CZ295687B6 - Zařízení pro generaci ozónu - Google Patents

Zařízení pro generaci ozónu Download PDF

Info

Publication number
CZ295687B6
CZ295687B6 CZ2004200A CZ2004200A CZ295687B6 CZ 295687 B6 CZ295687 B6 CZ 295687B6 CZ 2004200 A CZ2004200 A CZ 2004200A CZ 2004200 A CZ2004200 A CZ 2004200A CZ 295687 B6 CZ295687 B6 CZ 295687B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
discharge chamber
hollow needle
conductive extension
conductive
discharge
Prior art date
Application number
CZ2004200A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2004200A3 (cs
Inventor
Rudolf Doc. Ing. Csc. Bálek
Stanislav Prof. Ing. Csc. Pekárek
Original Assignee
České Vysoké Učení Technické V Praze, Fakulta Elek
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by České Vysoké Učení Technické V Praze, Fakulta Elek filed Critical České Vysoké Učení Technické V Praze, Fakulta Elek
Priority to CZ2004200A priority Critical patent/CZ295687B6/cs
Publication of CZ2004200A3 publication Critical patent/CZ2004200A3/cs
Publication of CZ295687B6 publication Critical patent/CZ295687B6/cs

Links

Landscapes

  • Oxygen, Ozone, And Oxides In General (AREA)

Abstract

Zařízení pro generaci ozónu je tvořené výbojovou komorou (7), do které je z jedné strany zaústěna svým hrotem dutá jehla (1), jejíž druhý konec je uzpůsoben pro přívod stlačeného pracovního plynu, obvykle vzduchu (4) a je připojen k vysokonapěťovému zdroji (5). Z druhé strany, proti duté jehle (1), je do výbojové komory (7) vyústěna uzemněná vodivá elektroda. Tato vodivá elektroda je tvořena vodivým nástavcem (3) zasahujícím do výbojové komory (7) svou rovinnou čelní plochou, která je kolmá na osu duté jehly (1). Vodivý nástavec (3) je elektricky uzemněn a je akusticky navázán na piezoelektrický měnič (8) připojený na výstup výkonového elektrického generátoru (9) s kmitočtem ležícím v oblasti ultrazvukového pásma. Dutá jehla (1) je spojena se svorkou záporné polarity vysokonapěťového zdroje (5) a je uložena v reflektoru (2), jehož čelní plocha je rovinná a je umístěna ve výbojové komoře (7) proti čelní ploše vodivého nástavce (3), se kterou je rovnoběžná a tvoří tak spolu s tímto vodivým nástavcem (3) akustický rezonátor.ŕ

