CZ304655B6 - Elektronicky přeladitelné oscilátory s fraktálními prvky - Google Patents

Elektronicky přeladitelné oscilátory s fraktálními prvky Download PDF

Info

Publication number
CZ304655B6
CZ304655B6 CZ2012-939A CZ2012939A CZ304655B6 CZ 304655 B6 CZ304655 B6 CZ 304655B6 CZ 2012939 A CZ2012939 A CZ 2012939A CZ 304655 B6 CZ304655 B6 CZ 304655B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
fractal
cpe
frequency
electronically tunable
elements
Prior art date
Application number
CZ2012-939A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2012939A3 (cs
Inventor
Jiří Petržela
Tomáš Götthans
Original Assignee
Vysoké Učení Technické V Brně
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vysoké Učení Technické V Brně filed Critical Vysoké Učení Technické V Brně
Priority to CZ2012-939A priority Critical patent/CZ304655B6/cs
Publication of CZ2012939A3 publication Critical patent/CZ2012939A3/cs
Publication of CZ304655B6 publication Critical patent/CZ304655B6/cs

Links

Landscapes

  • Networks Using Active Elements (AREA)

Abstract

Elektronicky přeladitelný oscilátor, který obsahuje alespoň jeden fraktální prvek (CPE) definovaný obvodovou funkcí (1), kde: s je Laplaceův operátor .alfa. je konstanta reprezentující fraktální řád prvku v intervalu .alfa. (0,1) A(s) je obraz vstupní obvodové veličiny prvku v Laplaceově transformaci B(s) je obraz výstupní obvodové veličiny prvku v Laplaceově transformaci F.sub.0.n. je konstanta, která je hodnotou obvodové funkce napětí na kmitočtu .omega..sub.0.n..

