CZ306882B6 - Polymerní kompozit s přírodními vlákny a lehčenou matricí - Google Patents

Polymerní kompozit s přírodními vlákny a lehčenou matricí Download PDF

Info

Publication number
CZ306882B6
CZ306882B6 CZ2015-867A CZ2015867A CZ306882B6 CZ 306882 B6 CZ306882 B6 CZ 306882B6 CZ 2015867 A CZ2015867 A CZ 2015867A CZ 306882 B6 CZ306882 B6 CZ 306882B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
composite
fibers
fiber
natural
matrix
Prior art date
Application number
CZ2015-867A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2015867A3 (cs
Inventor
Jiří Habr
Petr Lenfeld
Luboš Běhálek
Jiří Bobek
Martin Seidl
Michal Lukeš
Zdeněk Severa
Jan Kopeček
Original Assignee
Technická Univerzita V Liberci, Katedra Strojírenské Technologie, Oddělení Tváření Kovů A Zpracování Plastů
Magna Exteriors & Interiors (Bohemia) S.R.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Technická Univerzita V Liberci, Katedra Strojírenské Technologie, Oddělení Tváření Kovů A Zpracování Plastů, Magna Exteriors & Interiors (Bohemia) S.R.O. filed Critical Technická Univerzita V Liberci, Katedra Strojírenské Technologie, Oddělení Tváření Kovů A Zpracování Plastů
Priority to CZ2015-867A priority Critical patent/CZ2015867A3/cs
Publication of CZ306882B6 publication Critical patent/CZ306882B6/cs
Publication of CZ2015867A3 publication Critical patent/CZ2015867A3/cs

Links

Landscapes

  • Moulding By Coating Moulds (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)

Abstract

Podstata řešení spočívá v tom, že kompozit obsahuje od 64 do 86 % hmotnostních syntetické matrice polypropylenu (PP), 5 až 25 % hmotnostních přírodních vláken celulózy nebo kokosu, 4 až 6 % hmotnostních aditiva na bázi maleinanhydridu a 5 až 15 % hmotnostních plynné složky ve formě dutin. Základem kompozitu je strukturně lehčená polymerní matrice vznikající pomocí plynné složky (např. dusíku, CO.sub.2.n., stlačeného vzduchu, pentanu). Další složkou kompozitu jsou celulózová nebo kokosová vlákna potřebné definované kvality z hlediska dopadů a účinků teplot a namáhání během procesu přípravy vláken, procesu granulace a dalšího postupného zpracování, např. vstřikování.

