CZ24915U1 - Kompozit s termoplastickou polyolefínickou matricí a vlákny kokosu pro extruzní procesy - Google Patents
Kompozit s termoplastickou polyolefínickou matricí a vlákny kokosu pro extruzní procesy Download PDFInfo
- Publication number
- CZ24915U1 CZ24915U1 CZ201226532U CZ201226532U CZ24915U1 CZ 24915 U1 CZ24915 U1 CZ 24915U1 CZ 201226532 U CZ201226532 U CZ 201226532U CZ 201226532 U CZ201226532 U CZ 201226532U CZ 24915 U1 CZ24915 U1 CZ 24915U1
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- composite
- weight
- fibers
- natural
- coconut fibers
- Prior art date
Links
Landscapes
- Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
Description
Oblast techniky
Technické řešení se týká polymemího kompozitu s termoplastickou polyolefinickou matricí s přírodními vlákennými plnivy kokosu určeného pro technologie vytlačování (technologie extruze) pro výrobu plastových dílů a polotovarů s vyšší přidanou hodnotou.
Dosavadní stav techniky
Polymemí materiály a jejích kompozity patří k nejprogresivněji se rozvíjejícím se materiálům, protože polymemí materiály představují nej významnější segment výroby a spotřeby podle objemu mezi všemi technickými materiály a nelze pochybovat o tom, že jsou klíčové pro moderní technickou společnost. Současný vývoj polymemích materiálů a jejich technologií zpracování bude pokračovat ve stále větším objemu a úspěch jednotlivých materiálů vyvinutých základním a aplikovaným výzkumem bude v rozhodující míře ovlivněn poměrem mezi cenou a užitnou hodnotou materiálu. Do této oblasti výzkumu patří i náhrada skelných vláken vlákny přírodními, které jsou z environmentálního hlediska předmětem zájmu polymemích zpracovatelů. Aplikace přírodních vláken je významnou materiálovou obměnou, která tradičně směřuje nejenom do automobilového průmyslu, ale i do oblastí spotřebního průmyslu, zdravotnických aplikací, apod. Výhodou přírodních vláken, při srovnání s ostatními vláknitými materiály používanými pri výrobě kompozitů, je jejich nízká hmotnost, nízká abraze zabraňující opotřebení zpracovatelských strojů, spalitelnost, netoxičnost, biodegradabilita, dobré tepelné a fyzikální vlastnosti, snadná a bezproblémová recyklace a především nízká cena, nezávislá na ceně ropy. Výhodou je i možnost aplikovat další technologie povrchových úprav, jako je potisk, lakování, koextruze, apod., bezproblémové dělení bez zničení a opotřebení nástrojů.
Přírodní vlákna jsou v průmyslu používána nyní jako výztuž tvarovaných velkoplošných dílů, např. dřevěné piliny, obsahující vlákna celulózy a netkané lnové materiály s polypropylenem. Výroba dřevovláknitého materiálu je na dosti vysoké úrovni. Je však třeba zdůraznit, že se jedná prakticky pouze o výrobky vzniklé lisováním, vytlačováním. V současnosti se vláknité materiály stále více prosazují i v oblasti vstřikování, ale největší rozmach nastal asi u technologie extruze, kde jsou typickými výrobky plotové tyče, bednění, duté profily, desky, palety, lišty, apod.
