CZ309549B6 - Optovláknový senzor dechové činnosti pro standardizovanou masku vhodný pro prostředí magnetické rezonance - Google Patents

Optovláknový senzor dechové činnosti pro standardizovanou masku vhodný pro prostředí magnetické rezonance Download PDF

Info

Publication number
CZ309549B6
CZ309549B6 CZ2021-128A CZ2021128A CZ309549B6 CZ 309549 B6 CZ309549 B6 CZ 309549B6 CZ 2021128 A CZ2021128 A CZ 2021128A CZ 309549 B6 CZ309549 B6 CZ 309549B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
optical fiber
holder
bragg grating
sensor
magnetic resonance
Prior art date
Application number
CZ2021-128A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2021128A3 (cs
Inventor
Michal Kostelanský
Michal Ing Kostelanský
Jan Nedoma
Nedoma Jan doc. Ing., Ph.D
Original Assignee
Vysoká Škola Báňská-Technická Univerzita Ostrava
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vysoká Škola Báňská-Technická Univerzita Ostrava filed Critical Vysoká Škola Báňská-Technická Univerzita Ostrava
Priority to CZ2021-128A priority Critical patent/CZ309549B6/cs
Publication of CZ2021128A3 publication Critical patent/CZ2021128A3/cs
Publication of CZ309549B6 publication Critical patent/CZ309549B6/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61BDIAGNOSIS; SURGERY; IDENTIFICATION
    • A61B5/00Measuring for diagnostic purposes; Identification of persons
    • A61B5/08Detecting, measuring or recording devices for evaluating the respiratory organs
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61BDIAGNOSIS; SURGERY; IDENTIFICATION
    • A61B5/00Measuring for diagnostic purposes; Identification of persons
    • A61B5/08Detecting, measuring or recording devices for evaluating the respiratory organs
    • A61B5/0816Measuring devices for examining respiratory frequency
    • GPHYSICS
    • G02OPTICS
    • G02BOPTICAL ELEMENTS, SYSTEMS OR APPARATUS
    • G02B6/00Light guides; Structural details of arrangements comprising light guides and other optical elements, e.g. couplings
    • G02B6/02Optical fibres with cladding with or without a coating
    • G02B6/02057Optical fibres with cladding with or without a coating comprising gratings
    • G02B6/02076Refractive index modulation gratings, e.g. Bragg gratings

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Pulmonology (AREA)
  • Medical Informatics (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • Pathology (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Heart & Thoracic Surgery (AREA)
  • Physiology (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Surgery (AREA)
  • Biophysics (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Optics & Photonics (AREA)
  • Investigating Or Analysing Materials By Optical Means (AREA)
  • Measurement Of The Respiration, Hearing Ability, Form, And Blood Characteristics Of Living Organisms (AREA)

Abstract

Předmětem řešení je optovláknový senzor dechové činnosti pro standardizovanou masku, vhodný pro prostředí magnetické rezonance, jehož součástí je Braggovská mřížka a optické vlákno, a jehož další součástí je držák (7), ve kterém je pevnými spoji (10) upevněno optické vlákno (4) s Braggovskou mřížkou (3) a který je uspořádán pro upevnění v otvoru (1) pro umístění hadičky v masce (6), přičemž tento držák (7) je válcovitého tvaru, uvnitř kterého se nachází komůrka (8) pro umístění optického vlákna (4) s Braggovskou mřížkou (3) a dále nejméně jedna drážka (9) pro uchycení optického vlákna (4).

