CZ302761B6 - Zpusob výroby kapslí s výztužným vláknem obaleným kapslí ze zmražené vody a zpusob výroby zpevneného vláknobetonu s využitím techto kapslí - Google Patents

Zpusob výroby kapslí s výztužným vláknem obaleným kapslí ze zmražené vody a zpusob výroby zpevneného vláknobetonu s využitím techto kapslí Download PDF

Info

Publication number
CZ302761B6
CZ302761B6 CZ20080846A CZ2008846A CZ302761B6 CZ 302761 B6 CZ302761 B6 CZ 302761B6 CZ 20080846 A CZ20080846 A CZ 20080846A CZ 2008846 A CZ2008846 A CZ 2008846A CZ 302761 B6 CZ302761 B6 CZ 302761B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
fiber
capsules
preparing
concrete
fibers
Prior art date
Application number
CZ20080846A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2008846A3 (cs
Inventor
Pospíšil@Karel
Original Assignee
Centrum dopravního výzkumu, v. v. i.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Centrum dopravního výzkumu, v. v. i. filed Critical Centrum dopravního výzkumu, v. v. i.
Priority to CZ20080846A priority Critical patent/CZ302761B6/cs
Priority to EP09015767.8A priority patent/EP2206692B1/en
Publication of CZ2008846A3 publication Critical patent/CZ2008846A3/cs
Publication of CZ302761B6 publication Critical patent/CZ302761B6/cs

Links

Landscapes

  • Curing Cements, Concrete, And Artificial Stone (AREA)

Abstract

Zpusob výroby kapslí s výztužným vláknem spocívá v tom, že jednotlivá vlákna se nejprve pripraví jako smotky, nacež se každé jednotlivé smotané vlákno uzavre do obalu z vodní kapky a kapsle, která se rychle zmrazí, pricemž zmražení probíhá napr. pusobením tekutého dusíku pri teplote -196 .degree.C. Zpusob výroby zpevneného vláknobetonu probíhá tak, že do betonové smesi se dávkují kapsle vyrobené výše uvedeným zpusobem.

