CZ309163B6 - Hybridní vrtací vřeteno - Google Patents

Hybridní vrtací vřeteno Download PDF

Info

Publication number
CZ309163B6
CZ309163B6 CZ2020637A CZ2020637A CZ309163B6 CZ 309163 B6 CZ309163 B6 CZ 309163B6 CZ 2020637 A CZ2020637 A CZ 2020637A CZ 2020637 A CZ2020637 A CZ 2020637A CZ 309163 B6 CZ309163 B6 CZ 309163B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
spindle
inserts
core
drilling spindle
composite material
Prior art date
Application number
CZ2020637A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2020637A3 (cs
Inventor
Roman Heide
Ph.D. MBA Heide Roman Ing.
Vlastimil Hlavatý
Vlastimil Ing. Hlavatý
Jiří Kubíček
Jiří Ing. Kubíček
Josef Vyškovský
Josef Ing. Vyškovský
Original Assignee
ŠMT a.s.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by ŠMT a.s. filed Critical ŠMT a.s.
Priority to CZ2020637A priority Critical patent/CZ2020637A3/cs
Publication of CZ309163B6 publication Critical patent/CZ309163B6/cs
Publication of CZ2020637A3 publication Critical patent/CZ2020637A3/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B23MACHINE TOOLS; METAL-WORKING NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B23BTURNING; BORING
    • B23B47/00Constructional features of components specially designed for boring or drilling machines; Accessories therefor
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B23MACHINE TOOLS; METAL-WORKING NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B23BTURNING; BORING
    • B23B2231/00Details of chucks, toolholder shanks or tool shanks
    • B23B2231/02Features of shanks of tools not relating to the operation performed by the tool

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Turning (AREA)

Abstract

Hybridní vrtací vřeteno uzpůsobené pro přenos krouticího momentu z vřeteníku obráběcího stroje sestávající z pláště (P) a vložek (V) z izotropního materiálu, kde do jedné z vložek (V) je upevnitelný nástroj (N). Mezi pláštěm (P) a vložkami (V) je vloženo jádro (J) z kompozitního materiálu, které se dotýká pláště (P) celým svým vnějším povrchem.

