CZ307275B6 - Způsob provádění multimodální komunikace s výpočetním zařízením při obsluze dopravního prostředku - Google Patents

Způsob provádění multimodální komunikace s výpočetním zařízením při obsluze dopravního prostředku Download PDF

Info

Publication number
CZ307275B6
CZ307275B6 CZ2016-825A CZ2016825A CZ307275B6 CZ 307275 B6 CZ307275 B6 CZ 307275B6 CZ 2016825 A CZ2016825 A CZ 2016825A CZ 307275 B6 CZ307275 B6 CZ 307275B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
computing device
vehicle
information
operating
transport
Prior art date
Application number
CZ2016-825A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2016825A3 (cs
Inventor
Jiří Pech
Luboš Šmídl
Vlasta Radová
Original Assignee
Západočeská Univerzita V Plzni
Jiří Pech
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Západočeská Univerzita V Plzni, Jiří Pech filed Critical Západočeská Univerzita V Plzni
Priority to CZ2016-825A priority Critical patent/CZ307275B6/cs
Publication of CZ2016825A3 publication Critical patent/CZ2016825A3/cs
Publication of CZ307275B6 publication Critical patent/CZ307275B6/cs

Links

Landscapes

  • User Interface Of Digital Computer (AREA)
  • Traffic Control Systems (AREA)

Abstract

Způsob zahrnuje dialog mezi výpočetním zařízením (3) a obsluhou dopravního prostředku (4), za účelem zadání informace požadované výpočetním zařízením (3). Modulem multimodálního ovládání (1), obsaženým ve výpočetním zařízení (3), je provedené:- kontinuální vyhodnocování míry zatížení obsluhy dopravního prostředku s ohledem na aktuální provozní stav a/nebo aktuální rychlost dopravního prostředku,- kontinuální stanovování typu informace, kterou požaduje výpočetní zařízení (3),- periodické vyhodnocování požadavků (6) o informaci a jejich řazení podle určitých parametrů;- výběr formy prezentace dialogu a/nebo modality a/nebo prvku pro zadání odpovědi (8) na požadavek (6) o informaci.Výstupem provedených kroků je asynchronní prezentace souboru požadavků (6) o informace pomocí dialogu v okamžik vyhodnocený jako nejméně zatěžující. Dále je možno zadat odpověď (8) na požadavek (6) o informaci v daný okamžik pomocí vybrané modality. Rozhodným parametrem pro vyhodnocení daného okamžiku je poměr složitosti zadání odpovědi (8) na požadavek (6) o informaci, potřebnosti požadované informace a aktuální míry zatížení obsluhy dopravního prostředku.