Description

Oblast techniky
Vynález se týká plně analogových elektronicky přeladitelných harmonických oscilátorů s fraktálními obvodovými prvky.
Dosavadní stav techniky
Generátoiy harmonických signálů patří mezi základní stavební bloky, které se v technické praxi běžně vyskytují ve většině analogových systémů. Doposud byla objevena celá řada nejrůznějších struktur oscilátorů, které se liší principielním uspořádáním aktivních a pasivních obvodových prvků.
Do první kategorie tzv. dvoubodových oscilátorů řadíme případy, kdy jsou ztráty vznikající v pasivním rezonančním obvodu odtlumeny připojením prvku, který vykazuje v pracovní části ampér-voltové charakteristiky záporný diferenciální odpor. Tento nelineární dvojpól rovněž zodpovídá za stabilizaci amplitudy generovaných harmonických kmitů ajejich zkreslení.
Druhou třídu tvoří tzv. tříbodová zapojení, kdy je aktivní prvek, kterým je většinou bipolámí nebo unipolámí tranzistor, připojen do obvodu ve třech bodech. Jedná se o jednu z typických konfigurací, tedy se společným emitorem, kolektorem nebo bází. Akumulační prvky jsou lineární kapacitory a induktory. Jsou to typy zapojení označované jako Colpitts, Hartley, Clapp, Meissner, atd. U posledního typuje pro dosažení potřebného fázového posuvu 180° využita transformátorová vazba.
Do třetí kategorie řadíme tzv. zpětnovazební oscilátory, které se vyznačují zpětnou vazbou složenou z pasivních RC článků, tedy dvojbranů obsahujících pouze lineární rezistory R a kapacitory C. Ty mohou být uspořádány například do Wienova článku, tří jednoduchých dolních nebo horních propustí, „T“ článku fungujícím jako pásmová zádrž, atd. Pro kompenzaci ztrát vznikajících v RC dvojbranů na oscilačním kmitočtu a stabilizaci kmitů je v přímém směru použit zesilovač se saturovanou převodní charakteristikou. Konkrétní obvodové řešení zesilovače se saturovanou převodní charakteristikou. Konkrétní obvodové řešení zesilovače je určeno tím, zda v RC článku na oscilačním kmitočtu dochází k otočení fáze či nikoliv. V přímém směruje tedy nejčastěji využíván invertující nebo neinvertující typ zesilovače v některém základním zapojení. Aktivním prvkem zesilovačem může být tranzistor nebo častěji operační zesilovač se symetrickým napěťovým vstupem a nesymetrickým napěťovým výstupem.
Do poslední skupiny oscilátorů řadíme nestandardní obvodové struktury, které se nějakým způsobem vymykají všem výše uvedeným třídám. Známo je zapojení s fázovými články prvního řádu ve zpětné vazbě, kde po splnění oscilačních podmínek není teoreticky v přímém směru zesilovač potřeba. Vycházíme-li při realizaci z matematického modelu ideálního oscilátoru druhého řádu, lze k syntéze využít dvou bezeztrátových integrátorů a invertujícího zesilovače, jehož zesílením přímo ovlivňujeme oscilační kmitočet, a to bez vlivu na oscilační podmínky. Jiný typ oscilátoru zobrazení na obr. 1 je tvořen uzavřenou kaskádou sestávající z všepropustného fázovacího článku APF, bezeztrátového integrátoru IT a kompenzačního zesilovače CA. Nevýhodou takto provedeného oscilátoru je hodnota fázového posuvu bezeztrátového integrátoru IT, která je rovna 90° (a = 1) a kterou není možné měnit.
Obecně lze konstatovat, že kmitočet všech výše uvedených oscilátorů lze přeladit změnou hodnoty některého funkčního akumulačního prvku, tedy indukčního prvku L nebo kapacitního prvku C. V praktických aplikacích však často potřebujeme změnit kmitočet generovaného signálu v poměrně širokých mezích, a to bez ručního zásahu do realizovaného obvodu. Proto se v poslední
- 1 CZ 304655 B6 době stále více uplatňují oscilátory, jejichž kmitočet závisí na strmosti transadmitančního zesilovače. Jedná se o komerčně dostupný aktivní funkční blok, jehož strmost, tj. konstanta úměrnosti mezi výstupním proudem a vstupním diferenčním napětím, lze přímo měnit velikostí připojeného externího zdroje stejnosměrného proudu respektive napětí.
Problémem všech zmiňovaných koncepcí oscilátorů je však ten fakt, že neumožňují generovat dva signály s libovolným jednoznačně definovaným fázovým posuvem v celém pásmu přeladění.
Cílem vynálezu je představit novou koncepci plně analogového generátoru harmonických signálů, jehož kmitočet novou koncepci řídit externím zdrojem stejnosměrného napětí, přičemž fázová relace mezi dvěma definovanými výstupy oscilátoru zůstává v celém pásmu přeladění konstantní.
Podstata vynálezu
Výše zmíněné nedostatky odstraňuje do značné míry elektronicky přeladitelný oscilátor, jehož podstata spočívá v tom, že obsahuje alespoň jeden fraktální prvek definovaný obvodovou funkcí
Fcpe(s)~
B0
4s)
kde s je Laplaceův operátor a je konstanta reprezentující fraktální řád prvku v intervalu a e (0, 1)
A(s) je obraz vstupní obvodové veličiny prvku v Laplaceově transformaci
B(s) je obraz výstupní obvodové veličiny prvku v Laplaceově transformaci
Fo je konstanta, která je hodnotou obvodové funkce napětí na kmitočtu ω0.
Ve výhodném provedení je fraktální prvek ve formě dvojbranu a je součástí uzavřené smyčky, která dále sestává z elektronicky přeladitelného všepropustného fázovacího článku a z kompenzačního zesilovače.
V jiném výhodném provedení je fraktální prvek ve formě dvojbranu aje součástí uzavřené smyčky, která dále sestává z elektronicky přeladitelné pásmové propusti druhého řádu a z kompenzačního zesilovače.
V jiném výhodném provedení dále sestává z imitančního konvertoru, kjehož jedné z brán je připojen fraktální prvek, kteiý je ve formě dvojpólu, přičemž ostatní brány imitančního konvertoru jsou zatíženy dvojpólovými kombinacemi odporových, indukčních a kapacitních prvků.
V jiném výhodném provedení jsou fraktální prvky uspořádány vzájemně paralelně.
V jiném výhodném provedení jsou dílčí fraktální prvky uspořádány tak, aby bylo dosaženo požadovaného fázového posuvu mezi napětím a proudem výsledného fraktálního prvku ve formě dvojpólu.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude dále přiblížen pomocí výkresů, kde:
-2CZ 304655 B6 obr. 1 představuje oscilátor tvořený uzavřenou kaskádou, obr. 2 představuje fraktální prvek ve formě dvojbranu vytvořený transformací fraktálního obvodového prvku ve formě dvoj pólu, obr. 3 představuje fraktální prvek ve formě dvoj pólu vytvořený transformací fraktálního prvku ve formě dvojbranu, obr. 4 představuje blokové schéma elektronicky přeladitelného oscilátoru, podle prvního provedení vynálezu, s fraktálními obvodovými prvky ve formě dvojbranu, obr. 5 představuje teoretický a skutečný přenos otevřené smyčky zpětné vazby elektronicky přeladitelného oscilátoru s fraktálními prvky, zobrazeného v polárních souřadnicích na obr. 4, bez kompenzačního zesilovače, obr. 6 představuje teoretický a skutečný přenos otevřené smyčky zpětné vazby elektronicky přeladitelného oscilátoru s fraktálními prvky při náhradě bloku APF pásmovou propustí, zobrazeného na obr. 4, bez kompenzačního zesilovače, obr. 7 představuje elektronicky přeladitelný oscilátor podle druhého provedení vynálezu, s fraktálními prvky ve formě dvojpólu, obr. 8 představuje modulovou kmitočtovou charakteristiku a fázovou kmitočtovou charakteristiku fraktálního prvku ve formě dvojbranu pro posuv -20° mezi výstupním a vstupním napětím, obr. 9a představuje kmitočtová