CZ308947B6 - Elektronický koncový prvek varování s automatickou regulací akustického výkonu - Google Patents

Elektronický koncový prvek varování s automatickou regulací akustického výkonu Download PDF

Info

Publication number
CZ308947B6
CZ308947B6 CZ2019818A CZ2019818A CZ308947B6 CZ 308947 B6 CZ308947 B6 CZ 308947B6 CZ 2019818 A CZ2019818 A CZ 2019818A CZ 2019818 A CZ2019818 A CZ 2019818A CZ 308947 B6 CZ308947 B6 CZ 308947B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
warning
noise
control unit
warning terminal
terminal element
Prior art date
Application number
CZ2019818A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2019818A3 (cs
Inventor
Pavel Hlavinka
Zdeněk Šebelka
Original Assignee
Colsys s.r.o.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Colsys s.r.o. filed Critical Colsys s.r.o.
Priority to CZ2019818A priority Critical patent/CZ308947B6/cs
Publication of CZ2019818A3 publication Critical patent/CZ2019818A3/cs
Publication of CZ308947B6 publication Critical patent/CZ308947B6/cs

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01HMEASUREMENT OF MECHANICAL VIBRATIONS OR ULTRASONIC, SONIC OR INFRASONIC WAVES
    • G01H17/00Measuring mechanical vibrations or ultrasonic, sonic or infrasonic waves, not provided for in the preceding groups
    • GPHYSICS
    • G08SIGNALLING
    • G08BSIGNALLING OR CALLING SYSTEMS; ORDER TELEGRAPHS; ALARM SYSTEMS
    • G08B1/00Systems for signalling characterised solely by the form of transmission of the signal
    • G08B1/08Systems for signalling characterised solely by the form of transmission of the signal using electric transmission ; transformation of alarm signals to electrical signals from a different medium, e.g. transmission of an electric alarm signal upon detection of an audible alarm signal
    • GPHYSICS
    • G08SIGNALLING
    • G08BSIGNALLING OR CALLING SYSTEMS; ORDER TELEGRAPHS; ALARM SYSTEMS
    • G08B3/00Audible signalling systems; Audible personal calling systems
    • G08B3/10Audible signalling systems; Audible personal calling systems using electric transmission; using electromagnetic transmission

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Electromagnetism (AREA)
  • Alarm Systems (AREA)

Abstract

Koncový prvek varování jednotného systémem varování a vyrozumění s automatickou regulací akustického výkonu pro změnu hlasitosti hlášení koncového prvku v závislosti na okolním hluku zahrnuje řídicí jednotku (11), napájecí modul (12), přijímač signálu (111), zesilovač (114) a reproduktor (21) a dále zahrnuje k řídicí jednotce (11) připojený detektor hluku (113), k němuž je připojeno hlukové čidlo (3). Hlukovým čidlem (3) koncového prvku může být mikrofon umístěný vně koncového prvku nebo eventuálně membrána elektroakustického měniče reproduktoru (21).