Description

Oblast techniky
Technické řešení se týká složení polymemího kompozitu se strukturně lehčenou polymerní matricí plněnou přírodními vlákennými plnivy.
Dosavadní stav techniky
Polymerní materiály a jejich kompozity patří k nejprogresivněji se rozvíjejícím se materiálům, protože polymerní materiály představují nejvýznamnější segment výroby a spotřeby podle objemu mezi všemi technickými materiály.
Kompozity s polymerní matricí na bázi termoplastů nebo reaktoplastů jsou známé, přičemž jejich složení z hlediska pojivá a plniva a procentuální podíly jejich komponent se různí podle účelu použití nebo podle způsobu výroby.
Kompozit je složen z polymerní termoplastické matrice, která je procesně strukturně upravena fyzikálním nebo chemickým nadouvadlem do lehčené matrice, do které jsou aplikovány přísady ve formě vláken. Přísadou jsou vlákna z přírodních materiálů, která zajišťují snížení hmotnosti při současném nárůstu mechanických vlastností. Použití nadouvadel vede ke snížení hustoty. Touto skutečností se tento kompozit odlišuje od v současnosti známých kompozitních materiálů a přináší neočekávaný synergický účinek oproti pouze vlákenným kompozitním materiálům.
Z historického hlediska lze aplikaci kompozitu datovat od roku 1908, kdy bylo poprvé použito kompozitního materiálu na bázi fenolické pryskyřice zpevněné dřevěnou moučkou (L. Baekeland). Vývojem skelných vláken u firmy Owens-Illincis Glass Co. (1933) se postupně objevují první aplikace tzv. sklolaminátů, tj. polymemích kompozitů se skelnými vlákny, např. kryty radaru letadel (1942) nebo díly karosérie osobních automobilů (1956, fy. Citroen), apod. Kromě skelných vláken jsou během vývoje polymemích kompozitů aplikována jako výztuž také vlákna uhlíková, borová, keramická, aj.
Přírodní vlákna jsou v průmyslu používána nyní jako výztuž tvarovaných velkoplošných dílů, nebo jako plnivo u vstřikovaných dílů. Nejpoužívanějšími přírodními vlákny jsou především konopí, juta, len, bavlna, sisal a dřevo. Známými aplikacemi jsou díly ve výrobcích společnosti Mercedes třídy C, Daimler AG. (např. výplně dveří a zvukové izolace), zadní kryt motoru autobusu vyrobený z rohože přírodních vláken, apod.
Navržené technické řešení reaguje na vzrůstající poptávku a požadavky na tyto materiály, které jsou však v České republice doposud velmi málo rozšířené. Tlak na aplikace takovýchto materiálů neustále vzrůstá, a to nejenom v důsledku ekonomické situace, ale hlavně v důsledku možností ovlivnění konečných a užitných vlastností výrobků.
Tak např. v dokumentu GB 2 090 849 A2 je znám polymerní kompozit s přírodními vlákennými plnivy, který obsahuje 10 hmotnostních dílů termoplastické pryskyřice nebo pryskyřičné směsi; 0,5 až 20 hmotnostních dílů přírodních vláken nebo jejich směsi, přičemž tato vlákna mají délku 10 mm nebo menší a mají nebo nemají povrchovou úpravu. Termoplastickou pryskyřicí může být polypropylen, a přírodní vlákna mohou zahrnovat např. lněné vlákno, konopné vlákno, jutové vlákno, sisalové vlákno, kokosové vlákno. V popisné části tohoto dokumentu se lze dočíst, že povrch plniva se běžně podrobuje úpravě za účelem zlepšení kompatibility s pryskyřicí, zlepšení dispergovatelnosti v pryskyřici a zlepšení adheze k pryskyřici, přičemž se pro tuto úpravu může například použít vazebné činidlo, které vytvoří silnou vazbu mezi plnivem a polymerem, tj. např. aditivum si lanového typu, nebo se pro úpravu povrchu může použít například maleinanhydrid.
- 1 CZ 306882 B6
Tento kompozit se zpracovával v extrudéru nebo vstřikoval, přičemž dobré výsledky se mohou dosáhnout při délce vlákna 10 mm a menší, výhodně asi 0,1 až 2 mm. Nevýhodou tohoto materiálu je přítomnost pouze vlákenného plniva nespecifikované distribuce, absence strukturně lehčené matrice.
Dále je dokument US 2002/0010229 Al, ze kterého je znám kompozit zahrnující pryskyřici a vlákna, a to celulózová a lignocelulózová vlákna, přičemž tato vlákna mohou být např. jutová, kenafová, lněná, konopná, bavlněná, jutová atd. a přičemž pryskyřicí může být polypropylen v množství 30 až 70 % hmotn. Směs pro přípravu tohoto kompozitu se rovněž zpracovává v extrudéru a zpracovává se na pelety. Nevýhodou tohoto materiálu je přítomnost pouze vlákenného plniva nespecifikované distribuce, absence strukturně lehčené matrice.
Dokument US 6171688 A popisuje kompozit obsahující mimo jiné přírodní vlákna (výhodně kenaf) o délce 0,6 až 2,5 cm, dále skleněné duté mikrokuličky a polymer, kterým může být také ABS. Nevýhodou tohoto řešení je použití vláken kenafu nespecifikované distribuce, použití kuliček, použití amorfního polymeru a absence strukturně lehčené matrice.
Dokument CN 101781472 A popisuje přípravu kompozitního polymemího materiálu s obsahem přírodních vláken (bambus, kokosová vlákna, vlákna cukrové třtiny) a dalších přísad se specifickými vlastnostmi. Nevýhodou tohoto řešení je absence strukturně lehčené matrice.
Kompozit je popsán v dokumentu CN 102140227 A, který popisuje přípravu kompozitního materiálu na bázi ABS, který obsahuje skleněná vlákna, skleněné duté mikrokuličky a soli kyseliny stearové. Nevýhodou tohoto materiálu je použití jiného typu polymeru a použití jiných vláken, absence strukturně lehčené matrice.
