CZ301958B6 - Zpusob výroby bionafty z rostlinných oleju, zejména z repkového oleje - Google Patents

Zpusob výroby bionafty z rostlinných oleju, zejména z repkového oleje Download PDF

Info

Publication number
CZ301958B6
CZ301958B6 CZ20070267A CZ2007267A CZ301958B6 CZ 301958 B6 CZ301958 B6 CZ 301958B6 CZ 20070267 A CZ20070267 A CZ 20070267A CZ 2007267 A CZ2007267 A CZ 2007267A CZ 301958 B6 CZ301958 B6 CZ 301958B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
reaction mixture
water
final reaction
biodiesel
volume
Prior art date
Application number
CZ20070267A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2007267A3 (cs
Inventor
Skopal@František
Komers@Karel
Machek@Jaroslav
Hájek@Martin
Koropecký@Igor
Original Assignee
Univerzita Pardubice
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univerzita Pardubice filed Critical Univerzita Pardubice
Priority to CZ20070267A priority Critical patent/CZ301958B6/cs
Publication of CZ2007267A3 publication Critical patent/CZ2007267A3/cs
Publication of CZ301958B6 publication Critical patent/CZ301958B6/cs

Links

Landscapes

  • Fats And Perfumes (AREA)

Abstract

Popisuje se zpusob výroby bionafty z rostlinných oleju, zejména z repkového oleje, zahrnující kroky reesterifikace rostlinného oleje jednosytným nízkomolekulárním alkoholem v prítomnosti katalyzátoru, jímž je hydroxid alkalického kovu, následné odstranení katalyzátoru, odstranení nezreagovaného prebytku jednosytného nízkomolekulárního alkoholu a poté rozdelení vzniklé finální reakcní smesi na horní fázi bionafty a spodní surovou glycerolovou fázi, pricemž se do finální reakcní smesi pridá voda až do maximální propustnosti reakcní smesi pro viditelné svetlo a vzniklá smes se nechá samovolne rozdelit na horní fázi bionafty a spodní surovou glycerolovou fázi.

