CZ305610B6 - Zařízení pro vzdálené sledování vodních živočichů - Google Patents

Zařízení pro vzdálené sledování vodních živočichů Download PDF

Info

Publication number
CZ305610B6
CZ305610B6 CZ2014-608A CZ2014608A CZ305610B6 CZ 305610 B6 CZ305610 B6 CZ 305610B6 CZ 2014608 A CZ2014608 A CZ 2014608A CZ 305610 B6 CZ305610 B6 CZ 305610B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
arm
platform
vessel
transmitter
carrier
Prior art date
Application number
CZ2014-608A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2014608A3 (cs
Inventor
Jan Kubečka
Michal Tušer
Vojtěch Komárek
Original Assignee
Biologické centrum AV ČR, v.v.i.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Biologické centrum AV ČR, v.v.i. filed Critical Biologické centrum AV ČR, v.v.i.
Priority to CZ2014-608A priority Critical patent/CZ305610B6/cs
Publication of CZ2014608A3 publication Critical patent/CZ2014608A3/cs
Publication of CZ305610B6 publication Critical patent/CZ305610B6/cs

Links

Landscapes

  • Measurement Of Velocity Or Position Using Acoustic Or Ultrasonic Waves (AREA)
  • Farming Of Fish And Shellfish (AREA)

Abstract

V zařízení (1) pro vzdálené sledování vodních živočichů (12) pomocí echolotu s alespoň jedním vysílačem (3) pro sledování vodních živočichů (12) směrem zdola nahoru je vysílač (3) uspořádán na nosném prostředku (13) spojeném s nosným plavidlem (2) plujícím na hladině (16) vody a opatřeným alespoň jedním pohonem nosného prostředku (13). Nosný prostředek (13) je tvořen alespoň jedním ramenem (5, 5´), uspořádaným před přídí nosného plavidla (2), kde rameno (5, 5´) je na nosném plavidle (2) uloženo s možností změny polohy. V transportní poloze je uspořádáno v podstatě vodorovně nad hladinou vody (16). V pracovní poloze je zanořeno pod hladinou (16) vody s možností změny délky vyložení (L) před příď nosného plavidla (2) a změny úhlu (.alfa.) zanoření pod hladinu (16) vody. Vysílač (3) je uspořádán v koncové oblasti ramene (5, 5´) na platformě (14) opatřené náklonometrem (30) a prostředkem pro udržování konstantní vertikální polohy signálu vysílače (3) během sledování. Koncová oblast ramene (5, 5´) je dále opatřena alespoň jedním pojezdovým kolem (15).

