CZ298694B6 - Upínací zarízení k polohove definovanému upnutí nástroje nebo obrobku - Google Patents

Upínací zarízení k polohove definovanému upnutí nástroje nebo obrobku Download PDF

Info

Publication number
CZ298694B6
CZ298694B6 CZ20022215A CZ20022215A CZ298694B6 CZ 298694 B6 CZ298694 B6 CZ 298694B6 CZ 20022215 A CZ20022215 A CZ 20022215A CZ 20022215 A CZ20022215 A CZ 20022215A CZ 298694 B6 CZ298694 B6 CZ 298694B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
clamping
clamping device
centering
workpiece
tool
Prior art date
Application number
CZ20022215A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ20022215A3 (cs
Inventor
Fries@Karl
Original Assignee
Erowa Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Erowa Ag filed Critical Erowa Ag
Priority to CZ20022215A priority Critical patent/CZ298694B6/cs
Publication of CZ20022215A3 publication Critical patent/CZ20022215A3/cs
Publication of CZ298694B6 publication Critical patent/CZ298694B6/cs

Links

Landscapes

  • Jigs For Machine Tools (AREA)

Abstract

Upínací zarízení vykazuje nosic (1) nástroje neboobrobku jakož i pevne usporádaný upínací prvek (2). Nosic (1) je opatren drážkami (13), které jsou urceny k soucinnosti se stredicími cepy (26) usporádanými na upínacím prvku (2) k jemnému vystredení a k urcení polohy ve smeru X a/nebo Y. Na upínacím prvku (2) je k tomu usporádán upínací svorník (21) nutný pro vzájemnou fixaci obou prvku (1, 2). K ochrane prvku (10A, 13, 14) podstatných pro jemné vystredení je upínací prvek (1) opatren operným prvkem (11), který pres zmínené jemne stredicí prvky (10A, 13, 14) precnívá.