Description

Hybridní vrtací vřeteno
Oblast techniky
Vynálezem je hybridní vrtací vřeteno pro přenos kroutícího momentu z vřeteníku obráběcího stroje sestávající z pláště a vložek z izotropního materiálu, kde do jedné z vložek je upevnitelný nástroj.
Dosavadní stav techniky
Konstrukce většiny hlavních typů obráběcích strojů prodělaly v posledních letech četné změny. Neměnné však zůstávají požadavky kladené na stroje uživateli, kdy je požadována je přesnost a produktivita výroby společně se schopností dosáhnout patřičné kvality výrobku. Cílem je navrhnout výrobní stroj tak, aby dokázal realizovat požadavky různých typů výrobních technologií s potřebnou rychlostí, tuhostí a přesností vzájemného pohybu nástroje a obrobku. Mezi trendy v konstrukci výrobních strojů patří zejména dimenzování nosné struktury a použité materiály nebo situováni více nástrojů v řezu.
Vysoká přesnost je stále žádanou a vysoce hodnocenou vlastností strojů včetně řešení pro potlačení teplotních deformací. Tradičně se navrhují geometricky a tepelně symetrické konstrukce, přičemž snahy konstruktérů se upínají k izolaci či alespoň k eliminaci zdrojů tepla, a to od nosné struktury, s to ohledem na především pro pohony. Dalšími trendy je aktivní chlazení pohonů a převodovek vřeten, velmi často rovněž kuličkových šroubů a jejich přírub.
Užitné vlastnosti výrobních strojů jsou významně ovlivněny také řešením nosných struktur, a to jak z pohledu tvaru, tak z pohledu použitých materiálů. Z hlediska nosných soustav a jejich komponent jsou hlavními trendy snižování hmotnosti pohyblivých struktur, zvyšování statické a dynamické tuhosti stroje, zlepšování tvarové a rozměrové přesnosti nosné struktury stroje, při současném snižování výrobní ceny a čas výroby.
Ocel a litina jako tradiční konstrukční materiály mají dobré mechanické vlastnosti a navíc jsou k dispozici již dlouhodobě ověřené výrobní a montážní postupy. U těchto materiálů je snaha dosáhnout vyšší efektivity využití materiálu, což zpravidla vede k pokročilým výpočtovým optimalizacím. Betonové komponenty nabízejí dobré materiálové tlumení a vysokou tuhost. Vhodné je jejich použití zejména pro dílce nepohyblivé. Velký potenciál je v hybridních strukturách na bázi beton-kov v podobě odlitků a svařenců.
Oproti tomu vláknové kompozity představují otevřenou a perspektivní oblast materiálů. Nabízejí celou řadu výborných mechanických vlastností, avšak oplývají nevýhodami v podobě anizotropního chování kompozitní struktury, řešení připojovacích rozhraní, přesnosti komponent, přičemž použitím kompozitních materiálů dochází k zvyšování výrobních nákladů stroje.
Rozšíření aplikací kompozitních materiálů v konstrukci výrobních strojů je patrné zejména v oblasti delších a štíhlých částí těchto strojů, kupříkladu u hřídelů vřeten, náhonových hřídelí, částí nástrojů či upínačů nástrojů. Tyto trendy jsou známy kupříkladu ze spisů CN 2019208211, EP 1088618A3 či CN 210335548 avšak realizují se pouze v konstrukci dílčích komponent jako kupříkladu elementy ložisek vřetena apod. Ze spisu US 5018915 je pak známo řešení vřetene sestávajícího z kovového adaptéru s částí dříku pro upevnění nástroje, jednak dutý válcový člen vytvořený z vlákny vyztuženého kompozitního materiálu a připojený ke druhému konci adaptéru, který je ovinut tvrdou ochrannou vrstvou.
- 1 CZ 309163 B6
Podstata vynálezu
Podstatou vynálezu je hybridní vrtací vřeteno uzpůsobené pro přenos kroutícího momentu z vřeteníku obráběcího stroje sestávající z pláště a vložek z izotropního materiálu, kde do jedné z vložek je upevnitelný nástroj. Ocelové vložky jsou ve vřetenu umístěny v místech kontaktu se sousedními nebo pohybujícími se součástmi. Mezi pláštěm a vložkami je vloženo jádro z kompozitního materiálu, jedná se o materiál s ortotropními vlastnostmi. Jádro z kompozitního materiálu se celým vnějším povrchem dotýká pláště. To má obecně jednak za následek snížení hmotnosti vřetena z důvodu menší hustoty kompozitního materiálu. V souvislosti se snížením hmotnosti pak dochází ke zvýšení vlastních frekvencí vřetena, a to zejména mimo pracovní rozsah stroje, a tím pádem zároveň ke zvýšení odolnosti vřetena proti vibracím. Touto konstrukcí lze zajistit použití vyšších pracovních otáček nástroje.
Výhodné je, pokud je jádro z kompozitního materiálu tvořeného vláknovým materiálem. Vhodným uspořádáním vláken lze optimalizovat vlastnosti vřetene, tj. kupříkladu torzní tuhost či ohybovou tuhost, v důsledku vyššího modulu pružnosti v tahu E kompozitního materiálu nebo teplotní roztažnost vřetene.
Výhodné je, pokud je jádro z kompozitního vláknového materiálu tvořeného křížovými vrstvami, tj. vrstvami kladenými pod určitým úhlem, a to zejména v rozsahu 10 až 60°. To má za následek výrazné zvýšení torzní tuhosti vřetene, kdy sekundárním efektem je snížení tepelné roztažnosti oproti stávajícímu provedení s izotropním materiálem, a to až o 80 %.
Výhodné je, pokud je jádro z kompozitního materiálu tvořeného osově orientovanými vrstvami. To má za následek zvýšení zejména ohybové tuhosti vřetene. Sekundárním efektem je snížení tepelné roztažnosti oproti stávajícímu provedení s izotropním materiálem až o 80 %. Vrtací vřeteno se tedy vyznačuje velmi dobrou teplotní a rozměrovou stabilitou a vysokou ohybovou tuhostí.
