CZ307390B6 - Zařízení pro provádění zkoušek v plynném nebo kapalném prostředí za zvýšeného tlaku - Google Patents

Zařízení pro provádění zkoušek v plynném nebo kapalném prostředí za zvýšeného tlaku Download PDF

Info

Publication number
CZ307390B6
CZ307390B6 CZ2016-791A CZ2016791A CZ307390B6 CZ 307390 B6 CZ307390 B6 CZ 307390B6 CZ 2016791 A CZ2016791 A CZ 2016791A CZ 307390 B6 CZ307390 B6 CZ 307390B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
gaseous
elevated pressure
carrying
pressure according
liquid medium
Prior art date
Application number
CZ2016-791A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2016791A3 (cs
Inventor
Ladislav Kander
Petr Foltynek
Petr ÄŚĂ­Ĺľek
Original Assignee
MATERIÁLOVÝ A METALURGICKÝ VÝZKUM s.r.o.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by MATERIÁLOVÝ A METALURGICKÝ VÝZKUM s.r.o. filed Critical MATERIÁLOVÝ A METALURGICKÝ VÝZKUM s.r.o.
Priority to CZ2016-791A priority Critical patent/CZ2016791A3/cs
Publication of CZ307390B6 publication Critical patent/CZ307390B6/cs
Publication of CZ2016791A3 publication Critical patent/CZ2016791A3/cs

Links

Landscapes

  • Investigating Strength Of Materials By Application Of Mechanical Stress (AREA)

Abstract

Vynález se týká zařízení pro provádění zkoušek v plynném nebo v kapalném prostředí za zvýšeného tlaku, s cílem provádět statické a dynamické zkoušky pro získání informací o mechanických vlastnostech materiálu. Zařízení pro provádění zkoušek v plynném nebo v kapalném prostředí za zvýšeného tlaku obsahující zkušební stroj (1) sestávající se z rámu (11) opatřeného pohyblivou pístnicí nebo příčníkem (111), statického příčníku (12) a stabilizačních sloupů (13, 13´), vyznačující se tím, že mezi pohyblivou pístnicí nebo příčníkem (111) a statickým příčníkem (12) je uspořádána alespoň jedna zkušební komora (2), která je složena z alespoň jednoho víka (21) a alespoň jedné nádoby (22) spolu vzájemně rozebíratelně spojenými, přičemž víko (21) je opatřeno alespoň jedním úchytem (211) pro uchycení zkušebního tělesa, a nádoba (22) je opatřena alespoň jedním otvorem (221) pro umístění táhla (3), kde otvor (221) je opatřen nejméně jedním těsněním (222) a dále víko (21) je opatřeno dvěma otvory (23, 23´) pro umístění alespoň jednoho přívodního potrubí (41) a alespoň jednoho odvodního potrubí (42) plynného nebo kapalného média, přičemž jeden konec přívodního potrubí (41) a jeden konec odvodního potrubí (42) je umístěn uvnitř zkušební komory (2) a druhý konec přívodního potrubí (41) je připojen ke zdroji média (5) a druhý konec odvodního potrubí (42) je spojen s okolním prostředím. V otvoru (221) pro umístění táhla je uspořádáno táhlo (3), které je na svém konci situovaném ve vnitřním prostoru zkušební komory (2) opatřeno alespoň jedním úchytem (31) pro uchycení zkušebního tělesa a na svém druhém konci situovaném vně zkušební komory (2) je spojeno s pohyblivou pístnicí nebo příčníkem (111).