Dokument CN 103524997 A popisuje materiál na bázi ABS, modifikovaný skleněnými dutými mikrokuličkami, s obsahem dalších přísad, který vykazuje excelentní mechanické vlastnosti a lze jej využít v automobilovém průmyslu. Nevýhodou tohoto materiálu je absence přírodních vláken, absence strukturně lehčené matrice.
Dokument CN 103382291 A popisuje kryt vozidla (materiál), který obsahuje pryskyřici PET, ABS, stabilizátor, skleněné duté mikrokuličky, uhlíková vlákna a přísady. Nevýhodou dokumentu je jiný typ polymeru a jiný typ vláken, absence strukturně lehčené matrice.
Podstata technického řešení
Technické řešení si dává za cíl vytvoření kompozitu s cíleným složením matrice, aditiva, přírodního vlákenného plniva pro zvýšení mechanických vlastností, výrazné snížení hustoty, s ekologicky mnohem nižší zatížitelností oproti 100% syntetickým produktům (environmentální výhody). Plnivem jsou vlákenná plniva na bázi přírodních materiálů. Druhým typem plniva jsou plynné složky.
Podstata technického řešení spočívá v tom, že kompozit obsahuje od 64 do 86 % hmotn. syntetické matrice polypropylenu (PP), 5 až 25 % hmotn. přírodních vláken celulózy nebo kokosu, 4 až 6 % hmotn. aditiva na bázi maleinanhydridu a 5 až 15 % hmotn. plynné složky ve formě dutin.
Základem kompozitu je strukturně lehčená polymemí matrice vznikající pomocí plynné složky (např. dusíku, CO2, stlačeného vzduchu, pentanu). Další složkou kompozitu jsou celulózová nebo kokosová vlákna potřebné definované kvality z hlediska dopadů a účinků teplot a namáhání během procesu přípravy vláken, procesu granulace a dalšího postupného zpracování, např. vstřikování.
-2CZ 306882 B6
Plynná složka vytvářející strukturně lehěenou matrici výrazně snižuje hustotu kompozitu, zlepšuje tekutost. Použitá přírodní vlákna v kompozitu zvyšují mechanické vlastnosti, snižují hustotu.
Bylo odzkoušeno, že pro dosažení optimálních vlastností tohoto kompozitu by měla být délka celulózových nebo kokosových vláken v rozsahu od 0,2 mm do 3 mm v následující distribuci délek:
A: 12 až 19 % hmotn. z celkového hmotnostního obsahu vláken pro délku vláken 0,2 až 0,3 mm
B: 31 až 63 % hmotn. z celkového hmotnostního obsahu vláken pro délku vláken 0,4 až 1,9 mm
C: 25 až 50 % hmotn. z celkového hmotnostního obsahu vláken pro délku vláken 2,0 až 3,0 mm
Bylo odzkoušeno, že pro dosažení optimálních vlastností tohoto kompozitu jsou dutiny v strukturně lehčené polymerní matrici o velikosti od 5 do 30 pm.
Takto připravený kompozit může být dle požadavků na konečné a užitné vlastnosti dílů a polotovarů nebo dle požadavků procesu doplněn dalšími přísadami, jako jsou maziva, anorganická plniva, barviva, UV stabilizátory, retardéry hoření, pigmenty, antistatika, nukleační činidla, apod. Toto procentuální doplnění může být provedeno z hlediska snížení % hmotn. přírodních vláken a/nebo z hlediska snížení % hmotn. polymerní matrice.
Získaný kompozit je standardně dodáván ve formě granulí z hlediska dobré sypné hmotnosti a snížení prašnosti a je určen zejména pro technologické procesy vstřikování, aleje aplikovatelný i pro další technologie zpracování plastů, např. vytlačování.
Příklady uskutečnění vynálezu
Kompozit se strukturně lehěenou syntetickou polymerní matricí s přírodním vlákenným plnivem celulózy nebo kokosu je následně popsán na následujících příkladech včetně uvedení vhodné aplikace, přičemž složku A tvoří syntetická matrice polypropylenu (PP), složku B přírodní celulózová nebo kokosová vlákna (délka vláken od 0,2 do 3,0 mm), složku C plynná složka ve formě dutin a složku D aditivum na bázi maleinanhydridu.
Příklady variant bez přísad:
Varianta 1:
Složka A: 80 % hmotn. polypropylenu
Složka B: 10 % hmotn. přírodních celulózových nebo kokosových vláken
Složka C: 5 % hmotn. plynné složky ve formě dutin
Složka D: 5 % hmotn. aditiva na bázi maleinanhydridu
Varianta 2:
Složka A: 62 % hmotn. polypropylenu
Složka B: 20 % hmotn. přírodních celulózových nebo kokosových vláken
Složka C: 10 % hmotn. plynné složky ve formě dutin
Složka D: 8 % hmotn. aditiva na bázi maleinanhydridu
-3 CZ 306882 B6
Příklady variant s použitím přísad:
Varianta 3:
Složka A: 65 % hmotn. polypropylenu
Složka B: 10 % hmotn. přírodních celulózových nebo kokosových vláken
Složka C: 15 % hmotn. plynné složky ve formě dutin
Složka D: 8 % hmotn. aditiva na bázi maleinanhydridu
Složka E: 2 % hmotn. dalších přísad (maziva)
Kompozit se strukturně odlehčenou syntetickou polymemí matricí a přírodními vlákny celulózy nebo kokosu je výhodný pro výrobu tvarově složitých plastových dílů, neboť výrazným způsobem snižuje tvarové deformace plastových dílů při současném snížení hmotnosti. Dalšími výhodami jsou environmentální aspekty a ekonomická úspora při výrobě (zkrácení výrobního cyklu).
Průmyslová využitelnost
Kompozit se strukturně odlehčenou syntetickou polymemí matricí a přírodními vlákny celulózy nebo kokosu podle předloženého technického řešení je vhodný pro výrobu vstřikovaných plastových dílů.