Description

Oblast techniky
Vynález se týká zpevněného betonu s přísadou vláken, tedy tzv, vláknobetonu, kdy jsou v hmotě rozptýlena zesilující vlákna z různého materiálu.
Dosavadní stav techniky
Cementový beton se vyznačuje nízkou pevností v tahu. Z tohoto důvodu se betonové prvky namáhané tahem, ohybem či smykem vyztužují. Nejobvyklejším způsobem je vyztužování ocelovou výztuží, kterým vzniká tzv. železobeton, nebo předpínací výztuží, pak hovoříme o předpjatém betonu. V posledních desetiletích se rozvíjí technologie tzv. vláknobetonu, resp. drátkobetonu, při kteréjsou tahová napětí zachycována plastovými, skelnými, resp. kovovými vlákny. Tato vlákna by v ideálním případě měla být rovnoměrně rozptýlena v tažené oblasti betonového prvku a orientována tak, aby jejich účinnost, jakožto výztuže, byla maximální. U současné technologie vláken ěi drátků nedochází v některých případech k efektivnímu rozptýlení tohoto druhu výztuže v betonové směsi, vznikají tak hnízda (shluky) nerovnoměrně rozptýlené výztuže. To má za následek nedosažení výztužného efektu vláken, lokální snížení pevnosti průřezu nebo, je-li shluk pri povrchu konstrukce, negativní estetické působení betonového prvku.
Ve spise US 3 616 589 se navrhuje přidat do betonu drátky, které jsou upraveny do tvarů jako jsou kroužky, pětihrany, kruhová pera, přepažené kroužky, kroužky se spletenými konci a pod. Tyto objekty jsou pak natolik velké a tvarově bohaté, že k sobě nepřitahují ajsou ve směsi uloženy pod různou orientací. Ovšem příprava takových prvků je nákladná aje to možné jen u oceli.
Ve spise CA 2547694 Al je navrhován přídavek ocelových vláken o průměru 1,15 až 1,8 mm aniž by však byl nějak blíže řešen problém nežádoucího shlukování vláken a kromě toho použití oceli není vyhovující.
Ve spise US 7 285 167 je navrhován přídavek karbonových nanovláken do betonu, aniž by však byl nějak blíže řešen problém nežádoucího shlukování vláken.
Ve spise US 4 565 840 je navrhován přídavek karbonových vláken o dvojí délce, kdy ty delší mají hodnotu Youngova modulu vyšší, než je hodnota tohoto modulu u betonu, a ty kratší mají naopak mají hodnotu Youngova modulu nižší, než je tato u betonu. Příprava takových dvojích vláken je pracná a není zřejmé, zda to dostatečně řeší problém nežádoucího shlukování vláken.
Spis DE 2 337 129 Al představuje zařízení na dávkování vláken všeho druhu, tedy ocelových, umělohmotných, skelných apod. do betonové směsi. Zařízení sestává ze základní dvoutrychtýřové nálevky, přičemž jedním trychtýřem z této spojené dvojice se dávkuje cement a druhým trychtýřem přísady do betonu. Tyto trychtýře ústí na hnětoucí Šnek uložený otočně v trubici pod nálevkou, kde se materiály promíchávají v první fázi a postupují přes přepad do další domíchávací trubice pod první trubicí, která je orientovaná v opačném směru aje také vybavena hnětoucím Šnekem, který současně slouží jako míchadlo i dopravník. Do této domíchávací trubice je zaústěn další trychtýř, ze kterého jsou dávkována vlákna a zamíchávána do směsi. Před vláknovým trychtýřem je uměle rozkmitávané přívodní korýtko, kde jsou vlákna roztřepávána, aby netvořila shluky a postupně a od sebe odděleně vsypávána do trychtýře a potom do směsi a z konce domíchávací trubice již vystupuje betonová směs s vlákny. Toto zařízení je nesmírně konstrukčně a energeticky náročné.
Ve spise US 7 267 873 se navrhuje přídavek vláken z ocelového drátu o průměru 0,05 až 0,3 mm do betonové směsi vnášet tak, že se vytvoří svazky vláken, které se pak již k sobě vzhledem ke své hmotnosti již nevážou, nebojsou vlákna výrazně rozdílné délky. Zde je nevýhodné jednak použití ocele a rovněž náročná příprava svazků vláken a různých velikostí vláken.
Cílem vynálezu je představit způsob výroby betonu s přídavkem vláken a z něj vyrobené dílce či monolitické konstrukce, který by umožňoval rovnoměrnou distribuci vláken, aniž by bylo nutno vlákna speciálně do směsi vpravovat čije předem náročné upravovat co do délky nebo tvaru.
Podstata vynálezu
Výše uvedené nedostatky způsobené nevhodným vláknovitě Jednorozměrným“ tvarem výztužného vlákna či drátku odstraňuje způsob výroby kapslí s výztužným vláknem obaleným kapslí ze zmražené vody k výrobě vláknobetonu, jehož podstata spočívá v tom, že jednotlivá vlákna se nejprve připraví jako smotky, jejichž smotaný tvar se dočasně zafixuje zamražením do kapky vody. Tím vzniknou tělesa — kapsle přibližně kulovitého ěi elipsoidního tvaru s obdobnými granulometrickými vlastnostmi jako má kamenivo tvořící plnivo v betonu. Takto připravené kapsle se běžným způsobem jako kamenivo vpraví do betonové směsi. Mícháním vznikne homogenní směs s rovnoměrně rozptýlenými kapslemi, resp. smotky vláken. Při míchání se působením teploty betonové směsi zmražená kapka rozmrazí, a tím dojde k uvolnění smotaného vlákna, které se tvarovou pamětí vrátí ke svému původnímu tvaru, k tvaru přímého vlákna. Vlákna jsou tímto opatřením rovnoměrně rozptýlena ve směsi.
Přehled obrázků na výkrese
Vynález bude dále přiblížen pomocí výkresů, na kterém obr. 1 představuje smotek vlákna, obr. 2 představuje kapslí se smotkem vlákna podle obr. 1 a zmraženou kapkou vody pro použití u způsobu podle vynálezu, obr. 3 představuje schematický pohled na betonovou směs s kapslemi, případně i s pojivém, a obr. 4 zachycuje směs z obr. 3 po vytvrdnutí.
Příklady provedení vynálezu
Na obr. 1 je vidět smotek 1 vlákna. Smotek 1 dostane tvar kapsle 2, a tedy tvar obdobný zrnu kameniva tak, že se zakápne vodou a vznikne obalová kapka 4, která se rychle zmrazí, např. působením tekutého dusíku při teplotě -196 °C. Tím se též dočasně fixuje jeho smotaný tvar a vznikne kapsle 2 tvořená smotkem 1 a zmrzlou kapkou vody - ledem 4, to je vidět na obr. 2. Výroba kapsle 2 může s výhodou probíhat jako proces bezprostředně následující po výrobě vlákna. Při přepravě a aplikaci do směsi může být teplota kapsle 2 udržována v běžném mrazicím boxu na teplotě -18 °C. Při výrobě betonové směsi se dávkují kapsle 2 do betonové směsi obvyklým způsobem jako kamenivo v množství předepsaném výrobcem vlákna. Mícháním směsi vznikne homogenní směs 5, kteráje schematicky zobrazena na obr. 3 a následně, po rozpuštění ledových kapslí 2, homogenní směs s rozvinutými vlákny, když se uvolněné vlákno tvarovou pamětí vrátí do svého původního přímého tvaru, to je vidět na obr. 4. Po uložení směsi do bednění či po jiné aplikaci, např. stříkáním, vzniknou betonové dílce čí konstrukce vyztužené homogenně rozptýlenými vlákny.
Příklad
Byl vyroben betonový prvek vyztužený polypropylenovými vlákny o délce 18 mm, které jsou před aplikací do betonové směsi upraveny do smotků shora popsaným způsobem, tedy zakápnuty vodní kapkou a hluboce zamraženy, .
Složení vláknobetonu je následující, dávkování je vztaženo k metru krychlovému směsi: Cement CEM I 42,5 R: 380 kg, těžené kamenivo frakce 0 - 4: 595 kg, drcené kamenivo frakce 4-8: 241 kg, frakce 8-16: 430 kg, frakce 16- 22: 516 kg, adiment FM 62 (0,6% zhm. cementu):
2,30 kg, adiment LP S~A 94 (0,3% z hm. cementu): 1,15 kg, smotaná vlákna o původní délce mm: 1,3 kg, záměsová voda (w = 0,38): 145 kg. Takto připravený beton měl: pevnost v tlaku 32,2 MPa, pevnost v tahu ohybem 7,1 MPa. Pro porovnání u betonu stejného složení s neupravenými vlákny bylo za jinak stejných podmínek dosaženo přibližně shodné pevnosti v tlaku, a však nižší pevnosti v tahu ohybem: 5,7 MPa. Při makroskopickém porovnání destruovaných vzorků io prvek připravený s použitím původně smotaných vláken vykazuje lepší rozptýlení vláken v objemu vzorku.

