CZ308697A3 - Kryt pro uložení telekomunikačních prvků pod zemí, zejména optických spojek - Google Patents

Kryt pro uložení telekomunikačních prvků pod zemí, zejména optických spojek Download PDF

Info

Publication number
CZ308697A3
CZ308697A3 CZ973086A CZ308697A CZ308697A3 CZ 308697 A3 CZ308697 A3 CZ 308697A3 CZ 973086 A CZ973086 A CZ 973086A CZ 308697 A CZ308697 A CZ 308697A CZ 308697 A3 CZ308697 A3 CZ 308697A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
cover
box
optical
lid
underground
Prior art date
Application number
CZ973086A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ284736B6 (cs
Inventor
Oldřich Glier
Milan Švanda
Original Assignee
Tmp-Telekomunikační Montáže Praha, A.S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Tmp-Telekomunikační Montáže Praha, A.S. filed Critical Tmp-Telekomunikační Montáže Praha, A.S.
Priority to CZ973086A priority Critical patent/CZ308697A3/cs
Publication of CZ284736B6 publication Critical patent/CZ284736B6/cs
Publication of CZ308697A3 publication Critical patent/CZ308697A3/cs

Links

Landscapes

  • Light Guides In General And Applications Therefor (AREA)
  • Laying Of Electric Cables Or Lines Outside (AREA)

