CZ294190B6 - Obrobitelná tvářená mosaz - Google Patents

Obrobitelná tvářená mosaz Download PDF

Info

Publication number
CZ294190B6
CZ294190B6 CZ19994367A CZ436799A CZ294190B6 CZ 294190 B6 CZ294190 B6 CZ 294190B6 CZ 19994367 A CZ19994367 A CZ 19994367A CZ 436799 A CZ436799 A CZ 436799A CZ 294190 B6 CZ294190 B6 CZ 294190B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
brass
weight
machinable
wrought
lead
Prior art date
Application number
CZ19994367A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ9904367A3 (cs
Inventor
Faltusájiříáing@Ácsc
Original Assignee
Faltusájiříáing@Ácsc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Faltusájiříáing@Ácsc filed Critical Faltusájiříáing@Ácsc
Priority to CZ19994367A priority Critical patent/CZ294190B6/cs
Publication of CZ9904367A3 publication Critical patent/CZ9904367A3/cs
Publication of CZ294190B6 publication Critical patent/CZ294190B6/cs

Links

Landscapes

  • Forging (AREA)
  • Domestic Plumbing Installations (AREA)

Abstract

Obrobitelná tvářená mosaz s rekrystalizovanou vnitřní strukturouŹ tvořenou z rekrystalizovaných zrnŹ určená především pro tváření a následné třískové obráběníŹ obsahujícíŹ v hmotnostním množstvíŹ Q@Ź@ až @@Ź@ @ mědiŹ @ŹQ až @ŹQ @ hmotnostních bizmutuŹ zbytek zinekŕ