Description

Elektronický koncový prvek varování s automatickou regulací akustického výkonu
Oblast techniky
Vynález spadá do oblasti elektronické sdělovací techniky, a to konkrétně do technologií pro vysílání informací pro stav nouze nebo naléhavou potřebu.
Dosavadní stav techniky
Varování obyvatelstva před hrozícím nebezpečím je zpravidla realizováno vyhlášením akustického varovného signálu. Varovný signál je odbavován prostřednictvím koncových prvků varování jednotného systému varování a vyrozumění.
Koncovým prvkem varování je technické zařízení k zabezpečení varování nebo předávání varovných informací. Může jím být elektrická rotační siréna. Jedná se elektrická zařízení generující varovný signál mechanickým způsobem, zpravidla vytláčením vzduchu rotujícími lopatkami oběžného kola přes štěrbiny v těle akustické hlavice sirény. Dále jím může být elektronický koncový prvek varování. Tím je technické zařízení schopné vydávat varovný signál a poskytovat varovné a další informace ve zvukové podobě čistě elektronickou cestou. Elektronickým koncovým prvkem varování může být elektronická siréna. Jedná se o samostatně plně funkční zařízení, které lze použít lokálně i dálkově k varování a informování obyvatelstva, a to včetně živých hlasatelských relací. Může jím být také místní informační systém. V tomto případě se jedná o soubor technických zařízení k předávání hlasových a jiných akustických informací na větší ploše. Jedním místním informačním systémem lze zajistit prostředí celých obcí, měst, průmyslových areálů a obdobných veřejných prostor.
Sirény jsou akusticky velmi výkonné prostředky varování, kterými lze z jednoho místa zajistit varování poměrně rozsáhlého území. Místní informační systémy jsou z hlediska fyzikálního zdrojem akustického signálu o relativně nízké hladině akustického tlaku, který je ale distribuován na poměrně velkém území.
Z hlediska konstrukčního se elektronické sirény zpravidla skládají ze dvou základních částí, a to skříně s elektronikou a akustické hlavice. Skříň s elektronikou obsahuje vlastní řídicí část, nízkofrekvenční koncový zesilovač, zdrojovou část, včetně záložních baterií, tlačítka nebo jiné prvky pro lokální ovládání a signalizační a zobrazovací prvky. Mimo to obsahuje celou řadu rozhraní pro připojení externích zařízení a dalších volitelných modulů. Externími zařízeními jsou zpravidla prostředky pro napojení na přenosovou soustavu, rozhlasový přijímač, mikrofon pro přímé hlasatelské vstupy, jiný zdroj audio signálu, vzdálený terminál pro místní obsluhu z jiného místa, čidla a jiné prostředky monitoringu prostředí. Součástí řídicí části je i příslušná softwarová aplikace, která určuje hlavní užité vlastnosti zařízení a řídí komunikaci s externími zařízeními. Akustická hlavice je tvořena stožárem, na kterém jsou namontovány ozvuční ce s elektroakustickými měniči. Zpravidla se jedná o tlakové reproduktory. Ozvučnice jsou vyrobeny z plastu, plechu nebo kovových slitin. Počet ozvučnic na hlavici závisí na výkonu sirény. Zpravidla se jedná o jeden pár reproduktorů najeden nízkofrekvenční koncový zesilovač.
Z hlediska konstrukčního se místní informační systém skládá zpravidla z ovládacího (vysílacího) pracoviště, řídicí technologie, přenosové soustavy, hlásičů a zobrazovacích zařízení. Řídicí technologie se skládá z hardwarových prvků a příslušného softwarového řešení. Hardwarová část je tvořena základními elektronickými komponenty a potřebnými subsystémy, a to napájecím zdrojem, záložním zdrojem, rozhraním pro připojení přenosových technologií, prostředky pro ovládání místního informačního systému, vstupy a rozhraními pro připojení prostředků monitoringu nebezpečných jevů apod. Uvedené hardwarové komponenty a subsystémy místního informačního systému jsou umístěny zpravidla v technologické skříni. Lokální ovládání místního
-1 CZ 308947 B6 informačního systému je řešeno buď z pultu místního ovládání, nebo z počítače s příslušnou aplikací. Softwarovým vybavením jsou aplikace obsažené v řídicí technologii místního informačního systému a uživatelské aplikace instalované v ovládacím (vysílacím) pracovišti nebo v terminálu místního ovládání. Přenosová soustava místního informačního systému může být tvořena klasickými drátovými rozvody, bezdrátovými technologiemi a technologiemi televizních nebo jiných kabelových rozvodů.
V současné době se vývoj v této oblasti orientuje hlavně na bezdrátové systémy, ato jak analogové, tak i digitální. V tomto případě hovoříme o bezdrátovém místním informačním systému. Moderní digitální technologie se v porovnání s analogovými systémy vyznačují kvalitnějším akustickým výstupem z bezdrátových hlásičů, vyšší odolností proti rušení a lepší ochranou před klamnými a nežádoucími vstupy. Na druhou stranu v místech se slabým rádiovým signálem přenosové soustavy místního informačního systému kvalita reprodukce a spolehlivost činnosti digitálních bezdrátových hlásičů klesá. Kvalita reprodukce je u digitálních systémů silně ovlivňována použitými kodeky, nastavením modulačních úrovní a řešením penetrace zájmové lokality rádiovým signálem přenosové soustavy. Digitální rádiový přenos může byl realizován jako simplexní nebo jako duplexní (semiduplexní). Hlásiče jsou skupiny reproduktorů sloužící k ozvučení venkovního prostředí nebo domovní přijímače. Těmi mohou být i televizní a rozhlasové přijímače. Pro venkovní hlásiče používají místní informační systémy zpravidla tlakové reproduktory s výkonem 15 až 100 W. Jeden hlásič může být tvořen několika reproduktory. Je tak dosahováno kruhovosti (všesměrovosti) vyzařování zvukové energie. V oblastech se zvýšenou hladinou hluku (např. podél rušných hlavních komunikací) jsou používány i hlásiče s výkonem 180 až 200 W.
Protože jsou popsané koncové prvky varování prostředky, které zajišťují varování akustickým varovným signálem, je spolehlivé varování podmíněno tím, aby byl varovný signál rozpoznatelný v ostatních zvucích, které se v prostředí běžně vyskytují. Ktomu je potřebné splnit několik základních podmínek:
1. Signál musí být jednoznačně identifikovatelný. To je dosahováno akustickým tvarem varovného signálu, který je určen časovým průběhem zvuků o určitých kmitočtech, které zajišťují jeho nezaměnitelnost.
