CZ308601B6 - Multiměničový rotační aplikátor terapeutického ultrazvuku - Google Patents

Multiměničový rotační aplikátor terapeutického ultrazvuku Download PDF

Info

Publication number
CZ308601B6
CZ308601B6 CZ2020-229A CZ2020229A CZ308601B6 CZ 308601 B6 CZ308601 B6 CZ 308601B6 CZ 2020229 A CZ2020229 A CZ 2020229A CZ 308601 B6 CZ308601 B6 CZ 308601B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
carousel
ultrasound
chambers
rotary
therapeutic ultrasound
Prior art date
Application number
CZ2020-229A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2020229A3 (cs
Inventor
Jaroslav PrĹŻcha
Original Assignee
České vysoké učení technické v Praze
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by České vysoké učení technické v Praze filed Critical České vysoké učení technické v Praze
Priority to CZ2020-229A priority Critical patent/CZ308601B6/cs
Publication of CZ2020229A3 publication Critical patent/CZ2020229A3/cs
Publication of CZ308601B6 publication Critical patent/CZ308601B6/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61BDIAGNOSIS; SURGERY; IDENTIFICATION
    • A61B8/00Diagnosis using ultrasonic, sonic or infrasonic waves
    • A61B8/44Constructional features of the ultrasonic, sonic or infrasonic diagnostic device
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61NELECTROTHERAPY; MAGNETOTHERAPY; RADIATION THERAPY; ULTRASOUND THERAPY
    • A61N7/00Ultrasound therapy

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • Radiology & Medical Imaging (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Biophysics (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Pathology (AREA)
  • Heart & Thoracic Surgery (AREA)
  • Medical Informatics (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Surgery (AREA)
  • Toys (AREA)
  • Surgical Instruments (AREA)

Abstract

Předmětem vynálezu je multiměničový rotační aplikátor terapeutického ultrazvuku zahrnující motor (4) a vzájemně spojenou spodní část (1) a horní část (2) těla. Na horní části (2) těla je uspořádán zvýšený kryt (10) a kryt (3) motoru. Ve spodní části (1) je na ložiscích (17) uložen karusel (5) otočný kolem otočné osy (11) karuselu a opatřený alespoň jednou komorou (6). V každé komoře (6) je uspořádán piezoelektrický měnič (7) elektrického budicího signálu na ultrazvukové vlnění opatřený elektrickým přívodem (20). Mezi piezoelektrickým měničem (7) a stěnou komory (6) je uloženo těsnění (18) a piezoelektrický měnič (7) je kryt zátkou (13). Karusel (5) je na okraji opatřen zarážkou (26) a dále druhým ozubeným převodem (9), který je v záběru s prvním ozubeným převodem (8), který je dále v záběru s ozubeným pastorkem (23) uspořádaným na hřídeli (14) motoru (4). Zarážka (26) je odnímatelně propojitelná s koncovým spínačem (24) umístěným neotočně vůči spodní části (1) těla.