Description

Vynález se týká zařízení pro provádění zkoušek v plynném nebo kapalném prostředí za zvýšeného tlaku, zejména vodíku, pro získání informací o mechanických vlastnostech materiálu.
Dosavadní stav techniky
Z dosavadního stavu techniky jsou známy metody a zařízení pro destruktivní zkoušení materiálů jako jsou trhací zkušební stroje, únavové zkušební stroje atd. Je známa zkouška tahem, statická zkouška, kde pomalu vzrůstá zátěžná síla, neboje síla konstantní. Zkoušený materiál je upraven do zkušebního tělesa, jehož parametry stanoví normativ a zkušební těleso se zkouší na trhacím zařízení, dle potřeby, často až do jeho destrukce. Stroj během zkoušení zaznamenává a vyhodnocuje celou řadu veličin, výsledkem je tahový diagram.
Dále jsou známy zkoušky únavy, kdy zkušební těleso, upraveno dle normativu, je vystaveno časově proměnlivému zatížení po předem definovaný počet cyklů nebo do jeho porušení. Základní úlohou je získání závislosti napětí na počtu cyklů do lomu nebo do definované mezní hodnoty aplikovaného počtu cyklů.
Uvedené druhy zkoušení mohou být prováděny za pokojové teploty, za zvýšené teploty, nebo za snížené teploty. Všechny uvedené metody se provádějí v okolním prostředí, tj. v prostředí okolního vzduchu. Ovšem materiály, které jsou vystaveny koroznímu prostředí plynů a kapalin, například tlakové láhve, mostní konstrukce umístěné ve slané vodě, nebo zařízení pro těžbu ropy a zemního plynu, která jsou vystavena koroznímu působení sirovodíku, jsou oproti běžnému prostředí vystaveny agresivnějšímu koroznímu prostředí.
Je známo řešení dle čínské přihlášky vynálezu číslo: 201510275558.5 o názvu Constant load tensile test method and test device for sample in stress sensitive environment. Tato metoda zkoušení je založena na tom, že vzorek se nejdříve upne do předem definovaného rámečku pro dané zatížení a zkušební vzorek je vystaven zatížení v tahu. Poté je zkušební vzorek spolu se zátěžným rámečkem umístěn do nádoby, kde je vystaven koroznímu působení média. Cílem uvedeného způsobu zkoušení za pomoci uvedeného zařízení je zjišťování synergického účinku spolupůsobení tahového namáhání a korozního působení média. Zkoušený vzorek je předem zatížen tahovým napětím a až poté podroben působení korozního či degradačního prostředí. Nevýhodou je zkoušení materiálu za pomocí zařízení, které umožňuje pouze statické uložení předepjatého zkušebního tělesa do degradačního prostředí a dále pro stanovení komplexní křivky závislosti je nutno použít mnoho těles v mnoha rámečcích, každé zatížené na jiné napětí.
Dále je známo řešení dle čínského patentu vynálezu s číslem přihlášky 201310712203.9 o názvu High-pressure hydrogen environment fatigue test clamp for materiál testing machine. Jeho podstatou je přípravek pro upnutí vzorku pro zkoušení únavy a systém jeho středění, který umožňuje zatěžování vzorků s libovolnou asymetrií cyklu, přičemž při zatěžování dochází k automatickému středění vzorku. Tento přípravek obsahuje horní a dolní svěmou čelist navzájem symetricky orientované, a spolu s upnutým zkušebním vzorkem je pak možné ho vložit do komory vytvářející degradační prostředí. Nevýhoda tohoto řešení je v použití přípravku, ve kterém je upnut zkušební vzorek, kde cílem přípravku je vyrovnávání asymetrie zatěžování, pro vyloučení nesymetrického zatížení vyvíjející přídavná ohybová namáhání s tím, že tento přípravek je možné implementovat do degradačního prostředí. Další podstatnou nevýhodou je, že korozní prostředí se vyvíjí elektrolyticky za působení proudu a napětí, takže nepostihuje skutečné korozní působení, což je možné aplikovat pouze pro vodík, který se vyvíjí při galvanických procesech.
- 1 CZ 307390 B6
