CZ302813B6 - Zpusob modifikace vermikulitu, zejména na sorpcní materiál - Google Patents
Zpusob modifikace vermikulitu, zejména na sorpcní materiál Download PDFInfo
- Publication number
- CZ302813B6 CZ302813B6 CZ20080462A CZ2008462A CZ302813B6 CZ 302813 B6 CZ302813 B6 CZ 302813B6 CZ 20080462 A CZ20080462 A CZ 20080462A CZ 2008462 A CZ2008462 A CZ 2008462A CZ 302813 B6 CZ302813 B6 CZ 302813B6
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- vermiculite
- modifier
- solid phase
- aqueous solution
- salt
- Prior art date
Links
Landscapes
- Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)
- Silicates, Zeolites, And Molecular Sieves (AREA)
Abstract
Vermikulit o zrnitosti pod 100 .mi.m se nejprve vystavuje pusobení vodného roztoku alkalické soli, nacež se pevná fáze oddeluje od zbytku vodného roztoku alkalické soli a poté se z pevné fáze proplachováním demineralizovanou vodou odstranují zbytky roztoku alkalické soli a dále se pevná fáze jednorázove nebo v nekolika po sobe aplikovaných dávkách vystavuje pusobení vodního roztoku nejméne jednoho modifikátoru ze skupiny: kvartérní amoniová sul s organickými retezci, fosfoniová sul s organickými retezci, sulfoniová sul s organickými retezci nebo pyridinová sul, kde organický je uhlíkový retezec o délce v rozmezí od 12 do 18 atomu uhlíku a/nebo cyklický a/nebo aromatický uhlíkový retezec, nacež proces vystavení pevné fáze pusobení vodního roztoku nejméne jednoho modifikátoru se provádí pri teplote 40 až 80 .degree.C po dobu 15 minut až 10 hodin a po ukoncení modifikace se modifikovaný vermikulit proplachuje demineralizovanou vodou pro odstranení zbytku modifikátoru, oddeluje se od kapalné fáze a následne se suší pri teplote nejvýše 70 .degree.C a prípadne ješte mele.
Description
Způsob modifikace vermikulitu, zejména na sorpční materiál
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu modifikace vermikulitu, zejména na sorpční materiál, který je použitelný k zachycení nežádoucích látek z odpadních vod nebo z přírodních povrchových nebo podzemních vod, zejména z ekologicky znečistěných, ve kterých mohou být znečišťující látky přítomny ve formě roztoků nebo emulzí, a dále z odpadních plynů, například z plynů odsávaných z průmyslově využívaných prostor, například z lakoven.
Dosavadní stav techniky
Je známo, že se nežádoucí látky z odpadních nebo z přírodních vod nebo z plynů odstraňují pomocí sorbentů nebo iontoměničů. V průmyslu se například hojně používají jílovité minerály montmorillonit nebo bentonit, a to pro jejich silné sorpční vlastnosti a schopnost výměny iontů. Montmorillonit se používá například pro filtry, pro odbarvování, odmašťování nebo pro změkčování vody. Bentonit je užíván též jako sorbent pro zachycení ropných látek při řešení ekologických havárií. Pro účely zachycování nepolárních organických látek bývají montmorillonit i bentonít modifikovány. Principem modifikace je zachycení povrchově aktivní látky - modifikátoru, obsahujícího kationty na vrstvách montmorillonitu, které mají záporný náboj. Povrchově aktivní látka je následně, při kontaktu modifikovaného montmorillonitu nebo bentonitu s vodním prostředím, schopna vázat nepolární organické látky. Způsoby modifikace montmorillonitu, spočívají v míšení práškového montrnorillonitu s roztokem povrchově aktivní látky, s následujícím oddělením kapalné a pevné fáze a vysušením modifikovaného montmorillonitu. Konkrétní podmínky modifikace montmorillonitu na sorbent nepolárních organických látek kontaminujících vodu nebo plyn jsou pro konkrétní povrchově aktivní látky popsány v následujících patentových dokumentech: WO 2007/094 524, US 5 401 417, US 6 080 319, US 5 268 109 a US 4 517 094. Je rovněž známo, že se bentonit modifikuje kontaktem s kvartémími amoniovými solemi, obsahujícími uhlovodíkové řetězce. Nevýhodou montmorillonitu, a to jak přírodního, tak modifikovaného, je jeho vysoká bobtnávost. Nevýhodou komerčně využívaného modifikovaného montmorillonitu nebo bentonitu je jejich nestabilita, jejíž důvodem je postupné vyplavování modifikátoru. V patentu US 5 137 639 je popsána výroba sorbentů k zachycování nepolárních organických látek z odpadních vod modifikací oxidu křemičitého, který je modifikován kvartémími amoniovými solemi s minimálně jedním dlouhým uhlovodíkovým řetězcem. Dále je známo, že jako iontoměnice lze z jílových minerálů použít rovněž vermikulitu. Jeho nevýhodou je, že není schopen sorbovat organické nepolární látky. Způsob modifikace vermikulitu na sorbent organických nepolárních látek není znám.