Description

Multiměničový rotační aplikátor terapeutického ultrazvuku
Oblast techniky
Předkládaný vynález se týká aplikátorů terapeutického ultrazvuku v oblasti medicíny.
Dosavadní stav techniky
Ultrazvuk je zvukové vlnění, podélné vlnění částic hmoty, s frekvencí větší než 16 až 20 kHz a je tedy pro lidské ucho neslyšitelný. Jeho vlnová délka je menší než vlnová délka zvuku, proto je šíření ultrazvuku méně ovlivněno ohybem. Výrazný je však jeho odraz od překážek, a to i malých (proto možnost využití v diagnostice), a skutečnost, že je méně pohlcován v kapalinách a pevných látkách (otázka tzv. akustické impedance). Umělé zdroje ultrazvuku jsou mechanické (nevýkonné, obsoletní), magnetostrikční (užíváno v zubním lékařství, velký výkon, ale malá frekvence) nebo piezoelektrické (pro diagnostiku materiálů i diagnostiku v lékařství, pro fyzikální terapii). Ultrazvuk se vyznačuje krátkou vlnovou délkou podélného vlnění, což při značné mechanické energii vln může vyvolávat ve velmi malých oblastech hmoty tlakové změny až v řádech MPa (nebezpečí poškození buněk). Na rozhraních různých tkání, tedy oblastí s různou rychlostí šíření zvuku, dochází k částečné změně směru šíření vln a jejich odrazu (analogicky k zákonu o lomu světla), což implikuje využití v diagnostice, ale komplikuje využití v terapii, kde obvykle požadujeme homogenní předání energie v léčené oblasti těla. S rostoucí frekvencí energie ultrazvuku roste, ale zároveň se zvětšuje pohltivost, takže ultrazvuk s kratší vlnovou délkou hůře proniká do hloubi tkání. V lékařské diagnostice se proto využívá frekvencí 1 až 10 MHz. V terapii ultrazvukem se využívá většinou frekvencí 0,8 až 3 MHz a plošnou hustotou výkonu do 2 až 3 W/m2; ovšem ojediněle se lze setkat i s léčebnou aplikací nízkofrekvenčního ultrazvuku, a to nejen v zubním lékařství, ale i při fyzikální léčbě bolestivých symptomů pohybového aparátu, kde je aplikován ultrazvuk s frekvencí 30 až 40 kHz a s dosti vysokou energií, která je již schopna produkovat kavitace (marketingový termín tzv. sirioterapie). Vysokoenergetický ultrazvuk se používá i pro debridement ran.
Terapeutický ultrazvuk má však za úkol přenést do živých tkání energii ultrazvukového vlnění nedestruktivním způsobem s cílem dosažení účinků mechanických („vnitřní tlaková mikromasáž“, rozvolnění struktur, přeměna gelu na sol, tixotropní účinky, disperzní účinky), termických (ohřev), chemických (podpora biochemických reakcí) a biologických (zvýšení semipermeability buněčných membrán, stimulace sympatiku, polymerizace a depolymerizace a další). Následkem propojení všech výše uvedených faktorů lze tvrdit, že ultrazvuk má protibolestivý účinek, zvyšuje prokrvení tkání, zmenšuje svalové napětí, zvyšuje roztažlivost pojivové tkáně (jizvy, stavy po úrazech svalů a kloubních pouzder), urychluje hojení ran apod.
Proto již před mnoha desítkami let začaly výrobci zdravotnické techniky vyrábět terapeutické ultrazvukové přístroje, které obvykle pracovaly se dvěma výměnnými hlavicemi, jednou - pro hlubší dosah - s frekvencí kolem 1 MHz, druhou - pro povrchové aplikace - s frekvencí kolem 3 MHz. Každá hlavice měla tedy jeden piezoelektrický měnič, jehož kmity byly převáděny na kruhový kovový terčík, který mohl mít větší (pro plošné aplikace) nebo menší (pro bodově lokalizované aplikace) průměr. Poněvadž je ultrazvuk silně pohlcován nebo odrážen na rozhraních látek se značně odlišnou akustickou impedancí, především na rozhraní pevná látka či kapalina a vzduch, musí být kontakt hlavice ultrazvukového přístroje s povrchem těla zabezpečen vrstvičkou imerzního gelu. Ultrazvuková hlavice se též nesmí ponechávat při aplikaci ultrazvukové terapie na jednom místě, neboť by zde bylo vysoké riziko vzniku velkého množství energie na rozhraní měkká tkáň - kost apod., zvláště v souvislosti se vznikem stojatého vlnění, a s následným poškozením tkání, zvláště nervových. Proto je nutné hlavicí po kůži opatřené kontaktním imerzním gelem neustále v určitém požadovaném rozsahu pohybovat (dynamická manuální forma aplikace). V některých částech těla, kde by právě aplikace ultrazvuku mohla mít velký léčebný význam,
-1 CZ 308601 B6 například na prstech rukou postižených revmatoidní artritidou, není tento postup snadno dosažitelný, a proto se přistupovalo v aplikaci ultrazvuku ve vodní lázni, do které byla v blízkosti léčené ruky ponořena ultrazvuková hlavice; vodní lázeň pak představovala přenosové médium s vhodnou akustickou impedancí. Rovněž se používaly tenkostěnné kaučukové vaky plněné odplyněnou vodou a potřené ultrazvukovým gelem, které se přikládaly mezi nerovný povrch těla určený k přenosu ultrazvukového vlnění do nitra léčených tkání a samotnou ultrazvukovou hlavici.
Všechna tato řešení jsou pracná a v současném provozu poskytovatelů zdravotní péče se sotvakde používají, byť jsou léčebně účinná.
Z pohledu patentové ochrany je známo přímé použití nízkoenergetického ultrazvukového vlnění s cílem podpory hojení např. v americkém patentu US 6273864 B1, resp. s využitím stojatého vlnění v americké patentové přihlášce US 2002103448 AI.
Americký patent US 5413550 A popisující ultrazvukový terapeutický systém s automatickou kontrolou dávkování se vyznačuje tím, že patentovaný přístroj pro ultrazvukovou léčbu bolesti a podporu hojení počítá skutečnou aplikovanou dávku.
Kanadská patentová přihláška CA 2900213 AI popisující ultrazvukové zařízení s dutinou pro vodivé médium zavádí dutinu pro umístění kontaktního gelu a systém jejího samočinného přenosu na hlavici přístroje v kontaktu s léčeným povrchem těla pacienta.
Americký patent US 5520188 A popisující zařízení k přenosu anulámího pole řeší fokusaci ultrazvukového vlnění koncentrickým uspořádáním anulámích (prstencových) piezoelektrických měničů a jejich rozkmitáním stejnými frekvencemi s vhodně posunutými fázemi, čímž se interferencí takto vznikajících vln vytvoří ohnisko, do něhož se soustředí maximum energie ultrazvuku.
