CZ303039B6 - Zpusob a zarízení pro digitální korekci obrazu - Google Patents

Zpusob a zarízení pro digitální korekci obrazu Download PDF

Info

Publication number
CZ303039B6
CZ303039B6 CZ20100650A CZ2010650A CZ303039B6 CZ 303039 B6 CZ303039 B6 CZ 303039B6 CZ 20100650 A CZ20100650 A CZ 20100650A CZ 2010650 A CZ2010650 A CZ 2010650A CZ 303039 B6 CZ303039 B6 CZ 303039B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
pixel
vertical
horizontal
image
buffer
Prior art date
Application number
CZ20100650A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2010650A3 (cs
Inventor
Zemcík@Pavel
Herout@Adam
Seeman@Michal
Pribyl@Bronislav
Original Assignee
Vysoké ucení technické v Brne
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vysoké ucení technické v Brne filed Critical Vysoké ucení technické v Brne
Priority to CZ20100650A priority Critical patent/CZ303039B6/cs
Publication of CZ2010650A3 publication Critical patent/CZ2010650A3/cs
Publication of CZ303039B6 publication Critical patent/CZ303039B6/cs

Links

Landscapes

  • Image Processing (AREA)

Abstract

Zpusob digitální korekce obrazu, pri které se na obraz nejprve aplikuje vertikální korekce, která ukládá hodnoty korigované interpolací do bufferu, následne se obdobne aplikuje horizontální korekce, po jejímž interpolacním zásahu se dosáhne korigovaného obrazu, pricemž pri horizontálním i vertikálním prevzorkování se pro každý pixel vybere z pripravených variant vertikálního resp. horizontálního FIR filtru ta varianta, která nejlépe odpovídá subpixelové cásti geometrické odchylky tohoto pixelu, a tato varianta se na daný pixel aplikuje. Zarízení k provádení tohoto zpusobu je tvoreno prvním bufferem (I) propojeným obousmerne s blokem (3) vertikálního prevzorkování napojeným na jednotku (4) vertikální interpolace odchylek, na jehož výstupu se nachází vyrovnávací buffer (II) propojený obousmerne s blokem (5) horizontálního prevzorkování napojeným na jednotku (6) horizontální interpolace odchylek. Bloky (3, 5) prevzorkování jsou napojeny na rídicí jednotku (2), pricemž soucástí bloku (3, 5) jsou Lanczosovy filtry.

