CZ307235B6 - Symetrický derivát Trögerovy báze s tetramethinovou substitucí a jeho použití - Google Patents

Symetrický derivát Trögerovy báze s tetramethinovou substitucí a jeho použití Download PDF

Info

Publication number
CZ307235B6
CZ307235B6 CZ2015-923A CZ2015923A CZ307235B6 CZ 307235 B6 CZ307235 B6 CZ 307235B6 CZ 2015923 A CZ2015923 A CZ 2015923A CZ 307235 B6 CZ307235 B6 CZ 307235B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
alkyl
substituted
tetramethinium
symmetrical
derivative according
Prior art date
Application number
CZ2015-923A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2015923A3 (cs
Inventor
Martin Havlík
Tomáš Bříza
Zdeněk Kejík
Bohumil Dolenský
Robert Kaplánek
Jakub Rak
Jarmila Králová
Aleksi Šedo
Pavel Martásek
Vladimír Král
Original Assignee
1. Lékařská Fakulta Univerzity Karlovy
Vysoká škola chemicko-technologická v Praze
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by 1. Lékařská Fakulta Univerzity Karlovy, Vysoká škola chemicko-technologická v Praze filed Critical 1. Lékařská Fakulta Univerzity Karlovy
Priority to CZ2015-923A priority Critical patent/CZ307235B6/cs
Publication of CZ2015923A3 publication Critical patent/CZ2015923A3/cs
Publication of CZ307235B6 publication Critical patent/CZ307235B6/cs

Links

Landscapes

  • Medicines Containing Antibodies Or Antigens For Use As Internal Diagnostic Agents (AREA)
  • Investigating Or Analysing Materials By The Use Of Chemical Reactions (AREA)

Abstract

Symetrický derivát Trögerovy báze s cyaninovou substitucí, mající stejnou cyaninovou substituci na b a f části (hetero)arylového zbytku 1,5-methano-1,5-diazocinového kruhu v enantiomerní či racemické formě. Tyto systémy mohou být využity pro stanovení polysacharidových nádorových markerů a mohou nalézt uplatnění v rozpoznávání a diagnostice nádorových onemocnění.

