CZ302799A3 - Způsob výroby viskózy - Google Patents

Způsob výroby viskózy Download PDF

Info

Publication number
CZ302799A3
CZ302799A3 CZ19993027A CZ302799A CZ302799A3 CZ 302799 A3 CZ302799 A3 CZ 302799A3 CZ 19993027 A CZ19993027 A CZ 19993027A CZ 302799 A CZ302799 A CZ 302799A CZ 302799 A3 CZ302799 A3 CZ 302799A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
cellulose
sodium hydroxide
viscose
treated
electron
Prior art date
Application number
CZ19993027A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ289753B6 (cs
Inventor
Tatjana Poggi
Geza Hidasi
Original Assignee
Acordis Kelheim Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Acordis Kelheim Gmbh filed Critical Acordis Kelheim Gmbh
Publication of CZ302799A3 publication Critical patent/CZ302799A3/cs
Publication of CZ289753B6 publication Critical patent/CZ289753B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08BPOLYSACCHARIDES; DERIVATIVES THEREOF
    • C08B9/00Cellulose xanthate; Viscose

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Polysaccharides And Polysaccharide Derivatives (AREA)
  • Artificial Filaments (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
  • Coloring Foods And Improving Nutritive Qualities (AREA)
  • Seasonings (AREA)
  • Seeds, Soups, And Other Foods (AREA)
  • General Preparation And Processing Of Foods (AREA)

