, které je s aeračním elementem propojeno pomocí tlakové hadice. Koncentrace kyslíku byla udržována na minimální hodnotě 2 mg/1).Aerobic bioreactor consisting of an open IBC barrel (without lid) of 1 m 3 , equipped with aerobic aeration equipment mounted on the bottom of the bioreactor. The air source for the aeration equipment was a blower located outside the reactor, which is connected to the aeration element by means of a pressure hose. The oxygen concentration was kept at a minimum of 2 mg / l).

Kontejner se substrátem a mokřadními rostlinami, tedy aerobní mokřad, byl tvořen vanou ze svařovaného polypropylenu samonosné konstrukce, která má rozměry 4(d) x 2(š) x 0,5(h) m. Aerobní mokřad byl naplněn substrátovou směsí do výšky cca 40 cm a osázen mokřadními rostlinami (sítina, orobinec). Do posledního stupně technologické linky - aerobního mokřadu natékala odpadní voda samospádem z aerobního bioreaktoru, a to prostřednictvím perforované distribuční trubky, čímž byla zajištěna rovnoměrná distribuce průtoku vody mokřadem. Na konci mokřadu odtékala předčištěná voda přes přelivnou hranu do volného uklidňovacího prostoru (bez substrátu), odkud byla vedena do akumulačního barelu k dočištění pomocí membránových technologií.The container with substrate and wetland plants, ie the aerobic wetland, consisted of a welded polypropylene tub of a self-supporting construction having dimensions of 4 (d) x 2 (w) x 0.5 (d) m. The aerobic wetland was filled with the substrate mixture to a height of approx. 40 cm and planted with wetland plants (rush, cattail). To the last stage of the process line - aerobic wetland, wastewater flowed by gravity from the aerobic bioreactor, through a perforated distribution pipe, thereby ensuring an even distribution of water flow through the wetland. At the end of the wetland, the pre-treated water flowed over the overflow edge into a free rest area (without substrate), from where it was led to an accumulation barrel for purification using membrane technologies.

Z výsledků monitoringu vyplývá, že v systému probíhala nitrifikace amoniakálního dusíku vykazující dlouhodobě vysokou účinnost (od 33 do 97 % pro celkovou dobu zdržení od 17 do 245 dní), přičemž odstraňování tohoto klíčového kontaminantu ze surové skládkové vody je kombinací nitrifikačních a denitrifikačních procesů v aerobním bioreaktoru a aerobním mokřadu. Při vyšších koncentracích NH4+-N (nad 500 mg/1) je amoniakální dusík spotřebováván převážně v aerobním mokřadu v souvislosti se zajištěním metabolických potřeb přítomných mikroorganismů a jako důležitý růstový faktor pro rozvoj mokřadních rostlin. Příkladem eliminace jednotlivých forem dusíku je graf 1. Účinnosti odstraňování amoniakálního dusíku jsou pro jednotlivé průtoky uvedeny v souhrnném grafu účinností základních kontaminantů - viz graf 2.The results of the monitoring show that the system carried out nitrification of ammonia nitrogen showing long-term high efficiency (from 33 to 97% for a total residence time of 17 to 245 days), while removing this key contaminant from raw landfill water is a combination of nitrification and denitrification processes in aerobic bioreactor and aerobic wetland. At higher concentrations of NH4 + -N (above 500 mg / l), ammonia nitrogen is consumed predominantly in the aerobic wetland in order to ensure the metabolic needs of the microorganisms present and as an important growth factor for the development of wetland plants. An example of elimination of individual forms of nitrogen is shown in Chart 1. Ammoniacal nitrogen removal efficiency for individual flow rates is presented in a summary graph of the effectiveness of basic contaminants - see Chart 2.

Z dalších výsledků účinnosti odstraňování základních polutantů z odpadní vody, které jsou graficky znázorněny v grafu 2, je pro dané rozmezí nastavených průtoků vody patrné výrazné snížení obsahu dalšího bazálního nutrientu - fosforu obsaženého ve fosforečnanech. Účinnost eliminace fosforečnanů se v převažující míře pohybuje od 42 do 98 %. Relativně vysokých účinnosti čištění bylo dosaženo i v případě organického znečištění - CHSKcr (většinou v intervalu od 30 do 83 %), iontově rozpuštěných látek (hodnota celkové vodivosti klesla až o 60 %) a snížení koncentrace boru ve finálním odtoku předčištěné vody (účinnost převážně od 30 do 86 %).Other results of removal of basic pollutants from waste water, which are graphically depicted in graph 2, show for a given range of set water flows a significant decrease in the content of another basal nutrient - phosphorus contained in phosphates. The phosphate elimination efficiency is predominantly between 42 and 98%. Relatively high purification efficiency was achieved also in case of organic pollution - CODcr (mostly in the interval from 30 to 83%), ionic solutes (value of total conductivity decreased by up to 60%) and decrease of boron concentration in final run-off of pre-treated water. 30 to 86%).

