CZ297777B6 - Odsávací zarízení - Google Patents

Odsávací zarízení Download PDF

Info

Publication number
CZ297777B6
CZ297777B6 CZ20011841A CZ20011841A CZ297777B6 CZ 297777 B6 CZ297777 B6 CZ 297777B6 CZ 20011841 A CZ20011841 A CZ 20011841A CZ 20011841 A CZ20011841 A CZ 20011841A CZ 297777 B6 CZ297777 B6 CZ 297777B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
suction
chamber
swirl
swirl chamber
housing
Prior art date
Application number
CZ20011841A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ20011841A3 (cs
Inventor
Lehnhäuser@Frank
Jungbeck@Eberhard
Original Assignee
Kessler + Luch Gmbh & Co. Kg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kessler + Luch Gmbh & Co. Kg filed Critical Kessler + Luch Gmbh & Co. Kg
Publication of CZ20011841A3 publication Critical patent/CZ20011841A3/cs
Publication of CZ297777B6 publication Critical patent/CZ297777B6/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B08CLEANING
    • B08BCLEANING IN GENERAL; PREVENTION OF FOULING IN GENERAL
    • B08B15/00Preventing escape of dirt or fumes from the area where they are produced; Collecting or removing dirt or fumes from that area
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E21EARTH OR ROCK DRILLING; MINING
    • E21FSAFETY DEVICES, TRANSPORT, FILLING-UP, RESCUE, VENTILATION, OR DRAINING IN OR OF MINES OR TUNNELS
    • E21F1/00Ventilation of mines or tunnels; Distribution of ventilating currents
    • E21F1/003Ventilation of traffic tunnels
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F15FLUID-PRESSURE ACTUATORS; HYDRAULICS OR PNEUMATICS IN GENERAL
    • F15DFLUID DYNAMICS, i.e. METHODS OR MEANS FOR INFLUENCING THE FLOW OF GASES OR LIQUIDS
    • F15D1/00Influencing flow of fluids
    • F15D1/0015Whirl chambers, e.g. vortex valves
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F24HEATING; RANGES; VENTILATING
    • F24FAIR-CONDITIONING; AIR-HUMIDIFICATION; VENTILATION; USE OF AIR CURRENTS FOR SCREENING
    • F24F7/00Ventilation
    • F24F2007/001Ventilation with exhausting air ducts

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mining & Mineral Resources (AREA)
  • Fluid Mechanics (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Geochemistry & Mineralogy (AREA)
  • Geology (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Ventilation (AREA)
  • Massaging Devices (AREA)
  • Fire-Detection Mechanisms (AREA)
  • Separating Particles In Gases By Inertia (AREA)
  • Medicines Containing Plant Substances (AREA)
  • Manipulator (AREA)
  • Separation Of Particles Using Liquids (AREA)
  • Control And Other Processes For Unpacking Of Materials (AREA)
  • Turbine Rotor Nozzle Sealing (AREA)
  • Exhaust Silencers (AREA)

Abstract

Predmetem je odsávací zarízení (1) k odsávání plynu, zejména vzduchu a/nebo koure, v jehoz skríni (2) je upravena vírivá komora (3) opatrená nejméne jedním prívodním otvorem (4) a nejméne dvema do vírivé komory (3) ústícími odsávacími otvory (5, 6),a dále odsávacím systémem obsahujícím nejméne jednu odsávací komoru (7, 8) tvorící cást skríne (2).Vírivá komora (3) je s odsávací komorou (7, 8) spojena odsávacími otvory (5, 6), címz se behem provozu odsávání vytvárí mezi odsávacími otvory (5, 6)stabilizované vírivé proudení. Vnejsí strany (9, 10) odsávací komory (7, 8) vedoucí do prívodního otvoru (4) jsou pritom alespon z cásti vytvoreny jako vodicí plochy proudení. Odsávací zarízení (1) je z hlediska techniky proudení optimálne vytvorenotak, ze skrín (2) v oblasti odsávacích komor (7, 8) a vírivé komory (3) je v prícném prurezu vytvorena ve tvaru písmene S, nebo jsou vírivá komora (3) a odsávací komora (9) usporádány navzájem vedle sebe tak, ze vnitrní cást (14) vírivé komory (3) tvorí stenu odsávací komory (8), a ze skrín (2) má v cásti vnejsí strany (10) odsávací komory (8) a vna ni navazující vnitrní cásti (14) vírivé komory(3) v prícném prurezu tvar zahnuté spicky.