Description

Způsob provádění multimodální komunikace s výpočetním zařízením při obsluze dopravního prostředku
Oblast techniky
Navrhovaný vynález spadá do oblasti zadávání dat do výpočetního zařízení, které je součástí dopravního prostředku, a řeší komunikaci tohoto zařízení s obsluhou tohoto dopravního prostředku.
Dosavadní stav techniky
1. Definice dále použitých pojmů:
a. Pracovní režim řidiče: Aktivita řidiče ve vozidle i mimo něj, s ohledem na fyzickou a psychickou zátěž, jakož i na související legislativní normy (Nařízení 561/2006, 589/2006,
b. Provozní stav vozidla: Stav nebo činnost, ve kterém se vozidlo nachází bez ohledu na aktivitu nebo dokonce přítomnost řidiče. Stavem vozidla je např. nakládka, j ízda, prostoj,...
Oba pojmy jsou vzájemně nezávislé a není mezi nimi jednoznačná vazba.
2. Software pro evidenci provozních stavů vozidla a souvisejících informací je v současné době v příslušném výpočetním zařízení ovládán buď manuálně pomocí klávesnice nebo dotykového displeje, nebo pomocí hlasového ovládání. Pro prezentaci informace je využita vizuální informace na displeji nebo audiovizuální informace.
Při požadavku na vyplnění nějaké informace je tento požadavek výpočetním zařízením zobrazen, či audiovizuálně prezentován, bezprostředně po jeho vzniku. Od uživatele (obsluhy dopravního prostředku) je vyžadována okamžitá odpověď. Systém je ve stavu čekání na vyplnění odpovědi, a dokud není odpověď vyplněna, běh programu/aplikace dále nepokračuje. V pokročilých verzích moderních aplikací je možnost nastavit předvyplněnou odpověď, která je použita v případě, že uživatel do nějakého předem stanoveného časového intervalu nezadá svoji odpověď.
Nevýhodou známého stavu techniky popsaného v tomto odstavci je tak nutnost relativně rychlé reakce uživatele (obsluhy dopravního prostředku) bez ohledu na aktuální činnost řidiče (obsluhy), dopravní situaci, tj. bez ohledu na bezpečnost provádění takové činnosti.
3. Software pro vyhodnocování a ovlivňování zátěže řidiče při řízení motorového vozidla (Německý dokument WO 2004/101306 a anglické znění US 2007/182529) popisuje metodu, ve které je zátěž stanovována z fyziologických dat řidiče zjištěných pomocí senzorů. Vynález je tedy založen na záměru přijít s konkrétní metodou ovlivňování zátěže řidiče při řízení motorového vozidla tak, aby mohla být přijata opatření i před výskytem extrémně nebezpečných situací, což by vedlo k předcházení riziku výskytu nebezpečných situací nebo situací vedoucí k nehodě, nebo by byl výskyt těchto situací alespoň omezen. Řešení dle tohoto vynálezu zahrnuje použití automaticky generovaných opatření s pomocí systémů ve vozidle. Ta se používají k zajištění stavu, kdy je řidič optimálně zatížen a zároveň řídí s maximálním výkonem.
Fyziologická data řidiče mohou být zaznamenávána například prostřednictvím senzorů na volantu řidiče, což již bylo publikováno např. v německém dokumentu DE 19545848 AI. Navíc může být fyziologický stav řidiče určen pomocí videonahrávek, ze kterých by se např. mohl odvodit řidičův stav z frekvence mrkání jeho očních víček, jak bylo popsáno v dokumentu
- 1 CZ 307275 B6
DE 10042367 AI. Senzory k snímání srdeční akce řidiče mohou být například součástí bezpečnostního pásu, jak popisuje dokument JP 2002/010995 AI.
