CZ298398B6 - Zpusob ošetrení a využití kontaminovaných zemin - Google Patents

Zpusob ošetrení a využití kontaminovaných zemin Download PDF

Info

Publication number
CZ298398B6
CZ298398B6 CZ20040476A CZ2004476A CZ298398B6 CZ 298398 B6 CZ298398 B6 CZ 298398B6 CZ 20040476 A CZ20040476 A CZ 20040476A CZ 2004476 A CZ2004476 A CZ 2004476A CZ 298398 B6 CZ298398 B6 CZ 298398B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
soil
contaminated
heavy metal
asphalt
metal compounds
Prior art date
Application number
CZ20040476A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2004476A3 (cs
Inventor
Marek@Miroslav
Marek@Aleš
Original Assignee
Ester, Spol. S R. O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ester, Spol. S R. O. filed Critical Ester, Spol. S R. O.
Priority to CZ20040476A priority Critical patent/CZ298398B6/cs
Publication of CZ2004476A3 publication Critical patent/CZ2004476A3/cs
Publication of CZ298398B6 publication Critical patent/CZ298398B6/cs

Links

Abstract

Zpusob ošetrení kontaminovaných zemin spocívajícív tom, že se aplikuje na zeminu kontaminovanou slouceninami težkých kovu fixacní prostredek na bázisodných, draselných nebo amnonných solí humínových a/nebo fulvínových kyselin ve forme roztoku nebohydrokoloidu vytvorených s polysacharidy na bázi pektátu, alginátu, karagenanu ci chitozanu, prípadne za prídavku redukcních cinidel pro fixaci težkých kovu vyskytujících se v kontaminované zemine vevyšším oxidacním stupni. Pri využití zemin podle tohoto rešení se zemina kontaminovaná slouceninamitežkých kovu promíchá samostatne s fixacním prostredkem a organickými makromolekulárními látkami obsahujícími ve své molekule fosfonové kyseliny a/nebo s anorganickými materiály s navázanými fosfonovými kyselinami nebo spolecne s redukcními cinidly a poté se smíchá s emulzí asfaltu a/nebo bitumenu a/nebo s cementem a s anorganickými výplnovými materiály vybranými ze skupiny tvorené pískem, šterkem, kamenivem, popílkem, sedimenty, okujemi, rozdrcenými odpadními stavebními hmotami a s rozdrcenou vrstvou vozovky urcené k rekonstrukci a rozdrcenouodpadní pryží, prípadne za prídavku aktivátoru tuhnutí betonu a získaná smes se použije na konstrukce vozovek a/nebo do základu dopravních a prumyslových staveb. Výhodne se kontaminovaná zemina smíchá s cementem a emulzí asfaltu a/nebo bitumenu.

