CZ308558B6 - Koloidní difuzní zdroj fosforu pro přípravu dotovaného křemíku - Google Patents

Koloidní difuzní zdroj fosforu pro přípravu dotovaného křemíku Download PDF

Info

Publication number
CZ308558B6
CZ308558B6 CZ2018-721A CZ2018721A CZ308558B6 CZ 308558 B6 CZ308558 B6 CZ 308558B6 CZ 2018721 A CZ2018721 A CZ 2018721A CZ 308558 B6 CZ308558 B6 CZ 308558B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
phosphorus
colloidal
solution
prepared
phosphoric acid
Prior art date
Application number
CZ2018-721A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2018721A3 (cs
Inventor
Jan MRÁZEK
Original Assignee
Ăšstav fotoniky a elektroniky AV ÄŚR, v. v. i.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ăšstav fotoniky a elektroniky AV ÄŚR, v. v. i. filed Critical Ăšstav fotoniky a elektroniky AV ÄŚR, v. v. i.
Priority to CZ2018-721A priority Critical patent/CZ308558B6/cs
Publication of CZ2018721A3 publication Critical patent/CZ2018721A3/cs
Publication of CZ308558B6 publication Critical patent/CZ308558B6/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01JCHEMICAL OR PHYSICAL PROCESSES, e.g. CATALYSIS OR COLLOID CHEMISTRY; THEIR RELEVANT APPARATUS
    • B01J13/00Colloid chemistry, e.g. the production of colloidal materials or their solutions, not otherwise provided for; Making microcapsules or microballoons
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01LSEMICONDUCTOR DEVICES NOT COVERED BY CLASS H10
    • H01L29/00Semiconductor devices adapted for rectifying, amplifying, oscillating or switching, or capacitors or resistors with at least one potential-jump barrier or surface barrier, e.g. PN junction depletion layer or carrier concentration layer; Details of semiconductor bodies or of electrodes thereof  ; Multistep manufacturing processes therefor

Abstract

Koloidní difuzní zdroj fosforu pro přípravu dotovaného křemíku zahrnuje způsob přípravy koloidních difuzních zdrojů a jejich využití při přípravě křemíkových polovodičů typu N nebo polovodičového přechodu PN. Koloidní difuzní zdroje fosforu jsou připraveny způsobem, kdy se sloučenina fosforu, kterou je trimethylester kyseliny fosforečné, triethylester kyseliny fosforečné nebo trichlorid fosforylu, rozpustí ve vznikajícím roztoku připraveném smícháním ethanolu a vody. Roztok se zahřívá při atmosférickém tlaku za vzniku koloidního roztoku, který se nechá vychladnou na laboratorní teplotu. Připravené koloidní difuzní zdroje nahrazují pravé roztoky v technologii křemíkových polovodičů typu N nebo polovodičového přechodu PN. Technologie zahrnuje nanesení na křemíkový substrát a žíhání.