Výhodné je, pokud je jádro z kompozitního vláknového materiálu tvořeného kombinací kompozitního materiálu s křížovými vrstvami a osově orientovanými vrstvami. To má za následek výrazné zvýšení torzní a ohybové tuhosti vřetene, kdy sekundárním efektem je snížení tepelné roztažnosti oproti stávajícímu provedení s izotropním materiálem, a to až o 80 %.
Řešení podle vynálezu se od řešení popsaného v US 5018915 liší především tím, že jádro z kompozitního materiálu se celým svým vnějším povrchem dotýká pláště. Tím pádem nedochází ke kontaktu vložek s pláštěm, do kterých je vložen nástroj. Toto řešení přináší jednak úsporu v hmotnosti samotného vřetene, jelikož je možné dosáhnout ještě lepší torzní tuhosti vřetene, a dále ke zvýšení vlastních frekvencí vřetena. Zároveň odpadají konstrukční problémy spojené s přímým dotykem vložek s pláštěm a jejich vzájemné fixaci. Jádro je rovněž uzpůsobené jednak k vložení vložky, do které je vložitelný dřík nástroje a je zároveň je uzpůsobeno ke vložení vřetene do vřeteníku.
Tab. 1 Vybrané vlastnosti izotropního materiálu
Symbol Jednotka | Ocel
.....................„........................ Π 7850
Ňíěčhii pružnosti | SFa | 2000cm
Pobsonovo číslo ¥ i 0,3
Smykový modu! J ..................... —1 76g23
- 2 CZ 309163 B6
Tab. 2 Vybrané vlastnosti kompozitního (ortotropního) materiálu
jméno Symbol Jednotka Převaha mové orientovaný^ vláken Hevaha kilových «eb
.......i............ > i· s ........
Modul pwnmti
8300 MBO
<00
w 0.0
Wx 03 03
Vxz 03 o
Smykový modul 8374
Mha 3<0
w Mha MB
teplomí délkové K * -123E-06 a»®
«v K s •.Xi
kde: x - směr v ose vřetene, y - tečný směr, z - radiální směr
Objasnění výkresů
Na obr. 1. Je zobrazen pohled na hybridní vrtací vřeteno v řezu, na obr. 2 je zobrazen detailní pohled na totéž hybridní vrtací vřeteno.
Příklady uskutečnění vynálezu
Příklad 1:
Hybridní vrtací vřeteno je uzpůsobené pro přenos kroutícího momentu z vřeteníku obráběcího stroje a sestává z pláště P a vložek V. Plášť P a vložky V jsou z izotropního materiálu, v tomto konkrétním případě ze šlechtěné oceli. Tloušťka pláště P je 8 mm. Do jedné z vložek V je upevnitelný rotační nástroj. Výsuv vrtacího vřetena je v tomto příkladném provedení 800 mm. Mezi pláštěm P a vložkami V je vloženo jádro J, které jev přímém kontaktu s pláštěm P svým vnějším povrchem. Jádro J je tvořeno vláknovým kompozitem tvořeným z osově orientovaných vrstev o hustotě přibližně 1500 kg/m3. Jádro J je s pláštěm P nerozebíratelně spojeno lepeným spojem. Vlastní frekvence vřetena je 52 Hz, otáčky vřetena až 4000 ot./min. Vřeteno v tomto konkrétním provedením vykazuje velmi dobrou teplotní a rozměrovou stabilitou a vysokou ohybovou tuhost. Příčinou je vysoká hustota podélně osově kladených vláken. Při převaze osově orientovaných vláken lze docílit nulové teplotní roztažnosti v podélném směru a zlepšení statické ohybové tuhosti až o 25 % oproti standardnímu provedení s izotropním materiálem. V důsledku snížení hmotnosti dochází ke zvýšení vlastních frekvencí výsledného vřetena, atoažol5až20%
- 3 CZ 309163 B6 oproti standardnímu provedení s izotropním materiálem.
Příklad 2:
Hybridní vrtací vřeteno je uzpůsobené pro přenos kroutícího momentu z vřeteníku obráběcího stroje a sestává z pláště P a vložek V. Plášť P a vložky V jsou z izotropního materiálu, v tomto konkrétním případě z šlechtěné oceli. Tloušťka pláště P je 6 mm. Do jedné z vložek V je upevnitelný rotační nástroj. Výsuv vrtacího vřetena je v tomto příkladném provedení 1000 mm, pracovní otáčky vřetene jsou přibližně 3900 ot./min. Mezi pláštěm Pa vložkami V je vloženo jádro J. Jádro J je tvořeno vláknovým kompozitem tvořeným křížově orientovanými vrstvami o hustotě přibližně 1660 kg/m3. Jádro J je s pláštěm P nerozebíratelně spojeno tvarovým spojem. Hybridní vřeteno v tomto konkrétním provedení se vyznačuje vysokou torzní tuhostí. Volbou úhlu křížového kladení lze dosáhnout rozdílných vlastností tuhostí v jednotlivých směrech. Uhel kladení kompozitních vláken se v tomto konkrétním provedení pod úhlem 20°. Při menším úhlu křížového kladení se zlepšují vlastnosti teplotní stability na úkor torzní tuhosti, při větším úhlu je tomu naopak.
Příklad 3:
Hybridní vrtací vřeteno je uzpůsobené pro přenos kroutícího momentu z vřeteníku obráběcího stroje a sestává z pláště P a vložek V. Plášť P a vložky V jsou z izotropního materiálu, v tomto konkrétním případě opět z šlechtěné oceli. Tloušťka pláště P je 10 mm. Do jedné z vložek V je upevnitelný rotační nástroj. Výsuv vrtacího vřetena je v tomto příkladném provedení 1200 mm, pracovní otáčky vřetene jsou přibližně 4200 ot./min. Mezi pláštěm Pa vložkami V je vloženo jádro J. Jádro J je tvořeno vláknovým kompozitem tvořeným kombinací křížových vrstev o hustotě 1660 kg/m3 a osově orientovaných vrstev o hustotě 1660 kg/m3. Jádro J je s pláštěm P nerozebíratelně spojeno kombinací lepeného a tvarového spoje. Vlastní frekvence vřetena je 55 Hz, otáčky vřetena až 4300 ot./min.
Průmyslová využitelnost
Nástroj popsaný podle vynálezu nalézá své uplatnění zejména v konstrukci obráběcích strojů s vysokou přesností obrábění.

