CZ297225B6 - Zpusob lesní tezby a zarízení k jejímu provádení - Google Patents

Zpusob lesní tezby a zarízení k jejímu provádení Download PDF

Info

Publication number
CZ297225B6
CZ297225B6 CZ20001409A CZ20001409A CZ297225B6 CZ 297225 B6 CZ297225 B6 CZ 297225B6 CZ 20001409 A CZ20001409 A CZ 20001409A CZ 20001409 A CZ20001409 A CZ 20001409A CZ 297225 B6 CZ297225 B6 CZ 297225B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
marking
wood
logging
log
piece
Prior art date
Application number
CZ20001409A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ20001409A3 (cs
Inventor
Sörvik@Bengt
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from PCT/SE1997/001782 external-priority patent/WO1998017099A1/en
Application filed filed Critical
Publication of CZ20001409A3 publication Critical patent/CZ20001409A3/cs
Publication of CZ297225B6 publication Critical patent/CZ297225B6/cs

Links

Landscapes

  • Management, Administration, Business Operations System, And Electronic Commerce (AREA)

Abstract

Zpusob lesní tezby se provádí pomocí tezebního stroje (1), sestávajícího z vozidla (2) a tezebního zarízení (3), upevneného na tomto vozidle (2). Pouzívá se databáze charakteristických vlastností príslusné cásti lesa. Na vozidle (2) je usporádáno první pocítacové vybavení (31), které registruje jakost anebo rozmery tezených kmenu nebo kusu dríví. Tezba se provádí pomocí zarízení (5) pro stanovenípolohy usporádaného na tezebním stroji (1) a umoznujícího stanovení polohy tezebního stroje (1) nebo tezebního zarízení (3) a to pomocí bezdrátove prijímatelných signálu. Data týkající se polohy tezebního stroje (1) nebo tezebního zarízení (3) se koordinují pomocí prvního pocítacového vybavení (31)s daty týkajícími se jakosti anebo rozmeru kmenu nebo kusu dríví. Tato koordinovaná data se pouzívají jako základ pro korigování plánu tezby a dále kprovádení tezby. Pocítacové vybavení (31) je usporádáno k rízení znackovacího zarízení (9) pro oznacování kmene (10) nebo kusu dríví polohovou informací nebo kódem, pomocí nichz je tento kmen (10) nebo kus dríví spojitelný s polohovou informací ulozenou v databázi, na základe polohové informace prijaté ze zarízení (5) pro stanovení polohy.

