CZ302279B6 - Zpusob zrovnomernení kolísající koncentrace složky nebo složek v proudícím plynu - Google Patents

Zpusob zrovnomernení kolísající koncentrace složky nebo složek v proudícím plynu Download PDF

Info

Publication number
CZ302279B6
CZ302279B6 CZ20050434A CZ2005434A CZ302279B6 CZ 302279 B6 CZ302279 B6 CZ 302279B6 CZ 20050434 A CZ20050434 A CZ 20050434A CZ 2005434 A CZ2005434 A CZ 2005434A CZ 302279 B6 CZ302279 B6 CZ 302279B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
component
concentration
components
layer
gas
Prior art date
Application number
CZ20050434A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2005434A3 (cs
Inventor
Cervenka@Jan
Obalová@Lucie
Original Assignee
Cervenka@Jan
Vysoká škola bánská-Technická univerzita Ostrava
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Cervenka@Jan, Vysoká škola bánská-Technická univerzita Ostrava filed Critical Cervenka@Jan
Priority to CZ20050434A priority Critical patent/CZ302279B6/cs
Publication of CZ2005434A3 publication Critical patent/CZ2005434A3/cs
Publication of CZ302279B6 publication Critical patent/CZ302279B6/cs

Links

Landscapes

  • Treating Waste Gases (AREA)

Abstract

Pri zpusobu zrovnomernení koncentrace složky nebo složek obsažených v proudícím plynu se proudící plyn s kolísající koncentrací složky nebo složek nechá protékat vrstvou sorbentu vhodného pro fyzikální adsorpci složky nebo složek nasyceného touto složkou nebo složkami. Pri dostatecne dlouhé dobe zdržení proudícího plynu ve vrstve sorbentu se pusobením soucasne probíhající fyzikální adsorpce a desorpce složky nebo složek dosáhne prakticky úplného zrovnomernení koncentrace složky nebo složek v plynu vystupujícím z vrstvy. Potrebná doba zdržení se urcí experimentálne merením na modelovém zarízení.

