CZ308438B6 - Triangulační snímač měření vzdálenosti - Google Patents

Triangulační snímač měření vzdálenosti Download PDF

Info

Publication number
CZ308438B6
CZ308438B6 CZ2019-414A CZ2019414A CZ308438B6 CZ 308438 B6 CZ308438 B6 CZ 308438B6 CZ 2019414 A CZ2019414 A CZ 2019414A CZ 308438 B6 CZ308438 B6 CZ 308438B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
laser beam
illumination
sensor
object plane
optical element
Prior art date
Application number
CZ2019-414A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2019414A3 (cs
Inventor
Jan Hošek
Original Assignee
České vysoké učení technické v Praze
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by České vysoké učení technické v Praze filed Critical České vysoké učení technické v Praze
Priority to CZ2019-414A priority Critical patent/CZ308438B6/cs
Publication of CZ2019414A3 publication Critical patent/CZ2019414A3/cs
Publication of CZ308438B6 publication Critical patent/CZ308438B6/cs

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01CMEASURING DISTANCES, LEVELS OR BEARINGS; SURVEYING; NAVIGATION; GYROSCOPIC INSTRUMENTS; PHOTOGRAMMETRY OR VIDEOGRAMMETRY
    • G01C3/00Measuring distances in line of sight; Optical rangefinders
    • G01C3/02Details
    • G01C3/06Use of electric means to obtain final indication
    • G01C3/08Use of electric radiation detectors
    • G01C3/085Use of electric radiation detectors with electronic parallax measurement

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Electromagnetism (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Radar, Positioning & Navigation (AREA)
  • Remote Sensing (AREA)
  • Measurement Of Optical Distance (AREA)

Abstract

Triangulační snímač měření vzdálenosti obsahuje laserový zdroj s fokusační optikou (1) pro vytvoření osvětlovacího laserového svazku (4) směřujícího k měřenému povrchu (5), a snímač (3) polohy obrazu laserového spotu zobrazovaného optickou soustavou (2) s předmětovou rovinou (4´) zobrazovací optiky, skloněnou vůči zvolené optické ose zobrazení o úhel (ϕ), kde úhel mezi laserovým svazkem (4) a zobrazovacím svazkem (6) je 0 až 5°, přičemž v blízkosti průsečíku takto orientovaného osvětlovacího laserového svazku (4), odpovídající původnímu směru osvětlovacího laserového svazku, a předmětovou rovinou (4´) zobrazovací optiky je umístěn optický prvek (7), který je spojen s tělem snímače pomocí dílu (8), pro změnu směru šíření osvětlovacího laserového svazku (4), do osy původního osvětlovacího svazku totožného s předmětovou rovinou (4´) zobrazovací optiky.