Description

(57) Anotace:
Upínací zařízení vykazuje nosič (1) nástroje nebo obrobku jakož i pevně uspořádaný upínací prvek (2). Nosič (1) je opatřen drážkami (13), kteréjsou určeny k součinnosti se středícími čepy (26) uspořádanými na upínacím prvku (2) k jemnému vystředění a k určení polohy ve směru X a/nebo Y. Na upínacím prvku (2) je k tomu uspořádán upínací svorník (21) nutný pro vzájemnou fixaci obou prvků (1,2). K ochraně prvků (10A, 13, 14) podstatných pro jemné vystředění je upínací prvek (1) opatřen opěrným prvkem (11), který přes zmíněné jemně středicí prvky (10A, 13, 14) přečnívá.
li
Upínací zařízení k polohově definovanému upnutí nástroje nebo obrobku
Oblast techniky
Vynález se týká upínacího zařízení k polohově definovanému upnutí nástroje nebo obrobku, s pevným upínacím prvkem a na něm pevně upnutelným nosičem nástroje nebo obrobku jakožto rozebíratelným upínacím prvkem, přičemž k polohování je na jedné straně jeden z obou upínacích prvků opatřen drážkami, které jsou k určení polohy ve směru X a/nebo Y určeny k spolupůsobení se středícími čepy uspořádanými na druhém upínacím prvku.
Dosavadní stav techniky
ΖΕΡΟ 255 042 Bl je známo upínací zařízení nástroje nebo obrobku pro obráběcí stroj, které sestává ze sklíčidla a držáku, příslušejícího upínacímu nástroji nebo obrobku. Sklíčidlo vykazuje sloupky a lišty, vyčnívající z přední strany, přičemž lišty přečnívají přes sloupky a jsou opatřeny dosedacími plochami k vyrovnání nástroje nebo obrobku. Držák vykazuje rovinnou povrchovou plochu k dosednutí na sloupky, v níž jsou vytvořeny drážky k vyrovnání na lišty sklíčidla, při20 čemž jsou drážky opatřeny pružnými chlopněmi, vytvořenými k dosednutí na lišty. K upnutí držáku nástroje nebo obrobku slouží upínací svorník.
K umožnění zajištěného stavu držáku při jeho odložení mimo obráběcí stroj a k zamezení poškození upínacího svorníku musí být upínací svorník před odložením držáku nástroje odstraněn. Po odstranění upínacího svorníku může být držák odstaven na svoji rovinnou povrchovou plochu. Přitom však vzniká nebezpečí, že dojde k mechanickému poškození pružných chlopní a/nebo ke znečištění drážek. Toto nebezpečí rovněž vzniká při bočním odložení držáku, přičemž nehraje žádnou roli, je-li upínací svorník předem odstraněn či ne.
Je samozřejmé, že s takovýmto upínacím zařízením je třeba zacházet opatrně, neboť držáky a pružné chlopně důležité pro jemné vystředění jsou velmi exponované. Mimoto se toto upínací zařízení nehodí pro velké a těžké nástroje, neboť podle zkušeností nelze s velkými a těžkými zařízeními zacházet se stejnou starostlivostí jako s malými a lehkými upínacími zařízeními.
Podstata vynálezu
Úlohou vynálezu je zdokonalit upínací zařízení shora uvedeného druhu tak, aby toto bylo robustnější a nebylo tolik citlivé při manipulaci, při současném zachování vysoké přesnosti vzájemného vyrovnání obou prvků.
Tuto úlohu řeší v podstatě upínací zařízení k polohově definovanému upnutí nástroje nebo obrobku, s pevným upínacím prvkem a na něm pevně upnutelným nosičem nástroje nebo obrobku jakožto rozebíratelným upínacím prvkem, přičemž k polohování je na jedné straně jeden zobou upínacích prvků opatřen drážkami, které jsou kurčení polohy ve směru X a/nebo Y určeny k spolupůsobení se středícími čepy uspořádanými na druhém upínacím prvku, a přičemž na druhé straně vykazuje jeden z obou upínacích prvků vyčnívající dorazné plochy a druhý upínací prvek rovinné dosedací plochy, z nichž poslední jmenované dosednou po dosaženém upnutí na dorazné plochy a tím určí vzájemnou polohu obou upínacích prvků ve směru Z, přičemž je uspořádán nejméně jeden upínací svorník ke vzájemnému zablokování obou upínacích prvků, přičemž upínací svomík/upínací svorníky je/jsou uspořádány na pevném upínacím prvku, a přičemž nosič nástroje nebo obrobku vykazuje opěrný prvek opatřený koncovou opěrnou plochou, která přesahuje přes na tomto upínacím prvku uspořádané a pro jemné vystředění podstatné prvky.
- 1 CZ 298694 B6
Uspořádáním upínacího svorníku na pevném upínacím prvku je zajištěno, že nosič nástroje nebo obrobku neobsahuje žádné značně vyčnívající části, čímž je odstavení takovéhoto upínacího prvku ulehčeno. Uspořádání opěrného prvku na nosiči nástroje nebo obrobku, přičemž opěrný prvek přečnívá přes části upínacího prvku podstatné pro jemné vystředění a je opatřen koncovou opěrnou plochou, vede k vytvoření robustního upínacího prvku, s nímž lze manipulovat jednoduše a bez sklonu k nadměrné citlivosti, neboť příslušné středící prvky, které velmi citlivě reagují na znečištění a na mechanická působení, jsou chráněny a nebezpečí poškození je významně sníženo. Mimoto umožňuje opěrný prvek stabilní uložení upínacího prvku na podložce.
U výhodného provedení upínacího prvku je navrženo vytvořit vnitřní stranu opěrného prvku tak, že koresponduje s vnějším obrysem pevného upínacího prvku, přičemž opěrný prvek přesahuje přes prvky příslušného upínacího prvku, podstatné pro jemné vystředění, o víc než o hodnotu převýšení vyčnívajících dorazných ploch pevného upínacího prvku. Tímto opatřením je dosaženo toho, že v zablokovaném stavu obou prvků jsou části obou prvků podstatné pro jemné vystředění chráněny.
Tímto způsobem může být při obrábění obrobků, například při vrtání, frézování, soustružení nebo při elektroerozivním obrábění trvale sníženo nebezpečí znečištění nebo poškození částí obou prvků, podstatných pro jemné vystředění.