Description

(57) Anotace:
Způsob lesní těžby se provádí pomocí těžebního stroje (1), sestávajícího z vozidla (2) a těžebního zařízení (3), upevněného na tomto vozidle (2). Používá se databáze charakteristických vlastností příslušné části lesa. Na vozidle (2) je uspořádáno první počítačové vybavení (31), které registruje jakost anebo rozměry těžených kmenů nebo kusů dříví. Těžba se provádí pomocí zařízení (5) pro stanovení polohy uspořádaného na těžebním stroji (1) a umožňujícího stanovení polohy těžebního stroje (1) nebo těžebního zařízení (3) a to pomocí bezdrátově přijímatelných signálů. Data týkající se polohy těžebního stroje (1) nebo těžebního zařízení (3) se koordinují pomocí prvního počítačového vybavení (31) s daty týkajícími se jakosti anebo rozměru kmenů nebo kusů dříví. Tato koordinovaná data se používají jako základ pro korigování plánu těžby a dále k provádění těžby. Počítačové vybavení (31) je uspořádáno k řízení značkovacího zařízení (9) pro označování kmene (10) nebo kusu dříví polohovou informací nebo kódem, pomocí nichž je tento kmen (10) nebo kus dříví spojitelný s polohovou informací uloženou v databázi, na základě polohové informace přijaté ze zařízení (5) pro stanovení polohy.
Způsob lesní těžby a zařízení k jejímu provádění
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu lesní těžby pomocí těžebního stroje, sestávajícího se z vozidla a těžebního zařízení, upevněného na tomto vozidle a databáze charakteristických vlastností příslušné části lesa registrovaných, analyzovaných a zpracovaných před těžbou, mající vysokou geografickou přesnost, obsahující zpracovaný plán těžby na základě této databáze s vysokou přesností 10 charakteristických vlastností stavu lesa tak, že se provádí lesní těžba a výsledek těžby se porovnává s plánem těžby, přičemž na vozidle je uspořádáno první počítačové vybavení, které registruje jakost anebo rozměry těžených kmenů nebo kusů dříví a zařízení k provádění způsobu tvořené systémem pro lesní hospodářství zahrnujícím těžbu dříví pomocí těžebního stroje sestávajícího z vozidla, z těžebního zařízení upevněného na tomto vozidle, ze značkovacího zařízení uspořáda15 ného na těžebním stroji, kde značkovací zařízení je uspořádáno k nanášení označení alespoň na jeden kmen nebo kus dříví, získaný ze stromu, a z počítačového vybavení, uspořádaného na vozidle, kde toto počítačové vybavení je uspořádáno k řízení značkovacího zařízení pro označování kmene nebo kusu dříví.
Dosavadní stav techniky
Běžná těžba dřeva a pracovní operace s ní spojené se v současnosti provádějí poměrně primitivně v tom smyslu, že se s lesní surovinou nakládá téměř jako s volně loženým produktem. I když se 25 provádí vyhodnocení stojících lesních stromů, jako příprava pro určitou těžbu, provádí se spíše nahrubo. Proto může být skutečný výsledek těžby značně odlišný od teoreticky vypočteného výsledku. Dalším problémem současné techniky pro těžbu dřeva je, že má sklon probíhat v poměrně malém rozsahu, v tom smyslu, že určité těžby dřeva se zpravidla účastní jenom jeden prodejce a jeden kupec surového dříví. Musí se pečlivě posuzovat hranice mezi jednotlivými 30 majiteli lesa, což je důsledkem skutečnosti, že lesní surovina se nemůže podrobně identifikovat.
Další skutečností je to, že řidič současného těžebního stroje má velice malou podporu při provádění těžebních prací. Sice zpravidla existuje sám o sobě počítač na těžebním stroji pro stanovení průřezu, ale tento počítač nezíská žádné jiné spojení na zpracovávaný strom než to, které se získá prostřednictvím kontaktu mezi těžebním zařízením těžebního stroje a stromem. Proto zde vznika35 jí oprávněné důvody pro tvrzení, že se může zlepšit činnost kolem stanovení průřezu při porážení.
Důsledkem shora uvedených nevýhod jsou značné nálady. Vyžaduje se velký rozsah ručních plánovacích a administrativních prací.
Cílem vynálezu je v první řadě vytvořit podmínky pro racionalizaci lesní těžby a jejího plánování.
Vynález je v prvé řadě zaměřen na vytvoření zdokonalené možnosti korekce těžebních plánů, racionálním způsobem, se zřetelem na skutečný výsledek těžby.
Vynález je dále zaměřen na vytvoření podmínek pro poskytnutí zdokonalené počítačové podpory řidiči těžebního stroje, přičemž se má na mysli především plně automatické řízení těžebního stroje·
Za třetí je vynález zaměřen na vytvoření takových podmínek, aby se se surovým dřívím nenakládalo jako s anonymním volně loženým produktem, ale jako s produktem, který má označení 50 svého původu.
Za čtvrté je vynález zaměřen na vytvoření ještě lepšího sledování plánu těžby při stahování dřeva, později v řetězci zpracování jednotlivých kmenů, a informací týkajících se skutečného stupně využití jednotlivých kmenů.
- 1 CZ 297225 B6
Za páté je vynález zaměřen na zmenšení problému spojeného s lokalizací jednotlivých kmenů v terénu, zpracovaných pomocí těžebních strojů. Takovou lokalizaci zpravidla provádí dopravci, jejichž úkolem je odvést kmen z lesa.
První zaměření vynálezu je založeno na realizaci toho, že je možné pomocí mimořádně vyspělé techniky dálkové registrace a analýzy vytvořit velice podrobné a přesné databáze, týkající se charakterických vlastností lesního porostu, přičemž je zahrnuto jak stanoviště stromů v lese, tak i příslušné geografické a geologické podmínky v něm. Cílem takto získané databáze, která může například zahrnovat velice podrobný a přesný obraz o lesním porostu, je stanovení polohy jednotlivých stromů s přesností řádově na několik decimetrů až centimetrů. U jednotlivých strojů by měly být pečlivě odhadnuty jakost a obsah. Jako příklad může být uvedeno, že rozlišovací schopnost této databáze by měla být taková, aby plánovač v lesním hospodářství pomocí obyčejné myši počítače měl být schopen kliknout na jednotlivý strom, a obrátit jej a otočit, a také získat předpověď (výhled) o průřezu pomocí počítače. V této souvislosti je vynález zaměřen na vytvoření podmínek pro velice přesné a rychlé sledování těžebního plánu se zpětnou vazbou na skutečné těžební údaje.
Podstata vynálezu
Podstatou vynálezu je způsob lesní těžby pomocí těžebního stroje, sestávajícího se z vozidla a těžebního zařízení, upevněného na tomto vozidle a databáze charakteristických vlastností příslušné části lesa registrovaných, analyzovaných a zpracovaných před těžbou, mající vysokou geografickou přesnost, obsahující zapracovaný plán těžby na základě této databáze s vysokou přesností charakteristických vlastností stavu lesa tak, že se provádí lesní těžba a výsledek těžby se porovnává s plánem těžby, přičemž na vozidle je uspořádáno první počítačové vybavení, které registruje jakost anebo rozměry těžených kmenů nebo kusů dříví, který podle vynálezu spočívá v tom, že se těžba provádí pomocí zařízení pro stanovení polohy uspořádaného na těžebním stroji a umožňujícího stanovení, pomocí bezdrátově přijímatelných signálů, polohy těžebního stroje nebo těžebního zařízení, přičemž data týkající se polohy těžebního stroje nebo těžebního zařízení se koordinují pomocí prvního počítačového vybavení sdaty týkajícími se jakosti anebo rozměru kmenů nebo kusů dříví, přičemž tato koordinovaná data se přenášejí do druhého počítačového vybavení obsahujícího databázi, a přičemž tato koordinovaná data se používají jako základ pro korigování plánu těžby a dále k provádění těžby pomocí druhého počítačového vybavení.
Způsob lesní těžby pomocí těžebního stroje se s výhodou provádí tak, že se zobrazení části stavu lesa, nacházející se před řidičem, a obsažené v těžebním plánu, založeném na databázi, předkládá řidiči těžebního stroje společně s indikací návrhu těžby, pomocí prvního počítačového vybavení, uspořádaného na těžebním stroji.
Způsob se s výhodou provádí tak, že první počítačové vybavení automaticky řídí těžební stroj při těžbě podle návrhu těžby.
Způsob se dále s výhodou provádí tak se stanoví poloha těžebního stroje pomocí alespoň jednoho zařízení pro stanovení polohy, uspořádaného na těžebním stroji, kde toto zařízení pro stanovení polohy je uspořádáno s možností stanovení polohy těžebního stroje pomocí externích, bezdrátově přijímatelných signálů, ve spojení s kácením stromů, přičemž se označí alespoň jeden kmen nebo
- 2 CZ 297225 B6 kus dříví získaný ze stromu pomocí značkovacího zařízení polohovou informací nebo kódem, pomocí něhož je tento kmen nebo kus dříví spojitelný s polohovou informací nebo s kódem použitým v souvislosti s daty o jakosti anebo rozměru týkajícími se příslušných kmenů nebo kusů dříví.
Způsob se dále s výhodou provádí tak, že se označuje kmen nebo kus dříví také informací týkající se jakosti anebo rozměru.
Způsob se dále s výhodou provádí tak, že v případě, že se ze stromu získá více kusů dříví, označí se každý jednotlivý kus informací týkající se jeho místa v kmenu stromu.
Způsob se dále s výhodou provádí tak, že se ukládají informace týkající se kupce anebo prodejce jednotlivého kmenu nebo kusu dříví, přičemž tento kmen nebo kus dříví se spojí s touto informací týkající se kupce anebo prodejce pomocí polohové informace nebo kódu.
Způsob se dále s výhodou provádí tak, že se označování provádí pomocí značkovací techniky, přicházející do kontaktu s kmenem nebo kusem dříví, s výhodou pomocí ražení, řezání, vrtání nebo razítkování.
Způsob se dále s výhodou provádí tak, že se označování provádí pomocí bezkontaktní značkovací techniky, s výhodou energií záření nebo stříkáním inkoustové barvy.
Způsob se dále s výhodou provádí tak, že informace o poloze těžebního stroje sděluje polohu těžebního zařízení těžebního stroje.
Způsob se dále s výhodou provádí tak, že se označování kmene nebo kusu dříví provádí na jeho konci.
Způsob se dále s výhodou provádí tak, že se toto označování provádí na části obvodového povrchu kmene nebo kusu dříví, s výhodou po odstranění kůry z uvedené části.
Způsob se dále s výhodou provádí tak, že se data stanovená při těžbě a týkající se místa kmenu v lesním porostu, dále jakosti, rozměrů a možného umístění kusu dříví ve kmenu ukládají pro účely vyhodnocení a porovnávání s předpověďmi týkajícími se výnosu těžby prováděnými před těžbou.
Podstatou vynálezu je dále zařízení k provádění výše uvedeného způsobu tvořené systémem pro lesní hospodářství zahrnujícím těžbu dříví pomocí těžebního stroje sestávajícího z vozidla, z těžebního zařízení upevněného na tomto vozidle, ze značkovacího zařízení uspořádaného na těžebním stroji, kde značkovací zařízení je uspořádáno k nanášení označení alespoň na jeden kmen nebo kus dříví, získaný ze stromu, a z počítačového vybavení, uspořádaného na vozidle, kde toto počítačové vybavení je uspořádáno k řízení značkovacího zařízení pro označování kmene nebo kusu dříví, který podle vynálezu spočívá v tom, že na těžebním stroji je uspořádáno alespoň jednoho zařízení pro stanovení polohy těžebního stroje pomocí externích, bezdrátově přijímatelných signálů, přičemž počítačové vybavení je uspořádáno k řízení značkovacího zařízení pro označování kmene nebo kusu dříví polohovou informací nebo kódem, pomocí nichž je tento kmen nebo kus dříví spojitelný s polohovou informací uloženou v databázi, na základě polohové informace přijaté ze zařízení pro stanovení polohy.
Zařízení s výhodou spočívá v tom, zeje těžební stroj opatřen prostředkem pro stanovení nebo pro zavádění informace týkající se jakosti anebo rozměru kmenu nebo kusu dříví, přičemž počítačové vybavení je uspořádáno k řízení značkovacího zařízení pro označování kmene nebo kusů dříví
- 3 CZ 297225 B6 informací o jakosti a rozměru nebo k registrování této informace ve spojení s kmenem nebo kusem dříví pomocí uvedeného kódu.
