CZ305572B6 - Dentální implantát - Google Patents

Dentální implantát Download PDF

Info

Publication number
CZ305572B6
CZ305572B6 CZ2014-183A CZ2014183A CZ305572B6 CZ 305572 B6 CZ305572 B6 CZ 305572B6 CZ 2014183 A CZ2014183 A CZ 2014183A CZ 305572 B6 CZ305572 B6 CZ 305572B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
dental implant
dental
implant
implant according
receiving
Prior art date
Application number
CZ2014-183A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2014183A3 (cs
Inventor
Vít Pečený
Original Assignee
Vít Pečený
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vít Pečený filed Critical Vít Pečený
Priority to CZ2014-183A priority Critical patent/CZ305572B6/cs
Priority to PCT/CZ2015/000021 priority patent/WO2015144097A1/en
Priority to EP15715135.8A priority patent/EP3137012B1/en
Publication of CZ2014183A3 publication Critical patent/CZ2014183A3/cs
Publication of CZ305572B6 publication Critical patent/CZ305572B6/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61CDENTISTRY; APPARATUS OR METHODS FOR ORAL OR DENTAL HYGIENE
    • A61C8/00Means to be fixed to the jaw-bone for consolidating natural teeth or for fixing dental prostheses thereon; Dental implants; Implanting tools
    • A61C8/0018Means to be fixed to the jaw-bone for consolidating natural teeth or for fixing dental prostheses thereon; Dental implants; Implanting tools characterised by the shape
    • A61C8/0037Details of the shape
    • A61C8/0043Details of the shape having more than one root

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Oral & Maxillofacial Surgery (AREA)
  • Orthopedic Medicine & Surgery (AREA)
  • Dentistry (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Dental Prosthetics (AREA)

