CZ302490B6 - Zpusob využití tuhých organických odpadu s vysokým obsahem fosforu - Google Patents

Zpusob využití tuhých organických odpadu s vysokým obsahem fosforu Download PDF

Info

Publication number
CZ302490B6
CZ302490B6 CZ20100083A CZ201083A CZ302490B6 CZ 302490 B6 CZ302490 B6 CZ 302490B6 CZ 20100083 A CZ20100083 A CZ 20100083A CZ 201083 A CZ201083 A CZ 201083A CZ 302490 B6 CZ302490 B6 CZ 302490B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
clinker
bodies
firing
cement
mkm
Prior art date
Application number
CZ20100083A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ201083A3 (cs
Inventor
Stanek@Theodor
Sulovský@Petr
Original Assignee
Výzkumný ústav stavebních hmot a.s.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Výzkumný ústav stavebních hmot a.s. filed Critical Výzkumný ústav stavebních hmot a.s.
Priority to CZ20100083A priority Critical patent/CZ201083A3/cs
Publication of CZ302490B6 publication Critical patent/CZ302490B6/cs
Publication of CZ201083A3 publication Critical patent/CZ201083A3/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C04CEMENTS; CONCRETE; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES
    • C04BLIME, MAGNESIA; SLAG; CEMENTS; COMPOSITIONS THEREOF, e.g. MORTARS, CONCRETE OR LIKE BUILDING MATERIALS; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES; TREATMENT OF NATURAL STONE
    • C04B7/00Hydraulic cements
    • C04B7/36Manufacture of hydraulic cements in general
    • C04B7/43Heat treatment, e.g. precalcining, burning, melting; Cooling
    • C04B7/44Burning; Melting
    • C04B7/4407Treatment or selection of the fuel therefor, e.g. use of hazardous waste as secondary fuel ; Use of particular energy sources, e.g. waste hot gases from other processes
    • C04B7/4438Treatment or selection of the fuel therefor, e.g. use of hazardous waste as secondary fuel ; Use of particular energy sources, e.g. waste hot gases from other processes the fuel being introduced directly into the rotary kiln
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C04CEMENTS; CONCRETE; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES
    • C04BLIME, MAGNESIA; SLAG; CEMENTS; COMPOSITIONS THEREOF, e.g. MORTARS, CONCRETE OR LIKE BUILDING MATERIALS; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES; TREATMENT OF NATURAL STONE
    • C04B7/00Hydraulic cements
    • C04B7/36Manufacture of hydraulic cements in general
    • C04B7/43Heat treatment, e.g. precalcining, burning, melting; Cooling
    • C04B7/44Burning; Melting
    • C04B7/4469Burning; Melting in shaft or vertical kilns

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Ceramic Engineering (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Thermal Sciences (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Processing Of Solid Wastes (AREA)
  • Curing Cements, Concrete, And Artificial Stone (AREA)

Abstract

Zpusob využití tuhých organických odpadu s vysokým obsahem fosforu, zejména masokostních moucek, v cementárské rotacní nebo šachtové peci pri výpalu portlandského slínku spocívá v tom, že se z nich vytvorí, bez dalších prísad, kompaktní telesa o objemu 100 až 30 000 mm.sup.3.n., která se dávkují bud prímo do surovinové moucky, nebo do kteréhokoli dávkovacího místa rotacní pece i do hlavního horáku, anebo v prípade výpalu v šachtové peci se integrují do teles pripravených ze surovinové smesi urcené pro výpal slínku, pricemž obsah oxidu fosforecného vázaný ve slínku ciní až 10 % hmotn. slínku.

