CZ30399U1 - Pracovní jednotka sazeče brambor - Google Patents

Pracovní jednotka sazeče brambor Download PDF

Info

Publication number
CZ30399U1
CZ30399U1 CZ2016-32596U CZ201632596U CZ30399U1 CZ 30399 U1 CZ30399 U1 CZ 30399U1 CZ 201632596 U CZ201632596 U CZ 201632596U CZ 30399 U1 CZ30399 U1 CZ 30399U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
coulter
tomb
unit according
ridges
working
Prior art date
Application number
CZ2016-32596U
Other languages
English (en)
Inventor
Pavel Růžek
Helena Kusá
Tomáš Horký
Zdeněk Šerejch
Original Assignee
Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i.
P & L, spol. s r.o.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i., P & L, spol. s r.o. filed Critical Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i.
Priority to CZ2016-32596U priority Critical patent/CZ30399U1/cs
Publication of CZ30399U1 publication Critical patent/CZ30399U1/cs
Priority to DE202017104254.5U priority patent/DE202017104254U1/de

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01CPLANTING; SOWING; FERTILISING
    • A01C9/00Potato planters
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01BSOIL WORKING IN AGRICULTURE OR FORESTRY; PARTS, DETAILS, OR ACCESSORIES OF AGRICULTURAL MACHINES OR IMPLEMENTS, IN GENERAL
    • A01B13/00Ploughs or like machines for special purposes ; Ditch diggers, trench ploughs, forestry ploughs, ploughs for land or marsh reclamation
    • A01B13/02Ploughs or like machines for special purposes ; Ditch diggers, trench ploughs, forestry ploughs, ploughs for land or marsh reclamation for making or working ridges, e.g. with symmetrically arranged mouldboards, e.g. ridging plough
    • A01B13/025Ploughs or like machines for special purposes ; Ditch diggers, trench ploughs, forestry ploughs, ploughs for land or marsh reclamation for making or working ridges, e.g. with symmetrically arranged mouldboards, e.g. ridging plough with passively driven rotating disc-like elements for forming the ridge

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Soil Sciences (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Cultivation Of Plants (AREA)
  • Soil Working Implements (AREA)