Zařízení dále s výhodou spočívá v tom, že těžební stroj je opatřen prostředkem pro automatické stanovení nebo pro ruční zavádění informace, týkající se umístění příslušného kusu dříví ve kmenu, přičemž počítačové vybavení je uspořádáno k řízení značkovacího zařízení pro označování kusu dříví touto informací o umístění, nebo k registrování této informace o umístění ve spojení s uvedeným kusem dříví pomocí uvedeného kódu.
Zařízení dále s výhodou spočívá v tom, že počítačové vybavení je opatřeno prostředkem pro přijímání informace týkající se kupce anebo prodejce jednotlivého kmenu nebo kusu dříví, přičemž počítačové vybavení je uspořádáno k řízení značkovacího zařízení pro označování kmenu nebo kusu dříví touto informací týkající se kupce anebo prodejce, nebo k registrování této informace ve spojení s uvedeným kmenem nebo kusem dříví pomocí uvedeného kódu.
Zařízení dále s výhodou spočívá v tom že počítačové vybavení je upraveno ke stanovení a registrování polohy těžebního zařízení v okamžiku vykládání zpracovaných kmenů nebo kusů dříví z těžebního zařízení, přičemž tato polohová informace je uložena v databázi nebo na datovém nosiči k použití pro nákladné odvážení těchto kmenů nebo kusů dříví pomocí dopravního prostředku.
Zařízení dále s výhodou spočívá v tom že zařízení pro stanovení polohy je ovládáno pomocí globální polohovací soustavy.
Zařízení dále s výhodou spočívá v tom, že je značkovací zařízení umístěno na těžebním zařízení těžebního stroje a uzpůsobeno k označování kusů dříví ve spojení s kmenem zpracovaným v těžebním zařízení.
Zařízení dále s výhodou spočívá v tom že je značkovací zařízení uzpůsobeno k provozu s kontaktní značkovací technikou s výhodou s ražením, řezáním, vrtáním nebo razítkováním.
Zařízení dále s výhodou spočívá v tom, že je značkovací zařízení sestává z řady značkovacích prostředků určovaných ke kontaktnímu spojení s kmenem nebo kusem dříví, kde jsou tyto značkovací prostředky selektivně posuvné mezi aktivními značkovacími polohami a neaktivními, klidovými polohami, přičemž určená značkovací informace pro kmen nebo kus dříví se dává společně počítačovým vybavením podle požadované značkovací informace.
Zařízení dále s výhodou spočívá v tom, že jsou značkovací prostředky vytvořeny jako razící prostředky, razítkovací prostředky nebo vrtací prostředky.
Zařízení dále s výhodou spočívá v tom, že je značkovací zařízení opatřeno prostředkem pro přivádění značkovací inkoustové barvy do značkovacího prostředku.
Zařízení dále s výhodou spočívá v tom, že je značkovací zařízení uspořádáno k vytvoření nosiče, opatřeného značkovací informací, a k nanesení tohoto nosiče na kmen nebo kus dříví.
Zařízení dále s výhodou spočívá v tom, že nosič sestává z lepicího pásku se značkovací informací, s výhodou ve formě čárového kódu.
Zařízení dále s výhodou spočívá v to, že je značkovací zařízení opatřeno alespoň jedním laserem pro nanášení značkovací informace na kmen nebo kus dříví.
Zařízení dále s výhodou spočívá v tom, že značkovací zařízení sestává z nosiče, opatřeného značkovacími prostředky, přičemž nosič je vytvořen jako rotační prostředek.
- 4 CZ 297225 B6
Zařízení dále s výhodou spočívá v tom, že je značkovací zařízení uzpůsobeno k nanášení označení najeden konec kmenu nebo kusu dříví.
Zařízení dále s výhodou spočívá v tom ,že je značkovací zařízení uzpůsobeno k nanášení označení na části obvodového povrchu kmene nebo kusu dříví, s výhodou po odstranění kůry z této části.
Zařízení dále s výhodou spočívá v tom, že je první počítačové vybavení uzpůsobeno k bezdrátovému přenášení dat týkajících se místa kmenu v lesním porostu, jakosti, rozměrů a možného umístění kusu dříví ve kmenu, stanovených během těžby, do databáze ve druhém počítačovém vybavení, kde jsou data určena pro následné porovnání s předpověďmi, týkajícími se výsledku těžby, provedenými před těžbou.
Zařízení dále s výhodou spočívá v tom že dále obsahuje pilu na rozřezávání kmenů nebo kusů dříví na prkna a je opatřena snímacím zařízením, uzpůsobeným ke snímání označení jednotlivých kmenů nebo kusů dříví před rozřezáváním, a k ukládání značkovací informace, přičemž je dále opatřena třetím počítačovým vybavením spojeným s pilou, uzpůsobeným k řízení značkovacího zařízení, pro opatřování prken nebo skupin prken z příslušného kmenu nebo kusu dříví označením, obsahujícím alespoň informaci o místě původu stromu v lesním porostu nebo kód, pomocí něhož je tato informace spojitelná s těmito prkny.
Zařízení dále s výhodou spočívá v tom, že je snímací zařízení uspořádáno ke snímání koncové plochy kmenu nebo kusu dříví před rozřezáváním, a k registrování a ukládání informace z tohoto snímání, týkající se tvaru, s výhodou průměru a tloušťky kůry anebo růstu, s výhodou tloušťky letokruhů.
Zařízení dále s výhodou spočívá v tom, že je opatřena zařízením k provádění analýz a předpovědí týkajících se růstu lesa během časového období, v lesní oblasti, z níž pocházejí kmeny nebo kusy dříví, s pomocí této informace o tvaru, anebo růstu.
Zařízení dále s výhodou spočívá v tom, že je na těžebním stroji uspořádán skener ke skenování stromu, který se má těžit, a to před poražením příslušného stromu, přičemž tento skener je spojen s prvním počítačovým vybavením vedením pro přenos skenovací informací do počítačového vybavení, uzpůsobeného k tomu, že skenovací informace je počítačovým vybavením použitelná jako vodítko pro průřez nebo pro předpověď průřezu.
Zařízení dále s výhodou spočívá v tom, že je zařízení pro stanovení polohy na těžebním stroji opatřeno alespoň jednou jednotkou pro stanovení polohy, umístěnou na vozidle těžebního stroje, a také je opatřeno prostředkem na těžebním stroji pro stanovení polohy těžebního zařízení vzhledem k jednotce pro stanovení polohy.
Zařízení dále s výhodou spočívá v tom, že prostředek pro stanovení polohy těžebního zařízení vzhledem k jednotce pro stanovení polohy sestává zdálkoměru, prostředku pro stanovení úhlu, ze směrových indikátorů (kompasů) anebo ze zařízení videa fotogrammetrie anebo z další jednotky pro stanovení polohy.
Alternativně je další podstatou vynálezu zařízení k provádění výše uvedeného způsobu tvořené systémem pro těžbu v lesním hospodářství, zahrnující těžbu dříví pomocí těžebního stroje, sestávajícího z vozidla, z těžebního zařízení, a z počítačového vybavení, uspořádaného na vozidle, která podle vynálezu spočívá v tom, že na těžebním stroji je uspořádáno alespoň jednoho zařízení pro stanovení polohy, uzpůsobené pro stanovení polohy těžebního stroje pomocí externích, bezdrátově přijímatelných signálů, přičemž počítačové vybavení je uzpůsobeno ke stanovení a registrování polohy těžebního zařízení v době vykládání jednotlivých zpracovávaných kmenů z těžebního zařízení, a uložení této polohové informace do databáze nebo na datový nosič k použití pro následné odvážení jednotlivých kmenů dopravním prostředkem.
- 5 CZ 297225 B6
Způsob podle vynálezu je založen na stanovení příčné polohy těžebního stroje, a zejména jeho těžebního zařízení, provedeného podle vynálezu. Jelikož těžební plán je stanoveno jako mimořádně přesný, a krmě toho poloha těžebního zařízení je v terénu přesně stanovitelní, může být těžební zařízení cíleně řízeno podle předběžně zpracovaného těžebního plánu tak, aby se předem stanovené stromy staly předmětem těžby. To vytváří možnosti pro velice vyspělé plánování těžby pomocí počítače, kde řidič těžebního stroje v první řadě dostane naprosto přesné zadání, tj. předpokládá se, že očekává, že těžební stroj a jeho těžební zařízení jsou automaticky řízeny na stromy vybrané pro těžbu.
Tento vynález podává řešení, že podle způsobu lesní těžby pomocí těžebního stroje, sestávajícího z vozidla a těžebního zařízení upevněného na vozidle, se stanoví poloha těžebního stroje ve spojení s kácením stromů a alespoň jeden jednotlivý kmen získaný ze stromu je označen polohovou informací nebo kódem, pomocí nichž může být uvedený jednotlivý kmen spojen se skutečnou polohovou informací uloženou v databázi.
Takto získaný jednotlivý kmen se stane samostatnou jednotkou s možností spojení s příslušným místem lesního porostu, což znamená, že jednotlivý majitel tesaje s určitostí schopen stanovit, jestli příslušný jednotlivý kmen patří jemu, nebo někomu jinému, po odvezení tohoto kmenu z místě těžby.
Přeměna surového dříví z volně loženého produktu na samostatné jednotky, které jsou schopny identifikace, jak bylo shora popsáno, neznamená jenom, že mnoho prodejců se může pohodlně zdražovat stranou od svých produktů, ale také, že mnoho kupců může být obsluhováno na jednom a témž místě těžby dřeva. Když se tato vynálezecká myšlenka dokonale využije, polohová informace, vyznačená na jednotlivých kmenech, je určena k co nejpřesnějšímu stanovení, ze kterého stromu pochází jednotlivý kmen. Také je určeno, aby analýza stavu dřeva uskutečněná před těžbou, byla provedena následně popsanou technikou dálkové analýzy tak přesně, aby mohla být jednoznačně stanovena poloha každého jednotlivého stromu, a aby byla také odhadnuta s dosti vysokou přesností jakost a objem dřeva. Taková přesná analýza provedená předem, znamená vytvoření podmínek pro velice přesný výpočet výnosu určité těžby, provedení předem. Dále může být mnohá těžba řízena velmi cíleně tak, aby přesně ty stromy, které mají být vytěženy pro dosažení optimálního výsledku, byly také skutečně vytěženy. Podle vynálezu může být počítačové vybavení, uspořádané na těžebním stroji, upraveno k řízení těžebního stroje na základě údajů, vycházejících z předběžné analýzy lesní oblasti a těžebních instrukcí stanovených na jejich základě tak, aby byly pouze těženy přesně ty stromy, které byly předem určeny pro těžbu. Tak vysoké rozlišovací schopnosti, tj. na úrovni jednotlivého stromu, může být dosaženo, jestliže je provedena přesná registrace lesa pomocí fotografické nebo jiné snímací techniky a tato snímání jsou přesně koordinována na geograficky správné podmínky. U zařízení pro stanovení polohy, uspořádaném na těžebním stroji je dále vyžadována velmi vysoká rozlišovací schopnost. Tak vysoká rozlišovací schopnost je v současné době dosažitelná pomocí globální polohovací soustavy, zkráceně GPS (Globál Position Systém) na základě satelitu.
Podle čtvrtého zaměření vynálezu je označení na jednotlivých kmenech, určených k rozřezání na prkna, snímá před rozřezáním, a tato značkovací informace se ukládá do paměti, takže prkna pocházející z jednotlivého kmenu mohou být takto opatřena označením, zahrnujícím alespoň informaci o místě původu kmene v lesním porostu nebo o kódu, pomocí něhož může být jednotlivý kmen přiřazen k místu lesního porostu. Přitom jsou vytvořeny podmínky pro dodatečné překontrolování výsledku těžby, jak co se týká jakosti, tak i objemu. Je možné uvést do vzájemného souladu informaci o skutečném výnosu prken z jednotlivého kmenu a identifikační informaci vzhledem k přesnému umístění tohoto jednotlivého kmenu do pily tak, aby mohlo být provedeno přesné posouzení výnosu jednotlivého stromu. Majitel pozemku získá podstatně lepší možnosti pro překontrolování, že platný stav lesa, podle provedených vyhodnocení strojících lesních stromů má také skutečně za následek očekávaný ekonomický výnos, a že není podstatně snížen
- 6 CZ 297225 B6 v řetězci zpracování dřeva, například jako důsledek nesprávného průřezu nebo jiného neadekvátního zpracování z jiného hlediska.