V dalším výhodném provedení vynálezu je navrženo opatřit opěrný prvek na vnitřní straně oblasti přesahující rovinné dosedací plochy těsnicím kroužkem, který při spojení obou prvků dosedá vně na pevný upínací prvek. Upínací zařízení vytvořené takovýmto způsobem není pak citlivé na prach ani vodu.
Další úloha podle vynálezu spočívá v tom, navrhnout zařízení, které by bylo vhodné zejména k polohově definovanému upnutí velkých a těžkých nástrojů a obrobků.
K řešení této úlohy je navrženo zařízení, které je opatřeno větším počtem upínacích zařízení podle vynálezu. Zařízení sestává z upínacího zařízení pro obrobek, na němž je uspořádán větší počet upínacích prvků, určených k součinnosti s korespondujícím počtem pevně uspořádaných upínacích prvků. Drážky a středící čepy upínacích zařízení určují společně definitivní polohu upínacího zařízení pro obrobek jak ve směru X a Y, tak také úhlovou polohu k ose Z.
S pomocí takovéhoto zařízení mohou být velmi rozměrné a těžké obrobky, s nimiž musí být často manipulováno pomocí jeřábu, rychle a bez námahy dopraveny na obráběcí místo a tam upnuty. Po obrobení může být upínací zařízení pro obrobek odstaveno na prakticky libovolné místo, například na podlahu, aniž by přitom musela být uplatněna zvláštní preventivní opatření, neboť upínací zařízení pro obrobek při odstavení spočívá na opěrných prvcích příslušných upínacích prvků a poškození a znečištění prvků k jemnému vystředění může tak být prakticky vyloučeno.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je dále blíže vysvětlen s pomocí příkladů provedení, znázorněných na výkresech, kde značí:
obr. 1 průřez prvním příkladem upínacího zařízení sestávajícího z pevného upínacího prvku a z nosiče nástroje nebo obrobku;
obr. 2 perspektivní pohled na pevný upínací prvek z obr. 1;
obr. 3 perspektivní pohled na první variantu nosiče nástroje nebo obrobku podle obr. 1; obr. 4 perspektivní pohled na druhou variantu nosiče nástroje nebo obrobku podle obr. 1; obr. 5 schematický bokorys alternativního provedení upínacího zařízení;
obr. 6 schematický bokorys dalšího alternativního provedení upínacího zařízení;
-2CZ 298694 B6 obr. 7 perspektivní pohled na další, alternativní provedení nosiče nástroje nebo obrobku;
obr. 8 perspektivní pohled na provedení pevného upínacího prvku, určeného k součinnosti s nosičem nástroje nebo obrobku podle obr. 7;
obr. 9 půdorys zařízení k polohově definovanému upnutí obrobků; a obr. 10 bokorys zařízení podle obr. 9.
Příklady provedení vynálezu ío Z důvodu zjednodušení je v následujícím pro nosič nástroje nebo obrobku používáno pouze označení „nosič“, přičemž pro pevně uspořádaný upínací prvek je používán pouze výraz „upínací prvek“.
Obr. 1 znázorňuje průřez prvním příkladem provedení upínacího zařízení sestávajícího z pevného upínacího prvku a nosiče, přičemž obr. 2 a obr. 3 znázorňují perspektivní pohled na upínací prvek 2 a nosič i, kdy nosič I je v částečném řezu. Jak je z obr. 1 zřejmé, tvoří nosič i spolu s upínacím prvkem 2 upínací zařízení. Za normální situace přísluší nosič i k upínacímu nástroji nebo obrobku, zatímco upínací prvek 2 je nepohyblivě upevněn, například na obráběcím stole obráběcího stroje.
Nosič i vykazuje základní těleso 10, obklopené opěrným prvkem U- Opěrný prvek JT přečnívá na spodní straně 10A přes základní těleso 10 a je opatřen koncovou opěrnou plochou 12. Na horní straně je opěrný prvek JT ukončen v jedné rovině s rovinným povrchem základního tělesa 10.
V základním tělese 10 je vytvořeno centrální vrtání 18, které je na spodní straně ohraničeno prstencovitou vložkou J_5. Tato prstencovitá vložka 15 vykazuje zkosenou středící plochu 15A. Vložka i5 je na základním tělese JO s výhodou upevněna výměnným způsobem, přičemž je fixována například prostřednictvím neznázoměných šroubů. Uvnitř centrálního vrtání J_8 je uspořá30 dáno zahloubení 16 k zaklesnutí upínacích kuliček upínacího prvku. V rovinné spodní straně 10A základního tělesa 10 jsou vytvořeny zářezy ve formě drážek J_3, které jsou známým způsobem určeny k součinnosti se středícími čepy uspořádanými na upínacím prvku 2. Podle způsobu provedení jsou uspořádány dvě vzájemně protilehlé nebo čtyři výstředně a úhlově vzájemně přesazené drážky 13. Za každou drážkou 13 je k tomu uspořádán zářez 14, jehož bližší význam bude ještě následně vysvětlen.
Ve spodní straně 10A základního tělesa 10 je vytvořeno kruhové vybrání 17, které navazuje na vnitřní stranu opěrného prvku JT. Drážky 13 spolu s rovinnou spodní stranou 10A základního tělesa 10 představují prvky nosiče i, podstatné pro jemné vystředění, zatímco pro hrubé vystře40 dění je uspořádána prstencovitá vložka 15. Prvky 10A, 13 podstatné pro jemné vystředění, jsou chráněny před poškozením prostřednictvím opěrného prvku 11 přečnívajícího směrem dolů.
Upínací prvek 2 obsahuje základní těleso 20, na němž je upevněn upínací svorník 21. Volná koncová plocha 21A upínacího svorníku 21 je vytvořena jako středící plocha tak, že je vytvořena zkosená až půlkruhová a probíhá nejméně nad třetinou průřezu upínacího svorníku 21. Z rovinné horní strany 20A základního tělesa 20 vyčnívají čtyři dorazné plochy 24 a dva středicí čepy 26, přičemž ze znázornění na výkrese jsou patrné pouze tři z těchto čtyř dorazných ploch 24. Ve středu dorazných ploch 24 ústí směrem ven otvoiy 25. Těmito otvory 25 může odcházet tlakový vzduch, kterým jsou při upínání čištěny vzájemně dosedající plochy.