Je rovněž známo řešení dle čínské patentové přihlášky 201410718546.0 o názvu High temperature and high pressure corrosion hydrogen permeation testing device and method. Jeho podstatou je užití permetační metody, kdy je měřena mez únavy po pronikání vodíku ke zkušebnímu tělesu, jež je získán rozkladem pomocí elektrického proudu a vodík je aplikován na zkušební těleso pomocí galvanických procesů za vysokých teplot. Uvedené řešení je naprosto odlišné od níže popsaného řešení v přihlášce.
Dále je známo řešení dle evropské patentové přihlášky EP 0195735 (AI) o názvu Machine for the tension testing of metallic specimens in an enclosure. Jeho podstatou je zařízení pro testování mechanických vlastností kovových vzorků v uzavřeném prostředí za atmosférického tlaku. Zařízení se sestává z rámu s pohyblivým příčníkem, ve kterém je umístěna zkušební komora, která se skládá z nádoby s víkem, kde nádoba je tvořena vyhřívaným pouzdrem a vnitřní baňkou. Ve dně a ve víku jsou vytvořeny otvory pro umístění tyčí, na kteiých je pak upnut zkušební vzorek. Nevýhodou tohoto řešení je nutnost naplněním baňky médiem, uzavření této baňky a poté provedení zkoušky a další podstatnou nevýhodou je možnost provádět zkoušky pouze za atmosférického tlaku.
Dále je známo řešení dle japonské patentové JP 56-160637 A o názvu Load Tester, jehož podstatou je zařízení pro zkoušení sestávající se ze standardního zkušebního stroje obsahující tlakovou nádobu, kde zkoušení probíhá za vyšších tlaků a vyšších teplot, kde tlaková nádoba obsahuje topné těleso a rovněž chladicí prvky pro regulaci teploty.
Je známo řešení dle japonské přihlášky JP 2006-349487 A o názvu Testing maschine of mechanical characteristics, jehož podstatou je zdokonalení mechanického zkušebního zařízení pro zkoušení mechanických vlastností obsahující snímač zatížení zkušebního vzorku, jež je umístěn ve vysokotlaké nádobě se zaměřením na zlepšení izolační vrstvy snímače pro poskytování přesných dat.
Dále je známo řešení dle čínské patentové přihlášky CN 10414227 A o názvu Test device for testing tensile property of materiál in high-temperature high-pressure gas, jehož podstatou je vysokotlaká a vysokoteplotní měřicí cela pro mechanické zkoušky vzorků v tahu.
Podstata vynálezu
Uvedené nevýhody odstraňuje zařízení pro provádění zkoušek v plynném nebo kapalném prostředí za zvýšeného tlaku obsahující zkušební stroj, který sestává z rámu opatřeného pohyblivou pístnicí nebo příčníkem, statického příčníku a stabilizačních sloupů, podle tohoto vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že mezi pohyblivou pístnicí nebo příčníkem a statickým příčníkem je uspořádána alespoň jedna zkušební komora, která je složena z alespoň jednoho víka a alespoň jedné nádoby spolu vzájemně rozebíratelně spojenými. Víko je opatřeno dvěma otvory pro umístění alespoň jednoho přívodního potrubí a alespoň jednoho odvodního potrubí plynného nebo kapalného média, přičemž jeden konec přívodního potrubí a jeden konec odvodního potrubí je umístěn uvnitř zkušební komory a druhý konec přívodního potrubí je připojen ke zdroji média a druhý konec odvodního potrubí je spojen s okolním prostředím. Víko je dále opatřeno alespoň jedním úchytem pro uchycení zkušebního tělesa. Nádoba je dále opatřena alespoň jedním otvorem pro umístění táhla, který je opatřen nejméně jedním těsněním. Dále obsahuje nejméně jedno táhlo, které je uspořádané v otvoru pro umístění táhla a které je na svém konci, situovaném ve vnitřním prostoru nádoby, opatřeno alespoň jedním úchytem a na svém druhém konci, situovaném vně zkušební komory, je spojeno s pohyblivou pístnicí nebo příčníkem.
Je účelné, aby mezi víkem a nádobou bylo umístěno těsnění pro zajištění úniku plynného nebo kapalného média z prostoru zkušební komory.
-2CZ 307390 B6
Je vhodné, aby otvory pro umístění potrubí byly opatřeny těsněním proti úniku média.