Description

Oblast techniky
Vynález se týká dentálního implantátu, zejména dentálního implantátu uspořádaného v čelistní kosti ústní dutiny.
Dosavadní stav techniky
V současné době jsou známá celá řada konstrukčních provedení dentálních implantátů nebo implantologických systémů, které řeší náhradu chybějícího nebo odstraněného zubu.
Ze stavu techniky jsou například známy implantáty, které mají hladkou stykovou plochu s čelistní kostí. Takový zubní implantát je například známý z patentu EP 2328507. Zde popsaný zubní implantát má hlavu k umístění zubní náhrady a/nebo léčebného prostředku zubní techniky, a nohu, se závitem k našroubování do čelistní kosti. Zubní implantát je úplně nebo v podstatě úplně vytvořený z dioxidu zirkonia (ZrO2), přičemž noha se závitem je ve směru od úseku otočeného k hlavě k úseku vzdáleného od hlavy vytvořena jako kónicky se zužující. Závit má úplně nebo v ústech závitovou hranu, která je vytvořena jako závit ve tvaru pilového zubu s první nosnou plochou probíhající neradiálně, zejména lineárně šikmo nebo konvexně obloukovitě k radiálnímu směru, a radiálně probíhající druhou nosnou plochou pro každý zub, přičemž první, neradiálně probíhající nosná plocha je orientována, nebo směřuje vždy ve směru vešroubování závitu a druhá, radiálně probíhající nosná plocha je orientovaná nebo směřuje vždy proti směru zašroubování závitu.
Nevýhodou tohoto implantátu je to, že vyžaduje přípravu poměrně přesného a velkého otvoru v čelistní kosti. Nevýhodou je také to, že jeho prvotní fixace v čelistní kosti není zcela stabilní.
Známá jsou také konstrukční provedení implantátů, které mají stykovou plochu s čelistní kostí opatřenu různými výstupky.
Například z užitného vzoru CZ 11766 U je znám dentální implantát z bioaktivního titanu, který sestává z hranolu s rovnoběžnými či zkosenými protilehlými stranami přiléhajícími k tělním tkáním, přičemž protilehlé strany hranolu jsou opatřeny nejméně dvěma výstupky a v boční stěně hranolu je otvor opatřený závitem.
Z patentu EP 1982673 je dále znám dentální implantát k vsazení do nosné struktury, zejména do čelistní kosti, k připevnění účinného prvku, zejména zubní korunky s implantátem s vložkou. Implantát je opatřen vnitřním vybráním, do kterého lze vsadit vložku, přičemž vložka při vsazení do vnitřního vybrání vtlačí do nosné struktury retainery, které jsou uspořádány ve stěně implantátu a přičemž vnitřní vybrání je provedeno jako kuželové. Vložka je provedena jako kuželová a skrze vložku prochází axiální vrtání, do kterého lze vložit podélný šroub k připevnění účinného prvku, popř. vložky.
Nevýhodou obou výše uvedených technických řešení je opět nutnost přípravy poměrně přesného a velkého otvoru v čelistní kosti.
V současné době jsou nejrozšířenější implantologické systémy, které pracují s dentálním implantátem tvaru šroubu.
Například z patentu EP 1706057 je znám dentální implantát na zašroubování s parabolickým základním tělem, který vykazuje samořezné uspořádání závitu, případně i vícebodového, opatřené nejméně dvěma řeznými zářezy, s parabolickým základem závitu, a s horní částí, umístěnou
-1 CZ 305572 B6 koronálně k uspořádání závitu, s tvarovým otvorem pro pomůcky k zašroubování, a se závitem k upevnění s fixování zubních korunek, můstků a podobně, jakož i s vypouklou enoseální částí, a popřípadě s kuželovou částí anebo s krytkou, přičemž boky závitu uspořádání závitu svírají úhel boků 20°.
Z dalšího patentu EP 1924212 je znám dvoudílný zubní implantát s distálním implantátovým dílem a proximálním implantátovým dílem, které ve spolu spojeném stavu spolu hraničí na místě spojení a v oblasti místa spojení vykazují k sobě přivrácené povrchy, přičemž mezi k sobě přivráceným povrchům distálního implantátového dílu a proximálního implantátového dílu je opatřeno těsnicí těleso, které má těsnicí plochy přivrácené k povrchům, které v konečném spojeném stavu obou implantátových dílů těsně doléhají na své k sobě přivrácené povrchy. Mezi distálním implantátovým dílem a proximálním implantátovým dílem jsou opatřeny k sobě přivrácené dorazové plochy, které se u zcela smontovaného zubního implantátu dotýkají a které omezují míru přiblížení obou k sobě přivrácených povrchů implantátových dílů, mezi nimiž je uspořádáno těsnicí těleso, takže dorazové plochy definují minimální odstup obou k sobě přivrácených povrchů implantátových dílů, který se přemosťuje těsnicím tělesem, a přičemž těsnicí těleso nejméně zčásti sestává z elastického materiálu. Vnější plocha těsnicího tělesa tvoří vnější plochu zubního implantátu.
Dentální implantát obsahující stykovou plochu s čelistní kostí ve tvaru šroubuje také znám z patentu EP 1460960.
I nevýhodou výše uvedených dentálních implantátů, které používají ke svému upevnění v čelistní kosti závit, je nutnost přípravy poměrně přesného a velkého otvoru v čelistní kosti.
Všechny známé a výše uvedené dentální implantáty nebo implantologické systémy mají celou řadu nevýhod, mezi které lze například zařadit to, že všechny vyžadují poměrně složitou a pro pacienta nepříjemnou přípravu otvoru pro přijetí implantátu, který se následně zasune, vláčí nebo zašroubuje do čelistní kosti. Tato příprava představuje předvrtání otvoru s odstraněním poměrně velkého objemu kosti. Další nevýhodou známého stavu techniky je to, že novotvorba kosti probíhá pouze k povrchu těla implantátu.
Cílem vynálezu je konstrukce dentálního implantátu, který bude vyžadovat minimální přípravu otvoru pro své přijetí, který bude mnohem šetrnější k pacientovi, a který bude v doléčeném stavu zajišťovat přesnou a stabilní fixaci zubní náhrady v čelistní kosti.
Podstata vynálezu