Podle pátého zaměření vynálezu je počítačové vybavení upraveno ke stanovení a registrování polohy těžebního zařízení v době vykládání zpracovávaných jednotlivých kmenů z těžebního zařízení, a taková polohová informace se ukládá do databáze nebo na datový nosič, k použití pro následné odvážení jednotlivých kmenů dopravním prostředkem. Tímto způsobem je zajištěno, že jednotlivé kmeny se v terénu mohou bezpečně nalézt. V této souvislosti je obzvláště výhodné, že polohová informace o jednotlivých kmenech se předává řidiči dopravního prostředku, takže může snadno přemístit dopravní prostředek k jednotlivým kmenům. Podle vývoje je pohyb dopravního prostředku koncipován tak, aby probíhal plně automaticky za řízení počítače, na základě polohové informace, a také předběžného plánování stavu lesa.
I když je optimální výhoda vynálezu dosažitelná, když se předběžná analýza a těžba dřeva provádí s předností odpovídající rozlišovací schopnosti v řádech jednotlivých stromů, jak bylo shora uvedeno, může se použít nižší rozlišovací schopnost, když se realizuje vynálezecká myšlenka v menším rozsahu, například rozlišovací schopnost řádově jednoho nebo několika metrů.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude blíže osvětlen pomocí výkresu, kde na obr. 1 je pohled vysvětlující jak mohou být data získaná z letadel nebo jinak využita pro zobrazení krajiny v digitálně topografickém modelu, s vysokou mapovací přesností, na obr. 2 je ve schematickém pohledu znázorněn stav lesa, kde na obr. 2a je podrobněji znázorněn letecký snímek části les, na obr. 2b je v bokorysu znázorněna normální část lesa a na obr. 2c je schematicky znázorněna část lesa v pohledu shora, na obr. 3 je znázorněno, jak mohou být kombinována data samotné krajiny a data lesní suroviny pro usnadnění strategického plánování, týkajícího se lesa, na obr. 4 je schematicky znázorněn těžební stroj v praktické pracovní situaci, na obr. 5 je schematicky znázorněno, jak může být organizace lesní těžby spojena s operačním centrem, na obr. 6 je schematický pohled, snažící se vysvětlit, jak může být sledována identita a původ určitého kmenu v průběhu operací až k zákazníkovi, jako důsledek způsobu označování podle vynálezu, na obr. 7 je v perspektivním podrobném pohledu znázorněn výstupní konec těžebního zařízení opatřeného řezacím prostředkem, na obr. 8 je schematicky znázorněno, jak je označován jeden konec kmenu podle vynálezu, na obr. 9 je v perspektivním pohledu schematicky znázorněno značkovací zařízení se značkovacími prostředky, posuvně uspořádanými mezi aktivní a neaktivní polohou, na obr. 10 je schematicky znázorněn značkovací prostředek, ve tvaru razníku, na obr. 1 la a 1 lb je schematicky znázorněno alternativní značkovací zařízení, na obr. 12 je znázorněno další alternativní značkovací zařízení, na obr. 13 je v perspektivním pohledu znázorněno čisticí zařízení ve spojení s přívodem do pily,
- 7 CZ 297225 B6 na obr. 14 je schematicky znázorněn těžební stroj opatřený zařízením na určování polohy, sestávající z jednotky na určování polohy vozidla těžebního stroje a z prostředku na určování polohy těžebního zařízení vzhledem k této jednotce na určování polohy, na obr. 15 je znázorněno alternativní řešení k řešení podle obr. 14, na obr. 16 je znázorněna další alternativa, na obr. 17 je znázorněna ještě další alternativa, na obr. 18 je schematicky znázorněno, jak může být skener, uspořádaný na těžebním stroji, využit ke skenování stromů, které mají být těženy, tak, že skenovací informace může být využita pomocí řídicí jednotky k provedení rozhodnutí, týkající se průřezu nebo předpovědi o průřezu a na obr. 19 je schematicky znázorněno, jak mohou být registrována a využívána data k dosažení velice racionální soustavy těžby v lesním hospodářství v praktickém použití tohoto vynálezu.
Příklady provedení vynálezu
Aby bylo možno plně využít výhod tohoto vynálezu, je žádoucí, vytvořit základ pro vysoce kvalitní rozhodování o lesním hospodářství. Na jedné straně je zde snaha o vytvoření popisů týkajících se pozemku (geologie, kvartémí geologie, přírodní geografie, hydrologie, klimatologie, pedologie, vegetační biologie, nutriční geologie a různých plánovacích map) s vysokou jakostí a s vysokou účinností nákladů. Na obr. 1 je znázorněno, jak je možné pomocí různých registračních technik, zejména z letadla, odvozovat data, která mohou být použita k zobrazování krajiny v digitálně topologické modelu, s vysokou mapovací přesností. Dále se požaduje, aby byl přesně registrován lesní porost v příslušné oblasti krajiny. Přednostně se zde používají různé techniky k registrování lesního porostu z letadla, například techniky fotogrammetrie a obrazové analýzy. Na obr. 2 a 2a je znázorněn letecký snímek, z něhož je možné rozlišit jednotlivé stromy. Vhodnou technikou obrazové analýzy a znalostí charakteristických vlastností různých typů stromů a jejich přírodního uspořádání za různých podmínek je možné získat poměrně přesnou představu o jakosti o objemu dřeva jednotlivých stromů. Skutečně přesnou snímací technikou a snímáním přesných mapových souřadnic se může také vysoce přesně stanovit poloha jednotlivých stromů, zejména řádově v centimetrech nebo alespoň v decimetrech. Na obr. 2c je vyznačeno, že je zde snaha o registrování jednotlivých stromů v poloze odkloněné od středu obrazu, v centrální projekci vzhledem k snímací technice. Dobré vyhodnocení stojících lesních stromů může být provedeno posouzením účinku stínu, kuželovitosti obrysu strojů, průměru hmoty listů a jehličí, jejich barev, atd. Toto vyhodnocení může tvořit základ pro velice pečlivá a přesná rozhodování o strategii těžby dřeva.
Na obr. 3 je znázorněno, jak mohou být kombinována data o samotné krajině, zobrazené v průřezu, a data o lesní surovině, pro usnadnění plánování, týkajícího se lesní těžby.
Těžební stroj 1 sestává ze základního vozidla 2 a z těžebního zařízení 3 usnadněného na vozidle 2 tak, jak je to zobrazeno na obr. 4. Těžební zařízení 3 je ve znázorněném příkladu provedení neseno na základním vozidle 2 pomocí jeřábu 4. Těžebním zařízením 3 je zde takzvané jednočelisťové těžební zařízení, tj. zařízení upravené k uchopení stojícího stromu, jeho uříznutí, položení stromu do polohy podle obr. 4 a potom pomocí podávacího prostředku k dopravování kmenu tímto zařízením, při jeho současném odvětvování. Kmen se může příčně rozřezat na jednotlivé kusy dříví pomocí řezacího zařízení. Je třeba zdůraznit, že tento vynález je v tomto směru také dobře použitelný v případech, kde se nepožaduje odvětvování kmene, tj. kde se provádí jenom jeho příčné rozřezávání na jednotlivé kusy dříví. Vynález je však také použitelný u takzvaného zpracování celého kmenu, tj. kde se používá těžební zařízení k uříznutí stromu a jeho skácení, po němž se však neprovádí příčné rozřezávání kmenu na menší kusy. Výraz „kus dříví“, použitý v nárocích je v takových případech míněn tak, že také pokrývá kmen jako celek. Těžební zařízení může být v případě potřeby opatřeno odvětvovacím zařízením, pro zbavení kmenu větší při jeho
- 8 CZ 297225 B6 dopravování tímto zařízením, také při zpracování celého kmenu. Zařízení 5 pro stanovení polohy je uspořádáno na těžebním stroji a může stanovit polohu těžebního stroje pomocí externích signálů, přijímaných bezdrátově. Je výhodné, aby zařízení 5 pro stanovení polohy bylo řízeno podle globální polohovací soustavy (GPS, tj. Globál Position systém). To je polohovací soustava, pracující na základě satelitu, a vytvářející podmínky pro velice vysokou přesnost při stanovení polohy. Satelitní signály jsou ve skutečnosti rušené. Rušení se v praxi korigují pomocí signálů emitovaných z pozemní stanice. Tyto signály se přijímají zařízením 5 pro stanovení polohy, ajejich výsledkem, společně se satelitními signály, může být požadované velice přesné stanovení polohy.
Satelit 6 soustavy GPS je vyznačen na obr. 4, zařízení 5 pro stanovení polohy je opatřeno anténou 7. Ve zvětšeném kruhovém okénku na obr. 4 je vyznačeno, jak má řidič těžebního stroje přístup k počítači 8, opatřenému obrazovkou, který je spojen se zařízením 5 pro stanovení polohy. Tímto počítačem může být ve skutečnosti počítač těžebního stroje pro určování průřezu, opatřený softwarem a podle možnosti i hardwarem k provádění stanovení polohy.
Značkovací zařízení 9 je uspořádáno na těžebním stroji 1. Jedno provedení tohoto značkovacího zařízení 9 je zobrazeno na obr. 9. Značkovací zařízení 9 je upraveno k nanášení označení na kmeny nebo kusy dříví, získané ze stromů. Značkovací zařízení 9 je řízeno pomocí počítače 8 k označování kmenů nebo kusů dříví (viz například kmen 10 na obr. 8), s polohovou informací, tj. s informací o příslušném místě lesního porostu nebo kódu, pomocí něhož může být tato polohová informace spojena s příslušným kmenem 10 nebo kusem dříví, pomocí polohové informace přijaté ze zařízení 5 pro stanovení polohy. V následující části bude popsáno, že kmen 10 nebo kus dříví je opatřen speciálním kódem, který je určen k nanesení na kmen 10 nebo kus dříví, a který jej uložen v počítači 8 těžebního stroje. Účelem tohoto kódu je umožnit sledování dalších informací, jako je jakost anebo rozměr tohoto kmenu 10 nebo kusu dříví, uloženého v počítači 8. Příslušný kód by mohl být například tvořen číslem v číselných řadách časové informace, dostatečně přesné, pro možnost rozlišení různých těžebných kmenů 10, atd. Tento kód by mohl být také tvořen kombinací časové informace a čísla v číselných řadách, kde v tomto případě by toto číslo mohlo být tvořeno číslem kmenu 10 ze stromu. Důležité je to, že tento kód může sloužit jako základ pro stanovení určitého kmenu 10 s jinými uloženými daty kmenu 10, jako je polohová informace kmenu 10 v lesním porostu, jakost anebo rozměr tohoto kmenu 10, podmínky lesního hospodářství nebo geologické podmínky, týkající se místa lesního porostu, nadmořská výška místa lesního porostu, atd. Zmíněná nadmořská výška, týkající se místa lesního porostu, může být dosažena za podpory zařízení GPS.
Je však třeba zdůraznit, že v rozsahu tohoto vynálezu je i použit jako označení kmenu nebo kusu dříví nanesení polohové informace týkající se kmenu nebo kusu dříví v místě lesního porostu, takže se podle toho může pomocí odečtu tohoto označení strom spojit s místem v lesním porostu, bez nutnosti odebírání dalších dat z databáze. V případě, že se nezamýšlí zpracování celých kmenů je žádoucí doplnit dodatečnou polohovou informaci týkající se místa lesního porostu číslem umístění kmenu nebo kusu dříví ve stromu. Kmen nebo kus dříví by mohl být také opatřen další samostatně snímatelnou informací, například o jakosti, rozměru, atd. Zejména když se vyžaduje spojit podstatné množství informací s kmenem nebo kusem dříví, je třeba normální dávat přednost koordinování kmenu nebo kusu dříví s kódem a místo ukládání příslušných dat do jedné nebo několika databází spojovat relevantní data s kmenem nebo kusem dříví pomocí kódu. V této souvislosti je třeba zdůraznit, že další data, která se mohou pomocí kódu spojovat s kmenem nebo kusem dříví, mohou být informační data o skutečném kupci tohoto kmenu nebo kusu dříví, a také s možností informačních dat o prodejci tohoto kmenu nebo kusu dříví.
Informace o prodejci není nutná, pokud by bylo možno spojit prodejce s místem stromu v lesním porostu. Na obr. 7 je vyznačen výstupní konec těžebního zařízení 3, tj. konec, kde kmeny nebo kusy dříví vystupují ze zařízení pomocí podávacího prostředku 11. Zařízení má u svého výstupního konce řezací prostředek 12, určený k odřezávání kusů dopravovaného dříví. Řezacím prostředkem 12 je v tomto příkladu provedení otočně uspořádaný list řetězové pily, opatřený dokola se pohybujícím řetězem. Také se samozřejmě mohou použít jiné řezací prostředky.