Description

Oblast techniky
Předkládaný vynález se týká zlepšeného způsobu výroby viskózy.
Dosavadní stav techniky
Výroba viskózy z celulózových materiálů je již dlouho známa. Podrobný popis této technologie je možno nalézt například v publikaci K. Gotze, Chemiefasern nach dem Viskoseverfahren, Springer-Verlag,
3. vydání (1967) stejně jako v kapitole „Viscosereyon.-spinnfasern,schwámme“ v publikaci Ullmans Enzyklopádie der technischem Chemie, díl 18, str. 131 - 177 a díl 9, str. 213 - 222.
Jednotlivé kroky způsobu výroby viskózy je možno krátce shrnout následujícím způsobem:
Chemická buničina nebo jiná vhodná surovina s obsahem celulózy se smísí s vodným roztokem hydroxidu sodného, jehož koncentrace je obvykle mezi 18 a 22 %, čímž se získá tzv. alkalická celulóza. Alkalizace se dnes provádí převážně tzv. máčecím alkalizačním způsobem. Přitom se celulózová surovina disperguje v nádobě nebo systému nádob opatřených vhodnými dispergačními zařízeními ve vodném roztoku hydroxidu sodného. Přitom se tvoří alkalicelulóza. Vytvořená disperze se často označuje jako macerát (Maische) a obsahuje zpravidla 2 až 6 % pevných látek. Oddělením nadbytečné kapaliny ve válcových nebo pásových lisech se získá hotová alkalicelulóza. Ta se skládá z přibližně 30 až 36 % celulózového materiálu, přibližně 15 až 20 % NaOH a vody. Oddělený hydroxid sodný se potom vrací do máčecí alkalizace. Přívodem čerstvého hydroxidu sodného a odváděním jednoho dílčího proudu se • · «· · • * · · «· ·
- 2 ·* 99 9 9· · • 9
9
9 9
9
9
9 9
99 složení v tomto systému cirkulujícího hydroxidu udržuje na konstantních požadovaných hodnotách.
Izolovaná alkalická celulóza se předzrává, to znamená působí se na ni vzduchem pro dosažení oxidačního odbourávání. Tím se molekuly celulózy depolymerizují na délku řetězce vhodnou pro další proces. Tento krok (předzrání) trvá 1,5 dne.
Výše uvedená alkalizace celulózy může být prováděna také alkalizací tzv. materiálu s obsahem celulózy zpracovaného působením elektronů. Toto zpracování materiálů s obsahem celulózy působením io elektronů se podrobněji popisuje například v DE-A-2,941,624. Zde se navrhuje zpracovat celulózu před použitím pro výrobu viskózy elektronovými paprsky v rozmezí dávek od 1 do 30 kGy. To vede k vyšší hospodárnosti způsobu, protože materiál s obsahem celulózy zpracovaný působením elektronů se může alkalizovat zředěnějším hydroxidem sodným (koncentrace méně než 18 %), než je to možné při použití nezpracované celulózy, čímž se výrazně snižuje spotřeba hydroxidu sodného. Současně se zvyšuje reaktivita celulózy vůči sirouhlíku. Při správném provedené zpracování působením elektronů je možno délku řetězce celulózy nastavit na hodnotu, při které již není potřebný další krok předzrání. Zvýšená reaktivita vytváří možnost snížit spotřebu sirouhlíku.
Potom se uvádí do reakce alkalicelulóza se sirouhlíkem. Při této xantogenaci se vytváří z alkalicelulózy xantogenát celulózy. Reakce se provádí obvykle po dobu 3 hodin množstvím sirouhlíku, které je obvykle 28 až 32 % hmotnostních celulózového materiálu obsaženého v alkalicelulóze při teplotách přibližně 25 až 30 °C. Získaný xantogenát celulózy je ve formě oranžověžluté drolivé hmoty.
Xantogenát celulózy se potom rozpouští ve zředěném hydroxidu sodném. Xantogenát celulózy rozpuštěný v hydroxidu sodném se nazývá viskóza. Viskóza se ponechá uložením při přibližně teplotě okolí zrát po dobu více hodin (dodatečné zrání). V průběhu tohoto
- 3 00 00 0 0 ·· 00 · · · 4 0 0 0 0 0 « « ···· 0 0 0000 • ·0 00 0 0 · 040000
0000 40 00
04 404 004 00 00 zrání probíhá přerozdělování xantogenátových skupin podél celulozových řetězců. V průběhu zrání se provádějí také další kroky výrobního postupu, jako je filtrace a odvzdušnění.
Pro výrobu formovaných výrobků, například vláken, se zralá 5 viskóza vytlačuje malými otvory do zvlákňovací lázně. Zvlákňovací lázeň má obvykle kyselý charakter a obsahuje obvykle kyselinu sírovou (přibližně 10 %), síran sodný (přibližně 20 %) a menší množství síranu zinečnatého (přibližně 1 %). Ve zvlákňovací lázni viskóza koaguluje za vytvoření vláken. Současně s koagulací se také io regeneruje celulóza z xantogenátu celulózy. Regenerovaný vláknitý celulózový produkt se potom stříhá, vypírá od doprovodných látek a nečistot a suší.
Změnou parametrů postupu při výrobě viskózy a při zvlákňování je možno v určitých mezích ovlivňovat vlastnosti produktu.
Při výrobě produktů z viskózy je zcela podstatným faktorem nákladů spotřeba chemikálií jako je sirouhlík, hydroxid sodný a kyselina sírová. Snížení spotřeby chemikálií je však omezeno vlastnostmi výrobního postupu. Pokud se sníží množství sirouhlíku a/nebo hydroxidu sodného pod určité meze, zhorší se filtrovatelnost viskózy. Dobrá filtrovatelnost viskózy je nezbytný předpoklad pro hospodárné provádění způsobu jako celku.
V minulosti byly vždy snahy zvýšit hospodárnost způsobu výroby viskózy snížením spotřeby chemikálií. Jednou z možností tohoto snížení je použití celulózy zpracované působením elektronů.