Description

Způsob zrovnoměmění kolísající koncentrace složky nebo složek v proudícím plynu
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu zrovnoměmění kolísající koncentrace složky nebo složek v proudícím plynu.
Dosavadní stav techniky
V současné době představuje kolísání koncentrace složky nebo složek v proudícím plynu problém zejména při tzv. termické destrukci (spalování) škodlivin obsažených v odplynu (odpadním vzduchu) z chemických výrob, z provozů využívajících organická rozpouštědla apod. Kvůli zpřísňování emisních limitů se termická destrukce využívá jako koncový stupeň čištění odplynu stále častěji.
Při termické destrukci spalitelných složek dochází k jejich oxidaci. Podmínkou pro dokonalou oxidaci spalitelných složek, zejména par organických látek, je provádět termickou destrukci ve správném relativně úzkém rozmezí teplot, na které je spalovací zařízení navrženo. Při poklesu teploty pod spodní hodnotu rozmezí může docházet k nedokonalé oxidaci a/nebo k tvorbě jiných zejména organických látek, které mohou být Škodlivější než původní složky odplynu. Zvýšení teploty nad horní hodnotu rozmezí vede k poškozování spalovacího zařízení. Proti tomu se zařízení chrání havarijním odstavením z provozu. Po havarijním odstavení do opětovného zprovoz25 není spalovacího zařízení odchází odplyn do ovzduší bez čištění.
Při změně koncentrace spalitelných složek se mění výhřevnost odplynu. Aby se teplota spalovacího procesu udržela ve správném rozmezí, vybavují se zařízení pro termickou destrukci plynulou a rychlou regulací výkonu hořáku, automatickým prisáváním ředícího vzduchu a dokonce možností chlazení spalovací komory vstřikováním vody. Ani složitá, nákladná a někdy problematická regulace neumožňuje vždy zpracovat odplyny, ve kterých koncentrace spalitelných složek kolísají relativně rychle v rozmezí několika řádů.
Problém termické destrukce s kolísáním koncentrace spalitelné složky (popř. složek) v odplynu lze s výhodou řešit zrovnoměměním koncentrace složky (popř. složek) v odplynu před vstupem do termické destrukce způsobem podle tohoto vynálezu.
Podstata vynálezu
Podstata způsobu zrovnoměmění kolísající koncentrace složky nebo složek v proudícím plynu podle tohoto vynálezu spočívá v tom, že proudící plyn se nechá protékat vrstvou sorbentu vhodného pro fyzikální adsorpci složky nebo složek nasyceného touto složkou nebo složkami. Podmínkou pro zrovnoměmění koncentrace složky nebo složek na výstupu z vrstvy sorbentu je dostatečně dlouhá doba zdržení proudícího plynu ve vrstvě sorbentu. Při dostatečné době zdržení proudící plyn vstupující do vrstvy sorbentu s kolísající koncentrací složky nebo složek v rozsahu i několika řádů vystupuje z vrstvy s prakticky konstantní koncentrací. Výstupní koncentrace odpovídá průměrné hodnotě kolísající koncentrace složky nebo složek na vstupu do vrstvy sorbentu.
Vysvětlení jevu využitého v tomto vynálezu je následující. Ve vrstvě nasyceného sorbentu dochází současně k adsorpci a desorpci složky (popř, složek). V době, kdy je koncentrace složky v plynu na vstupu do vrstvy sorbentu nízká, desorbuje se složka ze sorbentu do protékajícího plynu. Koncentrace složky na výstupu z vrstvy sorbentu se oproti vstupní koncentraci zvyšuje.
Přitom se uvolňuje část sorpění kapacity vrstvy sorbentu. Uvolněná sorpční kapacita se využije
- 1 CZ 302279 B6 k adsorpci složky v době, kdy je koncentrace složky v plynu vstupujícím do vrstvy vysoká. Koncentrace složky se tím při průtoku vrstvou sorbentu snižuje.
IJ fyzikální ad sorpce a desorpce se uplatňuje stejná rovnováha, oba děje ale probíhají odlišnou rychlostí. Adsorpce je rychlá, desorpce pomalá. Pro pomalou dcsorpci je důležitá doba zdržení proudícího plynu ve vrstvě sorbentu. Při delší době zdržení se do plynu v době nízkých vstupních koncentrací stačí desorbovat relativně větší množství složky. Tím se dosahuje relativně vyšší výstupní koncentrace složky a uvolňuje se relativně větší sorpční kapacita pro následnou adsorpci. Aby došlo k prakticky úplnému zrovnoměrnění výstupní koncentrace, musí být sorpční kapalo čita vrstvy sorbentu uvolněná v době nízkých vstupních koncentrací dostatečně velká. V opačném případě se zvýšená vstupní koncentrace projeví zvýšením výstupní koncentrace, i když s časovým zpožděním a sjinou absolutní hodnotou.
Popsaný jev byl ověřován měřením na modelovém zařízení. Měřilo se zrovnoměrnění koncentra15 ce par triethylammu (TEA) v proudícím vzduchu protékajícím vrstvou aktivního uhlí nasyceného TEA. Do vrstvy střídavě vstupoval čistý vzduch a vzduch obsahující páry TEA. Střídání se opakovalo v osmihodinovém cyklu. Po kvazíustálení se měřila koncentrace par TEA ve vzduchu na vstupu do vrstvy a na výstupu z vrstvy v průběhu osmihodinového cyklu.
Ze souboru měření vyplynulo, že absolutní hodnota špičkových koncentrací v proudícím plynu na vstupu do vrstvy sorbentu není pro určení minimální doby zdržení ve vrstvě sorbentu potřebné ke zrovnoměrnění výstupní koncentrace významná. Důležitá je pouze relace mezi dobou zdržení a průměrnou koncentrací složky. Závislost minimální doby zdržení ve vrstvě sorbentu potřebné ke zrovnoměrnění výstupních koncentrací složky na průměrné koncentraci složky v proudícím plynu získaná ze souboru měření s parami TEA jako složkou a aktivním uhlím jako sorbentem je, taktak vyplynulo z měření, výrazná.
Minimální doba zdržení ve vrstvě sorbentu potřebná ke zrovnoměrnění koncentrace složky nebo složek závisí i na rovnováze fyzikální adsorpce/desorpce pro určitou složku nebo složky a určitý .to sorbent. Pro návrh minimální doby zdržení není prozatím k dispozici obecný výpočtový postup a je třeba ji určit experimentálně. Vzhledem k mechanické jednoduchosti procesu -jedná se o průtok plynu vrstvou tuhých částic - je možné provést experimenty na modelovém zařízení a výsledky měření převést přímo na dílo.
.35 Složkou (popř. složkami), jejíž kolísající koncentrace v proudícím plynu lze způsobem podle tohoto vynálezu zrovnomčmit, mohou být páry těkavých organických látek, amoniak, suifan, oxid uhličitý, vodní pára apod. Sorbentem vhodným pro fyzikální adsorpci složky (popř. složek) mohou být aktivní uhlí, polyethylen, alumina, molekulová síta, silikagel apod.