- 9 CZ 297225 B6
Značkovací zařízení podle vynálezu je zejména uspořádáno u výstupního konce těžebního zařízení tak, že kmen nebo kus dříví, který je k němu dopravován, podle jednoho provedení, je určen k označování bezprostředně po odříznutí od zbytku kmenu. Poroto může být označení nanášeno na jeden konec kmenu nebo kusu dříví, který volně padne, což spíše klade vyšší požadavky na rychlost. Také jsou však dobře možná jiná provedení. Značkovací zařízení tak může být upraveno s možností označování obvodového povrchu kůry. Podle jiného provedení by také bylo možné označovat kmen nebo kus dříví bez oddělení od zbytku kmenu, ale to znamená, že se potom musí udělat předpověď (výhled) o jakosti a objemu tohoto kmenu nebo kusu dříví. Když není předpověď (výhled) správná, dojde k rozdílu.
Další možností provádění označování kmene nebo kusu dříví je spojení značkovacího zařízení a řezacího zařízení 12, například opatřením řezacího zařízení 12 značkovacím prostředkem, který se hodí pro tento účel. Může to být prostředek musí být podle možného nekontaktního typu. Značkovací prostředek může být podle možného provedení vyroben jako stříkací trysky upravené k označování kmenu nebo kusu dříví, který je právě řezán, shora uvedeným informačním obsahem. Podmínkou pro toto uspořádání je poměrně velký počet stříkacích trysek. V principu by mělo být možné, nanášet značkování s podstatným informačním obsahem přes celý konec kmenu nebo kusu dříví. Také je samozřejmě přestavitelný redukovaný informační obsah, zejména, když se uvažuje jenom o jednom kódu.
Jak je to znázorněno na obr. 8, schematicky vyznačený kmen 10 je opatřen označením 13, sestávajícím z matrice vyražených děr do konce kmenu 10. Toto označení 13 má také referenční značku 14, pro umožnění adekvátního čtení matrice. Počet možných děr v matrici může být velmi vysoký, například 100 nebo více, v závislosti na obsahu požadovaných informací. Je výhodné, nanášet toto označování na koncovou plochu kmenu 10 nebo kusu dříví, jelikož by to mohlo normálně usnadnit sledování čtení značkovací informace.
Na obr. 9 je zobrazeno, jak značkovací zařízení 9 sestává z tělesa 15, v němž je uspořádán určitý počet značkovacích prostředků 16. Toto zařízení má v tomto příkladu provedení tvar razníků, které jsou selektivně posuvné mezi aktivní, značkovací polohou a neaktivní, klidovou polohou. Razníky jsou v tomto příkladu provedení určeny pro svou aktivní polohu, když jsou vysunuty a pro svou neaktivní polohu, když jsou zasunuty. Takže tyto razníky jsou určeny k přitlačení proti konci kmene nebo kusu dříví tak, že značkovací prostředky 16, které jsou právě v aktivní, tj. ve vysunuté poloze, proniknout do koncové plochy kmene nebo kusu dříví.
Na obr. 5 je znázorněno, jak může být organizace lesní těžby spojena s operačním centrem 17, které může být ve spojení s různými jednotkami organizace lesní těžby, pomocí telefonu, radiové techniky atd. Je zde vyznačen těžební stroj 1. Informace o lesní těžbě se vysílá z počítače 8 tohoto stroje do operačního centra 17, a příslušné signály pro řízení těžební práce těžebního stroje 1, například, že lesní těžba je zaměřena na současně požadovaný sortiment, se vysílají z operačního centra 17 k těžebnímu stroji L Operační centrum 17 je dále v kontaktu s dalšími jednotkami organizace lesní těžby, jako jsou přepravní vozidla a odběratelé lesní suroviny, například pily a průmysl celulózy. Operační centrum 17 může prostřednictvím soustavy GPS účinně zaznamenávat místa různých těžebních jednotek a může účinně plánovat těžební práce. Operační centrum 17 bude mít v každém okamžiku k dispozici data vypovídající o tom, které objemy kmenů jsou dostupné a respektive mohou být dostupné pro těžbu a jaké jsou uvažované jakosti a objemy, takže pomocí operačního centra 17 mohou být velmi rychle uzavřeny obchodní smlouvy. Vyjádřeno jinak způsobem, operační centrum 17 může působit jako „elektrická“ výměna dříví.
Na obr. 6 je znázorněno jak je kmen 10 připraven na pile k rozřezávání na prkna. Na tomto obrázku je schematicky znázorněn vstup 18 do pily. Ve spojení se vstupem 18 do pily je uspořádáno snímací zařízení 19, které je upraveno ke snímání koncové plochy kmene před rozřezáváním a k registrování a ukládání obrazových informací, týkajících se tvaru, například průměru a tloušťky kůry, anebo růstu, například šířky letokruhů. Pomocí informace získané snímacím zařízením 19 se mohou pomocí zařízení zahrnutého do této soustavy vytvářet analýzy a předpovědi
-10CZ 297225 B6 (výhledy) týkající se růstu lesa během doby týkající se oblasti lesa, z níž pocházejí kmeny nebo kusy dříví. Mohou se také provádět korekce plánů těžby. Podmínkou pro to je také existence čtecího zařízení 20, které je uspořádáno u vstupu 18 do pily, ke čtení označení jednotlivých kmenů nebo kusů dřeva a k ukládání značkovací informace. Počítačové vybavení spojené s pilou je upraveno k řízení přídavného značkovacího zařízení v pile, pro vytváření prken z příslušného kmenu 10, s označením ve tvaru kódu, který může být spojen alespoň s informací o původním místě stromu v lesním porostu. Tímto způsobem se mohou získat prkna, u nichž se může překontrolovat umístění v porostu, takže kupci, mající přehled o příslušném životním prostředí, mají zajištěno, že kupují prkna ze zdrojů, které jsou přijatelné z hlediska životního prostředí.
Snímací zařízení 19 a čtecí zařízení 20 mohou sestávat ve skutečnosti z jedné a téže jednotky.
Označování kmenu 10 nebo kusu dříví a čtení tohoto označování umožňuje uvádět do vzájemného souladu označování s informací o skutečném ekonomickém výnosu kmenu 10 nebo kusu dříví po rozřezání. Data, týkající se tohoto výnosu a místo kmenu v lesním porostu, se potom mohou porovnávat s informací, která se již vyskytuje v databází pro les, zejména s informací původně získanou v rámci vyhodnocení stojících lesních stromů a informací nanesenou na kmen v souvislosti těžbou, pomocí značkovacího zařízení kombinovaného s těžebním zařízením.
Na obr. 10 je zobrazeno, jak by mohly být konstruovány značkovací prostředky 16 již vyznačené na obr. 9. Značkovací prostředek 16, mající tvar razníku, má vhodný trubkovitý přední konec, do něhož se po vtlačení do dřeveného materiálu kmenu zasune kus dřevěného materiálu. Razník značkovacího prostředku 16 má boční otvor 21, jímž se může dostat ven dřevěný materiál, který se dostal do trubkovitého konce razníku značkovacího prostředku 16. Razník značkovacího prostředku 16 je otočně uspořádán konec osy rovnoběžně se směrem ražení, takže dřevěný materiál přicházející do razícího konce razníku značkovacího prostředku 16 může být odlomen od kmene, a může být odveden výstupem v bočním otvoru 21_.
Pro vysunutí značkovacího prostředku 16 do aktivní polohy je tento prostředek opatřen vačkovým výstupkem 22, který je upraven jak k vysunutí tohoto prostředku, tak kjeho zpětnému zasunutí. Výstupek 22 otáčí při svém zpětném pohybu značkovací prostředek 16 zpět do výchozí polohy. Výstupek 22 může být také uspořádán k silovému zpětnému zasunutí značkovacího prostředku 16, nebo pro zpětný pohyb může jako alternativní uspořádání (nebo doplněk) sloužit pružina 23, vyznačená na obr. 10.
Značkovací prostředek 16, mající tvar razníku, je možno kombinovat s inkoustovým značkováním tím, že se značkovací prostředek 16 vhodně opatří inkoustovým kanálkem 24, jímž se přivádí značkovací inkoustová barva ze zdroje k oblasti předního ústí značkovacího prostředku 16. Smyslem tohoto uspořádání je aby díra, vzniklá vyražením na konci kmene nebo kusu dříví, byla opatřena inkoustovou barvou, takže je jasně patrná.
Na obr. 11 je vyznačeno alternativní značkovací zařízení 9\ Značkovací prostředek 16 zde sestává z řady poměrně malých vrtáků uspořádaných v matrici, a příslušně otočně uspořádaných. Každý z těchto vrtáků může být například upraven pro uložení ve středovém otvoru 25 ozubeného kola 26, které je na svém vnějším obvodu opatřeno ozubením pro záběr s vačkovým pásem 26a. Vrtáky značkovacího prostředku 16 a otvor 25 v ozubeném kole 26 mají zabírající prostředky bránící vzájemnému otáčení vrtáků vzhledem k ozubenému kolu 26. Když pás 26a prochází po dráze znázorněné na obr. 1 lb, je proto určen pro záběr s různými ozubenými koly 26, které se proto otáčejí, a současně uvádějí do otáčení vrtáky 16. Vrtáky jsou axiálně přemístitelné vzhledem k ozubeným kolům 26, takže proto požadované vrtáky mohou být uvedeny do aktivní značkovací polohy, pomocí axiálně přemísťovacích prostředků, které nejsou znázorněny na obr. 11. Činnost je tedy podobná, jako již popsaná činnost podle obr. 9, tj. značkovací prostředky 16 ve tvaru vrtáků, jejichž pohyb je aktivován, se vysouvají, zatímco ostatní jsou udržovány zasunuté.
- 11 CZ 297225 B6
Další alternativní značkovací zařízení 9, zobrazené na obr. 12, má těleso 15 ve tvaru otočného kola. Značkovací prostředky 16 jsou zde radiálně posuvné, takže mohou procházet obvodovými otvory v tomto kole. Uvnitř kola jsou proto uspořádány ovládací prostředky, takže značkovací prostředky 16 mohou být selektivně vysouvány pro zamýšlené označení příslušného kmenu nebo kusu dříví. Značkovací zařízení podle obr. 12 by mohlo být použito k označení obvodového povrchu kmenu, například na části zbavené kůry nebo jinak skrze kůru nebo na kůře, ale mělo by být také schopno pro úpravu tohoto kola na označování koncové plochy kmenu nebo kusu dříví.
Také jsou představitelné další techniky pro označování. Výhodná technika pro označování je založena na použití prostředků vysílajících laserové paprsky, nanášející zamýšlené označení na kmen, například ve formě čárového kódu nebo jiným způsobem. Rada laserových značkovacích prostředků může být uspořádána v matricové formě, již popsaným způsobem u mechanických provedení. Pro účely označování může být, kromě laserové techniky, samozřejmě použita i jiná energie záření.
Také je možné zkonstruovat značkovací zařízení tak, aby nanášel značkovací informace na samostatný nosič, které je dále nanášen na kmen nebo kus dříví. Mohl by to být například pásek opatřený značkovacími informacemi ve formě čárového kódu nebo jiného kódu.
Na obr. 13 je znázorněno, jak může být u přívodu do pily uspořádáno speciální čisticí zařízení, pro zbavování kmenu znečištění, sněhu nebo ledu, které by jinak mohly způsobit obtížné čtení značkovací informace. Čisticí zařízení může být například provedeno jako parní sprcha. V případě, že značkovací informace je nanesena jenom na konec jednotky dřeva, samozřejmě postačí, provádět čisticí operaci pouze na tomto konci.
Je třeba zdůraznit, že takové snímací a čtecí zařízení 19 a 20, jak je vyznačeno na obr. 6, nemusí být samozřejmě uspořádáno ve spojení s pilou nebo podobně. Takové snímací a čtecí zařízení by mohlo být uspořádáno na jiných místech, kde je potřeba vytřídit kmeny nebo kusy dříví, podle označení, které je na nich uvedeno. Takže každému kupci by mohly být dodány kmeny nebo kusy dříví, které potřebuje. Technika označování obecně znamená, že každý jednotlivý kmen nebo kus dříví může být zpracován individuálně v soustavě těžby, popsané pomocí obr. 5, takže kupec má proto lepší vyhlídku, že skutečně obdrží dříví, které se nejlépe hodí pro jeho oblast použití.
Na obr. 14 je znázorněn těžební stroj, který je, jak bylo předtím uvedeno, opatřeno zařízením 5 pro stanovení polohy.