Claims (3)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob výroby kapslí s výztužným vláknem, vyznačující se tím, že jednotlivá 20 vlákna se nejprve připraví jako smotky, načež se každé jednotlivé smotané vlákno uzavře do obalu z vodní kapky a takto vzniklá kapsle se rychle zmrazí.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že zmražení probíhá působením tekutého dusíku při teplotě-196 °C.
  3. 3. Způsob výroby vláknobetonu, kdy jsou do betonové směsi vpravována výztužná vlákna, vyznačující se tím, že do betonové směsi či do kameniva se dávkují kapsle vyrobené způsobem podle nároku 1.
CZ20080846A 2008-12-29 2008-12-29 Zpusob výroby kapslí s výztužným vláknem obaleným kapslí ze zmražené vody a zpusob výroby zpevneného vláknobetonu s využitím techto kapslí CZ302761B6 (cs)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20080846A CZ302761B6 (cs) 2008-12-29 2008-12-29 Zpusob výroby kapslí s výztužným vláknem obaleným kapslí ze zmražené vody a zpusob výroby zpevneného vláknobetonu s využitím techto kapslí
EP09015767.8A EP2206692B1 (en) 2008-12-29 2009-12-20 Capsules for concrete from a fiber and ice and method of their production

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20080846A CZ302761B6 (cs) 2008-12-29 2008-12-29 Zpusob výroby kapslí s výztužným vláknem obaleným kapslí ze zmražené vody a zpusob výroby zpevneného vláknobetonu s využitím techto kapslí

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2008846A3 CZ2008846A3 (cs) 2010-07-07
CZ302761B6 true CZ302761B6 (cs) 2011-10-26

Family

ID=42308657

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20080846A CZ302761B6 (cs) 2008-12-29 2008-12-29 Zpusob výroby kapslí s výztužným vláknem obaleným kapslí ze zmražené vody a zpusob výroby zpevneného vláknobetonu s využitím techto kapslí