Řešením fokusace ultrazvuku a dosažením přenosu dostatečně vysoké energie do požadované relativně malé lokality uvnitř těla, kde je zapotřebí zajistit takové termické a mechanické účinky, které indukují trombolýzu, koagulaci nebo ablaci, se zabývá americká patentová přihláška US 2014058293 AI. Pro fokusaci ultrazvuku se využívá akustických zrcadel, měničů s čelními konkávními plochami, koncentrického uspořádání prstencových měničů, kombinace několika frekvencí i fázového posuvu. Ultrazvuková zařízení konstruovaná s cílem fokusace velké energie do malé plochy, respektive objemu, a tím dosažení vysoké objemové hustoty výkonu, jsou určena především pro perspektivní využití na odstraňování nádorů.
Další americká patentová přihláška US 2014276055 AI popisující technologii reflektivního ultrazvuku se zaměřuje na dermatologické a kosmetické aplikace ultrazvuku. Stanovuje potřebu jak fokusace, tak defokusace ultrazvukového svazku vlnění. Pro tento účel vysoce sofistikovaně aplikuje různě tvarované piezoelektrické měniče, konvexní i konkávní akustické čočky, parabolická a eliptická zrcadla i fázové posuvy jednotlivých zdrojů vlnění. Unikátní je řešení prostorových kombinací válcových a jiných zakřivených ploch směřujících ultrazvukové vlnění do požadovaných míst.
Americká patentová přihláška US 2010022889 AI popisující ultrazvukovou hlavici ultrazvukového terapeutického zařízení řeší umístění ultrazvukového aplikátoru na povrchu těla pacienta pomocí pružného dvoudílného nástavce, do něhož je zaveden podtlak, čímž se obě části aplikátoru zasunou do sebe a čelo převodníku ultrazvukového vlnění se přitiskne na povrch těla pacienta, přičemž aplikátor podle tohoto řešení zajistí i plynulé zavádění potřebného množství gelu tvořícího nezbytnou tenkou vrstvičku mezi čelem převodníku a povrchem těla pacienta. Toto řešení se však nezabývá problematikou spojenou s umístěním aplikátoru ultrazvuku na jednom místě těla pacienta tzv. statická aplikace, která souvisí s rizikem poškození těch míst tkání vystavených kmitnám vlnění, zatímco místa, kde vznikají uzly nejsou ultrazvukem léčena.
- 2 CZ 308601 B6
Evropský patent EP 2366430 Bl popisující ultrazvukové terapeutické zařízení řeší ruční aplikátor určený pro dynamické podávání terapeutického ultrazvuku. Zabývá se zde zejména otázkou nežádoucího ohřevu hlavice ručního aplikátoru, který nepříznivě ovlivňuje jak pacienta, tak obsluhu. Řešení se nalézá v konstrukci a uspořádání speciálního chladiče umístěného uvnitř ručního aplikátoru.
Na léčbu ran je zaměřena mezinárodní patentová přihláška WO 2008002773 A2 popisující způsob a zařízení ultrazvukového ošetření ran. Na hlavici s ultrazvukovým měničem je pevně umístěn nástavec trychtýřovitého tvaru nebo tvaru polosféry, který je vyroben z pružného materiálu a je hermeticky přiložen na ránu a naplněn fyziologickým roztokem nebo jinou vhodnou kapalinou s léčivými nebo alespoň inertními účinky. Ultrazvuk šířící se tímto prostředím má dostatečnou intenzitu k vyvolání hraniční kavitace a chemické působení ultrazvuku zprostředkované vznikem radikálů i mechanické působení ultrazvuku zprostředkované kavitací na povrchu rány zajišťuje její debridement a podporuje její léčení.
Americký patent US 9345909 B2 popisující léčbu kožních vředů zavádí pro léčbu trofických defektů spojených s narušením kožního povrchu kombinaci ultrazvuku 1 až 3 MHz a interferenčních nebo amplitudově modulovaných středofrekvenčních elektrických proudů.
Další americký patent US 8979775 B2 kombinuje léčebnou aplikaci světla a ultrazvuku. Zavádí unikátní uspořádání přenosu světelného toku mezerami mezi anulámě uspořádanými měniči tvarů mezikruží.
Generátory ultrazvuku, piezoelektrické měniče, mají obvykle tvar kruhové desky, kdy při elektrickém buzení na rezonanční harmonické frekvenci měniče body na jeho povrchu kmitají se stejnou amplitudou a fází. Dle Huygensova principu si lze představit, že se takovýto zdroj kmitání skládá z jednotlivých bodových zdrojů kulových vln. Takový zdroj vln můžeme s určitým přiblížením považovat za pístově kmitající zářič (obdoba pohybu pístu ve válci) umístěný v rovinné stěně (např. rovina xy kartézského souřadného systému). Tlakové pole, které tento zářič generuje, je výsledkem součtu příspěvků od jednotlivých kmitajících elementárních plošek na zářiči. Velikost akustického tlaku v určitém místě kartézského souřadného systému x, y, z od středu zářiče pak záleží na tom, s jakou fází a amplitudou dorazí do tohoto místa příspěvky od jednotlivých kmitajících plošek. Vlny z bodových zdrojů v oblasti tzv. blízkého ultrazvukového pole tedy navzájem interferují a vytvářejí difrakční pole s maximy a minimy akustického tlaku. Počet těchto maxim a minim je závislý též na časovém průběhu budicího elektrického signálu na elektrodách. Tento signál je obecně harmonický s frekvencí rezonující s vlastními kmity piezoelektrického měniče. Pokud je tímto signálem buzen měnič časově kontinuálně po dobu mnohem delší ve srovnání s periodou, pak vzniká největší počet maxim a minim. A toto je právě případ obvyklý pro ultrazvukovou fyzikální terapii. Na základě tohoto fyzikálního principu nelze tedy zajistit homogenní rozložení působení akustického tlaku v léčených tkáních, a to ani za podmínek, že ultrazvukové vlnění se neodráží (např. na rozhraní měkkých tkání a kosti) a odražené vlnění pak opět dále neinterferuje s vlněním postupujícím v přímém směru. Vytváření maxim a minim intenzity vlnění ve stále stejných místech pak vede právě k tomu, že některé lokality léčených tkání jsou ovlivňovány nadměrně (a tím vystavovány riziku poškození), jiné sousední lokality jsou pak ovlivňovány naopak nedostatečně. Obvyklým způsobem řešení tohoto vysoce nežádoucího jevu, limitujícího zásadním způsobem jeho terapeutické využití, je neustálý pohyb sondou - aplikátorem po povrchu těla pacienta, spojený s naklápěním osy sondy. Tento nedostatek se snaží kompenzovat četná technická řešení (popsaná výše), která však mají vždy společný vznik dalšího nedostatku snížení celkové předané ultrazvukové energie. Konkrétně tato řešení, například amplitudově, a případně i šířkově, modulují generovaný ultrazvuk, atím snižují jeho intenzitu tak, aby se potlačila rizika(např. přístroje řady Sonopuls StatUS holandského výrobce Enraf Nonius). Případně používají více měničů, mezi nimiž postupně přepínají, takže na požadovaný výkon vždy pracuje j en j eden měnič, ostatní j sou vypnuty, a po něj aké době, za níž j e riziko poškození v maximu časově limitováno, je buzení tohoto měniče vypnuto a je aktivován další, sousední měnič atd. Toto technické řešení se vyskytuje například u společnosti BTL zdravotnická technika. Jiná technická