Výhodou navrhovaného způsobuje především jednoduchost, a to jak z hlediska provozování, tak z hlediska podstaty zařízení na provádění tohoto způsobu.
Ke zrovnoměrnění koncentrace složky (popř. složek) dochází při průtoku vrstvou nasyceného sorbentu vhodného pro fyzikální adsorpci složky (popř. složek) samovolně probíhajícími procesy adsorpce a desorpce bez vnějších zásahů. Je pouze zapotřebí dimenzovat vrstvu sorbentu tak, aby doba zdržení proudícího plynu ve vrstvě sorbentu byla dostatečně dlouhá.
Zařízení představuje nádoba s vrstvou sorbentu uloženou na sítu. Nádoba je opatřena hrdly pro vstup a výstup plynu zaústěnými do prostorů pod sítem a nad vrstvou sorbentu. Není podstatné, protéká-li plyn vrstvou sorbentu zdola nahoru, nebo shora dolů.
Z hlediska navrhovaného způsobu je jediným důležitým parametrem dodržení alespoň minimální potřebné doby zdržení proudícího plynu ve vrstvě sorbentu. Ta se určí experimenty na modelovém zařízení. Z minimální potřebné doby zdržení a z průtoku plynu vyplývá minimální potřebný objem vrstvy sorbentu. Předimenzování objemu vrstvy sorbentu nemá na zrovnoměrnění kon-2 CZ 302279 B6 centrace složky (popř. složek) negativní účinky. Poddimenzování objemu vrstvy sorbentu při zvýšení průtoku plynu nebo při zvýšení průměrné koncentrace složky (popř. složek) v plynu lze napravit paralelním připojením dalšího objemu vrstvy sorbentu.
Poměr mezi průřezem a výškou vrstvy sorbentu není z hlediska navrhovaného způsobu důležitý. Ovlivňuje samozřejmě spotřebu energie pro průtok plynu vrstvou sorbentu, investiční náklady na zařízení, požadavky na dispoziční řešení apod.
Přehled obrázků na výkresech
Na obrázcích l až 5 je znázorněna část výsledků měření ve formě grafu „koncentrace TEA (CTEA v g/m3) - čas měření (v hodinách)“
Doba přítomnosti par TEA ajejich koncentrace ve vzduchu vstupujícím do vrstvy jsou v grafech vyznačeny čárkovaně. Koncentrace je kromě toho uvedena i číselně. Jednotlivé naměřené hodnoty koncentrace par TEA ve vzduchu na výstupu z vrstvy jsou označeny kroužky. V případě výraznějších změn v průběhu času jsou kroužky proloženy plnou čarou. Průměrná hodnota výstupní koncentrace pro osmihodinový cyklus je vyznačena čerchovanou čarou a je uvedena i číselně. V grafu je dále zaznamenána doba zdržení vzduchu ve vrstvě Θ vztažená na objem vrstvy (objem vrstvy dělený průtokem vzduchu).
Na obr. 1 až 4 je ukázáno, jaký vliv na zrovnoměrnění výstupních koncentrací má doba zdržení. Pokusy znázorněné na obr. 1 až 4 byly provedeny pro průměrnou koncentraci par TEA ve vzduchu pro osmihodinový cyklus cca 20 g/m3. Páry TEA byly ve vstupujícím proudu vzduchu přítomny ve dvouhodinovém časovém bloku z osmihodinového cyklu. Z obrázků je zřejmý význam pojmu dostatečně dlouhá doba zdržení. Teprve při dostatečně dlouhé době zdržení proudícího vzduchu ve vrstvě aktivního uhlí (140 s, viz obr, 4) dochází k prakticky úplnému zrovnoměrnění koncentrace par TEA na výstupu z vrstvy.
U pokusu znázorněného na obr. 5 byla doba přítomnosti par TEA ve vstupujícím vzduchu dvakrát půl hodiny z osmihodinového cyklu. Z obrázku je zřejmé, že při dostatečně dlouhé době zdržení je vrstva aktivního uhlí schopna zrovnoměmit i extrémní kolísání vstupních koncentrací.
Na obr. 6 je znázorněna závislost minimální doby zdržení ve vrstvě sorbentu potřebné ke zrovnoměmění výstupních koncentrací složky na průměrné koncentraci složky v proudícím plynu získaná ze souboru měření s parami TEA jako složkou a aktivním uhlím jako sorbentem. Z obrázku je zřejmé, že tato závislost je výrazná.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Odplyn znečištěný parami triethylaminu je před vstupem do termické destrukce upravován průtokem přes vrstvu nasyceného aktivního uhlí. Průtok odplynů je cca. 360 m3 za hodinu. Koncentrace par triethylaminu v odplynů na vstupu do vrstvy je stanovena v rozmezí od 0,1 do 150 g/m3 s průměrnou hodnotou 16 g/m3 pro osmihodinový cyklus odpovídající pracovní směně. V dvouapůlhodinovém intervalu z osmihodinové směny je v odplynů obsaženo více než 95 % emisí par triethylaminu. Doba zdržení odplynů ve vrstvě aktivního uhlí je na základě experimentů zvolena 190 sekund, tomu odpovídá objem vrstvy aktivního uhlí 19 m3.
Vrstva aktivního uhlí je uložena v kontejneru na sítu, které je podepřeno nosným roštem. Rošt je osazen ve výšce přibližně 0,2 m nad dnem kontejneru. Kontejner je uzavřen víkem. Odplyn vstuCZ 302279 B6 puje do kontejneru hrdlem zaústěným pod nosným roštem a vystupuje hrdlem zaústěným nad vrstvou aktivního uhlí. Koncentrace par triethylaminu na výstupu z vrstvy aktivního uhlí kolísá v rozmezí 15 až 17 g/m\
Příklad 2
Odplyn z odsávání periodicky pracujících sušáren malotonážní chemické výroby obsahuje směs par organických rozpouštědel (uhlovodíků, chlorovaných uhlovodíků, esterů apod.). Koncentrace h) par vyjádřená v ppm organického uhlíku se mění v rozmezí 0 až 3600. Průtok odplynu činí asi
2200 it? za hodinu. Odplyn je upravován průtokem přes vrstvu nasyceného aktivního uhlí. Doba zdržení odplynu ve vrstvě aktivního uhlí vztažená na objem vrstvy je na základě experimentů zvolena na 13 sekund. Tomu odpovídající objem vrstvy aktivního uhlí je 8 m\ Vrstva aktivního uhlí je uložena v nádobě s vypouklým dnem a víkem na sítu podepřeném nosným roštěm. Odplyn vstupuje do nádoby hrdlem zaústěným pod nosným roštěm a vystupuje hrdlem zaústěným nad vrstvou aktivního uhlí. Koncentrace par organických rozpouštědel v odplynu vystupujícím z vrstvy je v rozmezí 750 až 770 ppm organického uhlíku.
2o Průmyslová využitelnost
Využití vynálezu lze očekávat především při zrovnoměmění koncentrace par organických látek, popř. jiných spalitelných znečišťujících složek v odplynu před vstupem do termické destrukce. Vynález je výhodné využít i v případech, kdy průměrná koncentrace znečišťující složky v odply25 nu sice vyhovuje emisním limitům, ale občas se v odplynu vyskytují špičkové nadlimitní koncentrace. Způsobem podle tohoto vynálezu lze zabezpečit trvalé dodržování emisních limitů. Kromě toho je možno vynález využít ke zrovnoměmění kolísající vlhkosti v proudícím vzduchu apod.

