CZ306619B6 - Záznamový nosič a způsob výroby nosiče - Google Patents

Záznamový nosič a způsob výroby nosiče Download PDF

Info

Publication number
CZ306619B6
CZ306619B6 CZ2003-2904A CZ20032904A CZ306619B6 CZ 306619 B6 CZ306619 B6 CZ 306619B6 CZ 20032904 A CZ20032904 A CZ 20032904A CZ 306619 B6 CZ306619 B6 CZ 306619B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
track
deflection
fluctuating
period
information
Prior art date
Application number
CZ2003-2904A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ20032904A3 (cs
Inventor
Cornelis M. Schep
Original Assignee
Koninklijke Philips Electronics N. V.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Koninklijke Philips Electronics N. V. filed Critical Koninklijke Philips Electronics N. V.
Publication of CZ20032904A3 publication Critical patent/CZ20032904A3/cs
Publication of CZ306619B6 publication Critical patent/CZ306619B6/cs

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G11INFORMATION STORAGE
    • G11BINFORMATION STORAGE BASED ON RELATIVE MOVEMENT BETWEEN RECORD CARRIER AND TRANSDUCER
    • G11B7/00Recording or reproducing by optical means, e.g. recording using a thermal beam of optical radiation by modifying optical properties or the physical structure, reproducing using an optical beam at lower power by sensing optical properties; Record carriers therefor
    • G11B7/24Record carriers characterised by shape, structure or physical properties, or by the selection of the material
    • G11B7/2407Tracks or pits; Shape, structure or physical properties thereof
    • G11B7/24073Tracks
    • G11B7/24082Meandering
    • GPHYSICS
    • G11INFORMATION STORAGE
    • G11BINFORMATION STORAGE BASED ON RELATIVE MOVEMENT BETWEEN RECORD CARRIER AND TRANSDUCER
    • G11B7/00Recording or reproducing by optical means, e.g. recording using a thermal beam of optical radiation by modifying optical properties or the physical structure, reproducing using an optical beam at lower power by sensing optical properties; Record carriers therefor
    • G11B7/007Arrangement of the information on the record carrier, e.g. form of tracks, actual track shape, e.g. wobbled, or cross-section, e.g. v-shaped; Sequential information structures, e.g. sectoring or header formats within a track
    • GPHYSICS
    • G11INFORMATION STORAGE
    • G11BINFORMATION STORAGE BASED ON RELATIVE MOVEMENT BETWEEN RECORD CARRIER AND TRANSDUCER
    • G11B20/00Signal processing not specific to the method of recording or reproducing; Circuits therefor
    • G11B20/10Digital recording or reproducing
    • GPHYSICS
    • G11INFORMATION STORAGE
    • G11BINFORMATION STORAGE BASED ON RELATIVE MOVEMENT BETWEEN RECORD CARRIER AND TRANSDUCER
    • G11B7/00Recording or reproducing by optical means, e.g. recording using a thermal beam of optical radiation by modifying optical properties or the physical structure, reproducing using an optical beam at lower power by sensing optical properties; Record carriers therefor
    • G11B7/004Recording, reproducing or erasing methods; Read, write or erase circuits therefor
    • G11B7/005Reproducing
    • G11B7/0053Reproducing non-user data, e.g. wobbled address, prepits, BCA

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Optical Recording Or Reproduction (AREA)
  • Optical Record Carriers And Manufacture Thereof (AREA)
  • Signal Processing For Digital Recording And Reproducing (AREA)

Abstract

Záznamový nosič obsahuje servostopu (4) vyznačující informační stopu (9) určenou pro záznam informačních bloků reprezentovaných značkami, majícími délky vyjádřené v kanálových bitech, přičemž tato servostopa (4) má kolísavé vychylování (wobble), které je periodickou výchylkou fyzikálního parametru, a servostopa tvoří soustředný nebo spirálový obrazec v podstatě souběžných stop při rozteči (t). Vzhledem k přeslechu existuje výchylka v signálu kolísavého vychylování nazývaná ráz kolísavého vychylování. Rozteč (t) stop a délka periody (p) kolísavého vychylování mají vzájemný vztah takový, že 2.pi.t/p .2vlna. n+1/2, kde n je celé číslo. Volba má za následek snížený ráz kolísavého vychylování. Řešení se také týká způsobu výroby výše uvedeného záznamového nosiče, při kterém se nosič opatřuje výše uvedenou servostopou (4), stopu (9).