Také německý patent DE 19952857 Cl popisuje přístroj k ovládání součástí vozidla a optických nebo akustických signálních zařízení jako funkce řidičova stavu, přičemž jeho stav se určuje hodnocením řidičova obličeje snímaného kamerou a hodnocením řidičova hlasu. Filtrování informací, které se mají zobrazit, je aktivováno jako funkce určeného stavu řidiče. Takto se kupříkladu může prostřednictvím komunikačního zařízení uskutečnit tísňové volání jako jedna z tísňových funkcí, pokud řidič například kolabuje. Sekundárně je možno spustit uklidňující hudbu, když se řidič nachází ve stresové situaci, a to buď výběrem vhodné nahrávky z audia systému automobilu, nebo výběrem vhodného vysílače, který vysílá odpovídající hudbu. Navíc může být aktivován automatický brzdný systém jako funkce řidičova stavu, čímž je pak možno rozlišovat mezi tísňovou situací a ostatními situacemi. Jeho aktivace v nouzové situaci, např. v situaci řidičova kolapsu, vede k pomalému brzdění za účelem zabránění dalšímu zrychlení vozidla, přičemž spojka je zároveň vyřazena.
Americký patent US 2006/061610 určuje zátěž řidiče s použitím senzoru k detekci úhlu řízení volantu při řízení vozidla, kdy je tento zjištěný úhel porovnáván s normálním úhlem nestresovaného řidiče. Následně je určen hodnota indexu zatížení jako funkce výsledku tohoto porovnání.
Americký patent US 2016/0 189 444 AI popisuje řízení informačního a prezentačního systému vozidla na základě aktuálního zatížení řidiče vozidla. Kromě potlačení informací při vysokém zatížení řidiče stanovuje preferovaný způsob pro prezentování vybraných částí informací řidiči vozidla s ohledem na zvýšení bezpečnosti.
Japonský dokument CN 103231710 popisuje systém založený na pracovním zatížení řidiče pro plánování úkolů řidiče. Jedno nebo více měření pracovního zatížení řidiče je použito pro rozhodnutí. V případě vysokého zatížení řidiče je odloženo přiřazení dalších úkolů, díky čemuž se pracovní zátěž řidiče nezvyšuje.
Systémy a metody popsané v odstavci 3 se zabývají pouze problematikou pracovního režimu řidiče.
4. Americký patent US 6 421 586 B1 prezentuje systém pro sledování vozidel prostřednictvím unikátního identifikačního kódu uloženého v paměťovém čipu tlačítka, které ve spojení s palubním snímacím zařízením generuje a ukládá záznam ve formě časové značky, identifikačního kódu a kódu oblasti z nákladního listu. Tyto údaje jsou poté po skončení jízdy synchronizovány na server pro účely evidence a fakturace. Požadované místo prováděného výkonu je odvozeno z nákladního listu načtením příslušného čárového kódu. Výrazné vylepšení by přineslo využití GPS modulu a sledování místa nakládky/vykládky dle reálné pozice na mapě. To de facto provádí dostupné komerční produkty „GX Monitoring Solutions“ a „Webdispečink“. Tato řešení jsou určena pro sledování příslušných vozidel prostřednictvím vestavěných jednotek opatřených GPS modulem, a která umožňují analýzu pohybu, vytváření záznamu jízdy či aktivní sledování. Záznam zahrnující informaci o poloze společně s časovou značkou je pasivně vytvářen (např. kniha jízd) či odesílán na dispečink. Funkce těchto zařízení nijak nereflektuje či nevyužívá provozní stav vozidla a nevyvozuje logické souvislosti s tím spojené. Výše uvedené produkty mají jednu společnou vlastnost: bez aktivity řidiče nejsou schopné získat potřebné informace a poskytnout požadované výstupy. Komunikace s řidičem se odehrává v manuální rovině.
5. Předložený vynález se týká způsobu provádění multimodální komunikace s obsluhou dopravního prostředku za účelem získání a vyplnění požadovaných informací o provozním stavu vozidla vyhodnocovaných a evidovaných výpočetním zařízením (elektronickou stazkou). Ačkoliv tento vynález se snaží nalézt optimální okamžik a formu pro prezentaci požadavku a získání patřičné odpovědi, nijak se nezabývá pracovním režimem řidiče, jeho zátěží,
-2CZ 307275 B6 psychologií atd. Tj. aktivita řidiče je pouze jedna z potencionálních vstupních informací, a jeho pracovní režim není nijak aktivně monitorován, vyhodnocován či ovlivňován jako v souvisejících patentech.
Podstata vynálezu