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ302761B6 (cs)

Citations (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1069090A1 (de) * 1999-07-15 2001-01-17 Ytong Holding GmbH Faserverstärkter Schaumbeton sowie Verfahren zu seiner Herstellung
WO2001064599A1 (de) * 2000-02-28 2001-09-07 Dr. Hochegger Kommunikations-Beratung Ges.M.B.H. Faserverstärkter beton
US20040109384A1 (en) * 2001-05-04 2004-06-10 Ronny Dewinter Method for dosing reinforcing fibres for the manufacturing of fibre concrete and the chain packing used
EP1564193A1 (en) * 2004-02-10 2005-08-17 Trefilarbed Bissen S.A. Metal fibre reinforced sprayed concrete
CZ300195B6 (cs) * 2007-03-19 2009-03-11 Ceské vysoké ucení technické v Praze Vláknobeton, zejména pro zemní konstrukce

Patent Citations (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1069090A1 (de) * 1999-07-15 2001-01-17 Ytong Holding GmbH Faserverstärkter Schaumbeton sowie Verfahren zu seiner Herstellung
WO2001064599A1 (de) * 2000-02-28 2001-09-07 Dr. Hochegger Kommunikations-Beratung Ges.M.B.H. Faserverstärkter beton
US20040109384A1 (en) * 2001-05-04 2004-06-10 Ronny Dewinter Method for dosing reinforcing fibres for the manufacturing of fibre concrete and the chain packing used
EP1564193A1 (en) * 2004-02-10 2005-08-17 Trefilarbed Bissen S.A. Metal fibre reinforced sprayed concrete
CZ300195B6 (cs) * 2007-03-19 2009-03-11 Ceské vysoké ucení technické v Praze Vláknobeton, zejména pro zemní konstrukce

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2008846A3 (cs) 2010-07-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Chu et al. Fibre factors governing the fresh and hardened properties of steel FRC
FI114700B (fi) Metallikuitubetonikoostumus betonielementtien valamista varten, saatuja elementtejä ja menetelmä lämpökovettamiseksi
RU2490223C2 (ru) Способ предварительного смешивания и сухого заполнения волокном
Khatab et al. Mechanical properties of concrete contain waste fibers of plastic straps
Smarzewski Effect of curing period on properties of steel and polypropylene fibre reinforced ultra-high performance concrete
Chawla et al. Studies of glass fiber reinforced concrete composites
TW201945442A (zh) Frp筋及其製造方法
EP2206848B1 (en) Capsules made from one individual coiled fiber and wrapper of glue, method of their production and method of the production of the reinforced concrete with use of those capsules
RU2396233C1 (ru) Композиция для изготовления дисперсно-армированного пенобетона
US2535100A (en) Process for prestressing cement products
CZ302761B6 (cs) Zpusob výroby kapslí s výztužným vláknem obaleným kapslí ze zmražené vody a zpusob výroby zpevneného vláknobetonu s využitím techto kapslí
US10882789B2 (en) Compositions and methods for the introduction of reinforcement fibers in portland and asphalt cement concrete
CZ19400U1 (cs) Kapsle z vlákna a zmražené vody pro zpevněný vláknobeton a směs pro výrobu zpevněného vláknobetonu
EP2206692B1 (en) Capsules for concrete from a fiber and ice and method of their production
CZ2008845A3 (cs) Zpusob výroby kapslí s výztužným vláknem obaleným kapslí z lepidla a zpusob výroby zpevneného vláknobetonu s využitím techto kapslí
US8142889B2 (en) Reinforcement composition and method thereof
CZ19399U1 (cs) Kapsle z vlákna a lepidla pro zpevněný vlaknobeton a směs pro výrobu zpevněného vláknobetonu
TWI237078B (en) Reinforcement fiber bundle and production method of such reinforcement fiber bundle
Rajguru et al. Torsion behavior of strengthened RC beams by ferrocement
ES2391959B1 (es) Hormigón autocompactante.
POSPíšIL et al. Capsules as a prevention of fibre clusters in concrete
Islam et al. Mechanical properties of twisted galvanized iron fiber reinforced concrete with different contents and pitches
RU2386599C1 (ru) Фибробетонная смесь
RU2323084C1 (ru) Способ изготовления бетонных изделий
Ženíšek et al. Segregation of Steel Fibres of UHPFRC

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20191229