CZ301290B6 - Zpusob výroby opticky aktivních halogenalkanu a alkoholu hydrolytickou dehalogenací katalyzovanou halogenalkandehalogenázami - Google Patents

Zpusob výroby opticky aktivních halogenalkanu a alkoholu hydrolytickou dehalogenací katalyzovanou halogenalkandehalogenázami Download PDF

Info

Publication number
CZ301290B6
CZ301290B6 CZ20041240A CZ20041240A CZ301290B6 CZ 301290 B6 CZ301290 B6 CZ 301290B6 CZ 20041240 A CZ20041240 A CZ 20041240A CZ 20041240 A CZ20041240 A CZ 20041240A CZ 301290 B6 CZ301290 B6 CZ 301290B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
enzyme
haloalkane
optically active
haloalkane dehalogenase
dehalogenase
Prior art date
Application number
CZ20041240A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ20041240A3 (cs
Inventor
Prokop@Zbynek
Damborský@Jirí
Nagata@Yuji
B. Janssen@Dick
Original Assignee
Masarykova Univerzita V Brne
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Masarykova Univerzita V Brne filed Critical Masarykova Univerzita V Brne
Priority to CZ20041240A priority Critical patent/CZ301290B6/cs
Priority to US11/793,635 priority patent/US20090155868A1/en
Priority to PCT/CZ2005/000099 priority patent/WO2006079295A2/en
Publication of CZ20041240A3 publication Critical patent/CZ20041240A3/cs
Priority to US11/844,463 priority patent/US7632666B2/en
Publication of CZ301290B6 publication Critical patent/CZ301290B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
    • C12PFERMENTATION OR ENZYME-USING PROCESSES TO SYNTHESISE A DESIRED CHEMICAL COMPOUND OR COMPOSITION OR TO SEPARATE OPTICAL ISOMERS FROM A RACEMIC MIXTURE
    • C12P7/00Preparation of oxygen-containing organic compounds
    • C12P7/02Preparation of oxygen-containing organic compounds containing a hydroxy group
    • C12P7/04Preparation of oxygen-containing organic compounds containing a hydroxy group acyclic
    • C12P7/18Preparation of oxygen-containing organic compounds containing a hydroxy group acyclic polyhydric
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
    • C12NMICROORGANISMS OR ENZYMES; COMPOSITIONS THEREOF; PROPAGATING, PRESERVING, OR MAINTAINING MICROORGANISMS; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING; CULTURE MEDIA
    • C12N9/00Enzymes; Proenzymes; Compositions thereof; Processes for preparing, activating, inhibiting, separating or purifying enzymes
    • C12N9/14Hydrolases (3)
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
    • C12PFERMENTATION OR ENZYME-USING PROCESSES TO SYNTHESISE A DESIRED CHEMICAL COMPOUND OR COMPOSITION OR TO SEPARATE OPTICAL ISOMERS FROM A RACEMIC MIXTURE
    • C12P41/00Processes using enzymes or microorganisms to separate optical isomers from a racemic mixture
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
    • C12PFERMENTATION OR ENZYME-USING PROCESSES TO SYNTHESISE A DESIRED CHEMICAL COMPOUND OR COMPOSITION OR TO SEPARATE OPTICAL ISOMERS FROM A RACEMIC MIXTURE
    • C12P5/00Preparation of hydrocarbons or halogenated hydrocarbons
    • C12P5/02Preparation of hydrocarbons or halogenated hydrocarbons acyclic
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
    • C12PFERMENTATION OR ENZYME-USING PROCESSES TO SYNTHESISE A DESIRED CHEMICAL COMPOUND OR COMPOSITION OR TO SEPARATE OPTICAL ISOMERS FROM A RACEMIC MIXTURE
    • C12P7/00Preparation of oxygen-containing organic compounds
    • C12P7/02Preparation of oxygen-containing organic compounds containing a hydroxy group

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Genetics & Genomics (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • Microbiology (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Biotechnology (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
  • Enzymes And Modification Thereof (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Micro-Organisms Or Cultivation Processes Thereof (AREA)

Abstract

Zpusob výroby opticky aktivních halogenalkanu a alkoholu, hydrolytickou dehalogenací racemických nebo prochirálních halogenalkanu hydrolytickou dehalogenací katalyzovanou halogenalkandehalogenázami (EC 3.8.1.5), kdy se alespon na jednu racemickou nebo prochirální chlorovanou, bromovanou nebo jodovanou slouceninu pusobí alespon jednou divokou nebo modifikovanou halogenalkandehalogenázou pri teplote +10 .degree.C až +70 .degree.C a pH = 4,0 až 12,0 ve vodném prostredí prípadne v jednofázovém vodném roztoku organického rozpouštedla nebo v dvojfázovém systému tvoreném organickou a vodnou fází.