Description

Způsob a zařízení pro digitální korekci obrazu
Oblast techniky
Vynález se týká systémů pro číslicové zpracování digitalizovaných obrazů se zaměřením na odstranění geometrických vad prostřednictvím specializovaných funkčních jednotek.
Dosavadní stav techniky
Obrazy snímané obrazovými senzory vybavenými optickými objektivy jsou většinou zatíženy geometrickými vadami zpravidla nepřímo úměrně kvalitě a ceně objektivu. Jedná se většinou o geometrické vady, např. kulovou nebo válcovou, které postihují spojitě celé pole obrazu. Digitální obraz je tvořen maticí pixelů (vzorků), z nichž každý nabývá určitou číselnou hodnotu. Tato matice reprezentuje spojitou funkci v osách x a y. Cílem korekce je dosáhnout toho, aby pixely v matici korigovaného obrazu nabyly hodnot odpovídajících stavu snímaného objektu. K tomu je třeba vypočítat nové hodnoty jednotlivých pixelů v matici obrazu.
Dosud známá řešení jsou koncipována tak, že obraz je převzorkován algoritmy využívajícími tzv. FIR filtry. Jedná se např. o algoritmy výběru nej bližšího sousedního pixelů, bi lineární interpolací, případně polynomiální interpolací. Kvalita převzorkování je silně závislá na použitém FIR filtru a jeho velikosti, kdy větší filtr vede zpravidla k lepším výsledkům. Větší filtr však také výrazně zvyšuje výpočetní náročnost převzorkování a cenu implementujícího zařízení, proto se obvykle používají filtry malých rozměrů. Negativním důsledkem však bývá zpravidla omezení frekvenční charakteristiky obrazového signálu v oblasti vyšších frekvencí.
Ze spisu US 7 783 128 je znám způsob a zařízení ke korekci zkresleni obrazu způsobeného pohybem nebo nedokonalostí čočky. Na obraz se nejprve aplikuje vertikální korekce, která ukládá hodnoty korigované interpolaci do bujferu. Následně se obdobně aplikuje horizontální korekce, po jejímž interpolaČním zásahu se dosáhne korigovaného obrazu.
Vynález si klade za úkol navrhnout způsob kvalitní digitální korekce geometrických vad obrazu poměrně jednoduchými prostředky a zařízení k provádění tohoto způsobu s cílem zachování frekvenční charakteristiky a informační hodnoty obrazu ve větší míře, než to umožňuje řešení podle uvedeného spisu.
Podstata vynálezu
Uvedený úkol řeší způsob digitální korekce geometrických vad obrazu prostřednictvím specializovaných funkčních jednotek, pri kterém se na každý pixel výchozího obrazu postupně aplikuje vertikální a horizontální převzorkování, a to tím, že se do prvního bufferu postupně přenášejí řádky obrazu tak, že v něm vytvářejí pásmo o zvolené výšce postupující po jednom řádku směrem vzhůru, na pixel ve středu tohoto pásma, postupně sloupec po sloupci, se aplikuje vertikální korekce FIR filtrem, hodnota vypočtená pro pixel vertikálním FIR filtrem se přesune do vyrovnávacího bufferu, v němž se postupně na každý pixel v řádku pixelů aplikuje horizontální korekce FIR filtrem a výsledná hodnota vypočtená horizontálním FIR filtrem se použije ke složení převzorkováného obrazu, přičemž při horizontálním i vertikálním převzorkování se pro každý pixel vybere z připravených variant vertikálního resp. horizontálního FIR filtru ta varianta, která odpovídá subpixelové části geometrické odchylky tohoto pixelů, a tato varianta se na daný pixel aplikuje.
Aplikované FIR filtry s výhodou realizují Lanczosův algoritmus filtrace pro dosažení vysoké kvality obrazu optimálním zachováním frekvenční charakteristiky s tím. Že pro uvažovanou aplikaci
- 1 CZ 303039 Β6 je 2D Lanczosuv jiltr reparahilni.čehož se s výhodou využije pro konstrukci vertikálních a horizontálních FIR filtru.
Zařízení k provádění uvedeného způsobu je tvořen prvním bufferem propojeným obousměrně s blokem vertikálního převzorkování napojeným na jednotku vertikální interpolace odchylek, na jehož výstupu se nachází vyrovnávací buffer propojený obousměrně s blokem horizontální interpolace odchylek, přičemž bloky převzorkování jsou napojeny na řídicí jednotku, přitom součástí bloků převzorkování jsou Lanczosovy filtry.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude dále objasněn pomocí výkresu, na němž obr. 1 názorně ukazuje postup převzorkování a obr. 2 je schéma zapojení příkladného zařízení k provádění převzorkování obrazu.
Příklady provedení vynálezu
Východiskem je snímaný objekt, který se promítne na stínítko fotoaparátu nebo mikroskopu vytvoří na něm obraz. Stínítko je tvořeno maticí 4096 x 4096 pixelů, z nichž každý představuje vymezenou plošku schopnou samostatné komunikace, tj. přijímání a předávání hodnoty (value).