Description

Pracovní jednotka sazeče brambor
Oblast techniky
Technické řešení se týká oblasti zemědělství, konkrétně pracovní jednotky sazeče brambor se sestavou pracovních nástrojů pro tvarování hrůbků a brázd a aplikaci hnojiv do hrůbku při sázení brambor.
Dosavadní stav techniky
Sazeče brambor jsou používány k sázení hlíz do řádků, jejich zahrnutí a vytvoření hrůbku. Pro zahrnování hlíz a formování hrůbku se používají pracovní jednotky, které se sestávají z rámu nesoucího pracovní nástroje, zejména sestavu formovacích plechů, a které vytváří nad hlízami hrůbek, jehož tvar je závislý na tvaru a nastavení formovacích plechů a vlastnostech půdy. Většinou jsou používány dvouřádkové nebo čtyřřádkové sazeče, které mezi jednotlivými hrůbky vytváří kolejové a nekolejové brázdy. Hlavní nevýhoda známých pracovních jednotek spočívá v tom, že jejich konstrukce není vhodná pro zlepšení zadržení srážkové vody v hrůbku a omezení 14 povrchového odtoku vody stékající od vyvýšeného středu hrůbků, po stranách hrůbku do brázdy.
Srážková voda, která stéká po úbočích hrůbků, se hromadí v brázdách a v případě svažitých pozemků je příčinou povrchového smyvu, vodní eroze a s tím souvisejících ztrát půdy a živin. Hlavním úkolem technického řešení je proto vytvoření takové pracovní jednotky a sestavy formovacích nástrojů, která by tvarovala hrůbek zlepšeného tvaru a zajistila by omezení povrchového odtoku a zlepšení zadržování srážkové vody již v důsledku samotného tvarového uspořádání hrůbku.
Pro zvýšení infiltrace srážkové vody do hrůbku se jako nej častější protierozní opatření dosud používá důlkování a hrázkování umožňující snížení rizika eroze až o 85 % ve srovnání s klasickou technologií pěstování. Důlkování a hrázkování je nejčastěji realizováno v nekolejové střední brázdě, kde pevné lopatky uspořádané na otočném lopatkovém kole nebo na vrcholu hrůbku pevná hrázkovací radlička vytváří střídavě důlky a hrázky. U technologie pěstování brambor s odkameněním vzhledem k umístění kamenů a hrud do kolejové brázdy dochází po přejezdu techniky zpravidla k vytvoření kompaktní utužené vrstvy, do které je velmi obtížné vytvářet po- mocí lopatek důlky a hrázky. Pomocí speciálního adapteru k sazeči brambor mohou být důlky na povrchu hrůbků a brázd vytlačovány do půdního profilu. Dno i stěny takto vytvořených hrůbků jsou však často utužené s horšími infiltračními schopnostmi pro vodu ze srážek než důlky s hrázkami vytvořené kolem s lopatkami a při intenzivnějších srážkách pak dochází k jejich rychlejšímu zanesení splavenou zeminou. Dalším úkolem technického řešení je proto vytvoření zlepšené konstrukce důlkovacího lopatkového kola a lopatek, která by odstraňovala výše popsané nedostatky.
Další pracovní nástroje nesené na rámu sazeče brambor jsou aplikátory minerálních hnojiv pro lokální aplikaci při sázení po stranách hlíz. Podpovrchoyá lokální aplikace přináší řadu výhod ve srovnání s plošnou aplikací jako např. aplikace hnojiv jen do hrůbků a ne do brázd, minimalizace ztrát dusíku volatilizací amoniaku, nižší obsah nitrátů v půdě a jejich ztráty vyplavením, vyšší využití živin rostlinami apod. V posledních letech jsou hnojivá často aplikována pomocí aplikačních radliček umístěných před sázecí radlici do pásků na obě strany od hlízy zpravidla ve vzdálenosti 10 až 12 cm na úroveň spodní části hlízy nebo pod hlízu. Čím hlouběji je hnojivo apliko- váno, tím větší je tažný odpor radliček, může docházet k hrnutí vlhké půdy a zhoršení její průchodnosti mezi radličkami, což zhoršují posklizňové zbytky nebo kořeny plevelů (např. pýr plazivý). Pro odstranění těchto problémů se volí větší vzdálenost aplikačních radliček (25 cm i více). Při mělčí aplikaci na úroveň hlíz jsou hnojivá odhrnována do stran sázecí radlicí. Hnojivo pak může být uloženo do míst s nižší vláhovou jistotou a s menším prokořeněním, což se projeví nižším využitím živin rostlinami, a to zejména v sušších letech. Přitom největší využití živin z aplikovaných hnojiv při pěstování brambor bez závlahy je při vzdálenosti hnojivá do 10 cm od středu hlízy. Posledním úkolem při konstrukci nové pracovní jednotky sazeče brambor je proto zlepšení rovnoměrnosti aplikace hnojiv a jeho variabilní rozmístění do různých míst v hrůbku se stabilnějším vodním režimem pro lepší využití živin rostlinami.