Description

Způsob výroby opticky aktivních halogenalkanů a alkoholů hydrolytickou dehalogenací katalyzovanou halogenalkandehalogenázami
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu výroby opticky aktivních halogenalkanů, halogenalkoholů, alkoholu, halogenpolyalkoholů a polyalkoholů pomocí hydrolytické dehalogenace katalyzované enzymem halogenalkandehalogenázou (kódové číslo enzymu EC 3.8.1.5) izolovaným z mikroorganismů nebo pomocí modifikovaných halogenalkandehalogenáz se zlepšenou substrátovou specifitou, stereoselektivitou nebo regioselektivitou,
Stav techniky
Enzymy působí jako katalyzátory v biologických systémech, kde určují způsob chemických přeměn. Nej pozoruhodnější vlastností enzymů je jejich katalytická síla a specifičnost. Díky své schopnosti vytvářet specifické vazby se širokou škálou molekul vystupují jako velmi účinné katalyzátory velkého množství různých chemických reakcí. Enzymy katalyzují reakce tak, že destabi20 lizují substrát, nebo stabilizují přechodný stav a určují, která z několika možných chemických reakcí ve skutečnosti proběhne.
Výroba enantiomemě čistých sloučenin je rozšiřující se oblastí průmyslu čistých chemikálií. Při produkci léčiv, agrochemikálií, potravinových aditiv a jejich specifických meziproduktů jako samostatných enantiomeru, je požadována vysoká enantiomemí čistota, typicky s obsahem enantiomeru (e.e.) > 98 %. Enantiomemí převaha se získává z koncentrace dvou enantiomeru cR a cs podle rovnice 1.
e.e. = cR - cs cR + cs (1) (M «Λ
E =- (2)
Reakce katalyzované enzymy se staly populární alternativou ke klasické chemii, hlavně pro svou vysokou selektivitu a aktivitu za mírných reakčních podmínek a existuje již několik průmyslových výrobních procesů, které používají enzymy jako katalyzátory. Je jasné, že enantiomemí selektivita katalyzátoru je jedním z nejdůležitějších faktorů určujících úspěšnost takových procesů. Vyhodnocení této vlastnosti je usnadněno použitím enantiomemího poměru (E). Hodnoty E mohou být vyjádřeny jako poměr ^Κη rychlostních konstant katalyzátoru a konstant
Michaelise a Mentenové Km pro dva enantiomeiy (rovnice 2).
Chemická přeměna halogenovaných sloučenin je důležitá z ekologického a syntetického hlediska. Bylo popsáno šest hlavních způsobů enzymatické přeměny halogenovaných sloučenin: (i) oxidace, (ii) redukce, (iii) dehydrohalogenace, (iv) hydratace, (v) přenos metylu a (vi) hydro40 lytícká, na glutationu závislá, a intramolekuiámí substituce. Oxidačně-redukční enzymy jsou odpovědné za nahrazení halogenu atomem vodíku a za oxidační degradaci. Eliminace halogenvodíku vede k vytvoření alkenu, který je dále rozložen oxidací. Enzymem katalyzované vytvoření epoxidu z halogenalkoholů a hydrolytické nahrazení halogenidu hydroxylovou skupinou se uskutečňuje stereospecificky a je proto předmětem zájmu v oblasti syntézy [Falber, K. (2000)
Biotransformations in Organic Chemistry, Springler-Verlag, Heildeberg, 450].
Halogenalkandehalogenázy (EC 3.8.1,5) jsou enzymy schopné odstranit halogen z halogenované alifatické sloučeniny hydrolytickou substitucí a vytvoření příslušných alkoholů [Janssen, D. B. Pries, F., a Van der Ploeg, J. R. (1994) Awntal Review of Microbiology 48, 163-191]. Hydrolytícká dehalogenace pokračuje formální nukleofílní substitucí atomu halogenu za hydro5 xylový iont Mechanismus hydrolytické dehalogenace katalyzované enzymy halogenalkandehalogenázami (EC 3.8.1,5) je uveden na Obr. 1. Pro enzymatickou aktivitu halogenalkandehalogenáz není potřebný žádný kofaktor ani iont kovu. Reakce je iniciována navázáním substrátu do aktivního místa s halogenem v oblasti, kde se váže halogenid. Po navázání následuje nukleofílní napadení aminokyseliny Asp na uhlíkovém atomu, na kterém je navázán halogen, což vede ío k přerušení vazby uhlík-halogen a k vzniku meziproduktu alkyl-enzym. Meziprodukt je následně hydrolyzován aktivovanou vodou, kde aminokyselina His působí jako bazický katalyzátor a dojde k vytvoření komplexu enzym-produkt. Asp nebo Glu udržují His ve správné orientaci a stabilizují kladný náboj, který vznikne na imidazolovém kruhu His během reakce. Konečným krokem reakce je uvolnění produktu.
O.
Enz
Obr. 1 - Reakční mechanismus hydrolytické dehalogenace pomocí halogen-alkandehalogenázy (EC 3.8.1.5).
První halogenalkandehalogenáza byla izolována z Xanthobacter autotrophicus GJ10 v roce 1985 [Janssen, D. B., Scheper, A., Dijkhuizen, L., a Witholt, B. (1985) Applied and Environmentai Microbiology 49, 673-677; Keuning, S., Janssen, D. B. a Witholt, B. (1985) Journal of Bacteriology 163, 635-639]. Od té doby bylo izolováno velké množství halogenalkandehalogenáz z bakterií osidlujících znečištěné prostředí [Scholtz, R., Leisinger, T., Suter, F., aCook, A. M. (1987) Journal of Bacteriology 169, 5016-5021; Yokota, T., Omori, T., a Kodama, T.
(1987) Journal of Bacteriology 169, 4049-4054; Janssen, D. B., Gerritse, J., Brackman, J., Kalk,
C., Jager, D., a Witholt, B. (1988) European Journal of Biochemistry 171, 67-92; Sallis, P. J., Armfield, S, J., Bull. A. T., a Hardman, D. J. (1990) Journal of General Microbiology 136, 115120; Nagata, Y., Miyauchi, K., Damborsky, J., Manova, K., Ansorgova, A., a Takagi, M. (1997) Applied and Environmentai Microbiology 63,3707-3710; Poelarends, G. J., Wilkens, M., Larkin,
M. J., van Elsas, J. D., a Janssen, D. B. (1998) Applied and Environmentai Microbiology 64, 2931-2936]. V poslední době byla publikována data dokumentující hydrolytickou dehalogenační aktivitu některých druhů rodu Mycobacterium izolovaných z klinického materiálu [Jesenská, A., Sedlaček, I., a Damborsky, J. (2000) Applied and Environmentai Microbiology 66, 219-222] a následně byly halogenalkandehalogenázy izolovány i z patogenních bakterií [Jesenská, A.,
Bartoš, M., Czemekova, V,, Rychlík, I., Pavlík, I., a Damborsky, J. (2002) Applied and Environmentai Microbiology 68, 3724-3730].
Strukturálně patří halogenalkandehalogenázy do nadskupiny α/β-hydroláz [Ollts, D, L., Cheah, E., Cygler, M., Dijkstra, B., Frolow, F., Franken, S. M., Harel, M,, Remington, S. J.,
Silman, 1„ Schrag, J,, Sussman, J. L., Verschueren, K. H. G., a Goldman, A. (1992) Protein Engineering 5, 197-211; Nardini, M., a Dijkstra, B. W. (1999) Current Opinionin Structural Biology 9, 732-737]. Bez výjimky obsahují halogenalkandehalogenázy nukleofílní rameno [Damborsky, J. (1998) Pure and Applied Chemistry 70, 1375-1383; Damborsky, J., a Koca, J. (1999) Protein Engineering 12, 989-998], které je nejvíce konzervovanou strukturální charakteristikou ve skupině α/β-hydroláz. Další značně konzervovanou oblastí v halogenalkandehalogenázách je centrální β-list. Jeho vlákna obklopená na obou stranách ct-šroubovicemi vytvářejí hydrofóbní jádro hlavní domény, které je nositelem katalytické triády Asp-His-Asp/Glu. Druhá doména se skládá pouze z α-šroubovic, které leží jako čepička na vrcholu hlavní . i domény. Zbytky nacházející se na rozhraní těchto dvou domén vytvářejí aktivní místo. Zatímco existuje značná podobnost v katalytickém jádru různých halogenalkandehalogenáz, liší se u nich značně sekvence a struktura domény Čepičky. Předpokládá se, že čepička hraje významnou roli v určování substrátové specifity [Pries, F., Van den Wijngaard, A. J., Bos, R., Pentenga, M., aJanssen, D. B. (1994) Journal of Biological Chemistry 269, 17490-17494; Kmunicek, J., Luengo, S., Gago, F., Ortiz, A. R., Wade, R. C., a Damborsky, J. (2001) Biochemistry 40, 8905-8917].
