CZ297199A3 - Nevodný prostředek, nosič a kit pro léčení nemoci rozmnožujících se buněk - Google Patents

Nevodný prostředek, nosič a kit pro léčení nemoci rozmnožujících se buněk Download PDF

Info

Publication number
CZ297199A3
CZ297199A3 CZ19992971A CZ297199A CZ297199A3 CZ 297199 A3 CZ297199 A3 CZ 297199A3 CZ 19992971 A CZ19992971 A CZ 19992971A CZ 297199 A CZ297199 A CZ 297199A CZ 297199 A3 CZ297199 A3 CZ 297199A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
carrier
agent
composition
volume
aqueous
Prior art date
Application number
CZ19992971A
Other languages
English (en)
Inventor
Richard E. Jones
Keith Washco
George Trager
Kathleen V. Roskos
Richard Maskiewicz
Original Assignee
Matrix Pharmaceutical, Inc.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Matrix Pharmaceutical, Inc. filed Critical Matrix Pharmaceutical, Inc.
Priority to CZ19992971A priority Critical patent/CZ297199A3/cs
Publication of CZ297199A3 publication Critical patent/CZ297199A3/cs

Links

Landscapes

  • Medicinal Preparation (AREA)

Abstract

Řešenímje prostředek pro léčení pacienta trpícího nemocí rozmnožujících se buněk.Prostředek zahrnuje antiproliferační činidla podávána v nevodném gelu, který obsahuje alespoň jedno polární organické rozpouštědlo v kombinaci sjedním nebo více zahušťovacími činidly, tyto prostředky zajišťují zvýšení účinnosti pro regionální nebo lokální podávání antiproliferačních látek.

