CZ303463B6 - Zpusob provádení povrchové úpravy cástic a cástice s povrchovou úpravou - Google Patents

Zpusob provádení povrchové úpravy cástic a cástice s povrchovou úpravou Download PDF

Info

Publication number
CZ303463B6
CZ303463B6 CZ20100786A CZ2010786A CZ303463B6 CZ 303463 B6 CZ303463 B6 CZ 303463B6 CZ 20100786 A CZ20100786 A CZ 20100786A CZ 2010786 A CZ2010786 A CZ 2010786A CZ 303463 B6 CZ303463 B6 CZ 303463B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
particles
solution
weight
cellulose derivative
granules
Prior art date
Application number
CZ20100786A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2010786A3 (cs
Inventor
Kühn@Jan
Svoboda@Ladislav
Original Assignee
Univerzita Pardubice
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univerzita Pardubice filed Critical Univerzita Pardubice
Priority to CZ20100786A priority Critical patent/CZ303463B6/cs
Publication of CZ2010786A3 publication Critical patent/CZ2010786A3/cs
Publication of CZ303463B6 publication Critical patent/CZ303463B6/cs

Links

Landscapes

  • Fertilizers (AREA)

Abstract

Rešení se týká zpusobu provádení povrchové úpravy cástic, pri nemž se pripraví roztok derivátu celulózy vybraného ze skupiny zahrnující oxycelulózu, karboxymethylcelulózu, acetát celulózy a ethylcelulózu v rozpouštedle vybraném ze skupiny zahrnující vodu, aceton a ethanol, v pomeru 1 až 30 hmotnostních dílu derivátu celulózy na 70 až 99 hmotnostních dílu rozpouštedla, poprípade s prídavkem hydroxidu sodného, a výsledný roztok se nanese na cástice za soucasného vysoušení cástic proudem vzduchu. Rešení se dále týká cástic obsahujících na povrchu vrstvu derivátu celulózy, s výhodou v množství 1 až 5 % hmotn., vztaženo na celkovou hmotnost cástic s povrchovou úpravou.