spektra harmonického signálu při použití fraktálního prvku ve formě dvojbranu o fázovém posuvu -20° a mezním kmitočtu APF f0 = 10 Hz, teoretický a reálný průběh se neshoduje (aproximace fraktálního dvojbranu není pro takto nízké oscilační kmitočty platná), obr. 9b představuje kmitočtová spektra harmonického signálu při použití fraktálního prvku ve formě dvojbranu o fázovém posuvu -20° a mezním kmitočtu bloku APF f0 = 100 Hz, obr. 9c představuje kmitočtová spektra harmonického signálu při použití fraktálního prvku ve formě dvojbranu o fázovém posuvu -20° a mezním kmitočtu APF f0 = 1kHz, obr. 9d představuje kmitočtová spektra generovaného harmonického signálu při použití fraktálního prvku ve formě dvojbranu o fázovém posuvu -20° a mezním kmitočtu APF fo = 10 kHz, obr. 10a představuje průběh změny fázového posuvu prvního typu elektronicky přeladitelného oscilátoru zobrazeného na obr. 4 pro všepropustný fázovací článek o konstantním mezním kmitočtu f0 = 1 kHz a pro hodnotu parametru posuvu a = 0,2, obr. 10b představuje průběh změny fázového posuvu prvního typu elektronicky přeladitelného oscilátoru zobrazeného na obr. 4 pro všepropustný fázovací článek o konstantním mezním kmitočtu fo = 1 kHz a pro hodnotu parametru posuvu a = 0,5, obr. 10c představuje průběh změny fázového posuvu prvního typu elektronicky přeladitelného oscilátoru zobrazeného na obr. 4 pro všepropustný fázovací článek o konstantním mezním kmitočtu fo = 1 kHz a pro hodnotu parametru posuvu a = 0,8, obr. 11a představuje průběh oscilačního kmitočtu při parametru posuvu a = 0,5 a hodnotě mezního kmitočtu f0 = 100 Hz,
-3CZ 304655 B6 obr. 11b představuje průběh oscilačního kmitočtu při parametru posuvu a = 0,5 a hodnotě mezního kmitočtu fo = 1 kHz a obr. 1 lc představuje průběh oscilačního kmitočtu při parametru posuvu a = 0,5 a hodnotě mezního kmitočtu fo = 10 kHz.
Příklad uskutečnění vynálezu
Elektronicky přeladitelný oscilátor podle vynálezu sestává z přeladitelného fázovacího článku a fraktálních obvodových prvků CPE. Elektronicky přeladitelný všepropustný fázovací článek APF umožňuje externím zdrojem napětí měnit kmitočet generovaných signálů, fraktální obvodový prvek CPE udržuje konstantní (uživatelem předem definovaný) fázový posuv mezi dvěma specifickými signály (obvodovými veličinami), a to v celém pásmu kmitočtového přeladění.
Fraktální obvodové prvky CPE lze považovat za lineární dynamické systémy popsané diferenciální rovnicí fraktálního, tedy necelistvého řádu. Ideální fraktální obvodový prvek CPE tak můžeme v harmonickém ustáleném stavu popsat obvodovou funkcí v Laplaceově transformaci, konkrétně například přenosovou rovnicí pro napětí 1 nebo vstupní admitancí 2
kde s je Laplaceův operátor a je konstanta reprezentující fraktální řád prvku v intervalu a e (0, 1)
Ks) je obraz proudu tekoucího dvojpólem v Laplaceově transformaci
U(s) je obraz napětí na dvojpólu v Laplaceově transformaci Ufs) je obraz vstupního napětí dvojbranu v Laplaceově transformaci Ufs) je obraz výstupního napětí dvojbranu v Laplaceově transformaci Ko je konstanta, která je hodnotou přenosu napětí na kmitočtu ω0
Fo je konstanta, která specifikuje hodnotu admitance na kmitočtu ω0.
Výše zmíněné vzorce 1, 2 je možno zjednodušeně napsat jako:
kde s je Laplaceův operátor a je konstanta reprezentující fraktální řád prvku v intervalu a e (0, 1) A(s) je obraz vstupní obvodové veličiny prvku v Laplaceově transformaci B(s) je obraz výstupní obvodové veličiny v prvku v Laplaceově transformaci Fo je konstanta, která je hodnotou obvodové funkce napětí na kmitočtu a>0.
-4CZ 304655 B6
Z výše popsaných rovnic (1, 2) je zřejmé, že fraktální obvodové prvky CPE mají konstantní hodnotu fázového posuvu teoreticky v celém kmitočtovém pásmu. Komplexní napěťový přenos K(ja)) a admitanci Y(joS) lze zapsat v exponenciálním tvaru následujícím způsobem (4) ω
(5) (6) kde je úhlový kmitočet je imaginární jednotka je konstanta reprezentující fraktální řád prvku v intervalu a e (0, 1)
Κ(ω) je modul přenosu napětí dvojbranu
Υ(ω) je modul admitance φ(ω) je hodnota fázového posuvu, která je v tomto případě konstantní.
Matematicky je fraktálním analogovým elektronickým prvkem CPE obecně «-port, který realizuje derivaci nebo integraci neceločíselného řádu. Pro účely návrhu a analýzy níže popsaných typů oscilátorů podle vynálezu postačí vycházet z popisu fraktálního elementu v kmitočtové oblasti popsané vzorci 1, 2, respektive z poměru mezi budicí veličinou a odezvou v Laplaceově transformaci.
Fraktální obvodový prvek CPE může být ve formě dvojpólu určeného pro přenos impedance, viz vzorec 2, a dvojbranu nebo vícebranů určených pro přenos napětí, viz vzorec 1.
Fraktální obvodový prvek CPE ve formě dvojpólu lze považovat za elementární. Metody jeho syntézy jsou známy z teorie lineárních elektronických obvodů. Jako nejvýhodnější se jeví jeho rozklad na řetězový zlomek nebo parciální zlomky.
Fraktální obvodové prvky CPE ve formě dvojpólu lze transformovat na dvojbran a naopak pomocí vhodné konfigurace obvodu s aktivními prvky, pokud tyto mají postačující kmitočtové vlastnosti. Uvedenou transformaci CPE dvojpól na dvojbran můžeme například realizovat pomocí operačního zesilovače OZ s proudovou zpětnou vazbou a kompenzační svorkou, komerčně dostupného pod označením AD844. Vstupní svorkou bude neinvertující vstup OZ, fraktální obvodový prvek CPE ve formě dvojpólu bude připojen k invertující svorce, rezistor R ke kompenzační svorce c a výstupem výsledného CPE dvojbranu bude výstup OZ tak, jak ukazuje obr. 2. Hodnota odporu rezistoru R vůči zemi ovlivňuje hodnotu přenosu Kg, nebo-li jeho zesílení.
Možná je i opačná transformace představená na obr. 3, tedy převedení fraktálního prvku CPE ve formě dvojbranu na fraktální prvek CPE ve formě dvojpólu. V této realizaci využijeme transadmitanční zesilovač OTA jako převodník výstupního napětí fraktálního prvku CPE ve formě dvojbranu na vstupní proud výsledného dvojpólu a napěťový neprotéká CPE dvojbranem, ale je celý tvořen výstupním proudem transadmitančního zesilovače OTA).
-5CZ 304655 B6
Napěťový fraktální prvek CPE ve formě dvojbranu lze realizovat jako úsek vedení modelovaný vhodným zapojením rezistorů a kapacitorů do žebříkové struktury. Hodnoty jednotlivých součástek jsou vypočteny tak, aby nulové body a póly přenosu napětí ležely na reálné ose a střídaly se.
Zvýšení činitele jakosti přidáním indukčnosti vede na komplexní dvojice pólů přenosu a na neúměrné zvlnění fázové kmitočtové charakteristiky, což je jev nežádoucí. Kmitočtový rozsah použitelnosti ladítelných oscilátorů podle vynálezu je přímo úměrný délce vedení, tedy počtu připojených RC článků. Optimální návrh napěťového fraktálního prvku CPE ve formě dvojbranu je tedy návrhovým kompromisem mezi složitostí výsledného zapojení a přesností aproximace vlastností ideálního fraktálního prvku CPE.
Přenos K reálného napěťového fraktálního prvku CPE ve formě dvojbranu lze vyjádřit zápisem v Laplaceově transformaci respektujícím požadavky reálnosti nulových bodů a pólů, a to včetně rozkladu na kaskádní zapojení dílčích jednodušších filtračních obvodů
kde je Laplaceův operátor je výsledný řád obvodu