-3CZ 308601 B6 řešení aplikují časově periodické přepínání mezi piezoelementy zabudovanými v hlavici terapeutického ultrazvukového přístroje, naladěnými na různé frekvence, např. 0,8 MHz a 2,4 MHz, čímž dosahují různého hloubkového působení ultrazvukového vlnění, a tím i vzniku maxim a minim periodicky v různých hloubkách (toto řešení uplatňuje, např. německý výrobce Zimmer MedizinSysteme ve svých přístrojích SoleoSono).
Podstata vynálezu
Vynález si klade za cíl zajistit rovnoměrnou dodávku ultrazvukové energie do velkého objemu léčených tkání, případně dodávku ultrazvukové energie úmyslně cílenou do určité oblasti léčených tkání, aniž by bylo nutno měnit polohu hlavice - aplikátoru na těle pacienta během léčebné procedury.
Výše uvedeného cíle, je dosaženo multiměničovým rotačním aplikátorem terapeutického ultrazvuku, zahrnujícím motor a vzájemně spojenou spodní část a horní část těla, na které je uspořádán zvýšený kryt a kryt motoru. Ve spodní části je na ložiscích uložen karusel otočný kolem své otočné osy a opatřený alespoň jednou komorou. V každé komoře je uspořádán piezoelektrický měnič elektrického budicího signálu na ultrazvukové vlnění opatřený elektrickým přívodem. Mezi piezoelektrickým měničem a stěnou komory je uloženo těsnění a piezoelektrický měnič je kryt zátkou. Karusel je na okraji opatřen zarážkou a dále druhým ozubeným převodem, který je v záběru s prvním ozubeným převodem, který je dále v záběru s ozubeným pastorkem uspořádaným na hřídeli motoru. Zarážka je odnímatelně propojitelná s koncovým spínačem umístěným neotočně vůči spodní části těla.
Ve výhodném provedení je v karuselu po jeho obvodu uspořádána alespoň jedna, ale výhodněji právě dvě nebo tři komory válcového tvaru, jejichž středové osy jsou mimoběžné s otočnou osou karuselu, přičemž středové osy komor jsou vůči otočné ose karuselu odkloněny o určitý nenulový úhel. Při alespoň dvou komorách uspořádaných po obvodu karuselu jsou s výhodou jednotlivé středové osy komor navíc odkloněny vůči otočné ose karuselu o rozdílný úhel.
Spodní část a horní část těla jsou s výhodou vzájemně spojeny šroubovými spoji. S výhodou je dále motor spojen se zdrojem napájení a každý piezoelektrický měnič je elektrickým přívodem spojen s generátorem ultrazvuku, který je rovněž spojen se zdrojem napájení.
Podstatou vynálezu je, že jednotlivé piezoelektrické měniče jsou uspořádány v otočném karuselu, přičemž středové osy jednotlivých komor (a tedy piezoelektrických měničů) nejsou kolineámí s otočnou osou karuselu. Naopak, u víceměničového uspořádání je každá středová osa jednotlivého piezoelektrického měniče oproti předchozí středové ose ve směru pohybu karuselu stále více od této otočné osy odchýlena.
Toho je dosaženo tím, že piezoelektrické měniče jsou osazeny do komor vytvořených v tělese karuselu a každá středová osa této komory se ve směru otáčení karuselu stále více od jeho otočné osy odklání oproti předchozí středové ose (předchozí ve smyslu směru otáčení karuselu), poněvadž komory jsou tímto způsobem v tělese karuselu výrobně vytvořeny. Odlišným sklonem středových os komor, a tím i středových os piezoelektrických měničů se dosahuje odlišné fokusace ultrazvukového vlnění. Do jednotlivých komor mohou být osazeny piezoelektrické měniče s různými resonančními frekvencemi. Tak lze dosáhnout nejen multiměničového, ale též multifrekvenčního řešení. Jednotlivé piezoelektrické měniče, osazené v komorách tělesa otočného karuselu, mohou být řešeny s fokusující nebo defokusující čelní plochou a opatřeny ultrazvukovými čočkami nebo jiným fokusačním zařízením. Kombinací všech těchto možností lze dosahovat specifického rozložení ultrazvukového vlnění ve velkých objemech tkání.
-4CZ 308601 B6
Otočný karusel je uložen v těle aplikátoru v ložiscích a pomocí prvního a druhého ozubeného převodu a je poháněn pohonem v podobě motoru, kterým může např. být elektromotor nebo piezoelektrický motor.
Pohon je řízen z regulovaného zdroje elektrického signálu tak, aby se karusel pomalu otáčel postupně jak na jednu, tak i na druhou stranu. Přepínání směru otáčení je zajišťováno koncovými spínači nebo jiným obdobně fungujícím technickým zařízením tak, že otáčející se karusel je opatřen na okraji zarážkou, která sepne koncový snímač poté, co k němu dospěje. Tím je vydán signál zajišťující změnu směru otáčení karuselu, takže karusel se nemůže otočit na jednu i na druhou stranu o více než 360°, což je důležité z hlediska vedení elektrických přívodů piezoelektrických měničů konečné délky, nacházejících se v jednoduchém volném spirálovém uložení přímo nad karuselem. V okamžiku, kdy je zarážkou sepnut koncový spínač, lze hovořit o výchozí poloze karuselu. Samotný koncový spínač může být tvořen tělískem pevně našroubovaným vůči spodní části těla. V tělísku je realizován vlastní kontakt, který je sepnut, pokud vznikne tlak na pero vystupující z tělíska. Na konci pera se nachází malá rolnička (nebo jiný kontaktní prvek), která je odnímátelně propojitelná se zarážkou vytvořenou na karuselu ve formě výstupku. Pokud je zarážka v kontaktu s rolničkou, zatlačí pero a v tělísku je sepnut kontakt.
Pro dosažení požadovaného rozložení ultrazvukového vlnění v celém ovlivňovaném objemu tkání je dokonce přijatelně postačující, aby se karusel otáčel z výchozí polohy postupně o 180° na jednu stranu, poté se vrátil do výchozí polohy a otáčel se o 180° na druhou stranu a opět se vrátil do výchozí polohy, což lze vzhledem ke znalosti rychlosti kruhového pohybu karuselu snadno zajistit. Vzhledem k divergenci, refrakci, difrakci a dalším fyzikálním dějům v heterogenních tkáních není ani nutné, aby uváděný úhel otočení dosahoval 180°, ale je postačující, když se bude tomuto úhlu blížit. Tímto způsobem bude rozložení energie ultrazvuku v jím ovlivňovaném objemu tkání dostatečně rovnoměrné, respektive cíleně zaměřované, ultrazvuková energie bude podána do všech míst ovlivňovaného objemu a v žádném lokálně vymezeném okrsku se nebude nadměrně zvyšovat podaná dávka energie ultrazvuku.