Podstata vynálezu
Uvedené nevýhody řeší způsob modifikace vermikulitu, zejména na sorpční materiál, jehož podstatou je, že se vermikulit o zrnitosti pod 100 pm vystavuje působeni vodného roztoku alkalické soli, načež se pevná fáze odděluje od zbytku vodného roztoku alkalické soli a poté se z pevné fáze proplachováním demineralizovanou vodou odstraňuj í zbytky roztoku alkalické soli, a dále se pevná fáze jednorázově nebo v několika po sobě aplikovaných dávkách vystavuje působení vodného roztoku nejméně jednoho modifikátoru ze skupiny: kvartémí amoniová sůl s nejméně jedním organickým řetězcem, fosfoniová sůl s nejméně jedním organickým řetězcem, sulfoniová sůl s nejméně jedním organickým řetězcem nebo pyridinová sůl, načež se pevná fáze obsahující modifikovaný vermikulit odděluje od kapalné fáze a následně suší při teplotě nejvýše 70 °C. Alternativně je podstatou, že modifikátor obsahuje nejméně jeden organický řetězec, obsahující od 12 do 18 atomů uhlíku a/nebo že modifikátor obsahuje cyklický a/nebo aromatický organický řetězec. S výhodou má minimálně 50 % vermikulitu velikost částic v rozmezí 20 až 50 pm.
- 1 CZ 302813 B6
Dle dalších alternativ je podstatou, že proces nejméně jednoho vystavení pevné fáze působení vodného roztoku nejméně jednoho modifikátoru se provádí při teplotě 40 až 80 °C po dobu 15 minut až 10 hodin a že celkové množství modifikátoru ve vodném roztoku se stanovuje dle množství vermikulítu v dávce, a to na základě požadované úrovně modifikace. S výhodou se celkové množství modifikátoru dodává nejméně ve dvou dávkách. Alternativně se modifikovaný vemni ku lit po ukončení modifikace proplachuje demineralizovanou vodou pro odstranění zbytků modifikátoru. Dle další alternativy se pevná fáze po vysušení mele.
Výhodou modifikovaného vermikulítu je jeho stabilita a ve srovnání s montmorillonitem větší schopnost výměny iontů. Vlastnosti modifikovaného vermikulítu jsou stálejší než u modifikovaného montmorillonitu, neboť se modifikátor dalšími manipulacemi z vermikulítu nevyplavuje. Stupeň modifikace lze metodou rentgenové difrakce spolehlivěji zjistit, než je tomu u modifikovaného montmorillonitu. Další výhodou modifikovaného vermikulítu je minimální závislost jeho objemu na obsahu vody. Výhodou dávkování modifikátoru dle požadované úrovně modifikace je, že část vermikulítu obsahuje kationty alkalického kovu, které zůstávají k dispozici pro iontovou výměnu, jejíž cílem je zachycení těžkých kovů z čištěné vody.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Modifikovaný vermikulit podle příkladu jedna je určen k odstraňování ropných látek a těžkých kovů z odpadní vody. Vytěžený jíl se nejprve vysuší a poté pomele. Pro další kroky se z pomletého jílu oddělí frakce o velikosti Částic pod 40 μπι, která obsahuje převážně vermikulit. Práškový vermikulit frakce pod 40 μπι se smísí s roztokem chloridu sodného, kde celkové množství NaCl v roztoku převyšuje předem zjištěnou kapacitu použitého množství vermikulítu a směs se dvě hodiny promíchává, V průběhu míchání dochází k výměně převážně dvoj mocných katíontů, např. Mg2+ na kationty Na+. Po ukončení míchání se pevná frakce oddělí a následně se proplachuje demineralizovanou vodou pro odstranění chloridů. Takto modifikovaný vermikulit je hydrofilní a nesorbuje nepolární organické látky. Pevná