Description

Oblast techniky
Vynález se týká obrobitelné tvářené mosazi s rekrystalizovanou vnitřní strukturou, tvořenou rekrystalizovanými zrny, zejména pro mosazné výkovky, tyče, duté tyče a profily, které jsou dále určeny ke třískovému obrábění.
Dosavadní stav techniky
Dosud známé obrobitelné tvářené mosazi, tj. slitiny na bázi mědi a zinku na zhotovování výkovků, tyčí a profilů, určených pro další třískové obrábění, obsahují dále olovo jako přísadu lámající třísku. Nejrozšířenější z těchto slitin jsou například slitiny, běžně označované jako CuZn39Pb3 nebo CuZn40Pb2, obsahující kromě mědi a obvyklých doprovodných prvků zhruba 39 až 40 % hmotnostních zinku a kolem 2 až 3 % hmotnostních olova.
V současné době se tyto obrobitelné tvářené mosazi i nadále stále upravují pro zlepšení jejich užitných vlastností. Například z patentového spisu EP 66 34 52 je známá obrobitelná tvářená mosaz, obsahující, v hmotnostním množství, 59,0 až 63,0 % mědi, 0,5 až 4,5% olova, 0,05 až 0,25% fosforu, 0,05 až 0,30% niklu, s výhodou dále i 0,5 až 2,0% cínu, zbytek pak železo a doprovodné nečistoty. Přísady fosforu, cínu nebo niklu v uvedeném malém množství u této obrobitelné tvářené mosazi zvyšují její odolnost proti odzinkování.
Vzhledem ke škodlivému působení olova na zdraví existují v současnosti snahy, aby jeho použití v průmyslu bylo omezeno na minimum. Zejména to platí pro obrobitelné tvářené mosazi, ze kterých se zhotovují domovní instalace pro pitnou vodu. Z tohoto hlediska je nevýhodou dosud známých obrobitelných tvářených mosazí skutečnost, že olovo v nich obsažené se při dlouhodobé funkci ve vodním prostředí uvolňuje a zvyšuje tak obsah olova v pitné vodě. Přitom čím vyšší je obsah olova v mosazi, tím větší množství olova se do vody uvolní.
Z patentového spisu JP 05 255 778 je sice známá mosaz s dobrou obrobitelností, která obsahuje, v hmotnostním množství, 57,0 až 61 % mědi, 0,5 až 4,0% bismutu nebo celkem 0,5 až 3,0% bismutu a olova, 0 až 0,9 % prvků vzácných zemin, zbytek zinek, tedy mosaz v podstatě bezolovnatá, resp. se sníženým obsahem olova, jedná se však o mosaz slévárenskou, na rozdíl od tvářených mosazí o mosaz s litou strukturou, složenou z dendritů a litých zrn. Obdobná slévárenská mosaz je dále známá i z patentového spisu US 5 360 591, která obsahuje, v hmotnostním množství, 55,0 až 70,0 % mědi, 0,2 až 1,5 % bismutu, 30,0 až 45,0 % zinku, až 1,0 % olova, 0,2 až 1,5 % hliníku a další doprovodné prvky. Rovněž v tomto případě se nejedná o tvářenou mosaz.
Úkolem předkládaného vynálezu je proto vyvinutí bezolovnaté obrobitelné tvářené mosazi, resp. mosazi se sníženým obsahem olova, určené pro zhotovování výrobků kováním nebo průtlačným lisováním či tažením, které jsou zároveň vhodné pro třískové obrábění na automatech a jsou použitelné kromě jiného především pro výrobu součástek domovních instalací pro pitnou vodu, jako jsou ventily, vodoměry, různá šroubení a jiné, jakož i pro další zařízení přicházející do styku s pitnou vodou.
Podstata vynálezu
Tento úkol je do značné míry řešen obrobitelnou tvářenou mosazí s rekrystalizovanou vnitřní strukturou, tvořenou z rekrystalizovaných zrn, určenou především pro tváření a následné třískové obrábění, obsahující, v hmotnostním množství, 57,0 až 60,0 % mědi, podle vynálezu, jehož podstata spočívá vtom, že dále obsahuje 0,5 až2,5 % hmotnostních bismutu jako přísady lámající
-1 i třísku, zbytek zinek. Samozřejmě při tažení za studená dochází současně k částečnému tváření rekrystalizované struktury.
Podstata vynálezu spočívá dále v tom, že obrobitelná tvářená mosaz podle vynálezu může rovněž 5 obsahovat olovo, ale proti dosud známým obrobitelným tvářeným mosazím pouze v množství
0,01 až 0,4 % hmotnostních. V maximálním množství do 0,05 % hmotnostních se přitom jedná o olovo, které je v obrobitelné tvářené mosazi přítomno pouze jako doprovodný prvek. V alternativním provedení, kdy je olovo v obrobitelné tvářené mosazi podle vynálezu přítomno přednostně v rozsahu 0,2 až 0,4 % hmotnostních se jedná o olovo jako o legující prvek, plnící společně s pří10 sadou bismutu rovněž funkci přísady, lámající třísku.
Podstata vynálezu spočívá dále vtom, že obrobitelná tvářená mosaz může dále obsahovat v hmotnostním množství 0,15 až 0,3 % fosforu jako legujícího prvku, a to u alternativního provedení obrobitelné tvářené mosazi podle vynálezu, u které je požadavek na vyšší odolnost proti 15 korozi odzinkováním.