CZ 30399 UI
Podstata technického řešení
Výše popsané nedostatky známých pracovních jednotek odstraňuje pracovní jednotka sazeče brambor podle předloženého technického řešení, zahrnující rám a sestavu pracovních nástrojů.
Podstata technického řešení spočívá v tom, že sestava pracovních nástrojů je uzpůsobena pro současnou úpravu dvou hrůbků, případně pro úpravu více dvojic hrůbků a zahrnuje hrobkovací radlici, horní levý formovací nástroj, horní pravý formovací nástroj, boční levý formovací nástroj 7 a boční pravý formovací nástroj. Hrobkovací radlice má lichoběžníkový průřez se širší základnou nahoře pro vytvoření nekolejové brázdy mezi dvěma hrůbky. Horní formovací nástroje jsou uspořádané horizontálně a navazují z obou stran symetricky na hrobkovací radlici pro vytvoření horních částí hrůbků, přičemž jejich pracovní části jsou tvarované do oblouku nebo do tvaru V pro vytvoření miskovitých vsakovacích žlábků s hloubkou od 10 do 50 mm. Vnitřní okraje horních formovacích nástrojů přiléhající ke hrobkovací radlici leží níže než jejich vnější okraje odvrácené od hrobkovací radlice. Boční formovací nástroje navazující na horní formovací ná14 stroje pro vytvoření bočních stěn hrůbků navazují na horní formovací nástroje a vytváří s nimi tvar rovnoramenného lichoběžníka. Hrůbky vytvořené touto sestavou formovacích nástrojů jsou charakteristické vytvořením miskovitých vsakovacích žlábků na horních částech hrůbků, celkovým rozšířením horních částí hrůbků a jejich svahováním směrem do středu, mírnějším zešikmením jejich bočních stěn a vymělčením středové nekolejové brázdy. Toto tvarování umožňuje zadržení srážkové vody z větší plochy.
Ve výhodném provedení technického řešení, jehož výhodou je dosažení ještě vyššího efektu za21 držení srážkové vody, pracovní jednotka dále zahrnuje otočné důlkovací kolo uspořádané za hrobkovací radlicí a opatřené na obvodu lopatkami pro vytváření důlků a hrázek ve středové nekolejové brázdě. Lopatky otočného důlkovacího kola jsou úhlově nastavitelné ve směru k hrobkovací radlici a aretovatelné ve zvolené poloze. Otočné důlkovací kolo slouží k vytváření důlků a hrázek ve středové nekolejové brázdě. Natáčením lopatek je možné přizpůsobit důlkování ahrázkování šířce brázdy nebo charakteru a svažitosti pozemku a vytvořit tak přerušovanou nekolejovou brázdu s větším povrchem a lepšími antierozními vlastnostmi.
Dále je výhodné, když na spodní části lopatek je vytvořen alespoň jeden kypřící zub, sloužící k dosažení optimálního prokypření a hrubé struktury na dně vytvořených důlků.
V dalším výhodném provedení technického řešení pracovní jednotka dále zahrnuje alespoň jednu hrázkovací radličku, uspořádanou u horního formovacího nástroje pro vytvoření podélných důlků a hrázek v miskovitém vsakovacím žlábků na horní části hrůbků, přičemž hrázkovací radlička je spojena s pohonem pro kmitavý pohyb hrázkovací radličky ve vertikálním směru. Hrázkovací radlička vytváří přerušovaný miskovitý vsakovací žlábek a dále zlepšuje vsakovací a protierozní 35 vlastnosti hrůbků.
Ve výhodném provedení pracovní jednotka zahrnuje dvě hrázkovací radličky, přičemž levá hrázkovací radlička je uspořádána za horním levým formovacím nástrojem a pravá hrázkovací radlička je uspořádána za horním pravým formovacím nástrojem. Pohon hrázkovacích radliček je s výhodou tvořen klikovým mechanismem spřaženým s otočným důlkovacím kolem. Z hlediska optimálních vlastností vytvořených důlků a hrázek je výhodné, když šířka každé hrázkovací radličky leží v rozmezí od 0,03 do 0,2 m a výška zdvihu hrázkovacích radliček leží v rozmezí od 42 0,02 do 0,08 m.