Středicí čepy 26 mohou být upevněny v drážkách 23 základního tělesa 20 prostřednictvím šroubů a vykazují fazety 27, vytvořené jako dosedací plochy. Středicí čepy 26 spolu s doraznými plochami 24 představují podstatné prvky pro jemné vystředění upínacího prvku 2, zatímco pro hrubé vystředění jsou určeny volné koncové plochy 21A upínacího svorníku 21. Ke vzájemné fixaci
-3CZ 298694 B6 nosiče 1 a upínacího prvku 2 vykazuje upínací svorník 21 řadu upínacích kuliček 22, které při upnutí dosednou na stěnu korespondujícího zahloubení 16 nosiče i (obr. 3).
Obr. 1 znázorňuje průřez upínacím prvkem 2 a nosičem I během upínacího procesu. Spojení obou prvků 1, 2 je ulehčeno hrubým středícím prostředkem sestávajícím z prstencovité vložky 15 a zkosené koncové plochy 21A upínacího svorníku 21. Prstencovitá vložka 15 je s výhodou vytvořena z materiálu, který je měkčí než upínací svorník 21, čímž je zamezeno poškození svorníku při středění. Jakožto materiály pro prstencovitou vložku 15 přicházejí v úvahu například mosaze a bronzy, ale také vhodné umělé hmoty.
Po hrubém vystředění následuje jemné vystředění tím, že jsou středící čepy 26 známým způsobem vyrovnány na drážkách 13. Pokud středicí čepy 26 s drážkami 13 lícují, zabírají středící cepy 26 do drážek 13 v podstatě bez silového působení. Tím je vzájemné polohování obou prvků i a 2 ve směru X a Y, jakož i úhlově, ukončeno.
Nyní probíhá vzájemné utažení obou prvků i a 2 tím, že upínací kuličky 22 dosednou na stěnu zahloubení 16 nosiče i. Uvnitř upínacího svorníku 21 je uspořádán posuvný píst 30, kteiý tlačí upínací kuličky 22 směrem ven, neboť je ve směru volných koncových ploch upínacího svorníku 21 pružně zatížen. Tento píst 30 může být pneumaticky přesunut proti pružnému předpětí smě20 rem dolů, takže se upínací kuličky 22 odlehčí a oba prvky 1, 2 mohou být opět odděleny.
Ve zde znázorněném klidovém stavu setrvává píst 30 v horní poloze a tlačí upínací kuličky 22 do zahloubení 16, čímž jsou oba prvky 1, 2 vzájemně zaklíněny. K posunutí pístu 30, a tím i k uvolnění upínacích kuliček 22, je do tlakové komory 31 vháněn přetlakový vzduch. Rovněž je možné vytvořit upínací prvek 2 tak, že píst 30 může být pneumaticky protisměrně přesunován. Mohlo by to být provedeno buď přídavně k pružnému předpětí, nebo namísto něj. Rovněž tímto způsobem je možné oba prvky pneumaticky upnout a zablokovat.
Aby se nosič I dostal do požadované polohy ve směru Z vzhledem k upínacímu prvku 2, je tento nosič 1 během vlastního upínacího procesu tak dlouho posunován ve směru Z proti pružné síle pružného prvku, tvořeného zářezem 14 drážky 13, až tento nosič 1 dosedne svojí rovinnou spodní stranou 10A na doraznou plochu 24 upínacího prvku 2 (obr. 2 a obr. 3).
Tím, že opěrný prvek 11 přečnívá přes prvky 10A, 13, 14 nosiče 1 (obr. 1) podstatné pro jemné vystředění o více než je hodnota převýšení dorazných ploch 24, je horní strana upínacího prvku 2 opěrným prvkem 11 sevřena. Prostřednictvím těsnicího kroužku 32, umístěného na vnitřní straně opěrného prvku J_1, jsou všechny části 10A, 13, 14, 21, 22, 24, 26 obou prvků, podstatné pro bezvadnou středicí a upínací funkci, spolehlivě chráněny před vnikajícími nečistotami.
Namísto uspořádání těsnicího kroužku 32, znázorněného na obr. 1, může být opěrný prvek 11 opatřen na vnitřní straně zkosenou koncovou plochou, v níž je pod určitým úhlem k dosedacím plochám vytvořena drážka, v níž se nachází těsnicí kroužek. S výhodou je pevný upínací prvek v oblasti korespondující s těsnicím kroužkem opatřen průběžným okrajem, na který může těsnicí kroužek dosednout. Tímto vytvořením mohou být síly, působící prostřednictvím těsnicího krouž45 ku 32 na nosič i, zachovány malé, takže nedojde k ovlivnění středícího procesu.
Obr. 4 znázorňuje perspektivní pohled na druhou variantu provedení nosiče 1B v částečném řezu. Namísto zářezu 14 uspořádaného za drážkou 13 jsou u tohoto nosiče 1B uspořádány za drážkou 13B dvě pružné chlopně 34, které jsou tvořeny zářezy 35, probíhajícími rovnoběžně s rovinnou spodní stranou nosiče 1B. Takto vytvořenými chlopněmi 34 je dosaženo stejného efektu jako zářezem 14 tak, že po jemném vystředění je proti pružné síle chlopní 34 dosaženo dosednutí dosedacích ploch upínacího prvku na dosedací plochy nosiče.
Na obr. 5 je znázorněn schematický bokorys dalšího, alternativního provedení nosiče 1C, který je opatřen pružnou podložkou 37. Upínací prvek 2C přitom odpovídá upínacímu prvku, tak jak byl
-4CZ 298694 B6 již výše popsán. Pružná podložka 37 je uspořádána na spodní straně nosiče 1C a nahrazuje zářez 14 drážky 13 podle obr. 1, neboť v předkládaném případě přejímá funkci pružení. V oblasti drážek 13C je pružná podložka vytvořena zesílená.
Aby bylo umožněno vychýlení pružné podložky 37 v oblasti drážek 13C, je základní těleso nosiče 1C v oblasti drážek 13C opatřeno vybráním 39, které je hlubší než převýšení pružné podložky 37 vzniklé zesílením. Takto zůstává mezi pružnou podložkou 37 a vybráním 39 štěrbina 38, která umožňuje určité prohnutí pružné podložky 37. Namísto drážek mohou být rovněž uspořádány v pružné podložce průchozí otvory.