Description

Zařízení pro vzdálené sledování vodních živočichů
Oblast techniky
Vynález se týká zařízení pro vzdálené sledování vodních živočichů, zejména ryb, kde sledování se provádí pomocí echolotu s alespoň jedním vysílačem sledujícím vodní živočichy směrem zdola nahoru, tj. ode dna k vodní hladině, kde vysílač je uspořádán na nosném prostředku, spojeném s nosným plavidlem plujícím po vodní hladině.
Dosavadní stav techniky
Současná vysoká míra antropogenních vlivů na ekosystému a potřeba systémy racionálně řídit a využívat podmiňuje potřebu sledování ekologického stavu vod a stavu vodních živočichů. V oblasti monitorování ryb existují dva druhy sledovacích technik, přímé odlovy a vzdálená sledování bez přímých zásahů do života ryb. Hlavní nevýhoda přímých odlovů spočívá v tom, že jsou často spojeny s úmrtností ryb, což je velkým nedostatkem zejména u vzácných druhů ryb.
Mezi běžné techniky vzdáleného sledování ryb patří využití vertikálních echolotů nebo sonarů, které se v současné době používají zejména ke sledování rybích populací v mořích a oceánech a také pro rybářské účely. Sledování se provádí směrem shora dolů. Použití vertikálních echolotů v mezotrofních a eutrofních vodách celého světla omezuje skutečnost, že drtivá většina ryb, obvykle přes 90 % biomasy, žije ve vrstvách těsně pod hladinou do 4 m, přičemž většina v prvním metru. V tak malých hloubkách je ale použití klasického vertikálního echolotu pro sledování ryb shora dolů zcela nemožné, případně málo účinné.
Detekce ryb u hladiny se proto provádí horizontálně orientovaným echolotovým kuželem. Tento způsob však naráží na řadu teoretických i praktických problémů, jako je nepřesné určení velikosti sledovaných ryb, problémy s hloubkovou mikrodistribucí signálu, horší poměr mezi signálem a šumem, problematická detekce malých ryb.
Vedle horizontální detekce rybí populace se provádí její sledování echolotem směrem zdola nahoru. Detekce ryb je pak možná od 10 cm pod hladinou, signál je čistý a jeho interpretace z hlediska velikostního složení je snadnější. Nicméně tato zařízení jsou v současné době převážně stacionární, kdy vysílač je upoután na dno na jednom místě. To je hlavní nevýhodou těchto zařízení, protože průzkumy nádrží jako celku vyžadují mobilní nasazení, kdy by se echolotem prozkoumaly rozsáhlé plochy.
Dále jsou známé i některé mobilní systémy sledování rybí populace zdola nahoru, pro které jsou v současné době používány ponorky a jiná dálkově ovládaná podmořských plavidla. Tyto systémy jsou však velmi nákladné, přičemž udržení přesného vertikálního směru sledování bývá obtížné. Navíc je zde poměrně náročné sledování jejich výskytu v prostoru a ochrana před případnou kolizí. Pokud se nejedná o člověkem pilotovanou ponorku, je též technicky velmi náročné sledovat nahrávaná data v reálném čase. Zejména v menších vodách, např. v nádržích a jezerech, nejsou obdobné systémy pro výše uvedené komplikace použitelné, hodí se spíše na moře. Další mobilní systémy jsou vlečené vlečnou lodí, kde s nosným plavidlem plujícím po hladině je spojen nosný prostředek, který zasahuje pod hladinu a nese vysílač echolotu pro sledování ryb směrem zdola nahoru. Zde je hlavním problémem rušení sledované části jezera vlečnou lodí případně vlečným lanem a udržení stability vertikálního směru. Nestabilní signál vzniká při vlnění a při změnách směru vlečného plavidla, což ztěžuje zatáčení a manévrování.
Takový systém je známý např. z dokumentu JP 10150418, který popisuje podmořské plavidlo vybavené ultrasonickými senzory směřujícími vertikálně směrem vzhůru a směrem dolů. Plavidlo je taženo pod hladinou za vlečnou lodí plující po hladině pomocí nosného prostředku tvořeného ka