Description

Oblast techniky
Předkládané řešení se týká zařízení pro generaci ozónu výbojem v ultrazvukovém poli.
Dosavadní stav techniky
Dosud se užívají převážně dva typy generace ozónu, a to dielektrickým bariérovým výbojem nebo koránovým výbojem. V koránovém výboji je v důsledku nízkých proudů nízký elektrický příkon do výboje, a proto je i tvorba ozónu nízká. Při větších proudech přechází korána do jiskrového výboje, který je nestabilní. Ke stabilizaci se používá proudění pracovního plynu v prostoru výboje. Taková zařízení jsou tvořena výbojovou komorou, do níž je zaústěna jednak uzemněná vodivá elektroda a jednak svým hrotem dutá jehla, připojená k vysokonapěťovému zdroji. Do této jehly je vháněn stlačený pracovní plyn, obvykle vzduch. Mezi jehlou a uzemněnou vodivou elektrodou hoří elektrický výboj. Nevýhodou tohoto uspořádání je stále poměrně nízká účinnost generace ozónu. Existují různé způsoby jak účinnost generace ozónu zvýšit. Lze jmenovat například snížení teploty pracovního plynu, snížení vlhkosti pracovního plynu, změnu složení pracovního plynu (vzduch, kyslík) nebo použití reaktoru s dvoukomorovým uspořádáním. Snížení teploty pracovního plynu vede ke zvýšení účinnosti generace ozónu neboť reakční rychlost plasmachemických reakcí generace ozónu závisí na teplotě. Snížení vlhkosti pracovního plynu vede ke zvýšení účinnosti generace ozónu neboť plasmachemické reakce vedoucí ke generaci ozónu jsou přítomností vlhkosti zpomalovány. Použití dvoukomorového systému vede ke zvýšení generace ozónu ale toto uspořádání je oproti původnímu značně složité neboť je tvořeno dvěma výbojovými komorami. Všechny uvedené způsoby jsou v jisté míře funkční. Uvedená zvýšení účinnosti ozónu nejsou velká. Kromě toho jsou provázena poměrně drahými doplňkovými zařízeními např. na vysoušení pracovního plynu či jeho mixování spojené s nutností dodávek kyslíku, čímž stoupá složitost zařízení, jejich cena a dodržování specifických bezpečnostních předpisů při zacházení s kyslíkem.
Podstata vynálezu
Výše uvedené nedostatky odstraňuje zařízení pro generaci ozónu podle předkládaného řešení, které je tvořené výbojovou komorou, do které je z jedné strany zaústěna svým hrotem dutá jehla, jejíž druhý konec je uzpůsoben pro přívod stlačeného pracovního plynu, obvykle vzduchu, a je připojen k vysokonapěťovému zdroji a z druhé strany, proti duté jehle, je do výbojové komory vyústěna uzemněná vodivá elektroda. Podstatou nového řešení je, že vodivá elektroda je tvořena vodivým nástavcem, který zasahuje do výbojové komory svou rovinnou čelní plochou, která je kolmá na osu duté jehly. Vodivý nástavec je elektricky uzemněn a je akusticky navázán na piezoelektrický měnič připojený na výstup výkonového elektrického generátoru s kmitočtem ležícím v oblasti ultrazvukového pásma. Dutá jehla je spojena se svorkou záporné polarity vysokonapěťového zdroje a je uložena v reflektoru. Čelní plocha reflektoru je rovinná a je umístěna ve výbojové komoře proti rovinné čelní ploše vodivého nástavce tak, že je s ní rovnoběžná a tvoří tak spolu s tímto vodivým nástavcem akustický rezonátor.
Ve výhodném provedení, aby se dosáhla větší amplituda kmitů čelní plochy nástavce, se tělo vodivého nástavce stupňovitě zužuje a do výbojové komory zasahuje svým zúženým koncem.
Velmi výhodné je, když se tělo vodivého nástavce na svém konci zasahujícím do výbojové komory exponenciálně nebo katenoidálně zužuje.
-1 CZ 295687 B6
Zde předkládané zařízení představuje zcela nový přístup k problematice generace ozónu elektrickým výbojem spočívající v interakci ultrazvukového vlnění s pohybujícím se vzduchem v oblasti elektrického výboje. Zdrojem ozónu je například koránový výboj který hoří mezi hrotem jehly a rovinnou elektrodou. Aby nedocházelo k upalování hrotu jehly je nutné proud v takovémto výboji udržovat v řádu desítek mikroampér, což způsobuje nízkou produkci ozónu. Tuto produkci lze zvýšit přechodem k elektrickému výboji, kdy je jehla nahrazena dutou jehlou a do prostoru výboje se vnitřkem této jehly vhání vzduch. Tím lze zvýšit proud tekoucí výbojem, výboj je stabilizován a současně je zvýšena produkce ozonu. Další zvýšení produkce ozónu lze dosáhnout, podle přihlášky vynálezu, vytvořením ultrazvukového pole v prostoru výboje.
Přehled obrázků na výkresech
Příklad uspořádání zařízení pro generaci ozónu podle předkládaného řešení je schematicky naznačen na obr. 1. Na obr. 2 je uveden příklad závislosti koncentrace ozónu na amplitudě ultrazvukového vlnění frekvence 20 kHz při konstantním průtoku vzduchu jehlou.
Příklady provedení vynálezu