Obr. 6 znázorňuje schematický bokorys alternativního provedení upínacího prvku 2D. Namísto drážek, kteréjsou opatřeny zářezy nebojsou uspořádány v pružné podložce, jsou v tomto případě pružně uspořádány středicí čepy 40. Za tím účelem je za středícím čepem 40 uspořádáno vybrání 41_. Namísto vybrání 41 by mohly být přirozeně středicí čepy 40 také pružně podepřeny, napří15 klad tak, že by byly uspořádány na pružné podložce. Při pružném uspořádání středících čepů 40 by mohly být korespondující drážky vytvořeny pevné nebo by mohly být zapuštěny do pevné oblasti nosiče ID.
Obr. 7 a obr. 8 znázorňují perspektivní pohled na další alternativní provedení upínacího zařízení, které se rovněž skládá z nosiče 44 pro obrobek a z pevně uspořádaného upínacího prvku 45. Toto upínací zařízení se hodí zejména pro velké a těžké obrobky. K vyvinutí vysoké a rovnoměrně působící upínací síly je pevný upínací prvek 45 opatřen čtyřmi upínacími svorníky 46, obklopenými doraznou plochou 51. Tyto dorazné plochy 51 jsou oproti povrchu upínacího prvku 45 o několik milimetrů vyšší. Mezi dvěma upínacími svorníky 46 je uspořádán středicí čep 47. Každý ze čtyř středících čepů 47 je uložen ve vybrání vytvořeném v rovinném povrchu upínacího prvku 45.
Nosič 44 vykazuje čtyři kruhovitě vytvořené dosedací plochy 52, v jejichž středu je uspořádán otvor 53 korespondující s upínacím svorníkem 46. Drážky 49 nutné pro jemné vystředění jsou vytvořeny v pružných prvcích 48, které jsou vsazeny ve vybráních 50 v nosiči 44. Takto vytvořené pružné prvky 48 jsou schopny zachycovat velké střižné síly.
Znázorněným uspořádáním prvků k jemnému vystředění upínacího, a to pružných prvků 48 s drážkami 49 a středícími čepy 47, je dána definitivní poloha nosiče 44 jak ve směru X a Y, tak i úhlová poloha vzhledem k dané ose Z.
Z důvodu objasnění jsou na nosiči 44 znázorněny tři varianty opěrných prvků. První varianta spočívá ve vnější okružní liště 54, která koresponduje s vnějším obrysem upínacího prvku 45. Výška opěrného prvku 54 je přitom zvolena tak, aby prvky 48, 49 52, podstatné pro jemné vystředění, vyčnívaly o víc než o hodnotu převýšení vyčnívajících dorazných ploch 51 upínacího prvku 45.
Druhá varianta spočívá v uspořádání lišty 56 na spodní straně nosiče 44. V tomto případě musí být výška lišty 56 zvolena tak, aby prvky 48, 49, 52, podstatné pro jemné vystředění, vyčnívaly o méně než o hodnotu převýšení vyčnívajících dorazných ploch 51 upínacího prvku 45. Tím je zaručeno, že dosedací plochy 52 stanoveným způsobem dosednou na dorazné plochy 51.
Na posledním místě mohou být jakožto opěrné prvky uspořádány také sloupky 55, které se nacházejí v rozích. Také v tomto případě musí být výška sloupků 55 zvolena tak, aby prvky 48,
49, 52, podstatné pro jemné vystředění, vyčnívaly o méně než o hodnotu převýšení vyčnívajících dorazných ploch 51 upínacího prvku 45.
Namísto znázorněných čtyř upínacích svorníků 46 může být přirozeně uspořádán také větší počet těchto upínacích svorníků, například šest. Rovněž tak je možné v souladu s požadavky příslušně zvýšit počet středících čepů 47 spolu s odpovídajícím počtem drážek 49.
- 5 CZ 298694 B6
Obr. 9 znázorňuje schematicky půdorys zařízení k polohově definovanému upnutí obrobků a obr. 10 znázorňuje schematicky bokorys tohoto zařízení. Zařízení vykazuje čtyři upínací zařízení 3 a upínací zařízení 4 pro obrobek. Upínací zařízení 4 pro obrobek sestává z kruhové desky 5, na jejíž spodní straně jsou upevněny čtyři nosiče i, které jsou uspořádány symetricky ke střední ose 6 desky 5. Na desce 5 je upevněn (neznázoměný) opracovávaný obrobek, přičemž namísto desky 5 může být uspořádáno libovolné jiné upínací zařízení pro obrobek, například upínací rám.
Čtyři upínací prvky 2 upínacích zařízení 3 jsou uspořádány pevně, například na obráběcím stole ío obráběcího stroje. Každé ze čtyř upínacích zařízení 3 je opatřeno dvěma středícími čepy a dvěma korespondujícími drážkami, a tyto středící prvky určují společně definitivní polohu upínacího zařízení 4 pro obrobek jak ve směru X a Y tak také úhlově vzhledem k ose Z.
Namísto zde znázorněných kruhových upínacích zařízení 4 pro obrobek připadají samozřejmě také v úvahu libovolná jiná provedení těchto upínacích zařízení, například obdélníková. U obdélníkových upínacích zařízení pro obrobek je výhodné opatřit jedno z upínacích zařízení čtyřmi drážkami a středícími čepy. Takovýmto upínacím zařízením je dána poloha upínacího zařízení pro obrobek ve směru X a Y a určena osa Z.
Přídavně musí být uspořádáno v odstupu od prvního upínacího zařízení ještě nejméně jedno další, druhé upínací zařízení, které stanoví úhlovou polohu upínacího zařízení pro obrobek vzhledem k ose Z. K tomu je s výhodou uspořádáno upínací zařízení, obsahující dvě drážky a dva středící čepy, které umožňuje délkové změny upínacího zařízení pro obrobek v jednom směru. Rovněž umožňuje za nepříznivých podmínek, například pod vlivem tepelně podmíněných rozměrových změn upínacího zařízení pro obrobek, velkou polohovací přesnost upnutého obrobku.
Namísto upínacích zařízení, popsaných v předchozím, může být zařízení přirozeně opatřeno také upínacími zařízeními podle obr. 7 a obr. 8.
Výhoda vybavení upínacího zařízení pro obrobek upínacími zařízeními podle vynálezu spočívá zejména v tom, že je velmi robustní a není citlivé při manipulaci. Při odstavení takovéhoto upínacího zařízení pro obrobek nejsou prvky nosiče příslušejícího k obrobku, podstatné pro jemné vystředění, žádným způsobem negativně ovlivněny, neboť opěrný prvek přes prvky nosiče, podstatné pro jemné vystředění, přečnívá a proto se do styku s podložkou dostane pouze jeho opěrná