Description

Triangulační snímač měření vzdálenosti
Oblast techniky
Vynález se týká modifikace koncepce triangulačního snímače měření vzdálenosti tak, že umožňuje zmenšit vnější rozměry snímače při zachování jeho funkce a rozlišení.
Dosavadní stav techniky
Triangulační metoda pro měření vzdálenosti je známým principem založeném na jednoduché koncepci měření posunutí obrazu laserového spotu - bodové nebo lineární stopy na měřeném povrchu prostřednictvím optické soustavy, jejíž osa zobrazení svírá s osou osvětlovacího svazku úhel cp. Na hodnotě úhlu cp mezi osvětlovacím a zobrazovacím svazkem závisí rozlišovací schopnost snímače, a proto je tento úhel poměrně značný, typicky desítky stupňů. Výsledkem jsou poměrně velké rozměry snímače, kdy zdroj laserového svazku a zobrazovací optická soustava musí být od sebe poměrně daleko právě vlivem velikosti úhlu cp. Typické uspořádání snímače schopného měřit rozsah vzdáleností v intervalu d, počínaje vzdáleností L, je znárodněno na obr. 1.
Laserový zdroj s fokusační optikou vytváří osvětlovací laserový svazek směřující k měřenému povrchu. Vzdálenost povrchu d od vzdálenosti L je měřena pomocí snímače polohy laserového spotu, kdy obraz laserového spotu na měřeném povrchu je na senzor polohy zobrazen optickou soustavou korigovanou pro zobrazení z předmětové roviny nakloněné vůči ose zobrazovacího svazku o úhel <p, do které se justuje osa laserového svazku.
Podstata vynálezu
Výše uvedené nedostatky jsou do značné míry odstraněny triangulačním snímačem měření vzdálenosti obsahujícím laserový zdroj s fokusační optikou pro vytvoření osvětlovacího laserového svazku směřujícího k měřenému povrchu a snímač polohy obrazu laserového spotu zobrazovaného optickou soustavou s předmětovou rovinou zobrazovací optiky skloněnou vůči zvolené optické ose zobrazení o úhel, podle tohoto vynálezu. Jeho podstatou je to, že úhel mezi laserovým svazkem a zobrazovacím svazkem je 0 až 5°, přičemž v blízkosti průsečíku takto orientovaného osvětlovacího laserového svazku, odpovídající původnímu směru osvětlovacího laserového svazku, a předmětovou rovinou zobrazovací optiky je umístěn optický prvek, který je spojen s tělem snímače pomocí dílu pro změnu směru šíření osvětlovacího laserového svazku do osy původního osvětlovacího svazku totožného s předmětovou rovinou zobrazovací optiky.
Uvedené nedostatky související s velikostí rozměru snímače, v důsledku velké hodnoty úhlu cp, jsou do značné míry odstraněny modifikací triangulačního snímače měření vzdálenosti. Podstata vynálezu spočívá ve změně směru laserového svazku tak, aby úhel mezi laserovým svazkem a zobrazovacím svazkem byl menší než úhel cp, ideálně nulový. Tím, že osvětlovací a zobrazovací svazek, jsou téměř rovnoběžné, je možné dosáhnout minimální vzdálenosti mezi osvětlovacím laserovým svazkem a zobrazovacími svazky a minimalizovat příčné rozměry snímače oproti klasickému řešení. Aby snímač mohl fimgovat a přitom vykazovat stejnou rozlišovací schopnost, jako by osvětlovací laserový svazek byl skloněn pod úhlem φ, je v blízkosti průsečíku takto orientovaného osvětlovacího laserového svazku a předmětové roviny zobrazovací optiky, odpovídající původnímu směru osvětlovacího laserového svazku, umístěn optický prvek, který mění směr šíření osvětlovacího laserového svazku do předmětové roviny zobrazovací optiky, skloněné pod úhlem φ. Laserový spot na měřeném povrchu tak vykazuje stejné charakteristiky jako v klasické konstrukci snímače, ale toto řešení nabízí při stejném rozlišení výrazně menší rozměry snímače a možnost provádět měření i v úzkých a jinak neměřitelných štěrbinách.
-1 CZ 308438 B6
Optický prvek může být realizován jako samostatné zrcadlo, jako optický hranol s vnitřním odrazem a/nebo lomem paprsků nebo jako difraktivní struktura, které jsou spojeny s tělem snímače pomocí dílu. Uvedená změna směru chodu osvětlovacího svazku na průsečíku může být realizována také na konci světlovodu, který vychází z těla snímače, jako difraktivní struktura nebo s využitím Snellova zákona lomu.
Objasnění výkresů
Vynález bude podrobněji popsán na příkladech konkrétního provedení s pomocí přiložených výkresů, kde na obr. 1 je schematicky znázorněno stávající obvyklé uspořádání triangulačního snímače. Na obr. 2 je znázorněno řešení, kdy je optický prvek realizován jako samostatné zrcadlo. Na obr. 3 je znázorněno užití optického hranolu s vnitřním odrazem a/nebo lomem paprsků a na obr. 4 je znázorněn světlovod využívající ke změně směru osvětlovacího svazku a jeho fokusaci Snellova zákona lomu a/nebo difraktivní strukturu na konci světlovodu, který je spojen s tělem snímače.
Příklady uskutečnění vynálezu
Podstata vynálezu spočívá ve změně směru laserového svazku 4 tak, aby úhel mezi laserovým svazkem 4 a zobrazovacím svazkem 6 byl menší než úhel <j>, ideálně nulový. Tím, že osvětlovací laserový svazek 4 a zobrazovací svazek 6, jsou téměř rovnoběžné, je možné dosáhnout minimální vzdálenosti mezi osvětlovacím laserovým svazkem 4 a zobrazovacími svazky 6 a minimalizovat příčné rozměry snímače oproti klasickému řešení. Aby snímač mohl fungovat a přitom vykazovat stejnou rozlišovací schopnost, jako by osvětlovací laserový svazek 4 byl skloněn pod úhlem <2, je v blízkosti průsečíku takto orientovaného osvětlovacího laserového svazku 4 a předmětové roviny 4' zobrazovací optiky, odpovídající původnímu směru osvětlovacího laserového svazku 4, umístěn optický prvek 7, který mění směr šíření osvětlovacího laserového svazku 4 do osy původního osvětlovacího svazku totožného s předmětovou rovinou 4' zobrazovací optiky, jak je uvedeno na obr. 4. Laserový spot na měřeném povrchu 5 tak vykazuje stejné charakteristiky jako v klasické konstrukci snímače a toto řešení nabízí při stejném rozlišení výrazně menší rozměry snímače a možnost provádět měření i v úzkých a jinak neměřitelných štěrbinách.
Optický prvek 7 může být realizován jako samostatné zrcadlo, obr. 2, jako optický hranol s vnitřním odrazem a/nebo lomem paprsků, obr. 3, nebo jako difraktivní struktura, které jsou spojeny s tělem snímače pomocí dílu 8. Uvedená změna směru chodu osvětlovacího laserového svazku 4 na průsečíku od osvětlovacího laserového svazku 4 a předmětové roviny 4' může být realizována také na konci světlovodu 9, který vychází z těla snímače, a mění směr chodu osvětlovacího laserového svazku 4 prostřednictvím difraktivní struktury nebo s využitím Snellova zákona lomu, jak je naznačeno na obr. 4.
Průmyslová využitelnost
Kompaktní řešení triangulačního snímače měření vzdálenosti podle tohoto vynálezu nalezne použití zejména v oblasti strojírenství pro měření vzdáleností.

