CZ30147U1 - Polyvinylbutyralový recyklát k přípravě polymerních směsí a polymernísměs jej obsahující - Google Patents

Polyvinylbutyralový recyklát k přípravě polymerních směsí a polymernísměs jej obsahující Download PDF

Info

Publication number
CZ30147U1
CZ30147U1 CZ2016-32823U CZ201632823U CZ30147U1 CZ 30147 U1 CZ30147 U1 CZ 30147U1 CZ 201632823 U CZ201632823 U CZ 201632823U CZ 30147 U1 CZ30147 U1 CZ 30147U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
pvb
recyclate
pvc
polymeric
mixture
Prior art date
Application number
CZ2016-32823U
Other languages
English (en)
Inventor
Michael Tupý
Jaromír Novák
Dagmar Měřínská
Alice Tesaříková
Original Assignee
Fatra, A.S.
Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Fatra, A.S., Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně filed Critical Fatra, A.S.
Priority to CZ2016-32823U priority Critical patent/CZ30147U1/cs
Publication of CZ30147U1 publication Critical patent/CZ30147U1/cs

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02WCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO WASTEWATER TREATMENT OR WASTE MANAGEMENT
    • Y02W30/00Technologies for solid waste management
    • Y02W30/50Reuse, recycling or recovery technologies
    • Y02W30/62Plastics recycling; Rubber recycling

Landscapes

  • Separation, Recovery Or Treatment Of Waste Materials Containing Plastics (AREA)