Description

Způsob výroby bionafty z rostlinných olejů, zejména z řepkového oleje
Oblast techniky
Vynález se týká zlepšení způsobu výroby bionafty z rostlinných olejů, zejména z řepkového oleje.
Dosavadní stav techniky
Zásaditě katalyzovaná reesterifíkace, alkoholýza, především methanolýza, rostlinných olejů se provádí zejména za účelem výroby tzv. bionafty, tj. směsi alkylesterů, především methylesteru, mastných kyselin příslušného oleje.
Různé postupy výroby bionafty jsou předmětem celé řady patentů, např. DE3 149 170, DE3 150988, DE3 122453, US2360844, US2383 632, US2383 633, FR2492402, CZ 278 110, CZ 278 914 a CZ 289 417. Obecně zahrnuje postup výroby bionafty následující kroky: reesterifikaci rostlinného oleje jednosytným nízkomolekulámím alkoholem v přítomnosti katalyzátoru, jímž je hydroxid alkalického kovu, odstranění katalyzátoru, odstranění nezreagovaného přebytku jednosytného nízkomolekulámího alkoholu, rozdělení vzniklé finální reakční/ směsi, FRS, na horní fázi bionafty, FAME, MERO, a spodní surovou glycerolovou fázi SGF. Dosud známé postupy výroby bionafty se od sebe liší reakční teplotou, druhem oleje, druhem alkoholu, druhem katalyzátoru, poměrem výchozích komponent, provedením metanolýzy či alkoholýzy, provedením separace bionafty od glycerinové fáze, čištěním bionafty od zbytku katalyzátorů, alkoholu, glycerolu a dalších látek a zpracováním glycerolové fáze.
Pro reesterifikaci rostlinného oleje jednosytným nízkomolekulámím alkoholem se jako suroviny používají hlavně olej řepkový, slunečnicový, sojový a palmový, v Evropě pak především řepkový, a upotřebené fritovací oleje a tuky, jednosytné nízkomolekulámí alkoholy, především methanol a ethanol, a jako katalyzátory hydroxidy alkalických kovů, zejména hydroxid draselný a hydroxid sodný.
Odstranění katalyzátoru je možno provést několika způsoby, například s pomocí přídavku kyseliny fosforečné, CZ 278 914, nebo vhánění oxidu uhličitého CZ 289 417.
Odstranění nezreagovaného přebytku jednosytného nízkomolekulámího alkoholu je také možno provést různými způsoby, například evakuací směsi či desorpcí plynem, nejčastěji vzduchem.
Rozdělení finální reakční směsi na horní kapalnou bionaftu a spodní kapalnou surovou glycerolovou fázi je možné provádět bud’ na odstředivce, což vyžaduje náročnější technické vybavení, neboje možno ponechat směs samovolně, gravitačně, rozdělit což ovšem trvá několik hodin, cca 1 až 5 hodin, takže se tento krok stává limitujícím faktorem trvání celého postupu. Postup podle patentu CZ278 914, využívající přídavku kyseliny fosforečné, vede k rozdělení finální reakční směsi velmi rychle a účinně, desítky minut a 100 % výtěžnost, ale číslo kyselosti vzniklé bionafty, způsobené přítomností volných mastných kyselin použitého řepkového oleje, překračuje příslušnou evropskou normu EN 14214.
Problém pomalosti samovolného dělení finální reakční směsi řeší předkládaný vynález pomocí přídavku vody do reakční směsi.
Patent US 5 399 731 využívá přídavek vody až při dočištění samotné bionaftové fáze, přičemž voda vymývá z bionaftové fáze polární látky.
-1 CZ 301958 B6
Podstata vynálezu
Předmětem vynálezu je způsob výroby bionafty z rostlinných olejů, zejména z řepkového oleje, 5 zahrnující kroky reesterifikace rostlinného oleje jednosytným nízkomolekulámím alkoholem v přítomnosti katalyzátoru, jímž je hydroxid alkalického kovu, následného odstranění katalyzátoru, odstranění nezreagovaného přebytku jednosytného nízkomolekulámího alkoholu, a poté rozdělení vzniklé finální reakční směsi na horní fázi bionafty a spodní surovou glycerolovou fázi, jehož podstata spočívá v tom, že do finální reakční směsi se přidá voda až do maximální propustit) nosti reakční směsi pro viditelné světlo a vzniklá směs se nechá samovolně rozdělit na horní fázi bionafty a spodní surovou glycerolovou fázi.
Význakem vynálezu je, že se voda přidá za teploty 25 až 35 °C. Dalším význakem vynálezu je, že se voda přidá za míchání. S výhodou se použije demineralizovaná voda.
Význakem vynálezu dále je, že maximální propustnost reakční směsi pro viditelné světlo je maximální propustnost reakční směsi pro světlo o vlnové délce 570 nm.
Přidáním vody až do maximální propustnosti reakční směsi pro viditelné světlo se emulze finální 20 reakční směsí vyčeří, ačkoliv i nadále obsahuje dvě kapalné fáze - bionaftovou a glycerolovou, které mají za těchto podmínek stejné indexy lomu. Takovýto přídavek vody způsobí rychlé a úplné samovolné gravitační, rozdělení emulze na horní bionaftovou a spodní surovou glycerolovou fázi v čase do 30 minut. Optimální množství vody lze zjistit dvěma způsoby:
Význakem prvního způsobu je, že před přidáním vody do finální reakční směsi se heterogenní vzorek finální reakční směsi o známém objemu Vvz titruje vodou v kyvetě spektrometru za míchání a sleduje se závislost intenzity prošlého světla o vlnové délce 570 nm na objemu přidané vody, odečte se objem vody v, při němž je propustnost reakční směsi pro viditelné světlo maximální, načež se objem vody Vopt pro přidání do finální reakční směsi vypočte podle vzorce