Jeřáb použitý na obr. 14 má poněkud jinou konstrukci, než jako je znázorněno na obr. 4. Zařízení 5 pro stanovení polohy je v provedení podle obr. 4, tak jako v provedení podle obr. 14 konstruováno tak, že má jednotku 27 pro stanovení polohy, umístěnou na vozidle, například na kabině, která je v tomto případě otočná, přičemž zařízení 5 pro stanovení polohy také obsahuje prostředek pro stanovení polohy těžebního zařízení 3, vzhledem kjednotce 27 pro stanovení polohy. Jelikož poloha jednotky 27 je známá, a také může být stanovena relativní poloha této jednotky 27 a těžebního zařízení 3, může být proto také stanovena skutečná poloha stromu, který se nachází v tomto těžebním zařízení 3.
Prostředek pro stanovení polohy těžebního zařízení 3, vzhledem kjednotce 27 pro stanovení polohy sestává z dálkoměru 28, například laserového typu, který umožňuje změření vzdálenosti od dálkoměru ke kmenu stromu přidržovanému v těžebním zařízení 3. Jestliže je dálkoměr 28 kombinován se snímačem úhlu v každém závěsu mezi dvěma vzájemně pohyblivými částmi ramen jeřábu, a také se směrovým snímačem (kompasem) na jeřábu 4 nebo na kabině, může se velice přesně stanovit vzdálenost a směr těžebního zařízení 3, vzhledem kjednotce 27. Poloha těžebního zařízení 3 může být potom porovnána s daty v počítači těžebního stroje, takže řidič by mohl porovnávat skutečnou polohu těžebního zařízení 3 s požadovanou polohou, podle těžebních instrukcí. Řidič by tak mohl mnohem snadněji nalézt stromy, které má vynechat, podle těžebních instrukcí.
- 12CZ 297225 B6
Poněkud odlišný typ těžebního stroje je znázorněn na obr. 15. U vlastního vozidla je také uvažováno, že bude mít jednotku 27 pro stanovení polohy a dálkoměr 28. Dálkoměr 28 slouží k měření vzdálenosti mezi kmenem a částí 29 jeřábu, který je pouze otočně uspořádaný vůči vozidlu. V případě, že část 29 a kabina vozidla, tj. část, kde je upevněna jednotka 27 pro stanovení polohy, nejsou vzájemně otočně uspořádány, ale otáčejí se jako celek kolem vertikální osy, je vyžadován místo toho jenom jeden snímač, tj. kompas, pro otočné nastavení kabiny a části 29. Kdyby však část 29 byla otočně uspořádána kolem vertikální osy vzhledem ke kabině, byl by potřeba přídavný snímač úhlu mezi touto částí 29 a zbytkem vozidla.
Na obr. 16 je znázorněno alternativní uspořádání, kde zařízení 5 pro stanovení polohy sestává ze dvou jednotek 27, resp. 27' pro stanovení polohy. Jak je patrno, je jednotka 27 uspořádána na kabině vozidla, zatímco jednotka 27' je umístěna na jeřábu.
Přítomnosti takových dvou jednotek pro stanovení polohy, které jsou vhodně spojeny s počítačem 8, umístěným v těžebním stroji, a schopným vyhodnocování signálů z těchto jednotek pro stanovení polohy, znamená, že může být také vždy stanoven směr jeřábu, a to také během jeho pohybu. Toto provedení má tak jako u předchozího provedení, dálkoměr 28. To znamená, že jediným dalším snímacím prostředkem vyžadovaným pro jednoznačné stanovení polohy kmenu, kteiý se nachází v těžebním zařízení, je snímač 30 úhlu, mezi dvěma nejkrásnějšími části ramen jeřábu. V této souvislosti je třeba zdůraznit, že druhá jednotka 27' pro stanovení polohy by neměla být umístěna příliš těsně a těžebního zařízení 3, jelikož by zde vznikalo nebezpečí, že se poškodí, a že dále bude zakryta větvemi, jehličím a listy.
Alternativní uspořádání, zobrazené na obr. 17, má opět zařízení 5 pro stanovení polohy s jednotkou 27 pro stanovení polohy, na kabině vozidla. U tohoto alternativního provedení podle obr. 17 je uvažováno, že každý kloubový závěs na jeřábu bude opatřen snímačem úhlu. To také platí pro spojení mezi jeřábem a vozidlem. Toto uspořádání musí být dále doplněno směrovým snímačem, tj. kompasem pro stanovení směru jeřábu vzhledem k jednotce 27 pro stanovení polohy.
Na obr. 18 je schematicky znázorněno, jak by mohl dálkoměr 28, uvedený na obr. 14, 15 a 16, plnit dodatečnou funkci, totiž jako skener ke skenování stromů, které mají být těženy, před poražením příslušných stromů. Takový skener, například laserového typuje vhodně spojený s řídicí jednotkou těžebního stroje, k dodávání skenovací informace, která může být využita touto řídicí jednotkou ke stanovení průřezu nebo předpovědi o průřezu. Na obr. 18 je schematicky znázorněno, jak obrazová informace týkající se sousedních stromů a vytvořená skenerem 28 může být využita jako základ pro poskytnutí představy o průřezu, po zpracování vhodného signálu v počítači, vedle příslušných stromů (sloupce opatřené číselným označením vedle stromů na obr. 18), přičemž se také mohou stanovit třídy jakosti.
Předpověď (výhled) o průřezu stanovená skenerem 28 by mohla být kompenzována nebo seřízena adekvátním porovnáním s výsledkem měření dané výšky, podle předchozího vyhodnocení stojících lesních stromů, vzhledem k jednotlivým stromům. To tedy znamená, že řidič těžebního stroje by mohl pomocí počítače 8 v těžebním stroji získat z řídicí jednotky podstatně přesnější představu o průřezu.
Je třeba zdůraznit, že použití vynálezu není samozřejmě omezeno na typ těžebního stroje, zobrazeného na výkrese. Vynález je proto také použitelný na těžební stroje, u nichž je v jeřábu uspořádána takzvaná kácecí hlava, tj. jednotka, která může uříznout a položit strom, který je potom jeřábem uložen do zpracovacího zařízení, uspořádaného na podvozku vozidla, které normálně zahrnuje jak odvětvovací, tak řezací prostředky. Tedy u takového stroje je kácecí hlava považována za ekvivalent ke shora popsanému těžebnímu zařízení, v tom smyslu, že se v terénu musí stanovit poloha kácecí hlavy, a její polohou se stanoví poloha stromu. Jinak vyjádřeno, je naprosto nepodstatné vzhledem kvynálezecké myšlence, zdali dodatečné zpracovací zařízení, kromě
- 13CZ 297225 B6 kácení části pro stromy, je kombinováno s kácecí částí, tj. upevněno na jeřábu, nebo místo toho je uspořádáno na podvozku vozidla tak, že stromy jsou ukládány jeřábem do zpracovací části.
Na obr. 19 je schematicky znázorněno možné provedení vynálezu. Je zde uveden, již dříve popsaný počítač 8 pro stanovení průřezu. Na těžebním stroji 1 je vyznačeno počítačové vybavení 31 jako celek. Počítačové vybavení sestává, kromě počítače 8 pro stanovení průřezu, z dalšího počítače 32, upraveno k získání polohové informace odpovídající skutečné poloze těžebního stroje zjedné nebo ze dvou přítomných jednotek 27, 27' GPS. Vztahovou značkou 28 je vyznačen jeden nebo několik skenerů nebo podobných zařízení, pro stanovení vzdálenosti, resp. skenování stavu části lesa, nacházejícího se před řidičem těžebního stroje. Vztahovou značkou 30 je vyznačen schematicky prostředek, atd., pro stanovení úhlu, jak bylo předem popsáno.
S postupem těžební práce, počítač 8 pro stanovení průřezu registruje jakost a rozměr kmenů nebo kusů dříví. Další počítač 32 stanoví pomocí informace přijaté z komponent 27 až 30 polohu těžebního zařízení 9 nanést již dříve uvedené označení na kmen nebo kus dříví, zejména ve formě kódu. Tento kód se pomocí počítače 32 spojí s daty charakteristických vlastností kmenu nebo kusu dříví, vytvořenými počítačem 8 pro stanovení průřezu. Tato data se uloží počítačem 32.
Jednotky 27, 27', GPS obdrží ze satelitu 33 signály, vyžadované pro stanovení polohy nebo podobné a přídavné signály vyžadované pro stanovení polohy.
Další počítač 32 a také počítač 8 pro stanovení průřezu jsou upraveny tak, aby mohly komunikovat bezdrátově, prostřednictvím vysílače/přijímače 34 připojeného k anténě 34a, svysílačem/přijímačem 35, který také obsahuje anténu 36 a je připojen k základnímu počítači 38, uspořádaném ve druhém počítačovém vybavení 37. Takto se mohou data bezdrátově přenášet k základnímu počítači 38 z počítače 32 na těžebním stroji. Data, přijatá základním počítačem 38 se ukládají do jedné nebo několika databází, patřících k jednomu nebo několika druhým počítačovým vybavením 37. Taková druhá počítačová vybavení 37 mohou být rozmístěna ve vhodném počtu po celém území. Operační centrum 17. popsané pomocí obr. 5, je zde vyznačené ve spojení se základním počítačem 38. Tak může operační centrum 17 přijmout ze základního počítače 38 data vyžadovaná pro účely vyhodnocení a řízení. Dále je zde vyznačena plánovací jednotka 39 pro lesní plánování, tj. jednotka určená k dodávání do základního počítače 38 lesní mapy, těžební plány, atd. Ty mohou být přiváděny do těžebního stroje bezdrátově a mohou být použity pro vedení řidiče těžebního stroje, například prostřednictvím obrazového displeje 40 nebo podobně, tak, aby těžební stroj byl řízen automaticky podle přijatých dat. Tato data by tedy měla být tak přesná, aby těžební stroj se mohl při svém vedení pohybovat automaticky v terénu, a byl uzpůsoben k automatické těžbě stromů, které jsou určeny k těžbě podle těžebního plánu.
Na obr. 19 je také vyznačeno, že se může použít druhý satelit 41, pro vytváření spojení mezi základním počítačem 38 a prvním počítačovým vybavením 31 na těžebním stroji.
Na obr. 19 je také schematicky znázorněna pila 42, vybavená již dříve uvedeným snímacím zařízením, tj. snímacím a čtecím zařízením 19 a 20. Je uvažováno, že pila 42 je vybavena třetím počítačovým vybavením 43, s počítačem 44, přijímajícím informace získané ze snímacího zařízení, tj. ze snímacího a čtecího zařízení 19 a 20, které dále předává do základního počítače 38, s možností bezdrátového spojení 45. Proto získá základní počítač 38 z pily 42 informace o kmenu nebo kusu dříví, přicházejícím do pily 42, a o jeho vlastnostech, takže data uložená v základním počítači 38 mohou být doplněna, resp. korigována. To znamená, že existuje možnost, například pro porovnání plánu těžby s výnosem z příslušného kmenu, skutečně dosaženým na pile 42, takže mohou být identifikovány slabé články ve výrobním řetězci. Počítač 44 na pile 42 může být spojen se značkovacím zařízením 46 a třídicím zařízením 47. Prkna nebo skupiny prken, vznikající na pile 42 mohou být opatřeny označením, pomocí značkovacího zařízení 46, ve formě kódu, který může být spojen s daty týkajícími se místa stromu v lesním porostu, z něhož prkna pocházejí, informací o jakosti a rozměrech, atd. Třídicí zařízení 47, spojené s počítačem 44, je určeno k řízení pomocí počítače 44, takže prkna, pocházející z určitého stromu nebo
- 14CZ 297225 B6 zurčíte skupiny stromů, jsou složena do balíku nebo do jiného souboru prken tak, aby byly zajištěny podmínky pro označení tohoto souboru právě popsaným kódem.
Soustava, popsaná podle obr. 19, umožňuje průběžnou a automatickou výměnu dat mezi uvedeným počítačovým vybavením. Jako doplněk právě popsaných faktů by mělo být zdůrazněno, že počítač 32 na těžebním stroji by kromě toho mohl ukládat informace týkající se místa, na kterém byly kmeny nebo kusy dříví odloženy těžebním strojem, pro jejich následné odvážení řidičem dopravního prostředku, prostřednictvím bezdrátového přenosu z počítače 32 nebo, jestliže data byla přenesena do základního počítače 38, mohou být z něho získána a mohou vytvořit základ pro řízení dopravního prostředku na místo, kde jsou uloženy kmeny nebo kusy dříví pro odvezení.
Soustava, popsaná podle obr. 19, umožňuje průběžné řízení těžby z operačního centra 17, tj., že těžební práce mohou být řízeny na velmi velkou vzdálenost z operačního centra 17.
Je pochopitelné, že tento vynález není omezen pouze na shora popsaná provedení. Je třeba například zdůraznit, že by bylo možné stanovit polohu těžebního zařízení vzhledem kjednotce pro stanovení polohy, uspořádané na těžebním stroji, pomocí libovolných snímacích technik, jako je video fotogrammetrie a dalších videotechnik, atd. Je třeba všeobecně zdůraznit, že pro odborníky v oboru se nabízí mnoho modifikací, podle uvedené základní vynálezecké myšlenky.
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (39)