- 1 CZ 305610 B6 belem, který je navíjen na naviják umístěný na vlečné lodi. Přes kabel je zároveň přenášen tok posbíraných informací, který je následně zobrazen na zobrazovacím displeji umístěném v kabině na vlečné lodi.
Dokument US 3 879 697 popisuje ultrasonický systém pro širokoúhlou detekci ryb a jiných vodních živočichů. Detektor je zavěšen pod plavidlem v požadované hloubce pod nosným plavidlem plujícím po hladině na elektricky vodivém kabelu. Senzor však nevyužívá snímání kolmo vzhůru, pouze do stran s pevně stanoveným úhlem. Senzor může být zavěšen pod plavidlem různými způsoby, např. ve vlečné síti.
Nevýhodou výše uvedených řešení je, že vysílač umístěný pod vodou na nosném prostředku a vlečený za nosným plavidlem nemůže být opatřen žádným vyrovnávacím zařízením, takže dochází ke zkreslení měření při navigačních manévrech prováděných vlečnou lodí nebo turbulencích ve vodě.
Z dokumentu US 5 168 473 je známé zařízení umístěné na zádi rybářské lodi pro sledování ryb ve vodě zahrnuje jeden nebo více pasivních transduktorů, které konvertují zvuky, jako například bio-zvukové vlny produkované vodními tvory. Pasivní zařízení je kombinováno s aktivním sonarem a vše je spárováno s displejem a s výhodou i s GPS satelitem či jiným lokačním zařízením. Nosný prostředek tvoří dřík s otočně zajištěným čepem na příčníku, který je upevněn na zádi nosného plavidla. Vysílač je umístěn na tyči, která je posouvatelná pomocí ložiskových kloubů a v požadované hloubce je držen pomocí utahovacích svorek. Nevýhoda tohoto zařízení spočívá v tom, že je taženo za nosným plavidlem, takže pohyb nosného plavidla vyruší a vyplaší ryby. Sledovaný prostor tak neodpovídá přirozenému ekosystému a naměřené výsledky jsou pak zkreslené.
Nevýhody známých řešení jsou nepřesnosti výsledků měření způsobené nedostatečným vyvážením nosičů echolotových vysílačů, které se, v případě vysílačů tažených za nosným plavidlem naklápí, čímž zkreslují výsledky měření. Další nevýhodou tažených vysílačů je vyplašení ryb nosným plavidlem, takže vysílač za nosným plavidlem zachytí rozplašené hejno, což je ale zkreslený stav.
Úkolem vynálezu je vytvoření zařízení pro sledování rybí populace v jejím přirozeném prostředí, které by odstraňovalo výše uvedené nedostatky, umožňovalo by sledování ryb na vodních plochách v malé, přitom nastavitelné hloubce, a zahrnovalo by nosný prostředek pro vyrovnávání vertikálního směru vysílače při manévrování nosného plavidla, nebo při náklonech způsobených poryvy větru a vlnami na vodní ploše, a také by neplašilo ryby a neovlivňovalo výsledky měření.
Podstata vynálezu
Tento úkol je vyřešen vytvořením zařízení pro vzdálené sledování vodních živočichů pomocí echolotu. Zařízení je opatřeno alespoň jedním vysílačem pro sledování vodních živočichů směrem zdola nahoru, kde vysílač je uspořádán na nosném prostředku spojeném s nosným plavidlem plujícím na hladině vody a opatřeným alespoň jedním pohonem nosného prostředku. Podstata vynálezu spočívá v tom, že nosný prostředek je tvořen alespoň jedním ramenem, uspořádaným před přídí nosného plavidla. Rameno je na nosném plavidle uloženo s možností změny polohy, přičemž v transportní poloze je uspořádáno v podstatě vodorovně nad hladinou vody, a v pracovní poloze je zanořeno pod hladinou vody s možností změny délky vyložení před příď nosného plavidla a změny úhlu zanoření pod hladinu vody. Nosný prostředek tak lze ovládat z paluby plavidla podle potřeb měření, ale také podle povětrnostních podmínek, hloubky jezera apod., aby nedošlo k poškození nosného prostředku. Vysílač je uspořádán v koncové oblasti ramene na platformě opatřené náklonometrem a prostředkem pro udržování konstantní vertikální polohy signálu vysílače během sledování. Pro určení velikosti a množství ryb je nejvýhodnější sledování shora dolů nebo zdola nahoru tak, že zařízení zachycuje ryby z horní strany nebo z břišní strany. Při za