Je účelné, aby otvor pro umístění táhla byl opatřen nejméně jedním podtlakovým a nejméně jedním přetlakovým těsněním.
Dále je vhodné, aby víko bylo opatřeno alespoň jedním otvorem pro umístění snímače dat o zkušebním tělese. Výhodně je otvor opatřen alespoň jedním pryžovým těsněním.
Je výhodné, aby přívodní a odvodní potrubí obsahovalo nejméně jeden ventil pro řízení toku plynného nebo kapalného média.
Je výhodné, aby úchyt pro uchycení zkušebního tělesa byl uspořádán na vnitřní straně víka.
Dále je účelné, aby úchyt pro uchycení zkušebního tělesa, který je upraven na víku a rovněž úchyt, který je upraven na konci táhla, byl upraven jako čelist, ve variantním řešení, aby čelist byla uspořádána jako vyměnitelná.
Rovněž je vhodné, aby v ose zatěžování, zatěžovacím řetězci byla uspořádána siloměmá cela. Variantně je siloměmá cela uspořádána mezi víkem a statickým příčníkem neboje siloměmá cela situována uvnitř zkušební komory mezi víkem a úchytem nebo mezi úchytem a táhlem.
Je rovněž výhodné, aby zařízení pro provádění zkoušek v plynném nebo v kapalném prostředí obsahovalo vývěvu pro odsátí vzduchu z vnitřního prostoru zkušební komory.
Dále je výhodné, aby zařízení pro provádění zkoušek v plynném nebo kapalném prostředí za zvýšeného tlaku obsahovalo alespoň jedno čidlo pro detekování úniku plynného média do okolní atmosféry a dále aby obsahovalo alespoň jedno čidlo pro detekování úniku kapalného média do okolní atmosféiy.
Je rovněž účelné, aby zařízení pro provádění zkoušek v plynném nebo v kapalném prostředí za zvýšeného tlaku obsahovalo digestoř a dále aby v pracovním prostoru zkušebního stroje byl situován alespoň jeden odtahový box, který je propojen s digestoři prostřednictvím odtahového potrubí, pro zajištění odtahu plynného pracovního média z prostředí pracoviště.
Objasnění výkresů
Na obrázku 1 je schematicky znázorněno zařízení pro provádění zkoušek v plynném nebo v kapalném prostředí za zvýšeného tlaku, podle vynálezu s přívodním potrubím a odvodním potrubím. Na obrázku 2 je zobrazen řez zkušební komorou, kde v otvoru pro přívod nebo odvod je umístěno potrubí pro přívod nebo odvod. Dále na obrázku 3 je zobrazen řez zkušební komorou, kde mezi úchyty je uspořádáno zkušební těleso. Na obrázku 4 je zobrazen pohled na víko znázorňující pozice otvorů pro přívod nebo odvod plynného nebo kapalného média, v nichž jsou umístěna přívodní a odvodní potrubí a pozici otvoru pro umístění snímače dat.
Příklady uskutečnění vynálezu
Zařízení pro provádění zkoušek v plynném nebo v kapalném prostředí za zvýšeného tlaku obsahuje zkušební stroj 1 sestávající se z rámu 11 opatřeného pohyblivou pístnicí nebo příčníkem 1H, statického příčníku 12 a stabilizačních sloupů 13, 13'. Příkladně je zkušebním strojem standardní stroj pro provádění zkoušek tahem či únavových zkoušek.
Mezi pohyblivou pístnicí nebo příčníkem 111 a statickým příčníkem 12 je uspořádána alespoň jedna zkušební komora 2, která je složena z alespoň jednoho víka 21 a alespoň jedné nádoby 22,
-3 CZ 307390 B6 spolu vzájemně rozebíratelně spojenými. Mezi víko 21 a nádobu 22 je umístěno těsnění 24, příkladně je těsněním plastový x-kroužek. Spojení víka 21 a nádoby 22 je v nej výhodnějším provedení šroubové.
Pro ustavení zkušební komory 2 do prostoru zkušebního stroje je víko 21 uchyceno k rámu stroje 1 výhodně pomocí šroubového spojení. Víko 21 je opatřeno alespoň jedním úchytem 211 pro uchycení zkušebního tělesa, ve výhodném provedení je úchyt 211 uspořádán na vnitřní straně víka 21 jako vyměnitelná čelist pro uchycení zkušebního tělesa.