Hlavním technickým úkolem, který je tímto vynálezem řešen, je nalezení vhodné formy prezentace požadavku či požadavků o zadání informace/informací (požadavky jsou prezentovány obsluze dopravního prostředku a je po ní vyžadována odpověď), vyhodnocení a výběr vhodného časování požadavku na základě aktuální dopravní situace a stavu provozu dopravního prostředku a nalezení a použití vhodného typu zadání odpovědi na požadavek při zachování požadavků na bezpečnost a plynulost provozu.
Podstatou tohoto vynálezu je tedy způsob provádění multimodální komunikace s výpočetním zařízením při obsluze dopravního prostředku. Tento způsob zahrnuje dialog mezi výpočetním zařízením, které je opatřeno uživatelským rozhraním, a obsluhou dopravního prostředku. Účelem komunikace je zadání odpovědi na požadavek o informaci, kterou vyžaduje výpočetní zařízení. Výpočetní zařízení je propojeno s datovou sběrnicí dopravního prostředku, která obsahuje informace o provozních veličinách dopravního prostředku. Na vstupu do komunikace je použita alespoň hodnota aktuální rychlosti a polohy, a údaj o aktuálním provozním stavu dopravního prostředku.
Komunikace dále zahrnuje
- kontinuální vyhodnocování míry zatížení obsluhy dopravního prostředku s ohledem na aktuální provozní stav a/nebo aktuální rychlost dopravního prostředku,
- kontinuální stanovování typu informace, kterou požaduje výpočetní zařízení,
- periodické vyhodnocování požadavků o informaci a jejich řazení podle parametrů zahrnujících alespoň údaj o provozním stavu a/nebo hodnotu rychlosti dopravního prostředku a z nich vyplývající míru zatížení obsluhy dopravního prostředku a/nebo stanovený typ požadované informace,
- výběr formy prezentace dialogu a/nebo modality a/nebo prvku pro zadání odpovědi na požadavek o informaci.
Tyto kroky směřují k asynchronní prezentaci souboru požadavků o informace obsluze dopravního prostředku pomocí dialogu v okamžik vyhodnocený jako nejméně zatěžující a k zadání odpovědi na požadavek o informaci obsluhou dopravního prostředku v daný okamžik pomocí vybrané modality.
Rozhodným parametrem pro vyhodnocení daného okamžiku je poměr složitosti zadání odpovědi na požadavek o informaci, potřebnosti požadované informace a aktuální míry zatížení obsluhy dopravního prostředku.
Objasnění výkresů
Příkladné provedení navrhovaného řešení je popsáno s odkazem na výkres, kde je na obr. 1 znázorněn diagram komunikace.
-3CZ 307275 B6
Příklady uskutečnění vynálezu
Příklad uskutečnění vynálezu uvedeme na multimodálním ovládání elektronické stazky 2. Elektronická stazka 2 je softwarový modul běžící na výpočetním zařízení 3, které je součástí dopravního prostředku, v tomto případě nákladního vozidla 4. Způsob komunikace zahrnuje dialog mezi výpočetním zařízením 3, které je opatřeno uživatelským rozhraním, a obsluhou dopravního prostředku, a to za účelem zadání odpovědi 8 na požadavek 6 o informaci, kterou vyžaduje výpočetní zařízení 3.
Výpočetní zařízení 3 je propojeno s datovou sběrnicí dopravního prostředku, která obsahuje informace o provozních veličinách dopravního prostředku. Na vstupu do komunikace je použita alespoň hodnota aktuální rychlosti a údaj o aktuálním provozním stavu dopravního prostředku.
Ve standardní konfiguraci podle dosavadního stavu techniky je elektronická stazka 2 schopna využít senzorů 12 vozidla (např. senzor náklonu korby, senzor použití hydraulické ruky, apod. dále také provozní veličiny) a senzoru 11 (GPS modul) výpočetního zařízení 3 a tyto informace využít na základní stanovení (či odhad) provozního stavu dopravního prostředku. Tento provozní stav je vyhodnocen automaticky elektronickou stazkou 2 a po obsluze (v tomto případě řidiči) může být požadováno potvrzení. Pokud je řidič dopravního prostředku zaneprázdněn či mimo dopravní prostředek, dojde k automatickému odsouhlasení navrženého stavu díky funkci automatického vyplnění přednastavené odpovědi po uplynutí nastaveného časového intervalu pro vyplnění odpovědi. Ostatní otázky či požadavky na vyplnění potřebných údajů jsou ponechány na ukončení záznamu (řidič zastavil a finalizuje elektronický záznam o jízdě) či nejsou uživateli prezentovány vůbec. Elektronický záznam o jízdě je zkontrolován až na konci, což vyžaduje po uživateli/řidiči si pamatovat či poznamenat potřebné údaje z jízdy či parametry přepravovaného nákladu.