Description

Způsob ošetření a využití kontaminovaných zemin
Oblast techniky
V metalurgii a při následném zpracovávání kovů a jejich slitin i v řadě technologií chemického, kožedělného a jiných oblastí průmyslu dochází velmi často ke kontaminaci zemin ve výrobních areálech a v jejich okolí sloučeninami těžkých kovů, resp. ekologicky závadných kovů jako je arzen, měď, olovo, rtuť, chrom, kadmium a jinc. Sloučeninami těchto kovů jsou velmi často kontaminovány povrchové a zvláště pak podzemní vody, přičemž odstraňování solí těchto kovů z kontaminovaných vod a z kontaminovaných zemin v nad loží podzemních vod je velmi komplikované a ekonomicky nákladné. Zabránění průsaku solí ekologicky závadných kovů, případně jejich odstraňování z povrchových, odpadních či podzemních vod je proto velmi aktuální problém.
Dosavadní stav techniky
Při odstraňování solí ekologicky závadných kovů z kontaminovaných povrchových nebo podzemních vod se doposud nejvíce uplatňují metody jejich srážení buď změnou pil, nebo přídavkem různých srážecích činidel. Vy srážené soli těžkých kovů jsou pak oddělovány sedimentací, filtrací nebo centrifugách Druhou možností pro zachycování iontů těžkých kovů z kontaminovaných vod je jejich fixace na polymerních materiálech iontovýměnneho charakteru, nejčastčji na syntetických polymerních ionexech.
Pro odstraňování iontů těžkých kovů z kontaminovaných vod byly použity i humínové kyseliny. Pro tyto účely byl vyvinut adsorbent na bázi humínových kyselin používaný pod obchodním názvem Humasorb - CS. K zachycování solí těžkých kovů byl používány i směsi humínových kyselin s kaolínem nebo schitosanem. U některých kovů (stroncia, rubidia a lantanidů) byla popsána též zvýšená sorpce jejich solí na oxidy kovu po přídavku humátů v důsledku tvorby komplexů humínových látek s těmito kovy.
Při odstraňování solí ekologicky závadných kovu z kontaminovaných zemin se uplatňují extrakční postupy, kdy se kovy ze zeminy převedou do vodného extraktu a poté se zachytí vy srážením ve formě nerozpustných solí nebo se zachytí na iontovýměnných nosičích. Poněvadž je tento postup velice náročný technicky i ekonomicky, ve většině případů se kontaminovaná zemina pouze vytěží apo převozu uloží na speciálně k tomuto účelu vybudované deponie. Alternativně je možno zeminu kontaminovanou solemi ekologicky závadných kovu přidávat do betonářských nebo asfaltových či asfaltobctonářských směsi a takto fixovanou vc ztuhlých matricích uvedených směsí ji použit do základů staveb, komunikací apod.
Podstata vynálezu
Řešení problematiky kontaminací zemin sloučeninami těžkých kovů dle vynálezu je spojené s odstraněním hlavního nebezpečí přítomnosti iontů těžkých kovů v zeminách, tj. ve většině případů v nadloží podzemních vod. kdy toto nebezpečí jc dáno vyluhováním iontů těžkých kovů do podzemních vod. Aby se zabránilo vyluhování iontů těžkých kovů do podzemních vod, není na mnoha lokalitách, zvláště v průmyslových zónách a v prostorách, kde sc nadále se sloučeninami těžkých kovů pracuje, deponovat či extrakcí čistit), nýbrž by stačilo ionty těžkých kovů v nadložní zemině efektivním způsobem fixovat a zabránit jejich prosakování do podzemních vod. Tuto možnost řeší způsob ošetření kontaminovaných zemin dle vynálezu spočívající v aplikaci fixačního prostředku na bázi roztoků sodných, draselných nebo amonných solí humínových a/nebo fulvínových kyselin, ve formě hydrokoloidů společně s polysacharidy na bázi pektátů, alginátů, keragenanů či chitozanu nebo za přídavku dalších redukujících činidel pro
- 1 fixaci těžkých kovů vyskytujících se v zemině ve vyšším oxidačním stupni. Aplikace fixačních prostředků do nad loží podzemních vod se provádí v závislosti na struktuře a tím i propustnosti zeminy buď pouhým povrchovým zkrápěním, nebo injektáží, případně mechanickou úpravou nad ložní zeminy se současně prováděným smícháním s roztokem nebo hydrokoloidem solí 5 huni lnových a/nebo ful ví nových kyselin. Účinkem těchto látek jsou přítomné ionty těžkých kovů převáděny do nerozpustných komplexů s velmi nízkými součiny rozpustnosti, v důsledku čehož je zabráněno průsaku těžkých kovů do podzemních vod. Způsobem dle vynálezu je možnost fixovat v nad loží podzemních vod nejenom těžké kovy ve formě kationtů (As, Cu. Zn, Pb. Cd, Mn, Cr, Hg, Ni, Co, Cs) a kovy ve vyšším stupni mocenství ve formě aniontů (např. arzen ičnany, io chromany, dichromany apod). ale i organokovové sloučeniny těžkých kovů jako je např. methyIrluf.