Claims (5)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Hybridní vrtací vřeteno uzpůsobené pro přenos kroutícího momentu z vřeteníku obráběcího stroje sestávající z pláště (P) a vložek (V) z izotropního materiálu, kde do jedné z vložek (V) je upevnitelný nástroj (N), vyznačující se tím, že mezi pláštěm (P) a vložkami (V) je vloženo jádro (J) z kompozitního materiálu, které se dotýká pláště (P) celým vnějším povrchem.
  2. 2. Hybridní vrtací vřeteno podle nároku 1, vyznačující se tím, že jádro (J) je z vláknového kompozitního materiálu.
  3. 3. Hybridní vrtací vřeteno podle nároku 2, vyznačující se tím, že jádro (J) je z vláknového kompozitního materiálu tvořeného osově orientovanými vrstvami.
  4. 4. Hybridní vrtací vřeteno podle nároku 2, vyznačující se tím, že jádro (J) je z vláknového kompozitního materiálu tvořeného křížově orientovanými vrstvami.
  5. 5. Hybridní vrtací vřeteno podle nároku 2, vyznačující se tím, že jádro (J) sestává z kombinace vláknového kompozitního materiálu tvořeného křížově orientovanými vrstvami a vláknového kompozitního materiálu s osově orientovanými vrstvami.
CZ2020637A 2020-11-28 2020-11-28 Hybridní vrtací vřeteno CZ2020637A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2020637A CZ2020637A3 (cs) 2020-11-28 2020-11-28 Hybridní vrtací vřeteno