Claims (1)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob zrovnoměmění kolísající koncentrace složky nebo složek v proudícím plynu, zejména koncentrace organických škodlivin v odplynu z průmyslových výrob, vyznačený tím, že se proudící plyn nechá procházet vrstvou sorbentu vhodného pro fyzikální adsorpci složky nebo složek, která se nasytí touto složkou nebo složkami, přičemž doba zdržení proudícího plynu
    40 ve vrstvě sorbentu se experimentálně určí na modelovém zařízení tak, aby se působením současně probíhající fyzikální ad sorpce a desorpce složky nebo složek dosáhlo zrovnoměmění koncentrace složky nebo složek v proudícím plynu vystupujícím z vrstvy sorbentu,
CZ20050434A 2005-07-04 2005-07-04 Zpusob zrovnomernení kolísající koncentrace složky nebo složek v proudícím plynu CZ302279B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20050434A CZ302279B6 (cs) 2005-07-04 2005-07-04 Zpusob zrovnomernení kolísající koncentrace složky nebo složek v proudícím plynu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20050434A CZ302279B6 (cs) 2005-07-04 2005-07-04 Zpusob zrovnomernení kolísající koncentrace složky nebo složek v proudícím plynu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2005434A3 CZ2005434A3 (cs) 2007-02-07
CZ302279B6 true CZ302279B6 (cs) 2011-01-26