Při ošetření zemin kontaminovaných sloučeninami těžkých kovů může být na některých lokalitách z důvodu urbanistického řešení, technické úpravy terénu, potřeb řešení dopravní situace i? apod. požadováno odtěžení zeminy. Způsobem podle vynálezu může být ošetřená zemina využita jako složka při provádění stavebních prací v rámci dopravních staveb, průmyslových ploch a staveb atd. Přídavkem ošetřené zeminy do betonářských směsí nebo do směsí asfaltu a betonu je dosaženo synergického účinku jednak fixace sloučenin těžkých kovů na přidané makromolekulami humínové látky a jednak zabudování ošetřené zeminy do vlastního tělesa betonu, asfaltu 20 nebo asfalto-betonu. Zabránění možnosti vyluhování iontů těžkých kovů je touto kombinací dosaženo prakticky zc 100%. Pro zajištění této fixace sloučenin těžkých kovů i v prostředí s výraznými změnami pl 1 je možno uvedený postup s výhodou kombinovat přídavkem syntetických polymerních látek nebo anorganických nosičů $ navázanými fosfonovými kyselinami k betonové nebo asfalto-betonovc směsi.
Betonové nebo asfalto-betonové směsi se způsobem podle vynálezu vytvářejí přídavkem ošetřené kontaminované zeminy do betonářské směsi složené z cementu, kameniva, písku, případně i rozdrceného svršku vozovky určené k rekonstrukci. S výhodou sc do těchto směsí přidávají různé odpadní sedimenty, okuje, popílky nebo i rozdrcená odpadní pryž. Vedle samotné betonové 30 směsi se dle vynálezu k těmto materiálům s výhodou přidává emulze asfaltu nebo bitumenu pro zesílení kompaktnosti finálního produktu především z hlediska zvýšené hydrofóbnosli a tím i odolnosti vůči průsakům. Alternativně sc ošetřená zemina nechá zaschnout a poté se přidává přímo do taven i ny asfaltu nebo bitumenu za přídavku alespoň některého z uvedených výplňových materiálu.
Synergického účinku fixace sloučenin těžkých kovů obsažených v kontaminovaných zeminách na makromolekulami humínové látky společně se zabudováním ošetřené zeminy kontaminované sloučeninami těžkých kovů do asfalto-betonových stavebních produktů je možno dle vynálezu dosáhnout tvorbou asfaltové nebo bilumenové emulze obsahující humínové a/nebo fulvínové lát40 ky a přímou aplikací této emulze do směsi kontaminované zeminy, cementu a výplňových materiálů na bázi štěrku, kameniva, písku a aktivátoru tuhnutí betonu, případně i za přídavku okují, popílků, sedimentů nebo rozdrcené odpadní pryže. Zvláště výhodná je technologie rekonstrukce vozovek pomocí studené asfaltové emulze s přídavkem h umí nových látek, která se přidává bezprostředně k seříznutému a rozdrcenému povrchu vozovek společně s cementem, kon4? taminovanou zeminou a pro dosažení větší elasticity a odolnosti tělesa vozovky vůči mrazu i za přídavku rozdrcené odpadní pryže, např. z ojetých pneumatik.
K výhodám způsobu ošetření a využití kontaminovaných zemin dle vynálezu patří především jednoduchost provedení a nízká ekonomická náročnost celého postupu.
Vynález jc dokumentován příklady provedení, aniž by se jimi omezoval.
_ 9 .
Ίΐνικιο r\ r
V Z- Í7OJ7O DU
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Kontaminovaná zemina obsahující ionty těžkých kovů sc zkrápí 5% roztokem humátu amonného, ke kterému byl přidán roztok pektinu. s výhodou odpadajícího z výroby potravinářského pekl i nu, v takovém množství, aby výsledná koncentrace činila 0.2 až 2,5 % hmotn. Po dostatečném průsaku celého objemu kontaminované zeminy použitým hydrokoloidem jsou přítomné ionty těžíc kých kovů fixovány na přítomné nerozpustné humínové látky takovým způsobem, že jejich koncentrace ve vodném výluhu ošetřené zeminy jsou hluboko pod přípustnou normou.
Příklad 2
Do zeminy kontaminované ionty těžkých kovů včetně kovů ve vyšším oxidačním stupni (ve formě aniontu) se střídavě injektuje 5% roztok humátu draselného, siřičitanu draselného a síranu železnatého vlakovém množství, aby výsledná koncentrace činila 0.5 až 4%. Po dostatečném průsaku celého objemu kontaminované zeminy injektážním roztokem jsou přítomné ionty těž2o kých kovů fixovány na přítomné nerozpustné humínové látky takovým způsobem, že jejich koncentrace ve vodném výluhu ošetřené zeminy jsou hluboko pod přípustnou normou.
Přiklad 3
Kontaminovaná zemina obsahující ionty těžkých kovů sc promísí s roztokem humínových a fulvínových kyselin o celkové koncentraci 4 % za přídavku alginátu a karagenu v takovém množství, aby výsledná koncentrace činila 0,1 až 3%. Po dostatečném promíchání kontaminované zeminy vytvořeným hydrokoloidem jsou přítomné ionty těžkých kovů fixovány na nerozpustné 30 humínové látky takovým způsobem, že jejich koncentrace vc vodném výluhu ošetřené zeminy jsou hluboko pod přípustnou normou.
Příklad 4
Kontaminovaná zemina obsahující sloučeniny těžkých kovů se promísí s roztokem 3% humátu sodného. Po jejím vysušení se přidá do taveniny asfaltu a/nebo bitumciui za přídavku kameniva a/nebo štěrku a/nebo okují a/nebo popílku v poměrech běžně používaných při přípravě obalových drtí pro konstrukce vozovek a získaná směs se použije do základů dopravních a průmyslových •io staveb. Vodný výluh vytvořeného materiálu neobsahuje detcgovatelné množství iontů těžkých kovů.
Příklad 5
