CZ31799U1 - Pevnostní spoj kompozitních tenkostěnných segmentů, zejména dílů břevna závor pro železniční přejezdy - Google Patents
Pevnostní spoj kompozitních tenkostěnných segmentů, zejména dílů břevna závor pro železniční přejezdy Download PDFInfo
- Publication number
- CZ31799U1 CZ31799U1 CZ2018-34891U CZ201834891U CZ31799U1 CZ 31799 U1 CZ31799 U1 CZ 31799U1 CZ 201834891 U CZ201834891 U CZ 201834891U CZ 31799 U1 CZ31799 U1 CZ 31799U1
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- bases
- segments
- strength joint
- joint according
- barriers
- Prior art date
Links
Landscapes
- Connection Of Plates (AREA)
Description
Oblast techniky
Technické řešení spadá do oblasti stavebnicových konstrukcí rozebíratelných pevnostních spojů kompozitních tenkostěnných plastových segmentů, zejména dílů břevna závor pro železniční přejezdy.
Dosavadní stav techniky
V současné době je velká většina železničních přejezdů chráněna automaticky ovládanými závorami, jejichž konstrukce se liší podle typu přejezdu a šířky komunikace. Původně se břevna závor vyráběla z kovových trubek kruhového nebo oválného průřezu, od čehož však bylo z bezpečnostních důvodů upuštěno, neboť tato břevna byla velmi těžko přerazitelná a v případě uvíznutí vozidla na kolejích prakticky znemožňovala jeho odstranění před příjezdem vlaku. Je známo řešení závor dle dokumentu CS 98231, který popisuje břevno závor tvořených kovovými díly, vzájemně spojenými přerazitelnými dřevěnými lámacími spojkami. Toto řešení nebylo doporučeno vzhledem k nákladovosti výroby k masívnímu využívání a v současné době se závory vybavují vesměs dřevěnými břevny tvořenými zdvojenými obdélníkovými profily, které jsou spojeny příčkami, jejichž délka se od místa uchycení k pohonu závory směrem ke koncové části postupně zmenšuje. Na bočních stěnách jsou pak břevna opatřena reflexními odrazovými prvky. Tento typ břeven v současné době nevyhovuje požadavkům na kvalitu a dlouhodobost bezúdržbového používání, protože břevna podléhají vlivům povětrnostních podmínek, když například při poškození jejich povrchového nátěru nebo vlivem velkých výkyvů teploty dochází k nasávání venkovní vlhkosti, která má za následek zahájení hnilobného procesu a zvýšení hmotnosti. Vlivem zvýšené hmotnosti břevna dojde k porušení rovnováhy sestavy pohon závory břevno, což může mít vliv na zvýšené opotřebení pohonu závory. Další nevýhodou tohoto typu břeven závor je, že jsou převážena z výroby do místa instalace ve smontovaném stavu, což způsobuje u dlouhých břeven pro široké komunikace velké problémy a zvyšuje nákladovost jejich montáže. K nevýhodám současného stavu v oblasti konstrukce břeven závor patří i skutečnost, že je není možno vybavovat světelnými LED zdroji, protože to vlastnosti dřeva neumožňují. Konečně jsou v současné době dřevěná břevna závor nahrazována různými celistvými profily kruhového, oválného, obdélníkového nebo šestihranného průřezu vyrobenými z plastů nebo lehkých slitin, které nepodléhají povětrnostním vlivům a mají vyšší pevnostní parametry. Nevýhodou těchto provedení jsou poměrně vysoké nároky na přepravu do místa instalace a skutečnost, že při jakémkoliv poškození břevna je nutná jeho výměna jako celku.
Podstata technického řešení
Je proto snahou předkládaného technického řešení představit nový typ konstrukce břevna pro železniční závory, které by odstraňovalo nevýhody současných a užívaných provedení, nepodléhalo povětrnostním vlivům a splňovalo veškeré požadavky z hlediska bezpečnosti provozu na komunikacích.