Description

Záznamový nosič a způsob výroby nosiče
Oblast techniky
Vynález se týká nosiče záznamu, obsahujícího servostopu vyznačující informační stopu určenou pro záznam informačních bloků reprezentovaných značkami majícími délky vyjádřené v kanálových bitech, přičemž tato servostopa má kolísavé vychylování (wobble), které je periodickou výchylkou fyzikálního parametru, a servostopa tvoří soustředný nebo spirálový obrazec v podstatě souběžných stop při rozteči t.
Vynález se vztahuje k záznamovému a/nebo přehrávacímu zařízení obsahujícímu prostředky pro zápis a/nebo čtení informačních bloků, reprezentovaných značkami majícími délky vyjádřené v kanálových bitech v informační stopě na záznamovém nosiči, přičemž zařízení obsahuje prostředky pro skenování stopy a znovuzískávání informace z nosiče.
Vynález se dále týká způsobu výroby záznamového nosiče.
Dosavadní stav techniky
Záznamový nosič a zařízení typu definovaného v úvodním odstavci, pro čtení a/nebo záznam informace, jsou známé ze spisu WO 00/43996 (PHN 17323). Informace je kódovaná do informačního signálu, který obsahuje časové kódy a může být rozdělen podle těchto časových kódů do informačních bloků, přičemž časové kódy se používají jako adresy jako u CD-ROM nebo DVD+RW. Záznamový nosič má servostopu, obvykle nazývanou předdrážka, pro vyvolávání servosignálů při skenování stopy. U předdrážky se mění fyzikální parametr, například radiální poloha, čímž vzniká tak zvané kolísavé vychylování (wobble). Během skenování stopy vede toto kolísavé vychylování k vychylování servosignálů a může se vytvářet signál kolísavého vychylování.
Problémem známého systému je, že signál kolísavého vychylování je rušen přeslechem. Tento problém se stává stále více významný u nových záznamových systémů, jako DVD a DVR, protože stopy jsou v těchto systémech s vyšší hustotou blíže k sobě (i když je bráno v úvahu normování optickým parametrem) a zvyšuje se tak přeslech mezi stopami.
Vynález si klade za úkol vytvořit zejména záznamový nosič, v němž by byl efekt přeslechu v signálu kolísavého vychylování zmenšen.
Podstata vynálezu
Předmětem vynálezu je nosič záznamu, obsahující servostopu vyznačující informační stopu určenou pro záznam informačních bloků reprezentovaných značkami majícími délky vyjádřené v kanálových bitech, přičemž tato servostopa má kolísavé vychylování (wobble), které je periodickou výchylkou fyzikálního parametru, a servostopa tvoří soustředný nebo spirálový obrazec v podstatě souběžných stop při rozteči t, přičemž podstata řešení spočívá v tom, že rozteč t stop a délka periody p kolísavého vychylování mají vzájemný vztah takový, že 2πΐ/ρ ~ n+1/2, kde n je celé číslo. Vynález přináší záznamové a/nebo přehrávací zařízení, obsahující prostředky pro zápis a/nebo čtení informačních bloků, reprezentovaných značkami majícími délky vyjádřené v kanálových bitech v informační stopě na servostopě výše uvedeného záznamového nosiče, přičemž zařízení obsahuje prostředky pro skenování servostopy a znovuzískávání informace ze záznamového nosiče, a dále prostředky pro generování signálu kolísavého vychylování z uvedeného nosiče záznamu.
- 1 CZ 306619 B6
Vynález je založen na následujícím poznatku. Řada optických záznamových formátů obsahuje kolísavé vychylování pro generování zápisových hodin (taktování zápusového signálu). Toto kolísavé vychylování je obvykle převážně monotónní, aby se snížil neklid (jitter) zápisových hodin. Ve formátech s vysokou datovou hustotou, jako DVD a DVR jsou stopy blízko sebe. To má za následek, že skenovací bod (spot) na střední stopě vidí nejen signál z kolísavého vychylování na střední stopě, ale také signály z kolísavých vychylování na sousedních stopách. Ve formátech s konstantní lineární hustotou, jako DVD a DVR-groove only, jsou frekvence kolísavých vychylování na přilehlých stopách, viděné skenovacím místem na střední stopě, poněkud odlišné od frekvence kolísavého vychylování střední stopy vzhledem k poněkud se odlišujícím poloměrům na různých stopách. Tato kombinace přeslechu a kmitočtového rozdílu působí ráz kolísavého vychylování (wobble beat): malou výchylku v amplitudě a fázi kolísavého vychylování.
Podrobnosti výpočtu rázu kolísavého vychylování jsou uvedeny v popisu. Ráz kolísavého vychylování může být problémem. Jednak by měl být signál kolísavého vychylování dostatečně velký pro robustní detekci kolísavého vychylování. Na druhé straně by měl být dostatečně malý, aby nezkresloval vysokofrekvenční data. V ideální situaci by k rázu kolísavého vychylování nemělo dojít. Pro snížení amplitudy rázu kolísavého vychylování se rozteč t stop a perioda p kolísavého vychylování (tj. počet kanálových bitů krát délka kanálového bitu) volí tak, že 2πΐ/ρ ~ n+1/2, kde n je celé číslo.
Další provedení záznamového nosiče se vyznačuje tím, že vztah délky periody kolísavého vychylování a rozteče stop je 0,30 < 2πί/ρ-η <0,70. Není vždy možné zvolit optimální hodnotu 1/2, jak je uvedeno výše. Je tomu tak vzhledem k omezením vyplývajícím z formátu disku (např. celková délka kolísavého vychylování by měla obsahovat celočíselný počet jednotkových výchylek, tj. „vlnek“ neboli period, v záznamovém jednotkovém bloku by měl být celočíselný počet jednotkových výchylek neboli period, atd.). Zejména je n=0 vhodná volba, protože potom je perioda kolísavého vychylování maximální.
Další provedení záznamového nosiče se vyznačuje tím, že délka periody kolísavého vychylování P odpovídá celočíselnému m-násobku délky kanálového bitu. Takový pevný vztah má výhodu v tom, že zápisový systém se může snadno zachytit za detekovaný signál kolísavého vychylování. Příklad vhodného vztahuje rozteč stop 320 nm, délka kanálového bitu 80 nm a délka „vlnky“ neboli jednotkové výchylky neboli periody kolísavého vychylování 69 násobek délky kanálového bitu, což vede k hodnotě (2π.32Ο nm)/(69.80 nm) = 0,364.