Oproti tomu je v navrhovaném řešení díky využití modulu multimodálního ovládání 1, který v řešení podle navrhovaného vynálezu zajišťuje komunikaci mezi elektronickou stazkou 2 a obsluhou dopravního prostředku (řidičem), řada potřebných údajů vyplněna během provozu vozidla. Modul multimodálního ovládání 1 je interface mezi obsluhující aplikací a výpočetním zařízením 3. Elektronická stazka 2 posílá modulu multimodálního ovládání 1 požadavky na vyplnění konkrétní informace 6, stejně tak jako ve standardní konfiguraci posílala požadavky přímo výpočetnímu zařízení 3, a očekává odpověď 8 od modulu multimodálního ovládání 1. Na rozdíl od přímého propojení elektronické stazky 2 s výpočetním zařízením 3 nemusí odpověď 8 přímo následovat otázku (požadavek) 6. Modul multimodálního ovládání 1 disponuje vlastní pamětí a logikou, která určuje, kdy bude odpověď od uživatele požadována, a dále rozhoduje, jakým způsobem bude odpověď požadována (jaká modalita či kombinace modalit). Hlavní podstatou modulu multimodálního ovládání 1 je schopnost využít jednak provozní stav 7 vozidla 4 (který současně s požadavkem 6 posílá elektronická stazka 2), dále provozní hodnoty 13 získané z výpočetního zařízení 3 (GPS souřadnice, rychlost vozidla). Základní provozní hodnoty 11 jsou současně k dispozici i elektronické stazce 2 pro odhad provozního stavu. Navíc modul multimodálního ovládání 1 využívá provozní veličiny 15 ze senzorů vozidla 4 ze sériové sběrnice vozidla - rychlost, úhel natočení volantu, použití stěračů, směrových světel (blinkrů), úhel/sešlápnutí plynového a brzdového pedálu či zařazený rychlostní stupeň. Na základě stavu těchto senzorů a hodnot 15 z těchto senzorů vyhodnotí míru zatížení uživatele/řidiče vozidla na stupnici A, B, C, D.
Hodnota A odpovídá stání vozidla s vypnutým motorem (čekání, přestávka).
Hodnota B odpovídá klidovému stavu - dlouhodobému stání (více jak 30 sec.), či plynulé jízdě konstantní rychlostí při minimální změně úhlu natočení volantu po dobu více jak 45 sekund (jízda po dálnici či rovné silnici).
-4CZ 307275 B6
Hodnota C odpovídá takovému provozu, kdy řidič prudce nebrzdí a neakceleruje, integrál absolutní hodnoty derivace úhlu otočení je nižší než stanovená mez a nejsou aktivní směrová světla.
Hodnota D pak odpovídá situaci, kdy je řidič plně zaneprázdněn řízením - jsou/byly aktivní brzdy či směrová světla či je velký integrál absolutní hodnoty derivace úhlu otočení volantu v uplynulých 20 sekundách.
Funkce modulu multimodálního ovládání 1 je založena na:
- kontinuálním monitorování provozního stavu 7 a typu požadavku 6 od elektronické stazky 2,
- kontinuálním vyhodnocováním míry zatížení obsluhy dopravního prostředku,
- kontinuálním vyhodnocování provozních veličin 15 od vozidla 4 a 13 od výpočetního zařízení 3,
- řazení požadavků 6 podle parametrů zahrnujících alespoň údaj o provozním stavu a hodnotu rychlosti dopravního prostředku a míru zatížení obsluhy dopravního prostředku,
- výběru formy prezentace dialogu a modality a prvku pro zadání odpovědi 8 na požadavek o informaci 6.
Výstupem popsaných procesů je asynchronní prezentace souboru požadavků 6 o informace obsluze dopravního prostředku pomocí dialogu v okamžik vyhodnocený jako nejméně zatěžující. Dále je zadána odpověď 8 na požadavek 6 o informaci obsluhou dopravního prostředku v daný okamžik pomocí vybrané modality.