Vopt = v. OÍVvz, kde O je objem zbylé finální reakční směsi, a vypočtený objem vody se poté přidá do zbylé finální reakční směsi. Po každém přídavku je nutné vyčkat dostatečně dlouho, řádově minuty, na ustavení hodnoty propustnosti. Při dosažení maximální propustnosti se vzorek vyčeří. Není-li skutečný objem přidané vody V = Vopt ± 5 % obj., je separace pomalejší, 2 hodiny a více, a neúplná.
Význakem druhého způsobu je, že celá finální reakční směs se titruje vodou za míchání, přičemž propustnost reakční směsi pro světlo o vlnové délce 570 nm se měří kontinuálně a v okamžiku dosažení maximální propustnosti reakční směsi pro světlo o vlnové délce 570 nm se přidávání vody zastaví. Propustnost reakční směsi lze měřit kontinuálně buď v průtočné kyvetě spektromet40 ru mimo reaktor, do které je proud finální reakční směsi veden obtokem, nebo přímo ve finální reakční směsi pomocí zavedeného světlovodu z optických vláken připojeného na vnější spektrometr. Uspořádání měření propustnosti reakční směsi pomocí zavedeného světlovodu z optických vláken může vypadat například následovně: Světlovod je na vhodném místě uvnitř finální směsi ve vhodné délce, např. v délce 2 cm, přerušen, takže záření o vlnové délce 570 nm prochází vrst45 vou finální reakční směsi o uvedené tloušťce.
Ve výhodném provedení vynálezu se po 5 až 10 minutách po přidání vody do finální reakční směsi zastaví míchání a vzniklá směs se v průběhu 30 minut nechá samovolně rozdělit na horní fázi bionafty a spodní surovou glycerolovou fázi.
Vynález je dále objasněn na následujícím příkladu provedení, anižje jím jakkoliv omezen.
-2CZ 301958 B6
Příklady provedení vynálezu
Do skleněného vsádkového reaktoru o objemu 1000 ml, opatřeného míchadlem, bylo předloženo 500 ml surového filtrovaného řepkového oleje, s číslem kyselosti 1,12 mg KOH .g~ oleje. Za intenzivního míchání byl přidán najednou roztok katalyzátoru, a to 6,07 g hydroxidu draselného KOH o čistotě 90%, rozpuštěného ve 125 ml metanolu. Tato reakční směs byla míchána 10 minut intenzivně a bylo zjištěno, že během této doby dochází k nejzávažnějším reakcím. Dochází ke zreagování až 85 % hmotn. použitého řepkového oleje. Poté bylo mícháno ještě mírně kolem 120 minut pro dokončení reakce. Pak bylo do znovu intenzivně míchané reakční směsi po alkoholýze zahájeno vhánění plynného CO2, vzniklého sublimací pevného CO2. Oxid uhličitý CO2 byl ve směsi rozptylován pomocí soustavy trysek nebo skleněné frity. Současně s vháněním CO2 bylo zahájeno měření pH reakční směsi pomocí elektrochemického článku složeného ze skleněné a nasycené argentchloridové elektrody. Neutralizace trvala asi 10 minut, až klesla hodnota pH z původní hodnoty pH 11 na hodnotu pH 8,5. Tato hodnota se již dále neměnila, takže vhánění CO2 bylo zastaveno. Poté byl reaktor napojen na vodní vývěvu a reakční směs byla za intenzivního míchání 2 až 3 hodiny evakuována za tlaku asi 4000 Pa při pokojové teplotě, případně při mírně zvýšené teplotě kolem 30 °C. Těkající metanol byl jímán v kondenzátoru. Popsaným postupem byla připravena finální reakční směs o objemu 525 ml. z dobře rozmíchané finální reakční směsi byl odebrán vzorek o objemu 25 ml do skleněné kyvety s optickou drahou 2 cm. Za intenzivního míchání byl vzorek finální reakční směsi v kyvetě titrován z 1 ml byrety demineralizovanou vodou přídavky po 0,05 ml při teplotě asi 30 °C. Po každém přídavku byla měřena propustnost, transmitance, při 570 nm proti čisté bionaftě jako standardu. Maximální hodnota propustnosti byla dosažena při objemu vody v = 0,55 ml; při vyšším objemu její hodnota opět klesala. Optimální objem vody Vopt pro zbytek finální reakční směsi je dán vztahem Vopt - v . OfVvs - (0,55.500/25) ml = 11 ml, kde O je objem zbylé finální reakční směsi, tj. 500 ml, a Vvz je objem odebraného heterogenního vzorku, tj. 25 ml. Vypočtených 11 ml vody bylo za intenzivního míchání přidáno do 500 ml finální reakční směsi a výsledná směs byla ještě 5 až 10 minut mírně míchána. Poté bylo míchání zastaveno a směs se v průběhu 30 minut úplně rozdělila na Čirou homí bionaftovou, 440 ml, a čirou spodní glycerolovou fázi, 70 ml. Bionaftová fáze měla složení splňující evropskou normu ΕΝ 14214 pro FAME, glycerolová fáze obsahovala 55 hmotn. % glycerolu. Výtěžek: 95 hmotn. %, vztaženo na řepkový olej.
Uvedený příklad provedení neomezuje další možné varianty tohoto způsobu výroby bionafty 35 v rámci rozsahu patentových nároků tohoto vynálezu. Optimální objem vody je pro opakované reesterifíkace stejného oleje stejným alkoholem za stejných podmínek stejný, tj. není třeba jeho stanovení pro každou alkoholýzu opakovat.
Průmyslová využitelnost
Postup podle tohoto vynálezu vede k rychlé a dokonalé samovolné gravitační separaci bionafty od glycerolové fáze, podstatně rychlejší než je tomu např. při postupu dle patentu CZ 289 417. Přitom jsou získány dva využitelné produkty: kvalitní bionafta typu FAME splňující normu
EN 14214 a glycerolová fáze s vysokým obsahem glycerolu, a to s vysokým výtěžkem.