2. Signál musí být slyšitelný. Pro spolehlivou slyšitelnost signálu je definována minimální hodnota akustického tlaku a hodnota, o kterou musí signál převyšovat hodnotu hluku prostředí.
3. Protože sirény jsou zvukově vysoce výkonná zařízení, j e při j ej ich instalaci nutné brát v potaz i úroveň možné expozice lidí, kteří se běžně v jejich okolí mohou pohybovat. Přípustné hodnoty expozice zvukem jsou stanoveny hygienickými normami.
Hluk prostředí není místně ani časově stálý. V závislosti na denní době se jeho intenzita výrazně mění. Stanovení dostatečné a zároveň přijatelné akustické úrovně varovného signálu je velmi náročným krokem přípravy výstavby koncových prvků varování v nových lokalitách. Ovlivnit potřebnou slyšitelnost varovného signálu lze v současné době pouze výběrem koncového prvku varování odpovídající výkonové řady.
Výkon koncového prvku varování lze v současné době snižovat pouze u některých zařízení, a to jedině místně obsluhou, která musí být fýzicky přítomna u konkrétního zařízení. Snížení zesílení je možné pouze pro místně odbavovanou činnost. Dálkovým spuštěním varování prostřednictvím jednotného systému varování a vyrozumění, což je naprostá většina případů, je akustický výkon koncového prvku varování automaticky nastaven na maximum.
Vstupní údaje o hluku prostředí lze získat buď z hlukové mapy nebo měřením. Aktuální hlukové mapy jsou k dispozici pouze pro velmi málo lokalit. Ve většině případů je nutné před realizací
- 2 CZ 308947 B6 zástavby nových varovacích zařízení provést měření hluku. Získání relevantních údajů tímto způsobem je časově velmi náročnou záležitostí. Spatné stanovení hodnot hluku prostředí, chybné určení potřebného akustického výkonu koncového prvku varování nebo kombinace obou těchto vlivů může mít fatální dopady na spolehlivost a úspěšnost varování.
Podstata vynálezu
Nové provedení koncového prvku varování odstraňuje výše popsané problémy tím, že koncový prvek reguluje svůj akustický výkon podle momentální úrovně hluku v místě instalace. Popsané řešení se týká pouze elektronických koncových prvků varování. Nelze je aplikovat u elektrických rotačních sirén.
Podstatou vynálezu je detekce hluku, která je integrální součástí elektronického koncového prvku varování. Na základě naměřené hodnoty hluku prostředí řídicí elektronika koncového prvku varování dle stanoveného algoritmu v ovládacím software řídicí jednotky koncového prvku upraví před aktivací varování výkon nízkofrekvenčních koncových zesilovačů tak, aby bylo dosaženo optimálního akustického výkonu při splnění výše uvedených podmínek pro spolehlivou slyšitelnost varování. V případě, že by akustický výkon koncového prvku varování nebyl pro splnění daného odstupu zvuku varovného signálu od hluku prostředí dostatečný, koncový prvek varování může odbavit varovný signál opakovaně, čímž zvýší pravděpodobnost jeho zaznamenání obyvatelstvem.
Jako hlukové čidlo pro zachycení hluku prostředí lze použit mikrofon jakožto další komponentu, nebo lze k tomuto účelu využít i membránu elektroakustického měniče reproduktoru elektronického koncového prvku varování.
Hluk prostředí je zachycen takovým hlukovým čidlem, které jej přemění z mechanické na elektrickou energii. Výstupní napětí hlukového čidla je k vyhodnocení úrovně hluku odesíláno do detektoru hluku. Na základě nastavených kritérií je potom detektorem hluku předán příkaz řídicí jednotce elektroniky koncového prvku varování, která nastaví potřebnou úroveň zesílení nízkofrekvenčního koncového zesilovače.
Výhodně lze výstupní napětí hlukového čidla vyhodnocovat řídicí jednotkou na základě porovnání detektorem hluku reportované úrovně ambientního hluku z výstupního napětí hlukového čidla v okamžiku, kdy neprobíhá vysílání varování, s úrovní výstupního napětí hlukového čidla v době hlášení, čímž řídicí získává přesnější referenční údaje o rozdílu v úrovni ambientního hluku oproti akustickému výkonu sirény pro následné nastavení požadované hlasitosti akustického signálu sirény prostřednictvím nízkofrekvenčního koncového zesilovače.
Tímto řešením lze docílit i snížení energetických nároků koncových prvků varování, protože ne ve všech případech jejich použití bude nutné využít maximálního výkonu.
Objasnění výkresů
Na obr. 1 je vyobrazeno blokové schéma elektronické sirény dle příkladu 1.
Na obr. 2 je vyobrazeno blokové schéma hlásiče bezdrátového místního systému dle příkladu 2.
Příklady uskutečnění vynálezu
Příklad 1
Příklad popisuje základní sestavu elektronické sirény s komponenty pro automatickou regulaci akustického výkonu. Elektronická siréna sestává ze skříně 1 s elektronikou, akustické hlavice 2 a
-3CZ 308947 B6 hlukového čidla 3 v podobě mikrofonu. Skříň 1 s elektronikou obsahuje základní komponenty v podobě řídicí jednotky 11 a napájecího modulu 12. K řídicí jednotce lije připojen přijímač 111 signálu jednotného systému varování a vyrozumění, rozhlasový přijímač 112, detektor 113 hluku a koncový zesilovač 114. Akustická hlavice 2 s reproduktorem 21 je připojena k nízkofrekvenčnímu koncovému zesilovači 115 skříně 1 s elektronikou. Hlukové čidlo 3 je připojeno k detektoru 113 hluku.
Příklad 2
Příklad popisuje sestavu základního hlásiče bezdrátového místního systému s komponenty pro automatickou regulaci akustického výkonu. Hlásič digitálního místního informačního systému sestává z napájecího modulu 12, radiostanice 16. která bezdrátově přijímá signál z řídicí stanice místního informačního systému, řídicí jednotky 11, k níž je připojen zesilovač 114, ke kterému je dále připojen reproduktor 21, který sdružené plní funkci hlášení, a v době, kdy neprobíhá hlášení, je membrána elektroakustického měniče reproduktoru 21 ve funkci hlukového čidla 3 využita k detekci hluku připojením k detektoru 113 hluku.
Průmyslová využitelnost
Elektronický koncový prvek varování s automatickou regulací akustického výkonu je využitelný v rámci oblastních i celostátních infrastruktur jednotného systému varování a vyrozumění obyvatel ze strany záchranných složek v případě mimořádných událostí.