Claims (4)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Kompozit se syntetickou polymemí matricí s přírodním vlákenným plnivem pro výrobu plastových dílů, vyznačující se tím, že kompozit obsahuje od 64 do 86 % hmotn. polypropylenu (PP), 5 až 25 % hmotn. přírodních vláken celulózy nebo kokosu, 4 až 6 % hmotn. aditiva na bázi maleinanhydridu a 5 až 15 % hmotn. plynné složky obsažené v dutinách.
  2. 2. Polymemí kompozit podle nároku 1, vyznačující se tím, že délka přírodních vláken je od 0,2 do 3,0 mm a procentuální distribuce přírodních vláken z hlediska délky je v rozsahu 12 až 19 % hmotn. z celkového hmotnostního obsahu vláken pro délku vláken 0,2 až
    0,3 mm, 31 až 63 % hmotn. z celkového hmotnostního obsahu vláken pro délku vláken 0,4 až
    1,9 mm, 25 až 50 % hmotn. z celkového hmotnostního obsahu vláken pro délku vláken 2,0 až
  3. 3,0 mm.
    3. Polymemí kompozit podle nároku 1, vyznačující se tím, že rozměry dutin v strukturně lehčené polymemí matrici jsou v rozsahu od 5 do 30 pm.
  4. 4. Polymemí kompozit podle nároku 1, vyznačující se tím, že kompozit je doplněn dalšími přísadami, vybranými ze skupiny maziv, anorganických plniv, barviv, UV stabilizátorů, retardérů hoření, antistatik, nukleačních činidel.
CZ2015-867A 2015-12-07 2015-12-07 Polymerní kompozit s přírodními vlákny a lehčenou matricí CZ2015867A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-867A CZ2015867A3 (cs) 2015-12-07 2015-12-07 Polymerní kompozit s přírodními vlákny a lehčenou matricí