Description

Vynález se týká způsobů provádění povrchové úpravy částic deriváty celulózy vybranými ze skupiny zahrnující oxycelulózu, karboxymethylcelulózu, acetát celulózy, průmyslovou ethylcelulózu, a částic s povrchovou úpravou, obsahujících na povrchu derivát celulózy.
Dosavadní stav techniky
Granulovaná pevná hnojivá jsou typem hnojiv, která se v zemědělství běžně používají. Granulovaná hnojivá lze povrchově upravovat například obalováním, Čímž se zpravidla dosáhne pozvolíš ného uvolňování živin z granule hnojivá, a také ochrany granule hnojivá proti rozkladu např.
působením půdních bakterií. Další možností je využití samotného obalu jako živiny.
Obalování tedy přispívá k efektivnímu využití celého hnojivářského procesu snižuje spotřebu hnojiv na jednotku zemědělské plochy a chrání vodní zdroje před znečištěním. Dále může obalo20 vání granulí hnojiv přispívat k optimalizaci fyzikálních parametrů používaných hnojiv; k zadržování vláhy, ke snížení spékavosti, prašnosti a zvýšení bodové pevnosti granulí.
Dosud jsou pro obalování granulí hnojiv známé syntetické polymerní materiály: parafíny různých teplot tání (Koramo), PE-vosky typu Luwax a Poligen (BASF) a PE-AC (Allied Signál), vinyl25 acetátové kopolymery typu LE (Leuna), montážní vosky typu Agrocer (Clariant), PVAC-disperze typu Duvilax (Duslo) atd. Tyto materiály se Často kombinují i s anorganickými složkami (uhličitany, oxidy, fosfáty, křemeliny, sírany atd.) nebo se užívá také samotné síry. Nevýhodou těchto syntetických polymemích materiálů bývá vyšší cena a fakt, že často zanechávají v půdě obtížně rozložitelná rezidua. Je tedy třeba hledat ekonomicky i ekologicky výhodnější látky, které jsou zároveň plně biodegradabilní.
CN 101200399 popisuje využití směsí akrylátových pryskyřic s ethylcelulózou, inhibitory, plnivy, plastifikátory atd. pro obalování hnojiv. Tento způsob je silně odlišný od předkládaného vynálezu nejen kvůli množství komponent, ale i způsobům aplikace a nižším stupněm biodegra35 dability. Dalším specifickým použitím je dle literatury (L. Wu, M. Liu: Preparation and characterization of cellulose acetate-coated compound fertilizer with controlled-release and water retention, Polymers for Advanced Technologies, Vol. 19 (2008), p. 785-792) použití acetátu celulózy v kombinaci s póly akry 1 amidy jako obalu majícího schopnost zadržovat vodu. Ani pokusy s nítrocelulózou kombinovanou s čínským dřevným olejem dle CN 1465552, cyklickými estery celulózy v kombinaci s jinými polymery (dle JP 2000351686 nebo JP 2000143379), ěi vícevrstvé obalování (dle KR 20000048742) nepřinášejí kýžený ekonomický a ekologický přínos srovnatelný s předkládaným řešením. U některých autorů jsou deriváty celulózy přidány přímo do roztoku, ze kterého se připravují směsná hnojivá (dle CN 101550032) sne zcela jasným důvodem a u některých se používají např. ve směsi s ligninsulfátem jako specifická hnojivá pro určitý typ plo45 diny (dle CN 101445412). Dokumenty GB 1,017,676 a GB 931,148 popisují postup potahování kapalných nebo pevných částic v systému rozpouštědlo-nerozpouštědlo polymerem v kapalné formě, přičemž polymerem může být i ethylcelulóza či acetylcelulóza. Tento postup lze použít pouze pro částice, které nejsou rozpustné v žádné složce systému.
Obalování podle předkládaného vynálezu se týká zejména univerzálních hnojiv určených pro široké spektrum aplikací, a není tedy omezeno na specifický druh rostliny, složení hnojivá či podnebí.
V ČR se dosud průmyslová hnojívá s povrchovou úpravou vedoucí k pozvolnému uvolňování živin nevyrábějí, v zahraničí takové výrobny již existují, nikoliv však pro povrchové obalené
- 1 CZ 303463 B6 deriváty celulózy používanými v předkládaném vynálezu. Výrobny granulovaných průmyslových hnojiv jsou vybaveny zařízeními, která lze pro výrobu granulovaných hnojiv obalených celulózovými materiály využít, např. zařízení pro finální protispékavou povrchovou úpravu granulí.
Technická řešení vedoucí k nanášení tenkých vrstev na povrch Částic různých tvarů a velikostí jsou v průmyslu známa a využívána; je možné využít nástřik v rotačním granulátoru (nebo sušárně), fluidní nanášení, namáčení (s přihlédnutím ke vhodnému rozpouštědlu), naprašování atd. Vhodnou techniku je nutné zvolit podle druhu používaných látek, a také jejich cenovým hladinám.
Podstata vynálezu