Description

Oblast techniky
Vynález se týká použití optických senzorových systémů založených na symetrických derivátech Trogerovy báze s tetramethinovou substitucí. Tyto systémy mohou být díky své selektivitě využity pro stanovení polysacharidových nádorových markérů s jejich využitím v rozpoznávání a diagnostice nádorových onemocnění.
Dosavadní stav techniky
Je dobře známo, že sacharidy a jejich deriváty jsou intenzivně studované biomolekuly. V těle ovlivňují a kontrolují celou řadu biologicky významných procesů (přenos signálu, imunitní odpověď, atd.). Jejich zvýšená exprese byla nalezena pro celou řadu vážných chorob např. rakovina. Některé sacharidy (např. heparan sulfát, chondroitin sulfát, kyselina hyaluronová, kyselina sialová atd.) hrají významnou roli během onkogeneze a patří mezi důležité znaky (markéry) nádorového bujení. Jejich stanovení může poskytnout klinicky hodnotné informace pro včasnou diagnosu rakoviny, predikci jejího budoucího vývoje a výběru optimální terapie. Sacharidové nádorové markéry mohou být detekovány pomocí vhodných selektivních analytických činidel, které jsou využitelné pro konstrukci optických senzorů a tím pro diagnostiku nádorových onemocnění. V cílené protinádorové terapii mohou být tato činidla použita jako rozpoznávací část systému pro cílený transport léčiv v terapii nádorových onemocnění.
Rozpoznávání nádoru za pomocí nádorových markérů je velmi efektivní metoda pro detekci nádorových buněk a jejich diagnostiku. Je známo, že řada nádorových markérů jsou polysacharidy. Jejich zvýšená hladina silně koreluje s pravděpodobnosti výskytu rakoviny u pacienta. Selektivní analytické senzory mohou být použity jako specifické činidlo pro diagnostiku rakoviny. Dalším důležitým nádorovým znakem jsou změněné aktivity enzymů, které se podílejí na syntéze těchto markérů a jejich hydrolýze. Metoda stanovení enzymové aktivity je založena na měření koncentrace produktu nebo výchozí látky v čase. Pomocí optických senzorů je možné stanovení koncentrace těchto látek, a tak i zisk informací o aktivitě těchto enzymů. (Dennis, J. W.; Granovsky, M.; Warren, C. E.: Glycoprotein glycosylation and cancer progression, Biochim. Biophys. Acta, 1999, 1473, 21-34; Kamedaa, K.; Shimadaa, H.; Ishikawaa, T.; Takimotoa, A.; Momiyamaa, N.; Hasegawaa, S.; Misutaa, K.; Nakanoa, A,; Nagashimab, Y.; Ichikawa Y.: Expression of highly polysialylated neural cell adhesion molecule inpancreatic cancer neural invasive lesion, Cancer Letí. 1999,137, 201-207).
Optické senzory pro některé sacharidové nádorové markéry byly popsány. Jedná se např. o konjugáty monoklonálních protilátek a fluorescenčních molekul (Jelínek, R.; Kolusheva, S.: Carbohydrate biosensors, Chem. Rev. 2004, 104, 5987-6015). Ty sice dosahují vysoké účinnosti, nicméně jejich praktické využití silně limituje jejich vysoká cena. Dále se jedná například o metalokomplexy porfyrinových derivátů (Sugasaki, A.; Sugiyasu, K.; Ikeda, M.; Takeuchi, M.; Shinkai, S.: First successful molecular design of an artificial lewis oligosaccharide binding systém utilizing positive homotropic allosterism, J. Am. Chem. Soc. 2001, 123, 10239-10244), konjugáty porfýrinů se žlučovými kyselinami využitelnými pro záporně nabité polysacharidové markéry (Králová, J.; Koivukorpi, J.; Kejík, Z.; Poučková, P.; Sievanen, E.; Kolehmainen, E.; Král, V.: Porphyrin-bile acid conjugates: from saccharide recognition in the solution to the selective cancer cell fluorescence detection, Org. Biomol. Chem. 2008, 6, 1548-1552), lanthanoidové komplexy pro sialové Lewisovy antigeny (Alpturk, O.; Rusin, O.; Fakayode, S. O.; Wang, W.; Escobedo, J. O.; Warner, I. M.; Crowe, V. E.; Král, V.; Pruet, J. M.; Strongin, R. M.: Lanthanide complexes as fluorescent indicators for neutrál sugars and cancer hiomarkers, Proč. Nati. Acad. Sci. U. S. A. 2006, 103, 9756-9760), systémy na bázi boronových kyselin pro stanovení kyseliny sialové a sialových Lewisových antigenů (Yang, Y.; Lewis, P. T.; Escobedo, J. O.; Luče, N. N.; Treleaven, W. D.; Cook, R. L.; Strongin, R. M.: Mild colorimetric detection of sialic acid, Collect. Czech. Chem. Commun. 