Z historického hlediska lze aplikaci kompozitů datovat od roku 1908, kdy bylo poprvé použito kompozitního materiálu na bázi fenolické pryskyřice zpevněné dřevěnou moučkou (L. Baekeland). Vývojem skelných vláken u firmy Owens-Illincis Glass Co. (1933) se postupně objevují první aplikace tzv. sklolaminátů, tj, polymemích kompozitů se skelnými vlákny, např, kryty radaru letadel (1942) nebo díly karosérie osobních automobilů (1956, fy. Citroen), apod. Kromě skelných vláken jsou během vývoje polymemích kompozitů aplikována jako výztuž také vlákna uhlíková, borová, keramická, aj. Skrytou realitou dneška je použití přírodních vláken a to pro výrobu polymemích kompozitů používaných k výrobě profilů, desek, velkoplošných dílů vnitřního polstrování a vnějších dílů karoserií automobilů a dalších dopravních technologií. Vytlačování polymerů s vláknitou výztuží od roku 1995 prudce narůstá. Obor se v posledních letech aktivně ukázal na veletrhu Interzum v Kolíně nad Rýnem. V USA vzrostl objem výroby vytlačovaných přírodních vláken na současnou úroveň zhruba 400 000 tun za rok. Zpracováním dřeva a celulózy na vlákno vyrobí specializované podniky v SRN ročně více než 370 000 tun vlákniny. Podíl biokompozitů každoročně narůstá, ale technických řešení ve srovnání se syntetickými produkty stále ještě není tolik.
Nejpoužívanějším přírodním vláknem pro extruzi je dřevo, ale používají se i jiné vláknité materiály, jako např. bambus, konopí, sisal, seno, sláma, atd. Vláknitý materiál je vyrobený převážně jenom ze smrku anebo ze smrku s příměsí jedle, borovice, buku a dubu. Obchodní názvy takovýchto produktů jsou potom např. Polywood, Bestwood nebo Lignocel. Základem konečného
-1 CZ 24915 Ul produktu jsou vlákna přesně definované kvality. Pro dosažení vysokých pevností se doporučují převážně měkká dřeva.
Navržené technické řešení reaguje na vzrůstající poptávku a požadavky na kompozitní materiály s vláknitým plnivem, které jsou však v České republice doposud velmi málo rozšířené. Tlak na aplikace takovýchto materiálů neustále vzrůstá, a to nejenom v důsledku ekonomické situace (cena ropy se neustále mění), nejenom v důsledku možností ovlivnění konečných a užitných vlastností výrobků (rozměrová stabilita, zvýšení pevnosti, snadná zpracovatelnost), ale i z hlediska klimatických změn (téměř neřešená recyklace současných dílů ze syntetických plastů, spalování syntetických plastů, skládkování).
Podstata technického řešení
Technické řešení si dává za cíl vytvoření kompozitu s cíleným složením termoplastické polyolefinické matrice, aditiva a vlákenného plniva na bázi přírodních materiálů pro zlepšení konečných a užitných vlastností plastových dílů a s ekologicky mnohem nižší zatížitelností oproti 100% syntetickým produktům. Podstata technického řešeni spočívá v tom, že kompozit obsahuje od 45 do 87 hmotnostních % polypropylenu nebo polyethylenu pro extruzní procesy, 10 až 50 hmotnostních % přírodních vláken kokosu (délka vláken od 0,2 do 3 mm) a 3 až 5 hmotnostních % aditiva na bázi maleinanhydridu.
Takto připravený kompozit může být dle požadavků na konečné a užitné vlastnosti dílů a polotovarů nebo dle požadavků procesu doplněn dalšími přísadami, jako jsou maziva, anorganická plniva, barviva, UV stabilizátory, biocidy, retardéry hoření, apod. Toto procentuální doplnění může být provedeno z hlediska snížení hmotnostních % přírodních vláken anebo z hlediska snížení hmotnostních % polypropylenu nebo polyethylenu.
Základem kompozitu jsou kokosová vlákna potřebné definované kvality z hlediska následných účinků teplot a smykového namáhání během procesu přípravy vláken, procesu granulace a dalšího postupného zpracování. Získaný kompozit je standardně dodáván ve formě granulí z hlediska dobré sypné hmotnosti a snížení prašnosti a je určen zejména pro technologické procesy vytlačování (technologie extruze), aleje použitelný i pro další technologie pro zpracování plastů. Příklady provedení technického řešení
Polymemí kompozit s termoplastickou syntetickou polyolefinickou matricí s přírodními vlákennými plnivy kokosu je popsán na následujících příkladech včetně uvedení vhodné aplikace, přičemž složku A tvoří polypropylen nebo polyethylen, složku B přírodní vlákna kokosu (délka vláken od 0,2 do 3 mm), složku C aditivum na bázi maleinanhydridu, resp. složku D přísady.