Description

Způsob využití tuhých organických odpadů s vysokým obsahem fosforu
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu využití tuhých organických odpadů s vysokým obsahem P2O5, zejména masokostních mouček, při výpalu portlandského slínku vcementárské rotační nebo šachtové pecí.
Dosavadní stav techniky
Při výrobě cementu je možné zužitkovat různé druhotné suroviny a odpady z jiných výrob. K těmto odpadům patří i masokostní moučka, odpadové tuky a jiné zpracované veterinární odpady živočišného původu. Nezanedbatelnou skupinu rizikových odpadů v této oblasti tvoří uhynulá zvířata infikovaná různými chorobami, včetně vysoce problematické choroby BSE (bovinní spongiformní encefalopatie). Tento odpad se musí vysokoteplotně likvidovat. To se provádí ve spalovnách, ale i v cementářské rotační peci při výpalu slínku. Při tom se odpad využije jako méněhodnotné palivo (výhřevnost 16 až 20 GJ/t) a zároveň dojde vlivem vysoké teploty (teplota v plameni hořáku se blíží 2000 °C, teplota slinovacího pásma pece je kolem 1500 °C) k účinné biologické degradaci a likvidaci škodlivých látek, přičemž vytvořený popel se váže do vzniklého slínku. V podmínkách běžných spaloven komunálního odpadu při teplotách spalování 700 až 900 °C, max. 1200 °C, vzniká nebezpečí nedokonalého spálení organického uhlíku a také nastává problém s využitím odpadového popela.
Hlavní problém při spalování organických odpadů bohatých na fosfor v cementářské peci představuje vysoký obsah P2O5 v nich obsažený. Jedná se zejména o kosti, svalovou hmotu a vnitřnosti zvířat zpracované do podoby masokostní moučky v autoklávech v kafilérii. Masokostní moučka se do cementářské pece přivádí rozptýlena v proudu vzduchu nebo paliva a její částice v pecí spontánně hoří a částice popela, tvořené fosforečnanem vápenatým, zejména v podobě minerálu hydroxylapatitu - Ca5(PO4)3(OH), pak reagují se slínkem v celém jeho objemu. P2O5 vstupuje do slínkových minerálů a ovlivňuje negativně fázové složení slínku, a tím i kvalitu cementu.
Rovněž experimenty vedoucí k vytvoření tohoto vynálezu potvrdily, že P2O5 má výrazně negativní účinek na nukleaci krystalů hlavního slínkového minerálu alitu a vstupem do struktury C2S, tj. belitu, se kterým C3P (apatit) vytváří tuhé roztoky, jej stabilizuje. Již od 0,7 % hmotn. P2O5 ve slínku bylo pozorováno jeho negativní působení - vzrůst obsahu belitu a volného CaO na úkor alitu. Při obsahu 4,5 % hmotn. P2O5 ve slínku je již tvorba alitu úplně zablokována.
V cementářské praxi se proto doposud spaluje pouze takové množství organických odpadů bohatých na fosfor, aby k negativnímu ovlivnění vlastností slínku docházelo jen v omezené míře, tedy do bezpečného maximálního množství kolem 0,5 % hmotn. P2O5 ve slínku.
V patentovém spisu CZ 291 729 se navrhuje likvidace upravených organických odpadů živočišného původu, zejména masokostních mouček, spalováním v cementářské peci, při kterém má podíl tepla spalováním odpadu činit až 90 % tepla potřebného k vypálení slínku. Obsah oxidu fosforu vyjádřený jako P2O5 ve slínku se má udržovat pod hranicí 2 % hmotn. V příkladech je zde uveden slínek vypálený popsaným způsobem obsahující však pouze 0,4 % hmotn. P2O5.
V popisu se uvádí, že při obsahu P2O5 ve slínku do 2 % jsou dosahovány pevnosti cementů vyhovující a teprve nad touto hranicí se pevnost snižuje.
Ze spisu US 5 724 899 je znám způsob spalování organického odpadu v rotační cementářské peci, při kterém se nebezpečný odpad z plastů slisovaný do válcových těles o průměru cca 0,5 m a délce cca 0,7 m dávkuje periodicky zvláštním zařízením do rotační cementářské pece přibližně
-1 CZ 302490 B6 v polovině její délky. Cílem dávkování do zóny s nejvyšší teplotou je dosáhnout dokonalého rozložení spalin z těchto plastů obsahujících velké množství síry, avšak zanedbatelný obsah fosforu.