-2CZ 305610 B6 chycování zboku dochází k velkým nepřesnostem. Velkou výhodou zařízení podle vynálezu je, že vysílač je nesen před přídí nosného plavidla, protože zachycuje ryby a jiné vodní živočichy před tím, než je vlečné plavidlo vyplaší. Koncová oblast ramene je dále opatřena alespoň jedním pojezdovým kolem. V případě měření v menších hloubkách, kdy koncová oblast ramen nosného prostředku dosahuje až na dno, pojezdové kolo chrání platformu s vysílačem a náklonometrem před poškozením, např. při zasažení kamene, kořene nebo jiné překážky na dně.
Nosný prostředek je tvořen dvěma rameny spojenými v přední části otočně uloženou platformou a upevněnými na bocích nosného plavidla s možností jejich současného výsuvu a naklápění mezi transportní a pracovní polohou, kde v pracovní poloze úhel zanoření ramen leží v rozmezí od 10 až 90°. Provedení nosného prostředku se dvěma rameny zajišťuje jeho větší stabilitu, omezuje vibrace, které by mohly způsobit nepřesnost měření.
Každé rameno je opatřeno jedním pojezdovým kolem, a ramena jsou před platformou spojena alespoň jedním kovovým příčníkem. Platforma je mezi rameny uložena na citlivé ose, která umožňuje snadné naklápění platformy podle potřeby nastavení vysílače. Díky příčníku je koncová oblast ramen pevná.
Ramena a příčník jsou tvořeny hliníkovými profily uzavřeného průřezu. S výhodou jsou tvořeny profily oválného tvaru, aby nosný prostředek byl hydrodynamický a manipulace mezi pracovní a transportní polohou byla co nejsnazší.
Každé rameno je k boku nosného plavidla upevněno prostřednictvím naklápěcího a vodícího pouzdra upevněného na vertikálním nosníku spojeným s nosným plavidlem. Na vertikálním nosníku je upevněn jeden pohon nosného prostředku tvořený spouštěcím navijákem pro spouštění ramene do pracovní polohy, a na zádi nosného plavidla je uspořádán druhý pohon nosného prostředku, který tvoří vytahovací naviják pro vytahování ramene do transportní polohy. Naklápěcí a vodicí pouzdro umožňuje pohyb směrem před příď plavidla ramen při nastavení do pracovní polohy a pohyb směrem k zádi ramen při nastavení do transportní polohy.
V naklápěcím a vodicím pouzdru tvořeném uzavřeným kovovým profilem jsou uloženy čtyři pojezdové válečky, mezi kterými je s možností valivého pohybu uloženo rameno. Naklápěcí a vodicí pouzdro a vertikální nosník jsou vzájemně spojeny otočným čepem, aby se naklápěcí a vodicí pouzdro mohlo naklápět podle polohy ramen.
Ze spouštěcího navijáku vede spouštěcí lano přes spouštěcí kladku umístěnou v přední části naklápěcího a vodícího pouzdra a svým koncem je upevněno k zadnímu kotvícímu čepu v zadní části ramene. Spouštění naviják překonává menší sílu, proto je ovládaný manuálně. Uvolněním spouštěcího navijáku a uvolněním spouštěcího lana klesá rameno do hloubky.
Z vytahovacího navijáku je vedeno vytahovací lano přes zadní kladku uspořádanou na zádi nosného plavidla a následně přes přední kladku uspořádanou na přídi nosného plavidla a svým koncem je upevněno k přednímu kotvícímu čepu v přední části ramene. Při zvedání ramen z pracovní polohy do transportní polohy je potřeba větší síla. Proto je použit hydraulický naviják. Vytahovací lano je proto vedeno po celé palubě přes přední a zadní kladku do vytahovacího navijáku.
V levém rameni je uspořádáno ovládací lanko spojené s ovládací cívkou pevně spojenou s osou platformy pro naklápění platformy, kde na zadním konci levého ramene je uspořádáno ovládací kolo pro ovládání ovládacího lanka. Na základě údajů z náklonometru lze manuálně dorovnávat polohu platformy tak, aby hlavní vertikální vysílač byl správně nastaven a nedocházelo k nepřesnostem v měření.