Varianty bez přísad:
Varianta 1:
Složka A: 87 hmotnostních % polypropylenu nebo polyethylenu
Složka B: 10 hmotnostních % přírodních vláken kokosu
Složka C: 3 hmotnostní % aditiva na bázi maleinanhydridu.
Varianta 2;
Složka A: 77 hmotnostních % polypropylenu nebo polyethylenu
Složka B: 20 hmotnostních % přírodních vláken kokosu
Složka C: 3 hmotnostní % aditiva na bázi maleinanhydridu.
Varianta 3:
Složka A: 67 hmotnostních % polypropylenu nebo polyethylenu
Složka B: 30 hmotnostních % přírodních vláken kokosu
Složka C: 3 hmotnostní % aditiva na bázi maleinanhydridu.
-2 CZ 24915 Ul
Varianty použitím přísad:
Varianta 4:
Složka A: 75 hmotnostních % polypropylenu nebo polyethylenu Složka B: 20 hmotnostních % přírodních vláken kokosu
Složka C: 3 hmotnostní % aditiva na bázi maleinanhydridu Složka D: 2 hmotnostní % dalších přísad (barvivo).
Varianta 5:
Složka A: 77 hmotnostních % polypropylenu nebo polyethylenu Složka Β: 18 hmotnostních % přírodních vláken kokosu io Složka C: 3 hmotnostní % aditiva na bázi maleinanhydridu Složka D: 2 hmotnostní % dalších přísad (UV stabilizátor).
Polymemí kompozit s termoplastickou polyolefinickou matricí s přírodními vlákennými plnivy kokosu lze s výhodou použít pro výrobu plastových dílů a polotovarů hlavně technologií vytlačování (technologie extruze), které se vyznačují lepšími užitnými a konečnými vlastnostmi, např.
mechanické vlastnosti, tepelné a fyzikální vlastnosti, rozměrová stabilita, bezproblémová recyklace, atd., ekonomickou úsporou, zkrácením výrobních cyklů, environmentálními aspekty, apod. Průmyslová využitelnost
Polymemí kompozit s termoplastickou polyolefinickou matricí s přírodními vlákennými plnivy kokosu podle předloženého technického řešení je vhodný pro výrobu plastových dílů a polotova20 rů technologií vytlačování (technologie extruze), ale i dalšími technologickými procesy pro zpracování plastů.
Claims (2)
- NÁROKY NA OCHRANU1. Kompozit s termoplastickou polyolefinickou matricí a vlákny kokosu pro extruzní procesy, vyznačující se tím, že kompozit obsahuje od 45 do 87 hmotnostních % polypropy25 lénu nebo polyethylenu, 10 až 50 hmotnostních % přírodních vláken kokosu (délka vláken od 0,2 do 3 mm) a 3 až 5 hmotnostních % aditiva na bázi maleinanhydridu.