Description

-Způsob-léčení· ne vodný prostředek/MOtfl a kit pro léčení nemoci
ROZMNOŽUJÍCÍCH SE BUNĚK
Oblast techniky
Oblast tohoto patentu se týká chemoterapeutického a farmaceutického složení látek.
Dosavadní stav techniky
V léčbě nemoci rozmnožujících se buněk, která je charakterizována abnormálním rozmnožováním buněk a zahrnuje nemoci jako je rakovina, lupénka a hyperplasia, byly vyvinuty rozličné způsoby. Tyto způsoby zahrnují chirurgické, radioterapeutické a imunoterapeutické způsoby. Při léčbě nemoci rakoviny a ostatních nemocí způsobujících přemnožení buněk je vhodné použít chemoterapeutická činidla buď samostatně, nebo v kombinaci s dalšími známými způsoby léčby. V chemoterapii mohou být chemoterapeutická činidla podávána buď soustavně nebo lokálně. Zatímco soustavné podáváni chemoterapeutických látek má za předpoklad efektivní léčení některých nádorů, vyskytují se výsledky i s tímto způsobem dávkování chemoterapeutického činidla. Například při neustálém podávání je normální tkáň úplně distální k cíli tkáně a chemoterapeutické činidlo je do ní exponované podle typu nemoci vtkáni. Toxicita konkrétní použité chemoterapeutického činidla může mít za následek to, že soustavně podávané dávky mohou převážit nad terapeutickým účinkem činidla.
Kromě toho jsou některá chemoterapeutická činidla velmi špatně rozpustná ve vodě. Z tohoto důvodu jsou podávány nitrožilně (jeden konkrétní způsob neustálého podávání), a proto musí být v dalších krocích kompenzována jejich špatná rozpustnost ve vodě, například rozpuštěním ve velkém objemu vodného rozpouštědla, použitím detergentů a podobně. Nicméně, rozpuštění léčiva tímto způsobem může limitovat požadovanou hladinu léčiva, která může být dosažena v proudící krvi pacienta nebo v nemoci rozrůstajících se tkáňových buněk. Další faktory, které mohou nepříznivě ovlivnit množství dávkovaného léku, kteiý je obsažen v proudící krvi, zahrnují metabolismus, chemickou nestabilitu a in šitu precipitaci léku. Další problémy zahrnují nepříznivý efekt detergentů, atd.
V pohledu těchto úvah se zde nalézá zajímavé léčení ve způsobech regionálního a lokálního podávání chemoterapeutických látek. Když je uvažováno o vhodném složení, musí • · ··· ···· e · · 9 9 99 999999 • · · ♦ · · · ····· ·· · ·· ·· ·· být tyto způsoby podávání rozděleny do několika faktorů. Jeden faktor, který je nutné brát na zřetel, je ten, jak snadno bude činidlo pronikat z nosiče do oblasti podávání nebo do jiných míst pacienta, čímž způsobí vedlejší toxický efekt. Další faktory, které je nutné brát na zřetel, zahrnují stabilitu a dostupnost látek v konkrétních dodaných nosičích.
Také je zde pokračující zájem o identifikaci nových typů nosičů vhodných pro regionální a lokální podávání antiproliferačních látek pacientovi, který trpící nemocí způsobenou rozmnožováním buněk. Takové dodané nosiče budou ideálně opatřeny alespoň jedním činidlem, které zvyšuje účinnost, redukuje systematickou toxicitu, zvyšuje stabilitu látek a biodostupnost v místě podávání.
Důležitá literatura
U.S. Patenty popisují intratumorálně dodaná činidla působící v místě poškození, které zahrnují 5,051,257 a RE 33,375, RE 33,375 popisující použití vodného proteinového nosiče, například kolagenové matrice, jako jsou dodané chemoterapeutické nosiče. U.S. Pat. No. 4,938,763 oznamuje přípravu biodegradovatelných implantátů připravených z termoplastických systémů nereaktivních polymerů rozpustných v biokompatibilnich rozpouštědlech.
Intratumorální injekce cisplatiny v dávce činidla vodné emulze sezamového oleje jsou popsány vThéon et al., J.A.V.M.A. (1993) 202: 261-267. Regionální chemoterapie Wilms tumorů v krysách je popsána v Cancer Chemother. Pharmacol. (1989) 23:31-3.
Nevodné intraperitoneální dodané nosiče léků jsou popsány vAnsel, Introduction to Pharmaceutical Dosage Forms (Lea & Freiberger, Philadelphia) (1976) p246; Hoover, Dispensing of Medication (Mack Publishing Co.) (1976);and Targo & King, Sterile Dosage Forms, Their Preparation and Clinical Application (Lea & Freiberger, Philadelphia) (1987) pp 17-24.
Zpráva o farmaceutickém složení dodaných látek a způsobech jejich příprav jsou poskytnuty v Ansel et al., Pharmaceutical Dosage Forms and Drug Delivery Systems (1995).
Podstata vynálezu
Způsoby a prostředky jsou použity pro léčbu pacienta s nemocí rozmnožujících se buněk, kde minimálně jedno antiproliferační činidlo je podáváno pacientovi v dávce v podstatě nevodného, gelového nosiče schopného zvýšit účinnost činidla. Použitá činidla v předkládaném patentu jsou farmaceuticky přijatelná a skládají se z minimálně jednoho • · • · • · · · • · · • · · ·· · ·· · • · • · ·· • · · · · • · · ··· ·· organického polárního rozpouštědla v kombinaci s minimálně jedním zahušťovacím činidlem. Pro níže uvedené způsoby a prostředky je hledáno použití pro léčbu rozličných nemocí rozmnožujících se buněk tak, aby níže uvedené způsoby vedly alespoň ke zvýšení účinnosti podávaného činidla.
Způsoby a prostředky jsou použity pro léčbu pacienta trpícího nemocí rozmnožujících se buněk. V níže uvedených způsobech jsou v podstatě použity nevodné gelové nosiče pro regionální nebo lokální podávání jedné nebo více antiproliferačních látek. V podstatě jsou dodané nevodné gelové nosiče farmaceuticky přijatelné a obsahují minimálně jedno organické polární rozpouštědlo v kombinaci s minimálně jedním zahušťovacím činidlem. Níže uvedené způsoby a prostředky vhodné pro použití jsou v léčbě rozličných nemocí rozmnožujících se buněk vybrány tak, aby poskytly alespoň zvýšení účinnosti dodaného činidla.
Kritické k níže uvedeným způsobům je použití v podstatě nevodného gelového nosiče pro dodání antiproliferačního činidla. Složení nosičů jsou farmaceuticky přijatelná, když jsou použita v souladu s níže uvedenými způsoby. “V podstatě nevodné roztoky“ znamená, že tyto nosiče neobsahují více než 30 % vody. Vhodněji obsahují méně než 5 % (v/v) vody, obvykle méně než 3 % (v/v) vody, více běžné méně než 1 % (v/v) vody, vhodněji méně než 0,5 % (v/v) vody.
V podstatě nevodné nosiče, které jsou použity v níže uvedených způsobech, jsou schopné pomalu se uvolňovat pro ještě jedno antiproliferační činidlo. Níže uvedené nosiče se chovají jako pomalu se uvolňující činidlo(a) a průnik činidla(ěinidel) z nosiče na místo podávání musí být opožděn nebo zpomalen ve srovnání s rozptýlením činidla, které je dodáváno v solném roztoku.
Dodané nosiče mají gelu podobnou konsistenci, ale jsou dostatečně tekuté, tak aby mohly být použity pro lokální nebo regionální podávání skrz cévku, jehlu nebo jiné srovnatelné prostředky lokálního nebo regionálního podávání. Všeobecně budou mít níže uvedené nosiče hodnotu viskozity mezi asi 500 do 50000 mPa.sec, normálně asi od 1000 do 40000 mPa.sec a více obvyklé asi od 2000 do 30000 mPa.sec, všechny v rozmezí 10 sec'1.
Gelové nosiče předkládaného patentu budou obsahovat minimálně jedno organické polární rozpouštědlo, kde dvě nebo více různých polárních organických rozpouštědel mohou být přítomny v činidlu, ale obvykle ne více než čtyři polární organickározpouštědla, více obvykle ne více než tři polární organická rozpouštědla. Složky organických rozpouštědel budou tvořit hlavní část složení nosičů a poskytovaná kapalná fáze bude obsahovat složku organického rozpouštědla v rozmezí asi od 65 do 98 % (v/v) složení nosiče, normálně asi od 80 do 98 % • · · • fl flfl flfl ·· · ···· ···· • « ··« · · · » • · · flfl flfl ······ • · · · · flfl ···· · flflfl ·· flfl flfl (v/v) složení nosiče, více obvykle asi od 90 do 95 % (v/v) složení nosiče, nejvhodněji asi od 75 nebo 80 % do 95,5 % (v/v) složení nosiče.
Polární organická rozpouštědla, která jsou použita v předkládaném patentu nejsou nepřiměřeně toxická v terapeutické dávce, ve které jsou podávána, nepřiměřeně toxickým” se míní to, že rozpouštědlo v níže uvedených nosičích nevykazuje neuspokojivou neustálou toxicitu, když je podáváno v souladu s předkládaným patentem. Polární organická rozpouštědla patentu budou minimálně trochu ve vodě rozpustná a budou mít Hildebrandův parametr rozpustnosti alespoň asi 7,5 nebo 8 (Cal/cc)'/2, normálně alespoň asi 9, více obvykle alespoň 10. Rozpouštědla budou mít dipólový moment minimálně asi 1,5 D, obvykle méně než 2,0 D.
Polární organická rozpouštědla mohou obsahovat C, N, O, S, H a P a mohou být cyklická, obvykle heterocyklická a budou mít všeobecně nízkou molekulovou hmotnost. Molekulovou hmotnost mají větší než asi 30 Da, obvykle větší než 40 Da, ale menší než 500 Da, obvykle menší než 275 Da a více obvyklé menší než 250 Da. Rozpouštědla budou mít obecně od 1 do 12 uhlíkových atomů, normálně od 2 do 10 uhlíkových atomů a více obvykle od 2 do 8 uhlíkových atomů a budou obsahovat jeden nebo více heteroatomů. Typicky ne více než 8 heteroatomů, normálně ne více než 6 heteroatomů a více obvykle méně než 4 heteroatomy.
Významná organická rozpouštědla budou obsahovat 1 nebo více kyslíků včetně substituovaných skupin, normálně ne více než 4 kyslíky včetně substituentů, více obvykle ne více než 3 kyslíky včetně substituentů, kde kyslík včetně substituentů zahrnuje oxy, oxo a skupinu kyseliny, organickou (karboxy) i anorganickou, například sulfonovou nebo fosforečnou a podobně, kde konkrétní skupina substituentu zahrnuje: amidy a močoviny; estery, například karboxylové estery; ethery; hydroxy skupiny, a podobně. Preferované jsou oxo substituenty zahrnující amidy, estery, acetaly, a sulfoxidy.
Rozpouštědla včetně hydroxy substituentů zahrnují krátké alkoholy se 2 nebo 4 uhlíky a od 1 do 3 hydroxy skupin, normálně nemají více než 1 hydroxy skupinu na každých 1,5 uhlíku. Krátké významné alkoholy zahrnují ethanol, 1-propanol, 2-propanol, l-propen-3-ol (allyl alkohol), propylen glykol, glycerol, 2-methyl-2-propanol a podobně. Ethanol je preferován.
Významné amidy mohou být cyklické a obsahovat oba N-substituenty a nesubstituované amidy, kde N-substituenty budou obvykle alkyly od 1 do 4 uhlíků, více obvykle od 1 do 3 uhlíků. Konkrétní významné amidy zahrnují: formamid, methyl formamid, dimethyl formamid, ethyl formamid, diethyl formamid, acetamid, methyl acetamid, dimethyl acetamid, ethyl acetamid, diethyl acetamid, významné cyklické amidy (laktamy) zahrnují 2-pyrrolidon,
• 4 4· 4· • · 4 · · ·
4 4 4 · · • 44 444 · 4 4
4 « 4
444 4· 44
N-methyl-2-pyrrolidon, N-ethyl-2-pyrrolidon. Významné močoviny zahrnují tetramethyl močovinu, l,3-dimethyl-2-imidazolidon a podobně.
Významné esteiy zahrnují jak estery karboxylových kyselin, tak estery anorganických kyselin. Příklady výše uvedených látek zahrnují triacetin, triethyl citrát, ethyl laktát a podobně. Příklady dále uvedených látek zahrnují karbonátové estery, kde konkrétní karbonátový ester zahrnuje; propylen karbonát, 1,2-butylen karbonát, 2,3-butylen karbonát a podobně. Propylen karbonát je preferován. Další významná rozpouštědla, pro které je hledáno použití v níže uvedených nosičích, zahrnují dimethyl sulfoxid, diethyl sulfoxid, hexamethyl fosforamid, dimethylacetal pyruvaldehydu, dimethylisosorbid a podobně.
V mze uvedeném složení nosičů bude v kombinaci s polárním organickým rozpouštědlem minimálně jedno zahušťovadlo nebo gelové činidlo, kde několik zahušťovacích látek může být použito, normálně ne více než 3 různé zahušťovací činidla, více obvykle ne více než 2 různé zahušťovací činidla. Zahušťovací činidla, pro které je hledáno použití v níže uvedených nosičích, budou takové, které značně zvyšují viskozitu nosiče a mají rozsah viskozity asi od 500 do 50000 mPa.sec, normálně asi od 1000 do 40000 mPa.sec a více obvykle asi od 2000 do 30000 mPa.sec, všechny v rozmezí 10 sec1. Obecně, u složek zahušťovacích látek bude rozsah asi od 0,5 do 20 % (v/v) složení, normálně od 1 do 15 % (v/v) složení, více obvykle od 2 do 10 % (v/v) složení.
Významné zahušťovací činidla jsou také známy jako viskozitu zvyšující činidla a jsou farmaceuticky přijatelná pro parentální použití, když jsou použity v níže uvedeném složení látek. Zahušťovací činidla, pro které je hledáno použití v níže uvedených nosičích, jsou jak mastné kyseliny a ostatní estery mastných kyselin, tak hlinité a hořečnaté sole těchto sloučenin a biokompatibilní polymery. Mastné kyseliny, které jsou uplatňovány jako zahušťovací činidla v níže uvedených nosičích budou obecně v přírodě se vyskytující mastné kyseliny mající od 12 do 20 uhlíkových atomů, normálně od 14 do 18 uhlíků, kde mastné kyseliny mohou být nasycené nebo mohou mít jednu nebo více dvojných vazeb, normálně ne více než 4 stupně nenasycenosti, více obvykle ne více než 2 stupně nenasycenosti. Mononenasycené mastné kyseliny jsou preferovány. Specifické mastné kyseliny zahrnují laurovou kyselinu, linolenovou kyselinu a podobně, zejména olejovou kyselinu. Také významné zahušťovací činidla jsou hlinité a hořečnaté sole výše uvedených mastných kyselin, obvykle hlinité sole výše uvedených mastných kyselin, zejména monostearát hlinitý.
