CZ303058B6 - Zpusob tvarování polymerních nanostruktur - Google Patents

Zpusob tvarování polymerních nanostruktur Download PDF

Info

Publication number
CZ303058B6
CZ303058B6 CZ20090656A CZ2009656A CZ303058B6 CZ 303058 B6 CZ303058 B6 CZ 303058B6 CZ 20090656 A CZ20090656 A CZ 20090656A CZ 2009656 A CZ2009656 A CZ 2009656A CZ 303058 B6 CZ303058 B6 CZ 303058B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
polymer
scanning
laser beam
thin
polymer layer
Prior art date
Application number
CZ20090656A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2009656A3 (cs
Inventor
Lyutakov@Oleksiy
Hüttel@Ivan
Švorcík@Václav
Original Assignee
Vysoká škola chemicko - technologická v Praze
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vysoká škola chemicko - technologická v Praze filed Critical Vysoká škola chemicko - technologická v Praze
Priority to CZ20090656A priority Critical patent/CZ303058B6/cs
Publication of CZ2009656A3 publication Critical patent/CZ2009656A3/cs
Publication of CZ303058B6 publication Critical patent/CZ303058B6/cs

Links

Abstract

Zpusob tvarování polymerních nanostruktur spocívá v tom, že povrch polymeru (1) je vystaven periodickému tepelnému pusobení fokusovaného a povrchove skenujícího laserového svazku (4) s vlnovou délkou odpovídající maximu absorpce daného polymeru (1) a s výkonem umožnujícím prekrocení teploty tecení tvarovaného polymeru (1). Absorpcní vlastností polymeru lze v prípade potreby upravit povrchovou úpravou nebo dotací polymeru látkou (3) absorbující laserové zárení. Pro výrobu složitejších struktur (napr. optických mrížek) je proces doplnen soucasným mechanickým pohybem povrchu polymeru (1) v rovine kolmé vuci skenujícímu laserovému paprsku (4) ve smeru skenování nebo kolmo ke smeru skenování na pohyblivém stolku (5). Zpusob podle vynálezu je využitelný pro výrobu optických soucástek s optickou mrížkou s ruznou periodicitou a amplitudou a ruzne strukturovaných povrchu polymeru a tenkých polymerních vrstev v oblasti i pod 100 nm.

