CZ307690B6 - Způsob úpravy povrchu nanočástic vodných disperzních systémů pro nanášení organických hydrofobních vrstev s použitím azeotropické destilace - Google Patents

Způsob úpravy povrchu nanočástic vodných disperzních systémů pro nanášení organických hydrofobních vrstev s použitím azeotropické destilace Download PDF

Info

Publication number
CZ307690B6
CZ307690B6 CZ2011-100A CZ2011100A CZ307690B6 CZ 307690 B6 CZ307690 B6 CZ 307690B6 CZ 2011100 A CZ2011100 A CZ 2011100A CZ 307690 B6 CZ307690 B6 CZ 307690B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
surface treatment
azeotropic
particles
azeotropic distillation
nano
Prior art date
Application number
CZ2011-100A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2011100A3 (cs
Inventor
Petr PTÁČEK
Tomáš OPRAVIL
František ŠOUKAL
JaromĂ­r Havlica
Original Assignee
Vysoké Učení Technické V Brně
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vysoké Učení Technické V Brně filed Critical Vysoké Učení Technické V Brně
Priority to CZ2011-100A priority Critical patent/CZ307690B6/cs
Publication of CZ2011100A3 publication Critical patent/CZ2011100A3/cs
Publication of CZ307690B6 publication Critical patent/CZ307690B6/cs

Links

Abstract

Způsob úpravy povrchu nanočástic disperzních systémů na bázi anorganického oxidu pro nanášení organických vrstev s využitím procesu výměny rozpouštědla vodných disperzních systémů za organické prostředí azeotropickou destilací. Takto upravený systém umožňuje řízenou modifikaci povrchu nanočástic hydrofobní vrstvou.