Description

Koloidní difuzní zdroj fosforu pro přípravu dotovaného křemíku
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu přípravy a využití koloidních difůzních zdrojů fosforu k přípravě křemíkových polovodičů typu N nebo polovodičového přechodu PN.
Dosavadní stav techniky
Základem polovodičových součástek je PN přechod, který se připravuje dotací vybraných chemických prvků, především fosforu a bóru, do křemíkového substrátu. V současné průmyslové výrobě polovodičových součástek se k výrobě přechodu typu N využívá především difúze fosforu z tenkých vrstev, difúze z plynné fáze nebo iontová implantace [Chang, Sze 2000; Sze 1997],
Tenké vrstvy jsou jako difuzní zdroj fosforu preferovány pro nízkou technologickou náročnost. Při této metodě je na křemíkový substrát nanesen tzv. „pravý“ roztok připravený rozpuštěním oxidu fosforečného nebo kyseliny fosforečné. Po odpaření rozpouštědla vznikne na křemíkovém substrátu tenká vrstva obsahující fosfor. Křemíkový substrát s připravenou vrstvou je tepelně zpracován v rozsahu teplot 80 až 1300 °C. V průběhu tepelného zpracování dojde k difúzi fosforu z tenké vrstvy do křemíkového substrátu a vzniká tak křemíkový polovodič typu N. Po tepelném zpracování je nezreagovaný zbytek tenké vrstvy odleptán v roztocích kyseliny fluorovodíkové.
Uvedeným postupem lze připravit křemíkové polovodiče typu N dopované fosforem, degenerované křemíkové polovodiče typu N dopované fosforem nebo, při použití dotovaného křemíkového substrátu typu P, polovodičový přechod PN. Nevýhodou pravých roztoků je jejich nízká viskozita, která zabraňuje přípravě tlustších vrstev a omezuje tak maximální množství difundovaného fosforu, a nízká tenze par rozpouštědla, která má negativní vliv na homogenitu vrstev v důsledku nerovnoměrného odpařování v průběhu nanášení roztoků na křemíkový substrát. Zvýšení užitných vlastností vrstev (např. tloušťka koncentrace dopantu) lze náhradou pravých roztoků za koloidní roztoky. V porovnání s pravými roztoky vykazují koloidní roztoky vyšší viskozitu v důsledku fyzikálně-chemických interakcí mezi koloidními částicemi dispergovanými v rozpouštědle a po nanesení na křemíkový substrát dochází ke vzniku gelové vrstvy, která brání rychlému odpařování rozpouštědla a umožňuje zvýšit tloušťku nanesené vrstvy, čímž dojde k navýšení maximální množství difundovaného fosforu do křemíkového substrátu.
Uiteratura:
[Chang, Sze 2000] C. Y Chang and M. S. Sze, “UUSI Devices.” in. Wiley, 2000.
[Sze 1997] M. S. Sze, “Modem Semiconductor Device Physics.” in. Wiley-Interscience, 1997.
Podstata vynálezu
Podstatou vynálezu je náhrada pravých roztoků sloučenin fosforu za koloidní roztoky připravené způsobem, kdy se sloučenina fosforu, kterou je trimethylester kyseliny fosforečné, triethylester kyseliny fosforečné nebo trichlorid fosforylu, rozpustí ve vznikajícím roztoku připraveném smícháním ethanolu a vody. Koncentrace fosforu v roztoku činí 2,1 mold1 a molámí poměr fosforu k vodě je 3:1. Roztok se zahřívá při atmosférickém tlaku za vzniku koloidního roztoku, který se nechá vychladnout na laboratorní teplotu. Teplota při zahřívání je mezi 40 a 90 °C a čas zahřívání je mezi 30 minutami a 1 hodinou.
Důsledkem toho, že se sloučeniny fosforu rozpustí ve vznikajícím roztoku připraveném smícháním ethanolu a vody, který se zahřívá, dochází ke vzniku koloidních roztoků, které jsou naneseny na křemíkový substrát a dále zpracovány obdobně jako pravé roztoky sloučenin fosforu pro přípravu křemíkových polovodičů typu N nebo polovodičového přechodu PN.
Objasnění výkresu
Na obr. 1 je znázorněný blokový diagram shrnující přípravu koloidních difůzních zdrojů fosforu a jejich využití k přípravě křemíkových polovodičů typu N. Postup přípravy koloidních difůzních zdrojů fosforu je znázorněn v diagramu v části A. Prekurzory fosforu 1 jsou rozpuštěny s rozpouštědlem 2 a vzniklý roztok je zahříván pod refluxem k bodu varu 3. Připravený koloidní roztok je využit k přípravě křemíkových polovodičů typu N nebo polovodičového přechodu PN jak je uvedeno v diagramu v části B. Připravený koloidní roztok je nanesen na křemíkový substrát za vzniku tenké gelové vrstvy 4. Substráty s nanesenou gelovou vrstvou jsou tepelně zpracovány v ochranné atmosféře 5. Po vychladnutí je nezreagovaná vrstva omyta vodným roztokem kyseliny fluorovodíkové 6.
Příklady uskutečnění vynálezu
Příklad 1
Provedení podle vynálezu uskutečněného na vzorcích triethylesteru kyseliny fosforečné (TEP) o čistotě 99,8 % (CAS 78-40-0, dodavatel Sigma-Aldrich), trimethylesteru kyseliny fosforečné o čistotě 99,8 % (CAS 512-56-1, dodavatel Sigma-Aldrich) nebo trichloridu fosforylu o čistotě 99 % (CAS 10025-87-3, dodavatel Sigma-Aldrich). Pro typickou přípravu koloidních roztoků bylo 17 ml TEP (1) rozpuštěno v 30 ml azeotropické směsi ethanolu s vodou (96 % obj. etanolu, Sigma-Aldrich). Připravený roztok byl zahříván pod refluxem k bodu varu po dobu 60 minut 3. Poté byl připravený roztok odstaven při laboratorní teplotě do vychladnutí.
Připravený koloidní roztok fosforu byl nanesen metodou spin-coating při otáčkách 5000 min1 na křemíkové substráty za vzniku tenké gelové vrstvy 4. Substráty s nanesenou gelovou vrstvou byly tepelně zpracovány v ochranné dusíkové atmosféře při teplotě 1250 °C po dobu 3 hodin 5. Po vychladnutí byly substráty omyty kyselinou fluorovodíkovou 6 a čtyřbodovou metodou byl změřen povrchový odpor. Na každém dopovaném substrátu bylo měření realizováno v pěti pozicích. Minimální hodnota odporu činila 0,8 ohm. Na referenční sadě vzorků připravených obdobným postupem z 2 molámího roztoku oxidu fosforečného v etanolu bylo dosaženo hodnoty odporu 0,14 ohm.
Stejný postup a obdobné výsledky byly dosaženy pro trimethylesteru kyseliny fosforečné a trichlorid fosforylu.
Průmyslová využitelnost
Koloidní difůzní zdroje fosforu nahrazují pravé roztoky v technologii křemíkových polovodičů typu N nebo polovodičového přechodu PN. V porovnání s pravými roztoky umožňují koloidní roztoky přípravu dopovaného křemíku o homogennější distribuci dopantů, která je nezbytná pro přípravu součástek s vyšší integrací nebo pro přípravu výkonových polovodičových zdrojů.