Celá řada halogenalkandehalogenáz z různých bakterií byla biochemicky charakterizována, ío Statistické analýzy údajů aktivity ukázaly přítomnost tří skupin s různou specifitou v této rodině enzymů [Nagata, Y., Miyauchi, K., Damborsky, J., Manova, K., Ansorgova, A., a Takagi,
M.0997) Applied and Environmental Microbiology 63, 3707-3710; Damborsky, I, a Koca, J. (1999) Protein Engineering 12, 989-998; Damborsky, J., Nyandoroh, M. G., Nemec, M., Holoubek, 1., Bull, A. T., a Hardman, D. J. (1997) Biotechnology and Applied Biochemistry 26,
19-25], Byly izolovány tři halogenalkandehalogenázy reprezentující tyto tři různé třídy a na atomární úrovni byly strukturálně charakterizovány: halogenalkandehalogenáza DhlA zXanthobacter autotrophicus GJ10 [Keunings, S, Janssen, D. B., a Witholt, B. (1985) Journal of Bacteriology 163, 635-639; Franken, S. M., Rozeboom, H. J., Kalk, Κ. H., a Dijkstra, B. W. (1991) The EMBO Journal 10, 1297-1302], halogenalkandehalogenáza DhaA zRhodococcus rodochrous NCIMB 13064 [Kulakova, A. N., Larkin, M. J., a Kulakov, L. A. (1997) Microbiology 143, 109-115; Newman, J., Peat, T. S., Richard, R., Kan, L., Swanson, P. E., Affholter, J. A., Holmes, I. H., Schindler, J. F., Unkefer, C. J. a Terwilliger, T. C. (1999) Biochemistry 38, 16105-16114] a halogenalkandehalogenáza LinB ze Sphingomonas paucimobilis UT26 [Nagata, Y., Miyachui, K., Damborsky, J., Manova, K., Ansorgova, A., a Takagi, M. (1997) Applied and Enviromental Microbiology 63, 3707-3710; Marek, J., Vévodova, J., Kuta-Smatanova, L, Nagata, Y., Svensson, L. A., Newman, J., Takagi, M., a Damborsky, J. (2000) Biochemistry 39, 14082-14086]. Velikost, geometrie a fyzikálně chemické vlastnosti aktivních oblastí a přístupových tunelů a také přirozené a prostorové uspořádání katalytických aminokyselin, tj. katalytické triády, primárních a sekundárních amino30 kyselin stabilizujících halogen id [Bohac, M., Nagata, Y., Prokop, Z., Prokop, M., Monincova, M., Koca, J., Tsuda, M., a Damborsky, J. (2002) Biochemistry 41, 14272-14280], mohou být vztaženy k substrátové specifitě, která je různá pro enzymy zastupující rozdílné třídy [Damborsky, J., Rorije, E., Jesenská, A., Nagata, Y., Klopman, G., a Peijnenburg, W. J. G. M. (20QY) Environmetnal Toxikology and Chemistry 20,2681-2689].
Několik patentových přihlášek se zabývá dehalogenaěními metodami používajícími enzymy dehalogenázy. Například přihláška WO 98/36080 AI se zabývá dehalogenázami schopnými přeměnit halogenované alifatické sloučeniny na příbuzné alkoholy a DNA sekvencemi, které kódují polypeptidy enzymů, stejně jako DNA sekvencemi a způsoby přípravy enzymů umístěním expresního konstruktu do hostitelských buněk. Patentová přihláška WO 01/46476 AI se zabývá způsoby dehalogenace alkylhalogenů katalyzovaných modifikovanými hydrolázovými enzymy za vytvoření stereoselektivních nebo stereospecifických reakčních produktů, jako jsou alkoholy, polyalkoholy a epoxidy, a zahrnuje také způsob získávání modifikovaných nukleových kyselin, které kódují modifikované dehalogenázy nebo další hydrolázové enzymy. Patentová přihláška
WO 02/068583 A2 se vztahuje k halogenalkandehalogenázám a k polynukleotidům kódujícím halogenalkandehalogenázy. Navíc jsou zde uvedeny způsoby vytváření nových dehalogenáz a způsoby jejich použití.
Ačkoliv se uvedené patentové přihlášky zabývají enzymaticky katalyzovanou dehalogenací, nebyla zatím uvedena žádná zpráva o tom, že specifická rodina hydrolytických enzymů, halogenalkandehalogenáz (EC 3.8.1.5), vykazuje dostatečnou enantiomemí selektivitu nebo regionální selektivitu pro použití v průmyslové výrobě opticky aktivních alkoholů. V roce 2001 prozkoumal Pieters se spolupracovníky chirální rozpoznávání halogenalkandehalogenázami DhlA a DhaA [Pieters, R. J., Spelberg, J. H. L., Kellogg, R. M., a Janssen, D. B. (2001) Tetrahedron Letters 42,
469-471]. Stupeň chirálního rozpoznání byl nízký; byla dosažena maximální E-hodnota 9 po
-3CZ 301290 B6 určité strukturální optimalizaci substrátu. Začátkem roku 2004, dvacet let po objevu první halogenalkandehalogenázy, byl vývoj enantioselektivních halogenalkandehalogenáz pro použití v průmyslové biokatalýze vytýčen jako jeden z hlavních úkolů této oblasti výzkumu [Janssen, D. B. (2004) Current Opinion in Chemical Biology 8, 150-159].
Podstata vynálezu
Byla provedena hydrolytická dehalogenace široké skupiny racemických substrátů katalyzovaná io skupinou enzymů, halogenalkandehalogenáz DhlA, DhaA, LinB a DbiA (poslední jmenovaná je nově izolovaná halogenalkandehalogenáza z bakterie Bradyrhizobium japonicum USDA110).
Stupeň chirálního rozpoznání byl nízký v případě DhlA a DhaA, při reakci s vybranými substráty. Halogenalkandehalogenázy DhlA a DhaA vykazovaly maximální E-hodnoty 5,5 a 7. Tento výsledek byl ve shodě s prvními pokusy chirálního rozpoznání halogenalkandehalogenáza15 mi DhlA a DhaA, které bylo prováděno Pietersem a spolupracovníky [Pieters, R. I, Spelberg, J. H. L., Kellogg, R. M., a Janssen, D. B. (2001) Tetrahedron Letters 42, 469^171].
Význačná enantioselektivita byla překvapivě pozorována během hydrolytické dehalogenace chirálních halogenalkanů katalyzovaných halogenalkandehalogenázou DbjA, která vykazovala
E-hodnoty > 100. Vysoké chirální rozpoznání bylo pozorováno pro 2-brompentan, 2-bromheptan a halogenované estery propionových kyselin (Tabulka 1). Toto pozorování poprvé demonstrovalo, že určité proteiny z této rodiny halogenalkandehalogenáz (EC 3.8.1.5) vykazují dostatečnou enantioselektivitu pro syntézu opticky čistých sloučenin v průmyslovém měřítku.
Λ
CL -ÍU1ZVU Bt>
Tabulka 1 - Příklady chirálního rozpoznávání, hydrolytické dehalogenace vybraných racemických substrátů katalyzované halogenalkandehalogenázami DhlA, DhaA, LinB a DbjA
Název E-hodnoty
DhlA DhaA LinB DbjA
metyl 3-brom-2-nietylpropionát n.d. 5 2,5 20
etyt 3-brom-2-metylpropionát n.d. 4 1,3 25
metyl 2,4-díbrombutyrát 1,6 1 1,9 1,3
etyl 2,3-dichlorpropíonát n.d. n,d. 5,2 32
2-chlorbutan 1,3 n.d. 1,2 n.d.
2-brombutan 2,7 1.7 1,5 1,2
2-brompentan 5,5 7 16 108
2-bromheptan 2,4 2,9 2,8 28
1,2-dichlorpropan 2 n.d. n.d. n.d.
1,2-dibrompropan 3 1,3 1,3 2,6
1,2-dibrombutan 1,1 2 10 2,7
1,2-dichlorbutan n.d. n.d. n.d. n.d.
1,3-dibrombutan 2 1,3 4,6 1,4
1,3-dichlorbutan 2,8 1,6 2,6 1,0
1 -brom-3-chlor-2-metylpropan 1,8 1,7 1,8 1,4
1 ^-dibrom-S^-dimetyibutan n.d. n.d. 1,1 n.d.
3-chlor-2-metylpropionitril n.d. n.d. n.d. n.d.
trans 1,2-dibromcyklohexan n.d. n.d. 3,2 n.d.
epibromhydrin 1,4 1,2 U 1,9
epichlorhydrin n.d. n.d. n.d. n.d.
2-brom-1-fenylpropan n.d. 1,3 2,2 1,7
n.d.... neurčena (aktivita < 0,2 nM.sTmg·’ enzymu)
Významná enantioselektivita byla také pozorována během hydrolytické dehalogenace 1,3—dibrombutanu katalyzované halogenalkandehalogenázou LinB, která vykazovala E-hodnoty až 60 pro reakci v chirálním centru cílové molekuly. Tyto výsledky naznačují, že hydrolytické dehalogenace katalyzované enzymy halogenalkandehalogenázami (EC 3.8.1.5) má velký potenciál při produkci vysoce čistých opticky aktivních halogenalkanů, halogenalkoholů, alkoholů io nebo diolů.