2004, 69, 1282-1291) a pentamethiniové soli (Bříza, T.; Kejík, Z.; Císařová, I.; Králová, J.; Martásek, P.; Král, V.: Oplical sensing of 5 sulfáte by polymethinium salt receptors: colorimetric senzor for heparin, Chem. Commun. 2008,
16, 1901-1903; Bříza, T.; Králová, J.; Kejík, Z.; Martásek, P.; Král, V.: Využitípolymethiniových solí jako senzoru pro nádorové markéry, Česká patentová přihláška 2011, PV 2013-5). Pentamethiniové soli nemohou být použity pro stanovení některých nádorových markérů, např. kyseliny hyaluronové a kyseliny sialové, což značně snižuje jejich využitelnost. Naším cílem ΐϋ bylo připravit takové receptory, které by umožňovaly stanovení více typů polysacharidových nádorových markérů včetně těchto kyselin.
Pro konstrukci optických senzorů jsou důležité mnohé parametry: vysoká hodnota optického koeficientu, poloha absorpčních maxim ve viditelné oblasti, vysoká fluorescence a velké 15 spektrální změny při vazbě na analyt (Gomes-Hens, A.; Aguilar-Caballos, Μ. P.: Longwavelength fluorophores new trends in their analytical use, Trend. Anal. Chem. 2004, 23, 127136; Ajayaghosh, A.: Chemistry of squaraine-derived materials: Near-IR dyes, low band gap systems, and cation senzors, Acc. Chem. Res. 2005, 38, 449-459; Král, V.; Vašek, P.; Cígler, P.; Králová, J.; Poučková, P.: Preparation of porphyrin derivatives withpolymethine suhstitution for 20 photodynamic therapy. Patent, 2004, CZ 293672 B6). Tyto receptory je tak možné následně použít jako optické senzorové systémy pro stanovení polysacharidových nádorových markérů a tím umožnit včasnou diagnostiku nádorových onemocnění.
Příprava těchto systémů, jejich využití pro detekci a rozpoznávání polysacharidových 25 nádorových markérů s cílem uplatnění těchto systémů v diagnostice nádorových onemocnění jsou předmětem tohoto patentu.
Podstata vynálezu
Předmětem vynálezu jsou symetrické deriváty Trogerovy báze s tetramethinovou substitucí, obecného vzorce I a II a jejich použití pro přípravu optických senzorových systémů pro diagnostiku nádorových onemocnění. Tyto sloučeniny vykazují výrazné spektrální změny při interakci s cílovými analyty a zároveň vykazují vysokou selektivitu pro daný cílový motiv. Tyto 35 sloučeniny vykazují vysokou absorpci a emisi a absorpční maxima se nachází ve viditelné oblasti.
Předmětem vynálezu jsou symetrické deriváty Trogerovy báze s tetramethinovou substitucí, obecného vzorce I,
kde R je alkyl Cl až Cl2, glykolové řetězce spočtem 1 až 8 glykolových (-OCH2CH2-) opakujících se jednotek končící O-alkyl substituentem Cl až C12 nebo -OH skupinou, alkyl Cl 45 až C8 sulfonové kyseliny nebo odpovídající jejich lithné nebo sodné, nebo draselné, nebo česné, nebo rubidné soli, allyl, propargyl, benzyl;
X je vybrána ze skupiny zahrnující: acetát, bromid, dihydrogenfosfát, fluorid, fosfát, hexafluorofosfát, hydrogensulfát, chlorid, chloristan, jodid, mesylát, monohydrogenfosfát, mravenčan, nitrát, nonafluorbutylsulfonát, sulfát, tetrafluoroborát, tosylát, triflát, trifluoracetát, trichloracetát, uhličitan;