Description

Oblast techniky
Technické řešení se týká polyvinylbutyralového recyklátu k přípravě polymemích směsí (polyblendů), zejména pak polymemích směsí s polyvinylchloridem pro podlahoviny a hydroizolační fólie. Dále se týká polymerní směs tento recyklát obsahující.
Dosavadní stav techniky
Polyvinylbutyral (PVB) je velmi specifický polymer ze skupiny polyvinylacetalů. Jeho využití je z velké většiny pouze ve výrobě bezpečnostních laminovaných skel, kde je PVB použito jako lepící mezivrstva laminátu. Celosvětově se pro účely výroby bezpečnostních skel spotřebuje PVB fólie v podílu 65 % PVB na automobilní aplikace a 35 % ve stavebnictví. Kromě výroby laminovaných skel si PVB našel využití mezi výrobci lepidel a barev na kovy, ale i výrobci fotovoltaických modulů.
Bezpečnostní skla se obecně vyrábí laminaci 2 skel, mezi nimiž je vložena zmiňovaná PVB fólie. Tato PVB fólie obsahuje změkčovadlo, které zajistí potřebnou houževnatost laminátu po rozbití. Při laminaci je spojení fólie se sklem založeno na vysoké soudržnosti střední vrstvy PVB fólie ajejí velké přilnavosti ke sklu. Toto spojení je tak dokonalé, že dojde-li k rozbití skla, ulpí střepy na fólii, čímž se sníží nebo úplně vyloučí riziko zranění osob v důsledku náhodného či úmyslného rozbití.
Současný stav výroby měkčeného PVB používaného pro výrobu laminovaných bezpečnostních skel činí cca 150 tisíc tun. To je dáno jeho právě jeho vysokým využitím v automobilním a stavebním průmyslu. Automobilové sklo jako laminát obsahuje až 1,5 kg tohoto polymeru, což při produkci vozidel cca 90 milionů ročně (údaj za rok 2014) odpovídá spotřebě 90 až 130 tis. tun PVB/rok. Mj., v roce 2000 byla produkce vozidel pouze 58 tis. tun, trend výroby množství vznikajícího odpadu se tak rapidně zvyšuje. Vezmeme-li že v automobilním průmyslu je spotřebováno jen 65 % PVB, celková roční produkce PVB je 130 až 180 tis. tun. Množství PVB, které je použito na výrobu autoskel a které je v těchto sklech uzavřeno, je 90 až 130 tis. tun. Jen malá část z tohoto množství se ale využije zpětně na výrobu barev a lepidel, velký podíl není nikterak recyklován, skládkuje se nebo se spaluje.
Snahy o zpracování PVB ve směsi s PVC či jinými polymery již byly v historii provedeny. Rámcová složení polymemích směsí PVB - PVC i PVB - jiné polymery jsou také předmětem celé řady patentových dokumentů. Např. Evropský patent EP 0726924 uvádí PVC směs s přídavkem 0,5 až 4 % hmotn. PVB a 65 až 90 % hmotn. anorganického plniva (vápence). Obdobné dávkování PVB - v rozmezí 0,2 až 4 % hmotn. v kombinaci s 30 až 40 % hmotn. změkčovadla ftalátového typu uvádí sovětský patent SU 973571.
Evropský patent EP 0471658 uvádí široká rozmezí dávkování složek - konkrétně 95 až 25 % hmotn. PVB a 5 až 75 % hmotn. PVC, PVA, PEVA, PVF, NBR, nebo i neměkčeného PVB.
Přihláška Evropského patentu EP 0950688 uvádí složení směsi PVC:PVB ve hmotnostním poměru 3:1 až 1:2 s přídavkem až 39 % hmotn. hydroxidu hořečnatého.
Evropský patent EP 1084188 se týká směsi PVB - PVC s obsahem 5 až 95 % hmotn. PVB a 5 až 95 % hmotn. a přídavkem vysokomolekulámího změkčovadla a plniva.
Směs podle PVC - PVB přihlášky Evropského patentu EP 1985662 obsahuje zase 5 až 15 % hmotn. a přídavek 2 až 12 % nanočástic uhličitanu vápenatého.
Žádné z výše uvedených řešení se ale přes to, že se jedná o vesměs starší, dnes již neplatné patentové dokumenty, nestalo východiskem pro komerčně úspěšnou výrobu podlahovin, popř. hydroizolačních fólií na bázi polymerní směsi PVC - recyklát PVB. Důvodem jsou s největší pravděpodobností především nedostatečně řešené kvalitativní parametry recyklátu PVB z mezivrstev bezpečnostních skel a s tím související problémy s homogenizací a kompatibilizací komponent, které se pak negativně projevují v užitných vlastnostech polymerní směsi i v parametrech případ1
CZ 30147 Ul ného výrobku. Jedním z nejzávažnějších problémů, proč nemohl být PVB využit, je zcela jistě zbytkový obsah skla, který v PVB zůstává po recyklaci autoskel. Pro další zpracování PVB je důležité tento polymer získat v čistotě s max. podílem cizorodých látek 1,0 % hmotn., tj. anorganických nečistot (zbytkové sklo, bláto, kovy) i organických nečistot (cizorodé plasty). V minulosti bylo obtížné získat PVB s odpovídající čistotou a navíc, i takový podíl znečištění znamenal pro PVB neekonomické či technologicky neřešitelné další přepracování.