V české přihlášce vynálezu PV 2001-83 se popisuje způsob bezpečného zhodnocení zbytků z likvidace zvířecích těl, kdy se k materiálu přimísí pálené vápno, zbytky obsahující volné vápno nebo hydraulicky aktivní látky a následně se zpracuje na kusový materiál, který je možno využít ve spalovacích zařízeních, kdy přichází v úvahu i rotační trubková zařízení cementáren. Cílem popisovaného řešení je zabránit tomu, aby se choroboplodné zárodky obsažené ve zbytcích nedoi o staly během jej ích transportu a spalován í do okol í.
Podobně i německý spis DE 100 62 334 řeší tuto problematiku, ale uvádí, že živočišná moučka je před spalováním smíchána s nejméně jednou přísadou snižující výhřevnost masokostní a/nebo kostní moučky a v tomto stavu může být také tvarována do pelet o průměru mezi 1 mm až 10 cm ís s délkou pelet, která činí 1 až 50násobek průměru. Účelem inhibičních přísad je snížení reaktivity moučky při spalování a zajištění stability hoření.
Vynález si klade za úkol navrhnout způsob úpravy a spalování zejména masokostní moučky v cementářské peci tak, aby bylo možno vázat ve slínku množství P2O5 výrazně nad běžně použilo vanou hranici, a to až do 10 % hmotn. bez výrazného negativního vlivu na vlastnosti z něj vyrobeného cementu.
Podstata vynálezu
Uvedený úkol řeší způsob využití tuhých organických odpadů s vysokým obsahem fosforu, zejména masokostních mouček, v cementářské rotační nebo šachtové peci při výpalu portlandského slínku. Podstata tohoto způsobu spočívá v tom, že se z odpadů vytvoří, bez dalších přísad, kompaktní tělesa o objemu 100 až 30.000 mm3, která se dávkují bud1 přímo do surovinové mouč30 ky, nebo do kteréhokoli dávkovacího místa rotační pece i do hlavního hořáku, anebo v případě výpalu v šachtové peci se integrují do těles připravených ze surovinové směsi určené pro výpal slínku, přičemž obsah oxidu fosforečného vázaný ve slínku činí až 10 % hmotn. slínku. Jedině tímto způsobem je možno vázat ve slínku množství P2O5 výrazně nad běžně používanou hranici, a to až do 10 % hmotn. bez negativního vlivu na vlastnosti z něj vyrobeného cementu. Uvedené rozmezí objemu kompaktních těles bylo stanoveno experimentálně: pelety o menším objemu reagují se slínkem spontánně, zatím co u pelet o větším objemu hrozí, že nedojde k jejich úplnému vyhoření.
Kompaktní tělesa v podobě pelet se mohou vytvořit ze sypkého odpadu z kafilérií sbalkováním na peletizacním talíři nebo lisováním na peletizaěním nebo granulačním lisu, případně jiným vhodným způsobem.
K vytvoření vynálezu vedl výzkum kinetiky reakcí mezi slínkem a popelem z masokostní moučky, při kterém bylo zjištěno, že při použití nerozptýleného nositele P2O5 dochází k omezení negativních reakcí a k minimální migraci P2O5 do slínkových minerálů. Experimentálně pomocí sendičové metody bylo totiž prokázáno, že reakce na styku vrstvy popela z MKM a vrstvy slínku při teplotách v cementářské peci probíhají velmi pomalu a v omezeném rozsahu. Elektronovou mikroanalýzou na vzorcích pálených až 4 h při teplotě 1450 °C bylo zjištěno, že na straně slínku dochází k difúzi P2O5 ajeho vstupu do slínkových minerálů do vzdálenosti pouhých 250 pm a na straně popela z MKM difunduje SiO2 ze slínku ve významném množství do vzdálenosti asi 350 pm a od této hloubky pozvolně klesá, pričemžještě ve vzdálenosti 1,25 mm je okolo 10 % atomů P nahrazeno atomy Si. Uvnitř vrstvy popela z MKM vzniká alkalický fosforečnan vápenatý strukturně blízký minerálu nagelschmidtitu.
Příklady provedení vynálezu
V praxi je třeba nejprve masokostní moučku upravit kompaktováním např. metodou sbalkování na peletizačním talíři nebo metodou lisování na peletizačních nebo granulačních lisech nebo lin5 kách pro výrobu paliva z biomasy, případně jiným k tomu vhodným způsobem, a to bez přídavku jakýchkoli přísad, ktcrč by mohly narušit zamýšlený cíl - vyrobit kvalitní cement. Takto vyrobené kompaktované kusy se dávkují v případě rotační pece přímo do surovinové moučky nebo do kteréhokoli dávkovačího místa rotační pece i do hlavního hořáku, nejlépe však v oblasti přechodové komory. V případě šachtové pece pelety z masokostní moučky vytvoří jádro, na které se i o nabaluje surovinová moučka.