Claims (2)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob přípravy koloidních difuzních zdrojů fosforu, vyznačující se tím, že zahrnuje následující kroky:
    a) sloučenina fosforu, kterou je trimethylester kyseliny fosforečné, triethylester kyseliny fosforečné nebo trichlorid fosforylu, se rozpustí ve vznikajícím roztoku připraveném smícháním ethanolu a vody, přičemž koncentrace fosforu v roztoku činí 2,1 mol.T1 amolámí poměr fosforu k vodě je 3:1, a
    b) roztok z kroku a) se zahřívá při atmosférickém tlaku za vzniku koloidního roztoku, který se nechá vychladnout na laboratorní teplotu, přičemž teplota při zahřívání je mezi 40 a 90 °C a čas zahřívání je mezi 30 minutami a 1 hodinou.
  2. 2. Použití koloidních difuzních zdrojů fosforu připravených způsobem podle nároku 1 při přípravě tenkých vrstev určených k difúzi fosforu do křemíkového substrátu v technologii křemíkových polovodičů typu N nebo polovodičového přechodu PN.
CZ2018-721A 2018-12-20 2018-12-20 Koloidní difuzní zdroj fosforu pro přípravu dotovaného křemíku CZ308558B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2018-721A CZ308558B6 (cs) 2018-12-20 2018-12-20 Koloidní difuzní zdroj fosforu pro přípravu dotovaného křemíku

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2018-721A CZ308558B6 (cs) 2018-12-20 2018-12-20 Koloidní difuzní zdroj fosforu pro přípravu dotovaného křemíku