Kontaminovaná zemina obsahující sloučeniny těžkých kovů se promísí s roztokem 5% humátu draselného a poté se přidá do směsi cementu a anorganických výplňových materiálů na bázi pískli, štěrku a rozdrcených odpadních stavebních hmot v poměru běžně používaném pro připrávu betonářských směsí společně s 0.5 až 5 % hmotn. materiálu na bázi silikátu s navázanými fosfonovými kyselinami a aktivátorem tuhnutí betonu. Získaná betonářská směs se použije do základů průmyslových staveb. Po zatuhnutí se z vytvořeného betonového materiálu nevy luhují detegovatelné koncentrace sloučenin těžkých kovů.
- a z >· < ΊΠν ΤΙ14» Π f ji. J<W 70 DU
Příklad 6
Ke kontaminované zemině obsahující sloučeniny těžkých kovu sc přidají 3 % humínových a/nebo fulvínových kyselin. 0.5 až 5 % organického poly meru s navázanými fosfonovými kyselinami a po promíchání se přidá cement, vodná emulze asfaltu a/nebo bitumenu a kamenivo, štěrk a písek a aktivátor tuhnutí betonu v poměrech používaných pro přípravu obalových směsí pro konstrukci vozovek, případně za přídavku 3 až 20 % rozdrcené odpadni pryže. Získaná směs sc použije jako podkladová vrstva pro konstrukci průmyslových ploch. Po zatuhnutí se z vytvořeného asfalto-betonového materiálu nevyluhují detegovatelná množství sloučenin těžkých kovů.
Příklad 7
Kontaminovaná zemina obsahující sloučeniny těžkých kovů se smíchá s cementem, emulzí asfaltu či bitumenu s 2 až 15 % přídavku humínových a/nebo fulvínových kyselin, a anorganických substrátů na bázi štěrku, písku, kameniva a vrchní rozdrcené vrstvy rekonstruované vozovky za přídavku aktivátoru tuhnutí betonu v poměrech běžně používaných pro přípravu obalových směsí při konstrukci vozovek. Získaná směs se použije jako podkladová vrstva pro konstrukci vozovek a průmyslových ploch. Po zatuhnutí se z vytvořeného asfalto-betonového materiálu nevyluhují detegovatelná množství iontů těžkých kovů.
Příklad 8
Kontaminovaná zemina obsahující sloučeniny těžkých kovů se smíchá s cementem, štěrkem, kamenivem, sedimentem a okujemi za přídavku aktivátoru tuhnutí betonu v poměrech běžně používaných pro přípravu betonářských směsí společně s I až 30 % emulze asfaltu či bitumenu s přídavkem 2 až 15 % humátu amonného nebo humátu alkalického kovu společně s přídavkem organických nebo anorganických kyselin. Získaná směs se použije do základů dopravních a průmyslových staveb. Po zatuhnutí se z vytvořeného asfalto- betonového materiálu nevyluhují detegovatelná množství iontů těžkých kov.
Příklad 9
Kontaminovaná zemina obsahující sloučeniny těžkých kovů a polytanty na bázi černouhelného dehtu se promísí s roztokem 2,5% humátu sodného. Po jejím vysušení se přidá do taveniny asfaltu a/nebo bitumenu za přídavku kameniva a/nebo štěrku a/nebo okují a/nebo popílku v poměrech těžké používaných při přípravě obalových drtí pro konstrukce vozovek a získaná směs se použije do základ dopravních a průmyslových staveb. Vodný výluh vytvořeného materiálu neobsahuje detegovatelná množství sloučenin těžkých kovů, aromatických uhlovodíků a hetcrocyklických sloučenin koksochemického původu.
Příklad 10
Kontaminovaná zemina obsahující sloučeniny těžkých kovů a minerální oleje pocházejí z úkapů při provozu silničních vozidel sc smíchá s cementem, emulzí asfaltu či bitumenu s 2 až 15 % přídavku humínových a/nebo fulvínových kyselin, a anorganických substrátů na bázi štěrku, písku, kameniva a vrchní rozdrcené vrstvy rekonstruované vozovky za přídavku aktivátoru tuhnutí betonu a pryžové drtě z rozdrcených ojetých pneumatik v poměrech běžně používaných pro přípravu obalových směsí pří konstrukci vozovek. Získaná směs se použije jako podkladová vrstva pro konstrukci vozovek a průmyslových ploch. Po zatuhnutí se z vytvořeného asfalto-4betonového materiálu ne vy luhují detegovatelná množství sloučenin těžkých kovu nebo nepolárních extrahovatelných látek (NEL).
Příklad 11
Kontaminovaná zemina obsahující sloučeniny těžkých kovu a minerální oleje pocházející z řezných kapalin sc smíchá s cementem, štěrkem, kamenivem, sedimentem a okujemi za přídavku aktivátoru tuhnutí betonu v poměrech běžně používaných pro přípravu betonářských směsí io společně s 10 až 50 % emulze asfaltu či bitumenu s přídavkem 2 až 10 % humátu amonného nebo humátu alkalického kovu společně s přídavkem organických nebo anorganických kyselin. Získaná směs se použije do základů dopravních a průmyslových staveb. Po zatuhnuti se z vytvořeného asfalto-betonového materiálu nevyluhují detegovatelná množství sloučenin těžkých kovů nebo nepolárních extrahovatelných látek (NEL).
Průmyslová využitelnost
Způsob ošetření a využití kontaminovaných zemin dle vynálezu je využitelný při ochraně povr20 cílových a podzemních vod před kontaminací způsobenou vyluhováním zemin kontaminovaných ionty těžkých kovů a při využití těchto zemin (kontaminovaných sloučeninami těžkých kovů) jako komponent při rekonstrukcích vozovek a ve stavebnictví při zakládání průmyslových staveb a ploch.