frakce se následně při teplotě v rozmezí 60 až 80 °C po dobu 1 hodiny míchá s prvním podílem vodného roztoku směsi kvartémích amoniových chloridů s alkylovými řetězci, kde jeden alkylový řetězec má délku od Cn do C]g a ostatní radikály jsou methyl radikály. Po této době se první podíl vodného roztoku nahradí druhým podílem vodného roztoku o stejném složení, přičemž celkové množství použitých kvartémích amoniových chloridů bylo stanoveno na základě množství vermikulítu v šarži a jeho předem zjištěné kationtové výměnné kapacity a dále na základě požadovaného stupně modifikace 40 %. Poměr mezi kvartem ím i amontovými chloridy s krátkými alkylovými řetězci a s dlouhými alkylovými řetězci se volí s ohledem na povahu organických látek, které mají být zachyceny, neboť vermikulit modifikovaný kvartémími amoniovými solemi s krátkými alkylovými řetězci sorbuje lépe uhlovodíky s krátkým řetězcem, zatímco vermikulit modifikovaný kvartem ími amoniovými chloridy s dlouhými alkylovými řetězci sorbují lépe aromatické uhlovodíky. V průběhu tohoto míchání dojde k výměně iontů Na+ přítomných v mezivrství vermikulítu za kvartémí amoniový kationt s alkylovými řetězci, dle tohoto příkladu ze 40 %. Modifikovaný vermikulit se příkladně používá k čištění odpadní vody obsahující 0,15 g ropných látek a 0,05 g kationtů kadmia a olova na 1 litr odpadní vody. Stanovené množství odpadní vody se míchá s přiměřeným množstvím modifikovaného vermikulítu po dobu 12 hodin, přičemž 99 % ropných látek a 90 % kationtů olova a kadmia je z vody odstraněno.
Příklad 2
Modifikovaný vermikulit podle příkladu dvě je určen k odstraňování benzínových výparů ze vzduchu odsávaného z okolí odmašťovacího zařízení. Vytěžený vermikulit se stejně, jako bylo
- 2 CZ 302813 B6 popsáno v příkladu jedna, nejprve vysuší a poté pomele. Pro další kroky se z pomletého vermikuhtu oddělí trakce o velikosti částic pod 60 pm. Práškový vermikuiií frakce pud όυμιιι sc smísí s vodným roztokem chloridu sodného, kde celkové množství NaCl v roztoku koresponduje s předem zjištěnou výměnnou kationtovou kapacitou použitého množství vermikulitu a směs se dvě hodiny promíchává. Po ukončení míchání se pevná frakce oddělí a následně se proplachuje demineralizovanou vodou pro odstranění chloridů. Pevná frakce se následně při teplotě v rozmezí 40 až 60 °C po dobu 3 hodin míchá s vodným roztokem obsahujícím pyridinové kationty. Celkové množství pyridinových kationtů v roztoku se stanoví na základě množství vermikulitu v šarži a na základě požadovaného stupně modifikace. V průběhu tohoto míchání dojde k výměně iontů Na+ io přítomných v mezivrství vermikulitu za alkylpyridiniový kationt, dle tohoto příkladu minimálně ze 70 %. Modifikovaný vermikulit se příkladně používá k čištění vzduchu obsahujícího 0,001 až 0,02 % benzínových par. Odsávaný vzduch prochází absorbérem, ve kterém je umístěn podle tohoto příkladu modifikovaný vermikulit. Po průchodu odsávaného vzduchu absorbérem poklesne obsah benzínových par v odsávaném vzduchu o 90 %.
Průmyslová využitelnost
Vermikulit modifikovaný podle vynálezu lze využít všude tam, kde je potřeba zachytit organicko kou nepolární kapalinu v pevné fázi, např. při odstraňování následků ropných havárií, pro fixaci kontaminující látky v zemině, jako nosiče pesticidů nebo v kosmetickém a farmaceutickém průmyslu.