Description

Oblast techniky
Vynález se týká odsávacího zařízení k odsávání plynů, zejména vzduchu a/nebo kouře, v jehož skříni je upravena vířivá komora, opatřená nejméně jedním přívodním otvorem a nejméně dvěma, do vířivé komory ústícími odsávacími otvory, přiěemž odsávací zařízení je dále opatřeno odsávacím systémem, obsahujícím nejméně jednu odsávací komoru, tvořící část skříně. Vířivá komora je přitom spojena s odsávací komorou prostřednictvím odsávacích otvorů, přičemž v průběhu procesu odsávání se mezi odsávacími otvory ve vířivé komoře vytváří stabilizované vířivé proudění. Vnější strana odsávací komory vedoucí do přívodního otvoru je přitom z části vytvořena jako vodicí plocha proudění.
Dosavadní stav techniky
Odsávací zařízení úvodem zmíněného typu je známo ze spisu EP 0 998 986. U tohoto příkladného provedení známého odsávacího zařízení jsou odsávací komory a vířivá komora částí společné skříně. Nasávání vzduchu se děje známým způsobem prostřednictvím přívodního otvoru, přičemž přiváděný vzduch je veden jednak přes zakřivenou vnější stranu skříně v oblasti vířivé komory a jednak přes zešikmenou, do přívodního otvoru vedoucí vnější stranu odsávací komory. Výše zmíněné vodicí plochy proudění končí na protilehlé straně vířivé komory, a to na některé, pod úhlem zkosené čelní stěně, která může rovněž sloužit k upevnění odsávacího zařízení. Odsávací komora má v důsledku zmíněného provedení se zešikmenou vodicí plochou, a k ní pod úkosem uspořádanou čelní stěnou, přibližně tvar pravoúhlého trojúhelníka.
Pro různá použití při odsávání plynů však není toto známé odsávací zařízení příliš vhodné, neboť u něho může docházet k tomu, že nasávaný vzduch naráží na zadní čelní stěnu odsávacího kanálu a na ostré hraně, mezi čelní stěnou a vodícími plochami proudění směřujícími dovnitř přívodního otvoru, je strháván. Toto strhávání proudu a vychylování nasávaného vzduchu je na újmu účinnosti odsávání v oblasti přívodního otvoru a tím i celkovému výkonu odsávání, což způsobuje to, že odsávaný plyn je nejprve odváděn od přívodního otvoru. Z hlediska techniky odsávání je proto toto odsávací zařízení nevýhodné.
Podstata vynálezu
Úkolem vynálezu je vytvořit odsávací zařízení úvodem zmíněného typu, které by mělo být optimální z hlediska techniky odsávání.
Tento úkol je podle vynálezu v podstatě vyřešen tak, že skříň odsávacího zařízení má v oblasti odsávací komory a vířivé komory v příčném řezu tvar písmene S. Tento tvar skříně ve tvaru písmene S v oblasti odsávací komory a vířivé komory způsobuje to, že odsávaný vzduch je z obou stran přívodního otvoru dále přiváděn do vířivé komory, a sice ze strany odsávací komory dále přes část skříně ve tvaru S, přičemž zakřivená vnější strana vířivé komory slouží rovněž jako přívodní plocha proudění. V oblasti odsávacího kanálu se tak nevyskytuje nežádoucí strhávání proudění a vychylování proudu vzduchu. Nasávaný vzduch je tak prostřednictvím vnější stěny skříně v oblasti odsávací komory optimálně přiváděn do přívodního otvoru. To je obzvlášť důležité v případě, má-li být odsávací zařízení použito k odsávání kouře, zejména v případě požáru. Podle vynálezu je totiž možno uskutečnit velmi rychlé a účinné odsávání kouře, zatímco u odsávacího zařízení podle dosavadního stavu techniky dochází k tomu, že odsávaný kouř je na čelní straně odsávací komory přiváděn zpět do odsávacího prostoru, což je v případě požáru nežádoucí.
-1 CZ 297777 B6
Vzhledem k provedení skříně ve tvaru písmene S se především nabízí, že vnější, vířivé komoře vzdálenější část vnější stěny odsávací komory je vzhledem k upevňovací ploše zešikmena, přičemž úhel zešikmení je menší než 80°. Tato vnější část zde slouží rovněž jako přívodní, resp. vodicí plocha proudění.