V jiném výhodném provedení technického řešení pracovní jednotka dále zahrnuje alespoň dva aplikátory minerálního hnojivá pro každý hrůbek, uspořádané v různých místech oblasti ohraničené pracovními nástroji pro lokální aplikaci hnojivá, s výhodou pak zahrnuje čtyři aplikátory minerálního hnojivá pro každý hrůbek, uspořádané kolem středové oblasti hrůbku určené pro uložení bramborových hlíz.
Aplikace hnojiv do míst s větší vláhovou jistotou, např. do blízkosti hlízy nebo přímo k hlíze, do 49 zóny s lepším vodním režimem v upraveném tvaru hrůbku, nebo do blízkosti vymělčené středové nekolejové brázdy upravené otočným důlkovacím kolem, zvyšuje využití živin z aplikovaných
CZ 30399 UI hnojiv rostlin a stabilitu výnosů hlíz a jejich kvality. Aplikace menších dávek hnojiv do více míst v hrůbku zlepšuje prokořenění, urychluje příjem živin a snižuje riziko ztrát vyplavením.
Aby bylo možné optimalizovat dávkování a umístění hnojivá do různých míst v hrůbku, je výhodné, když aplikátory jsou propojeny s difuzery poháněnými dmychadlem pro pneumatickou dopravu minerálního hnojivá z dávkovače napojeného na zásobník minerálního hnojivá, a jednotlivé aplikátory nebo sdružené dvojice aplikátorů jsou k difuzerům připojeny přes rozdělo7 vače/směšovače. Dávku a druh hnojivá je tak možné optimalizovat podle konkrétních srážkových a půdních podmínek daného stanoviště, rizika eroze a vyplavování živin, s vazbou na inovovaný tvar hrůbku vytvořený sestavou formovacích nástrojů, otočným důlkovacím kolem a hrázkovacími radličkami pracovní jednotky podle technického řešení.
Výhody pracovní jednotky sazeče brambor podle technického řešení souhrnně spočívají v tom, že vytváří inovovaný tvar hrůbku, který zlepšuje zadržení srážkové vody a omezuje její povrchový odtok. Dále eliminuje utužení nebo umáznutí dna důlku při důlkování, a naopak vytváří důlky 14 prokypřené se zlepšenou infiltrací srážkové vody. V neposlední řadě pak umožňuje variabilní umístění hnojivá v různých dávkách do různých míst v hrůbku v závislosti na vodním režimu a dalších podmínkách.
Objasnění výkresů
Technické řešení bude blíže objasněno pomocí výkresů, na nichž znázorňují obr. 1 perspektivní pohled na pracovní jednotku, obr. 2 perspektivní pohled na sestavu pracovních nástrojů, obr. 3 perspektivní pohled na sestavu pracovních nástrojů pro tvarování dvou hrůbků, obr. 4 příčný řez dvěma hrůbky upravovanými sestavou pracovních nástrojů podle obr. 3, obr. 5 příčný řez dvěma hrůbky upravenými sestavou pracovních nástrojů podle obr. 3, s nepřerušovanými miskovitými vsakovacími žlábky, obr. 6 perspektivní pohled na sestavu pracovních nástrojů podle obr. 3, doplněnou otočným důlkovacím kolem, s přerušovanou středovou nekolejovou brázdou a s přerušovanými miskovitými vsakovacími žlábky, obr. 7 příčný řez dvěma hrůbky upravovanými sestavou pracovních nástrojů podle obr. 6, se schematickým znázorněním hrázkovacích radliček uspořádaných po obou stranách důlkovacího kola, obr. 8 příčný řez dvěma hrůbky upravenými pracovními nástroji podle obr. 6 a 7, obr. 9 podélný řez přerušovanou středovou nekolejovou brázdou upravenou otočným důlkovacím kolem, obr. 10 podélný řez přerušovaným miskovitým vsakovacím žlábkem upraveným hrázkovací 35 radličkou, obr. 11 schéma zapojení aplikátorů v systému pro dávkování minerálního hnojivá, obr. 12 řez pracovní jednotkou opatřenou dvěma aplikátory minerálního hnojivá pro každý hrůbek, obr. 13 řez pracovní jednotkou opatřenou třemi aplikátory minerálního hnojivá pro jeden hrůbek a dvěma aplikátory pro druhý hrůbek, obr. 14 řez pracovní jednotkou opatřenou čtyřmi aplikátory minerálního hnojivá pro každý hrů42 bek, ' obr. 15 pohled na otočné důlkovací kolo s kypřícími zuby.
O
CZ 30399 UI
Příklady uskutečnění technického řešení