Příklad 2Example 2

Obdobné uspořádání jednotlivých prvků jako v příkladu 1 bylo aplikováno pro čištění skládkové vody z otevřené kazety skládky komunálního odpadu. Navíc však byl za první aerobní mokřad zapojen druhý aerobní mokřad se stejnými parametry.A similar arrangement of the individual elements as in Example 1 was applied to the treatment of landfill water from an open municipal waste landfill cartridge. In addition, however, a second aerobic wetland with the same parameters was involved after the first aerobic wetland.

Také v tomto systému bylo možné pozorovat aktivní proces nitrifikace amoniakálního dusíku, který byl zaznamenán celkem ve 3 stupních technologie, konkrétně v aerobním bioreaktoru a v navazujícím dvojstupňovém aerobním mokřadu. Nitrifikace probíhá hlavně do 1. stupně nitrifikace (nitritace), na dusitanový dusík. Paralelně s nitrifikací dochází v aerobních mokřadech ke snižování obsahu NH4+-N v souvislosti s jeho přímým využitím přítomnou biocenózou mikroorganismů v metabolických procesech (základní biogenní prvek) a jeho asimilací biomasou mokřadních rostlin. Eliminace amoniakálního dusíku vykazuje dlouhodobě vysokou účinnost (od 70 do 96 %, pro celkovou dobu zdržení od 17 do 290 dní). Výstižným příkladem eliminace jednotlivých forem dusíku je sloupcový graf - viz graf 3. Účinnosti odstraňování amoniakálního dusíku jsou pro jednotlivé průtoky uvedeny v souhrnném grafu účinností základních kontaminantů - viz graf 4.Also in this system it was possible to observe an active process of nitrification of ammonia nitrogen, which was recorded in three stages of technology, namely in the aerobic bioreactor and in the following two-stage aerobic wetland. Nitrification takes place mainly to the first nitrification (nitritation), to nitrite nitrogen. In parallel with nitrification, the NH4 + -N content in aerobic wetlands is reduced due to its direct use by the present biocoenosis of microorganisms in metabolic processes (the basic biogenic element) and its assimilation by the biomass of wetland plants. The elimination of ammoniacal nitrogen shows a long-term high efficiency (from 70 to 96%, for a total residence time of 17 to 290 days). A good example of the elimination of individual forms of nitrogen is the bar graph - see graph 3. Ammoniacal nitrogen removal efficiency for individual flow rates is presented in the summary graph of the effectiveness of basic contaminants - see graph 4.

-4CZ 31870 Ul-4GB 31870 Ul

Z ostatních výsledků účinnosti odstraňování základních polutantů z odpadní vody, které jsou graficky znázorněny v grafu 4, je zřejmá významná eliminace fosforečnanů, obdobně jako u amoniakálního dusíku dochází ke snížení koncentrace fosforečnanů v aerobních zónách, zajímavé je snížení obsahu fosforečnanového dusíku v aerobním bioreaktoru, které pravděpodobně souvisí s inkorporací jednoduchého fosforečnanového fosforu do buněk mikroorganismů tvořících biocenózu „aktivovaného“ kalu. Dochází k přeměně fosfátů na polyfosfáty, které v buňkách tvoří energetickou rezervu pro rozvoj populace mikroorganismů v biochemicky nepříznivých podmínkách. Účinnost eliminace fosforečnanů se v převažující míře pohybuje od 30 do 97 %. Relativně vysokých účinnosti čištění bylo dosaženo i v případě organického znečištění - CHSKcr (většinou v intervalu od 30 do 80 %), iontově rozpuštěných látek (hodnota celkové vodivosti klesla až o 60%) a snížení koncentrace boru ve finálním odtoku předčištěné vody (účinnost převážně od 30 do 97 %).From the other results of removal of basic pollutants from wastewater, which are graphically depicted in Figure 4, there is a significant elimination of phosphates, similarly as in ammonia nitrogen there is a decrease of phosphate concentration in aerobic zones, interesting is reduction of phosphate nitrogen content in aerobic bioreactor. it is probably related to the incorporation of simple phosphate phosphorus into the cells of microorganisms forming the 'activated' sludge biocoenosis. Phosphates are converted to polyphosphates, which form an energy reserve in cells for the development of a population of microorganisms under biochemically unfavorable conditions. The phosphate elimination efficiency is predominantly between 30 and 97%. Relatively high purification efficiency was achieved also in case of organic pollution - CODcr (mostly in the interval from 30 to 80%), ionic solutes (value of total conductivity decreased by up to 60%) and reduction of boron concentration in final run-off of pre-treated water. 30 to 97%).

