CZ315191A3 - Kotel pro spalování tuhého paliva - Google Patents

Kotel pro spalování tuhého paliva Download PDF

Info

Publication number
CZ315191A3
CZ315191A3 CS913151A CS315191A CZ315191A3 CZ 315191 A3 CZ315191 A3 CZ 315191A3 CS 913151 A CS913151 A CS 913151A CS 315191 A CS315191 A CS 315191A CZ 315191 A3 CZ315191 A3 CZ 315191A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
combustion
boiler
solid fuel
furnace
combustion nozzle
Prior art date
Application number
CS913151A
Other languages
English (en)
Inventor
Jan Havel
Original Assignee
Elitex Statni Podnik Kdyne
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Elitex Statni Podnik Kdyne filed Critical Elitex Statni Podnik Kdyne
Priority to CS913151A priority Critical patent/CZ315191A3/cs
Publication of CZ315191A3 publication Critical patent/CZ315191A3/cs

Links

Landscapes

  • Solid-Fuel Combustion (AREA)

Abstract

Kotel pro spalování tuhého paliva odhořívacím způsobem sestává z násypného prostoru (6) tuhého paliva, na něj navazujícího topeniště a přirazeného vyhřívacího prostoru (7), ústícího do odvodu spalin. Topeniště je s vyhřívacím prostorem (7) spojeno spalovací tryskou (1).