Claims (2)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Elektronický koncový prvek varování s automatickou regulací akustického výkonu, který 5 obsahuje řídící jednotku (11) propojenou s přijímačem (111) signálu, přičemž k řídící jednotce (11) je připojen přijímač (111) signálu a signál vycházející z řídící jednotky je veden skrze zesilovač (114) do reproduktoru (21), jehož všechny komponenty jsou napájeny elektrickou energií prostřednictvím k síti elektrické energie připojenému napájecího modulu (12), vyznačující se tím, že k řídící jednotce (11) je dále připojen detektor (113) hluku, k němuž je připojeno hlukové čidlo io (3).
  2. 2. Elektronický koncový prvek varování podle nároku 1, vyznačující se tím, že hlukovým čidlem (3) je mikrofon umístěný vně elektronického koncového prvku varování.
    15 3. Elektronický koncový prvek varování podle nároku 1, vyznačující se tím, že hlukovým čidlem (3) je membrána elektroakustického měniče reproduktoru (21).
CZ2019818A 2019-12-31 2019-12-31 Elektronický koncový prvek varování s automatickou regulací akustického výkonu CZ308947B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2019818A CZ308947B6 (cs) 2019-12-31 2019-12-31 Elektronický koncový prvek varování s automatickou regulací akustického výkonu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2019818A CZ308947B6 (cs) 2019-12-31 2019-12-31 Elektronický koncový prvek varování s automatickou regulací akustického výkonu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2019818A3 CZ2019818A3 (cs) 2021-07-07
CZ308947B6 true CZ308947B6 (cs) 2021-09-29