Předmětem předloženého vynálezu je způsob obalování částic, jehož podstata spočívá v tom, že se připraví roztok derivátu celulózy vybraného ze skupiny zahrnující oxycelulózu, karboxy methylcelulózu, acetát celulózy a ethylcelulózu v rozpouštědle vybraném ze skupiny zahrnující vodu, aceton a ethanol, popřípadě s přídavkem hydroxidu sodného, v poměru 1 až 30 hmotnostních dílů derivátu celulózy na 70 až 99 hmotnostních dílů rozpouštědla, popřípadě s přídavkem hydroxidu sodného, a výsledný roztok se nanese na částice za současného vysoušení Částic proudem vzduchu.
Povrchová úprava se provádí za účelem zpomaleného uvolňování látek z částic, snížení spékavosti částic, zvýšení jejich pevnosti a omezení prašnosti.
Částice mohou být vybrány ze skupiny zahrnující granulovaná hnojivá, chemické výrobky ve formě granulí, pelet či tablet, farmaceutické výrobky ve formě granulí, pelet či tablet.
Nanesení výsledného roztoku na částice lze provést například tak, že granulované hnojivo nacházející se v rotujícím talířovém granulátoru či fluidním zařízení se pomocí trysky a tlakového vzduchu kontinuálně Či v dávkách nanese, např. rozprašováním, přesně stanovené množství roztoku derivátu celulózy, jež závisí na požadované hmotnosti vytvářeného obalu. Současně jsou upravované částice intenzívně vysoušeny proudem horkého vzduchu o teplotě cca 300 °C tak, aby nedošlo k rozmáčení a slepování částic. Získaný produkt se může dosušit v sušárně. Vysušený produkt se ponechá zchladnout na okolní teplotu a sítováním se případně oddělí požadovaná velikostní frakce. Nanášení roztok obalového materiálu za současného odstraňování rozpouštědla z povrchu částic eliminuje pokles pevnosti částic vystavených účinku rozpouštědla, zejména vody.
Předmětem předloženého vynálezu jsou také povrchově upravené částice, obsahující na povrchu vrstvu deriváty celulózy vybraného ze skupiny zahrnující oxycelulózu, a karboxymethylcelulózu, přičemž s výhodou je hmotnostní podíl derivátu celulózy 1 až 5 % hmotn., vztaženo na celkovou hmotnost povrchově upravených Částic. O balení částic, např. granulovaných hnojiv či tablet, pelet nebo granulí chemických substancí, deriváty celulózy dovoluje dosáhnout z pomaleného uvolňování živin z těchto částic do půdy, snížení spékavosti částic, zvýšení jejich pevnosti a omezení prašnosti, případně zvýšení zádrže vláhy.
V případě granulovaných hnojiv je další výhodou to, že jsou tyto námi použité deriváty celulózy snadno biodegradovatelné v půdě, takže aplikace jimi obalených hnojiv nezatěžuje životní prostředí. Předložený vynález tak přispívá k efektivnímu využití živin obsažených v hnojivech, snižuje jejich spotřebu a chrání vodní zdroje před znečištěním. Doposud jsou k přípravě obalovaných hnojiv s pozvolnou účinností používány poměrně drahé syntetické polymemí materiály zanechávající navíc v půdě obtížně rozložitelná rezidua. Hlavními přednostmi navrhovaného technického řešení jsou tak nižší výrobní náklady a biodegradabilita celulózových obalů. Nanášení vodného roztoku obalového materiálu za současného odstraňování vody z povrchu hnojivá eliminuje pokles pevnosti granulí vystavených účinků vody či jiného rozpouštědla. Předchozí . 2 _ řešení založená na syntetických polymemích obalech byla ekonomicky nákladnější a ekologicky rizikovější.
K provádění postupu podle předloženého vynálezu lze využít i méně kvalitní produkty a odpady z výroby celulózy a jejích derivátů. Cena obalování tak může být velmi výrazně snížena ve srovnání s doposud známými materiály pro obalování částic.
Příklady provedení vynálezu
Příklad l
Příprava roztoku karboxycelulózy pro obalování
Pro 1 kg roztoku potřebujeme: 40 g hydroxidu sodného (Lachema Neratovice), 250 g oxycelulózy Okcel H-L (alkoholová forma, Synthesia a.s., Pardubice), 710 g destilované vody. V kádince se 71 Og destilované vody rozpustíme 40 g hydroxidu sodného za použití magnetické míchačky. Po dokonalém rozpuštění louhu za stálého míchání přidáváme po částech oxycelulózu. Rozpouštění urychlíme zahřátím roztoku na cca 40 °C. Celý proces rozpouštění trvá cca 4 hodiny a na konci získáme tmavý žlutohnědý roztok s velmi vysokou viskozitou. Takto vzniklý roztok dolijeme za stálého míchání destilovanou vodou na I kg, jelikož se při zahřívání část vody odpařila. Výsledný roztok je silně alkalický, louh sodný je do roztoku přidán kvůli podpoření rozpustnosti oxycelulózy.
Příklad 2
Příprava roztoku karboxymethylcelulózy pro obalování
Pro 1 kg roztoku potřebujeme: 50 g karboxymethylcelulózy Lovosa TS 20 (Lovochemie a.s., Lovosice), 950 g destilované vody.