Claims (5)

1. Triangulační snímač měření vzdálenosti, obsahující laserový zdroj s fokusační optikou (1) pro vytvoření osvětlovacího laserového svazku (4) směřujícího k měřenému povrchu (5) a snímač (3) polohy obrazu laserového spotu zobrazovaného optickou soustavou (2) s předmětovou rovinou (4') zobrazovací optiky skloněnou vůči zvolené optické ose zobrazení o úhel (cp), vyznačující se tím, že úhel mezi laserovým svazkem (4) a zobrazovacím svazkem (6) je 0 až 5°, přičemž v blízkosti průsečíku takto orientovaného osvětlovacího laserového svazku (4), odpovídající původnímu směru osvětlovacího laserového svazku, apředmětovou rovinou (4') zobrazovací optiky je umístěn optický prvek (7), který je spojen s tělem snímače pomocí dílu (8) pro změnu směru šíření osvětlovacího laserového svazku (4) do osy původního osvětlovacího svazku totožného s předmětovou rovinou (4') zobrazovací optiky.
2. Triangulační snímač podle nároku 1, vyznačující se tím, že optický prvek (7) je v podobě samostatného zrcadla.
3. Triangulační snímač podle nároku 1, vyznačující se tím, že optický prvek (7) je v podobě optického hranolu s vnitřním odrazem a/nebo lomem paprsků.
4. Triangulační snímač podle nároku 1, vyznačující se tím, že optický prvek (7) je v podobě difraktivní struktury, která je spojena s tělem snímače pomocí dílu (8).
5. Triangulační snímač podle nároku 1, vyznačující se tím, že optický prvek (7) pro změnu směru chodu osvětlovacího paprsku je umístěn na konci světlovodu (9), který vychází z těla snímače.
CZ2019-414A 2019-06-25 2019-06-25 Triangulační snímač měření vzdálenosti CZ308438B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2019-414A CZ308438B6 (cs) 2019-06-25 2019-06-25 Triangulační snímač měření vzdálenosti