Family

ID=76651825

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2019818A CZ308947B6 (cs) 2019-12-31 2019-12-31 Elektronický koncový prvek varování s automatickou regulací akustického výkonu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ308947B6 (cs)

Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US20040155770A1 (en) * 2002-08-22 2004-08-12 Nelson Carl V. Audible alarm relay system
US8917186B1 (en) * 2014-03-04 2014-12-23 State Farm Mutual Automobile Insurance Company Audio monitoring and sound identification process for remote alarms
US20170039822A1 (en) * 2015-08-04 2017-02-09 Vanderbilt University Dynamic alarm system for reducing alarm fatigue
US9772671B1 (en) * 2016-07-07 2017-09-26 Climax Technology Co., Ltd. Low-power alarm detector

Patent Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US20040155770A1 (en) * 2002-08-22 2004-08-12 Nelson Carl V. Audible alarm relay system
US8917186B1 (en) * 2014-03-04 2014-12-23 State Farm Mutual Automobile Insurance Company Audio monitoring and sound identification process for remote alarms
US20170039822A1 (en) * 2015-08-04 2017-02-09 Vanderbilt University Dynamic alarm system for reducing alarm fatigue
US9772671B1 (en) * 2016-07-07 2017-09-26 Climax Technology Co., Ltd. Low-power alarm detector

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2019818A3 (cs) 2021-07-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7701330B2 (en) Power line communication network security system
KR101831603B1 (ko) 비가청 주파수에 기초하여 다중 전송을 수행하는 전관방송시스템 및 그 방법
US20050049732A1 (en) Method and apparatus for computer communication using audio signals
US20140253327A1 (en) Whole home emergency alert system
US10861308B1 (en) System and method to improve emergency response time
JP2009244937A (ja) 地震警報装置
US9652961B2 (en) Alarm notifying system
KR102011002B1 (ko) 마을 방송시스템
CN111432087A (zh) 一种告警方法以及相关设备
US11501756B2 (en) Smart speaker system
KR102000628B1 (ko) 비가청 음파를 이용하는 소방용 경보 시스템 및 장치
KR102051738B1 (ko) 쌍방향 음성정보 교환기능으로 전환되는 전관방송시스템
US20180293858A1 (en) Event Detection System and Method of Use
KR101794252B1 (ko) 재난문자 음성화/시각화 자동 전송 시스템
CN108347288B (zh) 一种灾害预警广播的故障检测方法及检测系统
JPH11239310A (ja) リモートコントロール装置,テレビ受像機及び異常報知受信器
US10796547B1 (en) System and method to improve emergency response time
CZ308947B6 (cs) Elektronický koncový prvek varování s automatickou regulací akustického výkonu
WO2020242810A1 (en) System and method to improve emergency response time
CZ35042U1 (cs) Elektronický koncový prvek varování s automatickou regulací akustického výkonu
JP2015170162A (ja) 報知支援装置
JP4697608B2 (ja) 防犯機能を有する防災行政無線システム、方法、プログラム及び防災デジタル屋外拡声装置
KR20190069890A (ko) 안드로이드 기반의 재난방송용 중계장치 및 이를 이용한 재난방송 시스템
KR102536819B1 (ko) 스피커의 소음감지를 통한 호출시스템
GB2477809A (en) Alarm arrangement within an assistive listening system