Z hlediska techniky proudění je výhodné, jestliže oblast navazující na vnější část vnější stěny odsávací komory je vyboulená a přechází do přívodního otvoru. Tímto způsobem se dosáhne toho, že přívodní plocha proudění je zcela bez hran a nemůže tak na ní docházet k nežádoucímu vychylování proudu od přívodního otvoru. Na tomto místě je ovšem třeba poukázat na to, že v podstatě je možné i to, aby se na vnější stěně odsávací komory vyskytovala alespoň jedna hrana. Při zachování tvaru skříně, ve tvaru písmene S, tak může mít skříň v oblasti odsávací komory a také vířivé komory v podstatě i tvar mnohoúhelníka.
Jinak by měly být, jak již bylo výše řečeno, do přívodního otvoru vedoucí vnější strany vířivé komory, vytvořeny jako zakřivené a/nebo zešikmené vodicí plochy proudění, které by měly být z důvodu oboustranného odsávání, tj. k odsávání z prostor nacházejících se po obou stranách odsávacího zařízení, vytvořeny na obou stranách odsávacího zařízení.
Podle jedné z variant provedení odsávacího zařízení jsou vířivé komory a odsávací komory uspořádány vedle sebe tak, že vnitřní prostor vířivé komory tvoří stěny odsávací komory, přičemž skříň v místě vnější strany odsávací komory a v místě, kde na odsávací komoru navazuje vnitřní prostor vířivé komory, má v příčném řezu do špičky zahnutý tvar. Také u tohoto příkladného provedení je vnější část vnější stěny odsávací komory k upevňovací ploše zešikmena, nebo vyhnuta směrem ven, a to pod úhlem menším než 80°. U tohoto příkladného provedení vnější strana odsávací komory bezprostředně přechází do přívodního otvoru, přičemž její vnější koncová část je ohraničena vnější hranou přívodního otvoru. Vnější část tedy představuje pouze část vyhnutí, nebo zešikmení, které bezprostředně přechází do přívodního otvoru.
Podle požadavků použití může mít, vzhledem k odsávací komoře protilehlá část skříně, rovněž tvar zahnuté špičky, vytvořený výše popsaným způsobem, avšak v opačném směru vzhledem k odsávací komoře. Mezi touto částí a odsávací komorou je pak vytvořena vířivá komora. Toto provedení umožňuje oboustranné odsávání, a to jednak ze strany odsávací komory, ale i ze strany vířivé komory, aniž by docházelo k nežádoucímu odchylování odsávaného média.
Podle jiného příkladného provedení, je ukončení vířivé komory, nacházející se na protilehlé straně vzhledem k odsávací komoře, vytvořeno přibližně pod pravým úhlem, vzhledem k upevňovací ploše. Toto provedení v podstatě odpovídá úvodem zmíněnému provedení znázorněnému na obr. 10 a 11 spisu EP 0 998 986. Provedení podle vynálezu má ovšem tu výhodu, že v důsledku zahnuté nebo zešikmené vnější strany odsávací komory se dosáhne vhodnějšího tvaru vodicí plochy proudění, přičemž i příklop skříně je velmi malý, což je důležité zejména v případě, jsou-li k dispozici jen malé prostory, resp. nízká výška stropu.
Z hlediska optimálního odsávání při nízké výšce stropu se mimo jiné nabízí, že odsávací zařízení je vytvořeno tak, že vířivá komora a odsávací komora jsou v zabudovaném stavu uspořádány vzájemně vedle sebe. Právě v případě tohoto typu provedení může být uskutečněno oboustranné odsávání, které poskytuje zvláštní výhody. Zvláště výhodnou oblastí využití odsávacího zařízení podle vynálezu jsou podzemní garáže. V případě podzemních garáží se zpravidla jedná o velmi velké otevřené prostory s nízkou výškou stropu. V případě požáru přitom musí být zabezpečena dostatečná protipožární ochrana, resp. ochrana proti kouři. Proto, aby byly v podzemních garážích optimálně využity parkovací plochy, a aniž by byly k lokalizaci ohniska požáru využity postranní stěny, se nabízí právě odsávací zařízení podle vynálezu, neboť jak již bylo dříve zmíněno, jedním odsávacím zařízením může být realizováno odsávání ze dvou prostor sousedících s odsávacím zařízením, čímž se dosáhne efektivního a velmi rychlého odsátí kouře.
