CZ31675U1 - Systém pro monitoring a řízení elektrických ohradníků - Google Patents

Systém pro monitoring a řízení elektrických ohradníků Download PDF

Info

Publication number
CZ31675U1
CZ31675U1 CZ2018-34563U CZ201834563U CZ31675U1 CZ 31675 U1 CZ31675 U1 CZ 31675U1 CZ 201834563 U CZ201834563 U CZ 201834563U CZ 31675 U1 CZ31675 U1 CZ 31675U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
module
network
radio
generator
electric
Prior art date
Application number
CZ2018-34563U
Other languages
English (en)
Inventor
Jiří Novák
Original Assignee
VNT electronics s.r.o.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by VNT electronics s.r.o. filed Critical VNT electronics s.r.o.
Priority to CZ2018-34563U priority Critical patent/CZ31675U1/cs
Publication of CZ31675U1 publication Critical patent/CZ31675U1/cs
Priority to DE202018102939.8U priority patent/DE202018102939U1/de
Priority to FR1870632A priority patent/FR3076650B3/fr

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H05ELECTRIC TECHNIQUES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • H05CELECTRIC CIRCUITS OR APPARATUS SPECIALLY DESIGNED FOR USE IN EQUIPMENT FOR KILLING, STUNNING, OR GUIDING LIVING BEINGS
    • H05C1/00Circuits or apparatus for generating electric shock effects
    • H05C1/04Circuits or apparatus for generating electric shock effects providing pulse voltages
    • GPHYSICS
    • G08SIGNALLING
    • G08CTRANSMISSION SYSTEMS FOR MEASURED VALUES, CONTROL OR SIMILAR SIGNALS
    • G08C17/00Arrangements for transmitting signals characterised by the use of a wireless electrical link
    • G08C17/02Arrangements for transmitting signals characterised by the use of a wireless electrical link using a radio link
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04QSELECTING
    • H04Q9/00Arrangements in telecontrol or telemetry systems for selectively calling a substation from a main station, in which substation desired apparatus is selected for applying a control signal thereto or for obtaining measured values therefrom
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04QSELECTING
    • H04Q2209/00Arrangements in telecontrol or telemetry systems
    • H04Q2209/80Arrangements in the sub-station, i.e. sensing device
    • H04Q2209/82Arrangements in the sub-station, i.e. sensing device where the sensing device takes the initiative of sending data
    • H04Q2209/823Arrangements in the sub-station, i.e. sensing device where the sensing device takes the initiative of sending data where the data is sent when the measured values exceed a threshold, e.g. sending an alarm

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Computer Networks & Wireless Communication (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Insects & Arthropods (AREA)
  • Alarm Systems (AREA)
  • Telephonic Communication Services (AREA)
  • Catching Or Destruction (AREA)