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-867A CZ2015867A3 (cs) 2015-12-07 2015-12-07 Polymerní kompozit s přírodními vlákny a lehčenou matricí

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ306882B6 true CZ306882B6 (cs) 2017-08-23
CZ2015867A3 CZ2015867A3 (cs) 2017-08-23

Family

ID=59655735

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2015-867A CZ2015867A3 (cs) 2015-12-07 2015-12-07 Polymerní kompozit s přírodními vlákny a lehčenou matricí

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2015867A3 (cs)

Citations (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1111928A (en) * 1965-11-16 1968-05-01 Shell Int Research A process for the production of foamed polypropylene,and articles produced therefrom
DE20104584U1 (de) * 2001-03-14 2002-07-25 Bledzki Andrzej Verbundwerkstoff
CZ23866U1 (cs) * 2011-12-20 2012-05-24 Technická univerzita v Liberci Kompozitní materiál s přírodními vlákennými plnivy na bázi buničiny pro výrobu plastových dílů
CZ24915U1 (cs) * 2012-08-13 2013-02-11 Technická univerzita v Liberci - Katedra strojírenské technologie, Kompozit s termoplastickou polyolefínickou matricí a vlákny kokosu pro extruzní procesy
CZ2012548A3 (cs) * 2012-08-13 2014-02-26 Technická univerzita v Liberci - Katedra strojírenské technologie, oddělení tváření kovů a zpracování plastů Kompozit s termoplastickou polyolefinickou matricí a vlákny kokosu pro extruzní procesy
CZ26734U1 (cs) * 2013-11-17 2014-04-07 Technická Univerzita V Liberci, Katedra Strojírenské Technologie, Oddělení Tváření Kovů A Zpracování Plastů Kompozitní materiál se syntetickou polymerní matricí a nanoplnivem na bázi kokosu
CZ2013894A3 (cs) * 2013-11-18 2015-05-27 Technická Univerzita V Liberci, Katedra Strojírenské Technologie, Oddělení Tváření Kovů A Zpracování Plastů Kompozitní materiál se syntetickou polymerní matricí a nanoplnivem na bázi kokosu

Patent Citations (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1111928A (en) * 1965-11-16 1968-05-01 Shell Int Research A process for the production of foamed polypropylene,and articles produced therefrom
DE20104584U1 (de) * 2001-03-14 2002-07-25 Bledzki Andrzej Verbundwerkstoff
CZ23866U1 (cs) * 2011-12-20 2012-05-24 Technická univerzita v Liberci Kompozitní materiál s přírodními vlákennými plnivy na bázi buničiny pro výrobu plastových dílů
CZ24915U1 (cs) * 2012-08-13 2013-02-11 Technická univerzita v Liberci - Katedra strojírenské technologie, Kompozit s termoplastickou polyolefínickou matricí a vlákny kokosu pro extruzní procesy
CZ2012548A3 (cs) * 2012-08-13 2014-02-26 Technická univerzita v Liberci - Katedra strojírenské technologie, oddělení tváření kovů a zpracování plastů Kompozit s termoplastickou polyolefinickou matricí a vlákny kokosu pro extruzní procesy
CZ26734U1 (cs) * 2013-11-17 2014-04-07 Technická Univerzita V Liberci, Katedra Strojírenské Technologie, Oddělení Tváření Kovů A Zpracování Plastů Kompozitní materiál se syntetickou polymerní matricí a nanoplnivem na bázi kokosu
CZ2013894A3 (cs) * 2013-11-18 2015-05-27 Technická Univerzita V Liberci, Katedra Strojírenské Technologie, Oddělení Tváření Kovů A Zpracování Plastů Kompozitní materiál se syntetickou polymerní matricí a nanoplnivem na bázi kokosu