-2CZ 297777 B6
Vzhledem k vzájemnému uspořádání vířivé komory a odsávací komory, které se v zabudovaném stavu nacházejí vedle sebe, je výhodné, směřuje-li přívodní otvor odsávacího zařízení dolů do odsávaného prostoru. Tímto způsobem je prostřednictvím odsávacího zařízení zajištěno dostatečné odsávání sousedních prostor ve zmíněných budovách.
Odsávací zařízení podle vynálezu může být v principu vytvořeno jako uzavřená skříň, přičemž na odsávací zařízení pak může být za vzniku podtlaku napojen odsávací kanál. Je však také možné, že část skříně odsávacího zařízení tvoří stěna a/nebo stropní plocha budovy. V tomto případě je pak skříň v oblastí upevňovací plochy alespoň z části otevřena. Skříň může být rovněž vytvořena z více dílů. To samé ostatně platí i pro dříve zmíněné provedení skříně ve tvaru zahnuté špičky, přičemž skříň může být částečně otevřena i v místech ukončení. Přitom je zřejmé, že část skříně, která se nachází na stěně, resp. na stropě, je náležitě utěsněna.
V zásadě je rovněž možné, aby odsávací kanál a vířivý kanál byly uspořádány bezprostředně vedle sebe, a jako odsávací otvory byly mezi vířivým kanálem a odsávacím kanálem vytvořeny jednoduché průniky. Tyto průniky způsobují při procesu odsávání pokles proudění, čímž se mezi nimi vytváří stabilizované vířivé proudění. Přitom je výhodné, jsou-li odsávací otvory ve vířivé komoře opatřeny dovnitř zapuštěnými trubkami, jejichž prostřednictvím lze stabilizované vířivé proudění uvnitř vířivého kanálu lépe usměrňovat.
Podle jednoho obzvlášť výhodného provedení předmětu vynálezu jsou k dispozici dva odsávací kanály, přičemž odsávacímu zařízení je pak výhodným způsobem přiřazeno ovládací zařízení, přičemž odsávací kanály mohou být provozovány odděleně, nebo společně. Použití dvou odsávacích kanálů, mezi nimiž je uspořádán vířivý kanál, může nabízet řadu výhod. K zajištění dostatečného odsávání musí být k dispozici odpovídající velikost příčného průřezu odsávacího kanálu, resp. odpovídající objemový průtok, což vyžaduje odpovídající velikost provedení odsávací komory. Tak silné odsávání je však zpravidla potřeba jen ve zvláštních případech, například v případě požáru. Naproti tomu při odsávání prostoru, resp. při odvětrávání zmíněných prostor, může být odsávací zařízení vybaveno menším odsávacím průřezem. Jsou-li k dispozici odsávací kanály s rozdílnými příčnými průřezy, může být v případě potřeby menšího výkonu odsávání v provozu odsávací kanál s menším příčným průřezem, zatímco při vyšším výkonu odsávání může být v provozu odsávací kanál s větším příčným průřezem. V případě požáru, kdy je zapotřebí dosáhnout maximálního výkonu odsávání, jsou pak v provozu oba odsávací kanály. V tomto případě je výhodné, jsou-li odsávací otvory jednoho odsávacího kanálu uspořádány přesazené k odsávacím otvorům druhého odsávacího kanálu. Dosáhne se tak poklesu víření na protilehlých stranách vířivého kanálu, které vede ke vzniku usměrněného vířivého proudění mezi jedním odsávacím otvorem jednoho odsávacího kanálu a sousedním odsávacím otvorem druhého odsávacího kanálu.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je dále blíže popsán v příkladných provedeních, znázorněných na přiložených výkresech. Zde značí:
Obr. 1 schematicky znázorněné prvé příkladné provedení odsávacího zařízení pro použití v případě požáru;
Obr. 2 schematicky znázorněné druhé příkladné provedení odsávacího zařízení pro použití v případě požáru;