Příklad 3Example 3

Stejné uspořádání jednotlivých prvků jako v příkladu 2 bylo aplikováno pro čištění skládkové vody z toxické kazety umístěné na skládce nebezpečného odpadu.The same arrangement of the individual elements as in Example 2 was applied to the treatment of landfill water from a toxic cassette placed in a hazardous waste landfill.

V případě odpadní vody z kazety nebezpečného odpadu je amoniakální dusík odstraňován v nitrifikačně-denitrifikačních procesech probíhajících kromě anaerobního bioreaktoru ve všech technologických segmentech. Z většiny experimentálně získaných dat vyplývá, že v aerobním bioreaktoru dochází k úplné nitrifikaci až do 2. stupně (na dusičnany). Dusičnany jsou pak redukovány v mikroanaerobních zónách aerobních mokřadů na dusitany, plynný dusík a v jednom případě dokonce zpět až na amoniakální dusík (disimilativní redukce nitrátů, nitrátová amonifikace). Eliminace amoniakálního dusíku vykazuje dlouhodobě vysokou účinnost (od 46 do 100 %, pro celkovou dobu zdržení od 20 do 74 dní). Příkladem eliminace jednotlivých forem dusíku je graf - viz graf 5. Účinnosti odstraňování amoniakálního dusíku jsou pro jednotlivé průtoky uvedeny v souhrnném grafů účinností základních kontaminantů - viz graf 6.In the case of waste water from the hazardous waste cassette, ammonia nitrogen is removed in nitrification-denitrification processes taking place in all technological segments except for the anaerobic bioreactor. Most of the experimentally obtained data show that in the aerobic bioreactor complete nitrification occurs up to the 2nd degree (to nitrates). Nitrates are then reduced in microanaerobic zones of aerobic wetlands to nitrites, nitrogen gas and in one case even back to ammoniacal nitrogen (disimilative nitrate reduction, nitrate amonification). The elimination of ammoniacal nitrogen shows a long-term high efficiency (from 46 to 100%, for a total residence time of 20 to 74 days). An example of elimination of individual forms of nitrogen is the graph - see graph 5. Ammoniacal nitrogen removal efficiency is shown in the aggregate graphs of the effectiveness of basic contaminants for individual flows - see graph 6.

Z dalších výsledků účinnosti odstraňování základních polutantů z odpadní vody, které jsou graficky znázorněny grafu 6, je patrné výrazné snížení koncentrace fosforečnanů. Účinnost eliminace fosforečnanů se v převažující míře pohybuje od 25 do 82 %. Středně vysokých účinnosti čištění bylo dosaženo v případě organického znečištění - CHSKcr (většinou v intervalu od 5 do 41 %), iontově rozpuštěných látek (hodnota celkové vodivosti klesla až o 50 %) a snížení koncentrace boru ve finálním odtoku předčištěné vody (účinnost převážně od 15 do 77 %).Other efficacy results of the removal of basic pollutants from the waste water, which are shown graphically in Figure 6, show a marked reduction in phosphate concentration. The phosphate elimination efficiency is predominantly between 25 and 82%. Moderately high purification efficiency was achieved in case of organic contamination - CODcr (mostly in the interval from 5 to 41%), ionically dissolved substances (total conductivity value decreased by up to 50%) and reduction of boron concentration in the final run-off of pre-treated water up to 77%).

Průmyslová využitelnostIndustrial applicability

Kontejnerové jednotky předúpravy skládkové odpadní vody dle předloženého technického řešení jsou použitelné pro přečištění (předúpravu) skládkových odpadních vod ze skládek všech skupin (S-IO: S - inertní odpad; S-OO: S - ostatní odpad; S-NO: S - nebezpečný odpad), a to jak skládek již uzavřených a procházejících rekultivací, nebo u nichž již byla rekultivace ukončena, tak u skládek otevřených. Uplatní se rovněž i u několika kazetových skládek, které řeší odpadní vody z jednotlivých pro skladování již uzavřených kazet.Container pre-treatment units of landfill wastewater according to the present technical solution are applicable for treatment (pre-treatment) of landfill wastewater from landfills of all groups (S-IO: S - inert waste; S-OO: S - other waste; S-NO: S - hazardous both landfills already closed and undergoing recultivation, or for which reclamation has already been completed and open landfills. It also applies to several cassette landfills, which solve waste water from individual cassettes already stored.

Výhodou kontejnerových jednotek dle předloženého technického řešení je jejich nízká pořizovací cena a rovněž jejich mobilita a možnost připravit řešení konkrétně na míru té které skládky ve velmi krátkém časovém období.The advantage of container units according to the present technical solution is their low purchase price as well as their mobility and the possibility to prepare a solution specifically tailored to the particular landfill in a very short period of time.