Description

Technické řešení se týká elektrických ohradníků, které slouží pro vymezení pastvin a výběhů chovaných zvířat.
Dosavadní stav techniky
V současné době jsou známy elektrické ohradníky, které slouží k vymezení prostoru, ve kterém se mohou chovaná zvířata volně pohybovat. Konstrukce ohradníku zahrnuje nosné kolíky, které se umisťují podél hranice pastviny, či výběhu. Nosné kolíky jsou zpravidla svisle zaraženy do země. Na nosném kolíku je uspořádán alespoň jeden elektricky izolovaný držák, do kterého se uchycuje elektrický vodič. Pokud lokální situace neumožňuje použití nosných kolíků, mohou být izolované držáky upevněny na jiné vhodné předměty, jako jsou např. kmeny stromů, ploty, zábradlí, atp. Elektrický vodič je neizolovaný, aby při kontaktu s vodičem došlo k zásahu elektrickým proudem. Elektrické vodiče jsou připojeny ke zdroji elektrického napětí.
Počet neizolovaných vodičů není při konstrukci ohradníku nijak omezen, avšak z pravidla se používají dva neizolované elektrické vodiče, které jsou uspořádány nad sebou. Rozestupy mezi izolovanými držáky jsou voleny tak, aby byl neizolovaný elektrický vodič dostatečně napnutý. Mnohdy jsou elektrické ohradníky přerušeny různými bránami a vrátky, pro možnost průchodu osob a průjezdu techniky.
Nevýhody výše uvedeného stavu techniky spočívají v tom, že elektrické ohradníky vyžadují pravidelné kontroly, v rámci kterých se musí zkontrolovat, zda není někde neizolovaný elektrický vodič přerušen, spadlý na zem, či ve zkratu s dalším neizolovaným elektrickým vodičem. Dále je potřeba, zejména u rozsáhlejších pastvin a výběhů pravidelně kontrolovat zdroje elektrického napětí. Pokud by kontroly nebyly pravidelně prováděny, mohou zvířata opustit vymezený prostor, čímž může vzniknout škoda na majetku a zdraví obyvatel. Je nevýhodné, že pravidelné kontroly spotřebují hodně pracovních hodin, které by provozovatel pastvin a výběhu mohl investovat do jiných činností. Mnohdy také dochází k sabotážím elektrických ohradníků, ať už úmyslným, tak neúmyslným, jako je například stržení neizolováného elektrického vodiče zemědělskou technikou, či špatné uzavření brány, či dveří, neproškoleným turistou, atp.
Výše uvedené nevýhody se snaží řešit vynález zveřejněný v dokumentu mezinárodní přihlášky vynálezu WO 2017144803 (Al). Uvedený vynález navrhuje použití vzdálených stanic, které by obsluhovaly zdroje napájení elektrických ohradníků. Tyto vzdálené stanice mohou komunikovat pomocí bezdrátového signálu s přenosným ovládacím prostředkem, který umožňuje vzdálené vypínání a zapínání elektrického napájení ohradníku. Současně vynález uvádí, že informace o kontrole stavu vypnuto/zapnuto je alespoň jednou dodatečně zkontrolována. Pokud by nedošlo ke splnění požadavku, tak by přenosný ovládací prostředek vygeneroval chybové hlášení s upozorněním pro provozovatele elektrického ohradníku.
Je výhodné, že vynález ušetří obsluze ohradníku čas, který by potřebovala k návštěvě zdrojů elektrického napětí potřebný pro jejich individuální vypnutí a zapnutí. Na druhou stranu je nevýhodné, že funkce monitoringu a řízení elektrických ohradníků poskytované vynálezem jsou omezené, že aplikace uvedeného vynálezu vyčerpává zdroje elektrického napětí, a že uvedený vynález neodstraňuje některé z výšeuvedených nevýhod stávajícího stavu techniky.
Proto je úkolem technického řešení vytvoření systému pro monitoring a řízení elektrických ohradníků, který by byl energeticky nenáročný, který by umožňoval nastavování chodu zdrojů elektrického napětí, který by umožňoval monitoring nejen zdrojů elektrického napětí, ale
- 1 CZ 31675 U1 i monitoring stavu neizolovaných elektrických vodičů, který by umožňoval monitoring zvířat, a který by zkracoval potřebný čas na obsluhu a servis elektrických ohradníků.
Podstata technického řešení
Vytčený úkol je vyřešen vytvořením systému pro monitoring a řízení elektrických ohradníků podle uvedeného technického řešení, jehož podstata je následující:
Systém pro monitoring a řízení elektrických ohradníků je tvořen alespoň jedním generátorem pro generování elektrických impulzů do elektrického ohradníku. Generátor je opatřen alespoň jedním komunikačním párem, který zahrnuje vysílač a přijímač rádiového signálu pro navázání obousměrného rádiového spojení. Generátor je pomocí komunikačního páru, a tedy i pomocí obousměrného rádiového spojení, komunikačně spojen se serverem.