a jejich soli s anorganickými nebo organickými kyselinami vybranými ze skupiny tvořené acetylacetáty, adipáty, askorbáty, benzoáty, besyláty, boritany, butanoáty, citráty, deoxycholáty, dihydrogenfosfáty, fenylacetáty, fosfáty, fumaráty, galát, glutaráty, hippuráty, hydrobromidy, hydrofluoridy, hydrogensulfáty, hydrochloridy, hydrojodidy, chloristany, choláty, isokyanát, isonikotináty, kapryláty, kyanatany, laktáty, lauráty, litocholáty, maláty, maleáty, malonáty, mandeláty, mesyláty, monohydrogenfosfáty, mravenčany, myristáty, napsyláty, nikotináty, nitráty, octany, oleáty, oxaláty, oxopropanoáty, palmitáty, pikrát, pimeláty, propionáty, rhodanidy, salicyláty, sebakáty, skořicáty, stearáty, suberáty, sukcináty, sulfáty, tetrafluoroboráty, tosyláty, trifláty. trifluoracetáty, trichloracetáty, uhličitany, valeráty, vínany a sole přirozených aminokyselin;
v enantiomerní či racemické formě.
Předmětem vynálezu jsou dále symetrické deriváty Trogerovy báze s tetramethinovou substitucí, obecného vzorce II,
kde R a X mají výše uvedený význam;
A je alkyl Cl až Cl2, glykolové řetězce s počtem 1 až 8 glykolových (-OCH2CH2-) opakujících se jednotek končící O-alkyl substituentem Cl až C12 nebo -OH skupinou, alkyl Cl až C8 sulfonové kyseliny nebo odpovídající jejich lithné nebo sodné, nebo draselné, nebo česné, nebo rubidné soli, allyl, propargyl, benzyl;
Y je vybrána ze skupiny zahrnující: acetát, bromid, dihydrogenfosfát, fluorid, fosfát, hexafluorofosfát. hydrogensulfát, chlorid, chloristan, jodid, mesylát, monohydrogenfosfát, mravenčan, nitrát, nonafluorbutylsulfonát, sulfát, tetrafluoroborát, tosylát, triflát, trifluoracetát, trichloracetát, uhličitan;
ajejich soli s výše uvedenými kyselinami;
v enantiomerní či racemické formě.
Symetrické deriváty Trogerovy báze s tetramethinovou substitucí, které jsou předmětem tohoto patentu, vykazují vysokou afinitu a spektrální odezvu pro všechny klinicky významné typy polysacharidových nádorových markérů, včetně kyseliny hyaluronové a kyseliny sialové. Tyto receptory mají řadu vlastností, které je předurčují pro použití v optických senzorech, jako je například vysoká hodnota optického koeficientu, poloha absorpčních maxim ve viditelné oblasti, vysoká fluorescence a velké spektrální změny při vazbě na analyt.
Příprava symetrických derivátů Trogerovy báze stetramethinovou substitucí ajejich aplikace jako optických senzorů pro stanovení polysacharidových nádorových markérů a diagnostiku nádorových onemocnění jsou doloženy následujícími příklady, aniž by jimi byly jakkoliv omezeny.
Příklady uskutečnění vynálezu
Příklad I
Příprava látky 1, spadajícího pod obecný vzorec I.
Směs 6//,12//-5,1 l-methanodibenzo[//|[l,5]diazocin-2,8-diarninu (30 mg; 0,12 mmol), 4((lE,3E)-4-(N-fenylacetamido)buta-l,3-dien-l-yl)-l-propylchinolin-l-ium jodidu (173 mg; 0,36 mmol) a dimethylformamidu (7 ml) byla zahřívána na 80 °C po dobu tří hodin a poté míchána přes noc při laboratorní teplotě. Směs byla odpařena dosucha, přidán dichlormethan (5 ml), macerována, sonifikována a produkt byl separován filtrací, promyt diethyletherem a sušen za vakua (výtěžek 96 mg, 85 %). 'H NMR (300 MHz, (CD3)2SO): 10.56 (2H, d, 13.0), 8.67 (2H, d, 7.1), 8.62 (2H, dd, 8.9, 1.4), 8.19 (2H, dd, 8.8, 0.9), 8.20 (2H, dd, 14.1, 11.8), 8.05 (2H, t, 12.6), 8.01 (2H, ddd, 8.8, 7.0, 1.4), 7.74 (2H, ddd, 8.9, 7.0, 0.9), 7.71 (2H, d, 7.1), 7.16 (2H, d, 8.8), 7.16 (2H, d, 14.1), 7.03 (2H, dd, 8.8, 2.5), 6.83 (2H, d, 2.5), 6.21 (2H, t, 11.9), 4.63 (2H, d, 17.0), 4.60 (4H, dd, 8.2, 6.4), 4.24 (2H, s), 4.10 (2H, d, 17.0), 1.87 (4H, sex, 7.3), 0.93 (6H, t, 7.3). I3C APT NMR (75 MHz, (CD3)2SO): 152.34, 149.93 (CH), 147.54 (CH), 143.77 (CH), 143.68, 137.85, 135.91, 133.88 (CH), 129.43, 127.14 (CH), 126.02 (CH), 125.89 (CH), 124.58, 118.24 (CH), 115.47 (CH), 113.56 (CH), 110.11 (CH), 109.97 (CH), 107.64 (CH), 66.38 (CH2), 58.26 (CH2), 55.87 (CH2), 22.35 (CH2), 10.69 (CH3).
Struktura látky 1
Příklad 2