Významné zahušťovací činidla také zahrnují biokompatibilní syntetické, v přírodě se vyskytující, nebo modifikované v přírodě se vyskytující polymery schopné dodávat
• · · · · · • 9 9 9 9 • · · · · • · · · 9 4 9 4 · ·
94 44 požadovanou viskozitu k dodanému nosiči. Polymery vhodné pro použití jako zahušťovací činidla mohou být v níže uvedených činidlech nezesíťované nebo takové, kde polymery mohou být lineární nebo rozvětvené, ale obvyklejší jsou lineární. Významné polymery mohou být homo- nebo kopolymery, kde kopolymery mohou být náhodné nebo blokové kopolymery a zahrnují proteiny jako je kolagen nebo želatina, polysacharidy, polyoxyalkyleny, polyvinyly a podobně.
Použitelné polysacharidy se vyskytují buď v přírodě nebo to jsou chemicky modifikované verze výše uvedených látek, zejména modifikace celulózy, kde modifikovaná celulóza bude mít molekulovou hmotnost v rozmezí asi od 5000 do 200000 Da, obvykle asi od 10000 do 150000 Da, kde hlavní řetězec celulózy může být modifikován rozličnými různými substitučními skupinami včetně alkyl skupin s 1 až 4 uhlíky, obvykle s 1 nebo 2 uhlíky, hydroxyalkyl skupinou s 2 až 4 uhlíky, karboxyalkyl skupinou s 2 až 4 uhlíky a podobně. Specifické modifikace celulózy zahrnují methyl celulózu, ethyl celulózu, hydroxyethyl celulózu, hydroxypropyl celulózu, hydroxypropyl methylcelulózu, karboxymethylcelulózu a podobně.
Významné polyoxyalkyleny zahrnují vysokomolekulární sloučeniny polyoxyethylenu, kde sloučeniny mohou být homopolymery, například polyethylen glykolu nebo kopolymery monomemích jednotek oxyethylenu a oxypropylenu, například poloxamery. Vysokomolekulární sloučeniny polyoxyethylenu vhodné pro použití jako zahušťovací činidla v předkládaném patentu budou mít obecně minimální molekulovou hmotnost 5000 Da, obvykle nejméně 7000 Da a mohou mít i 50000 Da nebo více, ale obvykle méně než 20000 Da. Pro polyoxyalkynové kopolymery budou kopolymery obecně blokové kopolymery polyoxyethylenových a polyoxypropylenových jednotek, kde polyoxyethylenová jednotka bude obecně v rozmezí od 20 do 90 % hmotnosti polymeru.
Další významné polymery zahrnují polymery polyvinylu jako je karboxypolymethylen (karbomer), polyvinylpyrrolidin, polyvinyl acetát, polyvinyl alkohol a podobně. Polyvinyl polymery speciálního významu zahrnují karboxypolymethylen (karbomer), polyvinylpyrrolidiny (povidony), mající molekulovou hmotnost v rozmezí asi od 50000 do 500000 Da.
Obzvláště zajímavé jako v podstatě nevodné nosiče jsou následující rozpouštědla a kombinace zahušťovacích látek: (1) ethanol zahuštěný hydroxypropyl celulózou v kombinaci s kyselinou olejovou; (2) dimethyacetamid zahuštěný methyl celulózou, hydroxypropylmethyl • ·· ·♦ ·· ··· · · · · · • · · · · · · • · ·· · · * · · · • » · · · ··· · · · · »· • * · · celulózou nebo karboxypolymethylenem; a (3) propylen karbonát zahuštěný polyvinylpyrrolidonem.
Přidání polárního organického rozpouštědla a složky zahušťovacího činidla mohou dále podporovat složení rozličných modifikačních látek tak, že zvýší stabilitu a/nebo užitečnost konečného složení, kde činidla zahrnují antibakteriální a antimikrobiální přísady, pufřy, antioxydanty a další farmaceutická činidla. Antibakteriální a mikrobiální činidla vhodná pro použití zahrnují kyselinu benzoovou, butylparaben, ethylparaben, methylparaben, propylparaben, benzoan sodný, propionan sodný, benzalkonium chlorid, benzethonium chlorid, benzyl alkohol, cetylpyridinium chlorid, chlorbutanol, fenol, dusičnan fenylrtuti, thimerosol a podobně. Antioxydanty vhodné pro použití zahrnují kyselinu askorbovou, askorbyl palmitát, butylovaný hydroxyanisol, butylovaný hydroxy toluen, kyselinu hypofosforečnou, monothioglycerol, gallan propylnatý, sodnou sůl kyseliny askorbové, siřičitan sodný, sodnou sůl formaldehyd-sulfoxylátu, dithioničitan sodný a podobně. Významné pufřovací činidla zahrnují metafosforečnan draselný, fosforečnan draselný, octan sodný, bezvodý citronan sodný, citronan sodný dihydrát a podobně. Tyto další činidla (pokud budou prezentována) nebudou ve větším množství než 5 % (v/v) složení nosiče, obvykle ne více než 3 % (v/v) složení nosiče, více obvykle ne více než 2 % (v/v) složení nosiče.
Také v níže uvedeném složení nosičů mohou být rozličné efektory látek, které podporují zvětšení účinnosti antiproliferačního činidla dodaném v nosiči. Významný efektor činidla zahrnuje vázomodulátory, imunní modulátory, atd., které jsou použity k ovlivnění odezvy u pacienta. Obzvláště zajímavé jsou efektory, které omezují regionální vaskularitu, například vázoaktivní činidla buď růstu a/nebo otevírající přechod, například vázoomezující nebo sympathomimetická činidla. Tyto efektory zahrnují katechol aminy, například epinephrin a jeho borátové sole, ale také nor-epinephrin, dipivefrin, efedrin, námelové alkaloidy, prostaglandiny, angiotensin a podobně. Když jsou prezentovány v níže uvedeném složení, tyto efektory látek budou mít minimálně 0,005 % (w/v) složení, normálně nejméně 0,01 % (v/v) složení a nejméně 0,1 % (w/v) složení, obvykle minimálně 0,05 % (v/v) složení.
Do níže uvedeného nosiče je vhodné dodat rozličná antiproliferační činidla, kde antiproliferační činidla nebo významná cytostatická činidla jsou taková činidla, která mají tendenci zpomalovat buněčnou aktivitu a multiplicitu a jsou převážně cytotoxická. Níže uvedené složení nosiče může být používáno v jedné dávce nebo ke kombinaci látek tak, že pokud jsou podávány kombinace látek v níže uvedeném nosiči, kombinace budou obvykle složeny z ne více než 3 látek, více obvykle ne z více než 2 látek. Ve složení antiproliferačních • · • · · ·
·· ·· ·· • · · · · · • · · · · · • ·· ·· · ··· • · · · • · · · * · látek jsou obsaženy jak antiproliferační činidla tak nosiče. Činidla budou homogenně distribuovány během celé přípravy nosičů, kde činidla mohou být přítomna v roztoku nebo jako disperze, například nestejnorodá disperze, jako je suspenze nebo emulze nebo stejnorodá disperze jako je koloidní disperze včetně emulzí a gelů. antiproliferační činidla budou prezentována v níže uvedeném složení nosičů v množství v rozmezí asi od 0,01 do 100 mg/mL přítomných látek, obvykle asi od 0,02 až do 50 mg/mL, více obvykle asi od 0,1 do 50 mg/mL v závislosti na složení konkrétního činidla a podaného nosiče.
Významná antiproliferační činidla zahrnují antimetabolity, činidla s kovalentními a nekovalentními vazbami DNA, činidla inhibující chromatinovou funkci, činidla inhibující endokrinní funkci, antiproliferační činidla, která se vyskytují v přírodě a deriváty výše uvedených látek a podobně. Významné antimetabolity zahrnují: antagonisty kyseliny listové, například methotrexát (MTX, amethopterin), trimetrexát (TMQ); antagonisty pyrimidinu, například fluorouracil (5-FU), fluorodeoxyuridin (FUDR), CB3717, azacytidine (Aza-C, 5AC); antagonisty purinu, například merkaptopurin (MP, 6-MP), thioguanin (TG, 6-TG), thiazofurin, chlorodeoxyadenosin (CD A), pentostatin (2'-deoxycoformycin, dCF); modifikované analogy sacharidů, například cytarabin (ara-C), fludarabin (F-ara-A); inhibitory ribonukleotid reduktázy, například hydroxy močovina (HU); a podobně. Činidla, která obsahují kovalentní vazby s DNA zahrnují: hořčičnou dusíkatou silici, například mechlorethamin (HN2, hořčičná dusíkatá silice), chlorambucil, melphalan (hořčičný Lfenylalanin, L-PAM), cyklofosfamid, ifosfamid; aziridiny, například thyotepa, altretamin (hexamethylmelamin), mitomycin (mitomycin C); alkylsírany, například busulfan, nitrosomočoviny, například carmustin (BCNU), lomustin (CCNU), semustin (methyl-CCNU), streptozotocin, sloučeniny platiny, například cisplatina (cis-DDP), karboplatina; methylační činidla, například dakarbazin, prokarbazin; a podobně. Selektivní cytotoxická hypoxia zahrnují porfiromycin, nitracrin, nitracrin N-oxid a diyneneové sloučeniny jako jsou neocarsinostatin a dinemycin; a podobně. Činidla, která obsahují kovalentní vazby s DNA nebo interpolovaná činidla zahrnují: antracykliny, například daunorubicin, doxorubicin, idarubicin; mitoxantrony; daktinomycin; bleomycin; plicamycin; a podobně. Inhibitory chromatinových funkcí zahrnují: inhibitory topoisomerázy, například epipodofylotoxiny jako je etoposid (VP-16) a teniposid (VM-26), amsakrin (m-AMSA), camptothecin (CFT), topotecan (TPT), irinotecan (CPT-11) a ostatní campothecinové deriváty; inhibitory mikrotubulů, například alkaloidy barvínku jako jsou vinblastin, vinkristin a vindesin, paclitaxel (taxol): a podobně. Činidla ovlivňující endokrinní funkci zahrnují: glukokortikoidy, • ta ta ta ta · ·· ·♦ ♦♦ • · · » ta · · ta 9 · · φ ··· ···· • · « ·· ta* ····♦· • · · · » ta· ••ta·· ··· ** ·* tata například prednison, prednisolon; estrogeny, například diethylstilbestrol (DES), ethinyl estradiol; antiestrogeny, například tamoxifen; progesterony, například medroxyprogesteron, megestrol; androgeny, například fluoxymestron, testosteron; antiandrogeny, například octan cyproteronu, flutamid; LHRH (GnRH) synergické sloučeniny, například goserelin, leuprolit; inhibitory aromatázy, například aminoglutethimid; adrenokortikoidní supresory, například mitotan (o, p'-DDD); a podobně, antiproliferační činidla, která se vyskytují v přírodě zahrnují: interferony (například γ, γ-la, β, a, atd.), ínterleukiny (například 2, 4 a 10), TNF-α a -β a podobně.
Níže uvedené složení antiproliferačního prostředku může být připraveno použitím obvyklých způsobů, kde výsledný přípravek bude obvykle sterilní a nepyrogenní.
Antiproliferační prostředek, který je popisován pro použití k léčení pacienta s nemocí rozmnožujících se buněk, bude nyní diskutován ve větších detailech. Pro níže uvedené prostředky se hledá konkrétní použití k léčení pacientů s nemocí rozmnožujících se buněk, která je charakteristická poruchou nebo pevnými nádory jako je neoplastická nemoc. V níže uvedených způsobech jsou antiproliferační prostředky podávány regionálně nebo místně. A tak jsou antiproliferační prostředky podávány co nejblíže k požadovanému místu, kde “požadované místo“ je definováno jako místo spojované s poruchou nemoci rozmnožujících se buněk, kterou je postižen pacient, například nádor. Termínem “co nejblíže“ je míněno to, že je prostředek podáván do rány tak, že rozptýlená činidla ze směsi jsou lokalizována v místě poškození, čímž koncentrace antiproliferaěních látek v oblasti poškození stejně jako v místě poškození je podstatně větší než systémová koncentrace činidla. Tam, kde je prostředek podáván lokálně, bude podáván přímo na místo poškození nemocí rozmnožujících se buněk, obvykle intratumorálně nebo do místa poškození. Vhodné způsoby regionálního nebo lokálního podávání zahrnují podávání injekční stříkačkou s jehlou, cévkou, trokarem a podobně.
Terapie, které využívají níže uvedených způsobů a prostředků, se mohou lišit v závislosti na konkrétním pacientu, druhu nemoci rozmnožujících se buněk, velikosti poškození a podobně. A tak mohou být antiproliferační prostředky podávány jednou v konkrétní terapii, kde je terapie určena úplným léčením pacienta nebo několikrát, kde intervaly mezi podáváním mohou být záležitosti hodin, dnů nebo dokonce i měsíců.
V níže uvedených způsobech je objem dávky, koncentrace dávky a celkové dodané ěinidlo(a) v podávaném prostředku pacientovi kontrolovány změnou prostředku a/nebo způsobem podávání. Je to obzvláště zajímavé, když použijeme lék s vysokou toxicitou, «·
9 9 9 9
9 9 *9 · ·99 999
9 9 • · 9 9 9· • « • · • · • · ♦ 9 9 · · • 9 9 *
• 9 9
9
999 omezenou stabilitou in vivo, vysokou cenou, atd. Jak bylo uváděno výše, koncentrace léku, zvolení složení nosiče a přísady se mohou lišit v závislosti na konkrétní indikaci, kondici pacienta, stádiu růstu nádoru, atd. Dále dříve zmíněné parametry jsou ovlivňovány aplikací jedné injekce nebo mnohonásobných injekcí do samostatné oblasti nádoru za kontroly teploty a krevního oběhu v místě podávání, což vede k redukci systémové disperze činidla a podobně. Všeobecně objem a koncentrace mze uvedeného prostředku je podávána tak, aby se směs dostala co nejblíže k poškození. Hmotnost bude dostačující jak ke kontaktu s mnoha abnormálními buňkami, i když se jedná o smrtelnou dávku, když je minimalizováno vystavení a/nebo nekrosa obklopujících a/nebo přecitlivělých normálních tkáních. Objem podávaného prostředku do nádoru v konkrétním případě může mít rozsah od 1 do 100 pL, obvykle od 10 do 50 pL na 100 mm3 léčené tkáně. Cytostatická činidla dodaná k místu nádoru v konkrétním podávání mohou mít rozsah asi od 0,1 do 200 mg/kg pacienta a budou obvykle v rozsahu asi od 0,1 do 100 mg/kg pacienta, značně se lišící v závislosti na konkrétním činidlu, charakteru prostředku a druhu nádoru, typu pacienta a podobně.