Stanoveného cíle je dosaženo provedením, v němž je uplatněno toto technické řešení, kterým je pevnostní spoj kompozitních tenkostěnných segmentů, zejména dílů břevna závor pro železniční přejezdy, tvořených tvarovanými profily, jehož podstata spočívá v tom, že segmenty jsou vytvořeny v podstatě ve tvaru písmene „I, jehož středová stojina je na obou koncích opatřena základnami, kde jednak každý ze segmentů je v jedné koncové části opatřen středovým vybráním vytvářejícím ve směru kolmém k podélné ose segmentu dorazovou plochu a na vnitřních stěnách základen vytvářejícím vodící plochy a jednak na koncové části segmentu protilehlé vytvoření
- 1 CZ 31799 U1 vybrání jsou vnější stěny základen opatřeny příčnými drážkami, které jsou vytvořeny ve vzdálenosti odpovídající vzdálenosti dorazové plochy od čel základen a ve kterých je upevněna zámková lišta, přičemž základny segmentů a zámková lišta jsou upraveny pro zajištění vzájemného rozebíratelného spojení.
Ve výhodném provedení jsou základny na svých čelech opatřeny sadou montážních otvorů a zámková lišta je opatřena sadou spojovacích otvorů, jejichž rozteče a velikost odpovídají vytvoření montážních otvorů na základně, přičemž spoj je vybaven sadou spojovacích prvků.
Dále je výhodné, když spojovací prvky jsou tvořeny závitovými šrouby nebo vruty opatřenými podložkami, když základny segmentů jsou střechovitě zkoseny a jsou zakončeny protilehle orientovanými lemy a když zámková lišta je v příčné drážce upevněna, zejména zalisována nebo nalepena.
Předkládaným technickým řešením se dosahuje nového a vyššího účinku v tom, že umožňuje vytvoření variabilních konstrukcí břeven závor různé délky podle požadavků zákazníků, přičemž jednotlivé díly jsou snadno rozebíratelné, takže v případě poškození jsou bezproblémově vyměnitelné. Nová břevna nepodléhají povětrnostním vlivům a jsou přepravitelná z výroby na místo instalace v rozloženém stavu, čímž se snižují náklady na dopravu. Konečně je výhodné, že vzhledem k použitému konstrukčnímu materiálu jsou břevna osaditelná světelnými LED zdroji.
Objasnění výkresů
Konkrétní příklady provedení tohoto technického řešení jsou schematicky znázorněny na připojených výkresech, kde obr. 1 je axonometrický pohled na pevnostní spoj, obr. 2 je axonometrický pohled na pevnostní spoj z obr. 1 v explodovaném provedení a obr. 3 je sestava čtyřdílného závorového břevna s uplatněním předmětných pevnostních spojů,
Výkresy, které znázorňují představované technické řešení a následně popsané příklady konkrétních provedení v žádném případě neomezují rozsah ochrany uvedený v definici, ale jen objasňují podstatu tohoto technického řešení.
Příklady uskutečnění technického řešení
Toto technické řešení se týká realizace rozebíratelného pevnostního spoje kompozitních tenkostěnných segmentů 1 tvořených tvarovanými profily a jeho příkladné provedení je znázorněno na připojených obrázcích. Segmenty 1 jsou vyrobeny s výhodou z plastu kompozitním zpracováním v autoklávu a jsou vytvořeny v podstatě ve tvaru písmene „I, jehož středová stojina 11 je na obou koncích opatřena střechovitě zkosenými základnami 12 zakončenými protilehle orientovanými lemy 13. Každý ze segmentů 1 je v jedné koncové části opatřen neoznačeným středovým vybráním vytvářejícím ve směru kolmém k podélné ose segmentu 1 dorazovou plochu 14 a na vnitřních stěnách základen 12 vytvářejícím vodící plochy 15, přičemž základny 12 jsou na svých čelech 16 opatřeny sadou montážních otvorů 17, například závitových. Na koncové části segmentu 1 protilehlé vytvořenému vybrání jsou vnější stěny základen 12 opatřeny příčnými drážkami 18, vytvořenými ve vzdálenosti odpovídající hloubce vybrání, tedy vzdálenosti dorazové plochy 14 od čel 16 základen 12.