Podle vynálezu jsou racemické nebo prochirální reaktanty, jako jsou halogenalkany, halogenalkoholy, halogenpolyalkoholy, přeměněny enantioselektivně pomocí hydrolytické dehalogenace katalyzované enzymem halogenalkandehalogenázou tak, aby poskytly opticky aktivní sloučeniny o vysoké čistotě, které mohou být použity jako léčiva, agrochemikálie, potravinářská aditiva, kosmetické prostředky nebo feroelektrické tekuté krystaly nebo jako meziprodukty. Obecně tato metoda zahrnuje hydrolytickou dehalogenaci jednoho nebo více reaktantů na jeden nebo více
-5CZ 301290 B6 produktů (např.: halogenalkany, halogenalkoholy, alkoholy, halogenpolyalkoholy, polyalkoholy) tak, že se reaktant nebo více reaktantů inkubuje s jedním nebo více divokými typy nebo modifikovanými halogenalkandehalogenázami, Hydrolytická dehalogenace reaktantů, katalyzovaná enzymem halogenalkandehalogenázou, se uskutečňuje ve vodném systému pufrů (např., fosfá5 tový pufr, Tris-síranový pufr, glycinový pufr, acetátový pufr, citrátový pufr) při hodnotě pH, která je blízko optimální hodnotě pro halogenalkandehalogenázu (pH = 7,0 - 8,5). Profil aktivity v závislosti na hodnotě pH je širší a umožňuje rozmezí pH od 4 do 12 při udržení dostatečné aktivity. Obměny pH a typu pufru mohou ovlivnit selektivitu reakce, jelikož konformace enzymu je závislá na stavu jeho ionizace. Enzymaticky katalyzovaná hydrolytická dehalogenace se může io uskutečňovat v rozmezí teplot od 10 až 70 °C sreakčním optimem při 40 °C. Koncentrace enzymu je nastavena s ohledem na požadovanou reakční rychlost. Koncentrace reaktantů závisí na jeho rozpustnosti v reakčním médiu. Způsob podle vynálezu je možné použít pro mnoho různých halogenuhlíkových a halogenuhlovodíkových reaktantů (např. molekuly, molekulární přívěsky nebo skupiny substituentu), které běžně obsahují od jednoho do 100 uhlíkových atomů.
Uhlíkové atomy nebo jedna i více podskupin uhlíkových atomů mohou zahrnovat strukturu s lineárním řetězcem, větvenou strukturu, kruhovou strukturu a podobně. Reaktant může být xenobiotická nebo v přírodě se vyskytující sloučenina, která také může být složkou směsi získané z různých operací chemické výroby nebo jiných procesů. Reakční cesty navíc mohou zahrnovat různé meziprodukty a reaktanty (např.: s alespoň jedním prochírálním nebo chirálním centrem), které mohou být enantioselektívnč nebo enantiospecificky přeměněny na produkty.
Hydrolytická dehalogenace reaktantů může být katalyzována enzymem, který je exprimován v přirozeném producentu nebo v heterologním hostitelském organismu, je přítomný v neživých nebo živých buňkách, v surovém nebo čištěném extraktu, imobilizovaný na materiálu nosiče, volný ve vodném roztoku, v jednofázovém organickém nebo vodném roztoku nebo vdvojfázovém systému tvořeném organickou a vodnou fází, za atmosférického tlaku nebo za zvýšeného tlaku. Mohou být použita organická rozpouštědla, aby bylo umožněno použití vysokých koncentrací reaktantů, aby se zvýšila produktivita reakce a podpořila enzymová stereoselektivíta reakce oproti spontánní hydrolýze. Přídavky organických rozpouštědel mísitelných s vodou, jako jsou metanol, terciální butanol, aceton, dioxan, acetonitril, dimetrformamid, dimetylsulfoxid, tetrahydrofuran, 3-metyl-3-pentanol a pyridin, mohou dosahovat až koncentrace 70 % celkového objemu v závislosti na stabilitě enzymu.
Reakční systémy sestávající ze dvou makroskopických fází, jmenovitě vodné fáze obsahující rozpuštěný enzym a druhé fáze, kterou jsou organická rozpouštědla, jako jsou etylacetát, dietyléter, metyl terc-butyléter, cyklohexanol, n-propylacetát, etylchloracetát, bis(2-chloretyl)éter, isopropylacetát, butylacetát, isobutylacetát, hexanol, isoamylacetát, n -amylacetát, toluen, oktanol, isoheptan, n-butyléter, cyklohexan, 2-metylpenten, n-hexan, metylcyklohexan a n-oktan, mohou být použity k dosažení prostorového oddělení enzymu od organické fáze.
Reakce probíhá ve vodné fázi, kde se enzym nachází ve vhodném prostředí a není v přímém styku s organickým rozpouštědlem, kde se nachází většina substrátu a/nebo produktu. Urychlení přenosu reaktantů a produktu mezi oběma fázemi, reaktantů k enzymu a produktu od enzymu může být dosaženo třepáním nebo mícháním. Velké množství vody může být nahrazeno organickým rozpouštědlem nemísitelným s vodou a enzym je potom suspendován v jednofázovém organickém rozpouštědle. Optimální katalytická aktivita enzymu v organickém rozpouštědle může být dosažena úpravou a udržováním obsahu vody. To lze běžně dosáhnout pomocí páru sůl/hydrát, např.: CaCl2 · H2O/2 H2O, Nal bezv./2 H2O, Na2HPO4 bezv./2 H2O, NaOAc bezv./3 H2O, NaBr bezv./2 H2O, Na4P2O7 bezv./7 H2O, Na2HPO · 2 H2O/7 H2O, Na2SO4 bezv./ΙΟ H2O, Na2HPO4 · 7 H2O/12 H2O, které se přidají k rozpouštědlu a fungují jako pufr obsahu vody.
Alternativně může být pomocí silikonové trubičky ponořené v reakčním médiu cirkulován přes reakční nádobku nasycený roztok soli např.: LiBr, LiCl, MgCl2, K2Co3, Mg(NO3)2, NaBr, NaCl, KC1, K2SO4, který je v rovnováze s dostatečným množstvím nerozpuštěné soli. Jakákoliv voda, která je produkována nebo spotřebována během reakce, je vyrovnána difúzí přes stěny trubičky a udržuje se tak rovnovážná aktivita vody nastavená roztokem soli.
Rozpustnost enzymu v lipofilních organických rozpouštědlech může být modifikována kovalentním připojením amfipatického polymeru polyetylenglykolu (PEG) k povrchu enzymu. Vazba polymemího řetězce k povrchu enzymu je dosažena reakci ε-amino skupin lysinových zbytků se „spojovníkem“, např. chloridem kyseliny kyanurové. Stabilizátory proteinů, jako jsou poly5 alkoholy, např. cukerné alkoholy nebo glycerol, inaktivní proteiny, jako je bovinní sérový albumin, nebo polymery, které mají určitou strukturní podobnost s vodou, např. polyetylenglykol, polyvinylalkohol, mohou být přidány do reakčního média, aby zvýšily stabilitu enzymu.
Fyzikální stav enzymu může být krystalický, lyofilizovaný nebo vysrážený. Enzymy mohou být imobilizovány adsorpcí na povrchu, např. anorganického nebo organického materiálu, jako je křemelina (Celit), aktivované dřevěné uhlí, oxid hliníku, celulóza, syntetické pryskyřice, iontové vazby, napr., kationtové iontoměničové pryskyřice, jako je karboxymetylcelulóza nebo Amberlit IRA nebo aniontové iontoměniče, jako je Ν,Ν-dimetyl-aminoetylcelulóza nebo Sephadex, nebo kovalentním připojením na povrch makroskopického organického nebo anorganického materiálu nosiče. Obecně zahrnuje kovalentní imobilizace dva kroky: (i) aktivaci nosiče pomocí reaktivní spojovací skupiny a (ii) připojení enzymu. Funkční skupiny enzymu, které jsou běžně zahrnuté do kovalentní vazby, jsou nukleofilní, např.: N-koncové a ε-amino skupiny lysinu nebo karboxy- sulfhydryl- hydroxyl- a fenolové skupiny. Anorganický nosič, např., porézní sklo, nebo organický nosič, např.: celulóza, dextran, škrob, chitin, agaróza a syntetické kopolymery, např.: VA-Epoxy Bíosynt, Eupergit, mohou být použity pro kovalentní imobilizaci. Molekuly enzymu mohou být imobilizovány vytvořením příčných vazeb (vazby mezi sebou) pomocí bifunkčního reaktantu, např. glutardialdehydu, dímetyladipimidátu, dimetylsuberimidátu, hexametylendiisokyanátu.