Rozumí se, že dále popsané a zobrazené konkrétní případy uskutečnění technického řešení jsou představovány pro ilustraci, nikoliv jako omezení technického řešení na uvedené příklady. Odborníci znalí stavu techniky najdou nebo budou schopni zajistit za použití rutinního experimentování větší či menší počet ekvivalentů ke specifickým uskutečněním technického řešení, která jsou zde popsána. I tyto ekvivalenty budou zahrnuty v rozsahu následujících nároků na ochranu.
Pracovní jednotka 1 nezobrazeného sazeče brambor má svařovaný rám 2 z ocelových profilů, na kterém jsou neseny pracovní nástroje pro úpravu tvaru dvou hrůbků 3, y současně a pro aplikaci minerálních hnojiv do takto vytvořených hrůbků 3, 3' kolem bramborové hlízy 15.
Na obr. 2 až obr. 5 je znázorněna sestava základních pracovních nástrojů pro tvarování nového tvaru hrůbku 3, y. Jedná se o hrobkovací radlici 4, homí levý formovací nástroj 6, homí pravý formovací nástroj 6', boční levý formovací nástroj 8 a boční pravý formovací nástroj 81.
Na obr. 2, 3, 4 je tato sestava pro názornost zobrazena samostatně, ve skutečnosti je upevněna 14 k hrobkovacimu tělesu, které je součástí rámu 2, jak je vidět z obr. 1. Sestava lisovacích plechů 4,
6, 61, 8, 81 má optimalizovaný tvar pro vytvoření inovovaného tvaru hrůbků 3, 31. Hrobkovací radlice 4 má lichoběžníkový průřez se širší základnou nahoře. Zajišťuje vytvoření zúžené a vymělčené středové nekolejové brázdy 5, která zachytává vodu z horních částí hrůbků 3, 3'. Ty jsou tvarovány horními formovacími nástroji 6, 61, které jsou uspořádané horizontálně a navazují zobou stran symetricky na hrobkovací radlici 4. Spodní, tedy pracovní plochy horních formovacích nástrojů, 6, 61 jsou vytvořeny ve tvaru nesymetrického otevřeného písmene „V“, jak 21 je patrné z obr. 4. Mohou být také tvarovány do oblouku nebo jiného konvexního tvaru.
Důsledkem působení horních formovacích nástrojů 6, 61 je vytvoření miskovitých vsakovacích žlábků 7 na horních částech hrůbků 3, 31, které slouží k zadržování srážkové vody. Vsakovací žlábky 7 mohou mít uprostřed hloubku v rozmezí 10 až 50 mm, optimálně kolem 20 mm.
Dalším důležitým znakem horních formovacích nástrojů 6, 61 je nestejná výška jejich okrajů. Vnitřní okraje přiléhající k hrobkovací radlici 4 leží níže než jejich vnější okraje odvrácené od hrobkovací radlice 4. Toto uspořádání omezuje stékání srážkové vody na vnější boky hrůbků 3, 28 31 a naopak zajišťuje, aby se většina srážkové vody zachytila v miskovitém vsakovacím žlábku 7 na homí části hrůbků 3, 3popř. v nekolejové brázdě s důlky a hrázkami. Homí části hrůbků 3, 31 jsou také rozšířené oproti dosavadnímu tvaru, mají šířku 250 až 350 mm. Vnější boky hrůbků 3, 31 jsou tvarovány bočními formovacími nástroji 8, 8', které navazují na horní formovací nástroje 6, 61, tvoří s ním tvar rovnoramenného lichoběžníka a jsou uspořádané šikmo proti sobě pod úhlem 40 až 50°, což oproti dosavadním tvarům hrůbků 3, 31 představuje mírnější zešikmení a přispívá též ke zpomalení odtoku srážkové vody.
Pro další zlepšení zadržování vody ze srážek a omezování eroze slouží další pracovní nástroje, a to otočné důlkovací kolo 9 pro důlkování a hrázkování střední nekolejové brázdy 5, a hrázkovací radličky 12, 12' pro důlkování a hrázkování miskovitých vsakovacích žlábků 7 na horních částech 3, 3\ Tyto nástroje a jejich působení jsou znázorněny na obr. 6 až obr. 10. Otočné důlkovací kolo 9 je opatřené lopatkami 10, které v brázdě 5 vytváří důlky střídané s hrázkami, jak je patrné zejména z obr. 9, a tak vytváří přerušovanou brázdu 5, která má ještě lepší zadržovací schopnosti než nepřerušovaná brázda 5 znázorněná na obr. 3. Lopatky 10 jsou úhlově nastavi42 telné ve směru k hrobkovací radlici 4 a aretovatelné ve zvolené poloze, neboť jsou uloženy na otočném dříku se závitem, se zajištěním maticí, jak je patrné z obr. 9. Natočení lopatek 10 je možné přizpůsobit šířce brázdy 5 nebo požadavkům na směrování a velikost hrázek podle svažitosti pozemku. Okraje lopatek 10 mohou být buď hladké, jak je znázorněno na obr. 9, nebo mohou být opatřeny jedním až třemi kypřícími zuby 11, jak je vidět na obr. 15. Kypřící zuby 11 slouží k optimálnímu prokypření a dosažení hrubé půdní sktruktury na dně důlků vytvořených ve středové nekolejové brázdě 5.