Pelety nebo granule pak v peci postupně vyhořívají, čímž se využije jejich energetický potenciál pro výpal slínku, a vzniklé kusy popela zůstanou v podobě inertních reliktů alkalického fosforečnanu vápenatého ve slínkových granálitch, aniž by výrazně ovlivnily tvorbu alitu, Popel obsahujít5 cí fosfor tak pouze „rozředí“ účinnou složku cementu. Limitujícím faktorem využití organického odpadu při výpalu slínku již není obsah fosforu ve slínku, nýbrž nižší výhřevnost tohoto organického odpadu a obsah jiných škodlivin (alkálie, chlór, síra).
V modelové rotační peci byly ze stejné surovinové moučky vypáleny tri vzorky slínku. U prvního byly dávkovány granule z masokostní moučky (dále MKM) kompaktované na peletizačním talíři do kulovitých pelet o průměru cca 15 mm, u druhého byly použity pelety z MKM válcového tvaru o průměru 5 mm a délce cca 10 mm z peletizační linky a konečně třetí srovnávací síínek byl vypálen bez přídavku MKM. Jejich fázové složení stanovené mikroskopickou metodou a porovnání zjištěného fázového složení je uvedeno v tabulce 1 a 2.
Tabulka 1: Kvantitativní fázové složení slínku S-MKM/PT s použitím pelet z peletizačního talíře, slínku S-MKM/PL s použitím pelet z peletizační linky MGL 200 a srovnávacího slínku S-0 a obsah P2O5 ve slíncích v % hmotn.
Označení S-MKMPT S-MKM/PL S-0
Obsah P2O5 6,04 7,09 0,10
C3S 53,2 55.0 71,6
C2S 13,3 10,7 10,8
CjA 5,8 7,9 12,4
C4AF 10,3 6,8 4,4
Cvol 0,5 1,6 0,8
Cvol II 0,2 0,4 -
MgO II 0,1 0,2
C3P alk 16,6 17,4 -
QiSrov 56,2+ 63,4+ 75,0
c2srov 11,0+ 4,3* 8,2
- j CZ 302490 B6
Tabulka 2: Porovnání kvantitativního fázového složení slínku S-MKM/PT s použitím pelet z peletizačního talíře a srovnávacího slínku S-0 v % hmotn.
Označení S-MKM/PT* S-MKM/PT S-0X
C3S 64,1 53,2 71,6
c2s 15,9 13,3 10,8
C3A 6,9 5,8 12,4
c4af 12,4 10,3 4,4
Cvol 0,7 0,5 0,8
Cvol 11 - 0,2 -
MgO II 0,1
C3P alk - 16,6 -
C3Sri)v 67,1 56,2 75,0
C2Srov 13,6 11,0* 8,2
s kde:
C = CaO, S = SiO2, A = A12O3, F = Fe2O3, P = P2O5 (cementářské zkratky)
C3S - Ca3SÍO5 - alit
C2S = Ca2SiO4 - bělit
C3A = Ca3Al2O3 - trikalciumaluminát io C4AF = Ca2(Al,Fe)2O5 - tetrakalciumaluminátferit (brownmillerit)
C3P alk - alkalický fosforečnan vápenatý (Ca5,6(Na,K)ii3[(P04)2XC02)o,3]) * fázové složení slínku přepočítané na stav bez složek popela z MKM Cvol - volné CaO pocházející ze slínku
Cvol El - volné CaO pocházející z popela z MKM i5 MgO II - volný periklas pocházející z popela z MKM
C3Srov = 4,219 * Cvol + C3S vypočtený rovnovážný obsah alitu
C2Srov 100- C3Smv - C3A - C4AF vypočtený rovnovážný obsah belitu +C3Srov 4,219 * (Cvol + Cvol II) + C3S vypočtený rovnovážný obsah alitu ve slínku s relikty popela z MKM
C2Srov “100- C3Srov - C3A - C4AF - C3PS2 - MgO vypočtený rovnovážný obsah belitu ve slínku s relikty popela z MKM
S-0x - srovnávací slínek vypálený za stejných podmínek bez přídavku MKM
Cementy vyrobené ze slínku s relikty popela z MKM se stejným obsahem regulátoru tuhnutí a s přibližně stejným měrným povrchem vykazují kvalitní normově stanovené technologické vlastnosti. Výsledky jsou porovnány se standardem bez přídavku MKM (C-0) a uvedeny v následujících tabulkách 3 až 6.
Tabulka 3: Měrná hmotnost v kg/m3 a měrný povrch v m2/kg připravených cementů
Označení C-MKM/PT C-MKM/PL C-0
Měrná hmotnost 3,122 3,127 3,132
Měrný povrch 358 354 366
-4CZ 302490 B6
Tabulka 4: Pevnosti cementů s různým obsahem P2O5 ve stínku v MPa stanovené podle EN i 96-1
Doba 2 dny 7 dní 28 dní 90 dní
Označení Ohyb Tlak Ohyb Tlak Ohyb Tlak Ohyb Tlak
C-MKM/PT 4,0 18,4 7,0 39,0 7,3 57,9 8,0 63,3
C-MKM/PL 2,7 21,7 5,6 37,6 8,0 60,5 7,6 65,0
C-0 3,6 20,0 6,8 50,4 7,3 ; 67,4 i 7,2 69,3
Tabulka 5: Stanovení průběhu tuhnutí, normální konzistence a objemové stálosti cementové kaše podle EN 196-3
Cement Normální konzistence [%] Počátek tuhnutí [h:min] Konec tuhnutí [h:min] Objemová stálost [mm]
C-MKM/PT 25,3 2:20 3:30 0,7
C-MKM/PL 27,0 5:20 6:10 1,7
C-0 26,0 5:00 5:50 0,3
Tabulka 6: Hydratační teplo cementů po 7 dnech hydratace stanovené podle ΕΝ 196-8
Cement Hydratační teplo [kJ/kg]
C-MKM/PT 292
C-MKM/PL 337
C-0 368