Ačkoli efektory látek popisované výše mohou být zahrnuty v rámci níže uvedeném prostředku určeném pro podávání, efektory mohou být také podávány chvilku před nebo po podání prostředku pacientovi. Pokud je efektor činidla podán po podání prostředku, efektor činidla bude podán během 8 hodin, vhodněji během 4 hodin, více vhodněji během 2 hodin a nejvhodněji během 1 hodiny. Tam, kde je efektor činidla podáván před podáním prostředku pacientovi, například tam, kde to může být výhodné pro primární podání pacientovi s efektorem činidla, například epinephrinu, podávání bude obvykle během 60 minut, vhodněji během 10 minut, ještě výhodněji během 2 minut po předcházejícím podávání níže uvedeného prostředku.
Níže uvedené způsoby mohou být použity k léčení širokého spektra pacientů, včetně savčích pacientů, jako jsou domestikovaná zvířata, například domácí zvířata a hospodářská zvířata, vzácní nebo exotičtí živočiši a lidé. Nemoci rozmnožujících se buněk, přístupné pro léčení níže uvedenými činidly jsou nemoci, které jsou charakterizované abnormálním rozmnožováním buněk. Nemoci charakterizované abnormálním rozmnožováním buněk zahrnují neoplasii, lupenku, hyperplasii a podobně.
Neoplastické nemoci přístupné pro léčení podle níže uvedené způsoby zahrnují neoplastickou nemoc charakterizovanou vývojem tvrdého nádoru nebo poruchy včetně tvrdého zhoubného nádoru plic, prsu, tračníku, konečníku, vaječníků, žaludku, slinivky břišní, dělohy, varlat, mozku, jater, hlavy a krku, prostaty a podobně. Terapeutická aplikace může být »· ·* » · · β
I · » · • 4 4 ··· • 9
4 4 4 ·· ··»· ♦
β ···· uskutečněna s nádory, které jsou větší než 50 mm3, obzvláště s nádory většími než 100 mm3 a zejména s nádory většími než 200 mm . Níže uvedené způsoby jsou vhodné pro léčení specifické neoplastické nemoci rozmnožujících se buněk včetně karcinomu, melanomu, sarkomu měkké tkáně, sluneční keratosy, Kaposiho sarkomu, zhoubného vaginálního lymphomu, Bowensovy nemoci, Wilmsova nádoru, hepatomu, rakoviny konečníku, nádoru mozku, houbové mykózy, Hodgkingova lymphomu, polycythemie vera, lymphomasy, ovesného buněčného sarkomu, povrchového a agresivního nádoru močového měchýře, ovariální rakoviny, atd.
Účinnost objevených způsobů může být všeobecně charakterizována jako způsob redukující sílu toxicity ke tkáni obklopující poškození a redukující přítěž nádorem, redukující vliv systémové toxicity na pacienta za přítomnosti antiproliferačního činidla, stejně jako zpomalení růstu vývoje nádoru. Objevené způsoby mají všeobecně za následek inhibici růstu poškození ve srovnání s neléčením, systémovým léčením nebo léčením poškození dávkou léku ve vodném nebo převážně vodném nosiči (tj. množství vody v nadbytku 50 %).
Také pokud jsou kity zahrnující prostředky gelového nosiče odděleny od antiproliferačního(antiproliferačních) činidla(činidel), pak takové kity vhodné pro použití je vhodné připravit okamžitě před použitím. Po přídavku do nosiče a antiproliferačního(antiproliferačních) činidla(činidel), kity mohou dále obsahovat smíchané prostředky pro přípravu konečného antiproliferačního prostředku vhodného k podávání. Například nosič může být přípraven v první nádobě a aktivní činidlo(a) v druhé nádobě, kde kity obsahují způsoby pro kombinaci nosičů a látek do konečné antiproliferační směsi, například mixérem, přičemž činidlo a nosič jsou předem přítomny v oddělených stříkačkách.
Následující příklady jsou nabízeny cestou ilustrací a ne cestou omezení.
9 9 9 9 9
99 ·* t 4 4 9 · · * 9 9 · * · ··*♦♦·· • * · 9 · 9 9 99 9 ·9 9
4 9 9 9 · ♦ •••9 9 9·· ·· ··
Příklady provedení vynálezu
Dodané nosiče studované pro Intralesional Administration of Anticellular antiproliferative Agents
Nosič 17 (olej burských oříšků / gel kyseliny olejové)
Složka
Cytotoxické léčivo Kyselina olejová Stearát hlinitý Olej burských oříšků
Obsah na mL (viz Tabulka 1) 0,1 mL 48 mg
Doplnit do 1 mL
Šest set miligramů stearátu hlinitého bylo dispergováno v 10 mL oleje burských oříšků a zahříváno za míchání na 100 - 120 °C během 15 min, potom ochlazeno na pokojovou teplotu. 8 mL tohoto materiálu bylo smícháno s 1 mL kyseliny olejové pomocí injekční stříkačky. Tento přenos byl 30x opakován pomocí směšovacího Luerova adaptéru, za vzniku celkového množství gelu z kyseliny olejové a oleje burských oříšků. Roztok nebo suspenze cytotoxického léčiva v oleji z burských oříšků byl připraven kombinací příslušné váhy léčiva (viz Tab. 1) s 1 mL oleje burských oříšků a dispergován - rozpuštěn za stálého míchání nebo sonikace. Nakonec 0,9 mL celkového gelu, složeného z oleje burských oříšků a kyseliny olejové bylo smícháno s 0,1 mL roztoku nebo suspenze cytotoxického léčiva pomocí 30 násobného přenosu injekční stříkačkou při spojení směšovacího Luerova adaptéru, za vzniku výsledného gelu.
Nosič 18 (gel benzylesteru kyseliny benzoové) Složka
Cytotoxické léčivo Ethylcelulóza
Benzylester kyseliny benzoové
Obsah na mL (viz Tabulka 1) 40 mg
Doplnit do 1 mL
Celkový gel benzylesteru kyseliny benzoové byl připraven dispergováním 400 mg ethylcelulózy v 8,6 mL benzylesteru kyseliny benzoové a zahříváním za občasného míchání při 37 °C po dobu 24 hodin, potom byl ochlazen na pokojovou teplotu. Roztok nebo suspenze • · · · · ·
99 ·· ··
9 · · » e 9 * 9 · · 9 9 · • 9 9* ·99 999 · 9 9 9 • 99 99 99 ·· cytotoxického léčiva v benzylesteru kyseliny benzoové byla připravena kombinací příslušných váhových poměrů váhy léčiva (viz Tab. 1) s 1 mL beznylesteru kyseliny benzoové a rozpuštěním nebo dispergováním vzniklé směsi za stálého míchání nebo sonikace. Nakonec 0,9 mL celkového gelu beznylesteru kyseliny benzoové bylo smícháno s 0,1 mL roztoku nebo suspenze cytotoxického léčiva za použití 30 násobného přenosu pomocí injekční stříkačky a spojením se směšovacím Luerovým adaptérem, za vzniku výsledného gelu.
Nosič 19 (gel polyethylen glykolu 400) Složka
Cytotoxické léčivo polyvinylpyrrolidon polyethylen glykol 400
Obsah na mL (viz Tabulka 1) 40 mg
Doplnit do 1 mL
Celkové množství gelu polyethylenglykolu bylo připraveno dispergováním 400 mg polyvinylpyrrolidonu v 8,6 mL polyethylenglykolu 400 a zahříváním za občasného míchání na 37 °C po dobu 24 hodin a potom ochlazeno na pokojovou teplotu. Roztok nebo suspenze cytotoxického léčiva v polyethylenglykolu byla připravena kombinací příslušného váhového množství léčiva (viz Tab.l) s 1 mL polyethylenglykolu 400 a rozpuštěním nebo dispergováním vzniklé směsi za stálého míchání nebo sonikace. Nakonec 0,9 mL celkového gelu polyethylenglykolu bylo smícháno s 0,1 mL roztoku nebo suspenze cytotoxického léčiva za použití 30 násobného přenosu pomocí injekční stříkačky a spojením se směšovacím Luerovým adaptérem, za vzniku výsledného gelu.
Nosič 20 (gel ethanol / kyselina olejová) Složka
Cytotoxické léčivo Kyselina olejová Hydroxypropyl celulóza Olej burských oříšků
Obsah na mL (viz Tabulka 1) 0,1 mL 30 mg
Doplnit do 1 mL
300 mg Hydroxypropyl celulózy bylo dispergováním v 7,7 mL ethanolu a zahříváno za občasného míchání na 37 °C po dobu 24 hodin a potom ochlazeno na pokojovou teplotu.
Výsledný gel byl smíchán s 1 mL kyseliny olejové pomocí injekční stříkačky, tento přenos byl φφ φφφφ * φφ ·· φφ «φ φ φφφφ φφφφ ·· φφφ φφφφ φ φ φ φφ φφ φφφφφφ φ φ φφφ φ φ φφφφ φ φφφ φφ φφφφ
30χ opakován pomocí směšovacího Luerova adaptéru, za vzniku celkového množství gelu ethanol/kyseliny olejové. Roztok nebo suspenze cytotoxického léčiva v ethanolu byl připraven kombinací příslušné váhy léčiva (viz Tab. 1) s 1 mL ethanolu a dispergován - rozpuštěn za stálého míchání nebo sonikace. Nakonec 0,9 mL celkového gelu ethanol/kyseliny olejové bylo smícháno s0,l mL roztoku nebo suspenze cytotoxického léčiva pomocí 30 násobného přenosu injekční stříkačkou při spojení směšovacího Luerova adaptéru, za vzniku výsledného gelu.
Nosič 21 (gel dimethylacetamidu) Složka
Cytotoxické léčivo Methylcelulóza
Dimethylacetamid
Obsah na mL (viz Tabulka 1) mg
Doplnit do 1 mL
Celkové množství gelu dimethylacetamidu bylo připraveno dispergováním 500 mg methylcelulózy v 8,5 mL dimethylacetamidu a zahříváno za občasného míchání na 37 °C po dobu 24 hodin a potom ochlazeno na pokojovou teplotu. Roztok nebo suspenze cytotoxického léčiva v dimethylacetamidu byla připravena kombinací příslušného váhového množství léčiva (viz Tab.l) s 1 mL dimethylacetamidu a rozpuštěním nebo dispergováním vzniklé směsi za stálého míchání nebo sonikace. Nakonec 0,9 mL celkového gelu dimethylacetamidu bylo smícháno s0,l mL roztoku nebo suspenze cytotoxického léčiva za použití 30 násobného přenosu pomocí injekční stříkačky a spojením se směšovacím Luerovým adaptérem, za vzniku výsledného gelu.
Nosič 22 (gel propylen karbonátu) Složka
Cytotoxické léčivo polyvinylpyrrolidon Propylen karbonát
Obsah na mL (viz Tabulka 1) 100 mg
Doplnit do 1 mL
Celkové množství gelu propylen karbonátu bylo připraveno dispergováním 1000 mg polyvinylpyrrolidon v 8,0 mL propylen karbonát a zahříváno za občasného míchání na 37 °C po dobu 24 hodin a potom ochlazeno na pokojovou teplotu. Roztok nebo suspenze • ·« *0 00
0·· · « 00 ·
0 0 0 0 0 · • 0 0 0 0 000 000
0 0 0 0 000 00 00 00 • 0 ··· 0 cytotoxického léčiva v propylen karbonátu byla připravena kombinací příslušného váhového množství léčiva (viz Tab.l) s 1 mL propylen karbonátu a rozpuštěním nebo dispergováním vzniklé směsi za stálého míchání nebo sonikace. Nakonec 0,9 mL celkového gelu propylen karbonátu bylo smícháno s 0,1 mL roztoku nebo suspenze cytotoxického léčiva za použití 30 násobného přenosu pomocí injekční stříkačky a spojením se směšovacím Luerovým adaptérem, za vzniku výsledného gelu.
Nosič 24 (gel dimethylacetamid / voda / methylcelulóza)
Složka
Cytotoxické léčivo Voda
Methylcelulóza
Dimethylacetamid
Obsah na mL (viz Tabulka 1) 0,1 mL 40 mg
Doplnit do 1 mL
Celkové množství gelu dimethylacetamid/voda/methylcelulóza bylo připraveno dispergováním 400 mg methylcelulóza v 7,6 mL dimethylacetamidu a 1 mL vody, za stálého míchání dokud nebyla směs dispergována, a zahříváno na 121 °C po dobu 1 hodiny a potom ochlazeno na pokojovou teplotu. Roztok nebo suspenze cytotoxického léčiva v dimethylacetamidu byla připravena kombinací příslušného váhového množství léčiva (viz Tab.l) s 1 mL dimethylacetamidu a rozpuštěním nebo dispergováním vzniklé směsi za stálého míchání nebo sonikace. Nakonec 9 mL celkového gelu dimethylacetamid/voda/methylcelulóza bylo smícháno s 1 mL roztoku nebo suspenze cytotoxického léčiva za použití 30 násobného přenosu pomocí injekční stříkačky a spojením se směšovacím Luerovým adaptérem, za vzniku výsledného gelu.
Nosič 25 (gel dimethylacetamid / voda / hydroxypropyl methylcelulóza)
Složka Obsah na mL
Cytotoxické léčivo (viz Tabulka 1)
Voda 0,1 mL
Hydroxypropyl methylcelulóza 40 mg Dimethylacetamid Doplnit do 1 mL ···» • 9« 99
9 9 · · · 9 999·
9« 9 · 9999 · · · · 9 9 999999
9 9 9 9 9 9
9999 9 999 99 99 99
Celkové množství gelu dimethylacetamid/voda/hydroxypropyl methylcelulóza bylo připraveno dispergováním 2,4 g hydroxypropyl methylcelulóza v 40 mL dimethylacetamidu a 6 mL vody, za stálého míchání a zahříváno na 90 °C do úplného dispergování. Směs byla zahřívána na 121 °C po dobu 60 minut a potom ochlazena na pokojovou teplotu. Roztok nebo suspenze cytotoxického léčiva v dimethylacetamidu byla připravena kombinací příslušného váhového množství léčiva (viz Tab.l) s 1 mL dimethylacetamidu a rozpuštěním nebo dispergováním vzniklé směsi za stálého míchání nebo sonikace. Nakonec 4 mL celkového gelu dimethylacetamid/voda/hydroxypropyl methylcelulóza bylo smícháno s 1 mL roztoku nebo suspenze cytotoxického léčiva za použití 30 násobného přenosu pomocí injekční stříkačky a spojením se směšovacím Luerovým adaptérem, za vzniku výsledného gelu.
Nosič 26 (gel dimethylacetamid / voda / karbomer (karboxypolymethylen))
Složka
Cytotoxické léčivo Voda Karbomer Dimethylacetamid
Obsah na mL (viz Tabulka 1) 0,1 mL 15 mg
Doplnit do 1 mL
Gel dimethylacetamid/voda/karbomer byl připraven zaprvé dispergováním 150 mg karbomeru v 0,98 mL vody, poskytující rozpuštěnou míchanou směs a potom za stálého míchání bylo dosaženo koncentrátu vodného gelu. Roztok nebo suspenze cytotoxického léčiva dimethylacetamidu byla připravena kombinací příslušného váhového množství léčiva (viz Tab.l) s 9 mL dimethylacetamidu a rozpuštěním nebo dispergováním vzniklé směsi za stálého míchání nebo sonikace. Nakonec 9 mL výše uvedeného roztoku dimethylacetamidu bylo pomalu přidáno do 1 mL koncentrátu vodného gelu při současném míchání za vzniku výsledného gelu.
Nosič 27 (gel dimethylacetamid / voda / ethanol / karboxymethylcelulóza) Složka Obsah na mL
Cytotoxické léčivo (viz Tabulka 1)
Voda 0,1 mL
Ethanol 0,1 mL *« ·* ·· • · · · · · • · · ♦ · · • « · · · · * · · • · · · ·· ·* »· »* ··«· mg
Doplnit do 1 mL
Karboxymethylcelulóza
Dimethylacetamid