Na obr. 7, 10 a 12 jsou znázorněné hrázkovací radličky 12,12', které jsou uspořádány u horních formovacích nástrojů 6, 6' a slouží pro vytvoření důlků a hrázek v miskovitých vsakovacích žlábcích 7 na horních částech hrůbků 3, V. Je možné důlkovat a hrázkovat minimálně jeden ze
CZ 30399 UI žlábků 7, ale výhodná je úprava obou žlábků 7 současně. Hrázkovací radličky 12, 12' se při pohybu sazeče brambor střídavě zvedají a spouštějí, takže ve žlábků 7 vytváří důlky střídané hrázkami, jak je vidět z obr. 10. Šířka hrázkovací radličky 12, 12' je 0,03 až 0,2 m v závislosti na nastavené hloubce hrázky a hloubka 0,02 až 0,08 m s možností nastavení délky hrázky od 0,05 do 0,8 m, podle charakteru a svažitosti terénu. Vertikální kmitavý pohyb hrázkovacích radliček 12, 12' zajišťuje klikový mechanismus 13 spřažený s otočným důlkovacím kolem 9, jak je patrné 7 z obr. 1 a obr. 12.
Pracovní jednotka 1 jako další pracovní nástroje může zahrnovat také aplikátory 14 minerálního hnojivá 18, které je při pohybu sazeče brambor zapravováno do hrůbků 3, X. Pro každý hrůbek 3, , 3' jsou v oblasti ohraničené hrobkovací radlicí 4 a formovacími nástroji 6, 6', 8, 8' uspořádané dva až čtyři aplikátory 14, a to v různých oblastech průřezu hrůbků 3, X. Polohy aplikátorů 14 v oblasti průřezu hrůbků 3, 3' jsou patrné z obr. 12 až 14, kde se tyto polohy překrývají s polohami vztahových značek 18 označujících dávky aplikovaného minerálního hnojivá 18 14 zaplikátorů 14. Nejvýhodnější je nasazení čtyř aplikátorů 14, uspořádaných vpodstatě kolem střední oblasti hrůbků 3, 3'. do které se sází bramborová hlíza 15. jak je vidět z obr. 14. Aplikace menších dávek hnojiv do více míst v hrůbku 3, 3' zlepšuje celkové prokořenění hrůbku 3, 3', urychluje příjem dodaných živin a snižuje riziko ztrát živin vyplavením. Aplikace hnojivá 18 pod hlízu 15 umožňuje lepší využití živin v sušších letech. Aplikace hnojivá 18 pod dno vsakovacího žlábků 7 umožňuje hnojení formou hnojivové zálivky po srážkách. Aplikace hnojivá 18 vedle hlízy 15 směrem ke středové nekolejové brázdě 5 umožňuje využití zóny s lepšími vláhovými 21 podmínkami a větší vláhovou jistotou. Dávky a druh minerálního hnojivá 18 a jeho umístění v hrůbku 3, 3' je možné optimalizovat podle konkrétních srážkových a půdních podmínek daného stanoviště, rizika eroze a vyplavování živin do podomičí a lze variabilně upravovat dávkování hnojiv 18 do zón s větší vláhovou jistotou pro lepší využití živin z aplikovaných granulovaných hnojiv 18 rostlinami.
Pro dávkování hnojiv 18 lze využít konvenční gravitační dávkování, případně kombinaci gravitačního a pneumatického dávkování. Jako nejvýhodnější a nej efektivnější se ale ukazuje pneu28 matické dávkování, jehož schéma je znázorněno na obr. 11. V tomto příkladu provedení jsou aplikátory 14 propojeny s difuzery 16 poháněnými dmychadlem 17, přes které se do aplikátorů 14 přivádí minerální hnojivo 18 ze zásobníku 20 uspořádaného na sazeči brambor. K základnímu dávkování hnojivá 18 slouží dávkovače 18 umístěné na výstupu ze zásobníku 20, ale řízení distribuce hnojivá 18 do jednotlivých aplikátorů 14 zajišťují rozdělovače /směšovače 21, které jsou umístěny až za difuzery 16. Rozdělování nebo směšování hnojiv do jednotlivých aplikátorů 14 je možno provádět ručně nebo automaticky. Jednotlivé aplikátory 14 uložené v různých oblastech 35 průřezu hrůbků 3, 3' pak zajišťují řízené dávkování hnojiv 18 do optimálních zón, jak bylo popsáno výše.
Průmyslová využitelnost
Pracovní jednotka podle technického řešení lze využít jako pracovní část sazečů brambor v zemědělství.