Description

Způsob tvarování polyroerních nanostruktur
Oblast techniky
Způsob tvarování polymemích nanostruktur se týká výroby povrchově strukturovaných polymerních materiálů a zejména tenkých polymemích vrstev. Předpokládané aplikace jsou ve výrobě íotonických prvků na bázi optických mřížek, prvků integrované optiky, elektroniky i v oblasti nanotechnologií, medicíně apod.
Dosavadní stav techniky
Pro formování polymemích struktur se využívá řada postupů. Nejznámějším je optická litografie (L. Ellada, L. W. Shacklette IEEE J, Select. Topics Quan. Electron. 2000, 6, 54). Nevýhodou je difrakční omezení vyplývající z vlnové délky použitého záření. Dále je třeba k výrobě motivů selektivní leptání, které z principu omezuje jejich kvalitu. Metody schopné nahradit fotolitografii spočívají v expozici polymemí vrstvy elektronovým nebo iontovým svazkem. Takto lze dosáhnout rozměrů řádově menších, tj. několik desítek mm. Pro praktické využití těchto postupů je nutné mimořádně složité vybavení s drahým a náročným provozem. Je značně omezena rychlost výroby tzv. průchodnost (G. Feiertag, W. Ehrfeld, H. Freimuth, H. Kolle, H. Lehr, M. Schmidt, Μ. M. Sigalasa, C. M. Soukoulis, G. Kiriakidis, T. Pedersen, J. Kuhl, W. Koenig, Appl. Phys. Lett. 1997, 71, 1441; L. Marot, F. Munnik, S. Mikhailov, Appl. Surf. Sci. 2006, 252, 7343; A. Kumar, G. M. Whitesides, Appl. Phys. Lett. 1993, 63, 2002). Bylo proto navrženo několik dalších nestandardních postupů využívajících nestabilitu tenkých polymemích filmů způsobenou působením gradientu tepelného nebo elektrického pole (E. Schaffer, S. Harkema. M. Roerdink. R. Blossey, U. Steiner, Adv. Mater., 2003, 15, 514; E. Schaffer, T. Thum-Albrecht, T. P. Russell, U. Steiner, Nátuře, 21000, 403, 874).
Gradient se zavádí pomocí horní strukturované masky. V místě nej vyššího gradientu dochází k největší nestabilitě a tvarování polymeru. Takto byly připravené struktury s nanometrickými rozměry. Výroba potřebných masek vyžaduje elektronovou litografii i v tomto případě.
Během posledních let byly vyvinuty další postupy; k nej zajímavějším patří lisování (molding), ražení (embossing), tisk (printing) (Y. Xia, E. Kim, X-M. Zhao, J. A. Rogers, M. Prentiss, G. M. Whitesides, Science 1996, 273, 347, H. W. Lehmann, R. Widmer, M. Ebnoether, A. Wokaun, M. Meier, S. K. Miller. J. Vac. Sci. Technol. B 1983, 1, 1207).
Zmíněné postupy jsou však omezeny molekulovou hmotností polymeru a jeho povrchovými vlastnostmi.
Pro polymery, které mají kovalentně navázané azo-skupiny byl prokázán i způsob formování pomocí expozice dvěma interferujícími svazky koherentního laserového záření. Takto byla tvarována prostorová mřížková struktura, která odpovídala prostorovému rozložení intenzity koherentního světla. Toto tvarování polymeru souvisí s fotomigrací a fotoorientací azoskupin (K. G. Yager, C. J. Barrett, Curr. Opin. Solid State Mater. Sci. 2001, 5, 487; C. Hubert, C. Fiorini-Debuisschert, I. Maurin, J.-M. Nunzi, P. Raimond, Adv. mater. 2002, 14, 729.
V některých posledních pracích bylo popsáno tvarování struktur i pomocí jednoho laserového svazku (C. Hubert, C. Fiorini-Debuisschert, I. Maurin, J.-M. Nunzi, P. Raimond, Adv. Mater. 2002, 14, 729).
Při přípravě této struktury dochází k interferenci mezi dopadajícím paprskem a paprskem odraženým od spodní strany substrátu. Nevýhodou je, že tyto metody lze aplikovat jen na polymery typu azo-polymerů.
I
Podstata vynálezu
Způsob tvarování polymemích nanostruktur podle vynálezu spočívá v tom, že povrch polymeru nebo tenké vrstvy je vystaven periodickému tepelnému působení fokusovaného a povrchově skenujícího laserového svazku o vlnové délce shodné s vlnovou délkou odpovídající maximální absorpci použitého polymeru a s výkonem umožňujícím překročení teploty tečení tvarovaného polymeru. Po řádcích je takto postupně periodicky skenována jen předem určená plocha polymeru.
io
Povrch polymeru nebo tenké polymemí vrstvy na podložce se s výhodou pohybuje v rovině kolmé vůči skenujícímu laserovému paprsku ve směru skenování a/nebo kolmo ke směru skenování.
Tenká polymemí vrstva je s výhodou nanesena na podložce.
Vlnovou délku odpovídající maximální absorpci polymeru nebo tenké vrstvy polymeru lze před tvarováním upravit dotací látkou absorbující laserové záření nebo je tato látka nanesena na povrch polymeru nebo na povrch tenké vrstvy polymeru. Tím lze přizpůsobit výslednou absorpci vlnové délky laseru.
Látkou absorbující laserové záření jsou chromofory vybrané ze skupiny látek tvořené porfyriny, nitro-, nitroso-, karbonylovými sloučeninami apod.
Tímto způsobem lze na povrchu polymeru připravit mřížku. Její parametry určuje míra dotace látkou absorbující laserové záření, rychlost mechanického pohybu polymeru nebo polymemí vrstvy, výkon laseru a způsob a rychlost skenování.
Zařízení pro přípravu tvarovaných polymemích nanostruktur podle vynálezu sestává z pohyblivého stolku (5), na kterém je umístěn polymer nebo tenká polymemí vrstva (1) s podložkou (2) a zdroje laserového fokusovaného svazku (4), který umožňuje skenování po řádcích povrchu polymeru nebo tenké polymemí vrstvy (1), laserovým svazkem (4) při současném pohybu stolku (5) v rovině kolmé vůči skenujícímu laserovému paprsku ve směru skenování a/nebo kolmo ke směru skenování.