Server je opatřený alespoň jedním komunikačním párem zahrnujícím vysílač a přijímač rádiového signálu pro navázání obousměrného rádiového spojení obdobně, jako u generátorů.
Obousměrné rádiové spojení umožňuje vzdáleně ovládat generátory elektrických ohradníků a monitorovat jejich stav tak, aby vytvořili v systému vlastní síť technologie „Internet of Things“.
Současně je server a každý generátor opatřen prostředkem pro nastavení neinterferujícího frekvenčního pásma a přenosové rychlosti obousměrného rádiového spojení. To je výhodné z důvodu, že je komunikace mezi serverem a generátory rozložena na různá frekvenční pásma a přenosové rychlosti. Volba rychlosti přenosu dat je kompromisem mezi komunikačním rozsahem a délkou zprávy. Jednotlivé komunikační proudy s různými přenosovými rychlostmi spolu neinterferují, vzhledem k použití technologie rozprostřeného spektra, a vytváří sadu víceméně virtuálních kanálů pro zvýšení komunikační kapacity systému. Server pracuje v režimu adaptivní rychlosti přenosu dat, což znamená, že spravuje přenosovou rychlost a frekvenčním pásmo pro každý připojený generátor individuálně, čímž je maximalizována životnost zdroje elektrického napájení generátoru a přenosová kapacita systému. Prodloužení životnosti zdroje elektrického systému je velkou výhodou, kterou technické řešení přináší, neboť u rozlehlých pastvin a výběhů, a v mnohdy těžko dostupném terénu, je potřeba dosahovat maximální životnosti zdrojů elektrického napětí.
Prostředek pro nastavení neinterferujícího frekvenčního pásma a přenosové rychlosti je možné realizovat hardwarovým modulem, nebo datový úložištěm se softwarovým modulem. Výsledný efekt na chod systému je pro obě varianty stejný, uživatel volí jeho oblíbenou možnost, nebo možnost, která je pro něj z technické stránky věci vhodnější. Výhodou varianty datového úložiště se softwarovým modulem je možnost prostředek aktualizovat bez fýzického zásahu do hardwarového vybavení.
Pro činnost a výkon systému je vhodné, pokud je komunikační protokol obousměrného rádiového spojení point-to-point protokol. Tento typ protokolu je zaměřen na přímou komunikaci mezi dvěma uzly sítě, přičemž s výhodou umožňuje autentizaci, šifrování a kompresi přenášených dat.
Pro případy, kdy vlastní obousměrné rádiové spojení nedokáže zajistit chod systému, je výhodné, pokud jsou server a generátory opatřeny alespoň jedním modemem pro připojení do GSM sítě, a/nebo do LTE sítě, a/nebo do NB-IOT sítě, a/nebo do LPWAN sítě. Hlavním faktorem, který rozhoduje o použití dané technologie, je pokrytí území pastvin a výběhů signálem daného poskytovatele bezdrátového spojení. Velmi výhodné je nasazení technologie LPWAN sítí, které jsou specializované na přenosy malých paketů dat na velkou vzdálenost za spotřeby minimálního množství energie, protože systém malé pakety dat generuje pro vlastní obousměrné rádiové spojení.
-2CZ 31675 Ul
Je velice výhodné, pokud je generátor opatřen dalším vybavením pro rozšíření palety jeho pracovních činností. Generátor může být vybaven GPS modulem pro určování jeho zeměpisné polohy, ať už z důvodu kontroly údajů uvedených v databázích serveru, tak např. z bezpečnostního důvodu, kdy by byla v reálném čase detekována změna jeho zeměpisné polohy, např. v průběhu provádění odcizení generátoru. Výhodu přináší i vybavení generátoru zvukovou signalizací, akcelerometrem a senzorem doteku, zejména pro detekci úmyslu odcizit generátor, přičemž zvuková signalizace může pachatele odradit od jeho konání. Dalším vybavením generátoru může být Bluetooth modul, či Wi-Fi modul, pro navázání komunikace s jinými zařízeními na kratší vzdálenosti, či dále například senzor vlhkosti a senzor teploty pro monitorování podmínek panujících ve výběhu, či na pastvinách. V neposlední řadě je výhodné vybavit generátor displejem pro zobrazování informace např. o stavu generátoru, identifikační údaje, atp.
V rámci výhodného provedení systému podle technického řešení je systém opatřen alespoň jedním monitorovacím zařízením uspořádaným k elektrickému ohradníku. Monitorovací zařízení je vybaveno komunikačním párem zahrnujícím vysílač a přijímač rádiového signálu pro navázání obousměrného rádiového spojení, aby mohlo komunikovat s generátorem napájející daný elektrický ohradník. Současně je monitorovací zařízení vybaveno alespoň jedním měřícím prostředkem pro měření elektrického proudu a napětí v elektrickém ohradníku. Monitorovací zařízení snímá ohradníkem vedené elektrické impulzy vycházející z generátoru, přičemž data s výsledky měření odesílá do generátoru. Současně může snímat informace o přibližné poloze proběhnuvšího zásahu elektrickým proudem. To je výhodné, např. v případech opakujících se zkratů, např. od uvolněných dotýkajících se neizolovaných elektrických vodičů.