Obrobitelná tvářená mosaz podle vynálezu může dále obsahovat v hmotnostním množství maximálně 0,1 % hliníku, maximálně 0,4 % železa, maximálně 0,3 % niklu, maximálně 0,1 % cínu, jakož i celkem maximálně 0,2 % dalších doprovodných prvků.
Výhodou obrobitelné tvářené mosazi podle vynálezu je zejména odstranění škodlivého působení olova, uvolňovaného z dosud známých obrobitelných tvářených mosazí, z nichž jsou vyrobeny vodovodní instalace, do pitné vody, na lidský organismus. Obrobitelná tvářená mosaz podle vynálezu se přitom může zpracovávat obvyklými způsoby, jako odléváním, průtlačným lisová25 ním za tepla, tažením za studená a zápustkovým nebo volným kováním za tipla.
Příklady provedení vynálezu
V kelímkové indukční peci se připraví první tavba obrobitelné tvářené mosazi o složení podle tabulky 1. Tato první tavba se připraví z technicky čisté mědi, obsahující 99,5 % hmotn. mědi, technicky čistého zinku, obsahujícího 99,5 % hmotn. zinku a technicky čistého bismutu, obsahujícího 99,9 % hmotn. bismutu. Z ní se stacionárním odlitím do grafitové formy odlije čep o průměru 70 mm a délky 400 mm.
V kelímkové indukční peci se dále připraví druhá tavba obrobitelné tvářené mosazi o složení podle tabulky 2. Tato tavba se připraví z technicky čisté mědi, zinku a bismutu jako při první tavbě a dále z fosforové mědi jako předslitiny, známé pod označením CuPlO. Z druhé tavby se rovněž stacionárním odlitím do grafitové formy odlije čep o průměru 70 mm a délky 400 mm.
Dále se v kelímkové indukční peci připraví třetí tavba obrobitelné tvářené mosazi o složení podle tabulky 3. Tato tavba se připraví rovněž z technicky čisté mědi, zinku a bismutu jako první tavba a dále z technicky čistého olova, obsahujícího 99,9 % hmotn. olova. Z této třetí tavby se stacionárním odlitím do grafitové formy odlije čep o průměru 70 mm a délky 400 mm.
Odlité čepy se soustruží na průměr 50 mm a z těchto čepů se pak připraví přířezy o průměru 50 mm a délce 46 mm. Tyto přířezy se kovají v zápustce, načež se z výkovků odeberou zkušební tyče, na kterých se určí mechanické vlastnosti výkovků z každé sledované slitiny. Dosažené mechanické vlastnosti jsou uvedeny v tabulce 4, přičemž slitina z první tavby je označena 50 CuZn40Bil,5, slitina z druhé tavby CuZn40Bil,5P a slitina z třetí tavby CuZn40Bil,lPb.
Sledované bezolovnaté slitiny z první a druhé tavby a slitina s nízkým obsahem olova ze třetí tavby a olovnatá slitina z dosud běžné výroby, která je označena pod obecně známým a běžně používaným označením CuZn40Pb2, se podrobí zkouškám obrobitelnosti. Jedna ze zkoušek hodnotí 55 utváření třísky při ortogonálním soustružení odlitků. Další zkouška spočívá v měření času nutné
-2CZ 294190 B6 ho na vyvrtání otvoru předem stanovené hloubky. Z porovnání výsledků zkoušek vyplývá, že obrobitelnost bezolovnatých slitin a slitiny s nízkým obsahem olova se vyrovná obrobitelnosti dosud běžně vyráběné slitiny CuZn40Pb2.
Dále lze výkovky zhotovené z bezolovnatých slitin z první a druhé tavby a ze slitiny s nízkým obsahem Pb ze třetí tavby podrobit obrábění na konečný tvar a výsledky porovnat s obráběním stejných výkovků zhotovených z dosud známé slitiny CuZn40Pb2. Kvalita obrobků z experimentálních taveb je srovnatelná s obrobky výkovků ze slitiny CuZn40Pb2. Z výsledků vyplývá, že výkovky z obrobitelných tvářených mosazí podle vynálezu lze bez potíží obrábět na obráběcích automatech, seřízených na obrábění slitiny CuZn40Pb2.
V tabulce 5 jsou dále uvedeny dosažené výsledky normalizovaných zkoušek odzinkováním (dle normy ISO 6509) z výkovků, zhotovených ze slitin z první a druhé tavby a z výkovků zhotovených jednak ze známé slitiny CuZn40Pb2 a jakož i další dosud běžně vyráběné slitiny, známé pod označením CuZn36Pb2As. Z porovnání vyplývá, že experimentální slitiny z první a zejména druhé tavby mají větší odolnost proti odzinkování než olovnaté mosazi CuZn40Pb2 a CuZn36Pb2As z dosud běžné výroby.
Tabulka 1
1.tavba % hmotn.
Cu 59,0
P <0,01
Al 0,004
Fe 0,043
Ni 0,084
Sn 0,005
Pb <0,004
Bi 1,65
Zn zbytek
Tabulka 2
2. tavba % hmotn.
Cu 60,35
P 0,225
Al 0,018
Fe 0,005
Ni 0,068
Sn 0,006
Pb 0,005
Bi 1,57
Zn zbytek
-3i i
Tabulka 3
3. tavba % hmotn.
Cu 58,0
P <0,01
Al 0,011
Fe 0,025
Ni 0,02
Sn 0,007
Pb 0,31
Bi 1,21
Zn zbytek
Tabulka 4
Tavba Označení slitiny Rp 0,2 (MPa) Rm (MPa) A5 (%) HB
1. CuZn40Bil,5 137 333 12,8 89,7
2. CuZn40Bil,5P 142 342 13,5 93,5
3. CuZn40Bil,lPb 145 338 12,1 95,1
Tabulka 5
Tavba Slitina Hloubka odzinkované vrstvy výkovku
1. CuZn40Bil,5 190 pm
2. CuZn40Bil,5P 140 pm
Pro srovnání slitina z běžné výroby CuZn40Pb2 460 pm
Pro srovnání slitina z běžné výroby CuZn36Pb2As 350 pm