Gel dimethylacetamid/voda/ethanol/karboxymethylcelulóza byl připraven zaprvé konverzí sodné soli karboxymethylcelulózy ve formu kyseliny karboxylové dispergováním 4 g sodné soli karboxymethylcelulózy ve 200 mL vody a upravení pH na 2 - 2,5 použitím IN HCI 600 mL ethanolu bylo pomalu přidáno za míchání. Výsledná sraženina byla koncentrována centrifugací. Vysoce viskózní koncentrát vodně/ethanolického gelu byl dále připraven přidáním 1 mL vody do 1 g sraženiny (obsahující 0,1 g karboxymethylcelulózy a 0,9 g ethanolu) a míchán velkou střižnou silou, dokud směs nebyla průzračná. Roztok nebo suspenze cytotoxického léčiva dimethylacetamidu byla připravena kombinací příslušného váhového množství léčiva (viz Tab.l) s 8 mL dimethylacetamidu a rozpuštěním nebo dispergováním vzniklé směsi za stálého míchání nebo sonikace. Nakonec 8 mL výše uvedeného roztoku dimethylacetamidu bylo pomalu přidáno do 2 mL koncentrátu gelu voda/ethanol při současném míchání velkou rychlostí za vzniku výsledného gelu.
roztok dimethylacetamidu Složka
Cytotoxické léčivo Dimethylacetamid
Obsah na mL (viz Tabulka 1) Doplnit do 1 mL
Roztok byl připraven kombinací příslušného váhového množství léčiva (viz Tab.l) s 1 mL dimethylacetamidu a rozpuštěním za rázného míchání.
roztok dimethylacetamid / voda Složka
Cytotoxické léčivo Voda
Dimethylacetamid
Obsah na mL (viz Tabulka 1) 0,1 mL
Doplnit do 1 mL
Roztok byl připraven kombinací 1 mL vody s 9 mL dimethylacetamidu za důkladného míchání, přidáním příslušného váhového množství cytotoxického činidla (viz Tab.l) do směsi a rázným mícháním doku se léčivo nerozpustilo.
• 9 ··*· • · • 944 » «· »9 99 • 9 9 9 9 9 9 9
9 · 9 9 9 9 · 9 9 999 99»
4 9 ·9 • 9« 99 99 94
Kromě výše jmenovaných organických rozpouštědel bazických nosičů, které jsou použity jako dávkový systém pro cytotoxická činidla v účinných živočišných studiích, léčiva byla také podávána jako vodný roztok nebo suspenze nebo podáváním ve způsobu, kde léčivo bylo dispergováno-rozpuštěno ve vodném 2 % gelu kolagenu. Složení na vodě založených postupů jsou popsány níže.
Vodný roztok
Složka Obsah na mL
Cytotoxické léčivo (viz Tabulka 1)
0,9 % roztok chloridu sodného Doplnit do 1 mL
Roztok byl připraven přidáním příslušného váhového množství léčiva (viz Tab.I) do 1 mL izotonického (0,9 %) slaného roztoku za rázného míchání.
Vodná suspenze
Složka
Cytotoxické léčivo Sodná sůl Polysorban 80 Voda
Obsah na mL (viz Tabulka 1) mg 0,75 mg
Doplnit do 1 mL
Suspenzovaný nosič byl připraven dispergováním 50 mg sodné soli karboxymethyl celulózy a 7,5 mg polysorbanu 80 v 10 mL vody a za stálého míchání nebo sonikace dokud nebyla rozpuštěna. Požadované množství léčivé substance (viz Tab.I) bylo přímo přidáno do výsledného viskózního roztoku za stálého míchání nebo sonikace dokud nebyla rovnoměrně rozpuštěna.
Gel 2 % kolagenu
Složka Obsah na mL
Cytotoxické léčivo (viz Tabulka 1)
Porifikovaný hovězí kolagen 20 mg
Fosforečnan sodný 30 mM toto to··· *> ·· «φ} to · · ·· · · · · to · • to ··· ···>
·· to » · · · ··« ··· • · · · · ·· ···· to ··· <« ·· toto
Chlorid sodný 14 mM
Voda nebo suspenzovaný nosič Doplnit do 1 mL
Složení léčiva v 2 % kolagenu bylo připraveno přidáním příslušného váhového množství léčiva (viz Tab.I) do 2 mL buď vody nebo suspenzováného nosiče a za stálého míchání nebo sonikace dokud nebyla rozpuštěna nebo dispergována. 1,35 mL alikvotního množství bylo přeneseno do stříkačky a smícháno s 0,6 mL 6,5 % gelu kolagenu za použití 30 násobného přenosu pomocí injekční stříkačky a spojením se směšovacím Luerovým adaptérem za vzniku výsledného gelu.
Koncentrace rozličných cytotoxických léčiv prezentovaných ve výše uvedených různých nosičích patří mezi mnoho pozorovaných provedení. Specifické použité koncentrace jsou uvedeny níže. Skupiny léčiv a použité koncentrace během odhadů živočišné účinnosti výše uvedených v podstatě nevodných dodaných nosičů jsou předloženy v Tabulce 1.
Tabulka 1: Cytotoxická činidla a použité koncentrace během vyhodnocení účinnosti složení
Léčivo Koncentrace (mg/mL)
Cisplatina 1 nebo 2
Camptothecin 0,25,0,5,1,1,25,2,2,5, 5 nebo 10
Paclitaxel 1 nebo 2
Vinblastine 0,125 nebo 0,5
Fluorouracil 3,75 nebo 15
Doxorubicin 1,25 nebo 2,5
Etoposide 5 nebo 10
Mitomycin 1 nebo 2
Bleomycin 1,25 nebo 2,5
Mechlorethamin 0,025 nebo 0,05
Složení nosičů 20, 21 a 22 a 24, 25 a 26 jsou reprezentativní gelové polární organické nosiče, které jsou rozpouštědly pro předložený patent.
Zkoušení protokolu ·· ♦ · ·· » · · · · <
> · · · · <
» · · · · · ♦ · «
Následující složení byla přijata ke studiu účinku dodaného nosiče na účinnosti rozličných látek zabraňujících rozmnožování škodlivých buněk.
Transplantovatelné syngenezické myšovité šupinaté karcinogenní buňky (SCCVII) nebo záření indukující fibrosarcomy (RIF-1) byly intradermálně vstříknuty do boků 3-7 měsíců starých samic C3H myší (bylo vstříknuto 2 x 105 buněk). Když zavedené nádory dosáhly 100 mm3, myši byly připraveny pro testování. Během průběhu experimentu byly léčeny a kontrolovány nádory a byly měřeny 3 krát týdně sVemierovým posuvným měřítkem a množství nádoru bylo spočítáno podle následujícího vzorce:
V = π/6 x Di x D2 x D3 kde D1-D3 jsou rozměry nádoru v milimetrech. Počet dnů k dosažení 4 čtyřnásobné (4x) základní hodnoty nádorů bylo použito jako parametr účinnosti léčení a pro konečný závěr studie. Z tohoto důvodu byla pro delší opoždění růstu nádoru zaznamenána větší antinádorová účinnost.
Transplantované nádory na močovém měchýři myši (MBT-2) rostly ektopikálně (intradermálně) nebo orthopikálně a nádory na játrech krys (Nl-Sl) rostly orthopikálně. Ektopikální nádory rostly a byly analyzovány tak, jak bylo popsáno výše. Objemy orthopikálních vyrostlých nádorů byly zjištěny použitím složení popsaného výše s objemy rozměrů provedených ve dni 0 a znovu 7. nebo 8. den. Poměr objemů nádoru v 7-8 dnu k objemu nádoru při počátku léčení byl použit při měření účinnosti léčení. Z tohoto důvodu znamená menší poměr větší antinádorovou účinnost.
Vyhodnocení účinnosti látek v rozličných dodaných nosičích
Účinnosti 10 různých antiproliferačních látek byly ohodnoceny v různých v podstatě nevodných dodaných nosičích a byly porovnány s účinností látek ve vodných rozpouštědlech, suspenzích a vodném nosiči gelu kolagenu. Mezi 10 různými hodnocenými činidly byly: cisplatina (CDDP), camptothecin (CPT), paelixatel, vinblastine (VLB), fluorouracil (5-FU), doxoribicin (DXR), etoposid (VP-16), mitomycin (MTC), bleomycin a mechlorethamine (HN2).
·· ·· ·· • · · · · · • · · · · · • ·· ··· ··· • · · · • · · · · · · • · · · · ·
Přikladl
Efekt CDDP v různých nosičích na růst SCCVII nádoru
Léčící skupina Koncentrace (mg/mL) Dávka (mg/kg) Způsob podání Podávaný objem (pL) Počet nádorů 4x růst nádoru (M±SE ve dnech)
Ošetřeno Neošetřeno
1 neléčená regulace - - - - 10 5,7±0,3
2 CDDP roztok 1 4 i.p. 100 10 5,6±0,l
3 CDDP suspenze 2 4 i.t. 50 5,5 11,3±1,2 5,7i0,2
4 CDDP v 2 % gelu kolagenu 2 4 i.t. 50 5,5 10,6±l,l 6,li0,6
5 Nosič 17 - - i.t. 50 5,5 6,3±0,8 4,6i0,2
6 Nosič 18 - - i.t. 50 5,5 4,8±0,2 4,5±0,l
7 Nosič 19 - - i.t. 50 5,5 5,2±0,5 4,9i0,4
8 Nosič 20 - - i.t. 50 5,5 8,2±1,2 4,9i0,l
9 Nosič 21 - - i.t. 50 5,5 7,3±0,9 5,7i0,4
10 Nosič 22 - - i.t. 50 5,5 12,lil,7 4,9±0,3
11 CDDP v Nosiči 17 2 4 i.t. 50 5,5 9,2il,6 5,4i0,3
12 CDDP v Nosiči 18 2 4 i.t. 50 5,5 7,6i0,7 5,4i0,4
13 CDDP v Nosiči 19 2 4 i.t. 50 5,5 7,0i0,5 5,4i0,4
14 CDDP v Nosiči 20 2 4 i.t. 50 5,5 14,3i4,0* 5,4i0,2
15 CDDP v Nosiči 21 2 4 i.t. 50 5,5 14,9il,9 5,5i0,4
16 CDDP v Nosiči 22 2 4 i.t. 50 4,5 13,5i2,4 4,7i0,5
* jeden živočich neměl nádor 30. den ·· ···· · ·· ·· ·· • · · · · · · ···· ·· ··· · · · · • · · · · ·· >····· • β · · · · · ····· ····· · · · ·
Příklad Π
Efekt Camptothecinu (CPT) v různých nosičích na růst SCCVII nádoru
Léčící skupina Koncentrace (mg/mL) Dávka (mg/kg) Způsob podání Podávaný objem (pL) Počet nádorů 4x růst nádoru (M±SE ve dnech)
Ošetřeno Neošetřeno
1 neléčená regulace - - - - 10 4,l±0,2
2 CPT suspenze 1,25 5 i.p. 100 10 6,5±0,2
3 CPT v suspenzi 2,5 5 i.t. 50 5,5 6,0±0,3 5,2±0,4
4 CPT v 2 % gelu kolagenu 2,5 5 i.t. 50 5,5 6,l±0,5 5,5±0,l
5 camptothecin/Nosič 17 2,5 5 i.t. 50 5,5 7,0±l,l 4,7±0,4
6 camptothecin/Nosič 18 2,5 5 i.t. 50 5,5 6,l±0,7 6,2±0,5
7 camptothecin/Nosič 19 2,5 5 i.t. 50 5,5 6,8±l,0 5,4±0,4
8 camptothecin/Nosič 20 2,5 5 i.t. 50 5,5 11,3±1,6 5,6±0,7
9 camptothecin/Nosič 21 2,5 5 i.t. 50 5,5 16,0±3,3 5,7±0,4
10 camptothecin/Nosič 22 2,5 5 i.t. 50 5,5 8,9±1,4 5,6±0,4
• 9 • 9 · 9··· 9999
9·· 9999
9 9 99 99 999999
9 9 9 9 9 9
99999 999 ·9 9 · 99
Příkladní
Efekt Paclitaxelu v různých nosičích na růst SCCVI1 nádoru
Léčící skupina Koncentrace (mg/mL) Dávka (mg/kg) Způsob podání Podávaný objem (pL) Počet nádorů 4x růst nádoru (M±SE ve dnech)
Ošetřeno Neošetřeno
11 paclitaxel roztok 1 4 i.p. 100 2 5,3±O,l
12 paclitaxel roztok 2 4 i.t. 50 5,5 4,9±0,2 4,6±0,3
13 pac. v 2 % gelu kolagenu 2 4 i.t. 50 5,5 4,l±0,3 4,6±0,l
14 paclitaxel/Nosič 17 2 4 i.t. 50 5,5 5,2±0,2 5,l±0,2
15 paclitaxel/Nosič 18 2 4 i.t. 50 5,5 5,8±0,3 4,5±0,3
16 paclitaxel/Nosič 19 2 4 i.t. 50 5,5 4,9±0,2 4,7±0,2
17 paclitaxel/Nosič 20 2 4 i.t. 50 5,5 5,8±0,7 4,7±0,4
18 paclitaxel/Nosič 21 2 4 i.t. 50 5,5 7,8±0,9 4,8±0,3
19 paclitaxel/Nosič 22 2 4 i.t. 50 5,5 8,2±i,7 4,2±0,2
• · · · • · • · φ φφφ · · · # · φφφ φφφφ • · ·· ··· ··· φφφ · · φφφ ·· φ φ · ·
Příklad IV
Efekt Vinblastinu (VLB) v různých nosičích na růst SCCVH nádoru
Léčící skupina Koncentrace Dávka Způsob Podávaný Počet 4x růst nádoru Počet (mg/mL) (mg/kg) podání objem (pL) nádorů (M±SE ve dnech) odstranění
Ošetřeno Neošetřeno
1 neléčená regulace - - - - 10 5,2±0,3 -
2 VLB roztok 0,125 1 i.p. 200 10 5,6±0,2 -
3 VLB roztok 0,5 1 i.t. 50 5,5 7,8±0,3 6,5±0,5 -
4 VLB v 2% gelu kolagenu 0,5 1 i.t. 50 5,5 9,9±1,1 5,8±0,3 -
5 Nosič 17 - - i.t. 50 5,5 6,l±0,5 5,6±0,5 -
6 Nosič 18 - - i.t. 50 5,5 7,5±1,1 5,8±0,3 -
7 Nosič 19 - - i.t. 50 5,5 6,0±0,2 5,6±0,4 -
8 Nosič 20 - - i.t. 50 5,5 9,5±1,5 5,8±0,5 -
9 Nosič 21 - - i.t. 50 5,5 7,7±0,7 6,l±0,l -
10 Nosič 22 - - i.t. 50 5,5 9,2±1,2 6,2±0,4 -
11 VLB v Nosiči 17 0,5 1 i.t. 50 5,5 6,5±0,2 5,4±0,5 -
12 VLB v Nosiči 18 0,5 1 i.t. 50 5,5 6,8±0,4 5,3±0,4 -
13 VLB v Nosiči 19 0,5 1 i.t. 50 5,5 6,9±0,4 5,4±0,3 -
14 VLB v Nosiči 20 0,5 1 i.t. 50 5,5 12,4±2,2 5,4±0,5 -
15 VLB v Nosiči 21 0,5 1 i.t. 50 5,5 18,7±3,9 6,3±0,2 1
16 VLB v Nosiči 22 0,5 1 i.t. 50 4,5 13,7±1,2 5,9±0,3 -
• 4 · ·
44 44 44
444 4 4 · · 4 • 4 4 4 4 4 4
4 44 444 444
4 4 4 4 • 44 44 44 4 4
Příklad V
Efekt 5-FU v různých nosičích na růst SCCVH nádoru
Léčící skupina Koncentrace (mg/mL) Dávka (mg/kg) Způsob podání Podávaný objem (pL) Počet nádorů 4x růst nádoru (M±SE ve dnech)
Ošetřeno Neošetřeno
1 neléčená regulace - - - - 10 5,li0,3
2 5-FU roztok 3,75 30 i.p. 200 10 7,4±0,2
3 5-FU suspenze 15 30 i.t. 50 5,5 ll,7±0,7 8,6i0,3
4 5-FUv2% gelu kolagenu 15 30 i.t. 50 5,5 14,8±0,5 8,4i0,2
5 Nosič 17 - - i.t. 50 5,5 6,3i0,5 4,7i0,3
6 Nosič 18 - - i.t. 50 5,5 6,4±0,4 5,2i0,5
7 Nosič 19 - - i.t. 50 5,5 5,2i0,5 4,4i0,3
8 Nosič 20 - - i.t. 50 5,5 6,2±0,7 4,6i0,2
9 Nosič 21 - - i.t. 50 5,5 8,3±0,5 6,0i0,5
10 Nosič 22 - - i.t. 50 5,5 9,4±1,8 4,8i0,3
11 5-FU v Nosiči 17 15 30 i.t. 50 5,5 12,lil,1 6,7i0,3
12 5-FU v Nosiči 18 15 30 i.t. 50 5,5 ll,4il,5 7,0i0,3
13 5-FU v Nosiči 19 15 30 i.t. 50 5,5 12,0i0,7 7,4i0,5
14 5-FU v Nosiči 20 15 30 i.t. 50 5,5 18,3il,2 8,2i0,9
15 5-FU v Nosiči 21 15 30 i.t. 50 5,5 17,lil,5 7,9i0,5
16 5-FU v Nosiči 22 15 30 i.t. 50 4,5 >15,5il,4 6,8i0,2
• fl flfl flfl • · · ♦ · » fl · · · · » flfl ·«· flflfl '· ···« • « fl ·
Efekt Bleomycinu (4 mg/kg) a Doxorubicinu (20 mg/kg) v různých nosičích na růst SCCVII nádoru
Léčící skupina Koncentrace (mg/mL) Dávka (mg/kg) Způsob podám Podávaný objem (pL) Počet nádorů 4x růst nádoru (M±SE ve dnech)
Ošetřeno Neošetřeno
Příklad VI
1 neléčená regulace - - - - 10 5,2±0,2
2 bleomycin suspenze 1,25 30 i.p. 100 10 5,5±0,3
3 bleomycin suspenze 2,5 30 i.t. 50 5,5 6,9±0,5 5,0i0,5
4 bleomycin 2,5 30 i.t. 50 5,5 6,4±0,5 5,8i0,5
v 2 % kolagenu
5 bleomycin/Nosič 17 2,5 - i.t. 50 5,5 6,2±0,5 5,2±0,4
6 bleomycin/Nosič 18 2,5 - i.t. 50 5,5 7,5±0,8 5,7i0,4
7 bleomycin/Nosič 19 2,5 - i.t. 50 5,5 8,0±0,2 5,3i0,2
8 bleomycin/Nosič 20 2,5 - i.t. 50 5,5 ll,5±0,4 6,l±0,2
9 bleomycin/Nosič 21 2,5 - i.t. 50 5,5 10,5±0,8 5,9i0,5
10 bleomycin/Nosič 22 2,5 - i.t. 50 5,5 12,l±0,6 6,l±0,5
Příklad VII
11 doxorubicin v roztoku 1,25 5 i.p. 100 10 5,5±O,3
12 doxorubicin v roztoku 15 30 i.t. 50 5,5 10,2±0,7 5,9i0,3
13 doxorubicin v 2 % 15 30 i.t. 50 5,5 8,5±1,2 5,4i0,2
kolagenu
14 doxorubicin v Nosiči 17 15 30 i.t. 50 5,5 6,7±0,7 5,2±0,2
15 doxorubicin v Nosiči 18 15 30 i.t. 50 5,5 6,4±0,8 5,l±0,3
16 doxorubicin v Nosiči 19 15 30 i.t. 50 5,5 8,8±1,5 5,4i0,4
17 doxorubicin v Nosiči 20 15 30 i.t. 50 5,5 11,Oil,4 6,0i0,4
18 doxorubicin v Nosiči 21 15 30 i.t. 50 5,5 13,4±3,0 5,9±0,5
19 doxorubicin v Nosiči 22 15 30 i.t. 50 4,5 7,9i0,7 5,6i0,4
<9 9999
9
Příklad Vm
Efekt Mechlorethaminu v různých nosičích na růst SCCVH nádoru
Léčící skupina Koncentrace (mg/mL) Dávka (mg/kg) Způsob podáni Podávaný objem (pL) Počet nádorů 4x růst nádoru (MiSE ve dnech) Ošetřeno Neošetřeno
1 neléčená regulace - - - - 10 5,8±0,4
2 mechlorethamin HC1 0,025 0,1 i.p. 100 10 5,2±0,2
3 mechlorethamin HC1 0,05 0,1 i.t. 50 5,5 5,7±0,3 5,li0,6
4 mechlorethamin HC1 v 2 % 0,05 0,1 i.t. 50 5,5 6,4±0,6 5,li0,3