Claims (3)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    5 1. Způsob využití tuhých organických odpadů s vysokým obsahem fosforu, zejména masokostních mouček, v cementářské rotační nebo šachtové peci při výpalu portlandského slínku, vyznačující se tím, že se znich vytvoří, bez dalších přísad, kompaktní tělesa o objemu 100 až 30.000 mm3, která se dávkují buď přímo do surovinové moučky, nebo do kteréhokoli dávkovacího místa rotační pece í do hlavního hořáku, anebo v případě výpalu io v šachtové peci se integrují do těles připravených ze surovinové směsí určené pro výpal slínku, přičemž obsah oxidu fosforečného vázaný ve slínku činí až 10 % hmotn. slínku.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se kompaktní tělesa v podobě pelet vytvoří ze sypkého odpadu z kafilerií sbalkováním na peletizačním talíři.
  3. 3. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se kompaktní tělesa v podobě pelet vytvoří ze sypkého odpadu lisováním na peletizačním nebo granulačním lisu, případně jiným vhodným způsobem.
CZ20100083A 2010-02-02 2010-02-02 Zpusob využití tuhých organických odpadu s vysokým obsahem fosforu CZ201083A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20100083A CZ201083A3 (cs) 2010-02-02 2010-02-02 Zpusob využití tuhých organických odpadu s vysokým obsahem fosforu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20100083A CZ201083A3 (cs) 2010-02-02 2010-02-02 Zpusob využití tuhých organických odpadu s vysokým obsahem fosforu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ302490B6 true CZ302490B6 (cs) 2011-06-15
CZ201083A3 CZ201083A3 (cs) 2011-06-15