Description

Oblast techniky
Vynález se týká krytu pro uložení telekomunikačních prvků pod zemí, např. jedné nebo dvou optických spojek^rezerv optického kabelu. Je využitelný zejména v oblasti sdělovací a přenosové techniky včetně telekomunikačních a datových zařízení^. Je určen jako ochrana proti mechanickému poškození telekomunikačních prvků pod zemi, např. spojek dvou vedle sebe ležících optických kabelů, uložených na dně výkopu a zasypaných zeminou.
Dosavadní stav techniky
Dosud je známý betonový kryt pro uložení, optických spojek pod zemi, který se skládá ze čtyř žlabovítých U profilů, uložených vedle sebe a překrytých dvěma betonovými deskami'. V krytu je uložena jedna optická spojka včetně rezervy optického kabelu. Následně je kryt vyplněn pískem a zasypán. Nevýhodou tohoto jednoduchého krytu je, že není armován a proto má nižší pevnost i při značné hmotnosti.
Rovněž je známý betonový kryt pro uložení optických spojek pod zemí, který tvoří montážní stavebnici. Je tvořen z betonových prefabrikovaných žlabovítých U profilů; položených základnami proti sobě na urovnaný výkop a v podélném směru uzavřených Čely. Po uložení optických spojek a rezerv optických kabelů do země jsou prefabrikované dílce staženy provlečenými táhly přes podložky pomocí klínů. Kryt má značnou hmotnost a vlivem zemní vlhkosti časem může docházet ke korozi ocelových částí.
Se spisu DE-GM 94 02 158 je známý betonový skříňový kryt v provedení pro uložení do země, který slouží k umístění elektronických součástí, citlivých na povětrnostní vlivy, skládá se ze svislého betonového pláště s odnímatelným víkem, přičemž uvnitř, skříňového krytu je umístěna nádoba, vyrobená z plastické hmoty. Tato obsahuje válcovou vložku uzavřenou víkem s těsněním proti vlhkosti, v níž jsou umístěny elektronické součásti. Nevýhodou je složitost konstrukce a montáže pro uložení optických spojek a vysoká hmotnost, ztěžující přepravu.
Ze spisu EP 0 774 819 A2 je známé ochranné vybavení kabelů, použitelné pod zemí, které se skládá z vnější a vnitřní skříně, vytvarované z plastické hmoty nebo z kovu, např. hliníku. Prostor mezi dvěma skříněmi je vyplněn pěnivou plastickou hmotou. 'Stěny skříní jsou opatřeny hrdly pro vstup kabelů. Žebřováné hliníkové víko vnitřní skříně je vodotěsně utěsněno a uzavřeno v úrovni povrchu terénu. Nevýhodou použití tohoto ochranného vybavení kabelů pro uloženi optických spojek ve vodotěsné skříni je obtížný přistup do skříně a současně jej prodražuje nadbytečné provedeni dvouplášťové konstrukce.
Dále je známý laminátový kryt, který - je tvořen dvěma skříněmi s podélnou děliči rovinou, opatřenou těsněním a přírubami, které jsou vzájemné sešroubovány šrouby. Laminátová konstrukce krytu nezaručuje dokonalou těsnost proti vodě. Při vniknuti vody do laminátového krytu* fcterá nemůže z něj odtéci, protože z požadavku vodotěsnosti neexistuje ve spodní skříni její odtok. Optické spojky a rezervy optických kabelů tak zůstávají pod - vodou. Další podstatnou nevýhodou je, že laminátový kryt je nedostatečně tuhý a po uložení do země při mechanickém zatížení pras'ká a ostré lomové hrany mohou prořezávat uložené optické kabely.
Rovněž je známý kryt pro uloženi optických spojek pod zemi, sesfávájTči >e z hrncovité nádoby s vodotěsně zatavenými hrdly vstupu a výstupu optických kabelů. Na hrncovítou nádobu navazuje horní část kuželově se zužující, která přechází do válcovité části menšího průměru, než je průměr hrncovité nádoby. Válcovitá část je zakryta profilovaným víkem, jehož okraj v úrovni povrchu terénu přesahuje přes vnější průměr válcovité; části. Nevýhodou je, že hrdla vstupu a výstupu jsou umístěna relativně vysoko nad dnem hrncovité nádoby, což vyžaduje hluboký a široký výkop. Vzhledem k tomu, še plastový kryt je vodotěsný, vztlakem vody může docházet k jeho vytlačování ze země a následnému vytrhávání hrdel. Tím současně dochází k poškození vysokohustotních polyetylénových trubek (HDPE).
Dále je známý polyuretanový stavebnicový kabelovod s možností vestavění plastového nebo litinového krytu bez dna pro optické spojky pod zemí. Použiti je víceúčelové a pro optickéspojky výjimečně používané pouze ve městech. Kryty jsou vestavěny do chodníků tak, že víko je umístěno v úrovni s povrchem terénu chodníku. Nevýhodou je vysoká cena kabelovodu při použití pouze pro optické spojky.
Podstata vynálezu
Uvedené nedostatky dosud, známých krytů v podstatné míře odstraňuje kryt pro uložení telekomunikačních prvků pod zemi, zejména optických spojek., optického kabelu, který sestává z krabice a víka krytu,-- jehož podstata spočívá v tom, že krabice je opatřena zpevněným perforovaným dnem s nejméně jednou přepážkou a pláštěm, do něhož jsou protilehle vytvořeny otvory, a krabice je uzavřena víkem krytu.
Z provozního a funkčního hlediska je výhodné provedení plastového krytu, u něhož zpevněné perforované dno krabice je spojeno s pláštěm, který sestává z čel a lomených bočnic s otvory pro trubky optických kabelů a krabice je uzavřena víkem krytu. Žebrováním a.přepážkami zpevněné perforované dno krabice s víkem,