Dále vynález navrhuje způsob výroby výše uvedeného záznamového nosiče, při kterém se nosič opatřuje servostopou označující informační stopu určenou pro záznam informačních bloků reprezentovaných značkami majícími délky vyjádřené v kanálových bitech, přičemž tato servostopa se opatřuje periodickým kolísavým vychylováním fyzikálního parametru, přičemž rozteč t stop a perioda p kolísavého vychylování, kde p je počet kanálových bitů na periodu kolísavého vychylování krát délka kanálového bitu, se volí tak, že 2πΐ/ρ ~ n+1/2, kde n je celé číslo.
Objasnění výkresů
Vynález je blíže vysvětlen v následujícím popisu na příkladech provedení s odvoláním na připojené výkresy, ve kterých znázorňuje obr. 1 záznamový nosič opatřený servoobrazcem, obr. 2 rázy kolísavého vychylování, obr. 3 blokové schéma zařízení pro generování bitových hodin, obr. 4 blokové schéma zařízení pro zápis informačních bloků, obr. 5 blokové schéma zařízení pro čtení informačních bloků a obr. 6 vypočítanou modulaci rázů.
Ve výkresech jsou prvky odpovídající již popsaným prvkům označeny stejnými vztahovými značkami.
-2 CZ 306619 B6
Příklady uskutečnění vynálezu
Obr. la znázorňuje diskovitý záznamový nosič 1, opatřený stopou 9 určenou pro záznam, a středovým otvorem 10. Stopa 9 je uspořádána podle spirálovitého obrazce závitů 3. Obr. 1b znázorňuje řez nosičem 1 záznamu, vedený rovinou b-b, kde je transparentní substrát 5 opatřený záznamovou vrstvou 6 a ochrannou vrstvou 7. Záznamová vrstva 6 může být opticky popisovatelná, například změnou fáze, nebo magnetoopticky popisovatelné zařízením pro záznam informace, jako známý přepisovatelný nebo zapisovatelný kompaktní disk CD-Rewritable nebo CD-Recordable. Záznamová vrstva může být také opatřena informací prostřednictvím výrobního procesu, při kterém se nejprve vyrobí master disk, který se následně kopíruje lisováním. Informace jsou organizovány v informačních blocích a jsou reprezentovány opticky snímatelnými značkami ve formě sledu plošek, odrážejících mnoho záření a málo záření, jako například sled pitů rozdílných délek na CD.
V jednom provedení je stopa 9 na záznamovém nosiči přepisovatelného typu vyznačena servoobrazcem, který je vytvářen při výrobě nenabraného záznamového nosiče. Servoobrazec se vytváří například předdrážkou 4, která umožňuje záznamové hlavě sledovat stopu 9 během skenování. Předdrážka 4 může být vytvořena jako hlubší nebo vystupující část, nebo jako materiálová vlastnost odchylující se od okolí. Alternativně může servoobrazec sestávat z prostřídání vyvýšených a hlubších závitů, označovaných jako kombinace landů a drážek, přičemž na závitu dochází k přechodu z landu do drážky a naopak.
Obr. 1c a Id znázorňují dva příklady periodické modulace (kolísavého vychylování) předdrážky. Toto kolísavé vychylování vytváří zvláštní signál ve sledovacím servosenzoru. Kolísavé vychylování je například kmitočtově modulované a v modulaci je zakódována informace polohy (polohová informace) jako adresa, časový kód nebo informace o závitu. Popis přepisovatelného CD systému, který je takto opatřen informací polohy, je možno najít v patentovém spisu US 4 901 300 (PHN 12 398) a US 5 187 699 (PHQ 88 002). Servoobrazec může také sestávat například z pravidelně rozmístěných dílčích obrazců, které periodicky vyvolávají sledovací signály. Tento popis je založen na ukládání informace ve spirálovém stopovém obrazci, který je plněn od vnitřního závitu k vnějšímu závitu, například jako CD-ROM.
Obr. 2 znázorňuje ráz kolísavého vychylování. Je zřetelně patrné, že horní diagramová ukázka, pro niž je 2πί/ρ nejblíže 0,5, vykazuje nejmenší ráz kolísavého vychylování (wobble beat).
Dále bude naznačen výpočet rázu kolísavého vychylování. Předpokládá se následující jednoduchý model pro přeslech mezi kolísavými vychylováními dvou přilehlých stop:
Ipp = a0 cos(2nso/p) + ai cos(2ns|/p) + a_|, cos(2ns_|/p), kde IPP je signál postrk-tah (push-pull), aj(i=-1,0,1) jsou amplitudy signálů kolísavého vychylování střední stopy (i=0) a přilehlých stop (i=-l, 1), jak jsou naměřené skenovacím bodem na střední stopě, Si(i=-1,0,1) jsou celkové délky stop i od vnitřního poloměru k uvažované poloze a p je perioda kolísavého vychylování.
Dále se předpokládá, že stopa je ideální spirála. Potom se poloha podél stopy plně vyznačuje buď délkou s podél stopy, nebo poloměrem r nebo úhlem φ . Má-li spirála rozteč t stop a začíná-li na poloměru rb, platí pro ideální spirálu následující vztah:
s = ir(r2-rb 2)/t, = 2ir(r-rb)/t r = - t + rb-------2ir 2ir fb rb -----ť
2ir
-3 CZ 306619 B6
V praxi nebude spirála na disku nikdy ideální. Je však dostačující, aby byla ideální spirále blízká lokálně, tj. v délkovém měřítku několika otoček. Je potom možné použít vzorce ideální spirály, a to s tím omezením, že výsledky by neměly záviset na přesných hodnotách rb a q>b. Výsledky, které závisí na rb nebo b by vyžadovaly, aby spirála byla ideální po celém disku. Použití výše uvedených vzorců se získají pro celkové délky střední stopy a přilehlých stop následující výsledky:
so = it(ro2-rb2)/t, = ir((ro 2+ t)2- r2 b)/t = sQ + 2πΓο + πύ = sQ + 2u(ro+t/2) = so+ (^o + ^b + s_x = ir((ro 2- t)2- r2 b)/t = so + 2rrro + = sQ - 2ir(rQ-t/2) = so ( +
Kombinováním výše uvedených vzorců se získá následující vyjádření pro signál rázu kolísavého vychylování:
Ipp = aocos( 2ns0/p) + a|Cos(2nS|/p) + a icos(2ns |/p) «Re^e'2“·’ +α^Β' +a_,e/2 ,/p} = Reke'2“·''1+
°o
Je vhodné si povšimnout toho, že je provedeno rozdělení na rychle se měnící signál kolísavého vychylování (vně kulatých závorek) a pomalu se měnící ráz (uvnitř kulatých závorek).