Claims (7)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob ošetření kontaminovaných zemin, vy l n a č u j í c í se tím, že sc na zeminu kontaminovanou sloučeninami těžkých kovů aplikuje fixační prostředek na bázi sodných, draselných nebo amonných solí humínových a/nebo fulvínových kyselin ve formě roztoků nebo hydrokoloidů vytvořených s póly sacharidy na bázi pektátů, alginátů, karagenanů či chitozanu.
  2. 2. Způsob ošetření zemin podle nároku 1.vyznačuj ící se t í m , že se dále samostatně nebo společně s fixačním prostředkem aplikují redukční činidla pro fixaci těžkých kovů vyskytujících se v kontaminované zemině vc vyšším oxidačním stupni.
    40
  3. 3. Způsob ošetření zemin podle nároku 2, vy značuj ící se tím, že sc aplikace fixačního prostředku a redukčních činidel do nadloží podzemních vod provádí v závislosti na struktuře a tím i propustnosti zeminy povrchovým zkrápěním nebo injektáží nebo promícháním zeminy s fixačním prostředkem a redukčními činidly.
    i5
  4. 4. Způsob ošetření a využití zemin podle nároků I až 3, vyznačující se tím. že se zemina kontaminovaná sloučeninami těžkých kovů promíchá samostatně s fixačním prostředkem a organickými makroniolekulárními látkami obsahujícími ve své molekule fosfonovc kyseliny a/nebo anorganickými materiály s navázanými fosfonovými kyselinami nebo společně s redukčními činidly a poté se smíchá s emulzí asfaltu a/nebo bitumenu a/nebo $ cementem a 50 s anorganickými výplňovými materiály vybranými zc skupiny tvořené pískem, štěrkem, kamenivem. popílkem, sedimenty, okujemi, rozdrcenými odpadními stavebními hmotami a s rozdrcenou vrstvou vozovky určené k rekonstrukci, případně za přídavku aktivátoru tuhnutí betonu a získaná směs sc použije do základů dopravních a průmyslových staveb.
    13 ϋ
  5. 5. Způsob ošetření a využití zemin podle nároku 4. v y z n a č u j í c í se t í m . žc zemina kontaminovaná sloučeninami těžkých kovů ošetřená podle nároku 4 se po vysušení přidá do taveniny asfaltu a/nebo bitunienu a získaná směs se použije jako podložní vrstva na zpevněný povrch dopravních a průmyslových staveb.
    s
  6. 6. Způsob ošetření a využití zemin podle nároků 1 až 4, v y z n a č u j í c í se tím, že zemina kontaminovaná sloučeninami těžkých kovů se smíchá s cementem, emulzí asfaltu a/nebo bitumenu s přídavkem humlnových a/nebo ful vínových kyselin a s výplňovými materiály vybranými ze skupiny tvořené pískem, štěrkem, kamenivem, popílkem, sedimenty, okujemi, rozdrce-
  7. 10 nými odpadními stavebními hmotami, rozdrcenou vrstvou vozovky určené k rekonstrukci a rozdrcenou odpadní pryží a získaná směs se použije na konstrukce vozovek a do základů dopravních a průmyslových staveb.
CZ20040476A 2004-04-09 2004-04-09 Zpusob ošetrení a využití kontaminovaných zemin CZ298398B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20040476A CZ298398B6 (cs) 2004-04-09 2004-04-09 Zpusob ošetrení a využití kontaminovaných zemin