- 3které po záliozu zemi zajišťuje dostatečný odvod vody, X čímž není kryt nadnášen vztlakem spodni vody směrem vzhůru, je kryt dostatečně pružný a pevný. Protože trubky s optickým kabelem jsou aretovány ve dvojicích otvorů mezi čely a lomenými bočnicemi, nejsou trubky namáhány na střih a proto nemůže docházet k jejich ulomeni a následnému poškození optického kabelu. Zpevněné perforované dno zajišťuje vyšší pružnost a pevnost krabíce i víka krytu.
Z hlediska hospodárného využití krytu je výhodné uložení dvou optických spojek včetně navinutí rezerv optických kabelů do krabice tím, že v krabici jev podstatě ..kolmo na čela vestavěna nejméně jedna, přepážka, umístěná s mezerami od pláště pro umístění svitků rezerv optických kabelů. Po smontováni plastického krytu přepážka podstatně zvyšuje i pevnost víka tím, že jej v podstatě uprostřed podpírá.
Dále je výhodné provedení, které umožňuje při geodetickém zaměření trasy označení místa uložení krytu v zemi-tím, že víko krytu je vybaveno úchytem pro upevnění podzemního označníku, zejména markéru, magnetu, rezonančního obvodu apod.. Rovněž ,je výhodné zdokonalení víka krytu tím, že je vybaveno' výstražným .jj.
prvkem. ''
Výhodné je provedení, u něhož ' krabice a víko jsou spojeny . ? jistícími prvky, prostrčenými zajišťovacími otvory v čelech a/nebo v lomených bočnicích proti otevření.
- J* :V
Výhodnou jednoduchost výroby, nízkou hmotnost, snadnou g manipulovatelnost, provozní pasivní ochranu před mechanickým $ poškozením třetí osobou, vysokou mechanickou a chemickou odolnost vskrytu umožňuje, že krabice a víko krytu jsou vyrobeny z plastické hmoty, zejména z polypropylenových desek, spojených svařováním. Rovněž je výhodné provedení, u něhož ' víko krytu je vyrobeno z polypropylenových desek barevného provedení signálních odstínů.
Vynálezecký stav předloženého řešení není jen v popsaném stavu jednotlivých nároků, nýbrž i v kombinacích jednotlivých nároků vzájemně mezi sebou. Všechno, co je uvedeno podkladech, včetně souhrnu zveřejněných údajů a znaků, zejména ve výkresech, je nárokováno jako vynalezené, ať už jednotlivě nebo vjkombinaci proti stavu techniky jako nové.
Přehled obrázků na výkresech
Na připojených výkresech je v příkladném provedení schematicky znázorněno několik provedení. Obr. 1 znázorňuje axonometrický pohled na kryt pro uloženi telekomunikačních prvků pod zemí s nadzvednutým víkem nad krabicí^ pro uložení např. dvou
..-4-, optických spojek, opatřenou perforovaným dnem, dvěma přepážkami a pláštěm, obr. 2 znázorňuje v axonometrickém pohledu víko krytu a obr. 3 v axonometrickém pohledu znázorňuje provedení krytu s příkladným uložením jedné optické spojky, včetně-rezerv optického kabelu.
Příklady provedeni vynálezu
Příkladné provedení krytu pro uložení telekomunikačních prvků fy včetně jedné nebo dvou optických spojek 33 a svitků rezerv 312 optického kabelu 31, pod zemí je využitelné zejména v oblasti sdělovací a přenosové techniky včetně telekomunikačních a datových zařízení^. V tomto případě je určen jako ochrana optíckých~spoj~e~k~33~dvou vedle sebe ležících optických kabelů .3^/ uložených na dně výkopu a zasypaných zeminou.
' Jednoduché provedení krytu pro uložení telekomunikačních prvků 3 pod zemí, zejména optických spojek 33 optického kabelu 21 a svitků rezerv 312, které, sestává z krabice 1 a ví ka2 krytu 2, jehož krabice 1 je opatřena zpevněným perforovaným dnem 11 s nejméně jednou přepážkou 123 a pláštěm 12, do něhož jsou protilehle vytvořeny otvory 13 a krabice 1 je uzavřena víkem krytu 2.
Zdokonalené provedení krytu sestává z krabice 1 a víkaJJ krytu 2- Základ krytu tvoří žebrováním zpevněné perforované dno 11 krabice 2 s nejméně jednou přepážkou 123 a pláštěm 12, který sestává z' čel 121 a lomených bočnic 122, opatřených dvojicemi otvorů 13 pro trubky 32 optických kabelů 31, a' krabice 1 je uzavřena víkem£krytu 2. Tím, že trubky jsou vedeny dvojicí otvorů 13 a pomocí polyetylénové pásky 321, prostrčené např. otvory ve zpevněném perforovaném dně 11, jsou zajištěny mezi otvory 13K utěsnění konce trubky 32 a optických kabelů 31 je použito ucpávky optického kabelu 311.
Zpevněné perforované dno 11 krabice 1/ může být čtvercového nebo obdélníkového tvaru, k němuž jsou protilehle- připojena dvě Čela 121 f opatřená otvory 13 pro trubky 32 přívodu a vývodu optických kabelů 3^.Dále jsou v čelech 121 a/nebo v bočnicích 122 provedeny zajíšťovací^ otvory 16, které jsou spojeny jistícími prvky 15, prostrčenými zajišťovacími otvory 16 v čelech 121 a/nebo v lomených bočnicích 122, proti otevření a při přenášení.
Zpevněné perforované dno 11/ může být z hlediska funkčního odtoku vody perforováno i nepravidelně rozmístěnými otvory jen na části plochy.
Žebrováním a přepážkami 123 zpevněné perforované dno 11 krabice 1 s víkemž krytu které po záhozu zemi. zajišťuje dostatečný odvod vody,áf čímž není kryt nadnášen vztlakem spodní