1. Způsob lesní těžby pomocí těžebního stroje (1), sestávajícího se z vozidla (2) a těžebního zařízení (3), upevněného na tomto vozidle (2) a databáze charakteristických vlastností příslušné části lesa registrovaných, analyzovaných a zpracovaných před těžbou, mající vysokou geografickou přesnost, obsahující zapracovaný plán těžby na základě této databáze s vysokou přesností charakteristických vlastností stavu lesa tak, že se provádí lesní těžba a výsledek těžby se porovnává s plánem těžby, přičemž na vozidle (2) je uspořádáno první počítačové vybavení (31), které registruje jakost anebo rozměry těžených kmenů nebo kusů dříví, vyznačující se tím, že se těžba provádí pomocí zařízení (5) pro stanovení polohy uspořádaného na těžebním stroji (1) a umožňujícího stanovení, pomocí bezdrátově přijímatelných signálů, polohy těžebního stroje (1) nebo těžebního zařízení (3), přičemž data týkající se polohy těžebního stroje (1) nebo těžebního zařízení (3) se koordinují pomocí prvního počítačového vybavení (31) s daty týkajícími se jakosti anebo rozměru kmenů nebo kusů dříví, přičemž tato koordinovaná data se přenášejí do druhého počítačového vybavení obsahujícího databázi, a přičemž tato koordinovaná data se používají jako základ pro korigování plánu těžby a dále k provádění těžby pomocí druhého počítačového vybavení.
2. Způsob lesní těžby pomocí těžebního stroje podle nároku 1, vyznačující se tím, že se zobrazení části stavu lesa, nacházející se před řidičem, a obsažené v těžebním plánu, založeném na databázi, předkládá řidiči těžebního stroje (1) společně s indikací návrhu těžby, pomocí prvního počítačového vybavení (31), uspořádaného na těžebním stroji (1).
- 15CZ 297225 B6
3. Způsob podle nároku 2, vyznačující se tím, že první počítačové vybavení (31) automaticky řídí těžební stroj (1) při těžbě podle návrhu těžby.
4. Způsob podle nároků laž3, vyznačující se tím, že se stanoví poloha těžebního stroje (1) pomocí alespoň jednoho zařízení (5) pro stanovení polohy, uspořádaného na těžebním stroji (1), kde toto zařízení (5) pro stanovení polohy je uspořádáno s možností stanovení polohy těžebního stroje (1) pomocí externích, bezdrátově přijímatelných signálů, ve spojení skácením stromů, přičemž se označí alespoň jeden kmen (10) nebo kus dříví získaný ze stromu pomocí značkovacího zařízení (9) polohovou informací nebo kódem, pomocí něhož je tento kmen (10) nebo kus dříví spojitelný s polohovou informací nebo s kódem použitým v souvislosti sdaty o jakosti anebo rozměru týkajícími se příslušných kmenů (10) nebo kusů dříví.
5. Způsob podle nároku 4, vyznačující se tím, že se označuje kmen (10) nebo kus dříví také informací týkající se jakosti anebo rozměru.
6. Způsob podle nároku 5, vyznačující se tím, že v případě, že se ze stromu získá více kusů dříví, označí se každý jednotlivý kus informací týkající se jeho místa v kmenu stromu.
7. Způsob podle nároků 4 až 6, vyznačující se tím, že se ukládají informace týkající se kupce anebo prodejce jednotlivého kmenu (10) nebo kusu dříví, přičemž tento kmen (10) nebo kus dříví se spojí s touto informací týkající se kupce anebo prodejce pomocí polohové informace nebo kódu.
8. Způsob podle nároků 4 až 7, vyznačující se tím, že se označování provádí pomocí značkovací techniky, přicházející do kontaktu s kmenem (10) nebo kusem dříví, s výhodou pomocí ražení, řezání, vrtání, razítkování.
9. Způsob podle nároků 4až7, vyznačující se tím, že se označování provádí pomocí bezkontaktní značkovací techniky, s výhodou energií záření nebo stříkáním inkoustové barvy.
10. Způsob podle nároků 4 až 9, vyznačující se tím, že informace o poloze těžebního stroje (1) sděluje polohu těžebního zařízení (3) těžebního stroje (10).
11. Způsob podle nároků 4 až 10, vyznačující se tím, že se označování kmene (10) nebo kusu dříví provádí na jeho konci.
12. Způsob podle nároků 4ažl0, vyznačující se tím, že se toto označování provádí na části obvodového povrchu kmene (10) nebo kusu dříví, s výhodou po odstranění kůry z uvedené části.
13. Způsob podle nároků 4ažl2, vyznačující se tím, že se data stanovená při těžbě a týkající se místa kmenu (10) v lesním porostu, dále jakosti, rozměrů a možného umístění kusu dříví ve kmenu (10) ukládají pro účely vyhodnocení a porovnávání s předpověďmi týkajícími se výnosu těžby prováděnými před těžbou.
14. Zařízení k provádění způsobu podle nároku 1 tvořené systémem pro lesní hospodářství zahrnující těžbu dříví pomocí těžebního stroje (1) sestávajícího z vozidla (2), z těžebního zařízení (3) upevněného na tomto vozidle (2),
-16CZ 297225 B6 ze značkovacího zařízení (9) uspořádaného na těžebním stroji (1), kde značkovací zařízení (9) je uspořádáno k nanášení označení (13) alespoň najeden kmen (10) nebo kus dříví, získaný ze stromu, a z počítačového vybavení (31), uspořádaného na vozidle (2), kde toto počítačové vybavení (31) je uspořádáno křížení značkovacího zařízení (9) pro označování kmene (10) nebo kusu dříví, vyznačující se tím, že na těžebním stroji (l) je uspořádáno alespoň jednoho zařízení (5) pro stanovení polohy těžebního stroje (1) pomocí externích, bezdrátově přijímatelných signálů, přičemž počítačové vybavení (31) je uspořádáno křížení značkovacího zařízení (9) pro označování kmene (10) nebo kusu dříví polohovou informací nebo kódem, pomocí nichž je tento kmen (10) nebo kus dříví spojitelný s polohovou informací uloženou v databázi, na základě polohové informace přijaté ze zařízení (5) pro stanovení polohy.
15. Zařízení podle nároku 14, vyznačující se tím, že těžební stroj je opatřen prostředkem pro stanovení nebo pro zavádění informace týkající se jakosti anebo rozměru kmenu (10) nebo kusu dříví, přičemž počítačové vybavení (31) je uspořádáno k řízení značkovacího zařízení (9) pro označování kmene nebo kusu dříví informací o jakosti a rozměru nebo k registrování této informace ve spojení s kmenem (10) nebo kusem dříví pomocí uvedeného kódu.
16. Zařízení podle nároků 14a 15, vyznačující se tím, že těžební stroj je opatřen prostředkem pro automatické stanovení nebo pro ruční zavádění informace, týkající se umístění příslušného kusu dříví ve kmenu (10), přičemž počítačové vybavení (31) je uspořádáno křížení značkovacího zařízení (9) pro označování kusu dříví touto informací o umístění, nebo k registrování této informace o umístění ve spojení s uvedeným kusem dříví pomocí uvedeného kódu.
17. Zařízení podle nároků 14ažl 6, vyznačující se tím, že počítačové vybavení (31) je opatřeno prostředkem pro přijímání informace týkající se kupce anebo prodejce jednotlivého kmenu (10) nebo kusu dříví, přičemž počítačové vybavení (31) je uspořádáno křížení značkovacího zařízení (9) pro označování kmenu (10) nebo kusu dříví touto informací týkající se kupce anebo prodejce, nebo k registrování této informace ve spojení s uvedeným kmenem (10) nebo kusem dříví pomocí uvedeného kódu.
18. Zařízení podle nároků 14 až 17, vyznačující se tím, že počítačové vybavení (31) je upraveno ke stanovení a registrování polohy těžebního zařízení (1) v okamžiku vykládání zpracovaných kmenů (10) nebo kusů dříví z těžebního zařízení (1), přičemž tato polohová informace je uložena v databázi nebo na datovém nosiči k použití pro následné odvážení těchto kmenů (10) nebo kusů dříví pomocí dopravního prostředku.
19. Zařízení podle nároků 14ažl 8, vyznačující se tím, že zařízení (5) pro stanovení polohy je ovládáno pomocí globální polohovací soustavy.
20. Zařízení podle nároků 14 až 19, vyznačující se tím, že je značkovací zařízení (9) umístěno na těžebním zařízení (3) těžebního stroje a uzpůsobeno k označování kusů dříví ve spojení s kmenem (10), zpracovaným v těžebním zařízení (3).
21. Zařízení podle nároků 14 až 20, vyznačující se tím, že je značkovací zařízení (9) uzpůsobeno k provozu s kontaktní značkovací technikou, s výhodou s ražením, řezáním, vrtáním nebo razítkováním.
22. Zařízení podle nároků 14 až 20, vyznačující se tím, že je značkovací zařízení (9) uzpůsobeno k označování kmenů (10) nebo kusů dříví bezkontaktní značkovací technikou, s výhodou energií záření, s výhodou pomocí laseru nebo stříkání inkoustové barvy.
- 17CZ 297225 B6
23. Zařízení podle nároku 21, vyznačující se tím, že se značkovací zařízení (9) sestává z řady značkovacích prostředků (16) určených ke kontaktnímu spojení s kmenem (10) nebo kusem dříví, kde jsou tyto značkovací prostředky (16) selektivně posuvné mezi aktivními značkovacími polohami a neaktivními, klidovými polohami, přičemž určená značkovací informace pro kmen (10) nebo kus dříví se dává společně počítačovým vybavením podle požadované značkovací informace.
24. Zařízení podle nároku 23, vyznačující se tím, že jsou značkovací prostředky (16) vytvořeny jako razící prostředky, razítkovací prostředky nebo vrtací prostředky.
25. Zařízení podle nároku 24, vyznačující se tím, že je značkovací zařízení (9) opatřeno prostředkem (24) pro přivádění značkovací inkoustové barvy do značkovacího prostředku (16).
26. Zařízení podle nároku 21, vyznačující se tím, že je značkovací zařízení (9) uspořádáno k vytvoření nosiče, opatřeného značkovací informací, a k nanesení tohoto nosiče na kmen (10) nebo kus dříví.
27. Zařízení podle nároku 26, vyznačující se tím, že nosič sestává z lepicího pásku se značkovací informací, s výhodou ve formě čárového kódu.
28. Zařízení podle nároku 22, vyznačující se tím, že je značkovací zařízení (9) opatřeno alespoň jedním laserem pro nanášení značkovací informace na kmen (10) nebo kus dříví.
29. Zařízení podle nároku 21, vyznačující se tím, že značkovací zařízení (9) sestává z nosiče, opatřeného značkovacími prostředky, přičemž nosič je vytvořen jako rotační prostředek (15).
30. Zařízení podle nároků 14 až 29, vyznačující se tím, že je značkovací zařízení (9) uzpůsobeno k nanášení označení najeden konec kmenu (10) nebo kusu dříví.
31. Zařízení podle nároků 14 až 29, vyznačující se tím, že je značkovací zařízení (9) uzpůsobeno k nanášení označení na části obvodového povrchu kmene (20) nebo kusu dříví, s výhodou po odstranění kůry z této části.
32. Zařízení podle nároků 14 až 31, vyznačující se tím, zeje první počítačové vybavení (31) uzpůsobeno k bezdrátovému přenášení dat týkajících se místa kmenu (10) v lesním porostu, jakosti, rozměrů a možného umístění kusu dříví ve kmenu (10), stanovených během těžby, do databáze (38) ve druhém počítačovém vybavení (37), kde jsou data určena pro následné porovnání s předpověďmi, týkajícími se výsledku těžby, provedenými před těžbou.
33. Zařízení podle nároků 14 až 32, vyznačující se tím, že dále obsahuje pilu (42) na rozřezávání kmenů nebo kusů dříví na prkna a je opatřena snímacím zařízením (19, 20), uzpůsobeným ke snímání označení jednotlivých kmenů (10) nebo kusů dříví před rozřezáváním, a k ukládání značkovací informace, přičemž je dále opatřena třetím počítačovým vybavením (43) spojeným s pilou (42), uzpůsobeným k řízení značkovacího zařízení (46), pro opatřování prken nebo skupin prken z příslušného kmenu (10) nebo kusu dříví označením, obsahujícím alespoň informaci o místě původu stromu v lesním porostu nebo kód, pomocí něhož je tato informace spojitelná s těmito prkny.
34. Zařízení podle nároku 33, vyznačující se tím, že je snímací zařízení (19, 20) uspořádáno ke snímání koncové plochy kmenu nebo kusu dříví před rozřezáváním, a k registrování a ukládání informace z tohoto snímání, týkající se tvaru, s výhodou průměru a tloušťky kůry anebo růstu, s výhodou tloušťky letokruhů.
-18CZ 297225 B6
35. Zařízení podle nároku 34, vyznačující se tím, že je opatřena zařízením k provádění analýz a předpovědí týkajících se růstu lesa během časového období, v lesní oblasti, z níž pocházejí kmeny nebo kusy dříví, s pomocí této informace o tvaru, anebo růstu.
36. Zařízení podle nároků 14 až 35, vyznačující se tím, že je na těžebním stroji uspořádán skener (28) ke skenování stromu, který se má těžit, a to před poražením příslušného stromu, přičemž tento skener (28) je spojen s prvním počítačovým vybavením (31) vedením pro přenos skenovací informace do počítačového vybavení (31), uzpůsobeného ktomu, že skenovací informace je počítačovým vybavením (31) použitelná jako vodítko pro průřez nebo pro předpověď průřezu.
37. Zařízení podle nároků 14 až 36, v y z n a č u j í c í se t í m , že zařízení (5) pro stanovení polohy na těžebním stroji (1) je opatřeno alespoň jednou jednotkou (27) pro stanovení polohy, umístěnou na vozidle (2) těžebního stroje (1), a také je opatřeno prostředkem na těžebním stroji (1) pro stanovení polohy těžebního zařízení (3) vzhledem k jednotce (27) pro stanovení polohy.
38. Zařízení podle nároku 37, vyznačující se tím, že prostředek pro stanovení polohy těžebního zařízení (3) vzhledem k jednotce (27) pro stanovení polohy sestává zdálkoměru, prostředku pro stanovení úhlu, ze směrových indikátorů (kompasů) anebo ze zařízení video fotogrammetrie anebo z další jednotky (27') pro stanovení polohy.
39. Zařízení k provádění způsobu podle nároku 1 tvořené systémem pro těžbu v lesním hospodářství, zahrnující těžbu dříví pomocí těžebního stroje (1), sestávajícího z vozidla (2), z těžebního zařízení (3), a z počítačového vybavení (31), uspořádaného na vozidle (2), vyznačující se tím, že na těžebním stroji (1) je uspořádáno alespoň jednoho zařízení (5) pro stanovení polohy, uzpůsobené pro stanovení polohy těžebního stroje pomocí externích, bezdrátově přijímatelných signálů, přičemž počítačové vybavení (31) je uzpůsobeno ke stanovení a registrování polohy těžebního zařízení (3) v době vykládání jednotlivých zpracovávaných kmenů (10) z těžebního zařízení, a uložení této polohové informace do databáze nebo na datový nosič k použití pro následné odvážení jednotlivých kmenů (10) dopravním prostředkem.
CZ20001409A 1997-10-23 1998-04-28 Zpusob lesní tezby a zarízení k jejímu provádení CZ297225B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PCT/SE1997/001782 WO1998017099A1 (en) 1996-10-23 1997-10-23 Method for timber harvesting and system for forestry