Non-Patent Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Title
A.K. Bledzki, O. Faruk: "Injection moulded microcellular wood fibre-polypropylene composites" Composites: Part A37, 1358-1367 (2006) *
Q.A.Acton (Gen.Ed.): "Polyenes - Advanced in Research and Application", 2012 Ed., Chapter 1, Polypropylenes, s. 172-173, Scholarly Editions, Atlanta, ISBN: 978-1-4649-9397-8; https://books.google.cz/books?=Iq19me8JStUC&pg= PP1&lpg=PP1&dq=polyenes+2012+edition+Acton&source=bl&ots=h4dzyV3CeW&sig=b-ILyQ-1H4Y8NaCfEv4mQphOAUM&hl=cs&sa=X&ved=0ahUKEwiNlKOhyobNAhXEVhoKHRHkCeAQ6AEIIjAA#v= onepage&q=polyenes%202012%20edition%20Acton&f=false *
R.Malkapuram et al: "Recent Development in Natural Fiber Reinforced Polypropylene Composite" Journal of Reinforced Platics and Composites 28 (10), 1169-1189 (2009) *
T. Kuboki : "Foaming behavior of cellulose fiber-reinforced polypropylene composites in extrusion" Journal of Cellular Plastics, 50 (2), 113-128 (2014) *

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2015867A3 (cs) 2017-08-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Li et al. Recent advancements of plant-based natural fiber–reinforced composites and their applications
Kumar et al. Light-weight high-strength hollow glass microspheres and bamboo fiber based hybrid polypropylene composite: A strength analysis and morphological study
Naik et al. A review on natural fiber composite material in automotive applications
Hassan et al. Kenaf fiber composite in automotive industry: an overview
Njuguna et al. Natural fibre-reinforced polymer composites and nanocomposites for automotive applications
CA2560349C (en) Manufacturing process for hybrid organic and inorganic fibre-filled composite materials
Jeyanthi et al. Influence of natural long fiber in mechanical, thermal and recycling properties of thermoplastic composites in automotive components
Maurya et al. Advances towards development of industrially relevant short natural fiber reinforced and hybridized polypropylene composites for various industrial applications: a review
CZ306882B6 (cs) Polymerní kompozit s přírodními vlákny a lehčenou matricí
CZ29526U1 (cs) Polymerní kompozit s přírodními vlákny a lehčenou matricí
CN102850647A (zh) 天然植物纤维塑料的制备方法
CZ29734U1 (cs) Hybridní polymerní kompozit s přírodními a skleněnými vlákny
CZ2015866A3 (cs) Hybridní polymerní kompozit s přírodními a skleněnými vlákny
CZ29559U1 (cs) Hybridní polymerní kompozit s vlákny přírodního původu a skleněnými dutými kuličkami
Philip et al. Plant Fiber-Based Composites
Ghasemi et al. Polypropylene/Plant‐Based Fiber Biocomposites and Bionanocomposites
CZ2012548A3 (cs) Kompozit s termoplastickou polyolefinickou matricí a vlákny kokosu pro extruzní procesy
CZ307081B6 (cs) Hybridní kompozitní materiál se syntetickou polymerní matricí, vlákny konopí a skleněnými dutými kuličkami
CZ30800U1 (cs) Jednospínačový napěťový měnič s eliminací rozptylu transformátoru
WO2015039635A1 (en) Composite with polyolefinic thermoplastic matrix and fibers of coconut for extrusion processes
Aliyeva et al. Interfacial engineered design of upcycled graphene and hemp fiber reinforced polypropylene compounds as an injection grade for overmoulding process with bio-based prepregs
CZ24915U1 (cs) Kompozit s termoplastickou polyolefínickou matricí a vlákny kokosu pro extruzní procesy
Friedrich et al. Long fiber-reinforced thermoplastic composites in automotive applications
Stawecki et al. New technologies of enhanced plastic for use in rail vehicles to reduce noise emissions
CZ2013420A3 (cs) Kompozitní materiál se syntetickou polymerní matricí a vlákny banánovníku