V kádince se 950 g destilované vody rozpouštíme po částech Lovosu TS 20. Pracujeme za stálého míchání na magnetické míchačce při teplotě vody cca 40 °C z důvodu urychlení rozpouštění. Rozpouštění trvá cca 4 hodiny a na závěr vznikne bezbarvá až slabě opalescenční kapalina s vysokou viskozitou. Takto vzniklý roztok dolijeme za stálého míchání destilovanou vodou na 1 kg, jelikož se při zahřívání část vody odpařila.
Příklad 3
Příprava roztoku acetátu celulózy pro obalování
Pro 1 kg roztoku potřebujeme: 50 g acetátu celulózy středněviskózní (Fluka, Švýcarsko), 950 g acetonu (Lachema a.s., Neratovice). V kádince se 950 g acetonu rozpouštíme po částech acetát celulózy středněviskózní za intenzivního míchání magnetickou míchačkou, vše za normální teploty. Dokonalého rozpuštění dosáhneme za cca 5 hodin. Poté dolijeme odpařený aceton na 1 kg roztoku a takto připravený vysoce viskózní bezbarvý roztok uchováváme v dobře uzavřené nádobě, aby aceton netěkal.
Příklad 4
Příprava roztoku ethylcelulózy pro obalování
- j CZ 303463 B6
Pro 1 kg roztoku potřebujeme: 260 g ethylcelulózu Aqualonu N200 (Hercules, USA), 740 g ethanolu denaturovaného benzínem (Lachema a.s., Neratovice). V kádince se 740 g ethanolu den.benzínem rozpouštíme po částech Aqualon N200 za stálého míchání na magnetické míchačce při teplotě cca 40 °C. Při zahřívání ethanolu dbáme na bezpečnost a prevenci vzniku požáru. Roztok je dokonale rozpuštěn cca po 3 hodinách. Poté dolijeme odpařený ethanol na 1 kg roztoku a takto připravený vysoce viskózní slabě nažloutlý roztok uchováváme v dobře uzavřené nádobě, aby ethanol netěkal.
Příklad 5
Nanášení roztoku derivátu celulózy na granulované hnojivo
Do rotačního talířového granulátoru se nasype 200 g granuli hnojivá typu NPK 15-15-15 a během rotace v bubnu granulátoru se na jejich povrch nanáší rozstřikem, pomocí tlakového vzduchu, celý objem roztoku (tj. 7,7 až 200 g) příslušného derivátu celulózy v cca 10% dávkách. Roztok je nutné nanášet tak pomalu, aby se uvnitř bubnu netvořily aglomeráty slepených granulí, což kontrolujeme vizuálně. Po nanesení každé dávky se, za stálé rotace, granule suší proudem horkého vzduchu o teplotě cca 300 °C směrovaného do protipohybu pádu granulí uvnitř bubnu až do dokonalého zaschnutí roztoku na povrchu jednotlivých granulí. V případě použití hořlavých roztoků je nutné dbát na bezpečnost pri sušení. Tento postup se desetkrát opakuje až do nanesení celého objemu obalového roztoku. Za stálé rotace bubnu se v něm takto povrchově upravené granule nechají vychladnout tak, aby se s nimi dalo pohodlně manipulovat.
Příklad 6
U připravených vzorků trísložkového granulovaného hnojivá typu NPK obaleného celulózovými ao deriváty byly provedeny zkoušky bodové pevnosti granulí, spékavosti a rychlosti rozpouštění ve vodném prostředí.
Použitá obalovací látka v roztoku: Hmotnost sušiny obalu na 200 g hnojivá: Pevnost v tlaku (arit.průměr): Pevnost v tlaku po spečeni (arit.průměr): Zpomalení rozpouštěni (pro rozpuštěni 50 % hnojivá arit.průměr): Zpomalení rozpouštění po spečeni (pro rozpuštěni 50 % hnojivá arit.průměr):
Jednotka—* S N N násobek násobek
- 0 52,42 32,80 1 1
Okcel H-L a. 4 118,22 60,57 3,2 2,9
Lovosa TS20 2 14,41 102,63 5,6 5,7
Acetát celulózy 8 94,91 0 22,3 22,3
Aqualon N200 4 80,34 14,73 4,9 4,9
3? Obaly vytvořené z těchto derivátů celulózy se svými vlastnostmi navzájem liší. V porovnání s neupraveným hnojivém všechny obalené produkty (podíl obalu na hmotnosti hnojivá se pohyboval v rozmezí 1 % az 4 % hmotn.) vykazují několikanásobně zpomalené uvolňování živin do vodného roztoku, obaly vytvořené z derivátů rozpouštěných v nevodných rozpouštědlech až dvojnásobně zvyšují pevnost granulí a výrazně snižují jejich spékavost, v případě acetátu až na nulovou hodnotu. Obecně lze říci, že obaly z použitých derivátů celulóz nerozpustných ve vodném prostředí vykazují lepší výsledky, nežli z použitých derivátů vodorozpustnýeh.
-4CZ 303463 B6
Průmyslová využitelnost
Vynález je určen především pro použití při výrobě speciálních hnojiv pro malopěstitelský sektor. Potenciálně však může nalézt uplatnění i v dalších oblastech, kde se povrchové úpravy chemických a farmaceutických výrobků za účelem snížení rychlosti jejich rozpouštění provádějí.
Vynález se používá k povrchové úpravě granulovaných hnojiv některým zjiž vypracovaných a zavedených postupů vedoucích k nanášení tenké vrstvy kapalného materiálu na povrch částic hnojivá či jiného materiálu. Obvykle jím bývá rozprašování roztoku spojené se sušením. Vynález lze využít v případech, kdy je záměrem zpomalit rychlost rozpouštění upravovaných granulí, omezit jejich spékavost a prašnost, či zvýšit bodovou pevnost.