Příprava látky 2, spadajícího pod obecný vzorec II.
Směs obsahující látku 1 (50 mg; 0,053 mmol), methyl jodid (228 mg, 1,61 mmol) a dimethylformamid (3 ml) byla míchána tři dny při laboratorní teplotě, poté odpařena dosucha a macerována diethyletherem (10 ml) a produkt separován filtrací (výtěžek 54 mg, 94 %). 'H NMR (300 MHz, (CD3)2SO): 10.48 (1H, d, 12.7), 10.45 (IH, d, 12.4),8.91 (1H, d, 6.9), 8.78 (1H, d, 6.9), 8.71 (1H, dd, 8.6, 1.5), 8.66 (1H, dd, 8.7, 1.5), 8.33 (1H, d, 8.9), 8.26 (1H, d, 9.0), 8.18 (1H, dd, překryt), 8.14 (1H, dd, překryt), 8.10 (1H, překryt), 8.09 (1H, překryt), 8.05 (1H, překryt), 8.03 (1H, překryt), 8.03 (IH, překryt), 7.91 (1H, d, 7.0), 7.85 (1H, překryt), 7.82 (1H, překryt), 7.80 (IH, překryt), 7.42 (IH, d, 8.8), 7.35 (IH, d, 14.5), 7.25 (IH, d, překryt), 7.25 (IH, d, 8.9, 2.4), 7.21 (IH, d, 8.8, 2.3), 6.96 (IH, d, 2.4), 6.94 (IH, d, 2.3), 6.26 (IH, t, 11.9), 6.23 (IH, t, 11.9), 5.45 (IH, d, 11.0), 5.23 (1H, d, 15.7), 4.97 (IH, d, 11.0), 4.89 (IH, d, 15.7), 4.84 (IH, d, 17.2), 4.72 (2H, t, 7.1), 4.66 (2H, t, 7.2), 4.35 (IH, t, 17.2), 3.70 (3H, s), 1.91 (2H, sex, překryt), 1.89 (2H, sex, překryt), 0.91 (6H, t, 7.3). ’’C APT NMR (75 MHz, (CD3)2SO): 152.99, 152.75, 149.07 (CH), 148.07 (CH), 145.97 (CH), 145.11 (CH), 144.46 (CH), 144.16 (CH), 141.93, 138.03, 137.91 (2C), 137.24, 134.46 (CH), 134.38, 134.22 (CH), 130.05, 127.96 (CH), 127.60 (CH), 126.04 (CH), 126.22, 126.12 (CH), 125.17, 124.89, 123.59, 123.44 (CH), 118.71 (CH), 118.51 (CH), 116.94 (CH), 115.52 (CH), 113.03 (CH), 112.92 (CH), 112.60 (CH), 111.75 (CH), 111.48 (CH), 110.89 (CH), 108.81 (CH), 108.03 (CH), 76.86 (CH2), 66.70 (CH2), 56.78 (CH2), 56.65 (CH,), 56.30 (CH2), 50.77 (CH3), 22.56 (CH.), 22.48 (CH2), 10.73 (2CH3).
Struktura látky 2
Příklad 3
Tvorba komplexů látek I a 2 se sacharidovými nádorovými markéry
Interakce testovaných derivátů s vybranými analyty byla studována pomocí UV-Vis spektroskopie v 1 mM roztoku chloridu sodného ve směsi voda/metanol (7:3, V/V). Roztok receptoru byl připraven rozpuštěním 3 mg testovaného derivátu v 5 ml methanolu a alikvotní podíl byl přidán do 100 ml použitého rozpouštědla, tak aby vznikl roztok testovaného derivátu o koncentraci 7,4 pmol/l. Roztok testovaných analytů byl připraven rozpuštěním 15 mg v 3 ml vody a alikvotní podíl byl přidán do 100 ml použitého rozpouštědla, tak aby vznikl roztok použitého analytu o 2 mM koncentraci. Před začátkem titrace bylo pH roztoku analytů a receptorů adjustováno na hodnotu 7,34. Podmíněné vazebné konstanty K byly spočítány pomocí nelineární regrese pomocí programu Letagrop Spefo 2005 z hodnot maxim absorbance. Protože analyty na bázi polymeru mají různou délku, uváděné hodnoty konstant stability K byly spočítány použitím koncentrace každé opakující se disacharidové jednotky. Koncentrace použitých receptorů byla 7,4 pmol/l, koncentrace studovaných analytu se pohybovala v rozmezí od 0-0,5 mmol/l. Velikost objemu jednoho přídavku roztoku analytu ke 2,4 ml roztoku použitých derivátů byla od 0,005 do 0,1 ml.
Pozorovali jsme vysokou selektivitu a výrazné spektrální změny symetrických derivátů Trogerovy báze s tetramethinovou substitucí pro polysacharidové nádorové markéry, oproti běžně dostupným bioanalytům. Obdržená data prokázala, že symetrické deriváty Trogerovy báze s tetramethinovou substitucí mohou být použity pro specifické stanovení různých typů sacharidových nádorových markérů. Selektivitu našich sloučenin pro polysacharidové nádorové markéry jsme prokázali pomocí UV-VIS spektroskopie.
Průmyslová využitelnost
Symetrické deriváty Trogerovy báze s tetramethinovou substitucí jsou využitelné ve farmaceutickém průmyslu k přípravě optických systémů pro diagnostiku nádorových onemocnění.