Enzym může být uzavřen do vymezené oblasti, kde zůstává katalyticky aktivní - uzavření do pevné matrice nebo do membránou ohraničených oblastí. Enzymy v neživých nebo živých buňkách mohou být uzavřeny do biologické matrice, např.: agarového gelu, alginátového gelu, κ-karagenanu. Tvorba gelu může být iniciována změnou teploty nebo změnou ionotropního prostředí systému. Agarový gel se získá vsypáním směsi buněk v teplém (40 °C) roztoku agaru do dobře míchaného, ledového (0 až 5 °C) vodného pufru. Kalciumalginát nebo x-karagenanové gely jsou připraveny vpravením roztoku alginátu sodného obsahujícího buňku do roztoku CaCl? nebo KC1, jednotlivě. Enzym může být uzavřen do anorganických stabilních matric, např. silikagelu. Proces přeměny hydrosolu na gel je iniciován hydrolýzou tetraalkoxysilanu typu Si(OR)4, kde R je alkylová skupina s krátkým řetězcem, např.: n-propyl, n-butyl, v přítomnosti enzymu. Hydrolýza a kondenzace monomerů/jednotek Si(OR)4 katalyzovaná slabou kyselinou nebo bází aktivuje tvorbu příčných vazeb a současnou tvorbu amorfního SiO2. Těsná síť, která má schopnost nést izolovaný enzym, může být získána polymerací syntetických monomerů, např. polyakrylamidu, v přítomnosti enzymu. V závislosti na způsobu imobilizace mohou být významně ovlivněny vlastnosti enzymu, jako jsou stabilita, selektivita, katalytická rychlost, vazebná afinita a teplota.
Enzym může být oddělen od zbytku reakčního média pomocí membrány. Malý Substrát a/nebo molekula produktu mohou volně difundovat přes membránu, ale velký enzym přes membránu neprojde. Směs vodného pufru, anorganického rozpouštědla a detergentu, např. triton, silfo45 sukcinát ň/s(2-ethylhexyl)sodíku, cetyltrimetylbromid amonný poskytují „reverzní/obrácené micely“ v uspořádání, kde organické rozpouštědlo tvoří objemnou fázi voda. Vodné prostředí uzavřené uvnitř těchto mikro-buněk obsahuje enzym. Enzym může být zadržován v reakční části pomocí syntetické membrány, založené například na bázi polyamidu nebo polyétersulfonu o definované velikosti pórů (1000 až 10 000 Daltonů). Lze použít syntetické membrány různých tvarů (např.: fólií, dutých vláken). V jednoduché formě může být roztok enzymu uzavřen v dialyzačním střevě, umístěné na pomalu se otáčející magnetické tyčce.
Substrátová specifita, stereoselektivita nebo regioselektivita hydrolytické dehalogenace katalyzované halogenalkandehalogenázou může být zdokonalena modifikací enzymu s použitím racionál55 ního designu, který je založen na strukturní analýze, např.: proteinové krystalografii, nukleární
-7CZ 301290 B6 magnetické rezonanci a spektroskopii cirkulámích dichroismů, a biochemické charakterizaci, např.: kinetice rovnovážného stavu, kinetice přechodného stavu, rozborech stability a termostability, spektroskopických rozborech, a podobně, a pomocí homologního modelování, molekulárního dokování, molekulární mechaniky, molekulární dynamiky, kvantové mechaniky a statistiky s mnoha proměnnými s mutageneze DNA, např.: kazetové mutageneze, místně cílené mutageneze, chemické mutageneze, „error-prone“ PCR, místně saturaění mutageneze, mutageneze souboru, opakovatelné mutageneze souboru, skenovací saturaění mutageneze, mutárové kmeny, atd. Postup zahrnuje změnu alespoň jednoho aminokyselinového zbytku v halogenalkandehalogenáze za jiný aminokyselinový zbytek (EC 3.8.1.5) nebo rekombinaci dvou nebo více to členů halogenalkandehalogenáz (EC 3.8.1.5), aby byla získána modifikovaná halogenalkandehalogenáza se zlepšenou substrátovou specifitou, stereoselektívitou nebo regioselektivitou. Modifikované nukleové kyseliny mohou být vpraveny do buňky, v níž mohou být exprimovány, aby poskytly modifikovanou helogenalkandehalogenázu.
Příklady
Příklad 1
Příprava opticky čistého 2-pentanolu stereoselektívní hydrolytickou dehalogenací 2-brompentanu katalyzovanou halogen lkandehalogenázou DbjA izolovanou z Bradyrhizobium japonicum U SD A100.
Pro nadprodukci divokého typu enzymu DbjA (Sekvence 1), byl klonován odpovídající gen v pYBJA2 vektoru a byl transkribován pomocí tac promotoru (Ptac) za kontroly lacť. V 250 ml Luria bujónu byla při teplotě 37 °C kultivována Escherichia coli BL21 obsahující PAQN plasmid. Indukce enzymové syntézy byla iniciována přidáním isopropyl-p-D-thiogalaktopyranosidu až na konečnou koncentraci 0,5 mM, kdy kultura dosáhla optické hustoty 0,6 při
600 nm. Po indukci byla kultura inkubována 4 h při teplotě 30 °C a pak byla sklizena. Buňky byly rozbity sonifikací s použitím Soniprep 150 (Sanyo, UK). Supematant byl použit po centrifugaci, která probíhala 1 hodinu při 100,000 x g. Halogenalkanehalogenáza byla čištěna na Ni-NTA Safarózové koloně HR 16/10 (Qiagen/Germany). DbjA s histidinovou kotvou byla navázána na pryskyřici umístěnou v pufru udržujícím rovnováhu, který obsahoval 20 mM draselnofosfátový pufr o pH 7,5; 0,5 M chlorid sodný a 10 mM imidazolu. Nevázané a slabě navázané proteiny byly vymyty pufrem obsahujícím 60 mM imidazolu. DbjA s histidinovou kotvou byl potom vymyt pufrem obsahujícím 160 mM imidazolu. Aktivní frakce byly spojeny a dialyzovány přes noc proti 50 mM draselnofosfátovému pufru. PH = 7,5. Enzym byl skladován při teplotě 4 °C v 50 mM draselnofosfátovém pufru, pH - 7,5; obsahujícím 10% glycerolu a 1 mM 2-merkaptoetanolu,
Sekvence 1. Sekvence aminokyselin halogenalkandehalogenázy DbjA izolované z bakterie Bradyrhizobium japonicum USD A 110.
MSKPIEIEIRRAPVLGSSMAYRETGAQDAPVVLFLHGNPTSSHIWRNILPLVSPVAHCiAPDLIG
FGQSGKPD1AYRFFDHVRYLDAFIEQRGVTSAYLVAQDWGTALAFHLAARRPDFVRGLAFME
FIRPMPTWQDFHHTEVAEEQDHAEAARAVFRKFRTPGEGEAMILEANAFVERVLPGGIVRKL
GDEEMAPYRTPFPTPESRRPVLAFPRELPIAGEPADVYEALQSAHAALAASSYPKLLFTGEPG
.. ALVSPEFAERFAASLTRCALIRLGAGLHYLQEDHADAIGRSVAGWIAGIEAVRPQLAA
Hydrolytická dehalogenace racemického 2-brompentanu byla katalyzována halogenalkandehalogenázou DbjA při pokojové teplotě (21 °C) v 20 ml pufru, který obsahoval 50 mM tris(hydroxymetyl)aminometanu (pH = 8,2; upravené přidáním H2SO4). Reakce byla iniciována
CZ BO přidáním čištěné halogenalkandehalogenázy DbjA až na konečnou koncentraci 1 μΜ enzymu. Metoda použití vysoký stupeň chirálního rozpoznávání 2-brompentanu halogenalkandehalogenázou DbjA (E-hodnota > 100). Reakce může být zastavena po úplné konverzi preferovaného enantiomeru (Obr. 2), kdy je dosažena 99% enantiomemí převaha s výtěžkem 48 % a opticky čistý 2-pentanol a opticky čistý 2-brompentan mohou být snadno separovány.
Čas (min)
Obr. 2 - Konverze 2-brompentanu s použitím halogenalkandehalogenázy DbjA z Bradyrhizobium japonicum USD 110. Koncentrace obou enantiomeru (černé a prázdné kroužky) 2brompentanu v čase,
Příklad 2
Produkce opticky aktivního l-brombutan-3-oIu, 3-brombutanoIu a 1,3-butandiolu stereoselek15 tivní hydrolytickou dehalogenací 1,3-dibrombutanu katalyzovanou halogenalkandehalogenázou
LinB ze Sphingomonas paucimobilis UT26.
Pro nadprodukci divokého typu enzymu LinB (sekvence 2) byl klonován odpovídající gen v pAQN vektoru a transkribován pomocí tac promotoru (Ptac) pod kontrolou lacF. Ve 250 ml
Luria bujónu byla při 37 °C kultivována Escherichia coli BL21 obsahující plazmid pAQN.
Isopropyl-p-D-thíogalaktopyranosid byl přidán až po dosažení koncentrace 0,5 mM, kdy kultura dosáhla optické hustoty 0,6 při 600 nm. Kultura byla inkubována 4 h při teplotě 30 °C a pak byla sklízena. Buňky byly rozbity sonifíkací s použitím Soniprep 150 (Sanyo, UK). Supematant byl použit po 1 hodině trvající centrifugaci při 100,000 x g. LinB s histidinovou kotvou byla čištěna na Ni-NTA Sefarózové koloně HR 16/10 (Qiagan/Germany). Enzym byl skladován při teplotě °C v 50 mM draselnofosfátovém pufru, pH 7,5; obsahujícím 10% glycerol a ImM 2-merkaptoetanol.