S výhodou je monitorovací zařízení opatřeno dalším vybavením pro rozšíření jeho palety funkcí. Monitorovací zařízení může být vybaveno modem pro připojení do GSM sítě, a/nebo do LTE sítě, a/nebo do NB-IOT sítě, a/nebo do LPWAN sítě. Dalším vybavením může být GPS modul, zvuková signalizace, Bluetooth modul, Wi-Fi modul, akcelerometr, senzor doteku, senzor vlhkosti, senzor teploty, displej. Vybavení monitorovacího zařízení může sloužit ke stejným účelům, jako je popsáno u generátoru.
Je výhodné, pokud je součástí systému alespoň jeden přenosný ovladač. Přenosný ovladač je vybaven komunikačním párem zahrnujícím vysílač a přijímač rádiového signálu pro navázání obousměrného rádiového spojení. Současně je přenosný ovladač vybaven alespoň jedním měřícím prostředkem pro měření elektrického proudu a napětí v elektrickém ohradníku, displejem, vibračním modulem a zvukovou signalizací. Přenosný ovladač umožňuje vzdálené ovládání generátorů, současně slouží k lokálnímu ověření, zda je elektrické napětí v ohradníku přítomno. Displej zobrazuje informace o provozním stavu generátoru, např. vypnuto/zapnuto, kapacita zdroje napájení, atp. Navíc může přenosný ovladač vydávat varovný zvukový signál a varovnou mechanickou vibraci.
I přenosný ovladač může být opatřen dalším vybavením pro výhodné rozšíření palety jeho funkcí. Mezi takové volitelné vybavení patří modem pro připojení do GSM sítě, a/nebo do LTE sítě, a/nebo do NB-IOT sítě, a/nebo do LPWAN sítě, dále např. GPS modul, Bluetooth modul, Wi-Fi modul, akcelerometr, senzor doteku, senzor vlhkosti, senzor teploty.
Systém podle technického řešení může být opatřen alespoň jedním obojkem, který je vybaven komunikačním párem zahrnujícím vysílač a přijímač rádiového signálu pro navázání obousměrného rádiového spojení a GPS modulem. Obojky se upevní na zvířata, přičemž obojky zvířata lokalizují a informaci přenášejí do generátorů a na server. Podle pohybu zvířat pastvinou, nebo výběhem, je možné vypínat a zapínat části elektrických ohradníků, se kterými v daný moment nemají zvířata možnost přijít do styku. Tím je bráněno náhodným zásahům elektrickým proudem, současně je maximalizována životnost zdroje elektrického napájení.
-3 CZ 31675 U1
Ve výhodném provedení systému podle technického řešení je obojek opatřen alespoň jedním vybavením ze skupiny modem pro připojení do GSM sítě, a/nebo do LTE sítě, a/nebo do NB-IOT sítě, a/nebo do LPWAN sítě, dále to může být vybavení, jako je zvuková signalizace, vibrační modul, Bluetooth modul, Wi-Fi modul, akcelerometr, senzor doteku, senzor vlhkosti, senzor teploty, displej. Nejenom, že se zvíře lokalizuje, ale současně se může z dat akcelerometru určit jeho denní aktivita, která může být v případě nestandardních údajů vyhodnocena jako změna zdravotního stavu, či období říje, atp.
Je výhodné, pokud je server opatřen alespoň jedním vybavením ze skupiny GPS modul, zvuková signalizace, Bluetooth modul, Wi-Fi modul, senzor doteku, senzor vlhkosti, senzor teploty, displej. Displej může signalizovat stav serveru a pomáhat uživateli s nastavením serveru zobrazováním instrukcí a informací, zatímco senzor doteku může sloužit k potvrzování voleb uživatele.
V neposlední řadě je výhodné, pokud je systém opatřen alespoň jedním zařízením ze skupiny stolní počítač, notebook, smartphone, tablet, datové úložiště se vzdáleným přístupem tzv. cloud, přičemž je zařízení k systému připojeno pomocí serveru připojeného do lokální počítačové sítě, nebo do počítačové sítě internet.
Mezi nej významnější výhody technického řešení je možné zařadit snížení energetické náročnosti bezdrátové komunikace mezi zařízeními systému, přičemž zařízení komunikují se serverem paralelně, aniž by docházelo ke vzájemné interferenci. Toho je dosaženo přiřazením frekvenčního pásma a nastavením rychlosti přenosu dat každému rádiovému spojení. Dále je výhodné, že je v případech nedostatečného spojení vlastním rádiovým signálem možné pro přenášené pakety dat použít stávající sítě poskytovatelů bezdrátového připojení, zejména sítě nasazované pro technologie „Internet of Things“. Systém umožňuje řídit emitování elektrických impulzů do ohradníků z jednoho místa, a v rozšířeném výhodném provedení i na základě informace o zeměpisné poloze zvířat. Systém dokáže přesněji detekovat závady na elektrických ohradnících, přičemž je možné přesnost zvyšovat použitím vyššího počtu monitorovacích zařízení.