Další obrovskou výhodou je jejich praktická bezobsluhovost, která s sebou nese i nízké provozní náklady.Another huge advantage is their practical unattended operation, which also brings low operating costs.

Claims (4)

1. Kontejnerová jednotka předúpravy skládkové odpadní vody, vyznačující se tím, že 5 obsahuje alespoň jeden kontejnerový anaerobní bioreaktor, alespoň jeden kontejnerový aerobní bioreaktor a alespoň jeden kontejner se substrátem a mokřadními rostlinami.Container unit for landfill wastewater pretreatment, characterized in that 5 comprises at least one container anaerobic bioreactor, at least one container aerobic bioreactor and at least one container with a substrate and wetland plants. 2. Kontejnerová jednotka předúpravy skládkové odpadní vody podle nároku 1, vyznačující se tím, že kontejnerový aerobní bioreaktor je opatřen alespoň jedním aeračním systémem ío poháněným dmychadlem umístěným vně kontejneru.A landfill wastewater pretreatment container unit according to claim 1, wherein the container aerobic bioreactor is provided with at least one aeration system having a powered fan located outside the container. 3. Kontejnerová jednotka předúpravy skládkové odpadní vody podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že obsahuje pluralitu kontejnerů, přičemž více kontejnerů stejného typu je zapojeno sériově.A landfill wastewater pretreatment container unit according to claim 1 or 2, characterized in that it comprises a plurality of containers, wherein several containers of the same type are connected in series. 4. Kontejnerová jednotka předúpravy skládkové odpadní vody podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že obsahuje pluralitu kontejnerů, přičemž více kontejnerů stejného typuje zapojeno paralelně.A landfill wastewater pretreatment container unit according to claim 1 or 2, characterized in that it comprises a plurality of containers, wherein several containers of the same type are connected in parallel.
CZ2018-34909U 2018-04-27 2018-04-27 A container landfill waste water pre-treatment unit CZ31870U1 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2018-34909U CZ31870U1 (en) 2018-04-27 2018-04-27 A container landfill waste water pre-treatment unit

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2018-34909U CZ31870U1 (en) 2018-04-27 2018-04-27 A container landfill waste water pre-treatment unit

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ31870U1 true CZ31870U1 (en) 2018-06-25

Family

ID=62783873

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2018-34909U CZ31870U1 (en) 2018-04-27 2018-04-27 A container landfill waste water pre-treatment unit

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ31870U1 (en)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8192626B2 (en) Wastewater chemical/biological treatment method for open water discharge
Malovanyy et al. Two-stage treatment of solid waste leachates in aerated lagoons and at municipal wastewater treatment plants
Yildiz Water and wastewater treatment: Biological processes
Li et al. Leachate treatment using a demonstration aged refuse biofilter
KR101241817B1 (en) Treatment method of leachates from landfill and device thereof
Mažeikienė Improving small-scale wastewater treatment plant performance by using a filtering tertiary treatment unit
KR100661815B1 (en) The sewage treatment system
Bouaouda et al. Techniques for treating leachate discharges: A critical review
Mehrdadi et al. Determination of dairy wastewater treatability by bio-trickling filter packed with lava rocks–case study PEGAH dairy factory
Lavrova et al. Nutrients and organic matter removal in a vertical-flow constructed wetland
KR100701599B1 (en) Apparatus for removal of non-point source pollutant by using media
Azeez et al. Sequencing batch reactor (SBR) technology in wastewater treatment: A mini-review
Kankanige et al. Low-Cost Permeable Reactive Barrier (PRB) System to treat the organic compounds and nutrients in the groundwater contaminated by the landfill-leachate
Ahmad et al. A review of municipal solid waste (MSW) landfill management and treatment of leachate
Jassal et al. Sustainable waste water treatment: opportunities and challenges
JP5612005B2 (en) Water treatment system and water treatment method
Malik et al. Low-cost municipal wastewater treatment options for use in Pakistan–a review
Kedrova et al. Domestic wastewater treatment facilities of small towns
CN114314850A (en) Constructed wetland deep purification device and method for high-salt refractory organic wastewater
CZ31870U1 (en) A container landfill waste water pre-treatment unit
KR101394403B1 (en) Landfill having movable leachate cleaning device
Lv et al. Pilot Scale Study on Combined Ultra Filtration and Other Technique to Treat Rural Domestic Sewage
KR100311587B1 (en) Batch type apparatus for treating organic wastewater/sewage
Smailagić et al. Review of techniques for landfill leachate treatment
CN219752071U (en) Biochemical tail water denitrification disinfection integration equipment of plant

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20180625

MK1K Utility model expired

Effective date: 20220427