Uvedené nedostatky do značné míry odstraňuje a cíle vynálezu naplňuje dentální implantát, zejména dentální implantát obsahující tělo s tvarovým povrchem pro přijetí zubní nástavby, uspořádaný v čelistní kosti ústní dutiny, podle vynálezu jehož podstata spočívá v tom, že obsahuje nejméně dva výběžky připevněné k tělu, které jsou provedeny jako pružné. Výběžky se opírají o stěnu otvoru, který v čelistní kosti vznikl odstraněním zubu nebo předvrtáním, přičemž tento otvor je pouze vyčištěn a pouze minimálně upraven pro přijetí dentálního implantátu. Výhodou je zejména to, že jsou minimalizovány práce související s přípravou prostoru pro jeho umístění, což dále přináší snížení nákladů a zejména velkou úlevu pro pacienta. Výhodné také je to, že výběžky výborně stabilizují dentální implantát v určeném prostoru. Pružnost výběžku optimalizuje jeho zádržné funkce.
Výhodné také je, když tělo obsahuje základ a část pro přijetí zubní nástavby.
Výběžek může být připevněný k jakékoliv části těla. Z praktických i výrobních důvodů je nejvýhodnější, když je výběžek připevněný ke spodní části základu těla. Toto uspořádání přináší možnost jednoduché aplikace do otvoru čelistní kosti.
-2CZ 305572 B6
Velice výhodné také je, když má výběžek na svém konci uspořádán zádržný prostředek, přičemž v nej výhodnějším provedení má zádržný prostředek kulový tvar. Zádržný prostředek zlepšuje fixační vlastnosti výběžku a snižuje riziko zranění tkání.
Z pohledu optimalizace zádržné funkce je výhodné, když má výběžek tvarovou paměť.
Z pohledu bezproblémového přijetí dentálního implantátu tělem pacienta je také výhodné, když je vyroben z biokompatibilního materiálu, kterým je nej výhodněji titan a/nebo jeho slitina.
Velice výhodné také je, když tělo dentálního implantátu obsahuje otvor. Uspořádání otvoru v těle dentálního implantátu umožňuje zásah zubaře v případě problémů, které mohou vzniknout v otvoru čelistní kosti, možnost aplikace augmentačního materiálu do otvoru čelistní kosti a možnost vrůstání novotvořené kosti do spodní části základu těla implantátu.
S výhodou je částí pro přijetí zubní nástavby v základu uspořádaný abutment, který umožňuje výměnu zubní nástavby jak v průběhu aplikace implantátu, tak i její výměnu v budoucnosti.
Výhodou dentálního implantátu podle vynálezu je to, že minimalizuje požadavky na tvarovou úpravu otvoru čelistní kosti potřebnou pro jeho přijetí. Dentální implantát podle vynálezu se jednoduše tvarově přizpůsobí terénu. S tím úzce souvisí velká úspora času a omezení útrap pacienta související s velkými úpravami otvoru pro přijetí dentálních implantátů podle známého stavu techniky. Dentální implantát podle vynálezu se dále velice dobře přizpůsobuje pnutí v těle čelisti při kousání a nedochází proto k nežádoucím mikrofrakturám. Největší výhodou je to, že dentální implantát dovolí novotvorbu kosti v celé ráně mezi výběžky implantátu a i v prázdném dně horní části. S výběžky se také zvyšuje povrch pro oseointegraci implantátu. S ohledem na výše uvedené znamená použití dentálního implantátu podle vynálezu také výrazné snížení nároků na množství instrumentária.
Objasnění výkresů
Vynález bude blíže osvětlen pomocí výkresu, na kterém obr. 1 znázorňuje pohled na dentální implantát s plným tělem, obr. 2 znázorňuje detailní pohled na dentální implantát s tělem, ve kterém je uspořádán otvor, a obr. 3 znázorňuje detailní pohled na dentální implantát s použitím abutmentu.
Příklady uskutečnění vynálezu
Příklad 1
Dentální implantát I (obr. 1) je uspořádaný v čelistní kosti 9 ústní dutiny, přičemž obsahuje tělo 2 s tvarovým povrchem 3 pro přijetí zubní nástavby 7.
Tělo 2 obsahuje základ 5 a část 6 pro přijetí zubní nástavby 7.
K spodní části 8 základu 5 těla 2 je připevněna celá řada výběžků 4. Variantně mohou být výběžky 4 nedílnou součástí těla 2.
Výběžky 4 mají na svém konci uspořádány zádržné prostředky 10, které mají kulový tvar. Výběžky 4 jsou propojeny jako pružné, přičemž mají tvarovou paměť.
-3 CZ 305572 B6
Výběžky 4 a tělo 2 jsou vyrobeny z biokompatibilního materiálu, kterým je titan a/nebo slitina titanu.
Příklad 2
Dentální implantát i (obr. 2) je uspořádaný v čelistní kosti 9 ústní dutiny, přičemž obsahuje tělo 2 s tvarovým povrchem 3 pro přijetí zubní nástavby 7.
Tělo 2 obsahuje základ 5 a část 6 pro přijetí zubní nástavby 7, přičemž přibližně jeho středem prochází otvor 1_1.
K spodní části 8 základu 5 těla 2 je připevněna celá řada výběžků 4. Variantně mohou být výběžky 4 nedílnou součástí těla 2.
Výběžky 4 mají na svém konci uspořádány zádržné prostředky 10, které mají kulový tvar. Výběžky 4 jsou propojeny jako pružné, přičemž mají tvarovou paměť.
Výběžky 4 a tělo 2 jsou vyrobeny z biokompatibilního materiálu, kterým je titan a/nebo slitina titanu.
Příklad 3
Dentální implantát i (obr. 3) je uspořádaný v čelistní kosti 9 ústní dutiny, přičemž obsahuje tělo 2 s tvarovým povrchem 3 pro přijetí zubní nástavby 7.
Tělo 2 obsahuje základ 5 a část 6 pro přijetí zubní nástavby 7, přičemž částí 6 pro přijetí zubní nástavby 7 s tvarovým povrchem 3 je abutment 12 upevněný v otvoru 11 uspořádaném v základu
5.
K spodní části 8 základu 5 těla 2 je připevněna celá řada výběžků 4. Variantně mohou být výběžky 4 nedílnou součástí těla 2.
Výběžky 4 mají na svém konci uspořádány zádržné prostředky 10, které mají kulový tvar. Výběžky 4 jsou propojeny jako pružné, přičemž mají tvarovou paměť.
Výběžky 4 i všechny části těla 2 jsou vyrobeny z biokompatibilního materiálu, kterým je titan a/nebo slitina titanu.
Průmyslová využitelnost
Dentální implantát podle vynálezu lze zejména využít jako prostředek k upevnění zubní náhrady.