Rozhodným parametrem pro vyhodnocení daného okamžiku je poměr složitosti zadání odpovědi 8 na požadavek 6 o informaci, potřebnosti a složitosti požadované informace a aktuální míry zatížení obsluhy dopravního prostředku.
Kromě míry zatížení řidiče využívá modul multimodálního ovládání f model náročnosti zadání konkrétní skupiny odpovědí 8 na požadavky 6 o informace a jeho případný vliv na kvalitu řízení současně s ohledem na dané legislativní předpisy dané země. Tento model je vytvořen na základě provedených testů zadávání jednotlivých typů odpovědí 8 na požadavky 6 o informace danou modalitou při současném řízení vozidla při simulovaném testu dle normy 1SO 26022:2010 a uložen v databázi 5. Modul multimodálního ovládání 1 přistupuje k údajům v databázi 5 prostřednictvím rozhraní, kterým provádí komunikaci J_0. Do databáze 5 jsou ukládány též údaje z komunikace 9 s elektronickou stazkou 2, jako např. vnitřní proměnné elektronické stazky 2 či hodnoty položek seznamů, ze kterých je vybírána odpověď 8 na požadavek 6.
Při požadavku na zadání nějakého údaje od elektronické stazky 2 tedy modul multimodálního ovládání 1 vyhodnotí na základě míry zatížení řidiče a náročnosti zadání konkrétní odpovědi 8 na požadavek 6 o informaci optimální okamžik pro prezentaci požadavku 14 dialogem (zobrazení na displeji výpočetního zařízení 3, či zobrazení současně se zvukovým pokynem) a optimální modalitu pro zadání informace uživatelem (psaní na klávesnici, výběr z položek, speciální grafický prvek či zadání hlasem). Současně s tím nechá řidiči přiměřenou dobu na odpověď. Tato doba není pevně zafixována, ale může být prodloužena přechodem do jiného stavu míry zatížení řidiče či úplně odložena na vhodnější okamžik. Poznamenejme, že zvukový pokyn je generován technologií syntézy řeči z textu (TTS) a zadání hlasem zpracováno automatickým rozpoznáváním mluvené řeči (ASR), které převede hlasový vstup na sekvenci slov s příslušným sémantickým významem. Další významnou vlastností modulu multimodálního ovládání 1 je možnost seskupit jednotlivé požadavky či je vhodně setřídit tak, aby např. jednoduché požadavky mohly být vyřízeny ihned, kdežto složité např. až při zastavení (stav A) - vše samozřejmě s ohledem na
-5CZ 307275 B6 míru zatížení řidiče a na předpokládanou náročnost zadání odpovědi 8 na požadavek 6 o informaci.
Modul multimodálního ovládání 1 pracuje tak, že v případě míry zatížení řidiče rovné:
- hodnotě D - nejsou zobrazeny uživateli žádné nové požadavky 6 o informace;
- hodnotě C - je umožněna prezentace nového požadavku 6 o informaci a vyplnění odpovědi na otázku typu Ano/Ne hlasovým vstupem či kliknutím na maximalizovaná tlačítka „Ano“ či „Ne“;
- hodnotě B - je umožněna prezentace požadavku 6 o informaci a vyplnění odpovědi 8 na otázku typu Ano/Ne či odpovědi 8 formou výběru maximálně z pěti možností (položek seznamu);
- hodnotě A - je možnost prezentace požadavku 6 o informaci a zadání jakékoliv formy odpovědi
8.
Popsaným způsobem je možné obsluhovat vozidlo 4 při plném soustředění, současně se zadáváním odpovědí 8 na požadavky 6 o informace. Tato zlepšená interakce mezi osobou a strojem je technickým efektem vynálezu, který má za následek omezení rozptýlení pozornosti obsluhy (řidiče) s pozitivním dopadem na bezpečnost provozu. Stejně tak se tento způsob provádění multimodální komunikace s výpočetním zařízením při obsluze dopravního prostředku může po úpravě využít při ovládání jakékoliv aplikace či zařízení, při kterém je třeba maximální soustředění operátora na požadovanou činnost a současně je třeba zadávat (vyplňovat) odpovědi 8 na požadavky 6 o informace (měření, popis tvaru/barvy/vůně předmětu) nebo průběhu činnosti.