Ko je poměr koeficientů u nejvyšší mocniny s v čitateli a jmenovateli, tedy a„_i/Z>„ ω,ζ je možný úhlový kmitočet nulového bodu z-tého bilineámího filtru of i je mezní úhlový kmitočet pólu z-tého bilineámího filtru
Kj(s) je přenosová funkce ž-tého elementárního filtru s jednou nulou přenosu
Kf) je přenosová funkce £-tého elementárního filtru s jedním pólem přenosu.
Přenosová rovnice (7) reprezentuje obecnou možnost kaskádní syntézy analogových filtračních obvodů, které jsou běžně využívány v praxi. Zde je znám průběh výsledné modulové kmitočtové charakteristiky celého zapojení, kterou v jednotlivých kmitočtových pásmech proložíme Bodeho lineární úseky.
Pasivní obvodové řešení fraktálních obvodových prvků CPE vede obecně k nekonečným RLC strukturám, přičemž jako nej perspektivnější z hlediska syntézy a možné změny vlastností se jeví již zmíněná příčková zapojení. Z praktického hlediska má smysl odvozovat pouze takové články fraktálních prvků CPE, které realizují mocninu derivace v intervalu ae(0, 1), a to v desetinných krocích. Vyšší mocniny derivace lze realizovat vhodným skládáním článků fraktálních prvků CPE s nižší a celočíselnou derivací.
Obr. 4 představuje blokové schémat prvního provedení elektronicky přeladitelného oscilátoru s fraktálními obvodovými prvky CPE ve formě dvojbranů podle vynálezu. Fraktální obvodové prvky CPE ve formě dvojbranů zaručují konstantní fázový posuv mezi vstupním a výstupním napětím, a to v celém rozsahu kmitočtové přeladitelnosti oscilátoru. Obvod představuje uzavřenou smyčku, která sestává z všepropustného fázovacího článku APF propojeného s transadmitančním zesilovačem OTA, kompenzačního zesilovače CA a větve s fraktálními obvodovými prvky CPE ve formě dvojbranů. Těchto větví může být v obvodě hned několik a o různých parametrech. Připojováním libovolných větví do obvodu a vytvářením jejich libovolných vzájemných kombinací dochází k získání specifického fázového posuvu. Jednotlivé fraktální obvodové prvky CPE
-6CZ 304655 B6 však musí být impedančně odděleny tak, aby se vzájemně neovlivňovaly a zachovávaly si předem definované kmitočtové odezvy. Impedanční oddělení může být provedeno například pomocí sledovačů napětí.
Představený oscilátor podle prvního příkladu provedení využívá vlastností fraktálních prvků CPE v kmitočtové oblasti,zejména pak konstantního průběhu fázového posuvu mezi budicí veličinou a odezvou. Uvedenému rozsahu hodnot konstanty a odpovídá konstantní změny fázového posuvu φ(ώ) = -90° a a směrnice útlumu Κ(ώ) = 20a dB na dekádu.
Předpokládáme-li činnost v komplexní rovině závislosti fázoru napětí U 2 na napětí Ui, tj. výstupní a vstupní veličině fraktálního prvku CPE ve formě dvojbranu, pak výše uvedený rozsah fázového posuvu φ odpovídá pouze jednomu kvadrantu v rozsahu φ =e (0°, 90°). Rozšíření na zbývající kvadranty lze dosáhnout snadno spojením fraktálního obvodového prvku CPE ve formě dvojbranu s odpovídajícím invertujícím prvkem. V případě napěťových fraktálních obvodových prvků CPE ve formě dvojbranů je invertujícím prvkem například invertující zesilovač. V případě indukčních fraktálních obvodových prvků CPE ve formě dvojpólu je invertujícím prvkem například imitanční invertor.
Pro limitní hodnotu a = 1 přechází obvod s fraktálními prvky CPE ve formě dvojbranu ve známé zapojení tvořené uzavřenu smyčkou s bloky všepropustný fázovací článek, bezeztrátový integrátor a zesilovač.
Fraktálnímu prvku CPE s konkrétní hodnotou konstanty a odpovídá vždy určitá konfigurace nulových bodů a pólů obvodové funkce, tj. přenosu napětí u fraktálních prvků CPE ve formě dvojbranu a vstupní impedance u fraktálních prvků CPE ve formě dvojpólu. Všechny nulové body a póly leží na reálné ose v určité vzdálenosti od sebe a střídají se. V každé dekádě úhlového kmitočtu potom může tato konfigurace nulového bodu a pólu vypadat graficky stejně, což usnadňuje návrh fraktálního prvku CPE ve formě dvojbranu. Výsledná fázová kmitočtová charakteristika je zvlněná, přičemž velikost zvlnění je nepřímo úměrná hustotě rozložení nulových bodů a pólů. Větší počet nulových bodů a pólů však automaticky představuje složitější obvodovou realizaci, tedy delší příčkovou nebo stromovou strukturu složenou z většího počtu elementárních buněk.
Fraktální prvky CPE ve formě dvojbranu pro první příklad provedení oscilátorů podle vynálezu obsahují právě tolik fraktálních obvodových prvků CPE, aby celkové zvlnění fázové kmitočtové charakteristiky nepřekračovalo půl stupně, a to v celém uvažovaném rozsahu přeladění všepropustných fázovacích článků APF. Prototypy fraktálních prvků CPE ve formě dvojbranu přitom není nutné odvozovat pro všechny možné fázové posuvy. Za předpokladu vzájemného impedančního oddělení je možné pro dosažení libovolného výsledného fázového posuvu jednotlivé dílčí napěťové fraktální prvky CPE ve formě dvojbranu skládat. Po představené struktury oscilátorů podle vynálezu tedy postačí napěťové fraktální prvky CPE ve formě dvojbranu s fázovým posuvem 1°, 2° a 5°, jejichž obvodové prototypy včetně numerických hodnot všech prvků lze získat například prostřednictvím jednoduchého matematického skriptu nebo mohou být součástí knihovny fraktálních prvků CPE ve formě dvojbranů. Univerzalita navržených oscilátorů podle prvního představeného provedení je tedy zachována, jelikož transformaci hodnot fraktálních prvků CPE ve formě dvojbranů do jiných kmitočtových pásem lze uskutečnit pouhou změnou hodnot vybraných pasivních prvků, přičemž struktura obvodu zůstává zachována. Tato změna hodnot akumulačních obvodových prvků je známa pod pojem kmitočtové odnormování.
Všepropustný fázovací článek APF je možné řešit ve dvou základních variantách, které se liší počátečním fázovým posuvem na nízkých kmitočtech. První varianta všepropustného fázovacího článku označovaného jako APF-1 je dána fázovým posuvem v rozmezí 0 až -180°. Druhá varianta všepropustného fázovacího článku označeného jako APF-2 je dána fázovým posuvem v rozmezí -180 až -360°. Přenosovou funkci Xobou variant všepropustného fázovacího článku
-7 CZ 304655 B6
APF lze v harmonickém ustáleném stavu vyjádřit v oblasti Laplaceových obrazů poměrem výstupního k vstupnímu napětí
S + G), ^e(0°,-180P) Kapf-2{s) = ——
S + (On pe(-18CP,-360P) (8) kde je Laplaceův operátor ω0 je mezní kmitočet filtru φ je fázový posuv.
Ideální situací je, pokud je přenos všepropustného fázovacího článku APF roven jedné, a to na všech kmitočtech vstupního signálu. Při konstruování oscilátorů spolehlivě pracujících i ve vyšších kmitočtových pásmech, tj. nad 1 MHz, je potřeba využívat vhodných transadmitančních zesilovačů OTA, aby jejich neideální vlastnosti nevnášely do přenosů parazitní nulové body a póly. Tyto by vedly k nežádoucím zlomům teoreticky jednotkového průběhu přenosu, a tedy i k deformaci fázové kmitočtové charakteristiky, což by mohlo mít za následek i nespolehlivou funkci celého zařízení. Takové problémy se však nevztahují pouze na prezentované nové koncepce oscilátorů, ale platí pro všechny typy oscilátorů s aktivními prvky. Rozsah změny strmosti transadmitančních zesilovačů OTA v závislosti na limitních hodnotách řídicího proudu, popřípadě linearity této závislosti, je tedy klíčovým kritériem pro výběr vhodného transadmitaněního zesilovače OTA. Některé transadmitanční zesilovače OTA jsou schopny měnit strmost i v rozsahu několika dekád ajsou pro obvodovou realizaci nejvhodnější. Je zřejmé, že existuje celá řada struktur všepropustných fázovacích článků APF s transadmitančními zesilovače OTA, které lze považovat za přeladitelné. Předkládaný vynález sdružuje všechny možné varianty do jediné aplikace.