Claims (21)

  1. 35 plocha.
    40 PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Upínací zařízení k polohově definovanému upnutí nástroje nebo obrobku, s pevným upínacím prvkem (2, 45) a na něm pevně upnutelným nosičem (1, 44) nástroje nebo obrobku jakožto
    45 rozebíratelným upínacím prvkem, přičemž k polohování je na jedné straně jeden z obou upínacích prvků (1, 44) opatřen drážkami (13, 49), které jsou k určení polohy ve směru X a/nebo Y určeny k spolupůsobení se středícími čepy (26, 47) uspořádanými na druhém upínacím prvku (2, 45), a přičemž na druhé straně vykazuje jeden z obou upínacích prvků (2, 45) vyčnívající dorazné plochy (24, 51) a druhý upínací prvek (1, 44) rovinné dosedací plochy (10A, 52), z nichž
    50 poslední jmenované dosednou po dosaženém upnutí na dorazné plochy (24, 51) a tím určí vzájemnou polohu obou upínacích prvků (1, 2; 44, 45) ve směru Z, přičemž je uspořádán nejméně jeden upínací svorník (21; 46) ke vzájemnému zablokování obou upínacích prvků (1,2; 44, 45), přičemž upínací svomík/upínací svorníky (21, 46) je/jsou uspořádány na pevném upínacím prvku (2; 45), a přičemž nosič (1; 44) nástroje nebo obrobku vykazuje opěrný prvek (12; 54, 55, 56)
    -6CZ 298694 B6 opatřený koncovou opěrnou plochou (12; 58), která přesahuje přes na tomto upínacím prvku (1, 44) uspořádané a pro jemné vystředění podstatné prvky (10A, 13, 14; 48, 49, 52).
  2. 2. Upínací zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že vnitřní strana opěrného
  3. 5 prvku (11) koresponduje s vnějším obrysem pevného upínacího prvku (2), a že opěrný prvek (11) přesahuje přes prvky (10A, 13, 14) nosiče (1) nástroje nebo obrobku, podstatné pro jemné vystředění, o víc než o hodnotu převýšení vyčnívajících dorazných ploch (24) pevného upínacího prvku (2).
    io 3. Upínací zařízení podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že jak nosič (1) nástroje nebo obrobku, tak také pevný upínací prvek (2) jsou vytvořeny v podstatě válcové, přičemž opěrný prvek (11) kruhově obepíná pevný upínací prvek (2) tak, že vnitřní průměr opěrného prvku (11) odpovídá nejméně přibližně vnějšímu průměru pevného upínacího prvku (2).
    15 4. Upínací zařízení podle nároku 2 nebo 3, vy z n a č uj í c í se t í m , že opěrný prvek (11) je na vnitřní straně opatřen těsnicím kroužkem (32), který při spojení obou upínacích prvků (1,2) dosedá vně na pevný upínací prvek (2).
    5. Upínací zařízení podle nároku 4, vyznačující se tím, že opěrný prvek (11) vyka20 zuje na vnitřní straně zkosenou koncovou plochu, která je opatřena pod určitým úhlem k dosedacím plochám skloněnou drážkou, v níž je uložen těsnicí kroužek (32).
  4. 6. Upínací zařízení podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že nosič (1) nástroje nebo obrobku je opatřen středovým vrtáním (18) k zaklesnutí upínacího svor25 niku (21) pevného upínacího prvku (2), a že upínací svorník (21) spolu s vrtáním (18) nosiče (1) nástroje nebo obrobku je vytvořen jako hrubý středící prvek tím, že upínací svorník (21) je v koncové oblasti opatřen zkosenou nebo půlkruhovitě vytvořenou středící plochou (21 A), která je určena ke spolupůsobení s kruhovitou vložkou (15), ohraničující na spodní straně středové vrtání nosiče (1) nástroje nebo obrobku.
  5. 7. Upínací zařízení podle nároku 6, vyznačující se tím, že kruhovitá vložka (15) ohraničující vrtání (18) nosiče (1) nástroje nebo obrobku vykazuje zkosenou středící plochu (15A), přičemž kruhovitá vložka (15) je upevněna výměnným způsobem a sestává z materiálu, který je měkčí než upínací svorník (21).
  6. 8. Upínací zařízení podle nároku 6 nebo 7, vyznačující se tím, že středící plocha (21A) upínacího svorníku (21) se rozkládá nejméně nad jednou třetinou jeho volné koncové plochy.
    40
  7. 9. Upínací zařízení podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že za a/nebo bočně od drážky (13) nosiče (1) nástroje nebo obrobku je/jsou uspořádány jeden nebo více zářezů (14), který/které je/j sou vytvořeny tak, že středící čep (26) zabírající do drážky (13) při upínání ve směru Z stojí proti pružné síle, po jejímž překonání dosednou rovinné dosedací plochy (10A) prvního upínacího prvku (1) na dorazné plochy (24) druhého upínacího prvku (2).
  8. 10. Upínací zařízení podle jednoho z nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že za a/nebo bočně středícího čepu (40) je/jsou uspořádány jeden nebo více zářezů (35), který/které je/j sou vytvořeny tak, že středící čep (26) zabírající do drážky (13) při upínání ve směru Z stojí proti pružné síle, po jejímž překonání dosednou rovinné dosedací plochy (10A) prvního prvku (1) na
    50 dorazné plochy (24) druhého prvku (2).
  9. 11. Upínací zařízení podle jednoho z nároků 1 až 8, v y z n a č u j í c í se t í m , že obsahuje pružnou podložku (37), v níž jsou zapuštěny drážky (13c).
    -7CZ 298694 B6