Claims (7)

1. Způsob provádění multimodální komunikace s výpočetním zařízením při obsluze dopravního prostředku, zahrnující dialog mezi výpočetním zařízením (3), které je opatřeno uživatelským rozhraním, a obsluhou dopravního prostředku (4), za účelem zadání informace požadované elektronickou stazkou (2) prostřednictvím výpočetního zařízení (3), kde výpočetní zařízení (3) je propojeno s datovou sběrnicí dopravního prostředku, která obsahuje informace o provozních veličinách dopravního prostředku, přičemž na vstupu do komunikace je použita alespoň hodnota aktuální rychlosti a údaj o aktuálním provozním stavu dopravního prostředku, vyznačující se tím, že dále zahrnuje modulem multimodálního ovládání (1), obsaženým ve výpočetním zařízení (3), provedené:
kontinuální vyhodnocování míry zatížení obsluhy dopravního prostředku s ohledem na aktuální provozní stav dopravního prostředku a/nebo aktuální rychlost dopravního prostředku, kontinuální stanovování typu informace, kterou požaduje výpočetní zařízení (3), periodické vyhodnocování požadavků (6) o informaci a jejich řazení podle parametrů zahrnujících alespoň údaj o provozním stavu dopravního prostředku a/nebo hodnotu aktuální rychlosti dopravního prostředku a/nebo míru zatížení obsluhy dopravního prostředku a/nebo stanovený typ požadované informace,
-6CZ 307275 B6 výběr formy prezentace dialogu a/nebo modality a/nebo prvku pro zadání odpovědi (8) na požadavek (6) o informaci;
k asynchronní prezentaci souboru požadavků (6) o informace obsluze dopravního prostředku (4) pomocí dialogu v okamžik vyhodnocený modulem multimodálního ovládání (1) jako nejméně zatěžující pro obsluhu dopravního prostředku a k zadání odpovědi (8) na požadavek (6) o informaci obsluhou dopravního prostředku v daný okamžik pomocí vybrané modality, přičemž rozhodným parametrem pro vyhodnocení daného okamžiku je poměr složitosti zadání odpovědi (8) na požadavek (6) o informaci, potřebnosti požadované informace a aktuální míry zatížení obsluhy dopravního prostředku.
2. Způsob provádění multimodální komunikace s výpočetním zařízením při obsluze dopravního prostředku podle nároku 1, vyznačující se tím, že se vyplní odpovědi na otázky (8) požadované elektronickou stazkou (2) pro vyplnění elektronického záznamu o jízdě, který se automaticky vytváří během provozu vozidla.
3. Způsob provádění multimodální komunikace s výpočetním zařízením při obsluze dopravního prostředku podle nároku 1, vyznačující se tím, že pro získávání požadované informace (6) od obsluhy dopravního prostředku se využívá multimodálního přístupu zadávání požadované informace umožňující výběr vstupní modality ve formě stisku pevného tlačítka a/nebo vypínače a/nebo dotykem na požadovanou oblast displeje a/nebo zadání hlasovým povelem.
4. Způsob provádění multimodální komunikace s výpočetním zařízením při obsluze dopravního prostředku podle nároku 1 nebo 3, vyznačující se tím, že pro získávání požadované informace (6) od obsluhy dopravního prostředku prostřednictvím hlasového povelu se využívá technologie automatického rozpoznávání řeči pro přepis promluvy do textové reprezentace.
5. Způsob provádění multimodální komunikace s výpočetním zařízením při obsluze dopravního prostředku podle nároku 1, vyznačující se tím, že pro přenos informace (14) od výpočetního zařízení (4) k obsluze dopravního prostředku se využívá multimodální způsob prezentace informace s kombinací vizuální a řečové složky komunikace.
6. Způsob provádění multimodální komunikace s výpočetním zařízením při obsluze dopravního prostředku podle nároku 1 nebo 5, vyznačující se tím, že pro přenos řečové složky komunikace od výpočetního zařízení (3) k obsluze dopravního prostředku se využívá technologie převodu textu na řeč (text-to-speech - TTS).
7. Způsob provádění multimodální komunikace s výpočetním zařízením při obsluze dopravního prostředku podle nároku 1, vyznačující se tím, že pro určení okamžiku a způsobu prezentace informace (14) obsluze dopravního prostředku se využívá provozní stav (7) dopravního prostředku (4), který je automaticky vyhodnocen elektronickou stazkou (2).
CZ2016-825A 2016-12-22 2016-12-22 Způsob provádění multimodální komunikace s výpočetním zařízením při obsluze dopravního prostředku CZ307275B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2016-825A CZ307275B6 (cs) 2016-12-22 2016-12-22 Způsob provádění multimodální komunikace s výpočetním zařízením při obsluze dopravního prostředku