Zařízení pro generaci ozónu podle uvedeného příkladu je tvořeno výbojovou komorou 7, do které je z jedné strany zaústěna svým hrotem dutá jehla 1. Druhý konec duté jehly 1 je vyústěn vně výbojové komory 7 a je připojen na přívod stlačeného vzduchu 4 například z kompresoru, který není na výkrese naznačen. Tento druhý konec duté jehly 1 je připojen k vysokonapěťovému zdroji 5, a to ke svorce záporné polarity. Obecně lze připojit tento konec i ke svorce kladné polarity, avšak pak je účinnost produkce ozónu podstatně nižší, takže tento případ není v praxi uvažován. Z druhé strany je proti duté jehle 1 do výbojové komory 7 vyústěna uzemněná vodivá elektroda, která je tvořena vodivým nástavcem 3, například z titanu, zasahujícím svou rovinnou čelní plochou do výbojové komory 7. Tato rovinná čelní plocha je kolmá na osu duté jehly 1. Vodivý nástavec 3 je elektricky uzemněn a je akusticky navázán na piezoelektrický měnič 8 připojený na výstup výkonového elektrického generátoru 9, jehož kmitočet leží v oblasti ultrazvukového pásma. Piezoelektrický měnič 8 může být k vodivému nástavci 3 například přilepen nebo přišroubován svorníkem. Teoreticky by zařízení mohlo pracovat i bez nástavce, avšak stříbrné polepy piezoelektrického měniče rychle oxidují, čímž by se prudce snížila životnost celého zařízení. Dutá jehla 1 je uložena v reflektoru 2, jehož čelní plocha je rovinná a je umístěna ve výbojové komoře 7 proti čelní ploše vodivého nástavce 3, se kterou je rovnoběžná a tvoří tak spolu s tímto vodivým nástavcem 3 akustický rezonátor. Výstup 6 celého zařízení je vyveden z výbojové komory 7.
Za účelem získání větší amplitudy ultrazvuku je výhodné, je-li tělo vodivého nástavce 3 vytvořeno tak, že se stupňovitě zužuje a do výbojové komory 7 zasahuje svým zúženým koncem. Pro získání co nejvyšší výchylky na čelní ploše nástavce je vhodné, když se tělo vodivého nástavce zužuje exponenciálně nebo katenoidálně.
Podstata činnosti uvedeného zařízení pro generaci ozónu spočívá v tom, že se elektrický výboj, vzniklý důsledkem vysokého napětí přivedeného ze svorky záporné polarity vysokonapěťového zdroje 5 k duté jehle 1 a hořící mezi touto dutou jehlou 1, která je současně protékaná stlačeným vzduchem 4, a uzemněnou rovinou vodivého nástavce 3, vystaví ultrazvukovému poli. Toto ultrazvukové pole vzniká kmitáním této rovinné plochy vodivého nástavce 3 vyvolaným piezoelektrickým měničem 8, napájeným z výkonového elektrického generátoru 9, která tak tvoří spolu s rovinnou, rovnoběžně umístěnou, čelní plochou reflektoru 2 akustický rezonátor. Následkem toho pak je zvýšená generace ozónu na výstupu 6 zařízení.
-2CZ 295687 B6
K vysvětlení tohoto jevu je třeba stručně uvést základní mechanismy tvorby ozónu. V důsledku srážek s energetickými elektrony vzniklými v elektrickém výboji jsou molekuly kyslíku přítomné ve vzduchu disociovány na kyslík atomární a další záporné a kladné ionty. Reakcemi mezi těmito částicemi a atomy molekulárního kyslíku případně dusíku dochází ke tvorbě ozónu. Optimální doba setrvání uvedených částic podílejících se na generaci ozónu ve výboji za atmosférického tlaku ve vzduchu je přibližně 100 mikrosekund. Tato doba je kromě elektrických parametrů výboje silně ovlivňována prouděním stlačeného vzduchu 4 z duté jehly 1, ale také velikostí přiloženého ultrazvukového pole. Proud vzduchu tryskající z duté jehly 1 do prostoru výbojové komory 7, za podmínky vytvoření stabilního výboje, nabízí ozónovým reakcím pouze 20 mikrosekund. Pro prodloužení času setrvání ionizovaného vzduchu ve výboji a k zintenzivnění chemických reakcí bylo proto užito ultrazvukového vlnění. Částice potřebné pro tvorbu ozónu vstupují na své cestě od duté jehly 1 k rovinné, ultrazvukem kmitající elektrodě, tvořené zde vodivým nástavcem 3, do akustického pole. Tím dochází k růstu tlaku s maximem na zmíněné elektrodě. Ultrazvuk je buzen rovinnou čelní plochou stupňového vodivého nástavce 3, elektricky uzemněného, který tak tvoří rovinnou elektrodu výbojového systému. Druhou elektrodou je dutá jehla 1 umístěná kolmo k čelní rovinné ploše vodivého nástavce 3. Dutá jehla 1 vyčnívá z reflektoru 2, který spolu s vodivým nástavcem 3 vytváří akustický rezonátor. Vodivý nástavec 3 je akusticky navázán na piezoelektrický měnič 8, který je buzen výkonným elektrickým generátorem 9, pracujícím s kmitočtem v oblasti ultrazvukového pásma.
Za účelem studování generace ozónu elektrickým výbojem spočívajícím v interakci ultrazvukového vlnění s proudem vzduchu v oblasti elektrického výboje bylo vytvořeno experimentální zařízení, odpovídající schématu na obr. 1. V tomto uspořádání byla vzdálenost mezi čelní plochou vodivého nástavce 3 a čelní plochou reflektoru 2 o velikosti 30 mm. Vzdálenost mezi hrotem duté jehly 1 a čelní plochou vodivého nástavce 3 byla zvolena 4 mm. Dutá jehla 1 měla v tomto případě vnější průměr 1,2 mm a vnitřní průměr 0,7 mm a hrot měl zkosení v úhlu 15°. Kmitočet ultrazvuku byl zvolen 20,3 kHz. Změnou amplitudy ultrazvukových vibrací povrchu vodivého nástavce 3 se mění intenzita ultrazvukové vlny. Amplituda vibrací povrchu vodivého nástavce 3 byla nastavena v rozmezí 0 až 35 pm. Zařízení bylo vyzkoušeno přiváděním okolního vzduchu do jehly pomocí kompresoru přes oddělovač vody a oleje. Proud vzduchu byl nastaven řídicí jednotkou. Výbojová komora byla opatřena termočlánkem pro měření teploty a snímačem vlhkosti. Vysokonapěťový zdroj byl zvolen pro napětí 0 až lOkV. Koncentrace ozónu byla měřena absorpcí ultrafialové spektrální čáry 254 nm ozónovým monitorem.
Pro tento příklad byla změřena závislost koncentrace ozónu na amplitudě ultrazvukového vlnění při konstantním průtoku vzduchu jehlou 6,9 1/min., která znázorněna na obr. 2.
Průmyslová využitelnost
Zařízení pro generaci ozónu výbojem v ultrazvukovém poli, lze použít ke generaci ozónu v mnoha průmyslových a lékařských aplikacích jako je například úprava pitné vody nebo sterilizace lékařských nástrojů.