Family

ID=37719085

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20050434A CZ302279B6 (cs) 2005-07-04 2005-07-04 Zpusob zrovnomernení kolísající koncentrace složky nebo složek v proudícím plynu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ302279B6 (cs)

Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ1495U1 (cs) * 1993-12-23 1994-02-18 Jiří Ing. Malášek Posunovač kolejových vozíků
FR2862004A1 (fr) * 2003-11-10 2005-05-13 Air Liquide Procede et installation d'enrichissement d'un flux gazeux en l'un de ses constituants

Patent Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ1495U1 (cs) * 1993-12-23 1994-02-18 Jiří Ing. Malášek Posunovač kolejových vozíků
FR2862004A1 (fr) * 2003-11-10 2005-05-13 Air Liquide Procede et installation d'enrichissement d'un flux gazeux en l'un de ses constituants

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2005434A3 (cs) 2007-02-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Okumura et al. CO2 capture test for a moving-bed system utilizi g low-temperature steam
Majeed et al. Effect of water wash on mist and aerosol formation in absorption column
Cho et al. A pilot-scale TiO2 photocatalytic system for removing gas-phase elemental mercury at Hg-emitting facilities
WO2019134955A1 (fr) Systeme de traitement de l'air pour un batiment ou navire
CN104984638A (zh) 一种多效合一的废气净化系统
Kajolinna et al. Efficiency testing of three biogas siloxane removal systems in the presence of D5, D6, limonene and toluene
CN105435600A (zh) 一种污染气体的净化系统及净化方法
EP3881147A1 (en) Exhaust gas purification system and method and data processing system for monitoring at least one exhaust gas purification system
US20220176309A1 (en) Improvements relating to carbon dioxide capture
Sempere et al. Comparison between laboratory and pilot biotrickling filtration of air emissions from painting and wood finishing
RU2010136325A (ru) Способ и катализатор сгорания для очистки отходящего газа, содержащего диоксид углерода и способ получения природного газа
Baus et al. Investigation of CO2‐Sorption Characteristics of Readily Available Solid Materials for Indoor Direct Air Capturing
KR101180889B1 (ko) 다단 흡착 방식을 이용한 출구 농도 제어 흡착탑
CZ302279B6 (cs) Zpusob zrovnomernení kolísající koncentrace složky nebo složek v proudícím plynu
SE433148B (sv) Sett och anordning for bearbetning av radioaktivt fororenat losningsmedelsavfall
KR20170135244A (ko) 흡착탑의 흡착제 고효율 활용 시스템
JP2007301480A (ja) Vocガスの処理装置及び該装置を用いたvocガスの処理方法
FR3035337A1 (fr) Procede de purification d'un gaz comprenant du methane
NL2024499B1 (en) Gas treatment device, combination of the gas treatment and a non-gas-fired incinerator, and method for treating gas contaminated with at least one contaminant
Torretta et al. Effectiveness of a multi-stage biofilter approach at pilot scale to remove odor and VOCs
RU2663698C2 (ru) Способ и устройство для выполнения реакции фотокаталитического окисления и воздухоочиститель, содержащий это устройство
KR20210044940A (ko) 배출가스 포집유량을 조절하는 하수처리장 n2o 제거 시스템
CN109289403A (zh) 一种用于废气净化的活性炭吸附工艺
Ipek et al. Simultaneous SO 2 Removal by Wastewater with NH 3
Harihastuti et al. Separation of H2S and NH3 gases from tofu waste water-based biogas using activated carbon adsorption

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20170704