Claims (5)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Symetrický derivát Trogerovy báze s tetramethinovou substitucí, obecného vzorce nebo kde R je alkyl Cl až Cl2, glykolové řetězce spočtem 1 až 8 glykolových (-OCH2CH2-) opakujících se jednotek končící O-alkyl substituentem Cl až C12 nebo -OH skupinou, alkyl Cl až C8 sulfonové kyseliny nebo odpovídající jejich lithné nebo sodné, nebo draselné, nebo česné, nebo rubidné soli, allyl, propargyl, benzyl;
    A je alkyl Cl až Cl2, glykolové řetězce s počtem 1 až 8 glykolových (-OCH2CH2-) opakujících se jednotek končící O-alkyl substituentem Cl až C12 nebo -OH skupinou, alkyl Cl až C8 sulfonové kyseliny nebo odpovídající jejich lithné nebo sodné, nebo draselné, nebo česné, nebo rubidné soli, allyl, propargyl, benzyl;
    X a Y je vybrána ze skupiny zahrnující: acetát, bromid, dihydrogenfosfát, fluorid, fosfát, hexafluorofosfát, hydrogensulfát, chlorid, chloristan, jodid, mesylát, monohydrogenfosfát, mravenčan, nitrát, nonafluorbutylsulfonát, sulfát, tetrafluoroborát, tosylát, triflát, trifluoracetát, trichloracetát, uhličitan;
    a jejich soli s anorganickými nebo organickými kyselinami vybranými ze skupiny tvořené acetylacetáty, adipáty, askorbáty, benzoáty, besyláty, boritany, butanoáty, citráty, deoxycholáty, dihydrogenfosfáty, fenylacetáty, fosfáty, fumaráty, galát, glutaráty, hippuráty, hydrobromidy, hydrofluoridy, hydrogensulfáty, hydrochloridy, hydrojodidy, chloristany, choláty, isokyanát, isonikotináty, kapryláty, kyanatany, laktáty, lauráty, litocholáty, maláty, maleáty, malonáty, mandeláty, mesyláty, monohydrogenfosfáty, mravenčany, myristáty, napsyláty, nikotináty, nitráty, octany, oleáty, oxaláty, oxopropanoáty, palmitáty, pikrát, pimeláty, propionáty, rhodanidy, salicyláty, sebakáty, skořicáty, stearáty, suberáty, sukcináty, sulfáty, tetrafluoroboráty, tosyláty, trifláty, trifluoracetáty, trichloracetáty, uhličitany, valeráty, vínany a sole přirozených aminokyselin;
    v enantiomerní či racemické formě.
  2. 2. Symetrický derivát Trogerovy báze s tetramethiniovou substitucí podle nároku 1 pro použití jako léčivo.
  3. 3. Použití symetrického derivátu Trogerovy báze s tetramethiniovou substitucí podle nároku 1 pro výrobu optických senzorů pro stanovení a rozpoznávání sacharidových nádorových markérů.
  4. 4. Použití symetrického derivátu Trogerovy báze s tetramethiniovou substitucí podle nároku 1 5 pro výrobu léčiva pro diagnostiku nádorů.
  5. 5. Použití symetrického derivátu Trogerovy báze s tetramethiniovou substitucí podle nároku 1 pro výrobu léčiva pro léčení nádorových onemocnění
CZ2015-923A 2015-12-21 2015-12-21 Symetrický derivát Trögerovy báze s tetramethinovou substitucí a jeho použití CZ307235B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-923A CZ307235B6 (cs) 2015-12-21 2015-12-21 Symetrický derivát Trögerovy báze s tetramethinovou substitucí a jeho použití