Claims (4)

1. Zařízení pro generaci ozónu tvořené výbojovou komorou (7), do které je z jedné strany zaústěna svým hrotem dutá jehla (1), jejíž druhý konec je uzpůsoben pro přívod stlačeného pracovního plynu, obvykle vzduchu (4) a je připojen k vysokonapěťovému zdroji (5) a z druhé strany, proti duté jehle (1), je do výbojové komory (7) vyústěna uzemněná vodivá elektroda, vyznačující se tím, že vodivá elektroda je tvořena vodivým nástavcem (3) zasahujícím do výbojové komory (7) svou rovinnou čelní plochou, která je kolmá na osu duté jehly (1), kde tento vodivý nástavec (3) je elektricky uzemněn a je akusticky navázán na piezoelektrický měnič (8) připojený na výstup výkonového elektrického generátoru (9) s kmitočtem ležícím v oblasti ultrazvukového pásma a dutá jehla (1) je spojena se svorkou záporné polarity vysokonapěťového zdroje (5) a je uložena v reflektoru (2), jehož čelní plocha je rovinná a je umístěna ve výbojové komoře (7) proti čelní ploše vodivého nástavce (3), se kterou je rovnoběžná a tvoří tak spolu s tímto vodivým nástavcem (3) akustický rezonátor.
2. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se t í m , že tělo vodivého nástavce (3) se stupňovitě zužuje a do výbojové komory (7) zasahuje svým zúženým koncem.
3. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že tělo vodivého nástavce (3) se na svém konci zasahujícím do výbojové komory (7) exponenciálně zužuje.
4. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že tělo vodivého nástavce (3) se na svém konci zasahujícím do výbojové komory (7) katenoidálně zužuje.
CZ2004200A 2004-02-05 2004-02-05 Zařízení pro generaci ozónu CZ295687B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2004200A CZ295687B6 (cs) 2004-02-05 2004-02-05 Zařízení pro generaci ozónu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2004200A CZ295687B6 (cs) 2004-02-05 2004-02-05 Zařízení pro generaci ozónu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2004200A3 CZ2004200A3 (cs) 2005-09-14
CZ295687B6 true CZ295687B6 (cs) 2005-09-14