Description

Způsob úpravy povrchu nanočástic vodných disperzních systémů pro nanášení organických hydrofobních vrstev s použitím azeotropické destilace
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu úpravy povrchu nanočástic anorganického oxidu vodných disperzních systémů zahrnujícího proces výměny vodného rozpouštědla nanočástic anorganického oxidu za organické rozpouštědlo, který se provede azeotropickou destilací. Takto upravený systém umožňuje řízenou modifikaci povrchu hydrofobní vrstvou.
Dosavadní stav techniky
Výroba senzorů, selektivních membrán, speciálních filtrů, nosičů katalyzátorů na bázi oxidu křemičitého, hlinitého nebo zirkoničitého v prvním kroku vyžaduje přípravu časové a teplotně stabilních a chemický odolných substrátů s relativně velkým povrchem a úzkým rozdělením velikostí pórů a s možnostmi nanášení dalších látek, které jsou důležité z hlediska technické aplikace. V dalším kroku se provádí vlastní nanášení aktivních látek, jejichž charakter často vyžaduje, aby nanášení probíhalo v režimu normálních nebo alespoň ne příliš vysokých teplot.
Zatímco první krok si často vyžaduje režim vyšších teplot, ve druhém kroku je potřebné se naopak zvýšené teplotě vyhnout. Z ekonomických i technických důvodů a také z hlediska homogenity při zachování relativně velkého povrchu je výhodné, aby proces formování substrátu probíhal za relativně nízkých teplot, kdy může být nanesena vrstva aktivních látek dříve, než dojde k uzavření otevřených pórů substrátu. Takové podmínky je možně dosáhnout nanášením látky na povrch zpevněných koloidních částic, který je ošetřen tak, že je schopen přijmout funkční skupiny této látky anebo je možné tyto látky, nanést přímo na povrch oddělených koloidních částic a následně provést zpevnění systému při teplotách, které nevedou k degradaci nanášené látky.
V současné době se používají jako substráty čisté přírodní nebo syntetické materiály, které vždy nesplňují všechny požadavky na čistotu, povrch a podobně, nebo jejich cena je příliš vysoká. Využívá se také možnost náhrady těchto kompaktních substrátů uspořádanou soustavou vláken, nebo se využívají různé typy vat, textilií apod.
V mnoha případech je substrát spolu s aplikovanou vrstvou vystaven nejen tepelnému, ale také mechanickému namáhání. Je tedy nutné použít kompaktní systém. Pro získání takových materiálů se proto vychází z amorfních soustav, které se připraví například metodou sol-gel. Solgel metoda nalezla rozsáhlé uplatnění v mnoha oblastech výzkumu a vývoje nových typů materiálů. Technika umožňuje přípravu zcela nových struktur, které nemohou být syntetizovány s použitím jiných metod. Bývá také často hodnocena jako ideální cesta pro přípravu hybridních organicko-anorganických kompozitu, v nichž je organický materiál ukotven do anorganické matrice. Příprava kompozitu sol-gel metodou je výhodná zejména proto, že se v jejím průběhu nedosahuje teploty rozkladu organických molekul, jak uvádí publikace [i], pojednávající o přípravě hydrofobního filmu na povrchu Ge substrátu s použitím sol-gel metody, při které však nebyla použita ani navržena metoda řízení složení rozpouštědla azeotropickou destilací. Další výhoda spočívá v tom, že nedochází k pyrolýze organické (polymemí) sítě v průběhu sušení a slinování, jak je zmíněno v publikaci [ii], Tato publikace se týká přípravy organickoanorganických kompozitu metodou sol-gel za použití různých typů alkoxidových prekurzorů (I.IV. typ). Jedná se tak o jednu z možných oblastí použití azeotropní esterifikace k řízení průběhu hydrolýzy a povrchové úpravy, které je podstatou vynálezu.
Složení sloučenin, které jsou v přípravě těchto materiálů běžně používány, lze například pro alkoxidové prekurzory prvního typu vystihnout obecným vzorcem
- 1 CZ 307690 B6
R'(4-x)Sí(OR)x, kde R = CH3, C2H5, CeHs’, R' = CH3, C2H5, CeHs a x nabývá hodnot od 1 do 3. Nezanedbatelnou výhodou tohoto postupu je možnost syntézy homogenního produktu s minimálním obsahem příměsí (obsah nečistot < 10 7 % [iii]). Publikace [iii] v kapitole II (strana 96) uvádí vysokou čistotu jako výhodu materiálů připravených rozkladem organických sloučenin křemíku. Použití azeotropní esterifikace podle vynálezu k řízení průběhu hydrolýzy a povrchové úpravy, výhodu vysoké čistoty negativně neovlivňuje.
Zastoupení příměsí je tak limitováno pouze čistotou použitých prekurzorů, jak je zřejmé z publikace [iv], popisující viskozitu skel připravených sol-gel metodou, kde je zdůrazněna možnost přípravy velmi čistých systémů s použitím sol-gel metody. Použití azeotropní esterifikace k řízení průběhu hydrolýzy a povrchové úpravy, výhodu vysoké čistoty negativně neovlivňuje.
Podstata vynálezu
Výše uvedený požadavek řeší způsob přípravy disperzních systémů stabilních v nevodném prostředí podle vynálezu.
Vynález se týká způsobu úpravy povrchu nanočástic anorganického oxidu vodných disperzních systémů pro nanášení organických vrstev zahrnujícího proces výměny vodného rozpouštědla nanočástic anorganického oxidu za organické rozpouštědlo, který se provede azeotropickou destilací výchozí směsi obsahující vodné rozpouštědlo disperzního systému nanočástic a organické rozpouštědlo schopné tvořit s vodným rozpouštědlem azeotropní směs s minimem teploty varu, přičemž množství organického rozpouštědla výchozí směsi je větší než množství organického rozpouštědla v azeotropní směsi.
Azeotropní směs může podle výhodného provedení obsahovat další organická rozpouštědla.
Disperzní systém se způsobem podle vynálezu odvodní a je-li to třeba, také se zbaví přídavku pomocných látek azeotropickou destilací. V takto upraveném systému lze vodné rozpouštědlo buď kompletně nahradit organickým; nebo významně snížit jeho množství a v průběhu povrchové úpravy udržovat koncentraci vody na úrovni, která umožní řízenou modifikaci povrchu částic disperzního systému hydro-solu nebo suspenze hydrofobní anebo jinou funkční vrstvou.
Reference [i] T. Nakagawa, M. Soga, Joumal of Non-Cristalline Solids 260 (1999), 167 - 174.
[ii] K.-H. Haas, H. Wolter, Current Opinion in Solid Statě and Materials Science 4 (1999) 571— 580.
[iii] J. Hlaváč, Základy technologie silikátů, SNTL 1988.
[iv] K. Yamahara, K. Shima, A. Utsunomiya, Y. Tsurita, Joumal of Non-Cristalline Sollids 349 (2004)341 - 346.
Objasnění výkresů
Obrázek 1: Složení temámích a binárních azeotropních směsí včetně údajů o teplotě varu v průběhu azeotropní destilace podle příkladu 1.
Podstata vynálezu je dále vysvětlena pomocí příkladu provedení, který však žádným způsobem neomezuje jiná možná provedení v rozsahu patentových nároků.
-2CZ 307690 B6
Příklady uskutečnění vynálezu
Příklad 1
Výměna vodného disperzního prostředí v hydrosolu oxidu křemičitého za isopropanol
Pro výměnu vodného prostředí za organické byla použita temámí azeotropní směs v soustavě voda - isopropanol - benzen (může se použít případně cyklohexan).
Azeotropní destilace se provedla u disperzní soustavy isopropanol, benzen, voda a S1O2 v molámím poměru 1:0,36:0,30:0,04 v běžné destilační koloně upravené pro azeotropní destilaci. Azeotropního chování této soustavy bylo využito k eliminaci vody z reakční směsi a následnému čištění disperzního prostředí od zbytků benzenu případně cyklohexanu. Složení temámích a binárních azeotropních směsí v průběhu procesuje vyznačené v temámím diagramu na obrázku 1 společně s údaji o teplotě varu. Složení kapalné fáze je zakresleno v temámím diagramu bodem A. Vzhledem k poloze bodu A byla koncentrace benzenu v parní fázi vyšší než v rovnovážné kapalině. Postupem destilace se ve vařáku hromadil isopropanol a voda, zatímco na vrcholu destilační kolony temámí azeotrop.
Pravidlo o míšení dvou temámích systémů vyžaduje, aby výsledné složení leželo na přímce procházející body A a T. Tato přímka protíná hranici diagramu blíže vrcholu pro isopropanol. Koncentrační profil v koloně se měnil ve směru šipek z bodu A do T a na jejím vrcholu se destiloval temámí heterogenní azeotrop, tj. směs o složení bodu T. Bez refluxu organické fáze zpět do kolony zůstala na konci prvního kroku azeotropní destilace ve zbytku směs o složení bodu Zi. Podle pákového pravidla soustava obsahovala temámí azeotrop a zbytek v poměru 1:1,6.
Složení destilačního zbytku Zi se nalézalo na straně isopropanolu vzhledem k poloze azeotropního bodu binární směsi voda - isopropanol. V průběhu pokračující destilace, resp. v jejím drahém kroku, byla koncentrace vody v parní fázi vyšší než v kapalné. Na konci syntézy povrchového esteru S1O2 s isopropanolem zůstal v destilačním zbytku C3H8O. Uvážíme-li, že směs o složení bodu Zi je tvořena azeotropem o složení B a čistým C3H8O, z pákového pravidla vyplývá, že se na tyto fáze destilační zbytek rozdělil v poměru 1:1,19.
Ztráta organické složky v průběhu sušení disperzního prostředí byla omezena odebíráním na vodu bohatší fáze, která se oddělila po ochlazení destilátu pod teplotu varu. Konjugovaný roztok s vyšším obsahem organické složky se ze separátora refluxoval zpět do kolony. Složení destilačního zbytku odpovídalo v tomto případě bodu Zr, roztok byl tedy oproti složení azeotropního bodu bohatší na isopropanol. Azeotropní destilace této směsi pak vedla k isopranosolu - disperzi S1O2 v isopronalu. Na vrcholu kolony se získala azeotropní směs soustavy izopropanol - benzen.
Průmyslová využitelnost
Způsob podle vynálezu přináší výhodnou metodu přípravy disperzních systémů stabilních v nevodném prostředí průmyslovými postupy ve velkém měřítku s použitím dostupných surovin, nízkými výrobními náklady a možností recyklace použitých látek. Upravené nanočástice disperzních systémů způsobem podle vynálezu mají široké využití s možností nanášení povrchových organických vrstev požadovaných vlastností. Způsob podle vynálezu je tak možné využít pro přípravu reaktivních prášků s definovanými vlastnostmi, pro syntézu pokročilé keramiky, plniv s upraveným povrchem, aerogelů, selektivních absorbentů a podobně.