Objasnění výkresů
Uvedené technické řešení bude blíže objasněno na následujících vyobrazeních, kde: obr. 1 znázorňuje schematické vyobrazení systému.
Příklad uskutečnění technického řešení
Rozumí se, že dále popsané a zobrazené konkrétní případy uskutečnění technického řešení jsou představovány pro ilustraci, nikoliv jako omezení technického řešení na uvedené příklady. Odborníci znalí stavu techniky najdou nebo budou schopni zajistit za použití rutinního experimentování větší či menší počet ekvivalentů ke specifickým uskutečněním technického řešení, která jsou zde popsána. I tyto ekvivalenty budou zahrnuty v rozsahu následujících nároků na ochranu.
Na obr. 1 je vyobrazeno schéma plně vybaveného systému. Systém slouží k monitoringu a k řízení elektrických ohradníků 1, které mohou ohraničovat výběhy a pastviny v některých případech s výměrou až v řádech desítek kilometrů čtverečních. Na obrázku jsou zakresleny dva elektrické ohradníky 1, kde jeden z elektrických ohradníků 1 je prázdný a ve druhém je naznačena přítomnost chovaných zvířat.
-4CZ 31675 U1
Elektrické ohradníky 1 jsou tvořeny elektrickým neizolovaným vodičem upevněným do izolovaných držáků, které se upevňují na nosné kůly, či na další možné objekty, jako jsou stromy, zábradlí, ploty, atp., tak, aby vytvořili překážku na hranici výběhu, či pastviny. Při kontaktu s neizolovaným elektrickým vodičem ohradníku 1_ dojde k zásahu elektrickým proudem, který odradí chované zvíře od úmyslu opustit výběh, či pastvinu.
Elektrické impulzy pouští do ohradníku 1 generátor 2, který je spárován se zdrojem elektrického napětí, kterým může být, pokud jev dosahu, elektrická rozvodná síť, nebo dobíječi baterie.
V sofistikovanějších řešeních je odborník schopen vybavit generátor 2 baterií se solárním článkem pro dobíjení elektrické energie z obnovitelného zdroje energie.
Generátor 2 navazuje obousměrné rádiové spojení se serverem 3, o kterém se bude podrobněji psát dále v textu. Základní výbavou generátoru 2 jsou elektrické obvody a transformátor pro generování elektrických impulzů do ohradníku 1, dále elektronické komponenty, včetně softwarového vybavení nahraného v paměťovém modulu, např. pro nastavování generátoru 2, či pro řízení dobíjení baterie z externích solárních panelů. Do základní výbavy generátoru 2 dále patří komunikační pár tvořený anténou a vysílačem, který slouží k rádiové komunikaci se serverem 3 a dalšími součástmi systému. Generátor 2 je schopen navázat obousměrné rádiové spojení se serverem 3 pro odesílání a příjem dat.
Další výbavou generátoru 2 je GPS modul, který určuje zeměpisnou polohu generátoru 2 a při pokusu odcizit generátor 2 slouží k aktivní detekci změny zeměpisné polohy, načež upozorní majitele systému na neautorizovanou manipulaci. Současně je generátor 2 vybaven zvukovou signalizací, např. reproduktorem, který může po aktivaci vydávaným zvukem zloděje od krádeže odradit. Generátor 2 rovněž může na displeji zobrazovat varování, ať zloděj svého konání zanechá. Mezi další výbavu generátoru 2 patří akcelerometr sledující pohyb v šesti stupních volnosti, který dokáže odhalit manipulaci s generátorem 2 ještě před oznámením změny polohy z GPS modulu. Dále může být generátor 2 opatřen senzorem doteku pro nastavování generátoru 2 dotekem, či pro detekci neautorizované manipulace, dále senzorem vlhkosti a teploty pro monitorování meteorologických podmínek panujících v okolí pastviny.
V neposlední řadě může být generátor 2 vybaven konektory pro připojení kabelů s koncovkou USB, JTAG Ethernet, atp., či sloty pro vložení paměťových karet, jako jsou MicroSD, SDCard, anebo alespoň jedním modemem pro připojení do sítě poskytovatele rádiové komunikace pro případy, že nebude možné uskutečnit vlastní rádiové spojení pomocí komunikačních párů. Sítí poskytovatele bezdrátové rádiové komunikace může být např. GSM síť, či její modernější nástupce LTE síť, či sítě pro komunikaci v rámci technologie LPWAN, které slouží jako pilíř technologie veřejností označované jako IoT, alias „Internet of Things“. Zatímco odborníkovi není potřeba příliš představovat sítě GSM a LTE, tak sítě LPWAN jsou konstruovány tak, aby jimi byly přenášeny malé pakety dat s maximální energetickou úsporou. Aktivními členy sítě jsou především zařízení, která hlásí v pravidelných intervalech svůj stav, či výsledky svého monitoringu, případně na základě přijaté jednoduché instrukce se zapnou, vypnou, či přepnou do jiného pracovního režimu. Příkladem mohou být dálkově odečitatelné elektroměry, vodoměry, plynoměry, atp. Aktuálními provozovateli sítí LPWAN jsou např. LoRa, Cycleo, Semtech, Globalsat, iFrogLab, IoT-X, Sigfox, NB-IoT, a další. Odborník by byl schopen vyhledat další provozovatele sítí, které by byl schopen rutinní prací v systému použít.