Family

ID=34894685

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2004200A CZ295687B6 (cs) 2004-02-05 2004-02-05 Zařízení pro generaci ozónu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ295687B6 (cs)

Cited By (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ301823B6 (cs) * 2009-10-06 2010-06-30 Ceské vysoké ucení technické v Praze, Zarízení pro stabilizaci výboju ve víceelektrodových systémech
CZ301986B6 (cs) * 2008-10-15 2010-08-25 Ceské vysoké ucení technické v Praze Plazmachemický reaktor
CZ304836B6 (cs) * 2013-09-24 2014-11-26 České vysoké učení technické v Praze - Fakulta elektrotechnická Zařízení s akusticky stabilizovaným elektrickým výbojem

Cited By (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ301986B6 (cs) * 2008-10-15 2010-08-25 Ceské vysoké ucení technické v Praze Plazmachemický reaktor
CZ301823B6 (cs) * 2009-10-06 2010-06-30 Ceské vysoké ucení technické v Praze, Zarízení pro stabilizaci výboju ve víceelektrodových systémech
CZ304836B6 (cs) * 2013-09-24 2014-11-26 České vysoké učení technické v Praze - Fakulta elektrotechnická Zařízení s akusticky stabilizovaným elektrickým výbojem

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2004200A3 (cs) 2005-09-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7719200B2 (en) Plasma generator
US8460283B1 (en) Low temperature plasma generator
JP5663819B2 (ja) プラズマ源及び当該プラズマ源を備える医療機器
ES2659714T3 (es) Mejora de una reacción en fase gaseosa en un plasma mediante el uso de ondas acústicas ultrasónicas de alta intensidad y alta potencia
JP5848705B2 (ja) コールドプラズマジェットの発生装置
US10966309B2 (en) Device for generating a non-thermal atmospheric pressure plasma
BRPI0820864A2 (pt) método e dispositivo para tratamento de superfícies
KR101056097B1 (ko) 대기압 플라즈마 발생장치
Huang et al. Escherichia coli inactivation in water using pulsed discharge
CZ295687B6 (cs) Zařízení pro generaci ozónu
US20230181780A1 (en) Sterilisation apparatus for producing plasma and hydroxyl radicals
CZ14151U1 (cs) Zařízení pro generaci ozónu
JP2019510722A (ja) オゾンを製造するための方法およびオゾン発生のための装置
Pekárek et al. Ozone generation by hollow-needle to plate electrical discharge in an ultrasound field
CZ2009654A3 (cs) Zarízení pro stabilizaci výboju ve víceelektrodových systémech
Kusano et al. Influence of ultrasonic irradiation on ozone generation in a dielectric barrier discharge
RU2347743C2 (ru) Генератор озона и перекиси водорода
KR20200032368A (ko) 매질 활성화 장치
CZ301986B6 (cs) Plazmachemický reaktor
CZ304836B6 (cs) Zařízení s akusticky stabilizovaným elektrickým výbojem
CZ303615B6 (cs) Akustický rezonátor kombinovaný s elektrickými výboji
CN111163579B (zh) 低温等离子体发生器以及包括其的多功能低温等离子体阵列装置
CZ19678U1 (cs) Generátor ozonu s elektrickým výbojem
ES2945384A1 (es) Reactor para dispositivo de eliminación de residuos
CZ2009223A3 (cs) Generátor ozonu s elektrickým výbojem

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20080205