  10. 12. Upínací zařízení podle jednoho z nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že středící čep (40) je uspořádán na pružné podložce.
  11. 13. Upínací zařízení podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že
    5 nosič (1) nástroje nebo obrobku je opatřen drážkovitým vybráním (17), navazujícím na vnitřní straně na opěrný prvek (11).
  12. 14. Upínací zařízení podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že upínací svorník (21) obsahuje větší počet upínacích kuliček (22), které při upnutí dolehnou na ío stěnu korespondujícího zahloubení (16) nosiče (1) nástroje nebo obrobku.
  13. 15. Upínací zařízení podle nároku 14, vyznačující se tím, že upínací kuličky (22) jsou v klidovém stavu prostřednictvím pružně zatíženého a uvnitř upínacího svorníku (21) posuvně uspořádaného ovládacího prvku (30) tlačeny směrem ven, přičemž pružně zatížený ovládací
    15 prvek (30) může být pneumaticky posunut proti pružnému předpětí tak, že jsou upínací kuličky (22) odlehčeny.
  14. 16. Upínací zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že nosič (1) nástroje nebo obrobku obsahuje nejméně čtyři upínací svorníky (46) jakož i nejméně čtyři středící čepy (47) a
    20 pevný upínací prvek (45) takový počet drážek (49), který koresponduje s počtem středících čepů (47), přičemž drážky (49) a středící čepy (47) upínacího zařízení určují společně definitivní polohu druhého upínacího prvku (44) jak ve směru X a Y, tak také úhlovou polohu vzhledem k ose Z.
    25
  15. 17. Upínací zařízení podle nároku 16, vyznačující se tím, že opěrný prvek je vytvořen jako oběžná lišta (54), jejíž vnitřní strana koresponduje s vnějším obrysem pevného upínacího prvku (45), přičemž opěrný prvek (54) přesahuje přes prvky (48, 49, 52) druhého upínacího prvku (44), podstatné pro jemné vystředění, o víc než o hodnotu převýšení vyčnívajících dorazných ploch (51) prvního upínacího prvku (45).
  16. 18. Upínací zařízení podle nároku 16, vyznačující se tí m , že na spodní straně nosiče (44) nástroje nebo obrobku je uspořádán nejméně jeden opěrný prvek (55, 56), který nebo které převyšuje/převyšují prvky (48, 49, 52) nosiče (44) nástroje nebo obrobku, podstatné pro jemné vystředění, o méně než o hodnotu převýšení vyčnívajících dorazných ploch (51) prvního upína35 čího prvku (45).
  17. 19. Upínací zařízení podle jednoho z nároků 16 až 18, vyznačující se tím, že obsahuje čtyři upínací svorníky (46), přičemž mezi dvěma upínacími svorníky (46) je uspořádán středící čep (47).
  18. 20. Upínací zařízení podle jednoho z nároků 16 až 19, vyznačující se tím, že obsahuje diskrétní pružný prvek (48), v němž jsou zapuštěny drážky (49) vytvořené pro jemné vystředění, přičemž pružné prvky (48) jsou tvarově vsazeny do vybrání (50) v nosiči (44) nástroje nebo obrobku.
  19. 21. Upínací zařízení podle jednoho z nároků 16 až 20, vyznačující se tím, že středicí čepy (47) pro jemné vystředění jsou vytvořeny jako diskrétní prvky a jsou osazeny ve vybráních pevného upínacího prvku (45).
    50
  20. 22. Zařízení k polohově definovanému upnutí obrobků, které je opatřeno větším počtem upínacích zařízení (3) podle jednoho nebo více nároků 1 až 21, s upínacím zařízením (4) pro obrobek, na němž je uspořádán větší počet upínacích prvků (1), určených k součinnosti s korespondujícím počtem pevně uspořádaných upínacích prvků (2), přičemž drážky a středicí čepy upínacích zařízení (3) určují společně definitivní polohu upínacího zařízení (4) pro obrobek jak ve směru X a
    55 Y, tak také úhlovou polohu k ose Z.
    -8CZ 298694 B6
  21. 23. Zařízení podle nároku 22, vyznačující se tím, že obsahuje první upínací zařízení, které obsahuje upínací prvek pro nástroj nebo obrobek a pevný upínací prvek, přičemž upínací zařízení je opatřeno čtyřmi drážkami a středícími čepy, přičemž tyto jemně středící prvky spo5 léčně určují polohu upínacího zařízení pro obrobek ve směru X a Y a tím polohu osy Z, a přičemž v odstupu od prvního upínacího zařízení je uspořádáno nejméně jedno další upínací zařízení, které je opatřeno dvěma drážkami a dvěma středícími čepy, přičemž tyto jemně středící prvky určují polohu upínacího zařízení pro obrobek pouze co se týče úhlové polohy k ose Z.
    ío 24. Zařízení podle nároku 22, vyznaču j í cí se tí m , že upínací zařízení (4) pro obrobek je vytvořeno kruhové a je opatřeno čtyřmi upínacími zařízeními (3), která jsou dále opatřena dvěma drážkami a dvěma středícími čepy, přičemž upínací prvky (1) pro nástroje nebo obrobek jsou uspořádány na upínacím zařízení (4) pro obrobek symetricky ke středové ose (6) a vzájemně úhlově přesazené.
CZ20022215A 2002-06-24 2002-06-24 Upínací zarízení k polohove definovanému upnutí nástroje nebo obrobku CZ298694B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20022215A CZ298694B6 (cs) 2002-06-24 2002-06-24 Upínací zarízení k polohove definovanému upnutí nástroje nebo obrobku