V pravém rameni jsou vedeny kabely pro přenos dat z vysílačů uspořádaného na platformě do echolotu uspořádaného v kabině nosného plavidla. Tím, že ovládací lanko je vedeno levým rame
-3CZ 305610 B6 nem nedochází k zamotání lanka a kabelů, což by poškodilo nosný prostředek a znepřesnilo naměřené údaje.
Platforma je opatřena výřezy pro uložení více vysílačů. V případě poškození vysílačů nebo při ukončení měření se vysílače z výřezů snadno vysunou, aby nebyly vystaveny povětrnostním vlivům, je-li nosný prostředek v transportní poloze.
Na platformě jsou obvykle uloženy tři vysílače o různých frekvencích, náklonometr, přičemž ovládací panel vysílačů, displej a multiplexer jsou uspořádány na palubě nosného plavidla. Hlavní vertikální vysílač snímá ve vertikálním směru zdola nahoru. První kontrolní vysílač snímá shora dolů (směrem ke dnu) a druhý kontrolní vysílač snímá v horizontálním směru ve směru pohybu plavidla. Na displeji pak posádka plavidla sleduje umístění platformy pod hladinou vody a v případě objevení překážky, např. velkého kamene, který by platformu mohl poškodit, vytáhne nosný prostředek do menší hloubky.
Na ose platformy jsou osazena pojezdová kola, která mohou pojíždět po dně, čímž zabrání, aby se dna dotýkala platforma. V jiném výhodném provedení mají pojezdová kola vlastní osu, která je uložena před osou platformy.
Výhody vynálezu spočívají především v možnosti přesného měření početnosti, biomasy a velikostního složení vodních organismů, které nejsou vyplašeny plavidlem, a proto představuje autentický pohled na stav vodního ekosystému. Zařízení podle vynálezu umožňuje provádění měření v malých hloubkách a umožňuje ovládání nastavení vysílače, aby byl vždy v optimální vertikální poloze, kolmé k hladině vody.
Objasnění výkresů
Vynález bude blíže objasněn pomocí obrázků na výkresech, na nichž znázorňují obr. 1 schematický boční pohled na zařízení pro vzdálené sledování vodních živočichů s nosným systémem v pracovní poloze, obr. 2 schematický boční pohled na zařízení pro vzdálené sledování vodních živočichů s nosným prostředkem v transportní poloze, obr. 3 půdorys přední části nosného prostředku v transportní poloze, obr. 4 schematický podélný řez naklápěcím a vodicím pouzdrem s levým ramenem a obr. 5 detail naklápěcího a vodícího pouzdra, vertikálního nosníku a levého ramene.
Příklady uskutečnění vynálezu
Rozumí se, že dále popsané a zobrazené konkrétní příklady uskutečnění vynálezu jsou představovány pro ilustraci, nikoli jako omezení příkladů provedení vynálezu na uvedené případy. Odborníci znalí stavu techniky najdou nebo budou schopni zjistit za použití rutinního experimentování větší, či menší počet ekvivalentů ke specifickým uskutečněním vynálezu, která jsou zde speciálně popsána. I tyto ekvivalenty budou zahrnuty v rozsahu následujících patentových nároků.
Zařízení 1 pro vzdálené sledování vodních živočichů je tvořeno nosným prostředkem 13 upevněným na nosném plavidle 2. Nosný prostředek 13 je tvořený párem sklápěcích ramen 5, 5'. Každé rameno je upevněno na jednom boku plavidla 2. V koncové oblasti jsou ramena 5, 5' spojena dvěma příčníky 6. V koncové oblasti ramen 5, 5' za příčníky 6 je na ose 27 osazena naklápěcí platforma 4 s vysílači 3.
Ramena 5, 5' jsou 12 m dlouhá, jsou vyrobena z hliníkových profilů oválného průřezu kvůli hydrodynamičnosti o rozměrech 15x7 cm, při tloušťce hliníku 2 mm.
-4CZ 305610 B6
Ramena 5, 5' se na plavidla 2 pohybují mezi transportní a pracovní polohou. V transportní poloze jsou ramena 5, 5' vysunuta z vody a jsou uložena rovnoběžně s palubou plavidla 2. V pracovní poloze jsou ramena 5, 5' pod hladinou 16 vody. Hloubka, v níž je platforma 4 zanořena je nastavitelná, pro měření je nejvýhodnější hloubka 7 až 8 m, kdy ramena 5, 5' svírají s hladinou 16 vody úhel 45°.