Řešení multiměničového rotačního aplikátoru terapeutického ultrazvuku podle tohoto vynálezu má piezoelektrické měniče zabudované v komorách otočného karuselu, přičemž piezoelektrické měniče pracují trvale podle požadavků terapeutické procedury, ovšem přitom - unášeny rotačním pohybem karuselu - ošetřují stále další a další místa, zatímco na jimi předtím ošetřovanou oblast již začíná působit další z piezoelektrických měničů ve směru otáčení karuselu. Tento další piezoelektrický měnič je ovšem zabudován v příslušné komoře karuselu pod jiným úhlem sklonu vzhledem k normále k povrchu léčené oblasti těla, takže maxima a minima intenzity ultrazvuku, která jeho působením v ovlivňovaných tkáních vznikají, jsou jinak lokalizována, než tomu bylo u předchozího piezoelektrického měniče. Navíc mohou mít (ale nemusí) jednotlivé piezoelektrické měniče zabudované v komorách karuselu i jiné rezonanční frekvence, jiné průměry a mohou být rovněž řešeny tak, aby různým způsobem fokusovaly nebo defokusovaly vytvářené ultrazvukové vlnění. Tímto technickým řešením je tudíž zajištěno rovnoměrné rozložení ultrazvukové energie předávané do požadované oblasti léčených tkání, a to vždy, když budou aplikovány piezoelektrické měniče stejných rezonančních frekvencí, stejných ploch a stejného provedení z hlediska možností fokusace. Pokud však budou zvoleny různé frekvence piezoelektrických měničů, např. nižší frekvence mají z fyzikálního principu hlubší průnik, vyšším frekvencím odpovídá menší hloubka průniku, a dále pak různé jejich velikosti, např. piezoelektrický měnič s větším průměrem, obecně většími rozměry má hlubší průnik, případně budou osazeny piezoelektrické měniče s různou fokusací, lze v souvislosti s různým sklonem komor v tělese karuselu dosahovat cíleného zaměření ultrazvukového vlnění přednostně do některých lokalit léčených tkání, zejména tkání hlouběji či mělčeji uložených. Toho lze pak účelně využívat při léčbě povrchových defektů a ran (mělčí oblast působení) nebo při účinné léčbě hlouběji uložených tělesných kompartmentů.
Výhodou je, že aplikátor může setrvat po celou dobu podávání procedury na jednom místě povrchu těla a jeho technické řešení zajistí rovnoměrné rozložení, nebo cíleně směrované rozložení,
-5CZ 308601 B6 ultrazvukového vlnění ve velkém objemu tkání nacházejících se pod přiloženým aplikátorem a v požadované hloubce.
Multiměničový rotační aplikátor terapeutického ultrazvuku podle tohoto vynálezu se vyznačuje tím, že otáčení karuselu se uskutečňuje trvale či přerušovaně střídavě v jednom a druhém směru otáčení, s úhlem blížícím se 360°, nebo se uskutečňuje otáčením na jednu stranu od výchozí polohy až do úvratě max. +180° a zpět do nulové polohy a na druhou stranu až do druhé úvratě max. -180° a zpět do nulové polohy.
Multiměničový rotační aplikátor terapeutického ultrazvuku podle tohoto vynálezu se vyznačuje tím, že při otáčení karuselu s piezoelektrickými měniči zabudovanými v komorách karuselu dochází k homogennímu rozložení energie ultrazvuku v celém objemu tkání tímto ultrazvukovým vlněním ovlivňovaném.
Multiměničový rotační aplikátor terapeutického ultrazvuku podle tohoto vynálezu se vyznačuje tím, že v případě zabudování měničů různých rezonančních frekvencí, různých velikostí měničů do komor rovněž různých velikostí a/nebo použitím měničů s čelními plochami umožňujícími fokusaci či defokusaci nebo použitím fokusujících nebo defokusujících předsádek nebo ultrazvukových čoček před jednotlivými měniči lze dosáhnout účinného soustředění ultrazvukové energie do požadovaných oblastí léčených tkání.
Objasnění výkresů
Podstata vynálezu je dále objasněna na příkladech jeho uskutečnění, které jsou popsány s využitím připojených výkresů, kde:
obr. 1 znázorňuje perspektivní pohled na multiměničový rotační aplikátor ve složeném stavu;
obr. 2 znázorňuje perspektivní pohled na multiměničový rotační aplikátor v částečně rozloženém stavu;
obr. 3 znázorňuje perspektivní pohled na multiměničový rotační aplikátor v úplně rozloženém stavu;
obr. 4 znázorňuje multiměničový rotační aplikátor v bokorysném řezu; a obr. 5 znázorňuje půdorys multiměničového rotačního aplikátoru.
Příklady uskutečnění vynálezu
Uvedená uskutečnění znázorňují příkladné varianty provedení vynálezu, která však nemají z hlediska rozsahu ochrany žádný omezující vliv. Vynález bude osvětlen v následujícím popisu s odkazem na příslušné výkresy. V uvedených výkresech je vynález znázorněn na příkladu provedení multiměničového rotačního aplikátoru terapeutického ultrazvuku, u kterého je použito tří piezoelektrických měničů 7, tedy i tří komor 6 otočného karuselu 5. Karusel 5 však může v krajním případě zahrnovat pouze jeden piezoelektrický měnič 7, dva piezoelektrické měniče 7 nebo naopak větší počet piezoelektrických měničů 7.
Příklad provedení multiměničového rotačního aplikátoru terapeutického ultrazvuku je znázorněn na obr. 1 a 2. Multiměničový rotační aplikátor tvoří spodní část 1 těla a horní část 2 těla, na které je uspořádán zvýšený kryt 10 a kryt 3 motoru. V krytu 3 motoru se nachází otvor 15 pro vyvedení kabeláže. Horní část 2 a spodní část 1 těla aplikátoru je pevně spojena pomocí šroubových spojů 16.
-6CZ 308601 B6