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20040476A CZ298398B6 (cs) 2004-04-09 2004-04-09 Zpusob ošetrení a využití kontaminovaných zemin

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2004476A3 CZ2004476A3 (cs) 2005-11-16
CZ298398B6 true CZ298398B6 (cs) 2007-09-19

Family

ID=35265632

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20040476A CZ298398B6 (cs) 2004-04-09 2004-04-09 Zpusob ošetrení a využití kontaminovaných zemin

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ298398B6 (cs)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
RU2738420C1 (ru) * 2020-03-26 2020-12-14 Общество с ограниченной ответственностью "Экоцикл" Способ ликвидации свалки твердых бытовых отходов

Citations (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ385991A3 (cs) * 1991-12-18 1993-07-14 Huming Způsob asanace půd, kalů, podzemních a technolo gických vod
CZ386091A3 (cs) * 1991-12-18 1993-07-14 Huming Způsob bioasanace půd a kalů znečištěných ropnými produkty
CZ331594A3 (cs) * 1994-12-28 1996-08-14 Jan Ing Zajicek Způsob zhodnocování nezpracovatelných nebo obtížně zpracovatelných odpadních materiálů a dekontaminace substrátů
CZ191296A3 (en) * 1993-12-29 1997-01-15 Buckman Labor Inc Composition for reduction or prevention of contaminant formation and method of reducing or preventing the formation of contaminants
CZ282487B6 (cs) * 1994-05-31 1997-07-16 Mikrobiologický Ústav Av Čr Způsob ekologické stabilizace úložišť pevných polopropustných materiálů, obsahujících vyluhovatelné těžké kovy
CZ282724B6 (cs) * 1990-11-27 1997-09-17 Beteiligungsgesellschaft Harsch Gmbh Und Co. Kg De Způsob vázání odfiltrovaného prachu, obsahujícího těžké kovy, do keramických výlisků
WO2001038454A2 (en) * 1999-11-26 2001-05-31 Universita' Degli Studi Di Napoli 'federico Ii' Oxidative polymerization of natural organic matter and co-polymerization of organic contaminants catalysed in particular by water soluble metal-porphyrins
JP2005000712A (ja) * 2003-04-18 2005-01-06 Terunaito:Kk 重金属汚染土壌用処理剤およびそれを用いた土壌処理方法