- 2. Kompozit s termoplastickou polyolefinickou matricí a vlákny kokosu pro extruzní procesy podle nároku 1, vyznačující se tím, že kompozit je doplněn dalšími přísadami, jako jsou maziva, anorganická plniva, barviva, UV stabilizátory, biocidy, retardéry hoření, apod. kdy30 toto procentuální doplnění je provedeno z hlediska snížení hmotnostních % přírodních vláken a/nebo z hlediska snížení hmotnostních % polypropylenu nebo polyethylenu.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ201226532U CZ24915U1 (cs) | 2012-08-13 | 2012-08-13 | Kompozit s termoplastickou polyolefínickou matricí a vlákny kokosu pro extruzní procesy |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ201226532U CZ24915U1 (cs) | 2012-08-13 | 2012-08-13 | Kompozit s termoplastickou polyolefínickou matricí a vlákny kokosu pro extruzní procesy |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ24915U1 true CZ24915U1 (cs) | 2013-02-11 |
Family
ID=47713722
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ201226532U CZ24915U1 (cs) | 2012-08-13 | 2012-08-13 | Kompozit s termoplastickou polyolefínickou matricí a vlákny kokosu pro extruzní procesy |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CZ (1) | CZ24915U1 (cs) |
Cited By (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CZ306882B6 (cs) * | 2015-12-07 | 2017-08-23 | Technická Univerzita V Liberci, Katedra Strojírenské Technologie, Oddělení Tváření Kovů A Zpracování Plastů | Polymerní kompozit s přírodními vlákny a lehčenou matricí |
-
2012
- 2012-08-13 CZ CZ201226532U patent/CZ24915U1/cs not_active IP Right Cessation
Cited By (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CZ306882B6 (cs) * | 2015-12-07 | 2017-08-23 | Technická Univerzita V Liberci, Katedra Strojírenské Technologie, Oddělení Tváření Kovů A Zpracování Plastů | Polymerní kompozit s přírodními vlákny a lehčenou matricí |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
Senthilkumar et al. | Mechanical properties evaluation of sisal fibre reinforced polymer composites: A review | |
Kuo et al. | Effects of material compositions on the mechanical properties of wood–plastic composites manufactured by injection molding | |
Ratanawilai et al. | Influence of wood species and particle size on mechanical and thermal properties of wood polypropylene composites | |
Bledzki et al. | Processing techniques for natural-and wood-fibre composites | |
KR101429743B1 (ko) | 산업 자재, 건자재와 농자재 용도의 재활용 자재와 그 제조 방법 | |
WO2011130780A1 (en) | Cellulose fibre-polymer composite material | |
Kaczmar et al. | Use of natural fibres as fillers for polymer composites | |
CZ2012548A3 (cs) | Kompozit s termoplastickou polyolefinickou matricí a vlákny kokosu pro extruzní procesy | |
CZ24915U1 (cs) | Kompozit s termoplastickou polyolefínickou matricí a vlákny kokosu pro extruzní procesy | |
CZ306879B6 (cs) | Biokompozit s PLA matricí a vlákny banánovníku | |
WO2015039635A1 (en) | Composite with polyolefinic thermoplastic matrix and fibers of coconut for extrusion processes | |
CZ307081B6 (cs) | Hybridní kompozitní materiál se syntetickou polymerní matricí, vlákny konopí a skleněnými dutými kuličkami | |
CZ307078B6 (cs) | Polymerní kompozit se skleněnými dutými mikrokuličkami a uhlíkovými vlákny | |
Mitaľová et al. | Matrices in Wood Plastic Composites: A Concise Review | |
Philip et al. | Plant Fiber-Based Composites | |
CZ2013420A3 (cs) | Kompozitní materiál se syntetickou polymerní matricí a vlákny banánovníku | |
CZ29734U1 (cs) | Hybridní polymerní kompozit s přírodními a skleněnými vlákny | |
CZ306882B6 (cs) | Polymerní kompozit s přírodními vlákny a lehčenou matricí | |
Gautam | Characteristics of Reprocessed Wood Plastic Composites | |
CZ2015866A3 (cs) | Hybridní polymerní kompozit s přírodními a skleněnými vlákny | |
CZ23866U1 (cs) | Kompozitní materiál s přírodními vlákennými plnivy na bázi buničiny pro výrobu plastových dílů | |
CZ29526U1 (cs) | Polymerní kompozit s přírodními vlákny a lehčenou matricí | |
CZ25823U1 (cs) | Kompozitní materiál se syntetickou polymerní matricí a vlákny banánovníku | |
CZ29559U1 (cs) | Hybridní polymerní kompozit s vlákny přírodního původu a skleněnými dutými kuličkami | |
Grüneberg | Wood polymer composites (WPC)-processing technologies, chemical modification of wood and natural fiber components and improvement of selected properties |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
FG1K | Utility model registered |
Effective date: 20130211 |
|
ND1K | First or second extension of term of utility model |
Effective date: 20160805 |
|
ND1K | First or second extension of term of utility model |
Effective date: 20190805 |
|
MK1K | Utility model expired |
Effective date: 20220813 |