Nyní bude proveden přídavný předpoklad, že přeslech z levé a pravé stopy jsou stejné, tj. a_] = a,. Rázový signál potom může být zapsán jako:
-4CZ 306619 B6 + +Sl «ο A
1+2—cos fao+0»)— «ο L P.
Ráz vyvolává jak amplitudovou modulaci (druhá odmocnina) a tak i fázovou modulaci (exponent). Z těchto výrazů je také snadno patrné, že perioda jednoho rázu se rovná ρ/2πΐ periodám. V DVD+RW je například p=4265,6 nm a t=740 nm, takže je třeba 0,917 otáček pro to, aby se dokončila jedna perioda rázu.
Maximální a minimální hodnoty pro amplitudu rázu se dosáhnou pro:
Z toho potom vyplývá, že amplituda rázuje dána vztahem:
a minimem jednoho z následujících dvou výrazů:
jl zw 1-COS l S’--\ P J jesVU'ze
Z výše uvedených výrazů je zřejmé, že ráz kolísavého vychylování je minimální, když je |cos(n2Kt/p)| minimální, tj. když 2πί/ρ = n+1/2, kde n je celé číslo.
Obr. 3 znázorňuje zařízení pro generování bitových hodin podle vynálezu na základě servostopy záznamového nosiče podle patentového nároku 1, kterým se otáčí motorem 31. Motor 31 se může otáčet pevnou rychlostí nebo může být rychlost otáčení řízena na základě obrazce servostopy. Stopa se skenuje běžným způsobem čtecí hlavou 32 prostřednictvím svazku elektromagnetického io záření. Během čtení se skenuje servostopa a generuje se servosignál pro řízení polohy čtecí hlavou neznázoměným generátorem servosignálů. V zařízení může být informace o disku a závitu znovuzískána ze servosignálů demodulátorem 33, například demodulováním modulace signálu kolísavého vychylování. Modulace může obsahovat adresy nebo nějaké údaje vztahující se k závitu. Informace o závitu obsahuje například číslo N| příslušného závitu a případně také číslo N8 15 příslušného segmentu, která se předávají do počítací jednotky 34.
Dále se ze servosignálů detekují synchronizační prvky, například impulzy v signálu kolísavého vychylování, a to detektorem 36 impulzů. Tyto detekované impulzy jsou připojeny k obvodu fázového závěsu PLL 37, v němž jsou srovnávány s dílem signálu 38 bitových hodin (taktování) 20 na výstupu obvodu fázového závěsu PLL 37. Tento díl je tvořen děličem, který dělí signál 38 bitových hodin vhodným dělitelem X. Dělitel může být fixní hodnota nebo může být vypočítán počítací jednotkou 34 z polohových dat (čísla Nt závitu a případného čísla segmentu Ns) a rozteče stopy, která je známá, například ze standardu (normy) nebo která je přítomná v informaci o disku na záznamovém nosiči. Dělitel X může být vypočítán jednou na otočku a seřízen v děliči 35. 25 V jiném provedení může být dělitel X předem určován nebo vypočítáván méně často nebo častěji, například na segment nebo pásmo. Čím častěji je dělitel seřizován, tím přesněji má signál bitových hodin frekvenci přiřazovanou k radiální poloze a tím přesněji je bitová délka konstantní.
Během kontinuálního skenování zónovaného disku je žádoucí učinit kroky změny v signálu bito30 vých hodin co možná nejméně. Dělitel X může být také vypočítán předem pro požadovanou polohu na základě požadované adresy, například když se vykonává instrukce skoku. V tomto případě počítací jednotka systémové řídicí jednotky získá informaci o čísle závitu a případně o čísle segmentu. Potom je výhodou, když se skok provádí, že bitové hodiny mohou již být nastaveny na novou hodnotu, kterou by měly mít při příchodu do požadované radiální polohy.
Obr. 4 znázorňuje zařízení pro záznam informačních bloků na záznamovém nosiči typu, který je přepisovatelný, například magnetooptickým nebo optickým způsobem (pomocí změny fáze) prostřednictvím svazku elektromagnetického záření. Záznamový nosič je shodný s nosičem znázorněným na obr. 1. Během zápisové operace se vytvářejí na nosiči záznamu značky reprezentující 40 informaci. Zařízení je opatřeno hnacím prostředkem 45 pro otáčení nosičem 1 záznamu, a dále je opatřeno zápisovou hlavou 42 pro skenování stopy. Zařízení je dále opatřeno systémovou řídicí jednotkou 46 pro přijímání povelů z řídicího počítačového systému nebo od uživatele a pro řízení zařízení. K tomuto účelu obsahuje systémová řídicí jednotka například mikroprocesor, programovou paměť a řídicí hradla pro vykonávání postupů popsaných níže a pro řízení těchto prvků.
Systémová řídicí jednotka může být také realizována jako stavový stroj (statě machine) v logických obvodech. Zápisová hlava 42 je polohována v radiálním směru na stopě polohovacím prostředkem 44 při detekování informace polohy ze stopy. Podle známého sledovacího a zaostřovacího způsobu zápisová hlava skenuje stopu, přičemž je například ve sledovacím signálu stopy pří-6CZ 306619 B6 tomná modulace, a to vzhledem ke kolísavému vychylování v servostopě. Sledovací signál se demoduluje a polohová informace, v něm zakódovaná, se znovuzískává v polohovacím prostředku 44 a předává se do systémové řídicí jednotky 46. Radiální poloha zápisové hlavy může být ověřována prostřednictvím znovuzískané polohové informace. Informace předkládaná na vstup zápisového prostředku 41 se v případě potřeby rozděluje do informačních bloků a převádí se na zápisový signál pro zápisovou hlavu 42.
Zápisový prostředek 41 obsahuje například chybový kodér a kanálový kodér. Podle vynálezu je zápisové zařízení opatřeno taktovacím prostředkem 30 pro generování bitových hodin, jak je popsáno výše s odvoláním na obr. 3, který je připojen k zápisovému prostředku 4L Systémová řídicí jednotka 46 řídí polohovací prostředek 44, zápisový prostředek 41 a hnací prostředek 45 a je vybavena pro vypočítávání čísel závitů a úhlové polohy v rámci závitu na základě adresy informačního bloku na základě adresy informačního bloku. Systémová řídicí jednotka vykonává toto počítání v plných bitových délkách (a případných jednoduchých racionálních zlomcích) bez vytváření chyb ze zaokrouhlování.