Provedení všepropustného fázovacího článku APF určuje celkový rozsah přeladitelnosti představeného oscilátoru podle vynálezu, a jak bude ukázáno dále, také nejmenší kmitočtový rozsah, pro který je nutno provést aproximaci fraktálního obvodového prvku CPE. Požadavek změny oscilačního kmitočtu přímo koresponduje se změnou mezního kmitočtu všepropustného fázovacího článku APF, tedy se symetrickou změnou polohy nulového bodu a pólu přenosu prostřednictvím externího zdroje řídicího stejnosměrného napětí. Podle Berkhausenových podmínek vzniku oscilací v RLC obvodě, tedy obvodě obsahujícím odporové prvky R, indukční prvky L a kapacitní prvky C, je zřejmé, že první představené provedení oscilátoru s fraktálními obvodovými prvky CPE podle vynálezu s všepropustným fázovacím článkem APF-1 podle první varianty tak s všepropustným fázovacím článkem APF-2 podle druhé varianty, pracují až za mezním kmitočtem fázovacího článku APF. Využití všepropustných fázovacích článků APF—1 podle první varianty vede k nutnosti realizovat v přímém směru oscilátoru invertující zesilovač. Použití všepropustných fázovacích článků APF-2 podle druhé varianty naopak vede k zesilovači neinvertujícímu.
Je-li požadován malý fázový posuv, tj. malá hodnota parametru posuvu a, je oscilační podmínka splněna na relativně vysokých kmitočtech, což může být navíc komplikováno přítomností neideálních a parazitních vlastností použitých aktivních prvků. Fázová kmitočtová charakteristika všepropustných fázovacích článků APF-1 podle první varianty se navíc koncové hodnotě fázového posuvu -180° blíží pouze asymptoticky. Obdobně je to u všepropustných fázovacích článků APF-2 podle druhé varianty, jejichž fázový posuv se blíží koncové hodnotě 0° rovněž asymptoticky. Malá tendence změny fáze v okolí oscilačního kmitočtu má za následek horší stabilitu kmitočtu generovaného signálu, zvětšení fázového šumu oscilátoru a rovněž možnou nejednoznačnost při splnění oscilačních podmínek, a to s ohledem na zvlnění fázové kmitočtové charakteristiky napěťového fraktálního obvodového prvku CPE ve formě dvojbranu.
-8CZ 304655 B6
Charakteristickou rovnici přenosu K pro první představené provedení oscilátoru podle vynálezu lze odvodit v následujícím symbolickém tvaru
K-api· (5) ‘ ^cpe (5)' ^ca 1 θ s+1 + KqK^cOcS + (oQsa - KQKCAmQm^ = 0 (9) kde s je Laplaceův operátor a je konstanta reprezentující fraktální řád prvku v intervalu ae(0,l)
KAPF je kmitočtově závislý přenos použitého fázovacího článku
Kqpe je kmitočtově závislý přenos napěťového fraktálního obvodového prvku CPE ve formě dvoj bránu
Kqa je kmitočtově nezávislé zesílení kompenzačního zesilovače a>o je mezní kmitočet fázovacího článku (oc je mezní kmitočet napěťového fraktálního obvodového prvku CPE ve formě dvojbranu.
Pro předdefinované fázové posuvy malých hodnot do přibližně 10° je vhodnější využít na místo všepropustných fázovacích článků APF pásmové propusti s malým činitelem jakosti, tedy filtru druhého řádu s vhodným rozložením reálných pólů přenosové funkce. Pro účely elektronického přeladění celého oscilátoru podle vynálezu je opět nutné, aby polohy těchto pólů byly elektronicky nastavitelné, nejlépe opět pomocí strmosti transadmitančního zesilovače OTA.
Na obr. 5 je představen příklad teoretického - vyznačeno tečkované a skutečného - vyznačeného plnou čárou, přenosu otevřené smyčky zpětné vazby prvního představeného provedení oscilátoru podle vynálezu bez kompenzačního zesilovače CA s využitím všepropustného fázovacího článku APF-1 podle první varianty, v polárních souřadnicích, pro hodnotu posuvu a= 0,2, a= 0,5 a a= 0,8.
Na obr. 6 je představen příklad teoretického - vyznačeno tečkované, a skutečného - vyznačeného plnou čárou, přenosu otevřené smyčky zpětné vazby prvního představeného provedení oscilátoru podle vynálezu bez kompenzačního zesilovače CA s využitím bloku v polárních souřadnicích, pro hodnotu posuvu a = 0,2, a = 0,5 a a = 0,8. Průsečík g přenosových křivek zobrazených na obr. 5 a obr. 6 a horizontální osy určuje minimální potřebné zesílení kompenzačního zesilovače CA. Z obr. 5 a 6 je zřejmé, že zesílení kompenzačního zesilovače CA musí být značně vyšší než zesílení u oscilátoru s všepropustnými fázovacími články APF. Přenos K napětí u pásmových propustí se dvěma stejnými póly, jejichž absolutní hodnota je rovna střednímu úhlovému kmitočtu ωο, vede k charakteristické přenosové rovnici fraktálního řádu
-(Pi+a)? _ G-aX-s-a) G+^o)2 => s“+2 + 2ω05α+1 -IK^K^s + c»20sa = 0 (10) kde je Laplaceův operátor pi, p2 je poloha prvního a druhého pólu přenosové funkce, přičemžp\=p2—a>o rob je mezní kmitočet fázovacího článku čoc je mezním kmitočtem fraktálního prvku CPE ve formě dvojbranu.
-9CZ 304655 B6
Oscilační kmitočet fraktálního harmonického oscilátoru podle vynálezu s všepropustným fázovacím článkem APF-1 podle první varianty, respektive všepropustným fázovacím článkem APF-2 podle druhé varianty získáme přímo z rovnice fázových posuvů dílčích bloků
?r-2-arctan--α— = ηπ
V návaznosti na rovnici (11) bude relativní citlivost oscilačního kmitočtu <yosc na hodnotě parametru a a mezním kmitočtu coq všepropustných fázovacích článků APF
(12) kde a je konstanta reprezentující neceločíselný řád fraktálního prvku CPE ve formě dvojbranu.
Vztah (12) platí za předpokladu nezvlněné fázové kmitočtové charakteristiky fraktálního prvku CPE ve formě dvojbranu.
Prezentované první provedení oscilátoru podle vynálezu lze modifikovat ve smyslu řízení definovaného fázového posuvu fraktálního prvku CPE ve formě dvojbranu pomocí externího zdroje napětí nebo proudu. Požadavek elektronické změny fázového posuvu vede k nutnosti nezávislé změny nulových bodů a pólů přenosové funkce, tedy na přímé ovlivňování jejich polohy a migrace po záporné části reálné osy komplexní roviny. Elementární složitost fraktálního prvku CPE ve formě dvojbranu zůstane zachována, pokud každý nulový bod a pól přenosu bude nastavitelný pomocí strmosti jednoho transadmitančního zesilovače OTA. Žádána je taková konfigurace obvodu, aby tento aktivní prvek rovněž zabezpečil impedanční oddělení jednotlivých sekcí. Mezní úhlový kmitočet článku je definován jako gm/Cj. Celé kmitočtové pásmo pro aproximaci je rozděleno do sekcí podle hodnoty použitého kapacitoru. Začínáme-li tedy od nejnižší dekády na kmitočtové ose, pak jednotlivé sekce využívají hodnoty kapacitorů Ci+i = C,/10.