Claims (3)

1. Způsob úpravy povrchu nanočástic anorganického oxidu vodných disperzních systémů pro
5 nanášení organických vrstev, zahrnující proces výměny vodného rozpouštědla nanočástic anorganického oxidu za organické rozpouštědlo, vyznačující se tím, že výměna vodného rozpouštědla disperzního systému nanočástic za organické rozpouštědlo se provede azeotropickou destilací výchozí směsi obsahující vodné rozpouštědlo a organické rozpouštědlo schopné tvořit s vodným rozpouštědlem azeotropní směs s teplotou varu nižší, než je teplota varu ío jednotlivých složek směsi, přičemž množství organického rozpouštědla výchozí směsi je větší než množství organického rozpouštědla v azeotropní směsi.
2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že azeotropní směs obsahuje další organická rozpouštědla, jako například benzen, cyklohexan. isopropanol. butanol.
3. Použití nanočástic anorganického oxidu s upraveným povrchem způsobem podle nároků 1 a 2 prořízenou modifikaci jejich povrchu hydrofobní vrstvou.
CZ2011-100A 2011-02-28 2011-02-28 Způsob úpravy povrchu nanočástic vodných disperzních systémů pro nanášení organických hydrofobních vrstev s použitím azeotropické destilace CZ307690B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2011-100A CZ307690B6 (cs) 2011-02-28 2011-02-28 Způsob úpravy povrchu nanočástic vodných disperzních systémů pro nanášení organických hydrofobních vrstev s použitím azeotropické destilace

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2011-100A CZ307690B6 (cs) 2011-02-28 2011-02-28 Způsob úpravy povrchu nanočástic vodných disperzních systémů pro nanášení organických hydrofobních vrstev s použitím azeotropické destilace