Description

(57) Kotel pro spalování tuhého paliva odhořívacím způsobem sestává z násypného prostoru (6) tuhého paliva, na něj navazujícího topeniště a přirazeného vyhřívacího prostoru (7), ústícího do odvodu spalin. Topeniště je s vyhřívacím prostorem (7) spojeno spalovací tryskou (1).
Kotel pro spalování tuhého paliva
-~η r π !
Oblast technikv
Vynález se týká kotle pro spalování tuhého paliva, zejména hnědého uhlí,hnědouhelných briket ěi dřeva odhořívacím způsobem.
Dosavadní stav techniky
Je známý kotel pro spalování tuhých paliv způsobem odhořívacím i prohořívacím skříňového tvaru, obsahující násypný prostor pro tuhé palivo,jehož průřez se rozšiřuje směrem k topeništi. Toto topeniště je ve spodní části opatřeno roštovou soustavou a je přímo spojeno s vyhřívacím prostorem kotle. Ve vyhřívacím prostoru kotle jsou uloženy ocelové lamely s vnitřním prostorem pro průtok ohřívané vody. První ocelové lamely přicházející do styku přímo s plameny jsou opatřeny keramickými žáruvzdornými destičkami nebo šamotovými tvárnicemi. Po zapálení tuhého paliva dochází k tomu, že po určité době se zhorší odhořívání tuhého paliva a v topeništi se zhromažáují jeho zbytky. Tím se prostor nad roštem zaplňuje a ochlazuje, nedochází k dokonalému spálení všech plynů uvolňovaných ze spalovaného tuhého paliva. Tyto plyny potom unikají přímo do vyhřívacího prostoru a odtud nespáleny přímo do komína.
Kotle popsaného provedení vykazují nižší stupeň účinnosti a neumožňují mnohdy spalovat méně hodnotná paliva, např. drobné hnědé uhlí. Hlavní jejich nevýhoda však tkví v tom, že při jejich pro*vozu dochází ke značnému úniku škodlivých plynů vzniklých nedokonalým spalováním tuhého paliva do ovzduší.
Podstata vynálezu
Uvedené nedostatky odstraňuje do značné míry kotel pro spalování tuhého paliva,zejména hnědého uhlí, hnědouhelných _
briket či dřeva, skříňového tvaru, sestávajícího z násypného prostoru tuhého paliva, na něj navazujícího topeniště a přiřazeného vyhřívacího prostoru vyústěného do odvodu spalin, jehož podstata spočívá v tom, že topeniště je spojeno s vyhřívacím prostorem kotle spalovací tryskou.
Pro správnou funkci je výhodné, když je spalovací tryska skloněna směrem k topeništi pod úhlem 45°.
Spalovací tryska přitom podle výkonu kotle vykazuje alespoň dvě spalovací komory.
Přehled obrázků na výkrese
Vynález je blíže objasněn pomocí výkresu, na kterém znázorňuje obr.1 řez kotlem podle vynálezu, obr.2 pohled na spalovací trysku, obr.3 řez A-A spalovací tryskou podle obr.2, obr.4 pohled na tříkomorovou trysku a obr.5 pohled na vícekomorovou spalovací trysku.
Přiklad provedeni vynálezu
Kotel (obr.l) pro spalování tuhého paliva, zejména méněhodnotného ,např. hnědého uhlí, hnědouhelných briket či dřeva, má skříňový tvar , sestávající z násypného prostoru 6 pro tuhé palivo, na něj navazujícího topeniště a přiřazeného vyhřívacího prostoru £ s ocelovými lamelami 8 pro průtok ohří váné vody, vyústěného do odvodu spalin. Násypný prostor 6 je opatřen na vnější straně tepelnou izolací a je uzavřen v horní části víkem. Spodní část násypného prostoru 6 ústí do topeniště, které je ve dnu opatřeno roštovou soustavou, sestávající z jednoho pohyblivého roštu 4 a dvou nepohyblivých roštů 2. umožňujících přívod vzduchu. Pohyblivý rošt 4 je volně uložen ve dvou vedeních a je kinematicky spřažen s ovládací pákou uloženou na boční stěně kotle. Před pohyblivým roštem 4 se nachází popelníkový prostor, uzavřený v přední stěně kotle popelníkovými dvířky s regulační klapkou tahu* Násypný prostor 6 spolú s topeništěm je oddělen žáruvzdornou, např. ocelovou přepážkou od vyhřívacího prostoru 7. Ve spodní části je na této přepážce uložena ocelová lamela 8 s vnitřním prostorem pro průtok ohřívané vody sloužící např.
- 3 jako topné medium. Tato ocelová lamela 8 je v části zasahující do topeniště opatřena držákem 2 ,který je vodotěsně spojen se zmíněnou ocelovou lamelou 8. Držák 2 má v daném případě průchozí otvor obdélníkového průřezu a je skloněn pod úhlem 45° směrem k topeništi. V tomto držáku 2 je s vůlí stavitelně upevněna šrouby výměnná spalovací tryska 1_. Konce spalovací trysky 1_ jsou seříznuty vzhledem k její podélné ose pod úhlem 45° , takže je možno tuto spalovací trysku 1_ v případě odhoření jednoho jejího konce otočit a dále používat. Jeden konec spalovací trysky 1_ zasahuje až do určité výšky nad pohyblivý rošt 4 topeniště, aby se tak stále nacházel v odhořívaném tuhém palivu a druhý konec této spalovací trysky ústí do vyhřívacího prostoru £ kotle, v němž Jsou umístěny další ocelové lamely 8 přo ohřev topného media. Spalovací trysky je silnostěnná, zhotovená ze žáruvzdorného materiálu. V příkladu provedení je opatřena dvěma průchozími otvory např. obdélníkového tvaru,které tvoří spalovací komory. Spalovací tryska 1_ však může mít i třL nebo více těchto spalovacích komor a to podle velikosti a výkonu kotle nebo podle potřeby žhavicích ploch,které přicházejí do styku s plyny uvolněnými z tuhého paliva. Spalovací tryska uchycená v držáku 2 je s výhodou umístěna
-v ose souměrnosti ocelové lamely 8 a její šířka je vždy menší než šířka této ocelové lamely 8. V příkladném provedení je např. šířka spalovací trysky rovna polovině šířky ocelové lamely 8 , takže od stěn vnitřku kotle ke stěně spalovací trysky zůstává volný prostor o šířce rovné čtvrtině šířky ocelové lamely 8 . To zaručuje,že během odhořívání se kolem vnějších stěn spalovací trysky 1_ stále snadno sesouvá další a další tuhé palivo z násypného prostoru 6 do topeniště. V případě potřeby nižšího tepelného výkonu kotle je možno vícekomorovou spalovací trysku 1_ částečně uzavřít, např. pevnou žáruvzdornou zátkou vloženou do jedné z více spalovacích komor, případně je spalovací trysku 1_ opatřit regulační klapkou ovládanou zvenčí kotle táhlem.
činnost spalovací trysky 1_ je následující. Do násypného prostoru 6 kotle se vloží na rošty topeniště podpalovací látka, např. dřevěné třísky, nad niž se nasype vlastní spalované tuhé palivoi Po zapálení podpalovací látky tato
-4 postupně ohřívá a zapaluje vlastní tuhé palivo a přitom současně ohřívá i konec spalovací trysky £ zasahující do topeniště.
Během hoření se ze spalovaného tuhého paliva uvolňuje jak lehce spalitelná plynná složka, tak také i těžce spalitelné plynné složky a přicházejí k ústí rozžhavené spalovací trysky £ . Při průchodu rozžhavenou spalovací tryskou χ ,která tvoří jedinou cestu pro plynné složky, se tyto hořící plynné . složky dále stěnami spalovacích komor spalovací trysky χ ohřívají tak, že dochází k dokonalému spálení všech plynů.
Do vyhřívacího prostoru 7 tedy již odcházejí ze spalovací trysky χ žhavé zplodiny hoření, zbavené škodlivých, za normálních podmínek hoření jen těžko nebo vůbec nespalitelných složek a po průchodu vyhřívacím prostorem χ ,. kde předávají teplo ocelovým lamelám 8 s ohřívanou vodou, jsou odvedeny do komína.
V kotli pro spalování tuhých paliv opatřeném spalovací tryskou je možno spalovat s vysokou účinností i při nízkém výkonu kotle veškeré hnědé uhlí,hnědouhelné brikety, černé uhlí , dřevo i veškerý dřevní odpad.
Průmyslová využitelnost;
Kotel dle vynálezu pro spalování tuhých paliv lze použít k vytápění menších objektů, např. bytů a rodinných domků, kde se dosahuje i značného ekologického přínosu.