Pohyb ramen 5, 5' z transportní do pracovní polohy je ovládán spouštěcím navijákem 11 upevněným k vertikálnímu nosníku 10 upevněným v přední polovině plavidla 2 na boku. S ramenem 5, 5' je vertikální nosník 10 spojený otočným čepem 9 umístěným na naklápěcím a vodicím pouzdru 8.
V naklápěcím a vodicím pouzdru 8 je umístěna čtveřice pojezdových válečků 7. Mezi pojezdovými válečky 7 je uloženo rameno 5, 5', které pojíždí mezi pojezdovými válečky 7, pojíždí při přechodu mezi pracovní a transportní polohou nebo při nastavování vhodných úhlů pracovní polohy.
Na naklápěcím a vodicím pouzdru 8 je upevněna spouštěcí kladka ]_9, přes kterou je vedeno spouštěcí lano 18 ze spouštěcího navijáku 11. Spouštěcí lano 18 je upevněno ke kotvícímu čepu 20 v zadní části ramene 5, 5'. Navíjením spouštěcího navijáku 11 a zkracováním spouštěcího lana 18 ramena 5, 5' přechází z transportní do pracovní polohy.
Z pracovní do transportní polohy se ramena 5, 5' přenáší působením vytahovacího navijáku 17. Vytahovací lano 21 je na ramenou 5, 5' uchyceno k přednímu kotvícímu čepu 24. Dále prochází přes přední kladku 23 na přídi plavidla 2 a zadní kladku 22 na zádi plavidla 2. Vytahovací naviják 17 navíjí přes kladky vytahovací lano 21, a tím se ramena 5, 5' zdvihají do transportní polohy.
Souběžně s navíjením vytahovacího lana 21 na vytahovací naviják 17 se odvíjí spouštěcí lano 18 z odjištěného spouštěcího navijáku H. A obráceně, při přechodu z transportní do pracovní polohy, při navíjení spouštěcího lana 18 na spouštěcí naviják 11 se odvíjí i vytahovací lano 21 z vytahovacího navijáku 17.
Na každém boku plavidla 2 je umístěn jeden vytahovací naviják 17 a jeden spouštěcí naviják 11. Levé rameno 5' je navíc opatřeno ovládacím kolem ]4, které ovládá ovládací lanko 25 vedené vnitřkem levého ramene 5'. Ovládací lanko 25 je spojené s ovládací cívkou 26 umístěnou na ose 27 platformy 4. Prostřednictvím ovládacího lanka 25 tak lze ovládat naklápění platformy 4 podle potřeby.
Pravým ramenem 5 jsou vedeny kabely 31, které sbírají data z vysílačů 3 umístěných na platformě 4 a přenášejí je do echolotu umístěného v kabině plavidla 2.
V platformě 4 jsou vytvořeny výřezy 28, do nichž se vkládají vysílače 3. V příkladu uskutečnění znázorněném na obr. 1 a obr. 3 jsou na platformě 4 upevněny tři vysílače 3, hlavní vysílač 3 pro snímání prostoru nad platformou 4 zdola nahoru, jehož záznamy mapují množství a druhy vodních živočichů. Druhý vysílač 3 sleduje prostor před platformou 4 a třetí vysílač 3 sleduje prostor pod platformou 4. Druhý a třetí vysílač 3 má především úlohu monitorovat prostor v okolí platformy 4, aby se posádka plavidla 2 mohla vyhnout kolizi s překážkou, která by mohla platformu 4 a na ní uložené vysílače 3 poškodit. Jedná se o jednokuželové echolotové vysílače 3, ovládané z jednoho echolotu prostřednictvím tzv. multiplexoru, který střídavě aktivuje jeden nebo druhý vysílač 3.
Na platformě 4 je také umístěn náklonometr 30, který sleduje náklon platformy 4. Ovládacím lankem 25 pak lze ručně nastavit správný sklon, aby hlavní vysílač 3 byl nastaven kolmo na hladinu 16 vody.
-5CZ 305610 B6
Před platformou 4 jsou na vlastní ose nebo na ose 27 platformy 4 osazena dvě pojezdová kola 15, která pojíždí po dně, v případě, že nosný prostředek 13 je sklopen v malé hloubce, aby nedošlo k poškození ramen 5, 5' a platformy 4.
Průmyslová využitelnost
Zařízení pro vzdálené sledování vodních živočichů podle vynálezu lze použít pro studijní účely a výzkumné účely, stejně jako na rybářských lodích a všude tam, kde je potřeba sledovat stav 10 biomasy ryb.