Spoj je realizovatelný pro dvojice segmentů 1 stejného průřezu, a to dvojice, u níž tvar a rozměry vodících ploch 15 základen 12 jednoho segmentu 1_ odpovídají tvaru a rozměrům vnějších stěn
-2CZ 31799 U1 základen 12 druhého segmentu 1, takže jsou do sebe vzájemně zasunutelné. V příčné drážce 18 je upevněna, například zalisována nebo nalepena, zámková lišta 2 opatřená sadou spojovacích otvorů 21, jejichž rozteče a velikost odpovídají vytvoření montážních otvorů 17 na základně 12. Nedílnou součástí pevnostního spoje je i sada spojovacích prvků 3, realizovaných například šrouby opatřenými podložkami.
Při montáži břevna se menší segment 1_ zasune svojí koncovou částí opatřenou příčnou drážkou 18 do vybrání většího segmentu 1 tak, že se opře o dorazovou plochu 14. Tím dojde k dosednutí čela 16 většího segmentu 1 k zámkové liště 2 a následně se oba segmenty 1 vzájemně zafixují přitažením spojovacích prvků 3. Analogicky se postupuje i u dalších následně odstupňovaných segmentů 1.
Popsané provedení spoje není jediným možným provedením podle tohoto technického řešení, ale například základny 12 nemusí být střechovitě zkoseny, ale mohou být vedeny kolmo k vytvoření stojiny 11. Stejně tak spojovací prvky 3 nemusí být realizovány šrouby, ale mohou být použity například vruty nebo jiná standardní rozebíratelná provedení spojů.
Průmyslová využitelnost
Pevnostní spoj kompozitních tenkostěnných segmentů je navržen zejména pro spojování dílů břevna závor pro železniční přejezdy, ale je možno jej použít i v dalších oborech, například pro spojování dílů stěžňů lodí nebo jiných dlouhých konstrukčních členů, které je možno nebo výhodné přepravovat či skladovat v demontovaném stavu.
NÁROKY NA OCHRANU
Claims (5)
1. Pevnostní spoj kompozitních tenkostěnných segmentů, zejména dílů břevna závor pro železniční přejezdy, tvořených tvarovanými profily, vyznačující se tím, že segmenty (1) jsou vytvořeny v podstatě ve tvaru písmene „I, jehož středová stojina (11) je na obou koncích opatřena základnami (12), kde jednak každý ze segmentů (1) je v jedné koncové části opatřen středovým vybráním vytvářejícím ve směru kolmém k podélné ose segmentu (1) dorazovou plochu (14) a na vnitřních stěnách základen (12) vytvářejícím vodící plochy (15) a jednak na koncové části segmentu (1) protilehlé vytvoření vybrání jsou vnější stěny základen (12) opatřeny příčnými drážkami (18), které jsou vytvořeny ve vzdálenosti odpovídající vzdálenosti dorazové plochy (14) od čel (16) základen (12) a ve kterých je upevněna zámková lišta (2), přičemž základny (12) segmentů (1) a zámková lišta (2) jsou upraveny pro zajištění vzájemného rozebíratelného spojení.
2. Pevnostní spoj podle nároku 1, vyznačující se tím, že základny (12) jsou na svých čelech (16) opatřeny sadou montážních otvorů (17) a zámková lišta (2) je opatřena sadou spojovacích otvorů (21), jejichž rozteče a velikost odpovídají vytvoření montážních otvorů (17) na základně (12), přičemž spoj je vybaven sadou spojovacích prvků (3).
3. Pevnostní spoj podle nároku 2, vyznačující se tím, že spojovací prvky (3) jsou tvořeny závitovými šrouby nebo vruty opatřenými podložkami.