Claims (3)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Kotel pro spalování tuhého paliva, zejména hnědého, uhlí, hnědouhelných briket ěi dřeva odhořívacím způsobem, skříňového tvaru, sestávající z násypného prostoru tuhého paliva , na něj navazujícího topeniště a přiřazeného vyhříváčího prostoru, vyústěného do odvodu spalin, vyznačující se tím, že topeniště je spojeno s vyhřívacím prostorem (7) kotle spalovací tryskou (1).
  2. 2. Kotel podle nároku 1,vyznačující se tím, že spalovací tryska (1) je směrem k topeništi skloněna pod úhlem 45° .
  3. 3. Kotel podle nároků 1a2,vyznačující se t í m , že spalovací tryska (1) vykazuje alespoň dvě spalovací komory.
CS913151A 1991-10-17 1991-10-17 Kotel pro spalování tuhého paliva CZ315191A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS913151A CZ315191A3 (cs) 1991-10-17 1991-10-17 Kotel pro spalování tuhého paliva

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS913151A CZ315191A3 (cs) 1991-10-17 1991-10-17 Kotel pro spalování tuhého paliva

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ315191A3 true CZ315191A3 (cs) 1993-05-12

Family

ID=5370767

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS913151A CZ315191A3 (cs) 1991-10-17 1991-10-17 Kotel pro spalování tuhého paliva

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ315191A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4559882A (en) Biomass-fueled furnace
US4593629A (en) Solid fuel stoker
US4296711A (en) Heating boiler
US4630553A (en) Dual stage combustion furnace
EP2884200B1 (en) Central heating boiler
US4484530A (en) Dual stage combustion furnace
EP0046248B1 (en) Improvements in or relating to furnaces
US4326495A (en) Stove for solid fuel
RU2186302C2 (ru) Водогрейный отопительный котел
RU2268443C2 (ru) Отопительно-варочная печь длительного горения
CZ315191A3 (cs) Kotel pro spalování tuhého paliva
KR101344606B1 (ko) 펠릿 연료의 연소기
CN210088866U (zh) 双单元垃圾焚化炉
CN110006049B (zh) 双单元垃圾焚化炉及其操作工艺
US4444153A (en) Grateless furnace for solid fuel
Landry et al. The development of a design of smokeless stove for bituminous coal
CZ36838U1 (cs) Ohniště spalovacího zdroje na pevná paliva, zejména teplovodního kotle nízkého výkonu
SU1615482A1 (ru) Водогрейный отопительный котел
FI20200053A1 (fi) Kiinteille polttoaineille tarkoitettu tulisija, jonka palotilaan on sovitettu monipolttoainelaite
GB2160309A (en) Boiler
CN113719830A (zh) 一种改良型燃烧炉
RU2334917C1 (ru) Способ сжигания органических веществ и устройство для его реализации
CZ36578U1 (cs) Zařízení k zuhelňování biomasy
CZ202321A3 (cs) Ohniště spalovacího zdroje na pevná paliva, zejména zplyňovacího teplovodního kotle na dřevo
SU996795A1 (ru) Печь дл сжигани отходов