Server 3 slouží k zapínání, vypínání, monitorování a nastavování všech zařízení zapojených do systému pro monitoring a řízení elektrických ohradníků T Pomocí serveru 3 je možné řídit n-počet generátorů 2 současně. Server 3 je tvořen elektronikou, včetně softwarového vybavení. Součástí serveru 3 je komunikační pár, anténa a vysílač, pro navázání rádiového spojení se zařízeními systému. Server 3 může být vybaven dalším vybavením, obdobně, jako generátor 2. Tzn., GPS modulem, modemem pro připojení do sítě poskytovatele rádiové komunikace, senzory, a tak podobně.
-5 CZ 31675 U1
Součásti systému především komunikují pomocí vlastního obousměrného rádiového spojení, pro které je voleno frekvenční pásmo a přenosová rychlost buď přímo hardwarovým prostředkem, či softwarovým modulem, který je uložen na datovém úložišti elektroniky serveru 3 a generátoru 2. Vhodnou volbou neinterferujících frekvenčních pásem a přenosové rychlosti není nutné pro realizaci rádiového spojení vynaložit zbytečně velké množství energie, čímž je šetřena baterie. Komunikační protokol obousměrného rádiového spojení je point-to-point, což znamená, že se navazuje přímá šifrovaná komunikace, v rámci které se odesílají malé pakety dat, a které jsou vhodné pro širokou paletu rychlostí datového přenosu.
Součástmi systému mohou být monitorovací zařízení 4, která slouží k monitorování stavu od generátoru 2 vzdálenějších částí elektrických ohradníků 1. Monitorovací zařízení 4 je tvořeno elektronickými součástkami, dále měřicím vybavením pro stanovení elektrického proudu a elektrického napětí v neizolovaném vodiči elektrického ohradníku k Do vybavení monitorovacího zařízení 4 spadá dále komunikační pár pro navázání radiového spojení s generátorem 2 a GPS modul pro určování zeměpisné polohy. Monitorovací zařízení 4 může být na ohradníku 1_ umístěno např. po každých 500 metrech délky.
Další vybavení monitorovacího zařízení 4 je obdobné, jako u např. generátoru 2 a serveru 3. Tzn., že dalším vybavením může být alespoň jeden modem pro připojení do sítě poskytovatele rádiové komunikace, senzory doteku, teploty, vlhkosti, zvuková signalizace, atp.
Další součásti systému může být přenosný ovladač 5, který slouží k obsluze systému přímo v terénu. Přenosný ovladač 5 komunikuje se zbytkem systému obdobně, jako výše uvedené součásti pomocí oboustranné rádiové komunikace. Navíc je přenosný ovladač 5 vybaven měřicím vybavením pro měření elektrického napětí a elektrického proudu v ohradníku 1, současně zvukovou signalizací a vibračním prostředkem, pro upozornění na riziko zásahu elektrickým proudem. Přenosný ovladač 5 může být navíc vybaven modemem pro připojení do sítě poskytovatele rádiové komunikace, GPS modulem, senzory, atp.
Posledním rozšířením systému mohou být obojky 6 pro chovaná zvířata. Obojky 6 pro chovaná zvířata jsou vybaveny GPS modulem, pro sledování jejich zeměpisné polohy, dále jsou vybaveny komunikačním párem pro navázání rádiového spojení s generátorem 2 nebo se serverem 3. Obojky 6 mohou být navíc vybaveny senzory teploty a vlhkosti vzduchu, včetně akcelerometru, pro sledování a vyhodnocování chování zvířat. Pro případ zajištění nepřerušeného rádiového spojení mohou být obojky 6 vybaveny modemem pro připojení do sítě poskytovatele radiové komunikace.
K systému může být přes lokální počítačovou síť, či přes mezinárodní počítačovou sít internet, připojen počítač 7, smartphone 8, či vzdálené datové úložiště 9, tzv. cloud. Přes tato zařízení lze mít přístup k naměřeným datům, k protokolům o chodu systému, a ke všem informacím, které jsou obsaženy v databázích systému.
Průmyslová využitelnost
Systém pro monitoring a řízení elektrických ohradníků podle technického řešení nalezne uplatnění především v zemědělství, částečně v lesnictví, a v ojedinělých případech v rámci chovu a ochrany nehospodářských zvířat, jako je třeba vymezení hranic přírodních rezervací a výběhů.