V popisovaném příkladu je touto hodnotou (value) zaznamenaný osvit, tj. odstín šedé mezi hodnotami 0 - Černá a 255 - bílá. Na každý pixel matice se promítne jedna konkrétní malá ploška objektu o určité reflektanci (odrazívosti), jíž pak odpovídá hodnota (value) na tomto pixelu.
V ideálním případě by rozložení bodů/plošek na matici v osách x, y přesně odpovídalo rozložení obrazů těchto bodů/plošek na dvojrozměrném objektu v osách x, y krát měřítko. Vzhledem k nedokonalosti objektivu, konkrétně v popisovaném případě v důsledku kulové vady čočky objektivu, však dochází při promítnutí objektu na matici ke zkreslení obrazu. Většina bodů/plošek objektu se promítne do jiné než ideální polohy, je vůči ideální poloze posunuta do různých směrů. Plošky objektu, které by se v ideálním případě měly promítnout na určité pixely matice, se promítnou do subpixelových poloh. Nicméně takto vytvořený, byť zkreslený obraz na matici představuje spojitou funkci - v každém pixelu matice je definována hodnota (value) od 0 do 255 a obraz/funkci si lze představit jako trojrozměrný topografický model na ploše x krát y.
Vstupním údajem pro přepočet hodnoty každého pixelu je údaj o posunutí/odchylce obrazu, ke které došlo v důsledku geometrické vady objektivu v místě tohoto pixelu, tedy x-ová a y-ová souřadnice této odchylky. Odchylka se zjistila tak, že se původním obrazem proložila čtvercová síť o straně čtverce 64 pixelů. Odchylky pixelů v uzlových bodech sítě jsou známy jako parametry použité optické soustavy a vyplývají z hodnot uváděných výrobcem. Uvnitř čtverce se pak hodnota odchylky aproximativně přiřadí každému pixelu lineární interpolaci. Pro každý pixel je tedy k dispozici x-ová a y-ová hodnota odchylky.
Prvním krokem převzorkování je uložení pixelů vstupního obrazu do první paměti, dále první buffer I řádek po řádku, pixel po pixelu. Neukládá se však celý obraz najednou, ale kvůli úspoře paměti jen horizontální pruh o výšce 31 pixelů. Jak vyplyne z dalšího, vychází tato výška proto, že byla zvolena velikost filtru 7 pixelů a dále 12 pixelů jako maximální odchylka nahoru a dolů. Horizontální pruh vstupního obrazu uložený v prvním bufferu 1 se v průběhu vzorkování posouvá v obraze směrem dolů - na začátku jsou v bufferu uloženy řádky 1 až 31 vstupního obrazu, po zpracování tohoto pásma se do bufferu 1 uloží a zpracovávají se řádky 2 až 32 atd. Posun řádků v prvním bufferu I naopak probíhá směrem vzhůru.
K dispozici je sada 16 variant FIR filtru pro vertikální převzorkování, tedy sloupcových a 16 variant pro horizontální převzorkování, tedy řádkových. FIR filtr (z anglického „Finite Impulse
Response“ Fílter - filtr s konečnou impulzní odezvou) je obecně matice koeficientů s určitými vhodnými, předem známými vlastnostmi, která při aplikaci na vstupní obraz, tedy na vzorkovaný
pixel a jeho okolí, provede přepočet jeho hodnoty pro výstupní obraz. Výstupní obraz má pak také určité, předem očekávané vlastnosti. V tomto případě byly použity sloupcové Lanczosovy filtry o rozměru 7 x 1 pixelů pro vertikální převzorkování a řádkové Lanczosovy filtry o rozměru 1 x 7 pixelů pro horizontální převzorkování. Lanczosův filtr je použit proto, že zachovává frekvenční charakteristiku převzorkovaného obrazu i v oblasti vysokých frekvencí. Principiálně je však možné použít libovolný FIR filtr.
Při převzorkování není použit tentýž FIR filtr pro všechny pixely, nýbrž jeho různé varianty v závislosti na spočtené odchylce jednotlivých pixelů. Odchylka pixelů je reálné číslo, které udává, o kolik by musel být pixel posunut, aby se na něj promítla správná ploška snímaného objektu -- viz výše. Desetinná část odchylky tedy udává subpixelovou polohu plošky. Subpixelová poloha je aproximována pomocí 16 variant polohy, kde varianta 1 je určena pro případ, že ploška se promítá celá přesně na určitý pixel (ne nutně správný), varianta 9 je pro případ, že ploška se promítá rovnoměrně na dva sousední pixely a varianta 16 pro případ, že ploška se promítá téměř celá na sousední pixel. Každé variantě polohy tedy odpovídá jedna varianta FIR filtru. Těchto 16 variant FIR filtrů je předpočítáno a uloženo v pomocné paměti.
V předchozím textu bylo uvedeno, které vstupní hodnoty a jaké nástroje jsou k dispozici. Nyní tedy ke zpracování řádků v horizontálních pásmech — horizontálnímu převzorkování:
Při zvolené šířce pásma a velikosti filtru lze plnohodnotně zpracovat řádky obrazu počínaje 16. a konče 4080. Zpracování každého řádku probíhá pixel po pixelů. Pro každý jednotlivý pixel je nejprve vypočtena lineární interpolací jeho vertikální odchylka. Podle aproximované varianty subpixelové části odchylky se vybere vhodná varianta sloupcového FIR filtru a ta je na vzorkovaný pixel aplikována. Pro názornost lze tento proces popsat tak, že je na tento pixel „přiložen“ sloupcový FIR filtr o velikosti 7 pixelů a je posunut nahoru nebo dolů o tolik pixelů resp. zlomků pixelů, kolik udává vypočtená odchylka pixelů. Jakmile je filtr umístěn na správné pozici, proběhne jeho aplikace (filtrace) - tzn. hodnoty pixelů „ležících“ pod filtrem jsou znásobeny odpovídajícími koeficienty filtru a všechny takto získané hodnoty jsou sečteny do jediné hodnoty, což je hodnota výsledného pixelů vzniklého vertikálním převzorkováním. Jedná se tedy o vážený součet pixelů původního obrazu. Tyto vertikálně převzorkované pixely jsou průběžně ukládány do vyrovnávací paměti - dále buffer IL Tento buffer může být o mnoho menší než buffer I, ve skutečnosti musí být schopen ukládat pouze několik pixelů aktuálně zpracovávaného řádku obrazu, neboť následné zpracování - horizontální převzorkování probíhá souběžně s vertikálním převzorkováním.
Horizontální převzorkování probíhá obdobně jako vertikální převzorkování, řádek po řádku, pixelů po pixelů. Nejprve je pro daný pixel vypočtena lineární interpolací horizontální odchylka, jejíž desetinná část je aproximována jednou z 16 variant. Na základě toho je vybrána odpovídající varianta 7 pixelového řádkového FIR filtru, který je „přiložen“ na aktuálně zpracovávaný pixel. Poté je filtr posunut doleva nebo doprava na základě celočíselné části spočtené horizontální odchylky. Hodnota výsledného pixelů je opět určena jako vážený součet pixelů „pod“ filtrem, kde koeficienty filtru jsou váhy jednotlivých sčítanců (pixelů).
Je zřejmé, že pokud je zvolena jako maximální odchylka doleva i doprava hodnota 12 pixelů lze pri 7 pixelovém FIR filtru plnohodnotně zpracovat všechny pixely v řádku počínaje 16. a konče 4090.
Výsledné pixely jsou výstupem celého zařízení a mohou být např. ukládány v externí paměti.
Postup převzorkování je naznačen na obr. 1, kde 1, vymezuje krok vertikálního převzorkování v pásmu 31 řádků a Π. krok horizontálního převzorkování v jednom řádku. Pixely původního obrazu jsou zde znázorněny prázdnými terčíky, pixely po vertikálním převzorkování šedými terčíky a terčík po horizontálním (+ vertikálním) černým terčíkem.
-3 CZ 303039 Β6
Zapojený zařízení k provádění popsaného postupu je znázorněno na obr. 2. Z nekorigovaného obrazu i předává řídicí jednotka 2 postupně data - řádky pixel ů do prvního bufferu I. Blok vertikálního převzorkování 3, který je taktován řídicí jednotkou 2, přebírá údaje o vertikální odchylce jednotlivých bodů v bufferu I z vertikální interpolační jednotky 4, podle hodnoty odchylky zvolí odpovídající variantu vertikálního FIR filtru a aplikuje ji na odpovídající pixel v bufferu I, provede přepočet a vertikálně převzorkovaný pixel odešle do vyrovnávacího bufferu H. Zde je k provedení horizontálního převzorkování vdaném okamžiku k dispozici alespoň část řádku. Blok horizontálního převzorkování 5, který je rovněž taktován řídicí jednotkou 2 přebírá údaje o horizontální odchylce jednotlivých pixelů ve vyrovnávacím bufferu II z horizontální interpolační jednotky 6, podle hodnoty odchylky zvolí odpovídající variantu horizontálního FIR filtru a aplikuje ji na odpovídající pixel v bufferu II, provede přepočet a horizontálně převzorkovaný pixel odešle např. do externí paměti, která není znázorněna. V ní se pak složí jíž převzorkovaný obraz.
Uvedené řešení představuje nový systém korekce obrazového signálu, vhodný zejména pro případy, kdy je kladen velký nárok na geometrickou přesnost snímaných obrazů a současně není k dispozici výpočetní výkon počítače, který by byl zapotřebí tehdy, pokud by součástí korekce mělo být otáčení nebo změna měřítka ve větším rozsahu. Zařízení může být realizováno jak klasickými prostředky - jednoúčelově zapojenými obvody, tak i ve formě programovatelného hardware, kde se potřebného zapojení dosáhne konfigurací programovatelného logického obvodu, např. typu FPGA. Vzhledem k relativní jednoduchosti implementujícího zařízení a malé kapacitě pamětí si lze představit on line z pracování obrazu snímaného běžnými frekvencemi.