Víko 21 je opatřeno dvěma otvory 23, 23' pro umístění alespoň jednoho přívodního potrubí 4 a alespoň jednoho odvodního potrubím 42 plynného nebo kapalného média. Dále je víko 21 opatřeno alespoň jedním otvorem 212 pro umístění snímačů zkušebního tělesa, přičemž otvor 212 je opatřen pryžovým těsněním 213. Potrubí 41, 42 jsou výhodně uzpůsobena jako soustava kovových korozivzdomých trubek vytvářející vysokotlaké potrubí. Umístění přívodního a odvodného potrubí 41, 42 do tvorů je vzájemně zaměnitelné a je odvislé na dispozičním řešení okolního prostředí, kde je zařízení pro provádění zkoušek v plynném nebo v kapalném prostředí za zvýšeného tlaku umístěno. Výhodně jsou otvory 23, 23' opatřeny těsněním 231, 231' pro zamezení úniku média.
Jeden konec přívodního potrubí 41 a jeden konec odvodního potrubí 42 je umístěn uvnitř zkušební komory 22 a druhý konec přívodního potrubí 41 je připojen ke zdroji plynného nebo kapalného média 5 a druhý konec odvodního potrubí 42 je spojen s vnějším prostředím. Zdrojem média 5 je příkladně tlaková nádoba obsahující vodík. Výhodně je přívodní a odvodní potrubí 41, 42 opatřeno ventilem 411, 421 pro řízení toku plynného nebo kapalného média.
Nádoba 22 je opařena alespoň jedním otvorem 221 pro umístění táhla 3, přičemž otvor 221 je opatřen nejméně jedním těsněním 222. Ve výhodném provedení je otvor 221 pro umístění táhla 3 opatřen dvěma těsněními, a to jedním těsněním podtlakovým 223 a jedním přetlakovým těsněním 224. Přetlakové a podtlakové těsnění jsou příkladně manžetová těsnění. Výhodně je otvor 221 opatřen vodicím pouzdrem 225 pro zajištění správného pohybu táhla 3.
Táhlo 3, procházející otvorem 221 je na svém konci situovaném ve vnitřním prostoru nádoby 22 opatřeno úchytem 31 pro uchycení zkušebního tělesa a na svém druhém konci situovaném vně zkušební komory 22 je spojeno s pohyblivou pístnici nebo příčníkem 111. Ve výhodném provedení je táhlo 3 spojeno s pohyblivou pístnici nebo příčníkem 111 pomocí šroubového spoje s kontramaticí. Ve výhodném provedení je úchyt 31 pro uchycení zkušebního tělesa upraven jako vyměnitelná čelist pro uchycení zkušebního tělesa.
V ose zatěžování, v zatěžovacím řetězci, je umístěna siloměmá cela 6. Výhodně je siloměmá cela 6 umístěna mezi víkem 21 a statickým příčníkem 12. Další výhodné umístění siloměmé cely 6 je uvnitř zkušební komory 2 mezi víkem 21 a úchytem 211 nebo mezi úchytem 31 a táhlem 3 zkušební komory 2 příkladně mezi víkem 21 a úchytem 21, mezi úchytem 31 a táhlem 3 pro přímé měření zatížení zkušebního tělesa.
Pro odsátí vzduchu ze zkušební komory 2 obsahuje zařízení pro provádění zkoušek v plynném nebo v kapalném prostředí za zvýšeného tlaku vývěvu 7.
Pro zajištění bezpečnosti okolního prostředí zkušebního stroje 1 obsahuje zařízení pro provádění zkoušek v plynném nebo v kapalném prostředí za zvýšeného tlaku alespoň jedno čidlo 8 pro detekování úniku plynného média do okolní atmosféry, zejména při realizaci zkoušení ve výbušných plynech, příkladně ve vodíku nebo čidlem 9 pro detekování úniku kapaliny do okolního prostředí.
Zařízení pro provádění zkoušek v plynném nebo v kapalném prostředí za zvýšeného tlaku je výhodně opatřeno digestoři 10 a odtahovým boxem 101, příkladně dvěma odtahovými boxy 101,
-4CZ 307390 B6
101' umístěnými na stranách zkušební komory 2, přičemž odtahové boxy 101, 101' jsou spojeny s digestoři 10 prostřednictvím odtahového potrubí 102.
Příklad
Pro provedení statické zkoušky, příkladně zkoušky tahem, je do pracovního prostoru standardního zkušebního stroje pro provádění zkoušek tahem umístěna nádoba 22 zkušební komory 2. Otvorem 221 pro umístění táhla je situováno táhlo 3 do zkušební komory 2. Konec táhla 3, jež je umístěn vně komory 2, je prostřednictvím šroubového spoje a kontramatice spojen s pohyblivou pístnicí nebo příčníkem 111 zkušebního stroje. Druhý konec táhla 3, jež je umístěn ve vnitřním prostoru, je opatřen vyměnitelnou čelistí 31 určenou pro konkrétní typ zkušebního tělesa, příkladně pro válcové zkušební těleso. Do této vyměnitelné čelisti 31 je upnuto zkušební těleso svým jedním koncem.