Description

Optovláknový senzor dechové činnosti pro standardizovanou masku vhodný pro prostředí magnetické rezonance
Oblast techniky
Zařízení svou podstatou spadá do oblasti senzorické techniky pro medicínu. Jedná se o senzor pro monitorování dechové frekvence v prostředí magnetické rezonance, při provádění vyšetření a také ve spánkových laboratořích pro sledování dechové frekvence při výzkumu spánkové apnoe.
Dosavadní stav techniky
Dýchání patří mezi základní fyziologické funkce potřebné pro život, a proto je velmi často jedním z ukazatelů zdravotního stavu pacienta. Faktory, které jej ovlivňují jsou například věk, hmotnost, tělesná aktivita, stres apod. Kvalitu dýchání a dech vůbec lze monitorovat na základě pravidelnosti, charakteru, hloubky a frekvence.
Poslední z těchto faktorů, tedy frekvenci, lze rozdělit do čtyř stupňů - klidové dýchání cca 17/min. (eupnoe), zrychlené dýchání nad 25/min. (tachypnoe), zpomalené dýchání (bradypnoe) pod 15/min. a zástavu dechu tzv. apnoe.
Velmi přesnou metodou pro monitorování dechu je měření průtoku vzduchu trubicí, do které pacient dýchá. Přístroj, který je pro tento typ monitorování se nazývá pneumotachograf a měření je prováděno jako součást plicního vyšetření, např. na pneumologii nebo alergologii. Tento typ přístroje však není určen k monitorování frekvence dýchání, je-li pacient v klidu.
Další možností monitorování je měření pomocí elektrokardiografie, která monitoruje tzv. zisk dechové frekvence, a to sledováním respirační sinusové arytmie, ze které je frekvence dýchání stanovena. Tuto metodu lze využít především u mladších a zdravých pacientů, ale není vhodná pro pacienta v klidovém režimu a vzhledem k užitému přístroji je rovněž nevhodná pro prostředí magnetické rezonance.
Mezi často využívané metody v medicíně patří měření pomocí impedanční pneumografie, kdy jsou na hrudník pacienta umístěny elektrody. Tato metoda patří mezi spolehlivé, avšak nemusí být vhodná pro pacienty náchylné ke stresu a zároveň tento typ přístroje není vhodný pro magneticky zarušená prostředí.
Frekvenci dýchání je možné sledovat i pouhým pohledem což nemusí být přesné a pro některá prostředí i nevhodné nebo s využitím technických prostředků jako je např. akcelerometr, což je velmi levná metoda, avšak je zde nutné umístit akcelerometr nebo přímo přístroj jej obsahující na tělo pacienta. Rovněž tento typ sledování není vhodný pro magneticky zarušená prostředí.
Problematika monitorování kardiorespiračních aktivit je široce známa i z patentové literatury například CN 201389015 Y s názvem Cardiovascular fluctiation image monitoring and health diagnosis device based on optical fiber grating sensing, kdy je pro monitorování použito tří senzorů. Dále je pak známo řešení CN 104856656 A s názvem Fiber Bragg grating pulse testing head, novel three-path optical pulse testing system and method nebo KR 20090027270 A s názvem System for measuring human pulse using fiber Bragg grating sensor avšak tato zařízení monitorují pouze srdeční tep.
Na toto téma existuje i řada článků a publikací jako je například L. Dziuda, F. W. Skibniewski, M. Krej and J. Lewandowski, Monitoring Respiration and Cardiac Activity Using Fiber Bragg Grating-Based Sensor, in IEEE Transactions on Biomedical Engineering, vol. 59, no. 7, pp. 1934 až 1942, July 2012, doi: 10.1109/TBME.2012.2194145. V tomto článku je senzor implementován
- 1 CZ 309549 B6 do pneumatického polštáře umístěného mezi opěradlem a zády testované osoby. Z tohoto druhu senzoru je jasné, že není vhodný pro pacienta, který je umístěn v prostoru magnetické rezonance.
Jako další publikaci v této oblasti je pak možné uvést Magnetic Resonance Imaging Compatible non-Invasive Fibre-Optic Sensors Based on the Bragg Gratings and Interferometers in the Application of Monitoring Heart and Respiration Rate of the Human Body: A comparative Study (DOI: 10.3390/s18113713), kdy se jedná o srovnávací studii dvou senzorů s technologií využívající Braggovskou mřížku a optický interferometr. Tyto senzory jsou sice vhodné pro prostředí magnetické rezonance, nicméně jsou konstruovány tak, aby bylo možné je uchytit na pacienta prostřednictvím konvenčních pásů, stejně jako z patentové literatury známý dokument CZ 31953 U1 Zařízení' pro monitorování vitálních funkcí lidského těla v elektromagneticky zarušených prostředích, který využívá obdobný princip.