Claims (13)

1. Systém pro monitoring a řízení elektrických ohradníků (1), vyznačující se tím, že je tvořen alespoň jedním generátorem (2) pro generování elektrických impulzů do elektrického ohradníku (1), který je opatřen alespoň jedním komunikačním párem zahrnujícím vysílač a přijímač rádiového signálu pro navázání obousměrného rádiového spojení a který je pomocí komunikačního páru obousměrně rádiově spojen se serverem (3), jenž je opatřený komunikačním párem zahrnujícím vysílač a přijímač rádiového signálu pro navázání obousměrného rádiového spojení, přičemž je server (3) a každý generátor (2) opatřen prostředkem pro nastavení neinterferujícího frekvenčního pásma a přenosové rychlosti obousměrného rádiového spojení.
2. Systém podle nároku 1, vyznačující se tím, že prostředek pro nastavení neinterferujícího frekvenčního pásma a přenosové rychlosti je tvořen hardwarovým modulem, nebo datový úložištěm se softwarovým modulem.
3. Systém podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že komunikační protokol obousměrného rádiového spojení je point-to-point protokol.
4. Systém podle některého z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že server (3) a generátory (2) jsou opatřeny alespoň jedním modemem pro připojení do GSM sítě, a/nebo do LTE sítě, a/nebo do NB-IOT sítě, a/nebo do LPWAN sítě.
5. Systém podle některého z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že je generátor (2) opatřen alespoň jedním vybavením ze skupiny GPS modul, zvuková signalizace, Bluetooth modul, Wi-Fi modul, akcelerometr, senzor doteku, senzor vlhkosti, senzor teploty, displej.
6. Systém podle některého z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že je opatřen alespoň jedním monitorovacím zařízením (4) uspořádaným k elektrickému ohradníku (1), které je vybaveno komunikačním párem zahrnujícím vysílač a přijímač rádiového signálu pro navázání obousměrného rádiového spojení, a dále které je vybaveno alespoň jedním měřícím prostředkem pro měření elektrického proudu a napětí v elektrickém ohradníku (1).
-7 CZ 31675 U1
7. Systém podle nároku 6, vyznačující se tím, že je monitorovací zařízení (4) opatřeno alespoň jedním vybavením ze skupiny modem pro připojení do GSM sítě, a/nebo do LTE sítě, a/nebo do NB-IOT sítě, GPS modul, zvuková signalizace, Bluetooth modul, Wi-Fi modul, akcelerometr, senzor doteku, senzor vlhkosti, senzor teploty, displej.
8. Systém podle některého z nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že je opatřen alespoň jedním přenosným ovladačem (5), který je vybaven komunikačním párem zahrnujícím vysílač a přijímač rádiového signálu pro navázání obousměrného rádiového spojení, a dále který je vybaven alespoň jedním měřícím prostředkem pro měření elektrického proudu a napětí v elektrickém ohradníku (1), displejem, vibračním modulem a zvukovou signalizací.
9. Systém podle nároku 8, vyznačující se tím, že je přenosný ovladač (5) opatřen alespoň jedním vybavením ze skupiny modem pro připojení do GSM sítě, a/nebo do LTE sítě, a/nebo do NB-IOT sítě, GPS modul, Bluetooth modul, Wi-Fi modul, akcelerometr, senzor doteku, senzor vlhkosti, senzor teploty.
10. Systém podle některého z nároků 1 až 9, vyznačující se tím, že je opatřen alespoň jedním obojkem (6), který je vybaven komunikačním párem zahrnujícím vysílač a přijímač rádiového signálu pro navázání obousměrného rádiového spojení, a který je dále vybaven GPS modulem.
11. Systém podle nároku 10, vyznačující se tím, že je obojek (6) opatřen alespoň jedním vybavením ze skupiny modem pro připojení do GSM sítě, a/nebo do LTE sítě, a/nebo do NB IOT sítě, zvuková signalizace, vibrační modul, Bluetooth modul, Wi-Fi modul, akcelerometr, senzor doteku, senzor vlhkosti, senzor teploty, displej.
12. Systém podle některého z nároků 1 až 11, vyznačující se tím, že server (3) je opatřen alespoň jedním vybavením ze skupiny GPS modul, zvuková signalizace, Bluetooth modul, Wi-Fi modul, senzor doteku, senzor vlhkosti, senzor teploty, displej.
ío
13. Systém podle některého z nároků 1 až 12, vyznačující se tím, že je opatřen alespoň jedním zařízením ze skupiny stolní počítač (7), notebook, smartphone (8), tablet, datové úložiště (9) se vzdáleným přístupem tzv. cloud, přičemž je zařízení k systému připojeno pomocí lokální počítačové sítě, nebo pomocí počítačové sítě internet.
CZ2018-34563U 2018-01-09 2018-01-09 Systém pro monitoring a řízení elektrických ohradníků CZ31675U1 (cs)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2018-34563U CZ31675U1 (cs) 2018-01-09 2018-01-09 Systém pro monitoring a řízení elektrických ohradníků
DE202018102939.8U DE202018102939U1 (de) 2018-01-09 2018-05-25 System für die Überwachung und Steuerung der Elektrozaunanlagen
FR1870632A FR3076650B3 (fr) 2018-01-09 2018-05-31 Systeme de surveillance et controle des clotures electriques