Jak již bylo zmíněno výše, představené první provedení elektronicky laditelného oscilátoru s fraktálními prvky CPE, podle vynálezu, dále sestává z kompenzačního zesilovače CA se saturační převodní charakteristikou. Úkolem kompenzačního zesilovače CA je zajistit, aby Berkhausenovy podmínky byly splněny pouze projeden unikátní kmitočet a je klíčovým blokem z hlediska stabilizace amplitudy kmitů. Tato stabilizace přitom funguje analogicky jako u standardních koncepcí oscilátorů, tedy zprostředkuje migraci kořenů charakteristické rovnice mezi levou — stabilní, a pravou - nestabilní, částí komplexní roviny. Tvar převodní charakteristiky kompenzačního zesilovače CA je opět saturačního typu a rozhoduje o hodnotě výsledného harmonického zkreslení generovaných signálů. K tomuto typu analýzy lze využít metodu harmonické rovnováhy, kdy postup je analogický jako u konvenčních oscilačních obvodů. S ohledem na jednotkový přenos všepropustných fázovacích článků APF a pasivní charakter fraktálního prvku CPE ve formě dvojbranu bude kompenzační zesilovač CA tvořen aktivním prvkem s dostatečným dynamickým rozsahem a zesílením. Pro automatický náběh kmitů je v okolí počátku převodní charakteristiky zesílení vyšší, než je nezbytné pro potlačení ztrát ve zpětné vazbě. Důležitým požadavkem je velký vstupní a malý výstupní odpor kompenzačního zesilovače CA. Vhodným řešením kompenzačního zesilovače CA může být některé ze základních zapojení zesilovače s proudovým konvertorem druhé generace nebo standardním operačním zesilovačem. Nelineární převodní charakteristika kompenzačního zesilovače CA může být potom tvořena dvojicí polovodičových diod v antiparalelním zapojení.
-10CZ 304655 B6
U koncepce představného prvního provedení oscilátoru podle vynálezu existuje i modifikace pracující v čistě proudovém režimu, v němž mají přenosové funkce jednotlivých dvojbranů stejný tvar, avšak vyjadřují poměr mezi výstupním a vstupním proudem. Lze však očekávat, že syntéza takového oscilátoru bude náročnější a výsledná struktura nebude přinášet výraznější výhody.
Obr. 7 představuje druhé provedení elektronicky přeladitelného oscilátoru s fraktálními prvky CPE ve formě dvojpólu, podle vynálezu, sestávající z tříbranového imitačního konvertoru TIC propojeného s dvoj póly SAN a s větví sériově zapojených fraktálních prvků CPE ve formě dvojpólů. Aby bylo možné získat určitý fázový posuv, je v představeném provedení možno kombinovat několik fraktálních prvků CPE ve formě dvojpólu za účelem získání určitého fázového posuvu.
Vstupní impedanci takového elektronického obvodu lze vyjádřit v symbolickém tvaru jako
(13) kde s je Laplaceův operátor
Zi,2,3 jsou obecné impedance připojené k 1, 2 a 3 dvojpólu SAN fi,2,3 jsou admitance příslušející k obecným impedancím Z123
kde s je Laplaceův operátor a je konstanta reprezentující fraktální řád prvku v intervalu ae(0,l)
Ε je admitance vzniklá paralelní kombinací rezistoru o hodnotě 1/Gi a kapacitoru o kapacitě C, y2 je admitance negativního rezistoru
K3 je admitance fraktálního prvku CPE ve formě dvojpólu ym je admitancí dvojpólu připojeného ke vstupním svorkám tříbranového imitačního konvertoru TIC, který vznikne paralelním spojením rezistoru o hodnotě 1/G2 a kapacitoru o hodnotě C2.
Negativní rezistor může být realizován například negativním imitančním konvertorem s rezistivní zátěží, pracujícím v nelineárním režimu. Tento režim je nutný ke stabilizaci kmitů oscilátoru, přičemž amplituda generovaných kmitů je přímo úměrná rozsahu napětí určeným pro lineární negativní oblast v okolí počátku ampérvoltové charakteristiky. Realizace s dvojpólovými admitancemi SAN podle vzorců 13 a 14 za předpokladu rovnosti C\=Cy=C vede k formálně stejné charakteristické rovnici fraktálního řádu, kterou představuje rovnice
-11 CZ 304655 B6 kde s je Laplaceův operátor a je konstanta reprezentující fraktální řád prvku v intervalu <ze(0,1).
Tříbranovým imitančním konvertorem TIC může být i například Antoniův nebo Riordanův obvod se dvěma operačními zesilovači a pěti impedancemi.
Takto provedené druhé představené řešení oscilátoru podle vynálezu zaručuje konstantní fázový posuv mezi vstupním proudem a napětím v celém rozsahu přeladění oscilátoru, přičemž proud může být přímo využíván nebo transformován na výstupní napětí.
Obě představená řešení oscilátorů podle vynálezu lze efektivně ověřit například v obvodovém simulátoru označeného „Orcad Pspice“, a to včetně uvážení neideálních a parazitních vlastností použitých aktivních prvků. Ideální fraktální dvojbran můžeme realizovat pomocí pseudosoučástky označované jako „ELAPLACE“, kterou lze využít i jako ideální všepropustný fázovací článek APF. V obou případech bude hlavním parametrem bloku přímo přenos daný výše zmíněnými vzorci 1, 2. Oscilátor modelovaný s tímto stupněm idealizace bude fungovat v prakticky libovolném kmitočtovém pásmu. Pro návrh rozložení nulových bodů a pólů fraktálních prvků CPE ve formě dvojbranu lze využít optimalizace. Účelovou funkcí je součet čtverců odchylek fáze v uvažovaném kmitočtovém rozsahu přeladění. Obr. 8 představuje modulovou kmitočtovou charakteristiku - čerchovaná křivka, a fázovou kmitočtovou charakteristiku - plná křivka, fraktálního prvku CPE ve formě dvojbranu s fázovým posuvem t\(p = -20° v intervalu 10 Hz až 100 kHz, jež se u prvního představeného provedení oscilátoru podle vynálezu využívá, jako fraktální prvek CPE ve formě dvojbranu.
Obr. 9 představuje kmitočtová spektra harmonického signálu pro různé hodnoty fázového posuvu a fraktálních prvků CPE ve formě dvojbranu. Předepsaný fázový posuv a zůstává zachován pro mezní kmitočet f0 všepropustného fázovacího článku APF zhruba od 100 Hz do 10 kHz. Pro nižší kmitočty není tento fázový posuv a zaručen. To je patrné i z grafů kmitočtových spekter zobrazených na obr. 9, kdy se pro f0 = 10 Hz reálný a teoretický fázový posuv neshoduje. Možnost změny nastavení fázového posuvu a při konstantním mezním kmitočtu f0 všepropustného fázovacího článku APF-1 podle první varianty je uveden na obr. 10. Na něm zobrazené signály, měřené na vstupu a výstupu fraktálního prvku CPE ve formě dvojbranu, představují demonstraci změny fázového posuvu a prvního představeného typu oscilátoru podle vynálezu pro konstantní mezní kmitočet f = 1 kHz všepropustného fázovacího článku APF a pro hodnotu parametru posuvu a = 0,2, viz obr. 10a, pro hodnotu parametru posuvu a= 0,5, viz obr. 10b, a pro hodnotu parametru posuvu a = 0,8, viz obr. 10c.
Změna oscilačního kmitočtu při zachování fázového posuvu je zobrazena na obr. 11. Na něm zobrazené signály, měřené na vstupu a výstupu fraktálního prvku CPE ve formě dvojbranu, představují možnosti přeladění prvního představeného provedení oscilátoru podle vynálezu pomocí změny mezního kmitočtu f všepropustného fázovacího článku APF-2 podle druhé varianty při parametru posuvu a = 0,5 pro hodnotu mezního kmitočtu f0 = 100 Hz, viz obr. 11a, pro hodnotu mezního kmitočtu f0 = 1 kHz, viz obr. 11b, a pro hodnotu mezního kmitočtu f = 10 kHz, viz obr. 1 lc. Harmonické zkreslení zobrazených signálů je velice nízké a fázový posuv mezi výstupním napětí - čerchovanou křivkou, a vstupním napětím - plnou křivkou, zůstává konstantní.
Obě představená provedení oscilátorů s fraktálními prvky CPE podle vynálezu jsou autonomní, robustní a integrovatelné na čip. Jejich hlavní aplikační oblastí je sloučení procesu generace harmonického signálu a matematické operace posunutí tohoto signálu v čase. Dále je lze využít v nejrůznějších systémech zpracovávajících analogové signály, a to jak lineární, tak nelineární.
- 12CZ 304655 B6
Jako příklad můžeme uvést audio systémy, modulátory a demodulátory nebo analogové testovací aplikace.