Způsob tvarování povrchu polymerů nebo polymemích tenkých vrstev v oblasti nanorozměrů podle vynálezu spočívá v relativní jednoduchosti a tím i levnosti navržené technologie, K výrobě není potřebná náročná litografie. V průběhu přípravy mřížky a dalších struktur lze změnou výrobních technologických parametrů plynule měnit i jejich optické a další parametry,
Přehled obrázků na výkresech
Obr. la znázorňuje uspořádání tenké polymemí vrstvy 1 nanesené na podložce 2. Na tenké polymemí vrstvě 1 je deponována vrstva látky 3 absorbující záření.
Obr. 1 b znázorňuje totéž uspořádání po aplikaci laserového svazku.
Obr. 1c znázorňuje totéž uspořádání po aplikaci laserového svazku se současným pohybem stolku 5.
Obr. 2 znázorňuje vytvarované nanostruktury podle příkladu 1.
-2CZ 303058 B6
Příklady provedení vynálezu
Vynález je blíže objasněn na příkladech konkrétního provedení:
Příklad 1
Na odstřeďovacím zařízení při 1500 otáčkách byla připravena vrstva polymethylmethakrylátu (PMMA) ze 7% roztoku polymeru v chloroformu (tloušťka filmu 5000 nm). Polymemí vrstva byla ponořena do 0,1 až 10% roztoku porfyrinu (meso-tetrafenilporfyrin) v DMSO na dobu přibližně 1 sekundy, zbytek roztoku na povrchu polymeru byl odstraněn stékáním pod úhlem 90° a vysoušením při pokojové teplotě. Takto byl na povrch polymeru deponován porfyrin tj. látka s vysoce účinnou absorpcí světla na vlnové délce cca 400 nm. V dalším kroku byla polymemí vrstva vystavena periodickému tepelnému působení fokusovaného a povrchově skenovaného laserového svazku s výkonem 0,1 až 5 mW a současnému mechanickému pohybu polymemí vrstvy ve směru skenování (obr. la, b, c). Takto byly připraveny optické mřížky s periodicitou 0,2 až 2 pm (obr. 2).
Příklad 2
Experimentální uspořádání a příprava vzorku bylo stejné jako v příkladě 1. Měnila se rychlost mechanického pohybu. Periodicita připravených mřížek byla úměrná rychlosti pohybu. Tímto způsobem byla dosažena periodicita od 300 nm do 10 pm. Bylo možné měnit periodicitu bezprostředně během přípravy a tak realizovat i prostorově modulovanou mřížku.
Příklad 3
Experimentální uspořádání a příprava vzorku bylo stejné jako v příkladě 1. Měnila se koncentrace roztoku porfyrinu od 0,1 do 10 % a tím množství absorbující látky na povrchu polymeru. Tímto způsobem byla ovlivněna periodicita (od 100 nm do 50 pm) i amplituda připravených mřížek. Amplituda se měnila od desítek do stovek nm.
Příklad 4
Experimentální uspořádání bylo stejné, ale porfyrin jako v příkladu 1 byl rozpuštěn v roztoku chloroformu s koncentrací 0,1 % a přidán k 7% roztoku PMMA v chloroformu v poměru 1:1. Výkon laseru se měnil od 0,1 do 10 mW. Tímto způsobem se měnila amplituda připravených mřížek od 0,1 do 1 pm.
Příklad 5
Na odstřeďovacím zařízení při 1500 otáčkách byla připravena vrstva polystyrénu (PS) z 5 až 20% roztoku polymeru v toluenu. Polymemí vrstva byla ponořena do 0,1 až 10% roztoku porfyrinu v DMSO na dobu přibližně 1 sekundy, zbytek roztoku na povrchu polymeru byl odstraněn stékáním pod úhlem 90° a vysoušením při pokojové teplotě. Takto byl na povrch polymeru deponován porfyrin tj. látka s vysoce účinnou absorpcí světla na vlnové délce cca 400 nm. V dalším kroku byla polymemí vrstva vystavena periodickému tepelnému působení fokusovaného a povrchově skenovaného laserového svazku s výkonem 0,5 až 2 mW a současnému mechanickému pohybu polymemí vrstvy ve směru skenování (obr. la, b, c). Takto byly připraveny optické mřížky v závislosti na měnícím se výkonu laseru s periodicitou 0,2 až 2 pm.
Příklad 6
Na odstřeďovacím zařízení při 1500 otáčkách byla připravena vrstva Cytopu (komerčně vyráběný roztok polytetrafluorethylenu s chemicky modifikovaným makrořetězcem). Polymemí vrstva byla ponořena do 0,1 až 10% roztoku porfyrinu v DMSO na dobu přibližně 1 sekundy, zbytek roztoku na povrchu polymeru byl odstraněn stékáním pod úhlem 90° a vysoušením při pokojové teplotě. Takto byl na povrch polymeru deponován porfyrin tj. látka s vysoce účinnou absorpcí světla na vlnové délce cca 400 nm. V dalším kroku byla polymemí vrstva vystavena periodickému tepelnému působení fokusovaného a povrchově skenovaného laserového svazku s výkonem 0,5 až 2 mW a současnému mechanickému pohybu polymemí vrstvy ve směru skenování (obr. la, b, c). Takto byly připraveny optické mřížky s periodicitou 0,5 až 20 pm.
Příklad 7
Na odstřeďovacím zařízení při 1500 otáčkách byla připravena vrstva polymethylmethakrylátu (PMMA) ze 7% roztoku polymeru v chloroformu (tloušťka filmu 5000 nm). Polymemí vrstva byla ponořena do 0,1 až 1% roztoku rhodaminu B v DMSO na dobu přibližně 1 sekundy, zbytek roztoku na povrchu polymeru byl odstraněn stékáním pod úhlem 90° a vysoušením pri pokojové teplotě. Takto byl na povrch polymeru deponován rhodamin tj. látka s vysoce účinnou absorpcí světla na vlnové délce cca 5509 nm. V dalším kroku byla polymemí vrstva vystavena periodickému tepelnému působení fokusovaného a povrchově skenovaného laserového svazku s výkonem 0,1 až 5 mW a současnému mechanickému pohybu polymemí vrstvy ve směru skenování (obr. la,b, c). Takto byly připraveny optické mřížky s periodicitou 0,2 až 2 pm.
Průmyslová využitelnost
Vynález je využitelný pro výrobu povrchově strukturovaných polymemích materiálů a zejména tenkých polymemích vrstev. Předpokládané aplikace jsou ve výrobě fotonických prvků na bázi optických mřížek, prvků integrované optiky, elektroniky i v oblasti nanotechnologií, medicíně apod.