Obr. 3 schematicky znázorněné třetí příkladné provedení odsávacího zařízení pro použití v případě požáru;
-3CZ 297777 B6
Obr. 4 pohled shora na odsávací zařízení podle obr. 3;
Obr. 5 schematické znázornění dalšího příkladného provedení odsávacího zařízení v příčném řezu;
Obr. 6 schematicky znázorněné ještě další příkladné provedení odsávacího zařízení v příčném řezu.
Příklady provedení vynálezu
Na všech výkresech je znázorněno vždy jedno odsávací zařízení 1, které je určeno k odsávání plynu, zejména vzduchu a/nebo kouře. Pod pojmem vzduch je rovněž myšlen silně znečištěný vzduch. Odsávací zařízení 1 obsahuje skříň 2, ve které je vytvořena vířivá komora 3. Vířivá komora 3 je směrem ven otevřena prostřednictvím přívodního otvoru 4.
Jak je zřejmé z obr. 4, do vířivé komory 3 ústí větší počet odsávacích otvorů 5, 6. Jednotlivé odsávací otvory 5 resp. 6 jsou navzájem uspořádány vždy ve stejných odstupech. Blíže neznázorněné odsávací zařízení je dále vytvořeno tak, že odsávací otvory 5, 6 jsou s ním spojeny prostřednictvím odsávacích komor 7, 8. Během procesu odsávání vzniká v odsávacím zařízení podtlak, takže odsávací otvory 5, 6 způsobují ve vířivé komoře 3 snížení podtlaku. Mezi sousedními odsávacími otvory 5, 6 se přitom ve vířivé komoře 3 tvoří stabilizované vířivé proudění. V důsledku tohoto stabilizovaného vířivého proudění vzniká ve vířivé komoře 3 vyšší dynamický tlak, při současném nižším statickém tlaku, jehož důsledkem je dosažení většího podtlaku. Dochází tak k nasávání vzduchu přívodním otvorem 4.
Podle znázorněného příkladného provedení je odsávací zařízení 1 opatřeno větším počtem odsávacích otvorů 5, 6, přičemž volbou počtu odsávacích otvorů 5, 6 může být odsávací zařízení 1 libovolně prodlouženo. Odsávací komory 7, 8, z nichž je v principu potřebná nejméně jedna, jsou rovněž částí skříně 2. Přitom vnější strany 9, 10 příslušných odsávacích komor 7, 8, vedoucí do přívodního otvoru 4, jsou vytvořeny jako vodicí plochy proudění.
Podstatné však je, a to platí zejména pro příkladná provedení podle obr. 1 a obr. 4, že skříň 2 je v oblasti odsávací komory 7 a vířivé komory 3 v příčném řezu vytvořena ve tvaru písmene S. Příkladná provedení podle obr. 1 a 2 se přitom odlišují ve vytvoření vnějších, od vířivé komory 3 vzdálenějších částí 11 vnějších stěn 9 odsávací komory 7. Tato část 11 vnější stěny 9, podle příkladného provedení znázorněného na obr. 1, svírá s upevňovací plochou 12 přibližně pravý úhel, zatímco část 11 vnější stěny 9, podle příkladného provedení znázorněného na obr. 2, svírá s upevňovací plochou 12 úhel menší než 45°. Část 13, navazující na část 11 vnější stěny 9 odsávací komory 7, je vzhledem k upevňovací ploše 12 vyboulena a následně přechází do přívodního otvoru 4. Výše zmíněný tvar písmene S se tedy v podstatě dosáhne tvarem vířivé komory 3 a na ni navazující vyboulenou částí 13.
Na obr. 5 a 6 jsou znázorněna další dvě, rovněž z hlediska proudění optimální, příkladná provedení odsávacího zařízení L Stejně tak jako u dříve popsaných příkladných provedení jsou vířivá komora 3 a odsávací komora 8 uspořádány bezprostředně vedle sebe, ovšem s tím, že vnitřní část 14 vířivé komory 3 tvoří stěnu odsávací komory 8, přičemž skříň 2 v oblasti vnější strany 10 odsávací komory 8 a v části 14 vířivé komory 3, je v příčném průřezu vytvořena ve tvaru zahnuté špičky. V souvislosti s tím je možno uvést, že část 14 vířivé komory 3 nemusí bezprostředně tvořit stěnu odsávací komory 8. Míněno je pouze uspořádání vnitřní části 14 a stěny odsávací komory 8, kdy vířivá komora 3 a odsávací komora 8 spolu bezprostředně sousedí. V důsledku uspořádání odsávací komory 8 vedle vířivé komory 3, jak je znázorněno na obr. 5 a 6, se dosáhne optimálního využití prostoru redukcí mrtvých prostor na vnější straně vířivé komory 3, při optimálním vedení proudění.