4. Pevnostní spoj podle některého z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že základny (12) segmentů (1) jsou střechovitě zkoseny a jsou zakončeny protilehle orientovanými lemy (13).
-3 CZ 31799 U1
5. Pevnostní spoj podle některého z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že zámková lišta (2) je v příčné drážce (18) upevněna, zejména zalisována nebo nalepena.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ2018-34891U CZ31799U1 (cs) | 2018-04-23 | 2018-04-23 | Pevnostní spoj kompozitních tenkostěnných segmentů, zejména dílů břevna závor pro železniční přejezdy |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ2018-34891U CZ31799U1 (cs) | 2018-04-23 | 2018-04-23 | Pevnostní spoj kompozitních tenkostěnných segmentů, zejména dílů břevna závor pro železniční přejezdy |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ31799U1 true CZ31799U1 (cs) | 2018-05-22 |
Family
ID=62188908
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ2018-34891U CZ31799U1 (cs) | 2018-04-23 | 2018-04-23 | Pevnostní spoj kompozitních tenkostěnných segmentů, zejména dílů břevna závor pro železniční přejezdy |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CZ (1) | CZ31799U1 (cs) |
-
2018
- 2018-04-23 CZ CZ2018-34891U patent/CZ31799U1/cs not_active IP Right Cessation
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CA2607711C (en) | Moment-resisting joint and system | |
DE69731962T2 (de) | Aus polymersubstanzen zusammengesetzte modulare stützkonstruktion | |
EP1930520B1 (de) | Modulare Fachwerkkonstruktion aus Beton | |
WO2016133291A3 (ko) | 조립트러스 매립형 합성보 | |
AT511220B1 (de) | Deckenelement zur ausbildung von gebäudedecken | |
JP5464350B2 (ja) | プレストレス木床版を用いた木橋 | |
US20200001190A1 (en) | Backbone rail for a roller coaster and roller coaster arrangement | |
CZ31799U1 (cs) | Pevnostní spoj kompozitních tenkostěnných segmentů, zejména dílů břevna závor pro železniční přejezdy | |
CZ2018193A3 (cs) | Pevnostní spoj kompozitních tenkostěnných segmentů, zejména dílů břevna závor pro železniční přejezdy | |
DD249893A5 (de) | Laufschiene | |
EP3574163B1 (de) | Set und rahmenkonstruktion zur bildung eines podests, einer bühne und/oder einer tribüne | |
EP3252247B1 (de) | Holzbauteil und nut-feder-verbindung | |
KR200381619Y1 (ko) | 조립식 난간 | |
CN220365274U (zh) | 一种高层建筑装配式平台 | |
CA2979623C (en) | Moment-resisting joint and system | |
DE102016118014A1 (de) | Binder, insbesondere Dachbinder für eine Halle | |
DE29815087U1 (de) | Kurvenförmiger Gebindetransporteur | |
DE102005037556A1 (de) | Schienenbahn aus komponententechnischen Bausteinen, Plattenwagen und Rollensatz auch zur Bildung maschinentechnisch gebietsübergreifender Anlagen | |
EP0798419A1 (de) | Begeh- und/oder befahrbare Vorrichtung | |
DE3923471A1 (de) | Holzverbindungstechnik mittels lamellen | |
EP0967339B1 (de) | Balkon an einer Gebäudewand | |
DE102020132662A1 (de) | T-Verbindung für Pfosten-Riegel-Konstruktionen und Pfosten- Riegel-Konstruktion mit einer derartigen T-Verbindung | |
KR20200137683A (ko) | 조경시설물 및 데크용 난간 | |
DE202005012492U1 (de) | Schienenbahn aus komponententechnischen Bausteinen, Plattenwagen und Rollensatz auch zur Bildung maschinentechnisch gebietsübergreifender Anlagen | |
EP1712693B1 (de) | Bauwerkwand aus Holz |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
FG1K | Utility model registered |
Effective date: 20180522 |
|
MK1K | Utility model expired |
Effective date: 20220423 |