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2020637A CZ2020637A3 (cs) 2020-11-28 2020-11-28 Hybridní vrtací vřeteno

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ309163B6 true CZ309163B6 (cs) 2022-03-30
CZ2020637A3 CZ2020637A3 (cs) 2022-03-30

Family

ID=80929775

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2020637A CZ2020637A3 (cs) 2020-11-28 2020-11-28 Hybridní vrtací vřeteno

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2020637A3 (cs)

Citations (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3804405A1 (de) * 1987-06-03 1988-12-15 Werkzeugmasch Heckert Veb Welle aus kohlenstoffaserverstaerktem plast, insbesondere werkzeugspindel
CS264841B1 (en) * 1987-07-02 1989-09-12 Sergej A Doc Ing Csc Vasin Composite spindle in turning-machine
US5018915A (en) * 1989-09-08 1991-05-28 Toshiba Kikai Kabushiki Kaisha Spindles of machine tools
JP2001162407A (ja) * 1999-12-06 2001-06-19 Meiji Kikai Kk 工作装置のスピンドル軸
JP2004114257A (ja) * 2002-09-27 2004-04-15 Taiheiyo Cement Corp 工作機械のスピンドル軸
DE102011120197A1 (de) * 2011-12-05 2013-06-06 Technische Universität Chemnitz Spindel,insbesondere Gewindespindel,und Verfahren zu deren Herstellung
DE102013109947A1 (de) * 2013-09-11 2015-03-12 Fischer Fortuna Gmbh Spindel
CN108145184A (zh) * 2017-12-21 2018-06-12 苏州锐德飞自动化设备有限公司 一种机床主轴
CN209687948U (zh) * 2019-01-16 2019-11-26 珠海恒臻复合材料科技有限公司 具有高转速中心出水吹气的碳纤维复合联轴器

Patent Citations (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3804405A1 (de) * 1987-06-03 1988-12-15 Werkzeugmasch Heckert Veb Welle aus kohlenstoffaserverstaerktem plast, insbesondere werkzeugspindel
CS264841B1 (en) * 1987-07-02 1989-09-12 Sergej A Doc Ing Csc Vasin Composite spindle in turning-machine
US5018915A (en) * 1989-09-08 1991-05-28 Toshiba Kikai Kabushiki Kaisha Spindles of machine tools
JP2001162407A (ja) * 1999-12-06 2001-06-19 Meiji Kikai Kk 工作装置のスピンドル軸
JP2004114257A (ja) * 2002-09-27 2004-04-15 Taiheiyo Cement Corp 工作機械のスピンドル軸
DE102011120197A1 (de) * 2011-12-05 2013-06-06 Technische Universität Chemnitz Spindel,insbesondere Gewindespindel,und Verfahren zu deren Herstellung
DE102013109947A1 (de) * 2013-09-11 2015-03-12 Fischer Fortuna Gmbh Spindel
CN108145184A (zh) * 2017-12-21 2018-06-12 苏州锐德飞自动化设备有限公司 一种机床主轴
CN209687948U (zh) * 2019-01-16 2019-11-26 珠海恒臻复合材料科技有限公司 具有高转速中心出水吹气的碳纤维复合联轴器

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2020637A3 (cs) 2022-03-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Rubio et al. Effects of high speed in the drilling of glass fibre reinforced plastic: evaluation of the delamination factor
Suh et al. Design and manufacture of hybrid polymer concrete bed for high-speed CNC milling machine
KR101199534B1 (ko) 진동감쇠형 공구홀더
JP2016007677A (ja) 回転体の防振構造
Bang Design of carbon fiber composite shafts for high speed air spindles
Xue et al. Investigation on fiber fracture mechanism of c/sic composites by rotary ultrasonic milling
Kim et al. Free vibration of a rotating tapered composite Timoshenko shaft
Azuan et al. Evaluation of delamination in drilling rice husk reinforced polyester composites
CZ309163B6 (cs) Hybridní vrtací vřeteno
EP0807762A1 (en) Rolling bearing element comprising a zirconium material
Wang et al. Improving optimal chatter control of slender cutting tool through more accurate tuned mass damper modeling
Chen et al. The stability behavior of rotating composite shafts under axial compressive loads
JP5712839B2 (ja) モータビルトイン方式の主軸装置
胡灿 et al. Research on the mechanism of improving hydrostatic spindle rotating accuracy with controllable restrictor
CN109226830A (zh) 一种具有降噪功能的高速钻床
Choi Manufacture of a carbon fibre-epoxy composite spindle-bearing system for a machine tool
Wang et al. Influence of process parameters on material removal during surface milling of curved carbon fiber-reinforced plastic (CFRP) components: evaluated by a novel residual height calculation method
JP2014094442A (ja) モータビルトイン方式の主軸装置、及びこれを備える工作機械
JP5120681B1 (ja) 防振ボーリングバー
Vrtanoski et al. Design of polymer concrete main spindle housing for cnc lathe
Chen Parametric studies on buckling loads and critical speeds of microdrill bits
RU2289732C1 (ru) Подшипник скольжения
WO2006010794A1 (en) Beam structure for a web forming machine
JPS6396311A (ja) 高速回転部品
Wan et al. Design of discrete-edge polycrystalline diamond tool and its cutting performance in milling Cf/SiC composites