Sekvence 2. Sekvence aminokyselin halogenalkandehalogenázy LinB izolované z bakterie 30 Sphingomonas paucimobillis UT26.
MSLGAKPFGEKKFIEIKGRRMAY1DEGTGDP1LFQHGNPTSSYLWRNIMPHCAGLGRLIACDLI
GMGDSDKLDPSGPERYAYAEHRDYLDALWEALDLGDRWLWHDWGSALGFDWARRHRER
VQGIAYMEAIAMP1EWADFPEQDRDLFQAFRSQAGEELVLQDNVFVEQVLPGLILRPLSEAEM
AAYREPFLAAGEARRPTLSWPRQIPIAGTPADWA1ARDYAGWLSESP1PKLFINAEPGALTTG
RMRDFCRTWPNQTEITVAGAHFIQEDSPDEIGAAIAAFVRRLRPA
-9CZ 301290 B6
Konc. (mM)
e.e. 86%
20 40 60 80 100 120
Čas (min,
Obr. 3 - Konverze 1,3-dibrombutanu s použitím halogenalkandehalogenázy LinB z Sphingomonas paucimobilis. Koncentrace obou enantiomerů (plné a prázdné kroužky) 1,3— dibrombutanu (kolečka), l-brombutan-3-olu (trojúhelníčky) and 3-brombutanolu (čtverečky) v čase.
Hydrolytická dehalogenace racemického 1,3-dibrombutanu byla katalyzována enzymem LinB při teplotě 30 ŮC v 20 ml pufru obsahujícím 0,1 M glycin (pH 8,6). Reakce byla iniciována přidáním čištěné halogenalkandehalogenázy LiB až po konečnou koncentraci enzymu 0,5 pm. LinB io ukazuje nízkou regioselektivitu a vysokou enantioselektivitu v reakci s 1,3-fibrombutanem. Oba halogenidové substituenty 1,3-dibrobutanu byly hydro lyžovány, a jak I-brombutan-3-ol, tak 3brombutanol byly produkovány s vysokou optickou čistotou.
Každý enantiomer 1,3-dibrombutanu byl konvertován přednostně na různé halogenalkoholy. 15 Preferovaný enantiomer byl přeměněn hlavně na sekundární alkohol, zatímco druhý enantiomer byl přeměněn hlavně na primární alkohol. Po vyčerpání substrátu byly všechny vytvořené halogenalkoholy dále přeměněny na finální produkt 1,3-butandiol. Reakci lze zastavit, když jsou vytvořeny opticky čistý l-brombutan-3-ol, 3-brombutanol nebo 1,3-butandiol s velkým výtěžkem (diagram 2) a produkty lze snadno oddělit.
Příklad 3
Racionální design spécifity halogenalkandehalogenázy LinB s použitím íylogenetické analýzy a počítačového modelování.
Aminokyselina v pozicí 177 byla pomocí strukturní analýzy a srovnání primární sekvence LinB s proteinovou sekvencí dalších členů rodiny halogenalkandehalogenáz identifikována jako rozhodující činitel v substrátové specifitě halogenalkandehalogenázy LinB. LI77 je umístěna v ústí největšího přístupového tunelu vedoucího k aktivní oblasti enzymu a je namířena přímo do tunelu. Zároveň jde o nejvíce variabilní aminokyselinu reakční dutiny u proteinů podobných proteinům halogenalkandehalogenázy, který vykazuje 9 různých substitucí ve 14 proteinech.
Nasycená mutageneze v pozici 177 Link B byla provedena s použitím místně cílené mutageneze.
Plazmid pULBHó byl použit jako předloha. Pro nadprodukci LinB v E. coli byly v pAQN vektoru klonovány mutantní geny LinB označené His a geny byly přepsány pomocí tac promotoru (P/ííc) pod kontrolu lacP. V 1 I Luriova bujónu byla kultivována £. coli BL21 obsahující tyto plazmidy. Když kultura dosáhla optické hustoty 0,6 při 600 nm byla iniciována
1Λ _
CZ 3U129U B6 indukce enzymové exprese (při 30 °C) přidáním ízopropyl-p-D-thiogalaktopyranosidu až na konečnou koncentraci 1 mM. Buňky byly sklizeny a rozbily pomocí sonifíkace s použitím Soniprep 150 (Sanyo Gallenkamp PLC, Loughborough, UK). Supematant byl použit po centrifugaci pří 100.000 x g po dobu 1 hodiny. Surový extrakt byl dále čištěn na NÍ-NTA Sefaozové koloně HR 16/10 (Qiagen, Hilden, Germany). Pomocí His označené mutanty LinB byly navázány na pryskyřici v rovnováhu udržujícím 20 mM draselno-fosfátovém pufru (pH = 7,5) obsahuj ícím 0,5 M chloridu sodného a 10 mM imidazolu. Nevázané a slabě navázané proteiny byly vymyty pufrem obsahujícím 45 mM imidazolu. Enzym s histidinovou kotvou byl vymyt pufrem obsahujícím 160 mM imidazolu. Aktivní frakce byly spojeny a dialyzovány přes noc io proti 50 mM draselnofosfátového pufru (pH = 7,5). Enzym byl skladován v 50 mM draselnofosfátovém pufru (pH ~ 7,5) obsahujícím 10% glycerolu a 1 mM 2-merkaptoetanolu. Byly změřeny specifické aktivity LinB s dvanácti různými halogenovanými substráty (Tabulka 2) reprezentujícími různé chemické skupiny (mono-, di- a tri- halogenované; chlorované, hromované a jodované; a- a β-substituované, alifatické a cyklické, nasycené a nenasycené sloučeniny).
Všechny mutanty bez výjimky vykazovaly modifikované aktivity ve srovnání s divokým typem LinB. Substituce LI 77 za T úplně inaktivovala enzym pro substrát 1-chlorbutan, zatímco aktivita pro další substráty zůstala buď stejná (1,2-dibrometan, 1,3-dijodpropan a 3-chlor-2-metylpropen) nebo byla dokonce vyšší (1-chlorhexan, 1-brombutan, 1-jodbutan, a bromcyklohexan) než pro divoký typ enzymu. Obecně se aktivita LinB enzymu zvýší vpravením malé nepolární aminokyseliny do pozice 177. Tento zbytek částečně blokuje přístupový tunel a jeho velikost a polarita ovlivňuje vazbu molekul substrátu do aktivního místa. Obzvlášť slabá vazba je pozorována, když je do pozice 177 umístěn záporný náboj (Km pro L177D je 21,9 mM s 1-chlorbutanem a 14 mM s 1,2-dibrometanem). Aktivita a substrátová specifita halogenalkande25 halogenázy může být evidentně modulována změnou aminokyselin umístěných daleko od aktivního místa, pokud jsou součástí přístupového tunelu. Modifikace katalytických vlastností halogenalkandehalogenázy s použitím místně cílené mutageneze pomocí speciálního zaměření na takové vzdálené aminokyseliny (identifikované s použitím racionálního designu) poskytuje funkční enzym mnohem rychleji ve srovnání s mutagenezí aminokyselin aktivního místa.
- 11 CZ 301290 B6
Tabulka 2 Substrátová specificita divokého typu a mutantních halogenalkandehalogenáz
Γ Relativní aktivity (% divokého typu dt) fc r- T- S 80 112 97 O 1 3 r- υ b xr cO r-
> b- N v j 74 08 CM CQ τ— O v* o 4 2 $ CM b u CD M 03 r-
W ř 60 104 J 381 363 b 84 CQ CM v- (J i cm 156 65 ,
L177R 46 165 161 b 89 CM 5- u 1 o 1 b 1 r*. cQ CQ CO
IL177Q 54 165 co LO m- 373 t> CQ CM cn 10 b íj o 120 8
L177P b 1 b t u 1 υ i t> u i υ 1 ti r b i o b 1 o
L177M 144 162 227 187 o 1 126 CM O CM u b CD r- 104 100
!L177I u u 1 u i O 1 b 1 b 4 ti 1 □ 1 b b 1 b b
L177H i 56 75 M· a 208 ti 1 s o M- T- ti l 1 b 43 82
a c- i- T“ 104 44 347 259 b 1 h* r- s CM ti j b <0 CQ cQ CO 10 CM
25 j TJ 100 100 100 o o o 100 s ti b 100 100 v-
•v -J 8 89 60 co 10 o s T- b 1 b 139 § 03
L177T υ 143 553 1 107 co o ti b b 86 L 96
L177K 5 100 5— O CM CQ ti 1 97 CQ o b b L T- O T-
L177F I 229 I 215 243 126 u 1 70 O CQ r- ti b t b j 267 co σι
L177Q 94 i 125 380 Š 78 s T Ij b 1 33 398 L.... 200
L177C 37 179 CQ ’Τ (M σ t- CM o 3 CM CD ib 1 b 1 u I CO OJ <M 1157 I
L177A 142 s T“ 356 133 L υ 1 10 O 8 tl b 1 b I 115 :199
ΐ5 o o 00 1100 o o T- u i 100 i O o v- u 1 b i o o 100 o o
Proteiny 1-chlorbutan 1-chlorhexan c JS =) n E e _Q 1 1-jodbutan 1,2-dichloretan 1 š c ra CL 9 CL Ό O ? CQ ř· T” 1,2-dichlorpropan | c ra a. 2 o. ó X o *u w I tn oí c ra X ω -C 0 >, 2 o x: o bromcyklohexan 3-ch1or-2- metylpropen
8 specifické aktivity (v pmol.sTmg’1 enzymu) u divokého typu enzymu v první sadě mutantú jsou 0,0338 (1-chlorbutan), 0,0208 (1-chlorhexan) 0,0633 (1-brombutan), 0,0104 (1-jodbutan), 0,2200 (1,2-dibromethan), 0,0463 (1,3-dijodpropan), 0,0018 (chlorcyklohexan), 0,0201 (bromcyklohexan) and 0,1366 (3-chlor-2-metylpropen); b specifické aktivity (v pmol.s1.mg'1 enzymu) u divokého typu enzymu v druhé sadě mutantú jsou 0,0287 (1-chiorbutan), 0,0315 (1-chlorhexan), 0,0477 (1-brombutan), 0,0408 (1-jodbutan), 0,1894 c aktivita nedetekována