- 5vody .směrem vzhůru, je kryt dostatečně pružný a pevný. Protože trubky 32 s optickým kabelem 31 jsou aretovány ve dvojicích otvorů 13 mezi čely 121 a lomenými bočnicemi 122, nejsou trubky 32 namáhány na střih a proto nemůže docházet k jejich ulomení a následnému poškozeni optického kabelu 31. Zpevněné perforované dno 11 zajišťuje vyšší pružnost a pevnost krabice 1 i víka2krytu
V krabici 1 je v podstatě kolmo na čela 121 vestavěna nejméně jedna přepážka 123, umístěná s mezerami 124 od čel 121 pro umístění svitků rezerv 312 optických kabelů 31 a/nebo dalších telekomunikačních prvků 2- Po navinutí svitků rezerv 312 optického kabelu 31 uvnitř krabice 1 při respektování minimálního dovoleného poloměru ohybu X soufeasně navazoval·^ na otvory 13 pro trubky 32 optických kabelů 31, vzájemně spojených optickou spojkou 33. Optická spojka 33 je pak uložena rovnoběžně s přepážkami 123 a leží na nebo vedle svítku rezerv 312 optického kabelu 3$ na protilehlé straně otvorů 13 trubek 32. Svitky rezerv 312 jsou svázány polyetylenou páskou 321 a optická spojka 33,,. .-je zabalena před vložení do krabice 1 do polyetylénového obalu 331. Zrcadlově jsou pak uspořádány v dalších otvorech.13 pro trubky 32 další svitky rezerv 312 optických kabelů 3^,vzájemně spojených druhou optickou spojkou 33. Po tomto uložení svitků rezerv 312 optických kabelů 31 se krabice 1 uzavře víkem?krytu % a vzájemně se spojí jistícími prvky 15,prostrčenými zajišťovacími otvory 16 ftr čelech 121 a/nebo v lomených točnicích 122 proti otevřeni. Pro přenášení je víko2 krytu £ vybaveno dvěma rukojel^ni 14. Dále je víko £ krytu 2 vybaveno úchytem 21 pro upevnění podzemního označníku 22, zejména markéru, magnetu, nebo rezonančního obvodu apod., k označení místa uložení krytu pod zemí. *
Krabice 1 a víko^krytu jsou vyrobeny převážně z plastické hmoty, zejména z polypropylénových desek, např. tloušťky 15 mm, a jednotlivé desky jsou spojovány svařováním za použití přídavného drátu z plastické hmoty. Toto provedení nevylučuje, že některé součásti mohou být provedeny z kovu, zejména z nerezu, nebo nahrazující upevnění víka jiným provedením jistících prvků 15/ např. kovovým nebo plastovým závěsem s možností odklopení víka Z krytu místo jeho sejmutí. Víko krytu 2 je vyrobeno z polypropylénových desek barevného provedení signálních odstínů.
Do krytu pro uložení telekomunikačních prvků pod zemí mohou být mimo popsané prvky uloženy např. metalická spojka, opakovač, spliter, kontrolní zařízení pro měření tlaku plynu apod., .za předpokladu, že jsou chráněny proti zemní vlhkosti. Kryt jim pak poskytne provozní pasivní ochranu před mechanickým poškozením třetí osobou, vysokou mechanickou a chemickou odolnost.
S krytem pro uložení optických spojek podle vynálezu se pracuje následovně. Na trase rozvodu v místě předpokládané optické spojky 33 je nutné vyhloubit montážní jámu. .pod předepsanou úroveň pro položeni např. HDPE trubek 32 s optickými kabely 31. Dno montážní jámy urovnat a osadit krabici 1 a patřičně zkrátit trubky 32. Trubky 32 protáhnout otvory 13/ optické kabely 31 protáhnout mezerou 124 v přepážce 123. Takto srovnané optické kabely 31 vyformovat do krabice 1 na potřebnou délku k místu montáže optické spojky 33 v montážním voze. Optické kabely 31 spojit optickou spojkou 33 a vložit ji do polyetylénového obalu 331. Optickou spojku 33 uložit spolu se svitky rezerv 312 do vnitřku krabice 1 a zajistit polyetylénovými páskami 321 trubky 32 i svitky rezerv 312. Ucpávkami optického kabelu 311 utěsnit konce trubek 32. Shodným způsobem případně vložit druhou optickou spojku 33. Nasadit víko«krytu 2^zasunout jistící prvky 15 do zajišťovacích otvorů 16/a do úchytu 21 vložit podzemní označník 22fnapř. markér. Před záhozem udusat zeminu pod _tr.ub.kami_21_v_mí.s.t.ě_y_s_tup.u_d.o_kr.ab.i_c_e__l.,_přihrnout jemnější zeminu na kryt, případně upravit na víku2krytu 2 výstražný prvek 23, položit výstražnou fólii a celou montážní jámu zahrnout zeminou.
Průmyslová využitelnost
Kryt pro uložení telekomunikačních prvků pod zemi, zejména optických spojek včetně svitků rezerv optického kabele, je využitelný zejména v oblasti sdělovací a přenosové techniky, včetně telekomunikačních zařízení. Je určen např. jako ochrana optických spojek dvou vedle sebe ležících optických kabelů/ uložených na dně výkopu a zasypaných zeminou. Kryt není po záhozu nadnášen spodní vodou a tím nejsou namáhány na střih trubky s optickým kabelem, čímž nedochází k ulomení'a následnému poškození optického kabelu. Předností je jeho nízká hmotnost, vysoká mechanická a chemická odolnost a provozní životnost. Je využitelný pro uložení dalších telekomunikačních prvků pod zemíz např. metalické spojky, opakovače, splitru, kontrolního zařízení pro měření tlaku plynu apod., za předpokladu, že uvedené telekomunikační prvky jsou chráněny proti zemní vlhkosti.
- 7 —