Jak je patrné z obr. 2, Jednotlivé piezoelektrické měniče 7 jsou uspořádány v komorách 6 na karuselu 5 otočného kolem své otočné osy 11. přičemž jeho otáčení je realizováno aktivním pohonem s motorem 4. Středové osy 12 jednotlivých komor 6, určených pro umístění piezoelektrických měničů 7, a tím i středové osy 12 piezoelektrických měničů 7, jsou vzhledem k otočné ose 11 karuselu 5 mimoběžné, ale přitom nejsou s otočnou osou 11 karuselu 5 kolineámí, ale od této osy se odchylují o různé úhly, typicky o úhly postupně se stále zvětšující. Piezoelektrické měniče 7 jsou souose osazeny do komor 6 vytvořených v tělese karuselu 5 a každá středová osa 12 těchto komor 6 se ve směru otáčení karuselu 5 vůči předchozí středové ose 12 (ve smyslu směru otáčení karuselu) postupně od otočné osy 11 karuselu 5 stále více odklání. Odlišným sklonem středových os 12 komor 6, a tím i středových os 12 piezoelektrických měničů 7 se dosahuje odlišného směru šíření ultrazvukového vlnění. Do jednotlivých komor 6 mohou být navíc osazeny piezoelektrické měniče 7 s různými rezonančními frekvencemi. Tak lze dosáhnout nejen multiměničového, ale též multifrekvenčního řešení. Jednotlivé piezoelektrické měniče 7, osazené v komorách 6 tělesa otočného karuselu 5 mohou být dále řešeny s fokusující nebo defokusující čelní plochou, opatřeny ultrazvukovými čočkami nebo jiným fokusačním zařízením. Kombinací všech těchto možností lze dosahovat specifického rozložení ultrazvukového vlnění ve velkých objemech tkání.
Uložení piezoelektrických měničů 7 v komorách 6 je zajištěno těsněním 18. které je uspořádáno mezi komorou 6 a piezoelektrickým měničem 7. Takovéto uspořádání nedovoluje průnik kapalin nebo koloidů používaných jako aplikační imerzní kapaliny při podávání ultrazvuku.
Otočný karusel 5 je uložen ve spodní části Itěla aplikátoru v ložiscích 17 a pomocí prvního ozubeného převodu 8 a druhého ozubeného převodu 9 je poháněn motorem 4 prostřednictvím jeho hřídele 14 přes ozubený pastorek 23, jak je patrné na obr. 3, 4 a 5. Jako pohon lze použít elektromotor, piezoelektrický motor, pneumatický otočný motor nebo jiný aktivní zdroj rotačního pohybu. Pohon je řízen z regulovaného zdroje 19 elektrického napájení tak, aby se karusel 5 z jeho nulové, tj. výchozí, polohy kontrolované koncovým spínačem 24 pomalu otáčel postupně jedním směrem až do definované úvrati a poté zpět do nulové polohy. Stejně tak, aby se karusel 5 otáčel opačným směrem rovněž až do definované úvrati a opět zpět do jeho nulové polohy. Přepínání směru otáčení je zajišťováno kontaktem zarážky 26 a koncového spínače 24, při úhlech úvrati menších než 360° pak časováním pohybu regulovaným elektrickým signálem z regulovaného zdroje 19 elektrického napájení, nebo jiným obdobně fungujícím technickým řešením. Pro dosažení požadovaného rozložení ultrazvukového vlnění v celém ovlivňovaném objemu tkání je postačující, aby se karusel 5 otáčel z nulové polohy postupně o 180° na jednu stranu až do takto definované úvrati, poté se vrátil do nulové polohy a otáčel se o 180° na druhou stranu až do druhé takto definované úvrati a opět se vrátil do nulové polohy. Vzhledem k divergenci, refrakci, difrakci a dalším fyzikálním dějům, jímž podléhá šíření ultrazvuku v heterogenních tkáních není ani nutné, aby uváděný úhel otočení dosahoval vždy maximální úvrati 180°, aleje postačující, když se bude tomuto úhlu blížit. Tímto způsobem bude rozložení energie ultrazvuku v jím ovlivňovaném objemu tkání rovnoměrné, ultrazvuková energie bude podána do všech míst ovlivňovaného objemu a v žádném lokálně vymezeném okrsku se nebude nadměrně zvyšovat podaná dávka energie.
Pokud bude však požadována přednostní dodávka ultrazvukové energie do určitých, vymezených lokalit, lze toho s využitím technického řešení podle tohoto vynálezu rovněž dosáhnout, a to prostřednictvím aplikace piezoelektrických měničů 7 s různými rezonančními frekvencemi, cílenou změnou sklonu středové osy 12 komor 6, použitím komor 6 různého průřezu, a tím i piezoelektrických měničů 7 různé velikosti, použitím piezoelektrických měničů 7 s čelními plochami umožňujícími fokusaci či defokusaci nebo použitím fokusujících nebo defokusujících předsádek nebo ultrazvukových čoček.
Piezoelektrické měniče 7 jsou uspořádány v komorách 6 podle známých zásad konstrukce ultrazvukových sond v medicíně a jsou zajištěny v prostoru komor 6 zátkou 13 a těsněním 18. Otočný karusel 5, uložený v ložiscích 17 spodní části 1 těla aplikátoru, jez vrchní strany zakryt
-7 CZ 308601 B6 horní částí 2 těla aplikátoru, přičemž i v této horní části 2 je karusel 5 rovněž uložen v ložiscích 17, takže se aplikátor může používat v jakékoliv požadované poloze. Motor 4 může mít tvar, který vyčnívá nad horní část 2 těla aplikátoru, takže vyžaduje použití samostatného krytu 3 motoru 4. Toto řešení lze s výhodou uplatnit pro tvarové řešení aplikátoru, umožňující jeho snadné uchopení rukou za kryt 3 motoru 4, a tím i snadnou manipulaci s tímto aplikátorem. Prostor mezi tělem karuselu 5 a horní částí 2 těla aplikátoru je využit pro vedení stíněné kabeláže v podobě elektrického přívodu 20 k otvoru 15, přičemž tento prostor poskytuje možnost volného nebo vedeného pohybu kabeláže elektrických přívodů 20 budicích signálů k jednotlivým piezoelektrickým měničům 7. V případě potřeby je na horní části 2 těla aplikátoru řešen ještě zvýšený kryt 10. Skrze otvor 15 je pak veden i přívod 25 elektrického napájení a regulace otáčení ke konektorům 21 motoru 4. Budicí elektrický signál pro jednotlivé piezoelektrické měniče 7 je přiváděn z generátoru 22 elektrického budicího signálu, jehož součástí může být i regulovaný zdroj 19 elektrického napájení umožňující pohyb motoru 4 a jeho řízení.
Průmyslová využitelnost
Multiměničový rotační aplikátor terapeutického ultrazvuku je snadno vyrobitelný a lze jej aplikovat v zásadě na jakoukoliv část těla určenou pro léčbu ultrazvukem. Multiměničový rotační aplikátor lze vyrobit v celé řadě variant s vlastnostmi generovaného ultrazvukového pole podle požadavků daných medicínských aplikací. Základní provedení umožňuje homogenní aplikaci ultrazvukové energie v celém velkém objemu tkání nacházejících se v oblasti pod přiloženým aplikátorem. Aplikátor je nutno uplatnit s generátorem budicího signálu pro jednotlivé piezoelektrické měniče zabudované v komorách aplikátoru. Takovýto generátor musí produkovat tolik samostatných budicích výstupů - naladěných na rezonanční kmitočty jednotlivých piezoelektrických měničů, kolik je těchto piezoelektrických měničů.