Claims (8)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob tvarování polymemích nanostruktur, vyznačující se tím, že povrch polymeru (1) nebo tenké polymemí vrstvy (1) je vystaven periodickému tepelnému působení fokusovaného a povrchově skenujícího laserového svazku (4) o vlnové délce shodné s vlnovou délkou odpovídající maximální absorpci použitého polymeru (l) a s výkonem umožňujícím překročení teploty tečení tvarovaného polymeru (1).
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že tenká polymemí vrstva je nanesena na podložce (2).
  3. 3. Způsob podle nároků 1 a 2, vyznačující se tím, že se povrch polymeru (1) nebo tenké polymemí vrstvy (1) na podložce (2) pohybuje v rovině kolmé vůči skenujícímu laserovému paprsku.
    -4 CZ 303058 B6
  4. 4. Způsob podle nároku 3, vyznačující se tím, že se povrch polymeru (1) nebo tenké polymemí vrstvy (1) na podložce (2) pohybuje v rovině kolmé vůči skenujícímu laserovému paprsku ve směru skenování a/nebo kolmo ke směru skenování.
  5. 5. Způsob podle nároků laž4, vyznačující se tím, že polymer (1) nebo tenká vrstva polymeru (l) je před tvarováním dotována látkou (3) absorbující laserové záření.
  6. 6. Způsob podle nároků 1 a 2, vyznačující se tím, že na povrch polymeru (1) nebo na povrch tenké vrstvy (1) polymeruje před tvarováním deponována vrstva látky (3) absorbující laserové záření.
  7. 7. Způsob podle nároků 4a 5, vyznačující se tím, že látkou (3) absorbující laserové záření jsou chromofory vybrané ze skupiny látek tvořené porfyriny, nitro-, nitroso-, karbonylovýmí sloučeninami.
  8. 8. Zařízení pro přípravu tvarovaných polymemích nanostruktur podle nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že se sestává z pohyblivého stolku (5), na kterém je umístěn polymer nebo tenká polymemí vrstva (1) s podložkou (2) a zdroje laserového fokusovaného svazku (4), který umožňuje periodické skenování po řádcích povrchu polymeru nebo tenké polymemí vrstvy (1), laserovým svazkem (4) při současném pohybu stolku (5) v rovině kolmé vůči skenujícímu laserovému paprsku ve směru skenování a/nebo kolmo ke směru skenování.
CZ20090656A 2009-10-06 2009-10-06 Zpusob tvarování polymerních nanostruktur CZ303058B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20090656A CZ303058B6 (cs) 2009-10-06 2009-10-06 Zpusob tvarování polymerních nanostruktur