Claims (5)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob výroby opticky aktivních halogenalkanů a alkoholů hydro lytickou dehalogenací katalyzovanou halogenalkandehalogenázami, vyznačený tím, že se na alespoň jednu racemickou nebo prochirální chlorovanou, hromovanou nebo jodovanou sloučeninu nebo jejich směs působí alespoň jednou divokou a/nebo modifikovanou halogenalkandehalogenázou vybralo nou ze skupiny zahrnující halogenalkandehalogenázy LinB a DbjA nebo jejich směs při teplotě +10 °C až +70 °C a pH = 4,0 až 12,0 ve vodném prostředí nebo v prostředí organického rozpouštědla nebo v jednofázovém vodném roztoku organického rozpouštědla nebo v dvojfázovém systému tvořeném organickou a vodnou fází.
    15
  2. 2. Způsob výroby opticky aktivních sloučenin podle nároku 1, vyznačený tím, zeje prováděný v přítomnosti povrchově aktivních látek, zvyšujících rozpustnost substrátu v reakční směsi.
  3. 3. Způsob výroby opticky aktivních sloučenin podle nároku la 2, vyznačený tím, že
    20 enzym halogenalkandehalogenáza se použije v rozpustné formě nebo ve formě krystalické nebo ve formě lyofilizované nebo ve vysrážené formě.
  4. 4. Způsob výroby opticky aktivních sloučenin podle nároku 3, vyznačený tím, že enzym halogenalkandehalogenáza je imobilizován adsorpcí nebo iontovou vazbou nebo kova25 lentní vazbou na povrch nosiče.
  5. 5. Způsob výroby opticky aktivních sloučenin podle nároků la 2, vyznačený tím, že enzym halogenalkandehalogenáza je imobilizován vytvořením vzájemných příčných vazeb nebo uzavřením enzymu do pevné matrice nebo do prostoru odděleného membránou.
CZ20041240A 2004-12-27 2004-12-27 Zpusob výroby opticky aktivních halogenalkanu a alkoholu hydrolytickou dehalogenací katalyzovanou halogenalkandehalogenázami CZ301290B6 (cs)