Vedle možnosti používat pro celou výrobu celulózu zpracovanou ozářením elektrony, může být v některých provozech nutné používat také částečně ještě normální nezpracovanou celulózu.
Jak již bylo uvedeno, alkalicelulóza vyrobená z celulózy zpracované působením elektronů již nepotřebuje předzrání, takže může být smísena s alkalickou celulózou vyrobenou z nezpracované
- 4 • · 4 4 • · · • · ·· • 4 4 • 4 4 · ·· ·0 • · 44 44
4 ·· · *4 · • · 4 4 4 · • · · 444444 • · · 4
444 ··· 44 44 celulózy teprve po kroku předzrání této nezpracované celulózy. V některých případech je nutné nebo žádoucí udržovat oba tyto druhy alkalicelulóz oddělené až do fáze hotového výrobku.
V obou případech je však z důvodů hospodárnosti výhodné provádět alkalizaci společným systémem louhu. Pro toto řešení hovoří vedle jednoduššího přístrojového vybavení také jednodušší provádění způsobu. Jestliže se však používá pro alkalizaci celulózy zpracované působením elektronů stejného louhu, kterým již byla alkalizována nezpracovaná celulóza, dojde k projevu vzájemné nekompatibility, io která se projeví na dramaticky zhoršené filtrovatelnosti vyrobené viskózy. To je ukázáno v příkladu 1.
Proto vznikla potřeba způsobu výroby viskózy, u kterého je možno použít pro alkalizaci celulózového materiálu zpracovaného působením elektronů louhu, který byl již použit při alkalizaci nezpracované celulózy, a při kterém se neprojevuje výše popsaná nekompatibilita. Použití společných systémů louhů pro obě suroviny přináší další zlepšení hospodárnosti výroby viskózy, protože může odpadnout oddělená manipulace s alkalizačními louhy.
Podstata vynálezu
Nyní bylo překvapivě zjištěno, že výše popsané nekompatibilitě systémů louhu je možno zabránit, jestliže se louh z alkalizace nezpracované celulózy upraví před použitím při alkalizaci celulózy zpracované působením elektronů takovým způsobem, že se v co největší míře odstraní dispergované pevné látky přítomné v louhu. Takto vyrobená viskóza má hodnotu filtrovatelnosti přijatelnou pro výrobu v průmyslovém měřítku.
Předmětem předkládaného vynálezu je způsob výroby viskózy, který zahrnuje kroky:
99 9 9 99 «9
9999 99 99 999 9
99 9 9 »999
99 99 9 9 9 999999
999« 99 99
99 99 9 999 »· »9
- 5 a) dispergování celulózového materiálu zpracovaného působením elektronů známým způsobem ve vodném roztoku hydroxidu sodného,
b) odstranění nadbytečného hydroxidu sodného známým způsobem z vytvořené alkalicelulózy,
c) xantogenace alkalicelulózy získané v kroku b) známým způsobem reakcí se sirouhlíkem,
d) rozpuštění xantogenátu celulózy vytvořeného v kroku c) známým způsobem ve vodném roztoku hydroxidu, io který se vyznačuje tím, že se hydroxid sodný použitý v kroku a) nejdříve použije při alkalizaci celulózy, která není zpracována působením elektronů a upraví se takovým způsobem, že obsah dispergovaných pevných látek v hydroxidu nepřekročí 0,16 g/l.
Dispergované pevné látky ve smyslu předkládaného vynálezu jsou nerozpuštěné nečistoty obsažené v roztoku hydroxidu sodného, které vznikly alkalizaci celulózy nezpracované působením elektronů. Roztok hydroxidu sodného, který byl již použit při alkalizaci celulózy nezpracované působením elektronů se označuje také jako provozní louh. Ten se popřípadě před použitím v kroku a) upraví zředěním nebo přídavkem čerstvého hydroxidu sodného na požadovanou koncentraci. Stanovení pevných látek dispergovaných v provozním louhu se provádí filtrací definovaného množství provozního louhu na skleněné fritě G3 a následujícím kvantitativním stanovením filtračního koláče.
Jako celulózový materiál zpracovaný působením elektronů použitý v kroku a) se užívá s výhodou takového materiálu, který byl zpracován dávkou elektronového záření od 1 do 30 kGy. S výhodou obsahuje celulóza zpracovaná působením elektronů alespoň 85 % hmotnostních, zvláště 90 až 98 % hmotnostních alfa-celulózy.
Alkalizace celulózového materiálu zpracovaného působením elektronů se provádí reakcí s vodným roztokem hydroxidu sodného, ·· »· · 9 99 99 • ·· 9 99 99 9 »9 9 «9 99 * 9 9999
99 99 9 9 9 9 9 · · 9 9
999· 99 99
99 999 9 »9 99 «9
- 6 který byl již použit při alkalizaci celulózy nezpracované působením elektronů. Podstatné je, že tento roztok byl upraven takovým způsobem, že obsah dispergovaných pevných látek v roztoku hydroxidu sodného nepřekročí 0,16 g/l. tato úprava roztoku hydroxidu se může provádět odborníkům v oboru známými způsoby. Vhodné způsoby jsou například filtrace, centrifugace, sedimentace nebo současně působící způsoby oddělování pevných látek od kapalin.
Koncentrace hydroxidu sodného je obvykle mezi 14 a 20 % hmotnostními NaOH, zvláště mezi 15 a 17 % hmotnostními NaOH. io Koncentrace použitého vodného roztoku hydroxidu sodného se upravuje přídavkem vody a/nebo hydroxidu sodného.
Potom následuje oddělování přebytečného hydroxidu sodného.
To může probíhat například odlisováním, centrifugací nebo jinými vhodnými způsoby. Alkalicelulóza získaná v kroku b) obsahuje obvykle
28 až 38 % hmotnostních, s výhodou mezi 30 a 35 % hmotnostními celulózy a mezi 12 a 18 % hmotnostními, s výhodou 14 až 17 % hmotnostními hydroxidu sodného (NaOH). Stupeň polymerace (DP) alkalicelulózy je mezi 200 a 500, s výhodou 250 a 400. Stupeň polymerace se stanovuje viskozimetrií roztoku alkalicelulózy ve