Podstata technického řešení
K odstranění výše uvedených nedostatků přispívá polyvinylbutyralový recyklát k přípravě polymemích směsí polyblendů podle předloženého technického řešení, zejména pak polymemích směsí s polyvinylchloridem pro podlahoviny a hydroizolační fólie.
Podstata technického řešení spočívá v tom, že PVB recyklát je tvořen plochými částicemi, které mají velikost stran v rozmezí 2 až 30 mm, obsah nečistot, především skla, bláta, kovů, pryže či jiných polymerů, maximálně 1,5 % hmotnostního a jsou na povrchu opatřeny vrstvou separačního prostředku, jako je práškový suspenzní či emulzní polyvinylchlorid nebo mikromletý vápenec.
Polymemí směs polyblend typu předsměsi masterbatche nebo finální směsi pro podlahoviny či hydroizolační fólie pak může takový PVB recyklát obsahovat v dávkování až do 50 % hmotnostních.
Přínos technického řešení spočívá v tom, že dává možnost využití jinak nevyužitelného odpadního PVB získaného recyklací z autoskel. Tím se výrazně redukuje potřeba skládkování a s ní související negativní vlivy na životní prostředí. Využití PVB recyklátu podle předloženého technického řešení navíc přináší i zlepšení v materiálových vlastnostech polymemí směsi a řeší efektivní likvidaci odpadu, který je celosvětovou ekologickou i ekonomickou zátěží. Navíc, dle legislativy EU bude v r. 2024 zákaz skládkování znovu využitelných materiálů, čímž se tato otázka týká i opětovného využití PVB.
Příklad uskutečnění technického řešení
Polyvinylbutyralový recyklát v příkladném provedení je určen k přípravě polymemích předsměsi masterbatchů pro podlahoviny. Je tvořen plochými částicemi, které mají velikost stran 5x5 mm. Obsah nečistot - skla, bláta, kovů, pryže či jiných polymerů v recyklátu je maximálně 1 % hmotnostní. Částice recyklátu jsou na povrchu opatřeny vrstvou separačního prostředku, - práškového emulzního či suspenzníbo typu polyvinylchloridu.
Polymemí směs polyblend typu předsměsi masterbatche pro podlahoviny obsahuje výše specifikovaný polyvinylbutyralový recyklát v dávkování 25 % hmotnostních.
Při přípravě masterbatche se směs PVC granulátu nebo PVC aglomerátu dávkuje spolu s PVB recyklátem do extruderu, který je vybaven síty o velikosti ok maximálně 120 pm, čímž se vyfiltrují částice nečistot, které by při následné technologii válcování mohly poškodit válce víceválcového stroje. Teplota zpracování musí být v rozmezí 150 až 175 °C. Při nižší teplotě by nedošlo ke správnému blending efektu - polymery by nebyly dostatečně homogenizovány na makromolekulám! úrovni. Vyšší teplota by naopak způsobila termickou degradaci a rozklad PVB.
Extruzní zařízení musí obsahovat podtlakový odtah plynů (vývěvu). To především kvůli přítomné vodě v PVB, ale také pro odtah plynných složek - difiindujících změkčovadel z PVB i PVC systémů. Pro velkou citlivost PVB k termické degradaci není vhodné připravovat blend s koncentrací PVB vyšší jak 50 % hmotn. Vyšší koncentrace PVB však s sebou přináší nižší provozní náklady na přepracování polymemí směsi, větší obsah nečistot - především skla, které ucpává síta.
Granulace (peletizace) polymemí směsi PVB a PVC může být provedena jak za tepla (ihned za hubicí extruderu), tak za studená po ochlazení vytlačených strun. Granulace za tepla je výhodnější, je možno ji provést i přes houževnatý charakter polymemího blendu.
CZ 30147 Ul
PVB masterbatch (blend) ve formě regranulátu, jež byl připravený dle výše uvedeného postupu, je možné dále zpracovat technologií vytlačování, ale především válcování.
Před válcováním PVB blendu s čistou PVC směsí (z čistých surovin) je nutné všechny složky zamíchat v hnětači, aby došlo k plastikaci všech složek a také k želatinaci dalšího přídavku PVC směsi. Teplota v hnětači nesmí překročit 170 °C, jinak dochází k vysoké termické degradaci PVB a také k lepení blendu na stěny, ale především na hnětadla. Jejich teplota musí být redukována chlazením.
Komplexní homogenizace PVB blendu s novou PVC směsí je prováděna na kalandru při teplotách do 160 °C.
ío Finální udílení tvaru polotovaru či výrobku je provedeno kontinuálně čtyřválci, kde tavenina blendu dostává svou konečnou tloušťku i drsnost povrchu.
NÁROKY NA OCHRANU