Claims (3)

PATENTOVÉ NÁROKY
1. Způsob digitální korekce geometrických vad obrazu prostřednictvím specializovaných funkčních jednotek, při kterém se na každý pixel výchozího obrazu postupně aplikuje vertikální a horizontální převzorkování, a to tím, že se do prvního bufferu (I) postupně přenášejí řádky obrazu tak, že v něm vytvářejí pásmo o zvolené výšce postupující po jednom řádku směrem vzhůru, na pixel ve středu tohoto pásma, postupně sloupec po sloupci, se aplikuje vertikální FIR filtr, hodnota vypočtená pro pixel vertikálním FIR filtrem se přesune do vyrovnávacího bufferu (II), v němž se postupně na každý pixel v řádku pixelů aplikuje horizontální FIR filtr a výsledná hodnota vypočtená horizontálním FIR filtrem se použije ke složení převzorkovaného obrazu, vyznačující se tím, že při horizontálním i vertikálním převzorkování se pro každý pixel vybere z připravených variant vertikálního resp. horizontálního FIR filtru ta varianta, která nejlépe odpovídá subpixelově části geometrické odchylky tohoto pixelů, a tato varianta se na daný pixel aplikuje,
2. Způsob podle nároku I nebo 2, vyznačující se tím, že aplikované FIR filtry realizují Lanczosův algoritmus filtrace.
3. Zařízení k provádění způsobu podle nároku 1 nebo 2 tvořené prvním bufferem (I) propojeným obousměrně s blokem (3) vertikálního převzorkování napojeným na jednotku (4) vertikální interpolace odchylek, na jehož výstupu se nachází vyrovnávací buffer (II) propojený obousměrně s blokem (5) horizontálního převzorkování napojeným na jednotku (6) horizontální interpolace odchylek, přičemž bloky (3,5) převzorkování jsou napojeny na řídicí jednotku (2), vyznačující se tím, že součásti bloků (3, 5) jsou Lanczosovy filtry.
CZ20100650A 2010-08-31 2010-08-31 Zpusob a zarízení pro digitální korekci obrazu CZ303039B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20100650A CZ303039B6 (cs) 2010-08-31 2010-08-31 Zpusob a zarízení pro digitální korekci obrazu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20100650A CZ303039B6 (cs) 2010-08-31 2010-08-31 Zpusob a zarízení pro digitální korekci obrazu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2010650A3 CZ2010650A3 (cs) 2012-03-07
CZ303039B6 true CZ303039B6 (cs) 2012-03-07