Claims (8)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Kryt pro uložení telekomunikačních prvků pod zemí, zejména optických spojek optického kabelu, sestává z krabice a víka » krytu, vyznačující se tím, že krabice (1) je
    i. opatřena zpevněným perforovaným dnem (11) s nejméně jednou přepážkou (123) a pláštěm (12), do něhož jsou protilehle vytvořeny otvory (13) a krabice (1) je uzavřena ví ke n/ úkrytu
  2. 2. Kryt podle nároku 1, vyznačující se tím, že žebrováním zpevněné perforované dno (11) s nejméně jednou přepážkou (123) krabice (1) je spojeno s pláštěm (12), který sestává z čel (121) a lomených bočnic (122), opatřených dvojicemi otvorů (13) přo tyubky (32) optických kabelů (31)< a krabice (1) je uzavřena víkení^krytu, (-2-//
    O
  3. 3. Kryt podle nároku 1 a 2, vyznačující se'' tím, že v krabici (1) je v podstatě kolmo na čela (121) vestavěna nejméně jedna přepážka (123), umístěná s mezerami (124) od čel (121) pro umístění svitků rezerv (312) optických kabelů (31) a/nebo dalších telekomunikačních prvků (3).
  4. 4. Kryt podle některého z nároků 1 až 3, vyznačující tím, že víkJi^krytu (-3·) je vybaveno úchytem (21) pro upevnění podzemního označníku (22), zejména markéru, magnetu, rezonančního obvodu, k označení místa uložení krytu pod zemí.
  5. 5. Kryt podle některého z nároků 1 až 4, vyznačující se t í m, že víkovkrytu (-2-) je vybaveno výstražným prvkem (23) .
  6. 6. Kryt podle některého z nároků 1 až 5, vyznačující se t í m, že krabíce (1) a víko (2)^Sou spojeny jistícími prvky (15), prostrčenými zajišťovacími otvory (16) v čelech (121) a/nebo v lomených bočnicích (122) proti otevření.
  7. 7. Kryt podle nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že krabice (1) a víkof^krytu (-2-) jsou převážně vyrobeny z plastické hmoty, zejména z polypropylénových desek, spojených svařováním.
  8. 8. Kryt podle nároku 7, vyznačující se tím, že víkotZjkrytu (-2·) je vyrobeno z polypropylénových desek barevného provedení signálních odstínů.
CZ973086A 1997-09-30 1997-09-30 Kryt pro uložení telekomunikačních prvků pod zemí, zejména optických spojek CZ308697A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ973086A CZ308697A3 (cs) 1997-09-30 1997-09-30 Kryt pro uložení telekomunikačních prvků pod zemí, zejména optických spojek