Claims (6)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Elektronicky přeladitelný oscilátor, vyznačující se tím, že obsahuje alespoň jeden fraktální prvek (CPE) definovaný obvodovou funkcí
    Fcpe («0 «tí kde:
    5 je Laplaceův operátor a je konstanta reprezentující fraktální řád prvku v intervalu a e (0, 1)
    A(s) je obraz vstupní obvodové veličiny prvku v Laplaceově transformaci
    B(s) je obraz výstupní obvodové veličiny prvku v Laplaceově transformaci
    Fo je konstanta, která je hodnotou obvodové funkce napětí na kmitočtu ω0.
  2. 2. Elektronicky přeladitelný oscilátor podle nároku 1, vyznačující se tím, že fraktální prvek (CPE) je ve formě dvojbranu aje součástí uzavřené smyčky, která dále sestává z elektronicky přeladitelného všepropustného fázovacího článku (APF) a z kompenzačního zesilovače (CA).
  3. 3. Elektronicky přeladitelný oscilátor podle nároku 1, vyznačující se tím, že fraktální prvek (CPE) je ve formě dvojbranu aje součástí uzavřené smyčky, která dále sestává z elektronicky přeladitelné pásmové propusti druhého řádu a z kompenzačního zesilovače (CA).
  4. 4. Elektronicky přeladitelný oscilátor podle nároku 1, vyznačující se tím, že dále sestává z imitančního konvertoru (TIC), kjehož jedné z brán je připojen fraktální prvek (CPE), který je ve formě dvojpólu, přičemž ostatní brány imitančního konvertoru (TIC) jsou zatíženy dvojpólovými kombinacemi odporových, indukčních a kapacitních prvků.
  5. 5. Elektronicky přeladitelný oscilátor podle nároku 2 nebo 3, vyznačující se tím, že fraktální prvky (CPE) jsou uspořádány vzájemně paralelně.
  6. 6. Elektronicky přeladitelný oscilátor podle nároku 4, vyznačující se tím, že dílčí fraktální prvky (CPE) jsou uspořádány tak, aby bylo dosaženo požadovaného fázového posuvu mezi napětím a proudem výsledného fraktálního prvku (CPE) ve formě dvojpólu.
CZ2012-939A 2012-12-20 2012-12-20 Elektronicky přeladitelné oscilátory s fraktálními prvky CZ304655B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2012-939A CZ304655B6 (cs) 2012-12-20 2012-12-20 Elektronicky přeladitelné oscilátory s fraktálními prvky