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2018-34563U CZ31675U1 (cs) 2018-01-09 2018-01-09 Systém pro monitoring a řízení elektrických ohradníků

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ31675U1 true CZ31675U1 (cs) 2018-04-03

Family

ID=61830650

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2018-34563U CZ31675U1 (cs) 2018-01-09 2018-01-09 Systém pro monitoring a řízení elektrických ohradníků

Country Status (3)

Country Link
CZ (1) CZ31675U1 (cs)
DE (1) DE202018102939U1 (cs)
FR (1) FR3076650B3 (cs)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR3131818A1 (fr) * 2022-01-13 2023-07-14 L'enrouleur Francais Capteur pour clôture électrique mobile ou fixe, et ensemble de clôture électrique incorporant un tel capteur

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR3048152B1 (fr) 2016-02-23 2018-05-25 Lacme Holding Systeme de controle de l'alimentation electrique d'un electrificateur pour cloture electrique et son procede de commande

Also Published As

Publication number Publication date
FR3076650A3 (fr) 2019-07-12
DE202018102939U1 (de) 2018-08-10
FR3076650B3 (fr) 2020-02-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20230200357A1 (en) Data-acquiring and reporting animal collar
US20240023520A1 (en) Livestock management system and method
US20180146645A1 (en) System and method for monitoring livestock
US20130092099A1 (en) Systems and methods for animal containment and premises monitoring
CN106790531B (zh) 基于Lora无线通信的白蚁监测系统和监测方法
Tanumihardja et al. On the application of IoT: Monitoring of troughs water level using WSN
CN109691142A (zh) 用于自动检测和发起行走的系统和方法
KR20100121878A (ko) Gps를 이용한 전자울타리 시스템
CN204350842U (zh) 放牧围栏系统
Acosta et al. Research platform for cattle virtual fences
CZ31675U1 (cs) Systém pro monitoring a řízení elektrických ohradníků
KR102356544B1 (ko) 유해 야생동물 퇴치 시스템
CN212847074U (zh) 一种基于uwb定位的实验室辐射报警系统
US10888070B2 (en) Long range wireless monitoring systems with predetermined transmission and reception durations
US11026068B2 (en) Wireless sensor communication system for enclosures
KR101959810B1 (ko) Lpwan을 이용한 야생 동물 피해 예방 시스템
ES1248200U (es) Detector de roedores animales en trampas
JP2020177511A (ja) 防護柵見守りシステム
KR101372895B1 (ko) 통신을 이용한 농작물 방범방법
Rainho et al. SpaceSheep: Satellite-aided E-shepherd System.
Sankar et al. Wireless sensor network for border monitoring
Bezerra Animal Location and Distribution Control for an Improved Management System
BRPI1015993B1 (pt) Sistema e método para monitoramento eletrônico à distância de temperatura, localização e acompanhamento de gados em regime de pastagem semiconfinado em propriedades ou pastos
CN115885879A (zh) 智能宠物定位装置及智能宠物定位组件
CN115067230A (zh) 畜牧项圈

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20180403

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20211209