Do otvorů 23, 23' pro přívod a odvod kapalného nebo plynného média, umístěných ve víku 21 je situováno přívodní 41 a odvodní 42 potrubí kapalného nebo plynného média. Rovněž jsou do otvorů 212,212' pro umístění snímače zkušebního tělesa umístěny snímače 141 zkušebního tělesa
14.
Druhý konec zkušebního tělesa 14 je upnut do vyměnitelné čelisti 211, která je pomocí šroubového spoje spojena s víkem 21. Zkušební těleso 14 je propojeno se snímači 141.
Nádoba 22 a víko 21 jsou spolu spojeny šroubovými spoji, přičemž pro zajištění těsnosti je mezi víkem 21 a nádobou 22 umístěno kovové nebo pryžové těsnění.
Víko 21 je dále spojeno se siloměmou celou 6 a siloměmá cela 6 je opět šroubovým spojem připojena k statickému příčníku 12 zkušebního stroje 1. Potrubí 41 pro přívod kapalného nebo plynného média je napojeno na zdroj 5 kapalného nebo plynného média, nejvýhodněji je to tlaková láhev. Potrubí 42 pro odvod kapalného nebo plynného média je připojeno k digestoři 10.
Pro zajištění bezpečného zkoušení je pracovní prostor zkušebního stroje 1 opatřen odtahovými boxy 101, které jsou pomocí odtahového potrubí 102 spojeny s digestoři 10. Pro zajištění napouštění vnitřního prostoru zkušební komory 2 plynným médiem je nejprve provedeno odsátí vzduchu z vnitřního prostoru zkušební komory 2 prostřednictvím vývěvy. Vytvořením požadovaného podtlaku je vývěva 7 vypnuta a je započato napouštění zkušební komory 2 plynným médiem, a to pomocí potrubí pro přívod kapalného nebo plynného média spojeného se zdrojem 5. Po dosažení požadovaného přetlaku ve zkušební komoře 2 je ukončeno přivádění média.
Kontrola tlaku ve zkušební komoře 2 je sledována a regulována pomocí ventilu 411 a ventilu 421 pro řízení toku plynného nebo kapalného média. V takto vytvořeném přetlakovém prostředí je provedena zkouška tahem.
Po ukončení zkoušky, po destrukci tělesa 14, je provedeno vypuštění média. Zkušební komora 2 je rozebrána v krocích uvedených výše pouze v opačném pořadí. Pro zajištění bezpečnosti okolního prostředí zkušebního stroje 1 obsahuje zařízení pro provádění zkoušek v plynném nebo v kapalném prostředí za zvýšeného tlaku alespoň jedno čidlo 8 pro detekování úniku plynného média do okolní atmosféry, zejména při realizaci zkoušení ve výbušných plynech, příkladně ve vodíku nebo čidlem 9 pro detekování úniku kapaliny do okolního prostředí.
Dalším příkladem užití zařízení pro provádění zkoušek v plynném nebo v kapalném prostředí za zvýšeného tlaku je provádění dynamického zkoušení, příkladně provádění únavových zkoušek jak nízko, tak vysokocyklových, kdy zkušební těleso 14 umístěné do zkušební komory 2, shodně dle výše uvedeného příkladu, je cyklicky namáháno předem definovaným počtem cyklů.
-5CZ 307390 B6
Dalším příkladem užití zařízení pro provádění zkoušek v plynném nebo v kapalném prostředí je takové, kdy zkušební těleso 14 je umístěno, volně uloženo na úchytu 31, který je upraven jako úložná deska, ve zkušební komoře 2. Zkušební komora 2 je uzavřena dle výše uvedeného příkladu. Plynným médiem je příkladně sirovodík, a zkušební těleso 14 je vystaveno působení okolního prostředí po určitý počet hodin.
Další užití zařízení je v příkladně provádění zkoušek v kapalném prostředí, kde postup sestavení zkušební komory 2 a provádění zkoušení je dle výše uvedeného.
Průmyslová využitelnost
Zařízení pro provádění zkoušek v plynném nebo v kapalném prostředí za zvýšeného tlaku podle předkládaného vynálezu, obsahující zkušební stroj, v jehož pracovním prostoru je umístěna zkušební komora, je možné využívat ve zkušebních laboratořích a vědeckých pracovištích provádějících destruktivní a nedestruktivní zkoušení, pro získání informací o mechanických, metalografických a chemických vlastnostech zkoušeného materiálu vystaveného degradačnímu působení plynného nebo kapalného média.