-4CZ 297777 B6
Jak je dále z obr. 5 a 6 zřejmé, vnější část vnější stěny 10 odsávací komory 8 je vzhledem k upevňovací ploše 12 směrem dolů zakřivena, a sice ve tvaru hyperboly. Takto vytvořená, hyperbolicky zakřivená vnější část, přitom bezprostředně přechází do přívodního otvoru 4.
U příkladného provedení znázorněného na obr. 5, je vzhledem k odsávací komoře 8 protilehlá část 15 skříně 2 vytvořena rovněž ve tvaru zahnuté špičky, avšak v opačném směru než odsávací komora 8. Vnější stěna 16 části 15 je přitom rovněž hyperbolicky, nebo obloukovitě zakřivena. Zásadně je rovněž možné i zešikmení části 15, vytvořené za účelem docílení vodicí plochy proudění. Stejně tak to platí i pro vnější stěnu 10 odsávací komory 8, která může být zakřivena hyperbolicky a/nebo do oblouku, nebo také může být zešikmena.
Na obr. 6 je znázorněno příkladné provedení, které je vhodné pro umístění v přechodu mezi stěnou a stropem, nebo v místě překladu. U tohoto příkladného provedení svírá ukončení 17 vířivé komory 3 s upevňovací plochou 12 přibližně pravý úhel.
Všechny typy odsávacích zařízení jsou v podstatě vytvořeny tak, že vnější strany odsávacích komor 7, 8 nevykazují žádné hrany, na nichž by z hlediska techniky proudění docházelo ke strhávání proudění, ani nevykazují žádné mrtvé prostory.
U všech příkladných provedení jsou vířivá komora 3 a příslušné odsávací komory 7, 8 v zabudovaném stavu uspořádány vedle sebe. V důsledku tohoto uspořádání vířivé komory 3 a odsávacích komor 7, 8, je možno odsávací zařízení 1 použít i v místnostech s nízkou výškou stropu. Pro spolehlivé odsávání by přitom měl být přívodní otvor 4 nasměrován do odsávaného prostoru.
Část skříně 2, což není na přiložených výkresech blíže znázorněno, může být tvořena částí stěny, nebo stropu. V tomto případě není příslušná část skříně 2 opatřena krytem.
Jak je zřejmé z přiložených vyobrazení, odsávací otvory 5, 6 jsou opatřeny zapuštěnými trubkami, které vyčnívají do vířivé komory 3. Namísto těchto zapuštěných trubek mohou být mezi vířivou komorou 3 a příslušnou odsávací komorou 7, 8 vytvořeny rovněž jednoduché průniky.
U příkladného provedení, které je znázorněno na obr. 3, jsou uvnitř skříně 2 uspořádány dvě odsávací komory 7, 8, mezi nimiž se nachází vířivá komora 3. Rovněž toto příkladné provedení vykazuje podstatnou výhodu spočívající v tom, že konstrukční výška odsávacího zařízení 1 je velmi malá, takže odsávací zařízení 1 lze použít právě v místnostech s nízkou výškou stropu. V tomto případě je odsávací zařízení 1 opatřeno zde blíže neznázoměným ovládacím zařízením, jehož prostřednictvím mohou být odsávací komory 7, 8 uváděny do provozu buď jednotlivě, nebo společně. Ve znázorněném příkladném provedení mají odsávací komory 7, 8 vždy rozdílné příčné průřezy. Odsávací zařízení 1 tak může být provozováno ve třech stupních odsávání. Dochází-li k odsávání prostřednictvím obou odsávacích komor 7, 8, pak vzniká mezi příslušnými odsávacími otvory 5 jedné odsávací komory 7 a sousedními odsávacími otvory 6 druhé odsávací komory 8 stabilizované vířivé proudění. Jednotlivé odsávací otvory 5, 6 jsou přitom uspořádány přesazené a ve stejných odstupech.
Rovněž příkladné provedení znázorněné na obr. 5, může být realizováno se dvěma odsávacími komorami 7, 8, pořádanými v části 15 skříně 2.
Konečně, jak je znázorněno na obr. 1 až 3, odsávací zařízení 1 podle vynálezu je použitelné i pro odsávání vzduchu nebo kouře ze dvou sousedních prostor, například v podzemní garáži.