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2016-825A CZ307275B6 (cs) 2016-12-22 2016-12-22 Způsob provádění multimodální komunikace s výpočetním zařízením při obsluze dopravního prostředku

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2016825A3 CZ2016825A3 (cs) 2017-03-01
CZ307275B6 true CZ307275B6 (cs) 2018-05-09

Family

ID=58449142

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2016-825A CZ307275B6 (cs) 2016-12-22 2016-12-22 Způsob provádění multimodální komunikace s výpočetním zařízením při obsluze dopravního prostředku

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ307275B6 (cs)

Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2004101306A1 (de) * 2003-05-16 2004-11-25 Daimlerchrysler Ag Verfahren und vorrichtung zur beeinflussung der beanspruchung eines fahrers in einem kraftfahrzeug
CN103231710A (zh) * 2010-07-29 2013-08-07 福特全球技术公司 基于驾驶员工作负担调度驾驶员接口任务的系统和方法
US20160189444A1 (en) * 2012-12-29 2016-06-30 Cloudcar, Inc. System and method to orchestrate in-vehicle experiences to enhance safety

Patent Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2004101306A1 (de) * 2003-05-16 2004-11-25 Daimlerchrysler Ag Verfahren und vorrichtung zur beeinflussung der beanspruchung eines fahrers in einem kraftfahrzeug
CN103231710A (zh) * 2010-07-29 2013-08-07 福特全球技术公司 基于驾驶员工作负担调度驾驶员接口任务的系统和方法
US20160189444A1 (en) * 2012-12-29 2016-06-30 Cloudcar, Inc. System and method to orchestrate in-vehicle experiences to enhance safety

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2016825A3 (cs) 2017-03-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
TWI704520B (zh) 用於識別危險駕駛行為的系統和方法
US7805223B2 (en) Dialogue system
CN105313899B (zh) 车辆搭载状况感应装置及其方法
CN102874259B (zh) 一种汽车驾驶员情绪监视及车辆控制系统
US20190049267A1 (en) Safety enhanced computer assisted driving method and apparatus
JP6668814B2 (ja) 自動走行制御装置及び自動走行制御システム
CN110281932B (zh) 行驶控制装置、车辆、行驶控制系统、行驶控制方法以及存储介质
US20050203685A1 (en) Driver assistance system for a road vehicle
US20140342790A1 (en) Apparatus and method for safe drive inducing game
CN107848535B (zh) 起步控制装置以及起步控制方法
JP2018124791A (ja) 情報提供システム
WO2024087887A1 (zh) 鲁莽驾驶行为标记方法、车辆、云端服务器和存储介质
CN113460062A (zh) 驾驶行为分析系统
US20230219584A1 (en) System for testing a driver assistance system of a vehicle
CN113320506B (zh) 一种舒适制动控制方法、存储介质、设备及装置
CN112927389B (zh) 信息处理装置、信息处理方法及存储介质
CZ307275B6 (cs) Způsob provádění multimodální komunikace s výpočetním zařízením při obsluze dopravního prostředku
WO2019064612A1 (ja) 点呼・点検支援装置、点呼・点検支援システム及び点呼・点検支援プログラム
CN106828474B (zh) 一种基于学习机制的制动方法及系统
CN116506252B (zh) 基于实车测试的事件数据记录系统数据的解析方法及介质
US11961395B2 (en) Driving assistance device, driving assistance method, and storage medium in which program is stored
JP2021116037A (ja) 車両の制動制御装置
GB2525654A (en) Driver incident assistance system and method
US11904857B2 (en) System for controlling a driving speed of a vehicle and a method thereof
CN117542377B (zh) 基于货车称重的信息提示方法及相关装置

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20201222