Claims (13)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Zařízení (1) pro vzdálené sledování vodních živočichů (12) pomocí echolotu s alespoň jedním vysílačem (3) pro sledování vodních živočichů (12) směrem zdola nahoru, kde vysílač (3) je 20 uspořádán na nosném prostředku (13) spojeném s nosným plavidlem (2) plujícím na hladině (16) vody a opatřeným alespoň jedním pohonem nosného prostředku (13), vyznačující se tím, že nosný prostředek (13) je tvořen alespoň jedním ramenem (5, 5'), uspořádaným před přídí nosného plavidla (2), kde rameno (5, 5') je na nosném plavidle (2) uloženo s možností změny polohy, přičemž v transportní poloze je uspořádáno v podstatě vodorovně nad hladinou vody 25 (16), a v pracovní poloze je zanořeno pod hladinou (16) vody s možností změny délky vyložení (L) před příď nosného plavidla (2) a změny úhlu (a) zanoření pod hladinu (16) vody, přičemž vysílač (3) je uspořádán v koncové oblasti ramene (5, 5') na platformě (14) opatřené náklonometrem (30) a prostředkem pro udržování konstantní vertikální polohy signálu vysílače (3) během sledování, a koncová oblast ramene (5, 5') je dále opatřena alespoň jedním pojezdovým kolem 30 (15).
  2. 2. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že nosný prostředek (13) je tvořen dvěma rameny (5, 5') spojenými v přední části otočně uloženou platformou (4) a upevněnými na bocích nosného plavidla (2) s možností jejich současného výsuvu a naklápění mezi transportní 35 a pracovní polohou, kde v pracovní poloze úhel (a) zanoření ramen (5, 5') leží v rozmezí od 10 až 90°.
  3. 3. Zařízení podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že každé rameno (5, 5') je opatřeno jedním pojezdovým kolem (15), a ramena (5, 5') jsou před platformou (4) spojena ales40 poň jedním kovovým příčníkem (6).
  4. 4. Zařízení podle nároku 3, vyznačující se tím, že ramena (5, 5') a příčník (6) jsou tvořeny hliníkovými profily uzavřeného průřezu.
    45
  5. 5. Zařízení podle některého z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že každé rameno (5, 5') je k boku nosného plavidla (2) upevněno prostřednictvím naklápěcího a vodícího pouzdra (8) upevněného na vertikálním nosníku (10) spojeným s nosným plavidlem (2), na němž je upevněn jeden pohon nosného prostředku (13) tvořený spouštěcím navijákem (11) pro spouštění ramene (5, 5') do pracovní polohy, a na zádi nosného plavidla (2) je uspořádán druhý pohon nosné50 ho prostředku (13), který tvoří vytahovací naviják (17) pro vytahování ramene (5, 5') do transportní polohy.
    -6CZ 305610 B6
  6. 6. Zařízení podle nároku 5, vyznačující se tím, že v naklápěcím a vodicím pouzdru (8) tvořeném uzavřeným kovovým profilem jsou uloženy čtyři pojezdové válečky (7), mezi kterými je s možností valivého pohybu uloženo rameno (5, 5'), přičemž naklápěcí a vodicí pouzdro (8) a vertikální nosník (10) jsou vzájemně spojeny otočným čepem (9).
  7. 7. Zařízení podle nároku 5 nebo 6, vyznačující se tím, že ze spouštěcího navijáku (11) vede spouštěcí lano (18) přes spouštěcí kladku (19) uspořádanou v přední části naklápěcího a vodícího pouzdra (8) a svým koncem je upevněno k zadnímu kotvícímu čepu (20) v zadní části ramene (5, 5').
  8. 8. Zařízení podle některého z nároků 4 až 6, vyznačující se tím, že z vytahovacího navijáku (17) je vedeno vytahovací lano (21) přes zadní kladku (22) uspořádanou na zádi nosného plavidla (2) a následně přes přední kladku (23) uspořádanou na přídi nosného plavidla (2) a svým koncem je upevněno k přednímu kotvícímu čepu (24) v přední části ramene (5, 5').
  9. 9. Zařízení podle některého z nároků 2 až 8, vyznačující se tím, že v levém rameni (5') je uspořádáno ovládací lanko (25) spojené s ovládací cívkou (26) pevně spojenou s osou (27) platformy (4) pro naklápění platformy (4), kde na zadním konci levého ramene (5') je uspořádáno ovládací kolo (14) pro ovládání ovládacího lanka (25).
  10. 10. Zařízení podle některého z nároků 2 až 9, vyznačující se tím, že v pravém rameni (5) je uspořádán kabel (31) pro přenos dat z vysílače (3) uspořádaného na platformě (4) do echolotu uspořádaného v kabině nosného plavidla (2).
  11. 11. Zařízení podle některého z nároků 1 až 10, vyznačující se tím, že platforma (4) je opatřena výřezy (29) pro uložení více vysílačů (3).
  12. 12. Zařízení podle některého z nároků 1 až 11, vyznačující se tím, že na platformě (4) jsou uloženy tři vysílače (3) o různých frekvencích, náklonometr (30), přičemž ovládací panel vysílačů (3), displej a multiplexer jsou uspořádány na palubě nosného plavidla (2).
  13. 13. Zařízení podle některého z nároků 1 až 12, vyznačující se tím, že na ose (27) platformy (4) jsou osazena pojezdová kola (15).
CZ2014-608A 2014-09-08 2014-09-08 Zařízení pro vzdálené sledování vodních živočichů CZ305610B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2014-608A CZ305610B6 (cs) 2014-09-08 2014-09-08 Zařízení pro vzdálené sledování vodních živočichů