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2018721A3 CZ2018721A3 (cs) 2020-07-01
CZ308558B6 true CZ308558B6 (cs) 2020-11-25

Family

ID=71132464

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2018-721A CZ308558B6 (cs) 2018-12-20 2018-12-20 Koloidní difuzní zdroj fosforu pro přípravu dotovaného křemíku

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ308558B6 (cs)

Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3354005A (en) * 1965-10-23 1967-11-21 Western Electric Co Methods of applying doping compositions to base materials
US8053867B2 (en) * 2008-08-20 2011-11-08 Honeywell International Inc. Phosphorous-comprising dopants and methods for forming phosphorous-doped regions in semiconductor substrates using phosphorous-comprising dopants
CZ32924U1 (cs) * 2018-12-20 2019-06-10 Ăšstav fotoniky a elektroniky AV ÄŚR, v. v. i. Koloidní difuzní zdroj fosforu pro přípravu dotovaného křemíku typu N

Patent Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3354005A (en) * 1965-10-23 1967-11-21 Western Electric Co Methods of applying doping compositions to base materials
US8053867B2 (en) * 2008-08-20 2011-11-08 Honeywell International Inc. Phosphorous-comprising dopants and methods for forming phosphorous-doped regions in semiconductor substrates using phosphorous-comprising dopants
CZ32924U1 (cs) * 2018-12-20 2019-06-10 Ăšstav fotoniky a elektroniky AV ÄŚR, v. v. i. Koloidní difuzní zdroj fosforu pro přípravu dotovaného křemíku typu N

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2018721A3 (cs) 2020-07-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
TWI539493B (zh) 用於摻雜具有分子單層之矽基材之方法及組合物
JP6348801B2 (ja) ドーパント含有ポリマーフィルムを介する、基板のドーピング
CN114038741A (zh) 一种复合磷扩散源及其制备方法和半导体掺杂加工的方法
JP6533443B2 (ja) 半導体基板の製造方法
CZ308558B6 (cs) Koloidní difuzní zdroj fosforu pro přípravu dotovaného křemíku
JP2002075894A (ja) 液状不純物源材料及びこれを使用した半導体装置の製造方法
Kalkofen et al. Application of atomic layer deposited dopant sources for ultra‐shallow doping of silicon
KR102436076B1 (ko) 반도체 기판의 제조 방법
Kalkofen et al. P-type doping of silicon suitable for structures with high aspect ratios by using a dopant source of boron oxide grown by atomic layer deposition
JP2005123431A (ja) 液状不純物源材料及びこれを使用した半導体装置の製造方法
CZ32924U1 (cs) Koloidní difuzní zdroj fosforu pro přípravu dotovaného křemíku typu N
KR20160118970A (ko) 반도체 기판의 제조 방법
US9831086B2 (en) Method for manufacturing semiconductor substrate
US11120993B2 (en) Diffusing agent composition and method of manufacturing semiconductor substrate
JPS6227727B2 (cs)
CZ33261U1 (cs) Koloidní difuzní zdroj bóru pro přípravu dotovaného křemíku typu P
TW202027291A (zh) p型雜質擴散組成物與其製造方法、使用所述p型雜質擴散組成物的半導體元件的製造方法及太陽電池
KR20160125300A (ko) 확산제 조성물
JP2017168523A (ja) エピタキシャルウェーハの製造方法
CZ34311U1 (cs) Hydrofobní koloidní difuzní zdroj fosforu pro přípravu dotovaného křemíku typu N
CN114420550A (zh) 一种复合锑扩散源制备方法和半导体掺杂加工的方法
KR20110038344A (ko) 고안정성 p형 산화아연 박막 및 그 제조방법
JP2018056204A (ja) 拡散剤組成物の塗布方法
JP2017212393A (ja) ケイ素酸化物薄膜の除去方法
TWI509662B (zh) 提升p型氧化鋅薄膜電洞濃度的方法