2o vodném komplexu kov/amin podle metody TAPPI Standard T 206.
Xantogenace alkalicelulózy (krok c) probíhá reakcí s 25 až 35 %, s výhodou 15 až 25 % sirouhlíku. Xantogenace se provádí obvykle při pokojové teplotě nebo mírně zvýšené teplotě.
Nakonec se vytvořený xantogenát celulózy rozpustí ve vodném 25 roztoku hydroxidu. Jako vodný hydroxid se s výhodou používá hydroxid sodný. Vytvořený bazický roztok xantogenátu celulózy se označuje jako viskóza. Ta obsahuje obvykle 7 až 11 % hmotnostních, s výhodou 8 až 10 % hmotnostních celulózy a 3 až 8 % hmotnostních, s výhodou 3,8 až 5 % hmotnostních NaOH. Vedle těchto složek může viskóza obsahovat ještě další přísady, které například zlepšují chování • ·· 00 ·· · · · ·
0 0 0 0 • 0 ·00 000
0 0
000 00 00
- 7 0 0 · • 0 00 ♦ 0 0 · · • 0 00 viskózy při zvlákňování. Přitom se používají zvláště modifikační prostředky na bázi glykolů a aminů.
Viskóza se potom obvyklým způsobem používá pro výrobu tvarovaných výrobků, například vláken nebo fólií, což také představuje předmět předkládaného vynálezu. Přitom se regeneruje celulóza z xantogenátu celulózy.
Před formováním se viskóza filtruje. V případě použití roztoků hydroxidu sodného s obsahem dispergovaných pevných látek více než 0,16 g/l, dochází k projevům výše popsané nekompatibility, tzn., že io viskóza má hodnotu filtrovatelnosti více než 700.
Následující příklady slouží pro osvětlení předkládaného vynálezu, aniž by jej měly omezovat.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
300 g viskózové buničiny zpracované působením elektronů bylo smícháním s alkalizačním louhem (200 g/l NaOH), který byl odebrán z průmyslového výrobního zařízení (použití nezpracované celulózy/provozního louhu) alkalizováno máčecím způsobem a potom bylo upraveno složení centrifugací na 32,5 % celulózy a 12,5 % NaOH. Takto získaná alkalicelulóza byla xantogenována 28 % sirouhlíku (vztaženo na obsah celulózy). Rozpuštěním zředěným hydroxidem sodným byly získány vlastnosti viskózy uváděné dále ve sloupci „provozní louh“.
Stejným způsobem byla vyrobena srovnávací viskóza s použitím čerstvě použitého alkalizačního louhu o stejné koncentraci. Vlastnosti této viskózy jsou uváděny ve sloupci „čerstvý louh“.
• 4 4
4
4 4
4 4 • 4 44 44
44 4 4 4 4
4 4 4 4 4
4 4 444 444
4 4 4
444 444 44 44
- 8 44 44
4
Provozní louh Čerstvý louh
Celulóza ve viskóze v % 9,0 9,0
NaOH ve viskóze, % 4,0 4,0
Hodnota filtrovatelnosti 2040 152
Zde pro charakterizaci filtrovatelnosti použitá hodnota filtrovatelnosti vykazuje při filtraci v provozu následující chování:
Hodnota filtrovatelnosti Filtrovatelnost v provozu
<400 velmi dobrá
400 - 500 dobrá
500 - 600 střední
600 - 700 špatná
> 700 nefiltrovatelné
Výsledky ukazují, že použití alkalizačního louhu z provozu, tzn. louhu, který byl již použit pro alkalizaci nezpracované celulózy a potom nebyl filtrován, vede k vytvoření nefiltrovatelné viskózy. Způsob podle vynálezu nabízí řešení pro společné použití alkalizačních systémů pro io zpracovanou a nezpracovatelnou buničinu.
Překvapivě bylo nyní zjištěno, že výše popsaná a v příkladu 1 doložená nekompatibilita je způsobena pevnými látkami dispergovanými v provozních alkalizačních louzích, které je však možno - například mechanickou filtrací - odstranit. Pokud se provozní alkalizační louhy před použitím pro alkalizaci celulózy zpracované působením elektronů ostřeji filtrují, dosahuje se lepších vlastností při filtraci vyrobené viskózy, jak ukazuje řada pokusů v příkladu 2.
• · · • · 1 • · <
- 9 Příklad 2
Vždy 300 g viskózové celulózy zpracované působením elektronů bylo alkalizováno alkalizačním louhem (190 g NaOH/Ι) pocházejícím z průmyslového výrobního zařízení (bylo použito nezpracované celulózy/provozního louhu), který byl před použitím filtrován s různou intenzitou, takže v louhu zůstaly různé koncentrace dispergovaných pevných látek. Potom byla získaná alkalicelulóza upravena pomocí centrifugace na složení 31,8 až 32,2 % celulózy a 16,2 až 16,4 % io NaOH a xantogenována 22 % sirouhlíku (vztaženo na obsah celulózy). Rozpuštěním zředěným hydroxidem sodným byly vyrobeny viskózy s obsahem celulózy 8,9 až 9,0 % a obsahem NaOH 4,0 až 4,1 %. Jako měřítko pro intenzitu filtrace byla použita koncentrace filtrovatelných příměsí získaná pomocí skleněné frity G3 z alkalizačního louhu.
Vzorek č. Příměsi v alkalizačním louhu (g/l) Filtrovatelnost
1 1,25 5680
2 0,46 945
3 0,28 739
4 0,16 498
5 0,03 247
6 0,08 193
7 0,002 196
8 0,000 170
Pro posouzení filtrovatelnosti viskóz může být použita stupnice uvedená v příkladu 1.
···· · · ···· • ·· ·· · · · ······ ···· ·· ·· ·· ·· ··· ··· ·· ··
- 10 Výsledky ukazují, že jestliže mají louhy použité pro alkalizaci obsah dispergovaných pevných látek 0,28 g/l, z nich vyrobená viskóza není již při průmyslové výrobě filtrovatelná. Dobré vlastnosti při filtraci se dosahují jen tehdy, pokud obsah filtrovatelných pevných látek nepřekročí 0,16 g/l.
Zastupuje:
4
4 44 • 4 4 />/<W • 4 44 · 4 4
4 4 4
444 444