Claims (10)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Dentální implantát, zejména dentální implantát (1) obsahující tělo (2) s tvarovým povrchem (3) pro přijetí zubní nástavby (7), uspořádaný v ěelistní kosti (9) ústní dutiny, vyznačující se tím, že obsahuje nejméně dva výběžky (4) připevněné ktělu (2), které jsou provedeny jako pružné.
  2. 2. Dentální implantát, podle nároku 1, vyznačující se tím, že tělo (2) obsahuje základ (5) a část (6) pro přijetí zubní nástavby (7).
  3. 3. Dentální implantát, podle některého z předchozích nároků, vyznačující se tím, že výběžek (4) je připevněný k spodní části (8) základu (5) těla (2).
  4. 4. Dentální implantát, podle některého z předchozích nároků, vyznačující se tím, že výběžek (4) má na svém konci uspořádán zádržný prostředek (10).
  5. 5. Dentální implantát, podle nároku 4, vyznačující se tím, že zádržný prostředek (10) má kulový tvar.
  6. 6. Dentální implantát, podle některého z předchozích nároků, vyznačující se tím, že výběžek (4) má tvarovou paměť.
  7. 7. Dentální implantát, podle některého z předchozích nároků, vyznačující se tím, že je vyroben z biokompatibilního materiálu.
  8. 8. Dentální implantát, podle nároku 7, vyznačující se tím, že biokompatibilním materiálem je titan a/nebo jeho slitina.
  9. 9. Dentální implantát, podle některého z předchozích nároků, vyznačující se tím, že tělo (2) obsahuje otvor (11).
  10. 10. Dentální implantát, podle některého z předchozích nároků 2 až 9, vyznačující se tím, že částí (6) pro přijetí zubní nástavby (7) je abutment (12) uspořádaný v základu (5).
CZ2014-183A 2014-03-25 2014-03-25 Dentální implantát CZ305572B6 (cs)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2014-183A CZ305572B6 (cs) 2014-03-25 2014-03-25 Dentální implantát
PCT/CZ2015/000021 WO2015144097A1 (en) 2014-03-25 2015-03-17 Dental implant
EP15715135.8A EP3137012B1 (en) 2014-03-25 2015-03-17 Dental implant