Obr. 5 znázorňuje čtecí zařízení podle vynálezu pro čtení informačních bloků. Čtecí zařízení je opatřeno hnacím prostředkem 45 pro otáčení diskovitým záznamovým nosičem 1 a dále je opatřeno čtecí hlavou 52 pro skenování stopy na záznamovém nosiči. Čtecí hlava 52 je polohována v radiálním směru na stopě polohovacím prostředkem 44 na základě signálu odvozeného ze značek na záznamovém nosiči. V souladu se známým systémem diferenciální fázové detekce (Differential Phase Detection DPD) a diferenciální časové detekce (Differential Time Detection DTD) může být kupříkladu přijímáno odražené záření na neznázoměném detektoru, který je rozdělen do čtyř dílčích subdetektorů. Určováním fázových nebo časových rozdílů mezi signály subdetektorů může být určena poloha skenovacího místa vzhledem k sérii značek zaznamenaných ve stopě.
Během čtení se signál čtecí hlavy 52 převádí na informaci v čtecím prostředku 43, například obsahujícím kanálový dekodér a korektor chyb. Podle vynálezu je zařízení opatřeno taktovacím prostředkem 30 pro generování bitových hodin, jak je popsáno s odvoláním na obr. 3. Zařízení je dále opatřeno systémovou řídicí jednotkou 46 pro jeho řízení, která má funkce odpovídající funkcím systémové řídicí jednotky zápisového zařízení. Bitové hodiny jsou spojeny s čtecím prostředkem 43 a jsou generovány nezávisle na značkách stopy. To je výhodou tehdy, když je zapisován informační blok následující nepopsanou oblast, protože signál bitových hodin (taktovací signál) před informačním blokem potom již byl nastaven na správnou hodnotu. V čtecích zařízeních běžného typu se signál bitových hodin znovuzískává prostřednictvím fázového závěsu PLL, který potom provádí zachycování na čtecí signál.
V provedení čtecího zařízení podle vynálezu je taktovací prostředek uzpůsoben pro přídavné zachycení (synchronizaci) na značkách. Frekvence bitových hodin (taktovacího signálu) je potom řízena jak polohou, jako na obr. 3, tak i rozdílem mezi taktovacím signálem (signálem bitových hodin) a signálem značek. Řízení polohou má výhodu v tom, že přídavný rozsah zachycování bitových hodin může být do značné míry omezen, protože požadovaná frekvence byla v podstatě vypočítána a nastavena. Korekce fáze a v případě potřeby malá korekce frekvence se potom provedou přídavným zachycováním (lock-in) na základě značek. Přídavné zachycování se provádí řízením taktovacího prostředku 30 pouze vypočítaným blokem a/nebo případně impulzy synchronizujících prvků během skoku nebo když zde nejsou popsané oblasti (tj. oblasti, v nichž byl proveden záznam).
Alternativně je možné začít ze synchronizačních impulzů odvozených od hnacího prostředku 45, jako jsou tachopulzy nebo řídicí pulzy ze synchronního motoru. Když je čtecí hlava 52 uložena na popsané oblasti a mohou být čteny značky, je generován přídavný řídicí signál a veden na řídicí vstup taktovacího prostředku. Tento přídavný řídicí signál se generuje například porovnáváním bitových hodin s čteným signálem ve fázovém komparátoru a na základě fázového rozdílu se upravuje nastavení fázového závěsu PLL v taktovacím prostředku 30. To přináší výhodu v tom,
-7 CZ 306619 B6 že bitové hodiny jsou určovány v podstatě přesně vypočítanou hodnotou, založenou na radiální poloze a na informaci o rozteči stop, čísle závitu a rychlosti otáčení, protože rozsah zachycování (lock-in range) tak může být ve značné míře omezen, takže bitový hodinový signál (taktovací signál) je méně citlivý na poruchy vyvolávané například nečistotami na povrchu nosiče záznamu.
Obr. 6 znázorňuje vypočítanou modulaci rázů. Je uvedena řada numerických příkladů, včetně výsledků experimentu. Modulace rázů je definována jako rozdíl mezi maximální a minimální modulací rázu kolísavého vychylování, dělený maximální amplitudou rázu. Níže uváděná tabulka poskytuje příslušná čísla pro stávající formáty a pro formát (DVR-RW) podle vynálezu. Je třeba poznamenat, že hodnota 2πί/ρ je ve většině známých systémů menší než 0,2, kromě DVD+RW, kde 2πί/ρ = 1,09, a nově navrženého formátu DVR-RW podle vynálezu (poslední sloupec), kde 2πί/ρ = 0,38. Rozsah 0,30 < 2nt/p < 0,70 poskytuje významné zdokonalení vůči všem stávajícím formátům.
CD-RW DVD+RW DVR-RW
Délka kanálového bitu (nm) 277,7 133,3 77,0
Rychlost kanálových bitů (MHz) 4,3 26,2 66,0
Rychlost (m/s) 1,20 3,49 5,08
Kanálových bitů na jednotk. výchylku („vlnku, wobble neboli periodu) kolísavého vychylování 196 32 69
Délka jednotk. výchylky kolísavého vychylování (pm) 54,422 4,266 5,313
Frekvence kolísavého vychylování (kHz) 22,05 817,38 956,52
Rozteč stop (nm) 1600 740 320
2*K*(rozteč stop)/(perioda kolísavého vychylování) 0,18 1,09 0,38
Zde popsaná situace má nejmenší výchylku amplitudy rázového faktoru. Tato situace však odpovídá nejvyšší fázové výchylce rázového faktoru. Výhoda tak závisí na relativní důležitosti fázových a amplitudových výchylek.
I když vynález byl vysvětlen na provedeních používajících modulaci kolísavého vychylování (wobble), může být modulován jakýkoli jiný parametr stopy, například šířka stopy. Rovněž tak je třeba poznamenat, že i když byl popsán jako záznamový nosič optický disk, mohou být použita jiná média, jako magnetický disk nebo pásek. Je také třeba poznamenat, že slovo „obsahující“ nevylučuje přítomnost jiných prvků a kroků než ty, které jsou uvedeny, a že uvedení prvků v jednotném čísle nevylučují přítomnost násobného počtu takových prvků, přičemž vynález může být realizován jak hardwarem, tak i softwarem a více „prostředků“ může být reprezentováno stejným prvkem hardwaru. Vynález se také neomezuje na popsaná provedení, ale spočívá v každém novém znaku nebo kombinaci výše uvedených znaků.