Claims (5)
- PATENTOVÉ NÁROKY30 1. Způsob modifikace vermikulitu, zejména na sorpční materiál, vyznačující se tím, že se vermikulit o zrnitosti pod 100 pm vystavuje působení vodného roztoku alkalické soli, načež se pevná fáze odděluje od zbytku vodného roztoku alkalické soli a poté se z pevné fáze proplachováním demineralizovanou vodou odstraňují zbytky roztoku alkalické soli, a dále se pevná fáze jednorázově nebo v několika po sobě aplikovaných dávkách vystavuje působení vodného35 roztoku nejméně jednoho modifikátoru ze skupiny: kvartemí amoniová sůl s nejméně jedním organickým řetězcem, fosfoniová sůl s nejméně jedním organickým řetězcem, sulfoniová sůl s nejméně jedním organickým řetězcem nebo pyridinová sůl, načež se pevná fáze obsahující modifikovaný vermikulit odděluje od kapalné fáze a následně suší při teplotě nejvýše 70 °C.4U-» ' ° »- . -ii _ .. -____i__ i xi.
- ZjpildUU puuiv I1U1UIXU 1, ij£jiirtvujiwa □ v jeden organický řetězec obsahující od 12 do 18 atomů uhlíku.ΐίΐVAtnr· ηΙ,ι-^Εηίρ nptmpnp
- 3. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že modifikátor obsahuje cyklický a/nebo aromatický organický řetězec.
- 4. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že minimálně 50 % vermikulitu má velikost částic v rozmezí 20 až 50 pm.5. Způsob podle nároku 1, v y z n a Č u j í c í se t í m , že proces nejméně jednoho výstave50 ní pevné fáze působení vodného roztoku nejméně jednoho modifikátoru se provádí při teplotě 40 až 80 °C po dobu 15 minut až 10 hodin.6. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že celkové množství modifikátoru ve vodném roztoku se stanovuje dle množství vermikulitu v dávce, a to na základě požadované55 úrovně modifikace.-3CZ 302813 B67. Způsob podle nároku 6, vyznačující se tím, že celkové množství modifikátoru se dodává nejméně ve dvou dávkách.
- 5 8. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že modifikovaný vermíkulit se po ukončení modifikace proplachuje demineralízovanou vodou pro odstranění zbytků modifikátoru. 9. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že pevná fáze se po vysušení mele.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ20080462A CZ302813B6 (cs) | 2008-07-28 | 2008-07-28 | Zpusob modifikace vermikulitu, zejména na sorpcní materiál |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ20080462A CZ302813B6 (cs) | 2008-07-28 | 2008-07-28 | Zpusob modifikace vermikulitu, zejména na sorpcní materiál |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ2008462A3 CZ2008462A3 (cs) | 2010-02-10 |
CZ302813B6 true CZ302813B6 (cs) | 2011-11-23 |
Family
ID=41663110
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ20080462A CZ302813B6 (cs) | 2008-07-28 | 2008-07-28 | Zpusob modifikace vermikulitu, zejména na sorpcní materiál |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CZ (1) | CZ302813B6 (cs) |
Cited By (2)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CZ305778B6 (cs) * | 2014-12-31 | 2016-03-09 | Vysoká Škola Báňská - Technická Univerzita Ostrava | Filtr pro odstranění anorganických i organických látek z kontaminovaných vod |
CZ309206B6 (cs) * | 2021-03-11 | 2022-05-18 | Vysoká Škola Báňská - Technická Univerzita Ostrava | Způsob přípravy modifikovaného vermikulitu interkalovaného organickými kationty pro odstranění organických polutantů, zejména naftalenu, z vody, modifikovaný vermikulit připravený tímto způsobem a jeho použití |
Citations (3)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
RU2206393C2 (ru) * | 2001-08-27 | 2003-06-20 | Шапкин Николай Павлович | Способ получения сорбентов для очистки воды от органических примесей |
RU2255804C1 (ru) * | 2003-12-08 | 2005-07-10 | Шведчиков Геннадий Васильевич | Способ получения сорбента для нефти, нефтепродуктов и жидких углеводородов |