Claims (5)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob výroby viskózy zahrnující kroky:
    a) disperguje se celulózový materiál zpracovaný působením elektronů známým způsobem ve vodném roztoku hydroxidu sodného,
    b) odstraní se nadbytečný hydroxid sodný známým způsobem z vytvořené alkalicelulózy, io c) xantogenuje se alkalicelulóza získaná v kroku b) známým způsobem reakcí se sirouhlíkem,
    d) rozpustí se xantogenát celulózy vytvořený v kroku c) známým způsobem ve vodném roztoku louhu, vyznačující se tím, že hydroxid sodný použitý v kroku a) se nejdříve použije při alkalizaci celulózy, která není zpracována působením elektronů, a upraví se takovým způsobem, že obsah dispergovaných pevných látek v hydroxidu nepřekročí 0,16 g/l.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se v kroku a) se použije koncentrace hydroxidu sodného odpovídající 14 až 20 % hmotnostním NaOH.
  3. 3. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že obsah dispergovaných pevných látek roztoku hydroxidu sodného použitého v kroku a) se stanoví filtrací přes skleněnou fritu G3.
    - 12 • ·
  4. 4. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se v kroku a) se použije hydroxidu sodného obsahujícího maximálně 0,03 g/l dispergovaných pevných látek.
  5. 5. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, ž e hydroxidu sodného použtý v kroku a) se upravuje filtrací a/nebo centrifugací.
    Zastupuje:
CZ19993027A 1997-02-25 1998-02-10 Způsob výroby viskózy CZ289753B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19707387A DE19707387C1 (de) 1997-02-25 1997-02-25 Verfahren zur Herstellung von Viskose