Claims (9)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    5 1. Způsob výroby bionafty z rostlinných olejů, zejména z řepkového oleje, zahrnující kroky reesterifikace rostlinného oleje jednosytným nízkomolekulámím alkoholem v přítomnosti katalyzátoru, jímž je hydroxid alkalického kovu, následného odstranění katalyzátoru, odstranění nezreagovaného přebytku jednosytného nízkomolekulámího alkoholu a poté rozdělení vzniklé finální reakční směsi na horní fázi bionafty a spodní surovou glycerolovou fázi, vyznačený tím, to že do finální reakční směsi se přidává voda až do maximální propustnosti reakční směsi pro viditelné světlo a vzniklá směs se nechá samovolně rozdělit na horní fázi bionafty a spodní surovou glycerolovou fázi.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačený tím, že se voda přidává za teploty 25 až 35 °C.
  3. 3. Způsob podle nároku 2, vyznačený tím, že se voda přidává za míchání.
  4. 4. Způsob podle kteréhokoliv z nároků laž3, vyznačený tím, že se použije demineralizovaná voda.
  5. 5. Způsob podle kteréhokoliv z nároků laž4, vyznačený tím, že maximální propustnost reakční směsí pro viditelné světlo je maximální propustnost reakční směsi pro světlo o vlnové délce 570 nm.
    25
  6. 6. Způsob podle nároku 5, vyznačený tím, že před přidáním vody do finální reakční směsi se heterogenní vzorek finální reakční směsi o známém objemu Vv: titruje vodou v kyvetě spektrometru za míchání a sleduje se závislost intenzity prošlého světla o vlnové délce 570 nm na objemu přidané vody, odečte se objem vody v, při němž je propustnost reakční směsi pro viditelné světlo maximální, načež se objem vody Vopt pro přidání do finální reakční směsi vypočte
    30 podle vzorce Vop, = v . O/Vv:, kde O je objem zbylé finální reakční směsi, a vypočtený objem vody se poté přidá do zbylé finální reakční směsi.
  7. 7. Způsob podle nároku 5, vyznačený tím, že finální reakční směs se titruje vodou za míchání, přičemž propustnost reakční směsi pro světlo o vlnové délce 570 nm se měří kontinuál35 ně a v okamžiku dosažení maximální propustnosti reakční směsi pro světlo o vlnové délce 570 nm se přidávání vody zastaví.
  8. 8. Způsob podle nároku 7, vyznačený tím, že propustnost se měří kontinuálně v průtočné kyvetě spektrometru mimo reaktor, do které je proud finální reakční směsi veden obtokem.
  9. 9. Způsob podle nároku 7, vyznačený tím, že propustnost se měří kontinuálně ve finální reakční směsi pomocí zavedeného světí o vodu z optických vláken připojeného na vnější spektrometr.
    45 10. Způsob podle kteréhokoliv z nároků 3až9, vyznačený tím, žepo5ažl0 minutách po přidání vody do finální reakční směsi se zastaví míchání a vzniklá směs se v průběhu 30 minut nechá samovolně rozdělit na horní fázi bionafty a spodní surovou glycerolovou fázi.
CZ20070267A 2007-04-16 2007-04-16 Zpusob výroby bionafty z rostlinných oleju, zejména z repkového oleje CZ301958B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20070267A CZ301958B6 (cs) 2007-04-16 2007-04-16 Zpusob výroby bionafty z rostlinných oleju, zejména z repkového oleje