Claims (4)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob obalování částic, vyznačený tím, že se připraví roztok derivátu celulózy vybraného ze skupiny zahrnující oxycelulózu, karboxy methylcelulózu, acetát celulózy a ethylcelulózu v rozpouštědle vybraném ze skupiny zahrnující vodu, aceton a ethanol, v poměru 1 až 30 hmotnostních dílů derivátu celulózy na 70 až 99 hmotnostních dílů rozpouštědla, popřípadě s přídavkem hydroxidu sodného, a výsledný roztok se nanese na částice za současného vysoušení částic proudem vzduchu.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, kde částice jsou vybrány ze skupiny zahrnující granulovaná hnojivá, chemické výrobky ve formě granulí, pelet či tablet, farmaceutické výrobky ve formě granulí, pelet či tablet.
  3. 3. Částice s povrchovou úpravou, vyznačené tím, že obsahují na povrchu vrstvu derivátu celulózy vybraného ze skupiny zahrnující oxycelulózu a karboxy methylcelulózu, přičemž s výhodou je hmotnostní podíl derivátu celulózy 1 až 5 % hmotn., vztaženo na celkovou hmotnost povrchově upravených částic.
  4. 4. Částice s povrchovou úpravou podle nároku 3, kde částice jsou vybrány ze skupiny zahrnující granulovaná hnojivá, chemické výrobky ve formě granulí, pelet či tablet, farmaceutické výrobky ve formě granulí, pelet ČÍ tablet.
CZ20100786A 2010-11-01 2010-11-01 Zpusob provádení povrchové úpravy cástic a cástice s povrchovou úpravou CZ303463B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20100786A CZ303463B6 (cs) 2010-11-01 2010-11-01 Zpusob provádení povrchové úpravy cástic a cástice s povrchovou úpravou