Claims (2)

1. Polyvinylbutyralový recyklát k přípravě polymemích směsí polyblendů, zejména pak polymemích směsí spolyvinylchloridem pro podlahoviny a hydroizolační fólie, vyznačující
15 se tím, že je tvořen plochými částicemi, které mají velikost stran v rozmezí 2 až 30 mm, obsah nečistot, především skla, bláta, kovů, pryže či jiných polymerů, maximálně 1,5 % hmotn ajsou na povrchu opatřeny vrstvou separačního prostředku, jako je práškový suspenzní či emulzní polyvinylchlorid nebo mikromletý vápenec.
2. Polymemí směs polyblend přečištěný od anorganických i organických nečistot, typu před20 směsi masterbatche nebo finální PVC směsi pro podlahoviny či PVC směsi hydroizolační fólie, vyznačující se tím, že obsahuje v dávkování až do 50 % hmotn. polyvinylbutyralového recyklátu podle nároku 1.
CZ2016-32823U 2016-09-19 2016-09-19 Polyvinylbutyralový recyklát k přípravě polymerních směsí a polymernísměs jej obsahující CZ30147U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2016-32823U CZ30147U1 (cs) 2016-09-19 2016-09-19 Polyvinylbutyralový recyklát k přípravě polymerních směsí a polymernísměs jej obsahující

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2016-32823U CZ30147U1 (cs) 2016-09-19 2016-09-19 Polyvinylbutyralový recyklát k přípravě polymerních směsí a polymernísměs jej obsahující

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ30147U1 true CZ30147U1 (cs) 2016-12-13

Family

ID=57793992

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2016-32823U CZ30147U1 (cs) 2016-09-19 2016-09-19 Polyvinylbutyralový recyklát k přípravě polymerních směsí a polymernísměs jej obsahující

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ30147U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5416199B2 (ja) ポリビニルブチラールのリサイクル方法
KR100342803B1 (ko) 폴리비닐부티랄시이트의제조방법
US12071521B2 (en) Method, device and use for reprocessing substantially polyalkylene terephthalate
JP2008502745A (ja) 電気・電子機器廃棄物(weee)の混合流を再生利用する方法
EP2524015B1 (en) Process for recycling waste film and product made therefrom
CN102380918B (zh) 一种聚氟乙烯薄膜边角料回收技术
DK2414442T5 (en) Neutralization by means of filler
JP5804932B2 (ja) 塩化ビニル樹脂成形体の製造方法
CN116669923A (zh) 由多层聚(乙烯醇缩丁醛)片材回收聚(乙烯醇缩丁醛)的方法
US20230405906A1 (en) Upgrading recycled polyvinyl butyral
CZ30147U1 (cs) Polyvinylbutyralový recyklát k přípravě polymerních směsí a polymernísměs jej obsahující
EP4389808A1 (en) Method for recycling polyvinyl chloride products
CN114953249A (zh) 报废汽车破碎残余物的pvc塑料回收方法、改性pvc塑料及制备方法
EP3081358B1 (en) Methods to reprocess cross-linked foam
JP2016168699A (ja) 樹脂複合型石膏ボードの製造方法およびそれによって得られた樹脂複合型石膏ボード
KR100761944B1 (ko) 폐유리섬유를 보강한 복합플라스틱 재생재료 및 그제조방법
CN106220961A (zh) 由碳酸钙制成的薄膜及其制造方法
JP7536371B1 (ja) 廃合わせガラスの再生処理方法
JP2016190967A (ja) 樹脂組成物
WO2024006630A1 (en) Method of recycling poly(vinyl butyral) from multilayer poly(vinyl butyral) sheets
Tupý et al. Comparison of processing conditions for plasticized PVC and PVB
KR102538984B1 (ko) 폐재를 이용한 재생 섬유의 제조방법
EP3892674B1 (en) Rubber devulcanisation method
WO2024134371A1 (en) Method for manufacturing a polyvinyl chloride products
JP2002301456A (ja) プラスチック複合パネル

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20161213

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20200909

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20230814