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20070267A CZ301958B6 (cs) 2007-04-16 2007-04-16 Zpusob výroby bionafty z rostlinných oleju, zejména z repkového oleje

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2007267A3 CZ2007267A3 (cs) 2008-10-29
CZ301958B6 true CZ301958B6 (cs) 2010-08-11

Family

ID=39873753

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20070267A CZ301958B6 (cs) 2007-04-16 2007-04-16 Zpusob výroby bionafty z rostlinných oleju, zejména z repkového oleje

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ301958B6 (cs)

Citations (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5399731A (en) * 1990-06-29 1995-03-21 Vogel & Noot Industrieanlagenbau Gesellschaft M.B.H. Process for the production of fatty acid esters of lower alcohols
JP2004307608A (ja) * 2003-04-04 2004-11-04 Hitachi Zosen Corp 廃油脂からのディーゼル燃料油の製造方法
WO2005063954A1 (en) * 2003-12-30 2005-07-14 Council Of Scientific And Industrial Research Improved process for preparing fatty acid alkylesters using as biodiesel
WO2006081457A2 (en) * 2005-01-26 2006-08-03 Imperial Petroleum Recovery Corp. Microwave-enhanced process to maximize biodiesel production capacity
EP1867702A1 (en) * 2005-02-21 2007-12-19 Kagoshima University Method for purifying biodiesel fuel

Patent Citations (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5399731A (en) * 1990-06-29 1995-03-21 Vogel & Noot Industrieanlagenbau Gesellschaft M.B.H. Process for the production of fatty acid esters of lower alcohols
JP2004307608A (ja) * 2003-04-04 2004-11-04 Hitachi Zosen Corp 廃油脂からのディーゼル燃料油の製造方法
WO2005063954A1 (en) * 2003-12-30 2005-07-14 Council Of Scientific And Industrial Research Improved process for preparing fatty acid alkylesters using as biodiesel
WO2006081457A2 (en) * 2005-01-26 2006-08-03 Imperial Petroleum Recovery Corp. Microwave-enhanced process to maximize biodiesel production capacity
EP1867702A1 (en) * 2005-02-21 2007-12-19 Kagoshima University Method for purifying biodiesel fuel

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2007267A3 (cs) 2008-10-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2634819C (en) Process for the preparation of biodiesel
Zieba et al. Transesterification of triglycerides with methanol catalyzed by heterogeneous zinc hydroxy nitrate catalyst. Evaluation of variables affecting the activity and stability of catalyst.
RU2127251C1 (ru) Способ получения сложных эфиров жирных кислот
US8692008B2 (en) Use of methanesulfonic acid for preparing fatty acid esters
De Carvalho et al. Heterogeneous catalysis afford biodiesel of babassu, castor oil and blends
EP2316913B1 (en) A Method Of Converting Free Fatty Acid (FFA) From Oil To Methyl Ester
FR2953831A1 (fr) Procede de production d'esters alkyliques a partir d'huile vegetale ou animale et d'un monoalcool aliphatique avec purification a chaud en lit fixe.
JP2009513738A (ja) 精製された脂肪酸を調製する方法
CZ301958B6 (cs) Zpusob výroby bionafty z rostlinných oleju, zejména z repkového oleje
EP3864118B1 (en) Method of producing biodiesel
US20080287697A1 (en) Process for preparing fatty acid esters from pre-treated glyceride oils
US12031107B2 (en) Energy efficient biodiesel production from natural or industrial waste oil
PL216194B1 (pl) Sposób wytwarzania estrów alkilowych wyższych kwasów tłuszczowych
JP7528054B2 (ja) エイコサペンタエン酸アルキルエステル含有組成物の製造方法
Suwarno et al. The making processes of natural ester from palm oil through transesterification reaction for transformer application
RU2440405C1 (ru) Способ получения биотоплива
US8378133B2 (en) Method for producing fatty acid alkyl ester
CZ305086B6 (cs) Způsob výroby bionafty z rostlinných olejů, zejména z řepkového oleje
RU2471769C2 (ru) Способ переработки сивушного масла
RU2676485C1 (ru) Способ получения биодизтоплива в среде сверхкритического диметилкарбоната
EP3781657B1 (fr) Utilisation d'acide hypophosphoreux pour l'estérification des acides gras libres
WO2024132853A1 (en) Cost and energy efficient biodiesel production from natural or industrial waste oil with low co2 footprint
EP3322689B1 (fr) Procédé de production d'esters d'acides gras et de glycérol à basse température
FR2780399A1 (fr) Procede de fabrication d'esters d'alkyles par transesterification ou alcoolyse
UA108829U (uk) Спосіб отримання метилових ефірів з олії білої редьки

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20150416