Priority Applications (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20041240A CZ301290B6 (cs) 2004-12-27 2004-12-27 Zpusob výroby opticky aktivních halogenalkanu a alkoholu hydrolytickou dehalogenací katalyzovanou halogenalkandehalogenázami
US11/793,635 US20090155868A1 (en) 2004-12-27 2005-12-23 Method of Production of Optically Active Halohydrocarbons and Alcohols Using Hydrolytic Dehalogenation Catalysed by Haloalkanedehalogenases
PCT/CZ2005/000099 WO2006079295A2 (en) 2004-12-27 2005-12-23 Method of production of optically active halohydrocarbons and alcohols using hydrolytic dehalogenation catalysed by haloalkanedehalogenases
US11/844,463 US7632666B2 (en) 2004-12-27 2007-08-24 Method of production of optically active halohydrocarbons and alcohols using hydrolytic dehalogenation catalysed by haloalkane dehalogenases

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20041240A CZ301290B6 (cs) 2004-12-27 2004-12-27 Zpusob výroby opticky aktivních halogenalkanu a alkoholu hydrolytickou dehalogenací katalyzovanou halogenalkandehalogenázami

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20041240A3 CZ20041240A3 (cs) 2006-08-16
CZ301290B6 true CZ301290B6 (cs) 2009-12-30

Family

ID=36740866

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20041240A CZ301290B6 (cs) 2004-12-27 2004-12-27 Zpusob výroby opticky aktivních halogenalkanu a alkoholu hydrolytickou dehalogenací katalyzovanou halogenalkandehalogenázami

Country Status (3)

Country Link
US (1) US20090155868A1 (cs)
CZ (1) CZ301290B6 (cs)
WO (1) WO2006079295A2 (cs)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7632666B2 (en) * 2004-12-27 2009-12-15 Masarykova Univerzita V Brne Method of production of optically active halohydrocarbons and alcohols using hydrolytic dehalogenation catalysed by haloalkane dehalogenases

Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4943528A (en) * 1988-11-22 1990-07-24 Nitto Chemical Industry Co., Ltd. Process for the production of optically active (R)-(-)-3-halo-1,2-propanediol
JPH02219280A (ja) * 1989-02-20 1990-08-31 Fujitsu Ltd 半導体受光装置

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP3077478B2 (ja) * 1993-11-26 2000-08-14 ダイソー株式会社 微生物酵素による光学活性1,2−ジオール類およびハロゲノヒドリン類の製造法

Patent Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4943528A (en) * 1988-11-22 1990-07-24 Nitto Chemical Industry Co., Ltd. Process for the production of optically active (R)-(-)-3-halo-1,2-propanediol
JPH02219280A (ja) * 1989-02-20 1990-08-31 Fujitsu Ltd 半導体受光装置

Non-Patent Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Title
Curr. Op. in Chem. Biol. Evolving haloalkane dehalogenases, 1.4.2004, str. 156, pravy sloupec, uprostred *
Microbiological Reviews, 1994-12, vol 58, no 4, 641-685, EMB-1994377574, abstrakt *
Tetrahedron Letters, vol. 42, Issue 3, 15 Jan 2001, str. 469-471, The enantioselectivity of haloalkane dehalogenases *

Also Published As

Publication number Publication date
WO2006079295A2 (en) 2006-08-03
US20090155868A1 (en) 2009-06-18
CZ20041240A3 (cs) 2006-08-16
WO2006079295A3 (en) 2006-12-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Haque et al. Haloferax volcanii for biotechnology applications: challenges, current state and perspectives
Koudelakova et al. Haloalkane dehalogenases: biotechnological applications
Rodríguez‐Mata et al. Structure and Activity of NADPH‐Dependent Reductase Q1EQE0 from Streptomyces kanamyceticus, which Catalyses the R‐Selective Reduction of an Imine Substrate
Morellon-Sterling et al. Advantages of supports activated with divinyl sulfone in enzyme coimmobilization: Possibility of multipoint covalent immobilization of the most stable enzyme and immobilization via ion exchange of the least stable enzyme
CN104745556B (zh) 一种重组卤醇脱卤酶、突变体、工程菌及其应用
Ferrandi et al. Discovery and characterization of thermophilic limonene‐1, 2‐epoxide hydrolases from hot spring metagenomic libraries
JP4493333B2 (ja) 酵素改変方法および酸化還元酵素変異体
Haque et al. Haloferax volcanii as immobilised whole cell biocatalyst: new applications for halophilic systems
CN106119220B (zh) 一种催化活性和对映归一性提高的菜豆环氧化物水解酶突变体
CN112908417B (zh) 功能序列和结构模拟相结合的基因挖掘方法、nadh偏好型草铵膦脱氢酶突变体及应用
US10053716B2 (en) 4-amino cinnamic acid production method using enzyme
CN118374472A (zh) 新pet降解酶的挖掘及其应用
US7632666B2 (en) Method of production of optically active halohydrocarbons and alcohols using hydrolytic dehalogenation catalysed by haloalkane dehalogenases
Stalder et al. Biocatalytic Synthesis of L‐Pipecolic Acid by a Lysine Cyclodeaminase: Batch and Flow Reactors
CN109370998B (zh) 一种催化效率提高的ω-转氨酶突变体I215F
KR102152446B1 (ko) 광학선택적 에폭사이드 가수분해 활성을 갖는 스핑고르하브더스 속 미생물, 이로부터 유래된 에폭사이드 가수분해효소 및 광학순도 에폭사이드의 제조방법
CN114150024A (zh) 一种双功能酶生物催化剂及其制备方法和应用
CZ301290B6 (cs) Zpusob výroby opticky aktivních halogenalkanu a alkoholu hydrolytickou dehalogenací katalyzovanou halogenalkandehalogenázami
CN109486780B (zh) 一种催化效率提高的ω-转氨酶突变体
CN107937364A (zh) 一种对映选择性提高的菜豆环氧化物水解酶突变体
CN108004225B (zh) 一种成团泛菌来源的苯丙氨酸氨基变位酶的突变体
CN113846082B (zh) 一种卤醇脱卤酶突变体及其编码基因、重组载体、重组基因工程菌以及应用
Kokkonen et al. Structure-function relationships and engineering of haloalkane dehalogenases
CN110358804A (zh) R-3-氨基正丁醇的酶法生产工艺
CN110699345A (zh) 一种卤醇脱卤酶突变体及其应用

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20201227