Z literatury je dále známa celá řada různě velkých senzorů využívajících zapouzdřenou Braggovskou mřížku do různých materiálů více či méně odolných vůči elektromagnetickým interferencím, nicméně tyto se však nehodí pro aplikace v biomedicíně například právě kvůli užitému materiálu, a/nebo kvůli své velikosti.
Podstata vynálezu
Jedná se o senzorické zařízení pro monitorování dechové frekvence pacienta v elektromagneticky zarušených prostředích, např. v prostředí magnetické rezonance při provádění vyšetření, ale je možné jej také použít v prostředích spánkových laboratoří pro monitorování vývoje dechu pacienta při výzkumu spánkové apnoe.
Senzor je tvořen konvenční apodizovanou Braggovskou mřížkou s jednovidovým optickým vláknem standardu G.652 s primární akrylátovou ochranou 250 pm. Ideálními parametry užité Braggovské mřížky jsou: vlnová délka 1530 až 1590 nm, odrazivost vyšší než 90%, šířka rozsahu od 0,2 až 0,6 nm. Ochranu této Braggovské mřížky tvoří polyimid. Optické vlákno s Braggovskou mřížkou je dvěma pevnými spoji, které v tomto případě představuje lepení dvousložkovým lepidlem, uchyceno uvnitř tvarovaného držáku válcového tvaru, který je vytištěn metodou 3D tisku. Jeden konec takto uchyceného optického vlákna přesahuje délku držáku a zůstává volný (viz obr. 5). Jak je výše uvedeno základem tvarovaného držáku je válec. První z jeho podstav je zachována pouze z poloviny - má tvar půlkruhu a druhá tato podstava je z jedné strany tvarována vybráním ve tvaru obdélníku, přičemž plná polokruhová první podstava a netvarovaná část druhé podstavy jsou umístěny nad sebou. Pokud držák stojí na druhé ze svých podstav, pak z bočního pohledu připomíná písmeno L (viz obr. 4). Při čelním pohledu je patrné, že se uvnitř držáku nachází obdélníková komůrka pro umístění optického vlákna s Braggovskou mřížkou. Je zde rovněž patrné, že v boku první polokruhové podstavy je drážka pro uchycení optického vlákna (viz obr. 3). Celý tvarovaný držák tak připomíná částečně svým tvarem zobec hlavice zobcové flétny. Takto tvarovaný držák, umožňuje zasunutí do masky, do otvoru, který je určen pro kyslíkovou hadičku, kde je natočen tak, aby otvor zůstal částečně průchodný. Následně je tento držák v masce fixován dvousložkovým lepidlem. Celková délka držáku je maximálně 40 mm.
Volný, tedy přesahující konec optického vlákna je chráněn polymerovou ochrannou trubičkou (šířka 1 mm). Na tento přesahující konec optického vlákna je nasunuta přívodní hadička, která vede do masky. Maximální délka užitého optického vlákna je 10 m a toto optické vlákno je ukončeno konektorem typu FC/APC. Pro získání uvedeného parametru (dechové frekvence) lidského těla je nutný komerčně dostupný přístroj pro vyhodnocení senzoru (např. jednotka FBGuard) do kterého je konektor FC/APC zapojen.
Výhodou tohoto zařízení, oproti standardním pneumatickým pásům, je v prostředí magnetické rezonance to, že umožňuje tzv. dechovou synchronizaci od které odvisí kvalita snímaných obrazů, a tím přispívá ke zkrácení doby vyšetření pacienta. Rovněž je výhodné, že užitý senzor je imunní
- 2 CZ 309549 B6 vůči elektromagnetickým interferencím a lze jej využít v libovolně silném magnetickém poli, což jej rovněž předurčuje pro použití v prostředí magnetické rezonance. Vzhledem ke své konstrukci je ideální pro použití i ve spánkových laboratořích (výzkum spánkové apnoe). Z hlediska napájení je senzor pasivní. Rovněž je výhodou, že není nutné, aby byl senzor a místo zpracování získaných dat ve stejné místnosti. Další výhodou je jednoduchá manipulace se senzorem například při čištění a dezinfekci kyslíkové masky.
Objasnění výkresů
Níže uvedené výkresy detailně ilustrují příklad 1 uskutečnění vynálezu, ve kterých představuje:
obr. 1 detailní schématické umístění senzoru v přívodní hadičce standardizované masky;
obr. 2 schematické znázornění umístění senzoru ve standardizované masce - celkový pohled;
obr. 3 čelní pohled na držák senzoru;
obr. 4 boční pohled na držák senzoru;
obr. 5 detailní schematické znázornění uchycení optického vlákna s Braggovskou mřížkou v držáku; a obr. 6 graf znázorňující srovnání senzoru a běžného měřicího (referenčního) pásu.
Příklady uskutečnění vynálezu
Příklad 1
Pro zlepšení dechové synchronizace v prostoru magnetické rezonance, a tedy zkrácení vyšetření pacienta, byla použita standardizovaná kyslíková maska 6 vybavená senzorem 2, jak je uvedeno na obr. 2. Tento senzor 2 jež je schematicky znázorněn na obr. 1, je tvořen apodizovanou Braggovskou mřížkou 3 jejíž parametry jsou: centrální vlnová délka: 1557,482 nm; odrazivost: 90,545 %. Tato Braggovská mřížka 3 je standardně propojena s jednovidovým optickým vláknem 4 standardu 6.562 s primární akrylátovou ochranou 250 pm. Optické vlákno 4 s Braggovskou mřížkou 3 je prostřednictvím pevných spojů 10, které představuje lepení dvousložkovým lepidlem, uchyceno v tvarovaném držáku 7, který je vytištěn metodou 3D tisku.
Základem tvarovaného držáku 7 je válec. První z jeho podstav je zachována pouze z poloviny má tvar půlkruhu, druhá tato podstava je z jedné strany tvarována obdélníkovým vybráním, přičemž plná polokruhová první podstava a obdélníkem nenarušená část druhé podstavy jsou umístěny nad sebou. Držák 7 má tvar písmena L, jak je uvedeno na obr. 4. Uvnitř držáku 7 se nachází obdélníková komůrka 8 pro umístění optického vlákna 4 s Braggovskou mřížkou 3, tedy senzoru 2 a je zde rovněž patrné, jak je uvedeno na obr. 5, že v boku první polokruhové podstavy držáku 7 je drážka 9 pro uchycení optického vlákna 4, viz obr. 3. Celý držák 7 je zasunut ve standardizované kyslíkové masce 6 do otvoru 1 pro umístění hadičky, kde je fixován dvousložkovým lepidlem. Držák má maximální délku 40 mm.
Jeden konec optického vlákna 4 umístěného v držáku 7 je delší a přesahuje délku držáku 7 a je chráněn polymerovou ochrannou trubičkou 11 o šířce 1 mm. Na takto chráněné optické vlákno 4 je dále nasunuta, v tomto případě, konvenční kyslíková přívodní hadička a je upevněna standardním způsobem v masce 6. Optické vlákno 4 je délky 7 m a je ukončeno konektorem 5 typu FC/APC.
- 3 CZ 309549 B6
Při měření byla maska 6 se senzorem 2 umístěna na ústa a nos (dle pokynů výrobce kyslíkové masky) pacienta a na stejném pacientovi byl pro srovnání použit konvenční pneumatický dechový pás, který se umísťuje kolem hrudi, v tomto případě se jednalo o zdravého muže z věkové skupiny do 30ti let. Senzor 2 byl následně připojen ke konvenčnímu vyhodnocovacímu zařízení zvané FBGuard prostřednictvím konektoru 5. Měření probíhalo v laboratorních podmínkách po dobu 800 sekund.
Výsledek měření je graficky znázorněn na obr. 3, kde je popsána dechová činnost měřená senzorem 2 ve srovnání s výše uvedeným pneumatickým dechovým pásem. Z grafu je patrné, že minima bylo dosaženo v čase 200 s, kdy bylo monitorováno plytké zpomalené dýchání, naopak maxima bylo dosaženo v čase 500 s, kdy bylo zaznamenáno hluboké rychlejší dýchání, a to při měření oběma metodami. Výsledky provedeného měření byly podrobeny objektivní BlandAltmanově analýze, která se běžně využívá pro dokazování shody v biomedicínských aplikacích. Výsledky prokázaly shodu vyšší, než je hodnota >95 %, konkrétně 96,38 %, což jednoznačně potvrzuje uspokojivou funkci vůči konvenčně používaným zařízením, např. pneumatickému dechovému pásu.
Příklad 2
Příklad 2 se od příkladu 1 odlišuje tím, že je zařízení použito v prostoru spánkové laboratoře pro výzkum apnoe. V tomto případě je délka optického vlákna 4 senzoru 2 10 metrů.
Průmyslová využitelnost
Zařízení je využitelné v biomedicíně jako senzor dechové činnosti, který je použitelný v konvenčních kyslíkových maskách, např. v magneticky zarušených prostředích magnetické rezonance nebo ve spánkových laboratořích nebo všude tam, kde je možné použít kyslíkovou masku.