Claims (22)

1. Zařízení pro provádění zkoušek v plynném nebo v kapalném prostředí za zvýšeného tlaku obsahující zkušební stroj (1) sestávající se z rámu (11) opatřeného pohyblivou pístnící nebo příčníkem (111), statického příčníku (12) a stabilizačních sloupů (13, 13'), vyznačující se tím, že mezi pohyblivou pístnicí nebo příčníkem (111) a statickým příčníkem (12) je uspořádána alespoň jedna zkušební komora (2), která je složena z alespoň jednoho víka (21) a alespoň jedné nádoby (22) spolu vzájemně rozebíratelně spojenými, přičemž víko (21) je opatřeno dvěma otvory (23, 23') pro umístění alespoň jednoho přívodního potrubí (41) a alespoň jednoho odvodního potrubí (42) plynného nebo kapalného média, přičemž jeden konec přívodního potrubí (41) ajeden konec odvodního potrubí (42) je umístěn uvnitř zkušební komory (2) a druhý konec přívodního potrubí (41) je připojen ke zdroji média (5) a druhý konec odvodního potrubí (42) je spojen s okolním prostředím, a dále víko (21) je opatřeno alespoň jedním úchytem (211) pro uchycení zkušebního tělesa, a nádoba (22) je opatřena alespoň jedním otvorem (221) pro umístění táhla (3), přičemž otvor (221) je opatřen nejméně jedním těsněním (222), a rovněž obsahuje táhlo (3), které je uspořádané v otvoru (221) pro umístění táhla, a které je na svém konci situovaném ve vnitřním prostoru zkušební komory (2) opatřeno alespoň jedním úchytem (31) pro uchycení zkušebního tělesa a na svém druhém konci situovaném vně zkušební komory (2) je spojeno s pohyblivou pístnicí nebo příčníkem (111).
2. Zařízení pro provádění zkoušek v plynném nebo v kapalném prostředí za zvýšeného tlaku podle nároku 1, vyznačující se tím, že mezi víkem (21) a nádobou (22) je umístěno alespoň jedno těsnění (24).
3. Zařízení pro provádění zkoušek v plynném nebo v kapalném prostředí za zvýšeného tlaku podle některého z nároků 1 a 2, vyznačující se tím, že otvory (23, 23') pro umístění alespoň jednoho přívodního potrubí (41) a alespoň jednoho odvodního potrubí (42) plynného nebo kapalného média jsou opatřeny těsněním (231,23 Γ).
-6CZ 307390 B6
4. Zařízení pro provádění zkoušek v plynném nebo v kapalném prostředí za zvýšeného tlaku podle některého z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že víko (21) je opatřeno alespoň jedním otvorem (212) pro umístění snímače dat.
5. Zařízení pro provádění zkoušek v plynném nebo v kapalném prostředí za zvýšeného tlaku některého z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že otvor (212) pro umístění snímačů pro měření dat o provádění zkoušky je opatřen alespoň jedním pryžovým těsněním (213).
6. Zařízení pro provádění zkoušek v plynném nebo v kapalném prostředí za zvýšeného tlaku podle některého z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že přívodní potrubí (41) obsahuje nejméně jeden ventil (411) pro řízení toku plynného nebo kapalného média.
7. Zařízení pro provádění zkoušek v plynném nebo v kapalném prostředí za zvýšeného tlaku podle některého z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že odvodní potrubí (42) obsahuje nejméně jeden ventil (421) pro řízení toku plynného nebo kapalného média.
8. Zařízení pro provádění zkoušek v plynném nebo v kapalném prostředí za zvýšeného tlaku podle některého z nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že otvor (221) je opatřen nejméně jedním podtlakovým (223) a nejméně jedním přetlakovým těsněním (224).
9. Zařízení pro provádění zkoušek v plynném nebo v kapalném prostředí za zvýšeného tlaku podle některého z nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že úchyt (211) pro uchycení zkušebního tělesa je uspořádán na vnitřní straně víka (21).
10. Zařízení pro provádění zkoušek v plynném nebo v kapalném prostředí za zvýšeného tlaku podle některého z nároků 1 až 9, vyznačující se tím, že úchyt (211) pro uchycení zkušebního tělesa je upraven jako čelist.
11. Zařízení pro provádění zkoušek v plynném nebo v kapalném prostředí za zvýšeného tlaku podle nároku 10, vyznačující se tím, že čelist pro uchycení zkušebního tělesa je uspořádána jako vyměnitelná.
12. Zařízení pro provádění zkoušek v plynném nebo v kapalném prostředí za zvýšeného tlaku podle některého z nároků 1 až 11, vyznačující se tím, že úchyt (31) pro uchycení zkušebního tělesa je upraven jako čelist.
13. Zařízení pro provádění zkoušek v plynném nebo v kapalném prostředí za zvýšeného tlaku podle nároku 12, vyznačující se tím, že čelist pro uchycení zkušebního tělesa je uspořádána jako vyměnitelná.
14. Zařízení pro provádění zkoušek v plynném nebo v kapalném prostředí za zvýšeného tlaku podle některého z nároků 1 až 13, vyznačující se tím, že obsahuje siloměmou celu (6), která je umístěna v ose zatěžování.
15. Zařízení pro provádění zkoušek v plynném nebo v kapalném prostředí za zvýšeného tlaku podle nároku 14, vyznačující se tím, že siloměmá cela (6) je uspořádána mezi víkem (21) a statickým příčníkem (12).
16. Zařízení pro provádění zkoušek v plynném nebo v kapalném prostředí za zvýšeného tlaku podle nároku 14, vyznačující se tím, že siloměmá cela (6) je situována uvnitř zkušební komory (2) mezi víkem (21) a úchytem (211) nebo mezi úchytem (31) a táhlem (3).
17. Zařízení pro provádění zkoušek v plynném nebo v kapalném prostředí za zvýšeného tlaku podle některého z nároků 1 až 16, vyznačující se tím, že obsahuje vývěvu (7) pro odsátí vzduchu z vnitřního prostoru zkušební komory (2).
-7CZ 307390 B6
18. Zařízení pro provádění zkoušek v plynném nebo v kapalném prostředí za zvýšeného tlaku podle některého z nároků 1 až 17, vyznačující se tím, že obsahuje alespoň jedno čidlo (8) pro detekování úniku plynného média do okolní atmosféry.
19. Zařízení pro provádění zkoušek v plynném nebo v kapalném prostředí za zvýšeného tlaku podle některého z nároků 1 až 18, vyznačující se tím, že obsahuje alespoň jedno čidlo (9) pro detekování úniku kapalného média do okolní atmosféry.
20. Zařízení pro provádění zkoušek v plynném nebo v kapalném prostředí za zvýšeného tlaku podle některého z nároků 1 až 19, vyznačující se tím, že je opatřeno digestoři (10).
21. Zařízení pro provádění zkoušek v plynném nebo v kapalném prostředí za zvýšeného tlaku podle některého z nároků 1 až 20, vyznačující se tím, že v pracovním prostoru zkušebního stoje (1) je situován alespoň jeden odtahový box (101).
22. Zařízení pro provádění zkoušek v plynném nebo v kapalném prostředí za zvýšeného tlaku podle nároku 21, vyznačující se tím, že odtahový box (101) je propojen s digestoři (10) prostřednictvím odtahového potrubí (102).
CZ2016-791A 2016-12-15 2016-12-15 Zařízení pro provádění zkoušek v plynném nebo kapalném prostředí za zvýšeného tlaku CZ2016791A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2016-791A CZ2016791A3 (cs) 2016-12-15 2016-12-15 Zařízení pro provádění zkoušek v plynném nebo kapalném prostředí za zvýšeného tlaku