Claims (6)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Záznamový nosič, obsahující servostopu (4) vyznačující informační stopu (9) určenou pro záznam informačních bloků reprezentovaných značkami majícími délky vyjádřené v kanálových bitech, přičemž tato servostopa (4) má kolísavé vychylování (wobble), které je periodickou výchylkou fyzikálního parametru, a servostopa tvoří soustředný nebo spirálový obrazec v podstatě souběžných stop při rozteči (t), vyznačený tím, že rozteč (t) stop a délka periody (p) kolísavého vychylování mají vzájemný vztah takový, že 2πί/ρ ~ n+1 /2, kde n je celé číslo.
  2. 2. Záznamový nosič podle nároku 1, vyznačený tím ho vychylování a rozteče stop je 0,30 < 2πί/ρ-η < 0,70.
  3. 3. Záznamový nosič podle nároku 1, vyznačený tím ho vychylování a rozteče stop je 0,30 < 2πΐ/ρ < 0,70.
    že vztah délky periody kolísavéže vztah délky periody kolísavé-
  4. 4. Záznamový nosič podle nároku 1, vyznačený tím, že délka periody (p) kolísavého vychylování odpovídá celočíselnému m-násobku délky kanálového bitu.
  5. 5. Záznamový nosič podle nároku 4, vyznačený tím, že počet kanálových bitů v periodě kolísavého vychylování je 69.
  6. 6. Způsob výroby záznamového nosiče podle kteréhokoli z nároků 1 až 5, při kterém se nosič opatřuje servostopou (4) vyznačující informační stopu (9) určenou pro záznam informačních bloků reprezentovaných značkami majícími délky vyjádřené v kanálových bitech, přičemž tato servostopa (4) se opatřuje periodickým kolísavým vychylováním fyzikálního parametru, vyznačený tím, že rozteč (t) stop a perioda (p) kolísavého vychylování, kde (p) je počet kanálových bitů na periodu kolísavého vychylování krát délka kanálového bitu, se volí tak, že 2πί/ρ ~ n+1/2, kde n je celé číslo.
CZ2003-2904A 2001-04-24 2002-04-18 Záznamový nosič a způsob výroby nosiče CZ306619B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP01201485 2001-04-24