Claims (7)

1. Optovláknový senzor (2) dechové činnosti pro standardizovanou masku vhodný pro prostředí magnetické rezonance, jehož součástí je Braggovská mřížka a optické vlákno, vyznačující se tím, že jeho další součástí je držák (7), ve kterém je pevnými spoji (10) upevněno optické vlákno (4) s Braggovskou mřížkou (3) a který je uspořádán pro upevnění v otvoru (1) pro umístění hadičky v masce (6), přičemž tento držák (7) je válcovitého tvaru, uvnitř kterého se nachází komůrka (8) pro umístění optického vlákna (4) s Braggovskou mřížkou (3) a dále nejméně jedna drážka (9) pro uchycení optického vlákna (4).
2. Optovláknový senzor (2) dechové činnosti podle nároku 1, vyznačující se tím, že válcovitý tvar držáku (7) z bočního pohledu představuje písmeno L.
3. Optovláknový senzor (2) dechové činnosti podle nároku 1 a 2, vyznačující se tím, že optické vlákno (4) s Braggovskou mřížkou (3) je vedeno v komůrce (8) držáku (7) a uchyceno prostřednictvím pevných spojů (10) tak, aby jeden konec optického vlákna (4) přesahoval délku držáku (7).
4. Optovláknový senzor (2) dechové činnosti podle nároku 3, vyznačující se tím, že přesahující konec optického vlákna (4) je vybaven polymerovou ochrannou trubičkou (11).
5. Optovláknový senzor (2) dechové činnosti podle nároku 3 a 4, vyznačující se tím, že přesahující konec optického vlákna (4) je zakončen konektorem (5) typu FC/APC.
6. Optovláknový senzor (2) dechové činnosti podle předchozích nároků, vyznačující se tím, že je uspořádán pro zasunutí do otvoru (1) pro umístění přívodní hadičky v masce (6) a to tak, že na přesahující konec optického vlákna (4) s polymerovou ochrannou trubičkou (11) je nasunuta standardní přívodní hadička.
7. Optovláknový senzor (2) dechové činnosti podle nároku 1, 3 a 6, vyznačující se tím, že jeho fixace v otvoru (1) pro umístění přívodní hadičky a pevné spoje (10) v držáku (7) jsou realizovány prostřednictvím dvousložkového lepidla.
CZ2021-128A 2021-03-15 2021-03-15 Optovláknový senzor dechové činnosti pro standardizovanou masku vhodný pro prostředí magnetické rezonance CZ309549B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2021-128A CZ309549B6 (cs) 2021-03-15 2021-03-15 Optovláknový senzor dechové činnosti pro standardizovanou masku vhodný pro prostředí magnetické rezonance

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2021-128A CZ309549B6 (cs) 2021-03-15 2021-03-15 Optovláknový senzor dechové činnosti pro standardizovanou masku vhodný pro prostředí magnetické rezonance

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2021128A3 CZ2021128A3 (cs) 2022-09-28
CZ309549B6 true CZ309549B6 (cs) 2023-04-05

Family

ID=83398592

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2021-128A CZ309549B6 (cs) 2021-03-15 2021-03-15 Optovláknový senzor dechové činnosti pro standardizovanou masku vhodný pro prostředí magnetické rezonance

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ309549B6 (cs)