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2019-414A CZ308438B6 (cs) 2019-06-25 2019-06-25 Triangulační snímač měření vzdálenosti

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2019414A3 CZ2019414A3 (cs) 2020-08-19
CZ308438B6 true CZ308438B6 (cs) 2020-08-19

Family

ID=72048601

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2019-414A CZ308438B6 (cs) 2019-06-25 2019-06-25 Triangulační snímač měření vzdálenosti

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ308438B6 (cs)

Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4453083A (en) * 1981-10-26 1984-06-05 Betriebsforschungsinstitut Vdeh Institut Fur Angewandte Forschung Gmbh Apparatus for the determination of the position of a surface
EP0559120A1 (de) * 1992-03-02 1993-09-08 Gerd Prof. Dr. Häusler Verfahren und Vorrichtung zur Abstandsmessung
US6088106A (en) * 1997-10-31 2000-07-11 Lap Gmbh Laser Applikationen Method for the contact-free measurement of the distance of an object according to the principle of laser triangulation
CN108362210A (zh) * 2018-05-07 2018-08-03 长春理工大学光电信息学院 具有直线结构的单透镜激光位移测头

Patent Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4453083A (en) * 1981-10-26 1984-06-05 Betriebsforschungsinstitut Vdeh Institut Fur Angewandte Forschung Gmbh Apparatus for the determination of the position of a surface
EP0559120A1 (de) * 1992-03-02 1993-09-08 Gerd Prof. Dr. Häusler Verfahren und Vorrichtung zur Abstandsmessung
US6088106A (en) * 1997-10-31 2000-07-11 Lap Gmbh Laser Applikationen Method for the contact-free measurement of the distance of an object according to the principle of laser triangulation
CN108362210A (zh) * 2018-05-07 2018-08-03 长春理工大学光电信息学院 具有直线结构的单透镜激光位移测头

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2019414A3 (cs) 2020-08-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11007039B1 (en) Intraoral scanner that compensates for optical inaccuracies
US6992779B2 (en) Interferometer apparatus for both low and high coherence measurement and method thereof
EP2447663B1 (en) Interference objective lens unit with temperature variation compensation and light-interference measuring apparatus using thereof
JP7489403B2 (ja) デフレクトメトリ測定システム
JP2009162539A (ja) 光波干渉測定装置
CN107894208A (zh) 光谱共焦距离传感器
CN109387161A (zh) 一种自准直系统
US5309214A (en) Method for measuring distributed dispersion of gradient-index optical elements and optical system to be used for carrying out the method
JP2009180554A (ja) 干渉計、測定方法及び光学素子の製造方法
CZ308438B6 (cs) Triangulační snímač měření vzdálenosti
US20050036152A1 (en) Vibration-resistant interferometer apparatus
KR20030086020A (ko) 경사단면 광섬유 광원을 이용한 점회절 간섭계 및 측정방법
JP4810693B2 (ja) 光波干渉測定装置
RU2461797C1 (ru) Устройство для измерения изгиба артиллерийского ствола
JPH06288735A (ja) 放物面鏡形状検査測定用の位相共役干渉計
JP2009244227A (ja) 光波干渉測定装置
CN106773078B (zh) 一种光束传播定向器件
RU78947U1 (ru) Устройство измерения линейных перемещений объектов с плоской зеркально-отражающей поверхностью
RU161643U1 (ru) Автоколлимационная центрировочная труба
RU2224980C2 (ru) Способ измерения изгиба артиллерийского ствола
RU2083952C1 (ru) Устройство для измерения угловых отклонений объекта
CN212620587U (zh) 一种适用于光学及类似测量系统长距离角度对光装置
SU1776989A1 (ru) Датчик угла скручивания
CN107402439B (zh) 薄板成像装置
RU2418280C1 (ru) Способ измерения вершинного фокусного расстояния оптической детали