Claims (4)

PATENTOVÉ NÁROKY
1. Obrobitelná tvářená mosaz s rekrystalizovanou vnitřní strukturou, tvořenou rekrystalizovanými zrny, určená především pro tváření a následné třískové obrábění, obsahující, v hmotnostním množství, 57,0 až 60,0 % mědi, vyznačující se tím, že dále obsahuje 0,5 až 2,5 % hmotnostních bismutu, zbytek zinek.
2. Obrobitelná tvářená mosaz podle nároku 1,vyznačující se tím, že dále obsahuje, v hmotnostním množství, 0,01 až 0,4 % olova.
3. Obrobitelná tvářená mosaz podle alespoň jednoho z předchozích nároků, vyznačující se t í m , že dále obsahuje, v hmotnostním množství, 0,15 až 0,3 % fosforu.
-4CZ 294190 B6
4. Obrobitelná tvářená mosaz podle alespoň jednoho z předchozích nároků, vyznačující se t í m, že dále obsahuje maximálně 0,1 % hmotnostních hliníku, maximálně 0,4 % hmotnostních železa, maximálně 0,3 % hmotnostních niklu, maximálně 0,1 % hmotnostních cínu, jakož 5 i celkem maximálně 0,2 % hmotnostních dalších doprovodných prvků.
CZ19994367A 1999-12-06 1999-12-06 Obrobitelná tvářená mosaz CZ294190B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19994367A CZ294190B6 (cs) 1999-12-06 1999-12-06 Obrobitelná tvářená mosaz

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19994367A CZ294190B6 (cs) 1999-12-06 1999-12-06 Obrobitelná tvářená mosaz

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ9904367A3 CZ9904367A3 (cs) 2001-10-17
CZ294190B6 true CZ294190B6 (cs) 2004-10-13

Family

ID=5468009

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19994367A CZ294190B6 (cs) 1999-12-06 1999-12-06 Obrobitelná tvářená mosaz

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ294190B6 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CZ9904367A3 (cs) 2001-10-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5399818B2 (ja) 鉛を含まない快削性ケイ素真鍮合金
JPH0563536B2 (cs)
EP1777305A1 (en) Copper-base alloy casting with refined crystal grains
JP6799305B1 (ja) 快削性銅合金鋳物、及び、快削性銅合金鋳物の製造方法
KR101969010B1 (ko) 납과 비스무트가 첨가되지 않은 쾌삭성 무연 구리합금
PT2208802E (pt) Liga de bronze-alumínio de corte rápido isenta de chumbo e seu método de fabrico
JP2004244672A (ja) 耐脱亜鉛性に優れた銅基合金
EP2664687A1 (en) Improved free-machining wrought aluminium alloy product and manufacturing process thereof
JP3957308B2 (ja) 耐圧性に優れた鋳物用無鉛銅合金
US20130115128A1 (en) Sulfur-rich corrosion-resistant copper-zinc alloy
US3031299A (en) Aluminum base alloy
CZ294891B6 (cs) Automatová mosaz
CA3045574C (en) Shaped parts made of a corrosion-resistant and machinable copper alloy
US20020110478A1 (en) Copper base alloy that contains intermetallic constituents rich in calcium and/or magnesium
US9951400B1 (en) Wrought machinable brass alloy
CZ294190B6 (cs) Obrobitelná tvářená mosaz
TW202444932A (zh) 快削性銅合金、及快削性銅合金的製造方法
US2038136A (en) Copper-selenium alloys
WO2008093974A1 (en) Free-cutting copper alloy
US10745779B1 (en) Wrought machinable brass alloy
JP2025527196A (ja) 銅-亜鉛合金からなる鋳物材料、鋳造生成物を製造するための方法、及び鋳造部品
KR20040062314A (ko) 내식성이 우수한 무연쾌삭 황동합금
Šerák et al. Influence of Sn, Pb, Bi and Sb on the microstructure and mechanical properties of commercial AlSi8Cu2 alloy
US2184693A (en) Free cutting alloys
JP2025527198A (ja) 銅-亜鉛鍛錬用合金、銅-亜鉛鍛錬用合金製の半製品、及びそのような半製品の製造方法

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20111206