kolagenu
5 mechlorethamin HCl/Nosič 17 0,05 0,1 i.t. 50 5,5 7,4±1,4 6,3±0,5
6 mechlorethamin HCl/Nosič 18 0,05 0,1 i.t. 50 5,5 6,2±0,9 5,7±0,4
7 mechlorethamin HCl/Nosič 19 0,05 0,1 i.t. 50 5,5 7,3±1,1 5,2±0,3
8 mechlorethamin HCl/Nosič 20 0,05 0,1 i.t. 50 5,5 8,3±1,3 5,3±0,4
9 mechlorethamin HCl/Nosič 21 0,05 0,1 i.t. 50 5,5 8,0±l,0 4,9±0,4
10 mechlorethamin HCl/Nosič 22 0,05 0,1 i.t. 50 5,5 11,lil,7 5,4i0,6
• ·· ta • · · · tata • · · · ♦ · • · · ta ta · • · · · · · ta ta ta • · · · • · · · ta ·
Efekt Mitomycinu a Etoposidu v různých nosičích na růst SCCVII nádoru
Léčící skupina Koncentrace (mg/mL) Dávka (mg/kg) Způsob podání Podávaný objem (pL) Počet nádorů 4x růst nádoru (M±SE ve dnech)
Ošetřeno Neošetřeno
Příklad IX
1 neléčená regulace - - - - 10 5,0±0,2
2 mitomycin suspenze 1 4 i.p. 100 10 5,9±0,5
3 mitomycin suspenze 1 4 i.t. 50 5,5 6,2±0,5 5,7±0,3
4 mitomycin 1 4 i.t. 50 5,5 6,9±0,4 5,0±0,4
v 2 % kolagenu
5 mitomycin/Nosič 17 2 4 i.t. 50 5,5 5,7±0,6 5,l±0,4
6 mitomycin /Nosič 18 2 4 i.t. 50 5,5 8,0±l,9 5,6±0,3
7 mitomycin /Nosič 19 2 4 i.t. 50 5,5 5,6±0,l 4,8±0,3
8 mitomycin /Nosič 20 2 4 i.t. 50 5,5 10,5±2,l 5,2±0,4
9 mitomycin /Nosič 21 2 4 i.t. 50 5,5 7,4±0,5 6,5±0,6
10 mitomycin /Nosič 22 2 4 i.t. 50 5,5 11,5±1,5 8,0±0,5
Přiklad X
11 etoposidický roztok 5 20 i.p. 100 10 5,0±0,2
12 etoposidický roztok 10 20 i.t. 50 5,5 5,8±0,7 4,4±0,2
13 etoposid v 2 % 10 20 i.t. 50 5,5 4,9±0,2 5,2±0,2
kolagenu
14 etoposid v Nosiči 17 10 20 i.t. 50 5,5 5,2±0,2 4,8±0,2
15 etoposid v Nosiči 18 10 20 i.t. 50 5,5 4,8±0,l 4,6±0,l
16 etoposid v Nosiči 19 10 20 i.t. 50 5,5 4,7±0,5 4,7±0,l
17 etoposid v Nosiči 20 10 20 i.t. 50 5,5 6,4±0,7 4,5±0,3
18 etoposid v Nosiči 21 10 20 i.t. 50 5,5 10,0±l,6 5,8±0,3
19 etoposid v Nosiči 22 10 20 i.t. 50 4,5 5,8±0,5 4,9±0,2
·· ···· 0 ·· ·· 0· • · · 0 0 0 0 · « * 0 • · 0 · 0 0 · 0 0 « · · · · 0 · ······
0 0 0 0 0 0 0000 0 00000 00 00
Z výše uvedených závěrů a diskusí je evidentní, že použití v podstatě nevodných polárních gelů podle předkládaného patentu pro dodaní nosičů v regionálním nebo lokálním podávání antiproliferačních látek vykazuje zvýšení účinnosti činidla.
Konkrétně použití níže uvedených dodaných nosičů pro dodaná antiproliferační činidla poskytuje pro větší zpoždění změny v růstu léze, než dodání těch samých antiproliferačních látek v převážně vodných nosičích nebo nepolárních vodných nosičích.
♦ · · · · · ·
9 9 9 9 4 9
4 9 4 4 4 9
9 44 444 444
9 4 9 4
9·4 44 49 94 ····
Příklad XI
Reakce dávky Camptothecinu (CPT) v různých nosičích na růst RIF-1 nádoru
Léčící skupina Koncentrace léku (mg/mL) Dávka léku (mg/kg) Způsob podání Podávaný objem (pL) Počet nádorů 4x růst nádoru (M±SE ve dnech)
Ošetřeno Neošetřeno
1 neléčená regulace - - - - 10 5,8±0,2
2 CPT vodná suspenze 0,5 2 i.p. 100 10 7,3±0,3
3 CPT vodná suspenze 1,25 5 i.p. 100 10 7,9±0,3
4 CPT vodná suspenze 2,5 10 i.p. 100 10 9,8±0,5
5 CPT vodná suspenze 5 20 i.p. 100 10 10,5±0,8
6 CPT vodná suspenze 10 40 i.p. 100 10 12,8±0,7
7 CPT vodná suspenze 0,5 1 i.t. 50 5,5 8,5±0,8 6,7±0,3
8 CPT vodná suspenze 1 2 i.t. 50 5,5 7,3±0,7 6,3±0,4
9 CPT vodná suspenze 2,5 5 i.t. 50 5,5 8,l±0,9 6,4±0,4
10 CPT vodná suspenze 5 10 i.t. 50 5,5 8,8±0,9 7,3±0,7
11 CPT vodná suspenze 10 20 i.p. 50 5,5 16,3±3,2 0,9±0,7
12 DMA kontrola - - i.t. 50 5,5 10,l±0,4 6,2±0,2
13 CPT roztok 0,25 0,5 i.t. 50 5,5 7,3±0,2 7,l±0,2
14 CPT roztok 0,5 1 i.t. 50 5,5 9,3±0,7 6,7±0,3
15 CPT roztok 1 2 i.t. 50 5,5 8,3±0,4 7,4±0,3
16 CPT roztok 2,5 5 i.t. 50 5,5 13,3±1,1 8,4±0,3
17 CPT roztok 5 10 i.t. 50 5,5 13,8±1,8 9,9±1,1
18 CPT/dipiv/DMA 1 2 i.t. 50 5,5 12,7±0,8 7,8±0,3
19 CPT/Nosič 21 1 2 i.t. 50 4,5 15,4±2,4 8,0±0,2
20 CPT/dipiv/Nosič 21 1 2 14,2±0,6 8,2±0,2
99 ··
9 9 4 9 9
9 9 9 9 9
9 · 999 999
9 9 9
9· 99
99 9 » 9 •
► 9 ·
Příklad ΧΠ
Antinádorový efekt Camptothecinu (CPT) v různých nosičích na Orthopic MBT-2 nádoru na močovém měchýři v myších
Léčící skupina Koncentrace léku (mg/mL) Dávka léku (mg/kg) Způsob podání Podávaný objem (PL) Počet nádorů Objem nádoru (mm3) den 0 den 8 Poměr (D-8/D-0)
1 neléčená regulace - - - 5 48 zemřel 5. den -
70 683 9,8
35 560 16,0
46 565 12,3
52 561 10,8
průměr 51 592 11,6/12,2
2 DMA - - i.t. 25 5 63 522 8,3
55 752 13,7
36 392 10,9
64 653 10,2
46 452 9,8
průměr 53 554 10,5/10,6
3 DMA gel - - i.t. 25 5 62 485 7,8
(Nosič 21) 61 575 9,4
39 176 4,5
46 545 11,8
66 716 10,8
průměr 55 499 9,1/8,9
4 CPT suspenze 0,5 5 i.p. 100 5 57 zemřel 6. den -
45 492 10,9
51 502 9,8
71 334 4,7
48 312 6,5
průměr 54 410 7,6/8,0
ΦΦ ···· * ·· ΦΦ *·
Φ Φ · · Φ » Φ · φ · · • Φ ΦΦΦ ΦΦΦΦ • Φ Φ ΦΦ ΦΦ ΦΦΦΦΦΦ φ Φ ΦΦΦ Φ Φ
ΦΦΦΦ Φ ΦΦΦ ΦΦ Φ· ΦΦ
Příklad ΧΠ (Pokračování)
Antinádorový efekt Camptothecinu (CPT) v různých nosičích na Orthopic MBT-2 nádoru na močovém měchýři v myších
Léčící skupina Koncentrace léku (mg/mL) Dávka Podávaný objem (PL) Počet nádorů Objem nádoru (mm3) Poměr (D-8/D-0)
léku (mg/kg) Způsob podání
denO den 8
5 CPT suspenze 2 2 i.t. 25 6 62 492 7,9
42 351 8,4
57 324 5,7
53 492 9,3
63 365 5,8
36 432 12,0
průměr 52 409 7,9/8,2
6 CPT v DMA 2 2 i.t. 25 6 54 302 5,6
gelu (Nosič 21) 68 205 3,0
36 98 2,7
43 zemřel 5. den -
43 77 1,8
61 78 1,3
průměr 52 152 2,9/2,9
7 CPT v DMA 2 2 i.t. 25 6 47 356 7,6
63 356 5,7
63 477 7,6
41 375 10,1
37 375 6,5
56 427 7,6
průměr 51 376 7,4/7,5
»« ···· • · · · • · β ·· · · · » · · ·· · · · ···· • · · · · * · ·«· ··· • · · · · · · ··<*· · · · · ·· · · ··
Příklad ΧΙΠ
Antinádorový efekt Camptothecinu (CPT) v různých nosičích na Orthopic Nl-Sl nádorech v játrech krys
Léčící skupina Koncentrace léku (mg/mL) Dávka léku (mg/kg) Způsob podám Podávaný objem £eL) Počet nádorů Objem nádoru (mm3) Poměr (D-8/D-0) Poz námka
denO den 8
1 neléčená regulace - - - 3 104 1913 18,4
82 1465 17,9
95 1038 10,9
průměr 94 1472 15,7/15,7
2 DMA - - i.t. 100 3 97 721 7,4 P
119 1531 12,9 P+
88 837 9,5 P
průměr 101 1030 10,2/9,9
3 DMA gel - - i.t. 100 2 117 2119 18,1 P
(Nosič 21) 95 1945 20,5 P
průměr 106 2032 19,2/19,3
4 CPT suspenze 0,5 0,5 i.p. 400 3 91 1280 14,1
81 907 11,2
92 2227 24,2
průměr 88 1471 16,7/16,5
5 CPT suspenze 2 0,5 i.t. 100 3 94 499 5,3
90 451 5,0
99 1514 15,3
průměr 94 821 8,7/8,5
6 CPT v DMA gelu 2 93 108 1,2
(Nosič 21) 99 280 2,8
průměr 96 194 2,0/2,0
2 94 2212 23,5 P
117 3486 29,8 P
průměr 106 2849 26,9/26,7
7 CPT v DMA 2 0,5 i.t. 100 4 97 199 2,1
105 741 7,1
95 534 5,6
105 276 2,6
průměr 101 438 4,3/4,4
Poznámka: nádory praskly nebo se rozpadly během podávání injekce intratumorálního léku.
• 0 ·*·0
00«
Příklad XIV • 0 0 0 0 0 0 ·
• 0 0 · 0 • 0
0 • 00
Antinádorový efekt Camptothecinu (CPT)
v různých nosičích na Orthopic MBT-2 nádoru na i močovém měchýři v myších
Léčící skupina Koncentrace léku (mg/mL) Dávka léku (mg/kg) Způsob podání Podávaný objem (jiL) Počet nádorů Objem nádoru (mm3) Poměr (D-8/D-0)
denO den 8
1 neléčená regulace - - - - 4 70 594 8,5
63 580 9,2
53 612 11,5
33 404 12,2
průměr 54 595 11,0/10,4
2 Nosič 21 - - i.t. 25 7 66 526 8,0
60 358 6,0
50 396 7,9
63 400 6,3
27 145 5,4
85 431 5,1
81 407 5,0
průměr 62 380 6,1/6,2
3 DMA gel (Nosič 21) 1,25 5 i.p. 100 5 70 365 5,2
49 325 6,6
47 95 2,0
66 130 2,0
33 110 3,3
průměr 53 205 3,9/3,8
4 CPT suspenze 5 5 i.t. 25 7 49 146 3,0
30 114 3,8
61 200 3,3
70 217 3,1
53 111 2,1
82 188 2,3
20 148 7,4
průměr 52 161 3,1/3,6
5 CPT Nosič 21 5 5 i.t. 25 7 60 39 0,65
52 79 1,52
47 43 0,91
55 32 0,58
41 40 0,98
30 19 0,63
92 157 1,71
průměr 54 58 1,1/1,0
99 9999
9 9 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9 · · · ·»· toto* • to « · · «*· tt ·· to*
9 9 99 9
Příklad XV
Antinádorový efekt Camptothecinu (CPT) v různých nosičích na nádoru na močovém měchýři v myších
Léčící skupina Koncentrace léku (mg/mL) Dávka léku (mg/kg) Způsob podání Podávaný objem (pL) Počet nádorů 4x růst nádoru (M±SE ve dnech) Ošetřeno Neošetřeno
1 neléčená regulace - - - - 12 7,0±0,3
2 CPT suspenze 1,25 5 i.p. 100 12 8,0±0,4
3 CPT suspenze 2,5 5 i.t. 50 6 14,3±l,0 8,l±0,3
4 CPT v Nosiči 21 2,5 5 i.t. 50 6 25,8±1,2 8,0±0,5
(DMA gel)
Skupina 4: jeden živočich byl nalezen mrtev 22. den a 27. den, další živočich neměl nádor déle než 30 dnů.
·· ···· «· ·« «· · 9 99 9 9 * * 9 * • 9 »99 9 · · · • · 9 · · · · ··· ··*
9 <<· · · «···» 99999 ·· ··
Příklad XVI
Reakce dávky Camptothecinu v různých nosičích na SCCVII růstovém nádoru
Léčící skupina Koncentrace léku (mg/mL) Dávka léku(mg/kg) Způsob podání Podávaný objem (pL) Počet nádorů 4x růst nádoru (M±SE ve dnech)
Ošetřeno Neošetřeno
1 neléčená regulace - - - - 10 4,3±0,l
2 CPT suspenze 1,25 5 i.p. 100 10 8,2±0,3
3 CPT suspenze 2,5 10 i.p. 100 10 ll,0±0,6
4 CPT suspenze 5 20 i.p. 100 10 12,5±1,3
5 CPT suspenze 1 2 i.t. 50 5,5 8,6±0,8 5,9±0,5
6 CPT suspenze 2,5 5 i.t. 50 5,5 9,4±0,4 7,0±0,4
7 CPT suspenze 5 10 i.t. 50 5,5 10,7±0,9 8,5±0,6
8 CPT suspenze 10 20 i.t. 50 5,5 15,0±2,6 9,l±0,5
9 DMT/voda - - i.t. 50 5,5 9,3±0,3 5,3±0,3
(kontrola rozpuštění)
10 Nosič 24 - - i.t. 50 5,5 9,4±0,7 4,6±0,4
(kontrola placebo)
11 CPT 0,5 1 i.p. 50 5,5 7,6±1,2 5,7±0,6
roztok v DMA/voda
12 CPT roztok 1 2 i.t. 50 5,5 7,8±0,9 4,7±0,5
v DMA/voda
13 CPT roztok 2,5 5 i.t. 50 5,5 15,4±2,8 5,8±0,8
v DMA/voda
14 CPT roztok 5 10 i.t. 50 5,5 10,9±0,5 6,8±0,5
v DMA/voda
15 CPT v Nosiči 24 0,5 1 i.t. 50 5,5 10,l±0,8 6,3±0,4
16 CPT v Nosiči 24 1 2 i.t. 50 5,5 14,2±1,5 6,l±0,7
17 CPT v Nosiči 24 2,5 5 i.t. 50 5,5 17,7±3,1 7,4±0,3
18 CPT v Nosiči 24 5 10 i.t. 50 5,5 16,6±1,6 6,8±0,7
(suspenze)
Skupina 4: živočichové byly nalezeni mrtvi v 10, 13 a 13 den; tyto čísla jsou použita v kalkulaci jiných živočichů majících 29 % hmotnostní úbytek 8. den, jakkoli se uzdravili později s 4X v 19 dnech.
Skupina 13:1 živočich měl na místě nádoru sloupanou kůži 3. den, potom okolo 20. dne. Skupina 17:1 živočich byl nalezen mrtev 13. den, jiný neměl nádor.
·· « · • · • * · • · • 9 •9 ···· • · 9 ·
• < · • · ···· · ·· ·· «·* ·· 99 • 9 9 9
9 9 9
999 911
9
99
Příklad ΧΥΠ
Reakce dávky Camptothecinu v suspenzi nebo v ADV24 na MBT-2 růstovém nádoru
Léčící skupina Koncentrace léku (mg/mL) Dávka léku(mg/kg) Způsob podám Podávaný objem (pL) Počet nádorů 4x růst nádoru (M±SE ve dnech) Ošetřeno Neošetřeno
1 neléčená regulace - - - - 9 5,7±0,5
2 CPT suspenze 1,25 5 i.p. 100 9 5,9±0,4
3 CPT suspenze 2,5 10 i.p. 100 8 7,2±0,2
4 CPT suspenze 5 20 i.p. 100 10 6,2±0,5
5 CPT suspenze 1 2 i.t. 50 5,5 6,4±0,8 5,7±0,3
6 CPT suspenze 2,5 5 i.t. 50 5,5 8,6±0,6 6,1 ±0,5
7 CPT suspenze 5 10 i.t. 50 5,5 9,6±1,1 5,9±0,7
8 CPT suspenze 10 20 i.t. 50 4,5 13,8±0,7 6,8±0,4
9 DMT/voda - - i.t. 50 4,4 5,9±0,2 5,5±0,2
(kontrola rozpuštění)
10 Nosič 24 - - i.t. 50 5,5 10,3±0,8 5,4±0,6
(kontrola placebo)
11 CPT roztok 0,5 1 i.p. 50 5,5 15,8±2,7 6,7±1,1
v DMA/voda
12 CPT roztok 1 2 i.t. 50 4,5 11,8±1,4 6,0±0,6
v DMA/voda
13 CPT roztok 2,5 5 i.t. 50 5,5 12,5±0,7 6,9±0,5
v DMA/voda
14 CPT roztok 5 10 i.t. 50 4,5 17,5±5,0 6,3±0,2
v DMA/voda
15 CPT v Nosiči 24 0,5 1 i.t. 50 4,4 9,0±l,4 6,l±0,8
16 CPT v Nosiči 24 1 2 i.t. 50 4,5 14,7±1,4 5,l±0,3
17 CPT v Nosiči 24 2,5 5 i.t. 50 5,5 15,0±3,4 5,9±0,5
18 CPT v Nosiči 24 5 10 i.t. 50 4,5 14,9±3,3 7,8±1,6
(suspenze)
Skupina 14: 1 vyléčen
Úmrtí byla přičítána mitastázám a/nebo nádorovému zatížení na neléčeném místě.
0
00 000 000
0 0 0
00 ··
Příklad XVm
Antinádorový efekt Camptothecinu (CPT) v různých nosičích na Orthopic Nl-Sl nádoru v játrech krys
Léčící skupina Koncentrace léku (mg/mL) Dávka Podávaný objem (pL) Počet nádorů Objem nádoru (mm3) Poměr (D-8/D-0)
léku (mg/kg) Způsob podání den 0 den 8
1 neléčená regulace - - - - 3 146 1214 8,3
59 452 7,7
132 838 6,3
průměr 112 835 7,5/7,4
4 CPT suspenze 0,25 0,5 i.p. 400 4 250 2486 9,9
280 2155 7,7
114 1151 10,1
316 3532 11,2
průměr 240 2331 9,7/9,7
5 CPT suspenze 2 0,5 i.t. 50 2 132 668 5,1
128 677 5,3
průměr 130 673 5,2/5,2
6 CPT v DMA 2 0,5 i.t. 50 2 263 156 0,6
gelu (Nosič 24)
110 193 1,7
82 213 2,6
328 217 0,7
průměr 196 195 1,0/1,4
7 CPT v DMA 2 0,5 i.t. 50 2 128 90 0,7
235 195 0,8
průměr 182 143 0,8/0,8
• · · · · · • · * ··· ··· • · · · ·· ·· ··
Výše uvedené výsledky demonstrují, že když je podáváno antiproliferační činidlo jako je camptothecin v gelovém (viskózním) polárním nosiči, účinnost látek je podstatně větší, jak ukazuje zvětšování denního růstu nádoru nebo menší objemy nádorů v jednom týdnu ve srovnání s dodávanými činidly v negelovém polárním nosiči. Výše uvedené výsledky také demonstrují to, že účinnost antiproliferačního činidla ve vysoce polárních nosičích je větší, ve srovnání s dodávaným činidlem ve vodných nosičích.
Všechny citované publikace a aplikace patentů v těchto specifikách jsou v tomto patentu zahrnuty v referenci tak, že každá individuální publikace nebo aplikace patentu byla konkrétně a individuálně označena, aby byla zahrnuta v referenci.
I když předchozí patent byl popsán s nějakými detaily, ilustracemi a příklady pro zřetelné použití a porozumění, bude snadno patrné těm, kteří jsou školenými odborníky, že některé změny a modifikace mohou provést s odchýlením se od smyslu nebo rámce připojených požadavků.