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20100786A CZ303463B6 (cs) 2010-11-01 2010-11-01 Zpusob provádení povrchové úpravy cástic a cástice s povrchovou úpravou

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2010786A3 CZ2010786A3 (cs) 2012-09-26
CZ303463B6 true CZ303463B6 (cs) 2012-09-26

Family

ID=46871553

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20100786A CZ303463B6 (cs) 2010-11-01 2010-11-01 Zpusob provádení povrchové úpravy cástic a cástice s povrchovou úpravou

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ303463B6 (cs)

Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB931148A (cs) * 1900-01-01
GB1017676A (en) * 1964-01-15 1966-01-19 Ncr Co Process for coating liquid or solid particles with a liquid polymer phase in non-aqueous solvent systems
EP0706766A2 (en) * 1994-09-22 1996-04-17 Daicel Chemical Industries, Ltd. A tobacco filter material and a method for producing the same
JP2009114322A (ja) * 2007-11-06 2009-05-28 Sony Chemical & Information Device Corp エポキシ樹脂用潜在性硬化剤の製造方法

Patent Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB931148A (cs) * 1900-01-01
GB1017676A (en) * 1964-01-15 1966-01-19 Ncr Co Process for coating liquid or solid particles with a liquid polymer phase in non-aqueous solvent systems
EP0706766A2 (en) * 1994-09-22 1996-04-17 Daicel Chemical Industries, Ltd. A tobacco filter material and a method for producing the same
JP2009114322A (ja) * 2007-11-06 2009-05-28 Sony Chemical & Information Device Corp エポキシ樹脂用潜在性硬化剤の製造方法

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2010786A3 (cs) 2012-09-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Zafar et al. Starch and polyvinyl alcohol encapsulated biodegradable nanocomposites for environment friendly slow release of urea fertilizer
Azeem et al. Review on materials & methods to produce controlled release coated urea fertilizer
Fertahi et al. Recent trends in organic coating based on biopolymers and biomass for controlled and slow release fertilizers
Behin et al. Utilization of waste lignin to prepare controlled-slow release urea
DK2456737T3 (en) Compositions consisting of a urea-based fertilizer, a phosphoric acid amide derivative as a urease inhibitor and a paraffin-based wax, and a process for their preparation
US10865159B2 (en) Methods of manufacture for coated granular fertilizers
Chiaregato et al. A review of advances over 20 years on polysaccharide-based polymers applied as enhanced efficiency fertilizers
Wesołowska et al. New slow-release fertilizers-economic, legal and practical aspects: a Review
CN108456121A (zh) 一种核壳结构缓控释肥及其制备方法
US11584855B2 (en) Agricultural coating containing sugar ester and methods
CA2839535C (en) Coated seeds
CN106748250B (zh) 配位络合包膜型含微量元素缓释尿素及其制备方法
CA2888461A1 (en) Seed coating formulation systems
Ganetri et al. Controlling factors of slow or controlled-release fertilizers
DE10295611D2 (de) Beschichtete körnige Stoffe
Ali et al. Controlled-release fertilizers: advances and challenges
US9688586B1 (en) Modified fertilizer and a method of manufacturing thereof
US10081578B2 (en) Wax-based fertilizer coatings with polyethylene- or polypropylene-based polymers
CN105906414B (zh) 一种保水型腐植酸控释肥料及其制备方法
Sharma et al. A Review on Changes in Fertilizers, From Coated Controlled Release Fertilizers (CRFs) to Nanocomposites of CRFs
CZ303463B6 (cs) Zpusob provádení povrchové úpravy cástic a cástice s povrchovou úpravou
Seddighi et al. Fertilizers Coating Methods: A Mini Review of Various Techniques
CN106631516A (zh) 氧化交联包膜型含微量元素缓释尿素及其制备方法
CN107759365A (zh) 一种缓释型化肥
Treinyte et al. Biodegradable Polymer Composites with Nitrogen-and Phosphorus-Containing Waste Materials as the Fillers/Biodegradowalne Kompozyty Polimerowe Wypełnione Odpadami Zawierającymi Azot I Fosfor

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20141101