Citations (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7204250B1 (en) * 1999-12-16 2007-04-17 Compumedics Limited Bio-mask
CN206730244U (zh) * 2016-12-28 2017-12-12 盐城师范学院 带有呼吸传感器的氧气面罩
CZ31953U1 (cs) * 2018-06-04 2018-08-07 Vysoká Škola Báňská-Technická Univerzita Ostrava Zařízení pro monitorování vitálních funkcí lidského těla v elektromagneticky zarušených prostředích
CZ307778B6 (cs) * 2018-06-04 2019-04-24 Vysoká Škola Báňská-Technická Univerzita Ostrava Senzor pro monitorování vitálních funkcí lidského těla v elektromagneticky zarušených prostředích a způsob jeho výroby
US20190152610A1 (en) * 2017-11-22 2019-05-23 Zodiac Aerotechnics On-demand oxygen dispensing system for aircraft passengers
CN110432877A (zh) * 2019-07-26 2019-11-12 华中科技大学 一种基于光纤的多生理参量的监测系统

Patent Citations (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7204250B1 (en) * 1999-12-16 2007-04-17 Compumedics Limited Bio-mask
CN206730244U (zh) * 2016-12-28 2017-12-12 盐城师范学院 带有呼吸传感器的氧气面罩
US20190152610A1 (en) * 2017-11-22 2019-05-23 Zodiac Aerotechnics On-demand oxygen dispensing system for aircraft passengers
CZ31953U1 (cs) * 2018-06-04 2018-08-07 Vysoká Škola Báňská-Technická Univerzita Ostrava Zařízení pro monitorování vitálních funkcí lidského těla v elektromagneticky zarušených prostředích
CZ307778B6 (cs) * 2018-06-04 2019-04-24 Vysoká Škola Báňská-Technická Univerzita Ostrava Senzor pro monitorování vitálních funkcí lidského těla v elektromagneticky zarušených prostředích a způsob jeho výroby
CN110432877A (zh) * 2019-07-26 2019-11-12 华中科技大学 一种基于光纤的多生理参量的监测系统

Non-Patent Citations (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Title
Sinha, R. et al. "Development and validation of a novel fibre-optic respiratory rate sensor (FiRRS) integrated in oxygen delivery devices." Journal of Physics D: Applied Physics 54, 14.01.2021, https://doi.org/10.1088/1361-6463/abd061 *

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2021128A3 (cs) 2022-09-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP7303854B2 (ja) 評価装置
Scalise et al. Measurement of respiration rate in preterm infants by laser Doppler vibrometry
Dziuda et al. Monitoring respiration and cardiac activity using fiber Bragg grating-based sensor
Khandpur Biomedical instrumentation: Technology and applications
Anwar Zawawi et al. Intensity‐modulated fiber optic sensor for health monitoring applications: a comparative review
JP6799661B2 (ja) 睡眠時無呼吸モニタリングシステム
WO2015112095A1 (en) Smart belt for breathing and heart rate monitoring
Teichmann et al. Non-contact monitoring techniques-principles and applications
Dziuda et al. Fibre-optic sensor for respiration and heart rate monitoring in the MRI environment
Zhang et al. Noninvasive measurement of heart rate and respiratory rate for perioperative infants
ES2328205A1 (es) Metodo para obtener la frecuencia cardiaca y la frecuencia respiratoria en una bascula electronica pesa-personas.
Ambastha et al. Pulmonary function test using fiber Bragg grating spirometer
Presti et al. Respiratory and cardiac rates monitoring during MR examination by a sensorized smart textile
Narbonneau et al. FBG-based smart textiles for continuous monitoring of respiratory movements for healthcare applications
De Tommasi et al. Smart mattress based on fiber Bragg grating sensors for respiratory monitoring: A feasibility test
De Tommasi et al. FBG-based mattress for heart rate monitoring in different breathing conditions
CN108113668A (zh) 一体型麻醉深度及脑血氧饱和度检测传感器
CN111867457B (zh) 独立式监测器及与其一起使用的系统
Scalise et al. A non-contact optical procedure for precise measurement of respiration rate and flow
US8255025B2 (en) Bronchial or tracheal tissular water content sensor and system
CZ309549B6 (cs) Optovláknový senzor dechové činnosti pro standardizovanou masku vhodný pro prostředí magnetické rezonance
KR102135407B1 (ko) 호흡측정장치
Samartkit et al. Fiber optic sensor applications for vital signs monitoring: A review
CZ35383U1 (cs) Optovláknový senzor dechové činnosti pro standardizovanou masku, vhodný pro prostředí magnetické rezonance
Kam et al. All plastic optical fiber-based respiration monitoring sensor