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2011100A3 CZ2011100A3 (cs) 2013-04-03
CZ307690B6 true CZ307690B6 (cs) 2019-02-20

Family

ID=47989610

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2011-100A CZ307690B6 (cs) 2011-02-28 2011-02-28 Způsob úpravy povrchu nanočástic vodných disperzních systémů pro nanášení organických hydrofobních vrstev s použitím azeotropické destilace

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ307690B6 (cs)

Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1350556A1 (de) * 2002-03-14 2003-10-08 Wacker-Chemie GmbH Mehrfachemulsionen
EP1568347A1 (de) * 2004-02-18 2005-08-31 Heraeus Kulzer GmbH Dispersionen nanoskaliger, nicht-agglomerierter Teilchen zum Einsatz in Dentalmaterialien
EP1674151A1 (de) * 2004-12-23 2006-06-28 Kinematica Ag Vorrichtung zum Dispergieren eines festen, flüssigen oder gasförmigen Stoffes in einer Flüssigkeit

Patent Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1350556A1 (de) * 2002-03-14 2003-10-08 Wacker-Chemie GmbH Mehrfachemulsionen
EP1568347A1 (de) * 2004-02-18 2005-08-31 Heraeus Kulzer GmbH Dispersionen nanoskaliger, nicht-agglomerierter Teilchen zum Einsatz in Dentalmaterialien
EP1674151A1 (de) * 2004-12-23 2006-06-28 Kinematica Ag Vorrichtung zum Dispergieren eines festen, flüssigen oder gasförmigen Stoffes in einer Flüssigkeit

Non-Patent Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Title
K. Yamahara, Journal of Non-Cr. Solids, vol. 349, str. 341-346, (2004) *
K.-H. ass, Current Opinion in Solid State and Mat. Sci. , vol. 4, str. 571-580, (1999) *
T. Nakagawa, M. Soga, Journal of Non-Cr. Solids, vol. 260, str. 167-174, (1999) *

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2011100A3 (cs) 2013-04-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP2556019B1 (en) Inorganic mesoporous materials with chiral nematic structures and preparation method thereof
Benfer et al. Development and characterization of ceramic nanofiltration membranes
Chen et al. Novel pore size tuning method for the fabrication of ceramic multi-channel nanofiltration membrane
US20150064093A1 (en) Mesoporous silica and organosilica materials and process for their preparation
Liu et al. Superhydrophobic coatings prepared by the in situ growth of silicone nanofilaments on alkali-activated geopolymers surface
US20110312080A1 (en) Porous films by a templating co-assembly process
Fuertes et al. Processing of macroporous titania thin films: from multiscale functional porosity to nanocrystalline macroporous TiO2
US20070166226A1 (en) Process for preparing mesoporous materials
Al-Daous et al. Preparation and catalytic evaluation of macroporous crystalline sulfated zirconium dioxide templated with colloidal crystals
Ould-Ely et al. Large-scale engineered synthesis of BaTiO3 nanoparticles using low-temperature bioinspired principles
Huang et al. Electrospinning amorphous SiO2-TiO2 and TiO2 nanofibers using sol-gel chemistry and its thermal conversion into anatase and rutile
Autef et al. Evidence of a gel in geopolymer compounds from pure metakaolin
Kibombo et al. Cosolvent-induced gelation and the hydrothermal enhancement of the crystallinity of titania− silica mixed oxides for the photocatalytic remediation of organic pollutants
Celzard et al. Applications of the sol-gel process using well-tested recipes
Shen et al. Synthesis of SiO 2–Al 2 O 3 composite aerogel from fly ash: A low-cost and facile approach
Wang et al. Synthesis of high temperature resistant ZrO 2-SiO 2 composite aerogels via “thiol-ene” click reaction
CN1879952B (zh) 一种研磨涂覆晶种层生长制备沸石膜方法
Jafari et al. Dehydration of ethylene glycol by pervaporation using gamma alumina/NaA zeolite composite membrane
Liu et al. Improvement of mechanical strength of ultralight resorcinol–formaldehyde/silica aerogel by addition of zirconia
CZ307690B6 (cs) Způsob úpravy povrchu nanočástic vodných disperzních systémů pro nanášení organických hydrofobních vrstev s použitím azeotropické destilace
Wang et al. Temperature-induced changes in morphology and microstructure of electrospun mullite nanofibers fabricated from a hybrid mullite sol
Hanuhov et al. Evaluation of opto-mechanical properties of UV-cured and thermally-cured sol-gel hybrids monoliths as a function of organic content and curing process
John Sol–gel systems with controlled structure formed in surfactant media
CN108467046B (zh) 一种单分散多孔硅胶微球的制备方法
Gautier et al. Biomimetic growth of silica tubes in confined media

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20210228