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2012-939A CZ304655B6 (cs) 2012-12-20 2012-12-20 Elektronicky přeladitelné oscilátory s fraktálními prvky

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2012939A3 CZ2012939A3 (cs) 2014-08-20
CZ304655B6 true CZ304655B6 (cs) 2014-08-20

Family

ID=51352886

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2012-939A CZ304655B6 (cs) 2012-12-20 2012-12-20 Elektronicky přeladitelné oscilátory s fraktálními prvky

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ304655B6 (cs)

Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2001054221A1 (en) * 2000-01-19 2001-07-26 Fractus, S.A. Fractal and space-filling transmission lines, resonators, filters and passive network elements
DE10222764A1 (de) * 2002-05-15 2003-11-27 Ihp Gmbh Halbleitervaraktor und damit aufgebauter Schwingkreis

Patent Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2001054221A1 (en) * 2000-01-19 2001-07-26 Fractus, S.A. Fractal and space-filling transmission lines, resonators, filters and passive network elements
DE10222764A1 (de) * 2002-05-15 2003-11-27 Ihp Gmbh Halbleitervaraktor und damit aufgebauter Schwingkreis

Non-Patent Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Title
Raj Kumar, et al.: A modified ground apollonian ultra wideband fractal antenna and its backscattering, International Journal of Electronics and Communications (AEÜ) 66 (2012) 647- 654, 05.12.2011 *
Raj Kumar, et al.: On the design of inscribed triangle circular fractal antenna for UWB applications, International Journal of Electronics and Communications (AEÜ) 66 (2012) 68- 75, 10.05.2011 *

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2012939A3 (cs) 2014-08-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Abdalla et al. Configuration for realising a current-mode universal filter and dual-mode quadrature single resistor controlled oscillator
Li Electronically tunable current-mode biquadratic filter and four-phase quadrature oscillator
FI108585B (fi) Taajuusviritysjärjestelmä OTA-C-parille
Kumngern et al. Voltage-mode multifunction biquadratic filters using new ultra-low-power differential difference current conveyors
Anurag et al. OTRA based shadow filters
Jerabek et al. Reconnection-less electronically reconfigurable filter with adjustable gain using voltage differencing current conveyor
Sotner et al. Novel solution of notch/all-pass filter with special electronic adjusting of attenuation in the stop band
Kubanek et al. Design and properties of fractional-order multifunction filter with DVCCs
Petrzela et al. Implementation of constant phase elements using low-Q band-pass and band-reject filtering sections
JPH02155305A (ja) フィルタ装置
Singh et al. New universal biquads employing CFOAs
Arslanalp et al. Fully controllable first order current mode universal filter composed of BJTs and a grounded capacitor
Li A novel current-mode multiphase sinusoidal oscillator using MO-CDTAs
CZ304655B6 (cs) Elektronicky přeladitelné oscilátory s fraktálními prvky
Singh et al. Electronically Tunable SIMO type Mixed-mode Biquadratic Filter using Single FTFNTA
Jayalalitha et al. Grounded simulated inductor-a review
Thinthaworn et al. A compact electronically controllable biquad filter synthesizing from parallel passive RLC configuration
RU2595571C2 (ru) Способ генерации и частотной модуляции высокочастотных сигналов и устройство его реализации
Koton et al. History, progress and new results in synthetic passive element design employing CFTAs
Senani CFOA-based state-variable biquad and its high-frequency compensation
CN102355220B (zh) 陷波器及低通滤波器
Metin et al. Enhanced dynamic range analog filter topologies with a notch/all-pass circuit example
Jaikla et al. High-input impedance voltage-mode universal filter using CCCCTAs
Singh et al. Universal transadmittance filter using CMOS MOCDTA
Zumbahlen State Variable Filters

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20191220