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2014-608A CZ305610B6 (cs) 2014-09-08 2014-09-08 Zařízení pro vzdálené sledování vodních živočichů

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2014608A3 CZ2014608A3 (cs) 2016-01-06
CZ305610B6 true CZ305610B6 (cs) 2016-01-06

Family

ID=55080289

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2014-608A CZ305610B6 (cs) 2014-09-08 2014-09-08 Zařízení pro vzdálené sledování vodních živočichů

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ305610B6 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ309419B6 (cs) * 2021-07-07 2022-12-21 Radim Ing Švejka Způsob a zařízení pro určování polohy předmětu pod vodní hladinou

Citations (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
RU2004113309A (ru) * 2004-04-29 2005-10-27 ФГУП Пол рный научно-исследовательский институт морского рыбного хоз йства и океанографии им. Н.М. Книповича (ФГУП ПИНРО) (RU) Гидроакустический способ определения размерного состава рыб в скоплениях в естественной среде обитания
US20060018197A1 (en) * 2004-07-20 2006-01-26 Biosonics, Inc. Acoustic biomass monitor
RU2273864C1 (ru) * 2004-08-24 2006-04-10 Сергей Алексеевич Бахарев Способ обнаружения и распознавания донных рыб по резонансному поглощению гидроакустических сигналов их плавательным пузырем
US20080068926A1 (en) * 2006-03-24 2008-03-20 Chambers James P Underwater biomass assessment device and method
US20100226209A1 (en) * 2009-03-06 2010-09-09 Johnson David A Fish Finder

Patent Citations (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
RU2004113309A (ru) * 2004-04-29 2005-10-27 ФГУП Пол рный научно-исследовательский институт морского рыбного хоз йства и океанографии им. Н.М. Книповича (ФГУП ПИНРО) (RU) Гидроакустический способ определения размерного состава рыб в скоплениях в естественной среде обитания
US20060018197A1 (en) * 2004-07-20 2006-01-26 Biosonics, Inc. Acoustic biomass monitor
RU2273864C1 (ru) * 2004-08-24 2006-04-10 Сергей Алексеевич Бахарев Способ обнаружения и распознавания донных рыб по резонансному поглощению гидроакустических сигналов их плавательным пузырем
US20080068926A1 (en) * 2006-03-24 2008-03-20 Chambers James P Underwater biomass assessment device and method
US20100226209A1 (en) * 2009-03-06 2010-09-09 Johnson David A Fish Finder

Non-Patent Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Title
Geir Odd Johansen, Olav Rune Godø, Geir Pedersen, Ole Nicolai, Staurland Aarbakke, Terje Torkelsen, Atle Totland:Testing acoustic platforms and methodology for observing marine ecosystem processes, Institute of Marine Research, Nordnes, Bergen, Norway, ISSN 1503-6294/Nr. 10 - 2006, 1 - 20 October 2006 *
Michal Tuser: Fish detection with modern sonar systems, Ph.D. Thesis, School of Doctoral Studies in Biological Sciences, University of South Bohemia in Ceské Budejovice, Faculty of Science, 2013 *
N. Graham, E. G. Jones, and D. G. Reid: Review of technological advances for the study of fish behaviour in relation to demersal fishing trawls, ICES Journal of Marine Science, 61, page 1036 -1043 (2004), doi:10.1016/j.icesjms.2004.06.006, 01.04.2004 *

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ309419B6 (cs) * 2021-07-07 2022-12-21 Radim Ing Švejka Způsob a zařízení pro určování polohy předmětu pod vodní hladinou

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2014608A3 (cs) 2016-01-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN102405419B (zh) 结冰和有障碍水域中的海上地震勘测
US7957220B2 (en) Active steering for marine seismic sources
US10248886B2 (en) System and method for underwater distance measurement
Rundtop et al. Experimental evaluation of hydroacoustic instruments for ROV navigation along aquaculture net pens
US7775174B1 (en) Self-propelled tow body
KR101946542B1 (ko) 수중 조사를 위한 무인이동체
ES2968908T3 (es) Control dinámico de cabrestante de remolcador
JP2016129514A (ja) 養殖水槽の水質監視装置及びそれを用いた養殖システム
US20080006197A1 (en) Unmanned Underwater Vessel
JP3840467B2 (ja) オートトロールシステム
KR20200053045A (ko) 쌍동선 타입의 모듈형 수상 로봇
KR20180094608A (ko) 수상선 기반의 수중로봇 시스템
Barker et al. A vessel-towed camera platform for surveying seafloor habitats of the continental shelf
EP2849560B1 (en) Trawl height indicator
US9383468B2 (en) Streamers without tailbuoys
CN113377117A (zh) 一种水下机器人的声磁光探测器综合搭载装置及搭载方法
CZ305610B6 (cs) Zařízení pro vzdálené sledování vodních živočichů
WO2015140526A1 (en) Underwater platform
CN216083499U (zh) 一种水下机器人的声磁光探测器综合搭载装置
CN215622551U (zh) 一种金属探测器的水底定高拖曳装置
RU2669251C1 (ru) Измерительная система для определения параметров водной среды на ходу судна (варианты)
KR102023343B1 (ko) 해상 탄성파 탐사장치를 위한 수신기 거리 유지장치
JP7408672B2 (ja) 水槽の水中観察ユニット
RU98087U1 (ru) Устройство для поиска рыб
CN110568426A (zh) 一种侧扫声呐仪的防拖装置

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20160908