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20090656A CZ303058B6 (cs) 2009-10-06 2009-10-06 Zpusob tvarování polymerních nanostruktur

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2009656A3 CZ2009656A3 (cs) 2011-04-13
CZ303058B6 true CZ303058B6 (cs) 2012-03-14

Family

ID=43838305

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20090656A CZ303058B6 (cs) 2009-10-06 2009-10-06 Zpusob tvarování polymerních nanostruktur

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ303058B6 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ306205B6 (cs) * 2015-02-04 2016-09-29 Vysoká škola chemicko-technologická v Praze Způsob prostorového tvarování kompozitních metaoptických struktur na povrchu polymeru

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ305109B6 (cs) * 2012-03-09 2015-05-06 Vysoká škola chemicko-technologická v Praze Způsob vytvarování 2D optických a metaoptických struktur na povrchu polymeru

Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPH09152504A (ja) * 1995-11-29 1997-06-10 Hayashi Telempu Co Ltd 表面レリーフ型光学素子とその成型法
JPH1164614A (ja) * 1997-08-20 1999-03-05 Ricoh Co Ltd 光学素子及び光学素子の製造方法
JP2002071912A (ja) * 2000-08-25 2002-03-12 Hitachi Cable Ltd 光制御フィルム及びその製造方法並びにディスプレイ装置

Patent Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPH09152504A (ja) * 1995-11-29 1997-06-10 Hayashi Telempu Co Ltd 表面レリーフ型光学素子とその成型法
JPH1164614A (ja) * 1997-08-20 1999-03-05 Ricoh Co Ltd 光学素子及び光学素子の製造方法
JP2002071912A (ja) * 2000-08-25 2002-03-12 Hitachi Cable Ltd 光制御フィルム及びその製造方法並びにディスプレイ装置

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ306205B6 (cs) * 2015-02-04 2016-09-29 Vysoká škola chemicko-technologická v Praze Způsob prostorového tvarování kompozitních metaoptických struktur na povrchu polymeru

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2009656A3 (cs) 2011-04-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Kondo et al. Multiphoton fabrication of periodic structures by multibeam interference of femtosecond pulses
Lin et al. Realization of∼ 10 nm features on semiconductor surfaces via femtosecond laser direct patterning in far field and in ambient air
Braun et al. Introducing defects in 3D photonic crystals: state of the art
Shoji et al. Photofabrication of wood-pile three-dimensional photonic crystals using four-beam laser interference
Lyutakov et al. Polymer surface patterning by laser scanning
Dyachenko et al. The three-dimensional photonic crystals coated by gold nanoparticles
Jiang et al. Femtosecond laser direct writing in transparent materials based on nonlinear absorption
Liu et al. Novel optical technologies for nanofabrication
Aftenieva et al. Directional amplified photoluminescence through large-area perovskite-based metasurfaces
Mahmood et al. Creating two-dimensional quasicrystal, supercell, and Moiré lattices with laser interference lithography: implications for photonic bandgap materials
CZ303058B6 (cs) Zpusob tvarování polymerních nanostruktur
Salvatore et al. Programmable surface anisotropy from polarization-driven azopolymer reconfiguration
Lasagni et al. Two‐and Three‐Dimensional Micro‐and Sub‐Micrometer Periodic Structures Using Two‐Beam Laser Interference Lithography
Jipa et al. Femtosecond laser lithography in organic and non-organic materials
Steenhusen et al. Two-photon polymerization of hybrid polymers for applications in micro-optics
Matsuo et al. Fabrication of three-dimensional photonic crystals by femtosecond laser interference
CZ2012168A3 (cs) Zpusob vytvarování 2D optických a metaoptických struktur na povrchu polymeru
JP2008512695A (ja) フォトニック結晶の製造方法
Lai et al. Fabrication of two-and three-dimensional photonic crystals and photonic quasi-crystals by interference technique
Schmidt Laser-based micro-and nano-fabrication of photonic structures
CN108627894B (zh) 一种大面积的纳米透镜型阵列及其制备方法
Bonakdar et al. Tilted exposure microsphere nanolithography for high-throughput and mask-less fabrication of plasmonic molecules
Lasagni Exploring the Possibilities of Laser Interference Patterning for the Rapid Fabrication of Periodic Arrays on Macroscopic Areas
Salvatore et al. Photoinduced Surface Reshaping from Azopolymer Micropillars with Programmable Anisotropy
KAWATA et al. Pinpoint two-photon writing and multi-beam interferential patterning of three-dimensional polymer photonic crystals

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20141006