RU2277013C1 (ru) * | 2004-12-01 | 2006-05-27 | Николай Павлович Шапкин | Способ получения сорбентов для очистки воды |
-
2008
- 2008-07-28 CZ CZ20080462A patent/CZ302813B6/cs unknown
Patent Citations (3)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
RU2206393C2 (ru) * | 2001-08-27 | 2003-06-20 | Шапкин Николай Павлович | Способ получения сорбентов для очистки воды от органических примесей |
RU2255804C1 (ru) * | 2003-12-08 | 2005-07-10 | Шведчиков Геннадий Васильевич | Способ получения сорбента для нефти, нефтепродуктов и жидких углеводородов |
RU2277013C1 (ru) * | 2004-12-01 | 2006-05-27 | Николай Павлович Шапкин | Способ получения сорбентов для очистки воды |
Cited By (2)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CZ305778B6 (cs) * | 2014-12-31 | 2016-03-09 | Vysoká Škola Báňská - Technická Univerzita Ostrava | Filtr pro odstranění anorganických i organických látek z kontaminovaných vod |
CZ309206B6 (cs) * | 2021-03-11 | 2022-05-18 | Vysoká Škola Báňská - Technická Univerzita Ostrava | Způsob přípravy modifikovaného vermikulitu interkalovaného organickými kationty pro odstranění organických polutantů, zejména naftalenu, z vody, modifikovaný vermikulit připravený tímto způsobem a jeho použití |
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CZ2008462A3 (cs) | 2010-02-10 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
Burgos et al. | Adsorption of quinoline to kaolinite and montmorillonite | |
Jacobs et al. | Concept of subaqueous capping of contaminated sediments with active barrier systems (ABS) using natural and modified zeolites | |
Malandrino et al. | Adsorption of heavy metals on vermiculite: influence of pH and organic ligands | |
Alther | Using organoclays to enhance carbon filtration | |
Gecol et al. | Biopolymer coated clay particles for the adsorption of tungsten from water | |
Aşçı et al. | A comparative study for the sorption of Cd (II) by soils with different clay contents and mineralogy and the recovery of Cd (II) using rhamnolipid biosurfactant | |
Abdellaoui et al. | Comparison of the divalent heavy metals (Pb, Cu and Cd) adsorption behavior by montmorillonite-KSF and their calcium-and sodium-forms | |
Wingenfelder et al. | Sorption of antimonate by HDTMA-modified zeolite | |
Li et al. | The role of clay minerals and the effect of H+ ions on removal of heavy metal (Pb2+) from contaminated soils | |
CN112135695B (zh) | 降低环境污染物的环境有效性的工艺 | |
Samad et al. | Synthesis of zinc oxide nanoparticles reinforced clay and their applications for removal of Pb (II) ions from aqueous media | |
Mota et al. | Organophilic clay for oil/water separation process by finite bath tests | |
Al-Degs et al. | Isothermal and kinetic adsorption behaviour of Pb2+ ions on natural silicate minerals | |
CN114423534A (zh) | 降低环境污染物的环境有效性的工艺 | |
Lutfee et al. | Removal of oil from produced water using biosorbent | |
Yang et al. | Study on the sorption behaviors of Tween-80 on marine sediments | |
Zhao et al. | Adsorption of dimethyl phthalate on marine sediments | |
CZ302813B6 (cs) | Zpusob modifikace vermikulitu, zejména na sorpcní materiál | |
Khalil et al. | Removal of Copper Ions from Contaminated Soil by Enhanced Soil Washing. | |
Chen et al. | Partition of polycyclic aromatic hydrocarbons on organobentonites | |
Zeinab et al. | Removal of cadmium from aqueous solution by Sudanese natural zeolite | |
Borowski et al. | Application of zeolites in removal of hazardous metal ions from drilling mud wastewater | |
Wambu et al. | Kinetics of copper desorption from regenerated spent bleaching earth | |
Obi et al. | Kinetic evaluation of naphthalene removal using acid-modified and unmodified bentonite clay mineral | |
Abatal et al. | Evaluating of effectiveness of a natural and modified surface mexican clinoptilolite-rich tuff in removing phenol and p-nitrophenol from aqueous solutions |