Claims (19)

PATENTOVÉ NÁROKY
1. V podstatě nevodný prostředek vhodný pro použití k léčbě pacienta trpícího nemocí rozmnožujících se buněk vyznačující se tím, že prostředek zahrnuje: minimálně jedno antiproliferační činidlo ve farmaceuticky přijatelném, v podstatě nevodném nosiči, který je schopen pomalu se uvolňovat pro činidlo a nosič, který obsahuje: nejméně jedno polární ve vodě rozpustilé organické rozpouštědlo, a minimálně jedno zahušťovací činidlo, kde zahušťovací činidlo tvoří 0,5 až 20 % obj. složení nosiče.
2. Prostředek podle nároku 1 vyznačující se tím, že nosič má viskozitu v rozmezí asi od 500 do 50000 mPa.s.
3. Prostředek podle nároku 1 vyznačující se tím, že směs dále obsahuje vazokonstriktivní činidlo.
4. V podstatě nevodný prostředek vhodný pro použití k léčbě pacienta trpícího nemocí rozmnožujících se buněk vyznačující se tím, že prostředek zahrnuje: minimálně jedno antiproliferační činidlo ve farmaceuticky přijatelném, v podstatě nevodném nosiči, který je schopen pro činidlo a nosič, který obsahuje: nejméně jedno polární ve vodě rozpustné organické rozpouštědlo mající dipólový moment minimálně 1,5 D, a kde rozpouštědlo obsahuje nejméně jeden kyslík obsažený ve skupině, která zahrnuje oxy nebo oxo substituenty a tvoří asi 80 až 99,5 % obj. nosiče: a minimálně jedno zahušťovací činidlo, kde zahušťovací činidlo tvoří 0,5 až 20% obj. nosiče.
5. Prostředek podle nároku 4 vyznačující se tím, že polární organické rozpouštědlo je nižší alkanol, který je tvořen 1 až 4 uhlíky.
6. Prostředek podle nároku 4 vyznačující se tím, že je oxo substituent je vybrán ze skupiny, která zahrnuje amidy, estery, karbonáty, étery, acetaly a sulfoxidy.
• · · · • · • · · ·
7. Prostředek podle nároku 4 vyznačující se tím, že zahušťovací činidlo je vybráno ze skupiny, která zahrnuje mastné kyseliny, estery mastných kyselin, hlinité nebo hořečnaté sole mastných kyselin a zesíťované nebo nezesíťované biokompatibilní polymery.
8. V podstatě nevodný prostředek vhodný pro použití k léčbě pacienta trpícího nemocí rozmnožujících se buněk vyznačující se tím, že prostředek zahrnuje: minimálně jedno antiproliferační Činidlo ve farmaceuticky přijatelném, v podstatě nevodném nosiči, který je schopen pomalu se uvolňovat pro Činidlo a nosič, který obsahuje: nejméně jedno polární ve vodě rozpustné organické rozpouštědlo získané ze skupiny, která zahrnuje ethanol, dimethylacetamid a propylen karbonát, a kde je rozpouštědlo v rozsahu asi od 80 do 99,5 % obj. nosiče, a minimálně jedno zahušťovací činidlo získané ze skupiny, která zahrnuje hydroxypropyl methylcelulózu, hydroxypropyl celulózu, methylcelulózu, karboxypolymethylen a polyvinylpyrrolidin v množství asi od 0,5 do 20 o obj. nosiče.
9 · • · nejméně jedno polární ve vodě rozpustné organické rozpouštědlo získané ze skupiny, která zahrnuje ethanol, dimethylacetamid a propylen karbonát v množství asi od 80 do 99,5 % obj. nosiče, a minimálně jedno zahušťovací činidlo získané ze skupiny, která zahrnuje hydroxypropyl methylcelulózu, hydroxypropyl celulózu, methylcelulózu, karboxypolymethylen a polyvinylpyrrolidin v množství asi od 0,5 do 20 % obj. nosiče.
9. Prostředek podle nároku 10 vyznačující se tím, že antiproliferační Činidlo je vybráno ze skupiny obsahující cisplatinu, camptothecin, vinblastin, paclitaxel, fluorouracil, doxorubicin, mechlormethamin, etoposid, mitomycin a bleomyein.
9 · « ·
9 · • · • 9
10. V podstatě nevodný prostředek vhodný pro použití k léčbě pacienta trpícího nemocí rozmnožujících se buněk vyznačující se tím, že prostředek zahrnuje: minimálně jedno antiproliferační činidlo ve farmaceuticky přijatelném, v podstatě nevodném nosiči, který je schopen pomalu se uvolňovat pro činidlo a nosič, který obsahuje ethanol v kombinaci s hydroxypropylcelulózou a kyselinou olejovou.
11. V podstatě nevodný prostředek vhodný pro použití k léčbě pacienta trpícího nemocí rozmnožujících se buněk vyznačující se tím, že prostředek zahrnuje: minimálně jedno antiproliferační činidlo ve farmaceuticky přijatelném, v podstatě nevodném nosiči, který je schopen pomalu se • 9 9 • ·· ·« • 9 9 · • · · i • 9 9 uvolňovat pro činidlo a nosič, který obsahuje dimethylacetamid v kombinaci s methyl celulózou, hydroxypropylmethylcelulózou nebo karboxypolym ethylenem.
12. V podstatě nevodný prostředek vhodný pro použití k léčbě pacienta trpícího nemocí rozmnožujících se buněk vyznačující se tím, že prostředek zahrnuje: minimálně jedno antiproliferační činidlo ve farmaceuticky přijatelném, v podstatě nevodném nosiči, který4 je schopen pomalu se uvolňovat pro činidlo a nosič, který obsahuje propylen karbonát v kombinaci s polyvinylpyrrolidonem.
13. V podstatě nevodný prostředek vhodný pro použití k léčbě pacienta trpícího nemocí rozmnožujících se buněk vyznačující se tím, že prostředek zahrnuje v podstatě: propylen karbonát v množství asi od 80 do 99,5 % obj. nosiče v kombinaci s minimálně jedním zahusťovacím činidlem, kde zahušťovací Činidlo tvoří asi 0,5 až 20 % obj. nosiče.
14. V podstatě nevodný nosič, který’ je schopen pomalu se uvolňovat, může být použit v regionálním nebo lokálním podávání antiproliferačního činidla pacientovi, který trpící nemocí rozmnožující ch se buněk a vyznačující se tím, že směs zahrnuje: propylen karbonát v množství asi od 80 do 99,5 % obj. nosiče, aminimálně jedno polární ve vodě rozpustné organické rozpouštědlo v kombinaci s minimálně jedním zahušťovacím činidlem, kde zahušťovací činidlo tvoří asi 0,5 až 20 % obj. nosiče a je získána ze skupiny, která obsahuje mastné kyseliny, estery mastných kyselin, hlinité nebo hořečnaté sole mastných kyselin a zesíťované nebo nezesíťované biokompatibilní polymery.
15. Farmaceuticky přijatelný, v podstatě nevodný nosič, který je schopen pomalu se uvolňovat, může být použit v regionálním nebo lokálním podávání antiproliferačního činidla pacientovi, který trpící nemocí rozmnožujících se buněk a vyznačující se tím, že směs zahrnuje:
• · ♦ · • · • ·
16. Použití prostředku podle nároků 1 až 14 pro léčení pacienta trpícího nemocí rozmnožujících se buněk.
17. Použití propylenkarbonátu podle nároků 1 až 14 pro léčení pacienta trpícího nemocí rozmnožujících se buněk.
18. Použití podle nároku 16 nebo 17 kde nemocí rozmnožujících se buněk je neoplastická nemoc.
19. Kit pro použití při léčení pacienta trpícího nemocí rozmnožujících se buněk vyznačující se tím, že kit zahrnuje: minimálně jedno antiproliferační Činidlo, a farmaceuticky přijatelný v podstatě nevodný nosič obsahující polární ve vodě rozpustné organické rozpouštědlo vybrané ze skupiny, která zahrnuje ethanol, dimethylacetamid a propylen karbonát dimethylsulfoxid a jejich směsi v množství asi od 80 do 99,5 % obj. nosiče, a jedno zahušťovací Činidlo získané ze skupiny, která zahrnuje hydroxypropylmethylcelulózu, hydroxypropylcelulózu, methylcelulózu, karboxypolymethylen a polyvinylpyrrolidin a jejich směsi v množství asi od 0,5 do 20 % obj. nosiče.
CZ19992971A 1998-02-19 1998-02-19 Nevodný prostředek, nosič a kit pro léčení nemoci rozmnožujících se buněk CZ297199A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19992971A CZ297199A3 (cs) 1998-02-19 1998-02-19 Nevodný prostředek, nosič a kit pro léčení nemoci rozmnožujících se buněk