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20032904A3 CZ20032904A3 (cs) 2004-01-14
CZ306619B6 true CZ306619B6 (cs) 2017-04-05

Family

ID=8180198

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2003-2904A CZ306619B6 (cs) 2001-04-24 2002-04-18 Záznamový nosič a způsob výroby nosiče

Country Status (18)

Country Link
US (2) US7113467B2 (cs)
EP (1) EP1386319B1 (cs)
KR (1) KR100898106B1 (cs)
CN (1) CN1280818C (cs)
AR (1) AR033470A1 (cs)
AT (1) ATE397271T1 (cs)
BR (1) BRPI0205084B1 (cs)
CZ (1) CZ306619B6 (cs)
DE (1) DE60226857D1 (cs)
ES (1) ES2306765T3 (cs)
HK (1) HK1061916A1 (cs)
MX (1) MXPA02012782A (cs)
PL (1) PL203888B1 (cs)
RU (1) RU2280907C2 (cs)
SK (1) SK287715B6 (cs)
TW (1) TWI247284B (cs)
UA (1) UA75642C2 (cs)
WO (1) WO2002086885A1 (cs)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
KR100518540B1 (ko) * 2002-11-12 2005-10-04 삼성전자주식회사 디스크 구동기에서 디스크 타입 식별 장치 및 방법
DE602004014217D1 (de) * 2003-06-10 2008-07-17 Thomson Licensing Verfahren für die Wiedergewinnung von Land Vorvertiefung
JP2006236420A (ja) * 2005-02-22 2006-09-07 Toshiba Corp 記憶媒体、再生方法及び記録方法
CN101514909B (zh) * 2008-02-22 2011-07-27 鸿富锦精密工业(深圳)有限公司 光学编码盘以及相应的光学编码器