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20022215A CZ298694B6 (cs) 2002-06-24 2002-06-24 Upínací zarízení k polohove definovanému upnutí nástroje nebo obrobku

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20022215A3 CZ20022215A3 (cs) 2004-02-18
CZ298694B6 true CZ298694B6 (cs) 2007-12-27

Family

ID=30774658

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20022215A CZ298694B6 (cs) 2002-06-24 2002-06-24 Upínací zarízení k polohove definovanému upnutí nástroje nebo obrobku

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ298694B6 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CZ20022215A3 (cs) 2004-02-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6089557A (en) Clamping device and clamping assembly for clamping work pieces or tools in a well defined position
KR20070033263A (ko) 작업 부재의 클램핑 장치
CA2575256C (en) Clamping apparatus for positioning and fixing work pieces
US5415384A (en) Apparatus for clamping a work piece at a work station of a machining apparatus in a well defined position
TWI618599B (zh) 夾持治具
US8262072B2 (en) Work piece carrier for exactly positioning a work piece on a chuck and clamping apparatus with a chuck and a work piece carrier
KR101466406B1 (ko) 클램핑 고정구와, 상기 클램핑 고정구에 사용하기 위한 클램핑 팰럿 및 중심설정 판
TWI738579B (zh) 夾緊裝置、夾緊系統及夾緊設置
IL154655A (en) Install core-mounted clamps and carry a work unit that connects to it in a releasable manner
KR20060047696A (ko) 척에 콜릿을 고정시키는 클램핑 장치
CZ295107B6 (cs) Zařízení pro upínání obrobku
US8757605B2 (en) Arrangement at a vice or a chuck
EP0993354A1 (en) Detachable jaw for a vise and method for attaching a jaw to a vise
US20070063405A1 (en) Clamping apparatus with a clamping holder
US4786062A (en) Apparatus for clamping non-rotating work pieces
US6444941B1 (en) Tool holding system
CZ298694B6 (cs) Upínací zarízení k polohove definovanému upnutí nástroje nebo obrobku
JP5653924B2 (ja) 座標位置決め装置に補機類を取り付けるための装置
CN109333114B (zh) 一种斜孔加工用治具
SK287158B6 (sk) Upínacie zariadenie na polohovo definované upnutie nástroja alebo obrobku
US20040217090A1 (en) Electrical discharge machining electrode holder
RU2284890C2 (ru) Зажимное приспособление для закрепления инструмента или изделия в определенном положении
KR101943565B1 (ko) 소경 절삭공구 홀더용 런-아웃 테스터
RU2288086C2 (ru) Приспособление для закрепления обрабатываемых заготовок
PL202882B1 (pl) Przyrząd mocujący do mocowania w ustalonym położeniu narzędzia lub obrabianego przedmiotu i urządzenie do mocowania w ustalonym położeniu obrabianych przedmiotów