Family

ID=44144988

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20100083A CZ201083A3 (cs) 2010-02-02 2010-02-02 Zpusob využití tuhých organických odpadu s vysokým obsahem fosforu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ201083A3 (cs)

Citations (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5724899A (en) * 1988-11-23 1998-03-10 Cadence Environmental Energy, Inc. Modified cement kiln for burning combustible solid waste as supplemental fuel
DE10062334C1 (de) * 2000-12-08 2002-05-08 Silag Prozesswassertechnologie Verfahren zur Verbrennung von tierischem Mehl und Brennstoff
CZ20014346A3 (cs) * 2000-12-07 2002-07-17 Hubert Dr. Baier Způsob bezpečného zhodnocení zbytků z likvidace zvířecích těl
CZ13735U1 (cs) * 2003-07-02 2003-10-13 VÝZKUMNÝ ÚSTAV MALTOVIN PRAHA, s.r.o. Přídavné palivo pro elektrárny, teplárny a spalovny na bázi alternativních spalitelných materiálů
FR2845018A1 (fr) * 2002-09-26 2004-04-02 Jean Louis Savoret Procede et installation pour la destruction l'elimination des farines animales dans le cycle de la fabrication du "clinker"

Patent Citations (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5724899A (en) * 1988-11-23 1998-03-10 Cadence Environmental Energy, Inc. Modified cement kiln for burning combustible solid waste as supplemental fuel
CZ20014346A3 (cs) * 2000-12-07 2002-07-17 Hubert Dr. Baier Způsob bezpečného zhodnocení zbytků z likvidace zvířecích těl
DE10062334C1 (de) * 2000-12-08 2002-05-08 Silag Prozesswassertechnologie Verfahren zur Verbrennung von tierischem Mehl und Brennstoff
FR2845018A1 (fr) * 2002-09-26 2004-04-02 Jean Louis Savoret Procede et installation pour la destruction l'elimination des farines animales dans le cycle de la fabrication du "clinker"
CZ13735U1 (cs) * 2003-07-02 2003-10-13 VÝZKUMNÝ ÚSTAV MALTOVIN PRAHA, s.r.o. Přídavné palivo pro elektrárny, teplárny a spalovny na bázi alternativních spalitelných materiálů

Non-Patent Citations (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Title
Soucasna paliva v cementarskÚm prumyslu, Mimoradna priloha casopisu OdpadovÚ forum, OdpadovÚ forum 2/2009 *

Also Published As

Publication number Publication date
CZ201083A3 (cs) 2011-06-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Chang et al. Valorization of sewage sludge in the fabrication of construction and building materials: A review
de Moraes Pinheiro et al. Olive-stone biomass ash (OBA): An alternative alkaline source for the blast furnace slag activation
Xu et al. The utilization of lime-dried sludge as resource for producing cement
Gupta et al. Utilization of biochar from unwashed peanut shell in cementitious building materials–Effect on early age properties and environmental benefits
AU2013344816B2 (en) Geopolymer cement
EA036501B1 (ru) Цементный состав и способ его получения
BE1003543A4 (fr) Procede de fabrication de ciment.
KR101194871B1 (ko) 활성화 슬래그 및 포졸란 반응을 이용한 연약지반 개량용 지반 고화재 조성물 및 그 제조방법
EA021195B1 (ru) Способ получения геополимеров
Soriano et al. One-part blast furnace slag mortars activated with almond-shell biomass ash: A new 100% waste-based material
CZ2008318A3 (cs) Zpusob výroby anorganických hydraulických pojiv
Wu et al. Utilizing residues of CFB co-combustion of coal, sludge and TDF as an alkali activator in eco-binder
CN103979771A (zh) 利用石油焦炭脱硫石膏的高含水污泥固化剂
CS566290A3 (en) Process for utilization of solid refuse, particularly domestic refuse and apparatus for making the same
CZ302490B6 (cs) Zpusob využití tuhých organických odpadu s vysokým obsahem fosforu
Gomathi et al. Fly ash based lightweight aggregates incorporating clay binders
KR20170090131A (ko) 시멘트를 포함하지 않는 결합재 조성물
FR2881740A1 (fr) Procede de solidification et de stabilisation d'une solution aqueuse d'hydroxyde de sodium concentree
KR20170097907A (ko) 순환자원을 이용한 저시멘트계 결합재 조성물
Blanco-Varela et al. Validity of water industry wastes in cement industry
Marcin et al. Effect of waste glass addition on mechanical properties of slag based geopolymers
JP2019085311A (ja) 石炭灰成形物とその製造方法
RU2580550C1 (ru) Керамическая композиция для изготовления кирпича
CZ293739B6 (cs) Výrobní směs pro výrobu malt a kompaktovaných stavebních hmot, produkt na bázi této směsi a způsob zpracování této směsi
JP2008156197A (ja) 焼成物の製造方法