Claims (20)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Odsávací zařízení k odsávání plynů, zejména vzduchu a/nebo kouře, v jehož skříni (2) je upravena vířivá komora (3) opatřená nejméně jedním přívodním otvorem (4) a nejméně dvěma do vířivé komory (3) ústícími odsávacími otvory (5, 6), a dále odsávacím systémem obsahujícím nejméně jednu odsávací komoru (7, 8) tvořící část skříně (2), přičemž vířivá komora (3) je s odsávací komorou (7, 8) spojena odsávacími otvory (5, 6), čímž se během provozu odsávání vytváří mezi odsávacími otvory (5, 6) stabilizované vířivé proudění, a že vnější strany (9, 10) odsávací komory (7, 8) vedoucí do přívodního otvoru (4) jsou alespoň z části vytvořeny jako vodicí plochy proudění, vyznačující se tím, že příčný průřez skříně (2) má v oblasti odsávací komory (7, 8) a vířivé komory (3) tvar písmene S.
  2. 2. Odsávací zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že vnější, vířivé komoře (3) vzdálenější část vnější stěny (9) odsávací komory (7) je vzhledem k upevňovací ploše (12) zešikmena pod úhlem menším než 80°.
  3. 3. Odsávací zařízení podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že část (13), navazující na vnější část (11) vnější stěny (9) odsávací komory (7) je vyhnutá a přechází do přívodního otvoru (4).
  4. 4. Odsávací zařízení podle některého z předchozích nároků, vyznačující se tím, že vnější strana (10) vířivé komory (3) vedoucí do přívodního otvoru je vytvořena jako zakřivená a/nebo zešikmená vodicí plocha proudění.
  5. 5. Odsávací zařízení k odsávání plynů, zejména vzduchu a/nebo kouře, v jehož skříni (2) je upravena vířivá komora (3) opatřená nejméně jedním přívodním otvorem (4) a nejméně dvěma do vířivé komory (3) ústícími odsávacími otvory (5, 6), a dále odsávacím systémem obsahujícím nejméně jednu odsávací komoru (7, 8) tvořící část skříně (2), přičemž vířivá komora (3) je s odsávací komorou (7, 8) spojena odsávacími otvory (5, 6), čímž se během provozu odsávání vytváří mezi odsávacími otvory (5, 6) stabilizované vířivé proudění, a že vnější strany (9, 10) odsávací komory (7, 8) vedoucí do přívodního otvoru (4) jsou alespoň z části vytvořeny jako vodicí plochy proudění, vyznačující se tím, že vířivá komora (3) a odsávací komora (9) jsou uspořádány navzájem vedle sebe tak, že vnitřní část (14) vířivé komory (3) tvoří stěnu odsávací komory (8), a že skříň (2) má v části vnější strany (10) odsávací komory (8) a v na ni navazující vnitřní části (14) vířivé komory (3) v příčném průřezu tvar zahnuté špičky.
  6. 6. Odsávací zařízení podle nároku 5, vyznačující se t í m , že vnější část vnější strany (10) odsávací komory (8) je vzhledem k upevňovací ploše (12) zešikmena a/nebo směrem ven zakřivena, přičemž úhel zešikmení je menší než 80°.
  7. 7. Odsávací zařízení podle nároku 5 nebo 6, vyznačující se tím, že vnější část vnější strany (10) přechází do přívodního otvoru (4).
  8. 8. Odsávací zařízení podle jednoho z nároků 5 až 7, vyznačující se tím, že část (15) skříně (2), která je protilehlá odsávací komoře (8), je rovněž vytvořena ve tvaru zahnuté špičky, ovšem v opačném směru vzhledem k odsávací komoře (8).
  9. 9. Odsávací zařízení podle jednoho z nároků 5 až 7, vyznačující se tím, že k odsávací komoře (8) protilehlé ukončení (17) vířivé komory (3) svírá s upevňovací plochou (12) pravý úhel.
    -6CZ 297777 B6
  10. 10. Odsávací zařízení podle některého z předchozích nároků, vyznačující se tím, že vnější strany (9, 10) skříně (2) jsou z hlediska techniky proudění v podstatě bez mrtvých prostor a/nebo hran, na nichž dochází k odtrhávání proudění.
  11. 11. Odsávací zařízení podle některého z předchozích nároků, vyznačující se tím, že vířivá komora (3) a odsávací komory (7, 8) jsou v zabudovaném stavu uspořádány vedle sebe.
  12. 12. Odsávací zařízení podle některého z předchozích nároků, vyznačující se tím, že přívodní otvor (4) v zabudovaném stavu směřuje do odsávaného prostoru v podstatě ze spodu z odsávacího zařízení (1).
  13. 13. Odsáv řízení podle některého z předchozích nároků, vyznačující se tím, že skříň (2) je v oblasti upevňovací plochy (12) alespoň z části otevřená, tak že k upevňovací ploše (12) přivrácená část vířivé komory (3) a/nebo odsávací komory (7, 8) je tvořena částí stěny nebo stropu.
  14. 14. Odsávací zařízení podle některého z předchozích nároků, vyznačující se t í m , že skříň (2) je v oblasti ukončení (17) alespoň z části otevřena, tak že ukončení (17) je částečně tvořeno stěnou a/nebo částí stropu.
  15. 15. Odsávací zařízení podle některého z předchozích nároků, vyznačující se tím, že odsávací otvory (5, 6) jsou opatřeny trubkami, vyčnívajícími do vířivé komory (3).
  16. 16. Odsávací zařízení podle některého z předchozích nároků, vyznačující se tím, že obsahuje nejméně dvě odsávací komory (7, 8).
  17. 17. Odsávací zařízení podle některého z předchozích nároků, vyznačující se tím, že vířivá komora (3) je uspořádána mezi odsávacími komorami (7, 8).
  18. 18. Odsávací zařízení podle některého z předchozích nároků, vyznačující se tím, že je opatřeno ovládacím zařízením, jehož prostřednictvím jsou odsávací komory (7, 8) provozovány samostatně, nebo společně.
  19. 19. Odsávací zařízení podle některého z předchozích nároků, vyznačující se tím, že odsávací komory (7, 8) mají rozdílné příčné průřezy.
  20. 20. Odsávací zařízení podle některého z předchozích nároků, vyznačující se tím, že odsávací otvory (5) prvé odsávací komory (7) jsou uspořádány přesazené k odsávacím otvorům (6) druhé odsávací komory (8), čímž se mezi nimi vytváří usměrněné vířivé proudění.
CZ20011841A 2000-05-30 2001-05-24 Odsávací zarízení CZ297777B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10026601A DE10026601C1 (de) 2000-05-30 2000-05-30 Absaugvorrichtung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20011841A3 CZ20011841A3 (cs) 2002-02-13
CZ297777B6 true CZ297777B6 (cs) 2007-03-28