Citations (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0801382A2 (en) * 1996-04-11 1997-10-15 Matsushita Electric Industrial Co., Ltd. Optical information recording/reproducing device and method for recording/reproducing information
EP0893794A2 (en) * 1997-07-24 1999-01-27 Sony Corporation Optical recording media and recording thereon
JP2000163809A (ja) * 1998-11-20 2000-06-16 Yamaha Corp 記録可能型clv方式光ディスクおよびその記録装置
WO2000043996A1 (en) * 1999-01-25 2000-07-27 Koninklijke Philips Electronics N.V. Record carrier and apparatus for scanning the record carrier
US6266318B1 (en) * 1999-04-15 2001-07-24 Yamaha Corporation CLV-type recordable optical disk and apparatus for recording information onto the optical disk

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5187699A (en) * 1988-01-22 1993-02-16 U.S. Philips Corporation Method and apparatus for successively recording two EFM-modulated signals enabling detection of boundary condition for transitioning between signals
NL8800151A (nl) * 1988-01-22 1989-08-16 Philips Nv Werkwijze en inrichting voor het optekenen van een informatiesignaal.
JPH04307471A (ja) * 1991-04-05 1992-10-29 Pioneer Electron Corp 線速度一定型光ディスク、線速度一定型光ディスクの記録方法及び線速度一定型光ディスクの倍密度記録方法
JP2856390B2 (ja) * 1996-07-26 1999-02-10 株式会社日立製作所 情報記録媒体及びそれを用いた記録再生方法
JP3555055B2 (ja) * 1997-04-07 2004-08-18 パイオニア株式会社 プリピット検出装置及び情報記録装置
TW577068B (en) * 2000-10-10 2004-02-21 Hitachi Ltd Optical disk
US7002895B1 (en) * 2000-11-18 2006-02-21 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Optical disk having zone constant angular velocity wobble

Patent Citations (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0801382A2 (en) * 1996-04-11 1997-10-15 Matsushita Electric Industrial Co., Ltd. Optical information recording/reproducing device and method for recording/reproducing information
EP0893794A2 (en) * 1997-07-24 1999-01-27 Sony Corporation Optical recording media and recording thereon
JP2000163809A (ja) * 1998-11-20 2000-06-16 Yamaha Corp 記録可能型clv方式光ディスクおよびその記録装置
WO2000043996A1 (en) * 1999-01-25 2000-07-27 Koninklijke Philips Electronics N.V. Record carrier and apparatus for scanning the record carrier
US6266318B1 (en) * 1999-04-15 2001-07-24 Yamaha Corporation CLV-type recordable optical disk and apparatus for recording information onto the optical disk

Also Published As

Publication number Publication date
WO2002086885A1 (en) 2002-10-31
BR0205084A (pt) 2003-03-18
RU2280907C2 (ru) 2006-07-27
AR033470A1 (es) 2003-12-17
RU2003133983A (ru) 2005-02-10
UA75642C2 (uk) 2006-05-15
ES2306765T3 (es) 2008-11-16
PL363284A1 (en) 2004-11-15
US20060256705A1 (en) 2006-11-16
KR100898106B1 (ko) 2009-05-18
TWI247284B (en) 2006-01-11
CN1280818C (zh) 2006-10-18
HK1061916A1 (en) 2004-10-08
US7397757B2 (en) 2008-07-08
CZ20032904A3 (cs) 2004-01-14
US7113467B2 (en) 2006-09-26
EP1386319A1 (en) 2004-02-04
ATE397271T1 (de) 2008-06-15
PL203888B1 (pl) 2009-11-30
KR20030013454A (ko) 2003-02-14
MXPA02012782A (es) 2003-05-15
US20030007440A1 (en) 2003-01-09
BRPI0205084B1 (pt) 2015-08-18
CN1462444A (zh) 2003-12-17
SK13092003A3 (sk) 2004-08-03
EP1386319B1 (en) 2008-05-28
DE60226857D1 (de) 2008-07-10
SK287715B6 (en) 2011-07-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP4653315B2 (ja) 記録担体及び記録担体を走査するための装置
BG63925B1 (bg) Носител на запис, възпроизвеждащо устройство и метод за запис на информация
CN1117354C (zh) 光盘和用于扫描这种光盘的装置
US7085209B2 (en) Record carrier having a servo track with non-modulated parts at a first frequency and modulated parts at a second frequency, and apparatus for scanning the record carrier
US7397757B2 (en) Record carrier with a servo track having wobble with reduced cross-talk and an apparatus for scanning the record carrier
CN100568364C (zh) 记录载体和用于扫描该记录载体的装置
KR19990082315A (ko) 정보의 기억 및 재생 시스템
KR20020095263A (ko) 기록매체와 기록매체 주사장치

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20190418