Claims (10)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Pracovní jednotka (1) sazeče brambor, zahrnující rám (2) a sestavu pracovních nástrojů 42 upevněných k rámu (2) pro úpravu tvaru hrůbku, vyznačující se tím, že sestava pra- covních nástrojů je uzpůsobena pro současnou úpravu alespoň dvou hrůbků (3, 3') a zahrnuje hrobkovací radlici (4), homí levý formovací nástroj (6), homí pravý formovací nástroj (6'), boční levý formovací nástroj (8) a boční pravý formovací nástroj (8'), kde hrobkovací radlice (4) má lichoběžníkový průřez v rovině kolmé ke směru pohybu se širší základnou nahoře pro vytvoření nekolejové brázdy (5) mezi dvěma hrůbky (3, 3'), homí formovací nástroje (6, 6') jsou uspořádané horizontálně a navazují z obou stran symetricky na hrobkovací radlici (4) pro vytvoření
    CZ 30399 UI horních částí hrůbků (3, 3'), přičemž jejich pracovní části jsou tvarované do oblouku nebo do tvaru V pro vytvoření vsakovacích žlábků (7) s hloubkou od 10 do 50 mm a jejich vnitřní okraje přiléhající khrobkovací radlici (4) leží níže než jejich vnější okraje odvrácené od hrobkovací radlice (4), a boční formovací nástroje (8, 8') pro vytvoření bočních stěn hrůbků (3, 3') navazují na horní formovací nástroje (6, 6') a tvoří s nimi tvar rovnoramenného lichoběžníka.
  2. 2. Pracovní jednotka podle nároku 1, vyznačující se tím, že dále zahrnuje otočné
    7 důlkovací kolo (9) uspořádané za hrobkovací radlicí (4) a opatřené na obvodu lopatkami (10) pro vytváření důlků a hrázek ve středové nekolejové brázdě (5), přičemž lopatky (10) jsou úhlově nastavitelné ve směru k hrobkovací radlici (4) a aretovatelné ve zvolené poloze.
  3. 3. Pracovní jednotka podle nároku 2, vyznačující se tím, že na spodní části lopa- tek (10) je vytvořen alespoň jeden kypřící zub (11).
  4. 4. Pracovní jednotka podle některého z nároků laž3, vyznačující se tím, že dále zahrnuje alespoň jednu hrázkovací radličku (12, 12'), uspořádanou u horního formovacího ná14 stroje (6, 6') pro vytvoření důlků a hrázek na horní části hrůbků (3, 3'), přičemž hrázkovací radlička (12, 12') je spojena s pohonem pro kmitavý pohyb hrázkovací radličky (12, 12') ve vertikálním směru.
  5. 5. Pracovní jednotka podle nároku 4, vyznačující se tím, že zahrnuje dvě hrázkovací radličky (12, 12'), přičemž levá hrázkovací radlička (12) je uspořádána za horním levým formovacím nástrojem (6) a pravá hrázkovací radlička (12') je uspořádána za horním pravým formovacím nástrojem (6').
    21
  6. 6. Pracovní jednotka podle nároku 2 a 5, vyznačující se tím, že pohon hrázkova- cích radliček (12,12') je tvořen klikovým mechanismem (13) spřaženým s otočným důlkovacím kolem (9).
  7. 7. Pracovní jednotka podle nároku 6, vyznačující se tím, že šířka každé hrázkovací radličky (12, 12') leží v rozmezí od 0,03 do 0,2 m a výška zdvihu hrázkovacích radliček (12,12') leží v rozmezí od 0,02 do 0,08 m.
  8. 8. Pracovní jednotka podle některého z nároků laž7, vyznačující se tím, že dále 28 zahrnuje alespoň dva aplikátory (14) minerálního hnojivá (18) pro každý hrůbek (3,3'), uspořádané v různých místech oblasti ohraničené hrobkovací radlicí (4) a formovacími nástroji (6, 6', 8, 8') pro lokální aplikaci hnojivá (18).
  9. 9. Pracovní jednotka podle nároku 8, vyznačující se tím, že zahrnuje čtyři aplikátory (14) minerálního hnojivá (18) pro každý hrůbek (3, 3'), uspořádané kolem středové oblasti hrůbku (3, 3') určené pro uložení bramborových hlíz (15).
  10. 10. Pracovní jednotka podle nároku 8 nebo 9, vyznačující se tím, že aplikátory 35 (14) jsou propojeny sdifuzery (16) poháněnými dmychadlem (17) pro pneumatickou dopravu minerálního hnojivá (18) z dávkovače (19) napojeného na zásobník (20) minerálního hnojivá (18), a jednotlivé aplikátory (14) nebo sdružené dvojice aplikátorů (14) jsou kdifuzerům (16) připojeny přes rozdělovače/směšovače (21).
CZ2016-32596U 2016-07-20 2016-07-20 Pracovní jednotka sazeče brambor CZ30399U1 (cs)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2016-32596U CZ30399U1 (cs) 2016-07-20 2016-07-20 Pracovní jednotka sazeče brambor
DE202017104254.5U DE202017104254U1 (de) 2016-07-20 2017-07-18 Arbeitseinheit der Kartoffellegemaschine