Patent Citations (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ282724B6 (cs) * 1990-11-27 1997-09-17 Beteiligungsgesellschaft Harsch Gmbh Und Co. Kg De Způsob vázání odfiltrovaného prachu, obsahujícího těžké kovy, do keramických výlisků
CZ385991A3 (cs) * 1991-12-18 1993-07-14 Huming Způsob asanace půd, kalů, podzemních a technolo gických vod
CZ386091A3 (cs) * 1991-12-18 1993-07-14 Huming Způsob bioasanace půd a kalů znečištěných ropnými produkty
CZ191296A3 (en) * 1993-12-29 1997-01-15 Buckman Labor Inc Composition for reduction or prevention of contaminant formation and method of reducing or preventing the formation of contaminants
CZ282487B6 (cs) * 1994-05-31 1997-07-16 Mikrobiologický Ústav Av Čr Způsob ekologické stabilizace úložišť pevných polopropustných materiálů, obsahujících vyluhovatelné těžké kovy
CZ331594A3 (cs) * 1994-12-28 1996-08-14 Jan Ing Zajicek Způsob zhodnocování nezpracovatelných nebo obtížně zpracovatelných odpadních materiálů a dekontaminace substrátů
WO2001038454A2 (en) * 1999-11-26 2001-05-31 Universita' Degli Studi Di Napoli 'federico Ii' Oxidative polymerization of natural organic matter and co-polymerization of organic contaminants catalysed in particular by water soluble metal-porphyrins
JP2005000712A (ja) * 2003-04-18 2005-01-06 Terunaito:Kk 重金属汚染土壌用処理剤およびそれを用いた土壌処理方法

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2004476A3 (cs) 2005-11-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Sherene Mobility and transport of heavy metals in polluted soil environment
Zanuzzi et al. Amendments with organic and industrial wastes stimulate soil formation in mine tailings as revealed by micromorphology
RU2631681C1 (ru) Способ утилизации бурового шлама при производстве техногенного грунта
RU2491135C1 (ru) Смесь почвенная шламово-грунтовая (варианты) для рекультивации нарушенных земель и способ рекультивации карьеров и нарушенных земель
US20070219404A1 (en) Treating hazarous materials
RU2408626C2 (ru) Композиционный материал (варианты)
KR101366069B1 (ko) 오염 퇴적물의 토양안정, 개량, 고화, 및 퇴비 발효 촉진용 조성물, 및 그 제조방법
RU2631391C2 (ru) Смеси грунтошламовые для рекультивации нарушенных земель и способ рекультивации земель с использованием смесей грунтошламовых
US5968245A (en) Composition for solid waste remediation
CA3138551A1 (en) Method and reagents for treating materials contaminated with mercury, pfas, or other contaminants
RU2323293C1 (ru) Способ утилизации буровых шламов
CZ298398B6 (cs) Zpusob ošetrení a využití kontaminovaných zemin
Kochany et al. Application of humic substances in environmental remediation
TW200918193A (en) Treatment material with reduced heavy metal and treatment method for reducing heavy metal and manufacturing method and foundation material of granulated treatment material
RU2486166C2 (ru) Способ обезвреживания нефтезагрязненных грунтов, способ обезвреживания отработанных буровых шламов
US6536995B2 (en) Method of hardening soil and hardened soil
KR100356344B1 (ko) 폐기물 매립장 차수벽의 설치방법
Boelsing DCR technology in the field of environmental remediation
CN1150953C (zh) 废弃水基钻井液的固化处理方法及其固化剂
Barrett et al. Removal of dissolved heavy metals in highway runoff
RU2504572C1 (ru) Композиционный мелиоративный материал
RU2803545C2 (ru) Способ снижения вертикальной внутрипочвенной миграции свинца и кадмия
Nikookar et al. Stabilizing the Various Types of Contaminated Soils Using Different Additives-A review
Misra et al. Remediation of contaminated soil by amendment of nonhumus soil with humus-rich soil for better metal immobilization.
JP2002121555A (ja) 土壌安定化剤

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20090409