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20001409A3 CZ20001409A3 (cs) 2000-09-13
CZ297225B6 true CZ297225B6 (cs) 2006-10-11

Family

ID=5470350

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20001409A CZ297225B6 (cs) 1997-10-23 1998-04-28 Zpusob lesní tezby a zarízení k jejímu provádení

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ297225B6 (cs)

Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0535919A2 (en) * 1991-10-01 1993-04-07 Michael C. Ryan Method for identifying a penetrable member
DE4134790A1 (de) * 1991-10-22 1993-04-29 Dietrich Gerhard Ellsaesser Autonomes durchforstungssystem
DE4232412A1 (de) * 1992-09-28 1994-03-31 Dietrich Gerhard Ellsaeser Integriertes Holzaufnahmemeßsystem
DE29607860U1 (de) * 1996-04-30 1996-08-22 Pfersich, Ralph, 72474 Winterlingen Vorrichtung zur Erfassung und Ermittlung von Kenngrößen beim Schlagen von Holz

Patent Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0535919A2 (en) * 1991-10-01 1993-04-07 Michael C. Ryan Method for identifying a penetrable member
DE4134790A1 (de) * 1991-10-22 1993-04-29 Dietrich Gerhard Ellsaesser Autonomes durchforstungssystem
DE4232412A1 (de) * 1992-09-28 1994-03-31 Dietrich Gerhard Ellsaeser Integriertes Holzaufnahmemeßsystem
DE29607860U1 (de) * 1996-04-30 1996-08-22 Pfersich, Ralph, 72474 Winterlingen Vorrichtung zur Erfassung und Ermittlung von Kenngrößen beim Schlagen von Holz

Also Published As

Publication number Publication date
CZ20001409A3 (cs) 2000-09-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK287210B6 (sk) Spôsob ťažby dreva a sústava na ťažbu v lesnom hospodárstve
US7218975B2 (en) Integrated mill
EP1317172B1 (en) A method and a system for handling pieces of wood
US9880559B2 (en) Method and arrangement for monitoring the collection of plant material
Keefe et al. Use of individual tree and product level data to improve operational forestry
JP5450172B2 (ja) 森林資源流通支援システムおよび森林資源流通支援プログラム
EP4165567A1 (en) Method and system for managing agricultural processes
Laitila et al. Productivity of multi-tree cutting in thinnings and clear cuttings of young downy birch (Betula pubescens) dominated stands in the integrated harvesting of pulpwood and energy wood
SE520298C2 (sv) Förfarande och aggregat för avverkning av skog samt system för skogsskötsel
CZ297225B6 (cs) Zpusob lesní tezby a zarízení k jejímu provádení
US20040112466A1 (en) Method and apparatus for labeling logs
EP3816651B1 (en) Method using ultra wide band (uwb) and uwb system for determining a location of an object inside a plant growing environment
EP3923030A1 (en) Real-time kinematic (rtk) positioning system, base station and methods for calibrating and operating
SE522055C2 (cs)
PL189759B1 (pl) Układ ścinajacy i znakujący
MXPA00003848A (en) Method for timber harvesting and system for forestry
BECKER Precision Forestry in Central Europe: new perspectives for a classical management concept
Woo et al. FIELD: A Software Tool That Integrates Harvester Data and Allometric Equations for a Dynamic Estimation of Forest Harvesting Residues. Forests 2021, 12, 834

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20170428