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2014-183A CZ305572B6 (cs) 2014-03-25 2014-03-25 Dentální implantát

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2014183A3 CZ2014183A3 (cs) 2015-10-07
CZ305572B6 true CZ305572B6 (cs) 2015-12-16

Family

ID=52823405

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2014-183A CZ305572B6 (cs) 2014-03-25 2014-03-25 Dentální implantát

Country Status (3)

Country Link
EP (1) EP3137012B1 (cs)
CZ (1) CZ305572B6 (cs)
WO (1) WO2015144097A1 (cs)

Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2003047455A1 (en) * 2001-12-03 2003-06-12 Cottrell Richard D Modified dental implant fixture
WO2006017995A1 (de) * 2004-08-18 2006-02-23 Boettcher Robert Einschraubbares enossales dentalimplantat

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2029346A1 (cs) * 1969-01-20 1970-10-23 Martinelli Claude
CZ11766U1 (cs) 2001-11-08 2001-11-29 Lasak S.R.O. Implantát z bioaktivního titanu
KR20040037967A (ko) * 2002-10-31 2004-05-08 정필훈 치아 뿌리모양에 맞게 팽창하는 치과용 임플란트
PL1924212T3 (pl) 2005-09-16 2012-09-28 Mehrhof Implant Tech Gmbh Dwuczęściowy implant zębowy
AU2007301485B2 (en) * 2006-09-28 2012-09-06 Ogen Innovative Medical Devices Ltd. Orthopedic bone fixation
DE102007018198B3 (de) 2007-04-16 2008-10-23 Engesser, Urs Vorrichtung zum Einsetzen in eine Trägerstruktur und deren Verwendung
DE102008046027B3 (de) 2008-09-05 2009-12-31 Riedl, Ludwig, Dr. Kieferimplantat
JP5815926B2 (ja) * 2009-06-10 2015-11-17 株式会社ハイレックスコーポレーション スキャフォールド材料およびそれを用いた三次元構造体
CN101947139B (zh) * 2010-10-21 2013-10-23 赵大国 一种仿生牙种植体及其基台和子根

Patent Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2003047455A1 (en) * 2001-12-03 2003-06-12 Cottrell Richard D Modified dental implant fixture
WO2006017995A1 (de) * 2004-08-18 2006-02-23 Boettcher Robert Einschraubbares enossales dentalimplantat

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2014183A3 (cs) 2015-10-07
WO2015144097A1 (en) 2015-10-01
EP3137012B1 (en) 2019-02-13
EP3137012A1 (en) 2017-03-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11147654B2 (en) Condensing skeletal implant that facilitate insertions
KR102085066B1 (ko) 치과용 임플란트
US11278379B2 (en) Asymmetric zygomatic dental implant with partial micro thread/groove
JP4212239B2 (ja) 歯科用インプラント
US20120178048A1 (en) Dental implant with multiple thread patterns
KR100938991B1 (ko) 미니 임플란트.
US4799886A (en) Dental submerged endosseous implant
CA2600280A1 (en) Screw-in enossal dental implant
EP1699378A1 (en) Dental implant
KR200392241Y1 (ko) 치과용 임시 임플란트
CZ305572B6 (cs) Dentální implantát
RU2661019C1 (ru) Зубной имплантат и комплект для дентальной имплантации
KR20130096341A (ko) 임프란트용 곡면 픽스처
AU2011203341A1 (en) Condensing Skeletal Implant that Facilitate Insertions
UA27037U (en) Dental implant
BG1637U1 (bg) Зъбен имплант