Family

ID=45768596

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20100650A CZ303039B6 (cs) 2010-08-31 2010-08-31 Zpusob a zarízení pro digitální korekci obrazu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ303039B6 (cs)

Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1816857A2 (en) * 2006-02-01 2007-08-08 Sony Corporation Taken-image signal-distortion compensation method, taken-image signal-distortion compensation apparatus, image taking method and image-taking apparatus
EP2083388A2 (en) * 2008-01-28 2009-07-29 Ricoh Company, Ltd. Image distortion correction
EP2091231A1 (en) * 2008-02-14 2009-08-19 Ricoh Company, Ltd. Image processing method, image processing apparatus, and imaging apparatus
US7783128B2 (en) * 2004-12-28 2010-08-24 Sony Corporation Method and apparatus for correcting motion distortion and lens distortion of image-taking video signals

Patent Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7783128B2 (en) * 2004-12-28 2010-08-24 Sony Corporation Method and apparatus for correcting motion distortion and lens distortion of image-taking video signals
EP1816857A2 (en) * 2006-02-01 2007-08-08 Sony Corporation Taken-image signal-distortion compensation method, taken-image signal-distortion compensation apparatus, image taking method and image-taking apparatus
EP2083388A2 (en) * 2008-01-28 2009-07-29 Ricoh Company, Ltd. Image distortion correction
EP2091231A1 (en) * 2008-02-14 2009-08-19 Ricoh Company, Ltd. Image processing method, image processing apparatus, and imaging apparatus

Non-Patent Citations (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Title
XP004418948 PRESCOTT B. et al. : "Line-Based Correction of Radial Lens Distortion", CVGIP GRAPHICAL MODELS AND IMAGE PROCESSING, Vol 59, Nr.1, 01.01.1997, ISSN: 1077-3169 *

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2010650A3 (cs) 2012-03-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP6253280B2 (ja) 撮像装置およびその制御方法
CN105046657B (zh) 一种图像拉伸畸变自适应校正方法
JP5742275B2 (ja) 幾何学変換を行うためのシステム、方法、コンピュータプログラム及び記憶媒体
JP2010087672A (ja) 画像処理方法、画像処理装置及び撮像装置
JPWO2008139577A1 (ja) 画像処理装置、撮像装置、および画像歪み補正方法
JP5602532B2 (ja) 画像処理装置および画像処理方法
EP3355267A1 (en) Image processing device and image processing method for radial distortion correction
KR101140953B1 (ko) 영상 왜곡 보정 장치 및 방법
CA2554989A1 (en) Super-resolution image processing
US20090087115A1 (en) Correction for geometric distortion in images in pipelined hardware
CN111242863A (zh) 基于图像处理器实现的消除镜头横向色差的方法及介质
US9269130B2 (en) Image correction method using approximately non-linear regression approach and related image correction circuit
US9519959B2 (en) Image processing apparatus, imaging apparatus, and method for processing image
JP4317624B2 (ja) 画像処理装置
US10713757B2 (en) Image processing apparatus, control method thereof, and storage medium
US11076092B2 (en) Image processing apparatus, image processing method, and image processing program
JP2007184720A (ja) 画像撮影装置
JP2010176547A (ja) 画像処理装置に含まれる制御装置、制御方法、及び制御処理プログラム
CZ303039B6 (cs) Zpusob a zarízení pro digitální korekci obrazu
JP6295619B2 (ja) 画像処理装置及び方法、並びに電子機器
CZ21485U1 (cs) Zařízení pro digitální korekci obrazu
JP2016220083A (ja) ローリングシャッタ回転歪み補正と映像安定化処理方法
JP6132610B2 (ja) 画像処理装置、及び、画像処理方法
Zemčík et al. Accelerated image resampling for geometry correction
JP6273881B2 (ja) 画像処理装置、画像処理方法、及びプログラム

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20190831