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-923A CZ307235B6 (cs) 2015-12-21 2015-12-21 Symetrický derivát Trögerovy báze s tetramethinovou substitucí a jeho použití

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2015923A3 CZ2015923A3 (cs) 2017-06-28
CZ307235B6 true CZ307235B6 (cs) 2018-04-18

Family

ID=59249222

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2015-923A CZ307235B6 (cs) 2015-12-21 2015-12-21 Symetrický derivát Trögerovy báze s tetramethinovou substitucí a jeho použití

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ307235B6 (cs)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN115926220B (zh) * 2022-12-08 2023-09-26 安徽方胜电子科技有限公司 一种耐弯折无色透明pi薄膜及其制备方法

Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ2011681A3 (cs) * 2011-10-25 2013-05-02 Vysoká skola chemicko-technologická v Praze Deriváty Trögerových bází a jejich cytostatické vlastnosti
EP2940021A1 (en) * 2012-12-28 2015-11-04 Zhejiang Hisun Pharmaceutical Co. Ltd. Cyanine dye compound and preparation method therefor, and dual-function agent for photodynamic therapy and preparation method therefor

Patent Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ2011681A3 (cs) * 2011-10-25 2013-05-02 Vysoká skola chemicko-technologická v Praze Deriváty Trögerových bází a jejich cytostatické vlastnosti
EP2940021A1 (en) * 2012-12-28 2015-11-04 Zhejiang Hisun Pharmaceutical Co. Ltd. Cyanine dye compound and preparation method therefor, and dual-function agent for photodynamic therapy and preparation method therefor

Non-Patent Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Title
Boyle, Elaine M., et al. "Thiourea Derived Tröger’s Bases as Molecular Cleft Receptors and Colorimetric Sensors for Anions." The Journal of organic chemistry 78.17 (2013): 8312-8319. *
Bříza, Tomáš, et al. "Optical sensing of sulfate by polymethinium salt receptors: colorimetric sensor for heparin." Chemical Communications 16 (2008): 1901-1903. *
Kejík, Zdeněk, et al. "Selective recognition of a saccharide-type tumor marker with natural and synthetic ligands: a new trend in cancer diagnosis." Analytical and bioanalytical chemistry 398.5 (2010): 1865-1870. *
Zeng, Lintao, et al. "Highly selective and sensitive heparin probing from supramolecular assembly of pyrene derivatives." Organic letters 11.19 (2009): 4294-4297. *

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2015923A3 (cs) 2017-06-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Exner et al. Explorations into the effect of meso‐substituents in tricarbocyanine dyes: a path to diverse biomolecular probes and materials
Xia et al. Ratiometric fluorescent and colorimetric BODIPY-based sensor for zinc ions in solution and living cells
CN110283583B (zh) γ-谷氨酰转肽酶响应型分子探针及其应用
Hiller et al. Arylboronic acids and their myriad of applications beyond organic synthesis
CN105636606A (zh) 用于筛查mps i、ii、iiia、iiib、iva、vi和vii的试剂和方法
Wu et al. A near-infrared fluorescent probe for monitoring and imaging of β-galactosidase in living cells
Yuan et al. Dual-channel recognition of human serum albumin and glutathione by fluorescent probes with site-dependent responsive features
Hess et al. Synthesis, characterization, and biological activity of ferrocenyl analogues of the anthelmintic drug monepantel
Kejík et al. Specific ligands based on Tröger’s base derivatives for the recognition of glycosaminoglycans
Zhou et al. Fluorescent probe for highly selective detection of cysteine in living cells
CN111019644B (zh) 辅因子-底物探针平台用于肿瘤缺氧相关酶的快速定量检测
Tang et al. Robust ERα-targeted near-infrared fluorescence probe for selective hydrazine imaging in breast cancer
JP2023110919A (ja) 生体高分子を認識するハイブリッド型蛍光プローブ
Wang et al. Synthesis of the new cyanine-labeled bacterial lipooligosaccharides for intracellular imaging and in vitro microscopy studies
CZ307235B6 (cs) Symetrický derivát Trögerovy báze s tetramethinovou substitucí a jeho použití
CZ307234B6 (cs) Nesymetrický derivát Trögerovy báze s tetramethiniovou substitucí a jeho použití
Gillam et al. Neutral Re (I) complex platform for Live intracellular imaging
CN109929548B (zh) 一种用于羧肽酶a检测的新型近红外荧光探针
CN101443823A (zh) 黄尿酸衍生物药物组合物及其相关方法
CZ304948B6 (cs) Využití polymethiniových solí jako senzorů pro nádorové markery
CN103333211B (zh) 一类双波长发射、双异核金属配合物及其制备方法和应用
Jiang et al. A ratiometric fluorescence mitochondrial-targeted probe for imaging HOCl in vitro and in vivo
CN109959612A (zh) 一种光声探针在制备ntr光声检测试剂中的应用
Soma Nyansa et al. Turn-on rhodamine glycoconjugates enable real-time GLUT activity monitoring in live cells and in vivo
Wang et al. Synthesis, characterization and anticancer properties: A series of highly selective palladium (II) substituted-terpyridine complexes