Claims (6)

PATENTOVÉ NÁROKY
1. Multiměničový rotační aplikátor terapeutického ultrazvuku zahrnující motor (4) a vzájemně spojenou spodní část (1) a horní část (2) těla, přičemž na horní části (2) těla je uspořádán zvýšený kryt (10) a kryt (3) motoru, vyznačující se tím, že ve spodní části (1) je na ložiscích (17) uložen karusel (5) otočný kolem otočné osy (11) karuselu a opatřený alespoň jednou komorou (6), přičemž v každé komoře (6) je uspořádán piezoelektrický měnič (7) elektrického budicího signálu na ultrazvukové vlnění opatřený elektrickým přívodem (20), přičemž mezi piezoelektrickým měničem (7) a stěnou komory (6) je uloženo těsnění (18) a piezoelektrický měnič (7) je kryt zátkou (13), přičemž karusel (5) je na okraji opatřen zarážkou (26) a dále druhým ozubeným převodem (9), který je v záběru s prvním ozubeným převodem (8), který je dále v záběru s ozubeným pastorkem (23) uspořádaným na hřídeli (14) motoru (4), přičemž zarážka (26) je odnímatelně propojitelná s koncovým spínačem (24) umístěným neotočně vůči spodní části (1) těla.
2. Multiměničový rotační aplikátor terapeutického ultrazvuku podle nároku 1, vyznačující se tím, že v karuselu (5) jsou po jeho obvodu uspořádány alespoň dvě komory (6) válcového tvaru, jejichž středové osy (12) jsou mimoběžné s otočnou osou (11) karuselu, přičemž středové osy (12) komor jsou vůči otočné ose (11) karuselu odkloněny o určitý nenulový úhel.
3. Multiměničový rotační aplikátor terapeutického ultrazvuku podle nároku 2, vyznačující se tím, že v karuselu (5) jsou po jeho obvodu uspořádány tři komory (6) válcového tvaru, jejichž středové osy (12) jsou mimoběžné s otočnou osou (11) karuselu, přičemž středové osy (12) komor jsou vůči otočné ose (11) karuselu odkloněny o určitý nenulový úhel.
4. Multiměničový rotační aplikátor terapeutického ultrazvuku podle nároku 2 nebo 3, vyznačující se tím, že při alespoň dvou komorách (6) uspořádaných po obvodu karuselu (5) jsou jednotlivé středové osy (12) komor odkloněny vůči otočné ose (11) karuselu o rozdílný úhel.
5. Multiměničový rotační aplikátor terapeutického ultrazvuku podle nároku 1, vyznačující se tím, že spodní část (1) a horní část (2) těla jsou vzájemně spojeny šroubovými spoji (16).
6. Multiměničový rotační aplikátor terapeutického ultrazvuku podle kteréhokoliv z předchozích nároků, vyznačující se tím, že motor (4) je spojen se zdrojem (19) napájení a že piezoelektrický měnič (7) je elektrickým přívodem (20) spojen s generátorem (22) elektrického budicího signálu, který je spojen se zdrojem (19) napájení.
CZ2020-229A 2020-04-21 2020-04-21 Multiměničový rotační aplikátor terapeutického ultrazvuku CZ308601B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2020-229A CZ308601B6 (cs) 2020-04-21 2020-04-21 Multiměničový rotační aplikátor terapeutického ultrazvuku