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ302799A3 true CZ302799A3 (cs) 2000-04-12
CZ289753B6 CZ289753B6 (cs) 2002-03-13

Family

ID=7821336

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19993027A CZ289753B6 (cs) 1997-02-25 1998-02-10 Způsob výroby viskózy

Country Status (12)

Country Link
US (1) US6392033B1 (cs)
EP (1) EP0963378B1 (cs)
JP (1) JP4187797B2 (cs)
CN (1) CN1100791C (cs)
AT (1) ATE200294T1 (cs)
AU (1) AU6495898A (cs)
CZ (1) CZ289753B6 (cs)
DE (2) DE19707387C1 (cs)
ES (1) ES2156031T3 (cs)
HK (1) HK1025339A1 (cs)
ID (1) ID22210A (cs)
WO (1) WO1998038221A1 (cs)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7579078B2 (en) 2001-09-21 2009-08-25 Outlast Technologies, Inc. Temperature regulating cellulosic fibers and applications thereof
US7244497B2 (en) * 2001-09-21 2007-07-17 Outlast Technologies, Inc. Cellulosic fibers having enhanced reversible thermal properties and methods of forming thereof
US9434869B2 (en) 2001-09-21 2016-09-06 Outlast Technologies, LLC Cellulosic fibers having enhanced reversible thermal properties and methods of forming thereof
JP5030569B2 (ja) 2005-12-27 2012-09-19 信越化学工業株式会社 セルロースエーテルの製造方法
WO2012160362A1 (en) * 2011-05-20 2012-11-29 Innovia Films Limited Process for processing cellulose films or shaped articles
CN104655809A (zh) * 2015-03-20 2015-05-27 江苏龙马绿色纤维有限公司 溶剂法制备纺丝原液过滤值的检测方法
US10383369B2 (en) 2017-06-07 2019-08-20 Rai Strategic Holdings, Inc. Fibrous filtration material for electronic smoking article

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL223728A (cs) 1957-01-02
US3635670A (en) * 1969-06-11 1972-01-18 Allied Chem Recovery of dilute caustic soda solutions from spent liquors containing hemicellulose
US3728330A (en) * 1971-06-02 1973-04-17 B Nizovsky Process for manufacturing cellulose xanthate and viscose prepared from said cellulose xanthate
US4163840A (en) * 1975-05-09 1979-08-07 Fiber Associates, Inc. Process and apparatus for making alkali cellulose in sheet form
DD140747A1 (de) 1978-10-27 1980-03-26 Klaus Fischer Verfahren zur herstellung von viskosen
CN1032489C (zh) * 1991-07-09 1996-08-07 余姚第一化纤厂 一种粘胶短纤维的制造方法

Also Published As

Publication number Publication date
CN1248977A (zh) 2000-03-29
HK1025339A1 (en) 2000-11-10
WO1998038221A1 (de) 1998-09-03
US6392033B1 (en) 2002-05-21
EP0963378B1 (de) 2001-04-04
AU6495898A (en) 1998-09-18
ATE200294T1 (de) 2001-04-15
ES2156031T3 (es) 2001-06-01
CN1100791C (zh) 2003-02-05
EP0963378A1 (de) 1999-12-15
DE59800593D1 (de) 2001-05-10
DE19707387C1 (de) 1998-04-02
JP4187797B2 (ja) 2008-11-26
ID22210A (id) 1999-09-16
JP2001518127A (ja) 2001-10-09
CZ289753B6 (cs) 2002-03-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP3529282B1 (en) Recycling of cellulosic textiles
EP1366231B1 (de) Verfahren zum abtrennen von hemicellulosen aus hemicellulosehaltiger biomasse
CA2568594C (en) Method for producing a dissovling pulp
EP0886653B1 (en) Manufacture of viscose and of articles therefrom
CZ302799A3 (cs) Způsob výroby viskózy
EP1023326B1 (en) Manufacture of viscose and of articles therefrom
EP0003135B1 (de) Verfahren zur Verbesserung des Lösungszustandes von Viskosen
FI125891B (en) Process for the treatment of cellulose and alkali solutions obtained from the treatment of cellulose
US4342600A (en) Process for the manufacture of viscoses
EP3981912A1 (en) Method of manufacturing a blend of fibers
FI65071B (fi) Foerfarande foer framstaellning av viskos
US2045345A (en) Manufacture of cellulose products
DE4440245C1 (de) Verfahren zur Herstellung von Hydroxyalkylcelluloseethern mit einem Substitutionsgrad DS&lt;2
US1919329A (en) Purification of cellulose
US5605604A (en) Method of reducing the resin content in sulfite pulp
US2126975A (en) Xanthation of cellulose
US2065188A (en) Manufacture of viscose
Butkova et al. Effect of conditions in preparing the caustic soda solution on the sodium carbonate content of viscose fibres
US20150126729A1 (en) Process

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20060210