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2016-791A CZ2016791A3 (cs) 2016-12-15 2016-12-15 Zařízení pro provádění zkoušek v plynném nebo kapalném prostředí za zvýšeného tlaku

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ307390B6 true CZ307390B6 (cs) 2018-07-18
CZ2016791A3 CZ2016791A3 (cs) 2018-07-18

Family

ID=62839069

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2016-791A CZ2016791A3 (cs) 2016-12-15 2016-12-15 Zařízení pro provádění zkoušek v plynném nebo kapalném prostředí za zvýšeného tlaku

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2016791A3 (cs)

Citations (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS56160637A (en) * 1980-05-16 1981-12-10 Toshin Kogyo Kk Load tester
EP0195735A1 (fr) * 1985-02-21 1986-09-24 Institut De Recherches De La Siderurgie Francaise (Irsid) Machine pour essais de traction d'éprouvettes métalliques en milieu fermé
JP2006349487A (ja) * 2005-06-15 2006-12-28 Kobe Steel Ltd 機械特性試験装置
CN201852775U (zh) * 2010-09-21 2011-06-01 武汉科技大学 拉伸应力和腐蚀介质交互作用下的电化学测量装置
CN203053792U (zh) * 2013-01-28 2013-07-10 西南大学 一种拉伸试验机的液体介质容器
KR101381808B1 (ko) * 2012-11-21 2014-04-07 한양대학교 산학협력단 고온 고압 수화학 환경 피로 시험기, 이를 사용한 피로하중 보정방법 및 피로하중 측정방법
CN104142271A (zh) * 2014-06-06 2014-11-12 四川材料与工艺研究所 一种用于测试材料在高温高压气体下拉伸性能的试验装置

Patent Citations (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS56160637A (en) * 1980-05-16 1981-12-10 Toshin Kogyo Kk Load tester
EP0195735A1 (fr) * 1985-02-21 1986-09-24 Institut De Recherches De La Siderurgie Francaise (Irsid) Machine pour essais de traction d'éprouvettes métalliques en milieu fermé
JP2006349487A (ja) * 2005-06-15 2006-12-28 Kobe Steel Ltd 機械特性試験装置
CN201852775U (zh) * 2010-09-21 2011-06-01 武汉科技大学 拉伸应力和腐蚀介质交互作用下的电化学测量装置
KR101381808B1 (ko) * 2012-11-21 2014-04-07 한양대학교 산학협력단 고온 고압 수화학 환경 피로 시험기, 이를 사용한 피로하중 보정방법 및 피로하중 측정방법
CN203053792U (zh) * 2013-01-28 2013-07-10 西南大学 一种拉伸试验机的液体介质容器
CN104142271A (zh) * 2014-06-06 2014-11-12 四川材料与工艺研究所 一种用于测试材料在高温高压气体下拉伸性能的试验装置

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2016791A3 (cs) 2018-07-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR102309369B1 (ko) 금속의 수소취성 시험장치
KR101560145B1 (ko) 가스투과-침투손상량-역학특성의 일관측정방법 및 이를 이용한 일관측정장치
CN104458470A (zh) 一种对具有内外流动高温水的管子试样的加载系统
US9594000B2 (en) Vacuum immersion test set
CZ307390B6 (cs) Zařízení pro provádění zkoušek v plynném nebo kapalném prostředí za zvýšeného tlaku
US8375803B2 (en) Testing device for stress corrosion cracking
CZ30730U1 (cs) Zařízení pro provádění zkoušek v plynném nebo kapalném prostředí za zvýšeného tlaku
JP2004340920A (ja) 機械特性試験装置
NL2015258A (en) Method for safe control of gas delivery to an electron microscope sample holder.
JP3693573B2 (ja) 容器充填物のためのハウジング
EP2352007A1 (en) Method for evaluating corrosion fatigue damage
US20220003627A1 (en) Leak detector
US20220196530A1 (en) Precision High-Temperature Hydrogen Attack Apparatus
RU2430191C2 (ru) Технологический комплекс для формирования на поверхности полых деталей нанопокрытий и исследования их механических свойств
CN112082926B (zh) 一种用于中子衍射的腐蚀环境试验装置
RU2672042C1 (ru) Устройство для исследования коррозионного растрескивания в сероводородсодержащих средах
ATE113714T1 (de) Verfahren und vorrichtung zur probengewinnung und probenhandhabung.
JP5219155B2 (ja) 試料強度試験装置及び試料強度試験方法
CN114323991A (zh) 一种高温铅铋环境蠕变疲劳试验装置
KR102570936B1 (ko) 1차계통 수화학 모사장치
US11573168B1 (en) Multiple rig stress corrosion cracking testing device
KR200363356Y1 (ko) 기체의 온도와 부피 관계 실험기
CN211741030U (zh) 一种快速测试深冷快线储罐油污的装置
Kusumoto et al. Residual life assessment of 2.25 Cr-1Mo boiler pipe by small punch creep test
WO2014195304A1 (en) A testing apparatus and a method of operating the same