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2016-32596U CZ30399U1 (cs) 2016-07-20 2016-07-20 Pracovní jednotka sazeče brambor

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ30399U1 true CZ30399U1 (cs) 2017-02-28

Family

ID=58449382

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2016-32596U CZ30399U1 (cs) 2016-07-20 2016-07-20 Pracovní jednotka sazeče brambor

Country Status (2)

Country Link
CZ (1) CZ30399U1 (cs)
DE (1) DE202017104254U1 (cs)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ307816B6 (cs) * 2018-04-06 2019-05-22 Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i. Pracovní jednotka kypřiče brambor s aplikačními dláty a kypřič brambor s touto pracovní jednotkou
CZ307814B6 (cs) * 2017-12-29 2019-05-22 Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i. Pracovní jednotka kypřiče hrůbků brambor a kypřič s touto pracovní jednotkou

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN112219511A (zh) * 2020-11-09 2021-01-15 东北农业大学 一种新型气吸式马铃薯播种机风机装置

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ307814B6 (cs) * 2017-12-29 2019-05-22 Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i. Pracovní jednotka kypřiče hrůbků brambor a kypřič s touto pracovní jednotkou
CZ307816B6 (cs) * 2018-04-06 2019-05-22 Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i. Pracovní jednotka kypřiče brambor s aplikačními dláty a kypřič brambor s touto pracovní jednotkou

Also Published As

Publication number Publication date
DE202017104254U1 (de) 2017-08-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2685398C1 (ru) Комбинированное устройство для рыхления почвы и ленточного внесения удобрений в гребне
CN108135123A (zh) 松土组件、犁沟器组件及用于松土组件和犁沟器组件的苗床翻新装置
CN105165187B (zh) 仿生曲面圆盘施肥开沟器
CZ30399U1 (cs) Pracovní jednotka sazeče brambor
RU2350064C1 (ru) Способ посева зерновых культур с внесением минеральных удобрений и устройство для его осуществления
NV et al. Loosening and leveling device for preparing soil for melon crops.
CN207692315U (zh) 旋耕起垄点种点水机
RU2629283C1 (ru) Способ подготовки почвенной зоны под развитие картофеля и устройство для его осуществления
CN108207512B (zh) 一种蔬菜附沟种植方法
ES2446316T3 (es) Gestión de terrenos
EL-Hadidi et al. Assessing the effect of water discharge rates and cut-off irrigation on wheat production and some water relations at North Nile Delta Region
EP0466658B1 (de) Verfahren zum Bebauen, Pflegen und/oder Verbessern von Kulturböden
CN209072856U (zh) 一种胡萝卜旋耕起垄精播一体机
RU2443093C2 (ru) Способ борьбы с эрозией почв
RU2818130C1 (ru) Экологически устойчивая рисовая осушительно-увлажнительная система
RU2817373C2 (ru) Способ сохранения запасов почвенной влаги с помощью прослойки суперсорбента при возделывании многолетних трав на склоновых землях
RU2814818C1 (ru) Рисовая оросительная система
RU2816171C1 (ru) Способ орошения риса
RU2798346C1 (ru) Способ лиманно-шурфового орошения
RU2496292C1 (ru) Способ посева зерновых культур по почвенной корке в условиях ветровой эрозии
Dabney et al. Tillage erosion: terrace formation
RU2748807C1 (ru) Способ посева зерновых культур с локальным внесением влагосорбирующих мелиорантов, жидких удобрений и устройство для его осуществления
RU2775404C1 (ru) Способ возделывания риса на внутрипочвенном капельном орошении
RU2813769C1 (ru) Способ внутрипочвенного орошения риса
RU211831U1 (ru) Грядообразователь для возделывания земляники садовой

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20170228

MK1K Utility model expired

Effective date: 20200720