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ973086A CZ308697A3 (cs) 1997-09-30 1997-09-30 Kryt pro uložení telekomunikačních prvků pod zemí, zejména optických spojek

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ284736B6 CZ284736B6 (cs) 1999-02-17
CZ308697A3 true CZ308697A3 (cs) 1999-02-17

Family

ID=5466129

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ973086A CZ308697A3 (cs) 1997-09-30 1997-09-30 Kryt pro uložení telekomunikačních prvků pod zemí, zejména optických spojek

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ308697A3 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CZ284736B6 (cs) 1999-02-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6829424B1 (en) Cable joint for optical fibers with splicing cassettes and overlength loops
EP1810064B1 (en) Method of laying a communication ducting system
RU88713U1 (ru) Колодец кабельной канализации
US20130055650A1 (en) Modular Integrated Underground Utilities Enclosure and Distribution System
GB2320940A (en) Underground container
EP2166392B1 (en) Splice box in an underground vault
KR101582094B1 (ko) 송전용 선로덕트
CZ308697A3 (cs) Kryt pro uložení telekomunikačních prvků pod zemí, zejména optických spojek
US20230307899A1 (en) Ground Level Primary Electric Distribution System
CZ6748U1 (cs) Kryt pro uložení telekomunikačních prvků pod zemí, zejména optických spojek
EP2166393B1 (en) Underground storage vault for splice box
EP2166391B1 (en) Splice box and marking device
KR100731957B1 (ko) 하수관 보호용 복합케이스
KR100680157B1 (ko) 전기통신 맨홀 누수방지시설
JP2949271B2 (ja) ケーブル地中敷設方法
EP2166394B1 (en) Slab assembly for underground vault
JP2835939B2 (ja) ライフライン収容ボックス
RU2551422C1 (ru) Способ прокладывания кабельной линии и кабельная камера
KR100660089B1 (ko) 전자장비 수용에 적합한 지하시설물
AU667441B2 (en) Joint trenching
CN117426035A (zh) 地面高度一次配电系统(glds)
KR200412513Y1 (ko) 하수관 보호용 복합케이스
JP2005261079A (ja) ケーブル敷設構造
JP2022012212A (ja) 地下ケーブルの収納可能な側溝ブロック
JP3044243B2 (ja) ケーブル地中敷設用管路

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 19970930