Family

ID=7643979

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20011841A CZ297777B6 (cs) 2000-05-30 2001-05-24 Odsávací zarízení

Country Status (10)

Country Link
EP (1) EP1160020B1 (cs)
AT (1) ATE240794T1 (cs)
BR (1) BR0004055A (cs)
CZ (1) CZ297777B6 (cs)
DE (2) DE10026601C1 (cs)
HU (1) HU222870B1 (cs)
PL (1) PL199929B1 (cs)
RU (1) RU2206417C2 (cs)
SK (1) SK285596B6 (cs)
UA (1) UA67797C2 (cs)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2002101198A2 (de) * 2001-06-13 2002-12-19 Thyssenkrupp Hiserv Gmbh Absaugvorrichtung für einen tunnel
DE10136098A1 (de) * 2001-06-15 2003-03-06 Thyssenkrupp Hiserv Gmbh Absaugvorrichtung für einen Tunnel
FI122284B (fi) * 2006-10-03 2011-11-15 Halton Oy Ilmavirtauksen päätelaite
CN113399410B (zh) * 2021-06-23 2023-11-10 湖北永浩泰德幕墙装饰有限公司 一种喷涂厂房地下式除尘系统
CN114353145A (zh) * 2021-12-31 2022-04-15 北京金茂人居环境科技有限公司 厨房内外气压平衡控制方法、存储介质及电子设备

Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3221635A (en) * 1963-05-31 1965-12-07 Jr Edward Hill Grease collection device for stoves
CZ283040B6 (cs) * 1993-09-24 1997-12-17 Nová Huť, A.S. Ostrava Zařízení pro odstraňování nečistot a škodlivin z ovzduší
EP0998986A2 (de) * 1998-11-06 2000-05-10 Rud. Otto Meyer GmbH & Co. KG Vorrichtung zum Erfassen und Absaugen von Fluiden

Patent Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3221635A (en) * 1963-05-31 1965-12-07 Jr Edward Hill Grease collection device for stoves
CZ283040B6 (cs) * 1993-09-24 1997-12-17 Nová Huť, A.S. Ostrava Zařízení pro odstraňování nečistot a škodlivin z ovzduší
EP0998986A2 (de) * 1998-11-06 2000-05-10 Rud. Otto Meyer GmbH & Co. KG Vorrichtung zum Erfassen und Absaugen von Fluiden

Also Published As

Publication number Publication date
HU0102269D0 (en) 2001-08-28
PL347231A1 (en) 2001-12-03
SK285596B6 (sk) 2007-04-05
SK7292001A3 (en) 2002-12-03
PL199929B1 (pl) 2008-11-28
EP1160020B1 (de) 2003-05-21
HU222870B1 (hu) 2003-12-29
BR0004055A (pt) 2002-02-13
DE50100251D1 (de) 2003-06-26
ATE240794T1 (de) 2003-06-15
CZ20011841A3 (cs) 2002-02-13
UA67797C2 (uk) 2004-07-15
DE10026601C1 (de) 2001-08-09
HUP0102269A2 (en) 2002-06-29
RU2206417C2 (ru) 2003-06-20
EP1160020A1 (de) 2001-12-05
HUP0102269A3 (en) 2002-08-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ297777B6 (cs) Odsávací zarízení
JP2002243209A (ja) 空気調和機の室外ユニット
DK2626644T3 (en) Ventilation component comprising a duct-shaped housing with surrounding house walls
CN113017499A (zh) 风道组件和扫地机器人
KR20210118537A (ko) 송풍기
JP2007010237A (ja) 風除室、および風除室において室内と室外の間の空気の流れを低減する方法
JP2001033072A (ja) 換気システム
JPH06159754A (ja) 人工竜巻式排気装置
KR102389052B1 (ko) 배기장치
CN111121122B (zh) 一种吹吸风装置及应用有该吹吸风装置的吸油烟机
CN217503775U (zh) 出风座以及集成灶
KR20180070253A (ko) 송풍기 및 공기조화기
CN110080435A (zh) 装配式建筑内隔墙系统
CN211938351U (zh) 一种楼宇物业管理用通风柜
JPWO2010109662A1 (ja) 熱交換換気装置
TWI791308B (zh) 氣體導流裝置
JP2001167613A (ja) 照明灯具用ポール
KR100648945B1 (ko) 환기장치의 실내기
US10088194B2 (en) Systems for and methods of directing airflow in air handling systems
KR100547949B1 (ko) 배기 성능 향상 장치
KR102510764B1 (ko) 룸환경 제어장치
JP6876350B1 (ja) 建屋
EP4286762A1 (en) Muffling device
JP2000274768A (ja) 換気方法
JP2880611B2 (ja) 吹き出し及び吸い込み方法

Legal Events

Date Code Title Description
MK4A Patent expired

Effective date: 20210524