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2020-229A CZ308601B6 (cs) 2020-04-21 2020-04-21 Multiměničový rotační aplikátor terapeutického ultrazvuku

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2020229A3 CZ2020229A3 (cs) 2020-12-23
CZ308601B6 true CZ308601B6 (cs) 2020-12-23

Family

ID=73838689

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2020-229A CZ308601B6 (cs) 2020-04-21 2020-04-21 Multiměničový rotační aplikátor terapeutického ultrazvuku

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ308601B6 (cs)

Citations (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5520188A (en) * 1994-11-02 1996-05-28 Focus Surgery Inc. Annular array transducer
EP1803404A1 (en) * 2004-10-12 2007-07-04 Hitachi Medical Corporation Ultrasonic probe of type to be inserted in body, and ultrasonic imaging device
US20100022889A1 (en) * 2008-07-23 2010-01-28 Enraf-Nonius B.V. Ultrasound treatment head for an apparatus for treating a patient with ultrasound
CN102599935A (zh) * 2012-03-23 2012-07-25 中国医学科学院生物医学工程研究所 对磁声耦合成像中声探头位置精确定位和控制的装置
US20140058293A1 (en) * 2012-05-23 2014-02-27 Sunnybrook Research Institute Multi-Frequency Ultrasound Device and Method of Operation
US20190053784A1 (en) * 2017-08-18 2019-02-21 Serena BERI Ultrasound transducer holder

Patent Citations (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5520188A (en) * 1994-11-02 1996-05-28 Focus Surgery Inc. Annular array transducer
EP1803404A1 (en) * 2004-10-12 2007-07-04 Hitachi Medical Corporation Ultrasonic probe of type to be inserted in body, and ultrasonic imaging device
US20100022889A1 (en) * 2008-07-23 2010-01-28 Enraf-Nonius B.V. Ultrasound treatment head for an apparatus for treating a patient with ultrasound
CN102599935A (zh) * 2012-03-23 2012-07-25 中国医学科学院生物医学工程研究所 对磁声耦合成像中声探头位置精确定位和控制的装置
US20140058293A1 (en) * 2012-05-23 2014-02-27 Sunnybrook Research Institute Multi-Frequency Ultrasound Device and Method of Operation
US20190053784A1 (en) * 2017-08-18 2019-02-21 Serena BERI Ultrasound transducer holder

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2020229A3 (cs) 2020-12-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9345910B2 (en) Methods and systems for generating thermal bubbles for improved ultrasound imaging and therapy
US8162858B2 (en) Ultrasonic medical treatment device with variable focal zone
US9782608B2 (en) High intensity focused ultrasound treatment head and system
US20050015024A1 (en) Ultrasonic method and device for lypolytic therapy
US20110178541A1 (en) Virtual ultrasonic scissors
US20120267986A1 (en) Dual-frequency ultrasound transducer
KR20110074326A (ko) 고강도 집속 초음파 치료 시스템
WO1993019705A1 (en) Apparatus and method for acoustic heat generation and hyperthermia
JP2009539500A (ja) 直接接触による超音波エネルギを用いる組織の治療装置及び方法
US20070118057A1 (en) Acoustic wave energy delivery device
JP2019514485A (ja) 超音波撮像及び治療装置
JP2018538071A (ja) 物体にホログラフィック超音波場を生成するための装置および方法
CA2723791C (en) Method and system for combined energy therapy profile
CN109152852B (zh) 使用超声反射损害寄生虫的装置和方法
CZ34056U1 (cs) Multiměničový rotační aplikátor terapeutického ultrazvuku
KR101259381B1 (ko) 고강도 집속 초음파용 어플리케이터
CZ308601B6 (cs) Multiměničový rotační aplikátor terapeutického ultrazvuku
KR20190026402A (ko) 고강도 집속 초음파 장치
JPH10248854A (ja) 超音波治療装置
JP2001037772A (ja) 音波照射装置
US20100094179A1 (en) Optimized Diffraction Zone for Ultrasound Therapy
JP2012005602A (ja) 超音波照射装置
CZ308691B6 (cs) Zařízení pro vytváření ultrazvuku vysoké lokální intenzity
CZ34054U1 (cs) Zařízení pro vytváření ultrazvuku vysoké lokální intenzity
KR20210041921A (ko) 전자기 코일을 이용한 초점식 체외충격파 치료기기