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19992971A CZ297199A3 (cs) 1998-02-19 1998-02-19 Nevodný prostředek, nosič a kit pro léčení nemoci rozmnožujících se buněk

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ297199A3 true CZ297199A3 (cs) 2000-08-16

Family

ID=5465933

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19992971A CZ297199A3 (cs) 1998-02-19 1998-02-19 Nevodný prostředek, nosič a kit pro léčení nemoci rozmnožujících se buněk

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ297199A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6630168B1 (en) Gel delivery vehicles for anticellular proliferative agents
US7135464B2 (en) Method of administering decitabine
AU2018202807B2 (en) Formulations of deoxycholic acid and salts thereof
JP2018522021A (ja) 治療用化合物の脳への一方向送達のためのインプラント組成物
JP2008543832A (ja) フルフェナジンおよびその誘導体を含むフェノチアジンのための新しい調合物
US20240108603A1 (en) Material and method for treating cancer
JP2009534417A (ja) イオン導入薬物送達のための医薬製剤
JP5324091B2 (ja) 薬物送達のための医薬組成物及びそれを使用する症状の治療又は予防法
JP2001523248A (ja) 1,2,4−ベンゾトリアジンオキシド配合物
CZ297199A3 (cs) Nevodný prostředek, nosič a kit pro léčení nemoci rozmnožujících se buněk
EP0866709B1 (en) 1,2,4-benzotriazine oxides formulations
RU2618462C2 (ru) Способ и улучшенная фармацевтическая композиция для ускорения трансдермальной доставки ингибитора pde-5
TWI686211B (zh) 易於穿透之包覆吉西他濱(Gemcitabine)及順鉑(Cisplatin)組合物
WO2023204380A1 (ko) 생리활성물질 전달체
RU2660353C2 (ru) Способ и улучшенная фармацевтическая композиция для ускорения трансдермальной доставки ингибитора pde-5

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic